Vee illegaal op grond gemeente 6BH32B Haanstra Kleuterschool viert morgen eeuwfeest LEIDEN GAAT „ONBEKENDE" EIGENAREN AANPAKKEN „Computer oorzaak fouten in nota's wm Nftrl STELENDE ENGELSEN Leidse stadsrubriek Blije bijen Zomer VRIJDAG 6 JUNI LEIDEN - De Haanstra Kleuter school bestaat zaterdag 7 juni 100 jaar. Gezien de eerbiedwaardige leeftijd van deze kleuterschool, die de oudste van Nederland is, wordt er op deze dag groot feest gevierd. De Haanstra kleuterschool is in 1880 opgericht en diende als oe fenschool voor de leerlingen van de Haanstra-kweekschool, die ook nu nog altijd bestaat. Kenmerkende punten van Haan stra's visie en werkmethode zijn: zelfwerkzaamheid, leren zelf standig te denken, verantwoor delijkheid te dragen en nauw keurig te observeren. Verzorging van plant en dier staan ook hoog in het vaandel. Ook nu wordt er nog vanuit deze gedachte ge werkt. Er wordt geprobeerd de kinderen individueel op hun ei gen niveau en tempo te begelei den. Naast de 76 kleuters die nu op de school zitten, worden er die dag ook. heel veel oud-leerlingen verwacht. Kleuterleidster Wilma van Weeren - in vroegere jaren zou de bewaarschoolhouderes hebben geheten - denkt dat er zo n 4 a 500 mensen het Rapen burg 129 zullen aandoen. Allen die op wat voor een manier met deze school te maken hebben gehad zijn vanaf twaalf uur van harte welkom om dit grote feest mee te maken. Mis (af)rekeninj Voor de tweede maal in Sttei vr'' korte tijd zijn er jjt&éSÉ» problemen gerezen -3*^ rond de betaling.van de gas- en lichtrekening bij het energiebedrijf Rijnland. Eind vorig jaar waren het de voor schotten die een flink aantal ver bruikers in het verkeerde keelgat schoot, ditmaal schort er weer het een ander aan de afrekeningen. Op de reeks klachten reageert men bij het streekenergiebedri|f tot dusver nogal lakoniek. Er wordt gesproken over enkele tientallen onjuiste nota's die de deur zijn uit gegaan en over het herstel van de gemaakte fouten. Maar steeds duidelijker wordt dat de hele om schakeling van tweemaandelijkse op jaarbetaling Rijnland voor grotere problemen heeft geplaatst dan openlijk wordt toegegeven. De forse nota's die de afgelopen dagen in de bussen gleden heb ben niet alleen de betrokkenen voor onaangename verrassingen geplaatst, maar zijn bovendien aanleiding geworden voor een. grote onrust onder die afnemers die nog op de enveloppe wachten. Het bezwaarlijke van de hele kwestie is dat de consument het gelag mag betalen. Want hoe de verkeerde schatting ook is uitge vallen, het is de gebruiker die let terlijk, maar ook figuurlijk de reke ning krijgt gepresenteerd. Zij die de afgelopen maanden een te laag voorschot moesten betalen, worden nu plotseling geconfron teerd om een naheffing die soms vele honderden guldens be draagt. Andere schattingen zijn weer veel te hoog uitgevallen. Gebruikers "hebben daardoor maandenlang tientallen guldens teveel afgedragen. Die krijgen ze nu dan weliswaar terug, maar over het renteverlies wordt van Rijnlands kant niet gerept. Als energieverschaffer neemt Rijn land in Leiden en wijde omtrek een monopoliepositie in. Hoe on tevreden een klant ook is, hij blijft aangewezen op dit bedrijf. Zich bewust van zo'n belangrijke plaats in de maatschappij had Rijnland op zijn minst een grotere nauwkeurigheid moeten be trachten bij de omschakelings operatie. In het bedrijfsleven zou zo'n vergissing ernstige gevolgen kunnen hebben. Vorig jaar nog bleken vele duizenden bewoners van Rijnland zoveel vertrouwen in het energiebedrijf te hebben dat een oproep tot automatische af schrijving massaal werd geho noreerd. De vraag is of een der gelijke oproep nu nog zoveel suc ces zou hebben. Want een ding is duidelijk: de goodwill die door de aloude "lichtfabrieken" in vele jaren werd opgebouwd heeft door de betalingsperikelen bij Rijnland een stevige knauw gekregen. LEIDEN - Twee Engelsen zijn gis termiddag betrapt bij de diefstal van twee portemonnees in een schoenenwinkel aan de Haar lemmerstraat. In de portemon nees zaten respectievelijk twintig en veertig gulden. De twee, 18 en 22 jaar, zijn door de politie in hechtenis genomen en overge dragen aan de Vreemdelingen dienst van de politie. Deze zal hen waarschijnlijk het land uitzetten. LEIDEN - Een onbekende heeft vannacht geprobeerd een brom fiets te stelen in de Jeruzalemhof. Om half twee vannacht ontdekte de eigenares, dat iemand haar brommer wilde stelen, waarop haar vriend de achtervolging in zette. Zij waarschuwde onder tussen de politie. Toen de dader de 'onopvallende' burgerwagens van de politie zag verschijnen, nam hij de benen met achterla ting van de brommer. LEIDEN - Bij een radarsnel heidscontrole op de Lammen- schansweg gistermiddag tussen drie uur en half vijf zijn door de politie 26 overtredingen gecon stateerd. Totaal werden 511 au to's gecontroleerd, waarvan dus vijf procent te hard reed. Op de Lammenschansweg geldt een snelheidsbeperking van 50 km. De hoogste overtreder reed 86 km per uur. TT .TT T w*.W LEIDEN - De gemeente Leiden gaat maatregelen nemen tegen mensen die hun vee illegaal op gemeentegronden laten grazen. "Het wordt te gek", stelt het hoofd grondza ken, Schaap. "Mensen schijnen aan de kleur van het gras te kunnen zien dat die grond van ons is. En dan jagen ze hun vee zomaar in onze weilanden. Ik begrijp dat niet." Eerst zal de gemeente enkele advertenties plaatsen om de eigenaren te mobiliseren. Wordt daaraan geen gevolg ge geven, dan zal de gemeente zelf tot actie overgaan. 'Waarschijnlijk stoppen wij alle "illegale" beesten in één wei. De eigenaren komen dan vanzelf wel opdagen. Als ze dan een vergoe ding hebben betaald mogen ze hun vee meenemen", aldus Schaap. Vooral de Roomburg is volgens hem een geliefde plaats voor "il legaal grazen". In totaal beslaat het gemeente-eigendom daar zo'n zestig hectare. In Leiden zelf valt het allemaal nogal mee. "Daar lopen ook wel beesten op 9„99 LEIDEN - Tientallen fout bere kende nota's heeft het Rijnland Energiebedrijf deze week de deur uitgestuurd. Leidenaren uit de binnenstad en het noordelijk stadsdeel kregen de schrik van hun leven, want sommige reke ningen waren wel duizenden guldens te hoog. "De computer heeft een fout ge maakt", zegt Vonk, hoofd Ver- bruikersdienst nu te laat vast. "In een aantal gevallen heeft, de com puter dubbele berekeningen ge maakt. Dat is natuurlijk wel sto rend. In enkele gevallen staan er veel te grote getallen op de me ters." Maar hij blijft erbij dat het allemaal wel meevalt. "De drukte is over. Die hoge rekeningen waren na tuurlijk ook zo opvallend, dat al die mensen meteen bij ons op de stoep stonden. En het gaat slechts om één procent van het totaal." Of met zekerheid kan worden vast gesteld dat iedereen die een foute nota heeft ontvangen ook al ge reageerd heeft, is natuurlijk maar de vraag. "Ik in ieder geval nog niet", zegt een bewoner van de binnenstad. "Ik heb mijn reke ning, die volgens mij veel te hoog is, pas aan het begin van deze week ontvangen. Ik stond wel perplex." Anderen waren er als de kippen bij, omdat ze het Rijnlartd Energie bedrijf volmacht hebben gege ven om de rekening direct af te schrijven. "Stel je voo; dat ik die 5000 gulden, die ze in rekening brachten had moeten betalen", zegt een andere bewoner. "Ik was als de dood!" Direct afschrijven is volgens Vonk in deze gevallen ondenkbaar. Hij vertelt dat de Verbruikersdienst "vrij snel doorhad dat er fouten waren gemaakt en daarom zelf de rekeningen blokkeerde. 'De rekeningen waren net de deur uit. U denkt toch niet dat wij be lang hebben bij grove fouten! Het ADVERTENTIE Ringen VERLOVINGSRINGEN witgoud - geelgoud - bril jant - desiree - constant - love - a s. v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden Nog grote keus in 400.- tot SOO,- per paar duurt bovendien meestal zo n twee weken voordat wij afschrij ven. "Blijft over de vraag hoe snel al die foute nota's gecorrigeerd zijn. "O, dat komt vrij snel in orde hoor", zegt Vonk. "We zyn nu be zig om nieuwe rekeningen te ma ken." onze grond. Maar het is lang niet zo erg als in de buitengebieden." Hoeveel dieren er precies op ge meentelijke gronden lopen is niet bekend. En volgens Schaap is dat ook moeilijk vast te stellen. "Het varieert. Soms zie je ergens opeens een heleboel schapen lo pen. En een tijdje later zijn die beesten weer verdwenen. Je kunt zo natuurlijk nooit achterhalen wie de eigenaar is." Helemaal bont maakte de onbe kende eigenaar van een paar- destal het. Schaap: "Die man heeft op z'n eigen houtje een complete stal bij het bos van Cro- nensteyn gebouwd. Die grond is van ons. Hij heefteen paar bomen omgehakt en zijn paarden lopen bovendien in eén weiland van de gemeente. Tot op heden zijn we er nog niet achter wie de eigenaar is. Qeld kunnen we die persoon dus niét laten betalen." "En om geld draait het tenslotte, want de gemeente moet de kos ten van haar bezit toch kunnen dekken." De gemeente heeft een aantal wei landen in haar bezit in verband met de verwezenlijking van ruimtelijke ordening plannen. Zolang die plannen nog niet ui- gevoerd worden moeten de kos ten gedekt worden. En dat ge beurt door de grond bijvoorbeeld voor korte tijd te verhuren. Een andere mogelijkheid is het ver kopen van hooi. Verscholen tussen de bosjes in Cronesteijn heeft een veehouder zelfs c Verpachten doet de gemeente haast niet. "Dat is lastig", vertelt Schaap. "De pachter is namelijk heel goed beschermd door de wetgeving. Heb je eenmaal de grond verpacht dan krijg je de pachter heel moeilijk weer weg. Een contract is minimaal bin dend voor zes jaar, maximaal voor twaalf jaar. Wat wij wel doen is het zogenaamde inscharen van de grond. Dat betekent dat wij een weiland voor korte tijd af staan." De diereneigenaren die hun vee il legaal laten grazen zijn volgens Schaap onder te verdelen in twee groepen. Schaap: "Er zijn veel mensen die voor hun kinderen een pony kopen zonder dat ze grond hebben. De gemeente weilanden zijn dan natuurlijk een "goede" uikomst. De tweede groep betreft mensen die van de dieren leven. Ik denk daarbij aan veehandelaren, die gemeente gronden tijdelijk gebruiken. En we moeten de buitenlanders ook niet vergeten. Die kopen voor hun religieuze feesten vaak scha pen om te slachten" Volgens gemeentewoordvoerder Schaap moet de gemeente wel op korte termijn maatregelen ne men. wil ze niet flink in de problemen komen. Hij verwijst in dit verband ook naar de Ste- venhofjespolder. waar op dit moment nog vee rondloopt. Min of meer legaal overigens. Maar zodra ze daar beginnen met bouwen is cat natuurlijk ook af gelopen. Het zal trouwens voor veel mensen niet makkelijk zijn om hun dieren ergens anders on der te brengen. Geen enkele boer wil tenslotte een vurige pony in een wei met koeien hebben. Dat bezorgt hen toch alleen maar el lende!" r. illegale stal neergezet. Diefstallen uit auto's LEIDEN - Ruim 70 cassette bandjes werden in de nacht van woensdag op donderdag uit ver schillende auto's gestolen in De Kooi en Slaaghwijk. Zes inbra ken en een poging daartoe wer den door de politie genoteerd. Het vermoeden bestaat dat alle inbraken door dezelfde 'mu- ziekliefhebber(s)' zijn gedaan; in alle gevallen werd gebruik ge maakt van een valse sleutel. Ver der werden ontvreemd een radio- cassetterecorder met boxen, een fototoestel, een slagersmes en een boortol. door René van der Velden Jaap Visser Het goede en gezonde leven is ryk vertegenwoordigd op de "blije bijenmarkt", zaterdag van negen uur tot half vier aan de Sterrewachtlaan bij de Hortus Botanicus in Leiden. Natuurbehoud, biologisch dy namisch tuinieren, wolspin- nen, pottenbakken, kantklos sen, strovlechten, etsen, voorlichting over kleinscha lige produktiemethoden en in het stralende middelpunt na tuurlijk de bijenteelt. Voor de vierde keer in successie neemt de Bijenvereniging Leiden en omgeving het ini tiatief tot deze milieu-byen- markt. Bijna veertig milieuvriendelij ke verenigingen uit Leiden en omgeving vullen de markt. Onder het genot van alterna tief eten en drinken van onder andere Gaiapolis, Repelsteel tje of De Heliant kan het publiek kijken naar demon straties van oude ambachten of informatie opdoen bij de Vereniging Milieudefensie of de Vereniging Biologisch- dynamisch Tuinieren, om maar enkele dwarsstraten te Tien scholen uit Leiden en Oegstgeest laten biologie- projecten zien. Zelfs de Leid se schrijver Maarten 't Hart is vertegenwoordigd in de kraam van het Nieuwe Boek huis. Muziek van bijvoorbeeld het Leidse Jeugd Kamer Orkest en middeleeuws straattoneel omlijsten de bijenmarkt. De Plutius- en de Hortustuin zijn ter gelegenheid van de markt vrij toegankelijk. Sommige leden van de al 69 jaar bestaande Leidse bijenver eniging hebben wat moeite met deze groots opgezette milieumarkt. Wat heeft zo'n markt immers nog met bijen te maken? "Alles", menen mevrouw Van Vliet en de heer Wieringa, die in teamverband al vanaf sep tember in de weer zijn met het opzetten van debijenmarkt. "Alles, omdat bijentelers veel belang hebben bij het behoud van het milieu in de brede zin van het woord. Denk alleen maar eens aan de drachtplan- ten waar onze bijen de nektar vandaan halen. Daarom wil len wij ons met de markt niet alleen op imkers richten". Het publiek hoeft zaterdag niet bang te zijn te worden gesto ken door de aanwezige bijen volken. De 150 leden van de bijenvereniging leggen zich toe op het kweken van zachtaardige bijen: bijen die slechts in uiterste geval van nood steken. Bovendien kan het publiek terecht in een speciaal opgetrokken "steek- vrije bijenstal" waar leden van de vereniging om het uur demonstraties geven van de behandeling van bijënvolken. Het publiek kijkt vanachter plastic toe. In het Heempark aan de Oegst- geesterweg heeft de bijenver eniging een eigenhandig ge maakte bijenstal. Twintig bij envolken zitten in de kasten in de stal. "Als je bedenkt dat een volgroeid bijenvolk on geveer 40.000 bijen bevat, dan kun je nagaan dat er in onze stal voldoende bijen zitten om heel Leiden en omgeving een paar keer te pakken", vertelt de voorzitter van de Vereni ging, Th. Weyman. Maar dat doen de bijen niet zo lang ze niet lastig worden ge vallen. "We hebben zelfs een lid dat een bijenvolk op een flat houdt. Niet ideaal, maar toch", zegt Van Vliet. komt daar de uitdrukking "Ik kan geen moer zien" van daan: het is zeer moeilijk om tussen de duizenden eitjes een koninginne-ei te ontdek ken. De leden van de bijenvereni gingen zijn puur amateurs. In Nederland is het beroep van imker geen haalbare kaart meer. Produkten zoals ho ning zouden voor een te hoge prijs op de markt moeten worden verkocht. Op de bijenmarkt van zaterdag verkoopt de bijenvereniging desalniettemin de moeilijk verkrijgbare Nederlandse bijenhoning. Maar de ver koop hiervan is maar bijzaak. Onderwijswethouder Hans van Dam verricht zaterdag om tien uur de officièle opening van de milieubijenmarkt. Het publiek kan zaterdag al een uur eerder terecht aan de Sterrewachtlaan. De bijenvereniging reist in de zomer regelmatig met haar bijenkoninginnen af naar het eiland Schiermonnikoog om het zachtaardige bijenvolk zachtaardig te houden. De bijen op Schiermonnikoog zijn per definitie van een zachtaardig soort omdat een bij niet verder kan vliegen dan drie kilometer heen en weer. Schiermonnikoog ligt voor de bijen te ver van het vasteland om de oversteek te wagen. In de Leidse lucht weet je daarentegen maar nooit of een agressievere mannetjesbij de bijenkonin gin bevrucht. Alleen de bijenkoningin, de leidster van het bijenvolk, kan eieren leggen. In een tempo van 2000 per dag. Een bijenvolk bestaat 1 lijk uit de vrouwelijke sters die de hele dag eten aan dragen. ploeteren en sjou wen. De enkele honderden mannetjesbijen in het volk darren maar wat rond, vreten zich kogelrond en liggen in de zomer op de loer om een bij enkoningin te bespringen. De werksters voeden de eitjes. Zij bepalen door speciale voeding uit welke eitjes een koningin zal ontspruiten. Een bijenvolk kan slechts één leidster, een koningin, heb ben. Nieuwe koninginnen zwermen uit met een deel van het oude volk om een eigen bijenvolk op te zetten. Om het al teveel uitzwermen van een bijenvolk te voorkomen hel pen de leden van de byenver- eniging de natuur een handje door koninginne-eitjes kapot te maken. Volgens Van Vliet Het terras op het Stadhuisplein is op deze zomerse dagen een grote trekpleister. Niet in de laatste plaats voor het ge- mcentepersoneel. Zo kon men daar gisteren in de och tenduren loco-burgemcester Waal aantreffen die in het zonnetje overleg pleegde met Relhöut van Gulick van da Binnenstadswinkel. Terloops kwam secretaresse Els nog even langs om een paar stukken te laten teke nen. En even later kreeg hij bezoek van een medewerk ster van het Stadsbouwhuis die een stapel plannen kwam afleveren. Loco-burgemees- ter zijn. is zo'n gek baantje toch niet. De kleuterschool De kleuterschool

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3