Heerenveen mag van IAAF niet naar de Spelen Evert en Rucici in damesfinale HINAULT DICTEERT DE GIRO Zwemster Aizpors vindt aansluiting bij de top Raad van State: illegalen mogen Turkse blijven Met dood bedreigd Hoofdrollen voor 'Nees' en Rijsbergen VRIJDAG 6 JUNI 1980 TOKIO (ANP) - De Japanse volley- balploeg voor vrouwen, vier jaar geleden goed voor de gouden me daille. wil de Olympische titel in Moskou verdedigen Het Japanse Olympische comité heeft een boy cot van de spelen in de Sowjet- Unie afgekondigd. Het bestuur van de Japanse volley- balbond heeft nu aan het comité gevraagd een uitzondering te willen maken voor de volleybal- ploeg. Krijgt de bond geen toe stemming, dan worden er pogin gen om alsnog in Moskou toela ting te krijgen ondernomen via de internationale volleybalbond. Heel anders is de sfeer in Nieuw- Zeeland. Leden van de Nieuw- zeelandse roeiploeg, die van plan zijn deel te nemen aan de Olympi sche spelen in Moskou, zijn de af gelopen dagen verschillende ma len bedreigd. Sommigen met de dood. De roeiers hebben inmid dels politiebescherming gekre gen. De Deense ruiterbond heeft gisteren in Kopenhagen na een vergade ring besloten geen ruiters af te vaardigen naar de Olympische spelen van Moskou. Oorspronke lijk waren vier ruiters aangewe zen voor de Olympische wedstrij den onder wie Europees kam pioen military Nils Haagensen. Vladimir Promyslov. de burge meester van Moskou, verwacht rond 75.000 toeristen uit het bui tenland tijdens de Olympische spelen. Er wordt op eenzelfde aantal bezoekers uit de Sowjet- Unie gerekend. Bij de eerste verwachtingen was het organisatiecomité steeds uitge gaan van rond 300.000 bezoekers. De verminderde belangstelling heeft rechtstreeks te maken met de boycot van een aantal landen van de spelen wegens de Russische in terventie in Afghanistan. Volgens Promyslov hebben de voor bereidingen voor de Olympische Spelen 12 miljard roebel (onge veer 3,8 miljoen gulden) gekost. Johan Neeskens (l) en Wim Rijsbergen NEW YORK (ANP) - Johan Neeskens heeft in de uitwed strijd tegen New England Teamen in East Rutherford het tweede doelpunt voor New York Cosmos gemaakt. Het was een schot van 25 me ter afstand. Cosmos behaal de in East Rutherford de zes de achtereenvolgende over winning met 2-1. Het eerste doelpunt kwam op naam van Chinaglia. Turner scoorde vlak voor tijd tegen, nadat Wim Rijsbergen een strafschop had veroorzaakt. Washington Diplomats, de club van Cruijff en Jansen, behaalde na vier nederlagen weer een overwinning: 2-1 tegen Philadelphia Fury. Portland Timbers verloor met dezelfde cijfers van At lanta Chiefs. Volkmar Gross, de Westduitse ex-international die ooit bij FC Twente onder de lat stond, was de grote man van San Diego. Hij hield zijn doel schoon, waarna zijn ploeg in de shoot outs de Noordame- rikaanse kampioen Vancou ver Whitecaps versloeg. De uitslagen van de wedstrij den in de Noordamerikaanse voetbalcompetitie zijn: Vancouver Whitecap»-San Diego Sockers 0-1, Atlanta Chiefs-Portland Timbers 2-1, Philadelphia Fury-Was hington Diplomats 1-2, New England Teaman-New York Cosmos 1-2, Seattle Soun ders-Edmonton Drillers 2-0. ARNHEM (GPD) Olympische Spelen van Moskou. Deze mededeling kreeg het KNAU-bestuur van de Internatio nale Atletiek Federatie (IAAF), de instantie waarvan men had gehoopt juist het tegendeel te vernemen. Al eerder had het Internationaal Olympisch Comité (IOC) dezelfde mededeling verstrekt, die volgens de IAAF echter aan vechtbaar was. UTRECHT - Ter voorbereiding op de Olympische Spelen in Moskou neemt de Nederlandse waterpoloploeg deze maand deel aan toernooien in Bogliasco (Ita lië) en Patras (Griekenland). Bondsooach Ivo Trumbic heeft zijn ploeg als volgt samengesteld: De Bie, Misdorp, Uittenhout, Veer, Buunk, Van Belkum, Van Mil, Nieuwenhuizen, Smits, J. en H. Koorevaar, Heiden en Noonne- kes. Landeweerd en Van Zeeland zijn in Bogliasco niet van de partij wegens studieredenen. MÜNCHEN (ANP) - Op de eerste dag van de West duitse zwemkampioen- schappen in het 50-meter bassin van het Olympisch zwemstadion in München heeft Marion Aizpors het nationale record op de 100 meter rugslag verbeterd en gebracht op 1.04.42. De 19-jarige scholiere uit Heidel- berg kwam tot deze prestatie als startzwemster van de 4 X 100 me ter estafetteploeg. Naast Aizpors zwom ook Gerald Mörken een record. De Dort- munder kwam op ,de 50 meter schoolslag (geen internationaal erkende afstand) tot 29.81 secon den. Op de eerste dag van de Russische kwalificatie-zwem wed strij den voor de Olympische Spelen le verde Sergei Fesenko de beste prestatie. In het 50-meter bad van Kiev kwam de Europese record houder gisteren tot 2.00.45 op de 200 meter vlinderslag. Daarmee bleef hij ruim een seconde boven zijn Europese record dat op 1:59.34 staat. Op de 200 meter schoolslag bij de dames was wereldrecordhoud ster Lina Katsjoesjite onver slaanbaar. Zij won simpel in 2.31.85. Op de eerste dag werden nog vier finales gezwommen. Olga Kleva- kina won op de 100 meter vrije slag in 58.08, bij de heren ging de zege naar Sergei Kopliakov. De 200 meter vlinderslag voor dames leverde een overwinning op voor Ana Grisjankova in de relatief zwakke tijd van 2.17.32. De 200 meter schoolslag bij de heren tenslotte was voor Arsen Miska- rov in 2.18.62. „We moeten nu echter concluderen dat wij Raymond Heerenveen kunnen afvoeren van onze kan didatenlijst. Dit met enorm veel tegenzin, maar de IAAF heeft vastgesteld dat het IOC de regle menten in het geval-Heerenveen juist heeft toegepast. De IAAF hanteert andere reglementen en wil nu wel proberen op één lijn te komen, maar dan is het voor Schakers Lisse komen tekort... LISSE - Het eerste tiental van de schaakvereniging Lisse zal voor nog minstens één seizoen genoe gen moeten nemen met een plaats in de Leidse schaakcom petitie. De slotwedstrijd uit de landelijke promotiecompetitie tegen U.S. ging uiteindelijk met 4-6 verloren, waardoor U.S. en niet Lisse de gelukkige was om naar de KNSB over te gaan. John van Dijk deed er in Amstelveen van alles aan om zijn remiseach tige positie in de noodzakelijke winst om te zetten. Na 3!/2 uur spelen leverde dit alles of niets gevecht de Lissenaar echter niets op. Zijn Amstelveense opponent wenste in geen een truc te trap pen, met als gevolg dat deze ten slotte zelfs nog de winst voor het oprapen kreeg, en deze kans ook met beide handen aangreep. Voor Van Dijk maakte dit niet meer uit, remise stond immers ook gelijk aan verlies. Al met al is Lisse zeer dicht bij de promotie geweest, maar kwam het in het beslissende duel net iets te kort. Raymond te laat", aldus KNAU- voorzitter Wim de Beer. De reden dat de Doetinchemse sprinter en 400 meter-loper niet voor Nederland in Moskou mag starten, is zijn deelname als ver tegenwoordiger van de Neder landse Antillen aan de Olympi sche Spelen in Montreal in 1976. Voor de 31-jarige Raymond Hee renveen, die gezien zijn recente tijd van 46,56 seconden op de 400 meter nagenoeg zeker was van een plaats in de 4x400 meter esta fetteploeg, is deze mededeling een bijzonder grote teleurstel ling. „Ik leg me er dan ook zeker niet bij neer. Ik weet niet of een kort geding tegen het IOC moge lijk is, maar ik wil in elk geval deze zaak juridisch laten uitzoe ken. Ik word nu de dupe van twee verschillende reglementen", al dus de aan een bijzonder goed seizoen werkende Doetinchem- mer, die nu echt in een tang is terechtgekomen. Zou hij namelijk besluiten dan maar voor de Nederlandse An tillen uit te komen, dan maakt het IAAF-reglementen het hem weer onmogelijk om na Moskou Ne derland te vertegenwoordigen, bijvoorbeeld bij Europese kam pioenschappen. „Ik heb vanaf het begin gezegd dat ik voor Nederland wil starten. Ik heb er veel voor over gehad en bewijs nu dat ik erbij hoor. Op dat moment hoor je dan dat ik niet voor Nederland mag uitkomen. Ik wil dan ook alles op alles zetten om mijn recht te krijgen. Mijn hele seizoen is anders verloren. Juist op het moment dat ik er zo veel plezier in heb. Als sportman geef ik het niet op". „Pas in laatste instantie zal ik mis schien de KNAU vragen om mijn zaak voor te leggen aan de Ne derlandse Antillen. Dan zou ik echter individueel in Moskou moeten starten. Laten we eerlijk zijn, om op de 400 meter de finale te halen, moet je dan 45 seconden lopen. En dat zit er voor mij niet in. Juist met de estafetteploeg had ik mijn internationale carriè re kunnen afsluiten met een fi naleplaats. Misschien zelfs met een zesde plaats en dus een olympisch diploma", aldus Ray mond Heerenveen. VOETBAL - In het jeugdtoernooi van Toulon heeft China beslag gelegd op de zevende plaats. De Chinese junioren wonnen met 1-0 van de Mexicaanse leeftijds genoten. Het betekende de eerste overwinning voor China in dit toernooi. Niet Koomen, maar Knegtjens bij vv Leiden LEIDEN - Niet Theo Koomen, maar Peter Knegjes zal mor gen de finale van het v.v. Leiden strafschoppentoer- nooi aan elkaar praten. Ook in het deelnemersveld van de omlijstende driekamt is een wijziging gekomen. Ruud Paauw is verhinderd, zijn plaats wordt ingenomen door wethouder Waal. Het driemanschap wordt ge completeerd door sportarts Har Meyer. SONDRIO - Bernard Hinault is, met nog twee etappes, waarbij zijn specialiteit een 50 kilometertijdrit, voor de boeg, na de twintigste rit van de Giro praktisch zeker van de eindzege. Hij heeft een voorsprong op de oude leider, de Italiaan Panizza van ruim drie minuten en dat is voor de veteraan van de Italiaanse squadra, die gisteren zijn 36e verjaardag vierde met een zware nederlaag, teveel om nog terug te komen. Hinault sloeg met zijn land- en ploeggenoot, de 24-jarige Jean- René Bernaudeau, op 13 kilome ter van de top van de hoogste berg in de Giro, de 2750 meter ho ge Stelvio toe. Hij liet achtei een volgens Le Guilloux, Becaas, Manuel, Betacco, Parsano. Fata- to, Colombo en Rota achter zich maar hield Bernaudeau by zich. De jeugdige Franse revelatie, derde bij het wereldkampioenschap in 1979 en vijfde in de tour de Fran ce 1979 bleef goed volgen met slechts 45 seconden achterstand op de top. Daarna kwamen Pa nizza, Beccia en Battaglin met een achterstand van 2.04 minu ten, Baronchelli op 2.54. De andere volgers bij wie Battaglin die meer dan acht minuten later over de top ging, waren toen reeds kansloos voor een ere plaats. Met nog enkele kilometers te rijden kreeg Bernaudeau het sein dat hij naar "voren" moest komen. Hem werd de eindzege van de etappe gegund. Met bijna vier-en-een- halve minuut achterstand finish te de Italiaan Beccia als derde en de Zweed Tommy Prim als vier de. De onttroonde leider Panizza kwam met dezelfde tijd als ze vende over de eindstreep. De uitslag van de twintigste etappe is: 1. Jean-René Bernaudeau (Fra) 218 km in 6 uur 24 min 24 sec. 2. Bernard Hinault (Fra) z.t. 3. Mario Beccia (Ita) op 4.22, 4. Tommy Prim (Zwe) op 4.23, 5. Giovanni Battaglin (Ita) z.t. 6. Gianbattista Baroncehelli (Ita) z.t. Het algemeen klassement na de 20e etappe: 1. Bernard Hinault (Fra) 108.37,03, 2. Vladimiro Panizza (Ita) op 3.15, 3. Giovanni Bat taglin (Ita) op 4.40, 4. Tommy Prim (Zwe) op 7.29,5. Gianbattis ta Baronchelli (Ita) op 8.26,6. Ma rio Beccia (Ita) mp 9.36. Hinault: overtuigend Raas Na de proloog heeft Jan Raas giste ren in de Ronde van Luxemburg voor de tweede keer de dagprijs gewonnen. De wereldkampioen demarreerde vijf kilometer voor het einde van de eerste etappe van Luxemburg naar Esch-sur- Alzette. Met 31 seconden voor sprong bereikte de Zeeuw de fi nish. De sprint van het peloton werd gewonnen door Leo van Vliet. De uitslag van de eerste etappe is: 1 Raas (Ned) 170 km in 4.25.41, 2. Van Vliet (Ned) op 31 sec, 3. De Ruyter (Ned) 4. Van Tilborg (Ned), 5. Vandenbroucke (Bel), 8. Blok (Ned), 11. Oostenbosch (Ned). PARIJS (ANP) - De finale dame senkelspel van het tennistoer nooi om de open Franse titels brengt morgen in het stadion Roland Garros van Parijs de win nares van het vorig jaar, de 25-ja- rige Chris Lloyd-Evert, en de even oude winnares van het jaar daarvoor, de Roemeense Virginia Ruzici, tegenover elkaar. In de halve finales moest de Ameri kaanse, die enige tijd geleden be sloot met tennis te stoppen maar al gauw weer op dit voornemen terugkwam, een set afgeven aar de pas 18-jarige Tsjechoslowaak- se Hana Mandlilfova: 6-7 6-2 6-2. Virginia Ruzici, die in 1978 in de finale van de Joegoslavische Mi- ma Jausovec won, redde het in twee sets tegen de Australische Dianna Fromholtz: 7-6 6-1. Vandaag worden de halve finales herenenkelspel afgewerkt. Op zijn 24e verjaardag speelt de Zweedse favoriet Björn Borg te gen de slechts 1,63 meter grote Amerikaan Harold Solomon. Borg heeft de open Franse titel al viermaal eerder veroverd. In de andere halve finale treedt de Amerikaan Jimmy Connors aan tegen zijn landgenoot Vttas Ge- rulaitis. Eric Wilborts heeft de kwartfinales van het jeugdtoernooi bereikt. Gisteren won de Tilburger, die op 18 juni zestien jaar wordt, met 1-6, 6-2, 6-3 van de als zevende geplaatste Australiër Miller. Marcella Mesker heeft donderdag de halve finales damesenkelspel bereikt van het internationale tennistoernooi in Beckenham. In de halve finales won zij met 6-2 6-4 van de Australische speelster Little. De andere halve fmalistes zyn de Amerikaanse Andrea Jae ger, de Australische Sue Saliba en de Britse Joe Durie. Bij de heren kwamen tot de laatste vier Sandy Mayer (Vst), Paul Kronk (Aus), Onny Parun (NWZ) en Leo Palin (Fin). Karin Moos werd in de tweede ron de damesenkelspel van het inter nationale tennistoernooi in Man chester uitgeschakeld. Zij ver loor in twee sets van de Engelse klassespeelster Sue Barken 1-6 1-6. Limburg door lichte aardbeving opgeschrikt HEERLEN (GPD) - Een deel van Limburg is gistermiddag om elf minuten over twee opgeschrikt door een lichte aardbeving. De schok, die geen slachtoffers heeft geëist en, voor zover bekend, evenmin schade heeft berok kend, had een kracht van ruim 4 op de schaal van Richter. De be ving heeft slechts enkele secon den geduurd. Volgens het KNMI in De Bilt lag het epicentrum van de beving even ten westen van Roermond, langs de zgn. Peelrandbreuk. Ze is gevoeld in een straal van 30 km rond het epicentrum, tot Sittard en Eindhoven toe. Ook het Geo logisch Bureau in Heerlen heeft de lichte beving geregistreerd. In Roggel vluchtten jongens van het tehuis De Widdonck in lichte pa niek het gebouw uit toen zy de aardtrilling voelden. Onmiddellijk na de aardbeving stond de telefoon van het KNMI in De Bilt roodgloeiend van de vele meldingen. Oók de rykspoli- tieposten in het „bevingsgebied" werden overstelpt met telefoon tjes van mensen die wilden weten wat er aan de hand was. Al was de beving licht, voor Nederlandse normen was ze vry krachtig. Een beving met een k racht van 4 op de schaal van Richter komt slechts ongeveer driemaal in de eeuw in ons land voor. De laatste keer ge beurde dit in 1971. De krachtigste aardbeving die zich binnen onze landsgrenzen heeft voorgedaan, was die van 1932 in het Noordbrabantse Uden. even eens langs de Peelrandbreuk. Deze had een kracht van 5 op de schaal van Richter. ADVERTENTIE. STAAT DER NEDERLANDEN 10% LENING 1SGO PER 19SB/1990 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 10 juni 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 juli aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 juli 1986 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 10 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 juli 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs DEN HAAG (ANP) - De afdeling rechtspraak van de Raad van Sta te heeft gisteren beslist dat acht Turkse illegalen, zogenaamde re- gularisatieslachtoffers, in ons land mogen blyven. In de be roepszaak die de acht hadden aangespannen tegen de beslis sing van het ministerie van justi- TAFELTENNIS - Veertien van de achttien hoofdklassers hebben zich .op de transferlijst laten plaatsen. De transferperiode in de tafeltenniswereld loopt van 1 tot en met 30 juni. Tot de opval lendste namen op de lijst behoren die van Bettme Vriesekoop en Trevor Taylor, alsmede van Bert van der Helm, Rene Hyne en Han Gootzen, van het kampioensteam TT Amsterdam. ADVERTENTIE Bezoek zaterdag a.s. het sportcomplex van de Mors II v.v. Leiden, 's morgens nationaal jeugdtoernooi van D- en E-iunioren toernnoi. Deelnemende elflallen: Feyenoord. Sparta. Volendam. U.V.S. en Leiden. s middags de finale van hel stratschoppentoernooi Doelverdediger ROB BOERSMA Deze advertentie v/erd aangeboden door Autorijschool OOSTVLIET tel 01751-15777 (na 17 00 uur) tie hen geen verblijfsvergunning te verlenen besloot de Raad van State die beslissing te vernieti gen. De acht hadden aangevoerd dat zij op grond van het beginsel van rechtsgelijkheid eenzelfde be handeling dienden te krijgen als de groep 182 kerk-Marokkanen, eveneens illegalen, die uiteinde lijk legaal werden verklaard. Volgens het comité regularisatie- slachtoffers zijn de uitspraken van gisteren van belang voor de juridische positie van de onge veer vierhonderd nog in ons land illegaal verblijvende regulansa- tieslachtoffers. Op de precieze ef- fekten ervan wordt nu gestu deerd. In de uitspraken zegt de Raad van State onder meer dat de beslis sing de kerk-Marokkanen des tijds alsnog een verblijfsvergun ning te geven niet is ingegeven door de verwachting dat zij bij te rugkeer in hun land vervolgd zouden worden. Daaruit kan volgens de Raad van State worden geconcludeerd dat geen nieuwe feiten of omstan digheden aanleiding waren voor de voor de Marokkanen gunstige beslissing van justitie, de grond waarop het ministerie de Turken een vergunning weigerde. De Raad van State heeft nu beslist dat dat niet kan. Zwemwater voor kust Zuid-Holland verslechterd DEN HAAG (ANP) - Het z ter voor de kust van Zuid-Hol land liet vorig jaar niet alleen te wensen over, maar was zelfs in vergelijking met 1978 nog slech ter van kwaliteit geworden. Dit staat in het blad "De Kam pioen" van de ANWB. waarin verder op grond van het nog te verschijnen rapport "Badzones in Nederland" van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne tabellen staan vermeld. Aan de hand daarvan kan men nagaan hoe het in 1979 in alle provincies van ons land was ge steld met de zwem waterkwali teit. De Kampioen concludeert dat er vorig jaar een groot aantal zwem plaatsen in Nederland was met voldoende zwemwaterkwaliteit. Er waren echter ook zeer veel plaatsen, zoals voor de kust van Zuid-Holland, waar het wense lijk of zelfs zeer dringend nodig is de waterkwaliteit te verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15