NAVO roept Sowjet-Unie dringend op tot overleg Ramsey Clark leider onderzoekscommissie N0RITi^«t*r Europa erkent bestaansrecht van Palestina herschi/drinks1 Arrestatie joodse extremisten in Israël farter en Kennedy komen bij elkaar Bonn akkoord met compromis van EG Aanslag op Iraakse ambassade in Rome DONDERDAG 5 JUNI 1980 (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM, TEL AVIV - De Israëlische politie is woensdag opgetreden tegen de extremisti sche joodse organisatie die eer der haar sympathie betuigde met de aanslag op een drietal Pale stijnse burgemeesters op de be zette westelijke Jordaanoever. De naaste medewerker van de fa natieke Kach-leider Kahane, Yossi Dayan, werd woensdag door de Israëlische politie gear resteerd. Extreem joodse bewe gingen hebben de verantwoor delijkheid voor de aanslag op geëist, maar de erstig gewonde burgemeester Bassam Shaka van Nabloes verklaarde een dag na de amputie van zijn beide benen dat de aanslagen het werk waren van de Israëlische geheime dienst. De gearresteerde joodse leider Yossi Dayan heeft ontkend rechtstreeks betrokken te zijn geweest bij de aanslagen die bur gemeester Shaka en zijn collega Kerim Khalaf van Ramallah ern stig verwondden. Wel heeft hij zijn volledige sympathie betuigd met de terreurdaad. De groep „Kach", waarin Dayan een lei dende rol speelt, wil alle Arabie ren, goedschiks danwel kwaad schiks uit de door Israel bezette gebieden verdrijven. De leider van de groep, rabbi Kahane wordt al langer door de Israëli sche autoriteiten vastgehouden i het beramen tenlandse zaken, Yitzak Shamir, Van der Klaauw heeft Shamir wel Burgemeester Shaka is ervan over tuigd dat de aanslagen het werk zijn van de Israëlische autoritei ten, „hetgeen een voortzetting is van hun politiek om mensen als ik te laten verdwijnen", zo vertel de hij enkele westerse verslagge vers in het ziekenhuis. (Een eer dere poging van de autoriteiten om Shaka het land uit te zetten mislukte onder meer door grote verontwaardiging in het buiten land). De belofte van Israëls eer ste minister Menachem Begin de daders van de aanslag te zullen vinden boezemt Shaka weinig vertrouwen in. De Israëlische minister van bui- kreeg woensdag in Den Haag v zijn collega Van der Klaauw de verzekering dat Nederland bij de Europese partners niet aan zal dringen op een eigen Europees vredesinitiatie f voor het Midden- Oosten. Van der Klaauw her haalde zijn standpunt dat de Camp David-akkoorden tussen Israel, Egypte en de Verenigde Staten nog altijd een kans van slagen hebben en en daarom be moeienis van de EG niet gewenst is. In plaats van het door Frank rijk aangekondigde vredes-initia- tief is een verklaring" van de Negen meer waarschijnlijk, zo deelde een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken mee. de Nederlandse kritiek overge bracht op de nederzettingenpoli tiek van de Israëlische regering. Volgens Van der Klaauw levert die politiek Israël „een genuan ceerd negatief beeld" op in Ne derland. Ook heeft hij Shamir ge zegd bezorgd te zyn over de Is raëlische bescherming voor de troepen van majoor Haddad in Zuid-Libanon, die de Unifiltroe- pen veel problemen bezorgen. Shamir deed geen toezeggingen, maar herhaalde het bekende Is raëlische standpunt dat Jeruza lem er alles aan doet om het func tioneren van de VN-troepen in Zuid-Libanon mogelijk te ma ken. BODOE (DPA/AFP) - De landen van de NAVO hebben de Sowjet-Unie gisteren dringend opgeroepen het westerse aanbod te onderhandelen over wapenbeheersing niet langer af te wijzen. GORLEBEN DP A- Een bewoner van het anti-atoomdx>rp bij Gorleben wordt door de politie weggedragen. Gisteren hebben bijna3.000 Westduitse politiemannen en leden van de grensbewaking het dorp ontruimd. De 3000 tegenstanders van kernenergie, die dit dorp een maand geleden hadden opgezet, boden slechts passief verzet. Dit staat in een communiqué dat werd uitgegeven na het tweedaags beraad van de nucleaire planning groep van de NAVO in Bodoe in het noorden van Noorwegen. Daarin wordt betreiird dat Moskou aan het wapenbeheersingsoverleg de on aanvaardbare voorwaarde heeft ge steld dat de NAVO terugkomt van haar moderniseringsplannen voor de strategische nucleaire bewape ning. Terzelfdertijd drukten de ministers van defensie van twaalf in de plan ning groep vertegenwoordigde NAVO-staten - Frankrijk, Luxem burg en IJsland zitten er niet in - hun bezorgdheid uit over het feit dat de Russen naast massa-pro- duktie van de SS-20-raket, de oude modellen SS-4 en SS-5 niet afvoe- Op deze manier zal het nucleaire overwicht van het Oosten in het midden van de jaren tachtig groter zijn dan in het Westen werd aange nomen. De Verenigde Staten willen hier niet de consequenties aan ver binden en hun besluit over het te rughalen van 1.000 raketten uit Eu ropa ongedaan maken. Het Westen zal de voorsprong van de Russen op het terrein van de middellange raketten pas eind 1983 met de stationering van 572 moder ne raketten inhalen. Steun aan VS. Met hun oproep tot de Sowjet-Unie willen de Europese bondgenoten van de Verenigde Staten naar de woorden van secretaris-generaal Luns onderstrepen dat zij volledig staan achter de initiatieven van Washington voor onderhandelin gen over wapenbeheersing tussen de twee supermogendheden. Op hun tweedaagse overleg hebben de ministers van defensie van de NA VO met nadruk verklaard dat zij vasthouden aan het tweevoudige besluit van het bondgenootschap in december van het vorig jaar van het onderhandelen met Moskou en tegelijkertijd moderniseren van het westerse raketsysteem voor en in Europa. In het communiqué wordt betreurd dat de tot nu toe twee Amerikaanse aanbiedingen aan de Sowjet-Unie om te onderhandelen zijn afgewe zen. De Verenigde Staten vroegen hun Europese bondgenoten daarop hun stem mede te laten horen en de Russen te overreden aan onder handelingen ten gunste van ont wapeningsonderhandelingen te bespeuren. Dit zou uit informeel contact gebleken zijn. De Noren menen dat het effect van de nieuwe Amerikaanse atoomwapens de Russen tot de onderhandelingsta fel zal brengen. Op het overleg in Bodoe hebben de ministers van defensie van de NA- VO-planninggroep het niet gehad over eventuele produktie van che mische aanvalswapens. In de wan delgangen werd niettemin verno men dat de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, in een gesprek met premier Thatcher van Engeland bq de Europeanen heeft aangedrongen de produktie van zulke wapens te overwegen, zodat het Westen gelijke tred met de Sowjet-Unie kan houden. BONN (DPA) - Het Westduitse kabinet is gisteren na tien uur beraad akkoord gegaan met het compromis van Brussel over de verlaging van de Britse bijdrage aan de EG. Dit betekent ook, dat nu een besluit als de verhoging van de landbouwprijzen in de EG met gemiddeld 4,8 procent kan doorgaan. In Bonn gold gisteravond als zeker, dat het kabinet ook de noodza kelijke besluiten heeft genomen over de financiering van de 2,6 miljard mark, die West-Duitsland extra aan de EG moet bijdra gen ingevolge het compromis. Bijzonderheden daarover zou de Westduitse minister van financiën, Hans Matthöfer, later op een persconferentie meedelen. Met de 2,6 miljard mark, die West-Duitsland in 1980 en 1981 in totaal extra aan de gemeenschap bijdraagt, draait het land op voor ongeveer veertig procent van wat het Brusselse compromis kost, dat afgelopen vrijdag werd bereikt. Matthöfer had aanvankelijk grote bezwaren tegen het compromis, omdat hij, naar hij zei, niet wist waaruit hij de extra lasten voor de Bondsrepubliek zou moeten financieren. Bondskanselier Schmidt had dinsdag inzoverre met hem ingestemd, dat zij het erover eens waren geworden, dat de regeling niet zou moeten worden gefinancierd door nieuwe staatsschulden. De financie ring zou anderzijds niet ten koste mogen gaan van voorgenomen belastingverlagingen, zodat gisteravond nog de vraag was of de extra lasten worden opgevangen door bezuinigingen of dat be paalde accijnzen, zoals bijvoorbeeld op tabak en gedistilleerd, zouden moeten worden verhoogd. Op berichten over dit laatste wilden regeringsfunctionarissen in Bonn geen commentaar ge ven. Als de extra lasten al niet door accijnsverhogingen - wellicht ook op aardolieprodukten - zouden worden gedekt dan zouden zij volgens - onbevestigde - berichten uit welingelichte kringen in Borin kunnen worden gefinancierd door het aandeel van de centrale overheid in Bonn in<lè door de overheden van de deel staten geïnde btw te verhogen. Naar optreden VS in Iran PARIJS (ANP) - Volksverte genwoordigers uit zeven Eu ropese landen, waaronder Nederland, die zitting hebben in de Westeuropese Unie (WEU) hebben aan hun rege ringen gevraagd de VN-re- solutie 242 te wijzigen. Deze resolutie, die de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties na de zesdaagse oorlog van 1967 aanvaardde behan delt de kwestie van het Pale stijnse volk als een vluchte lingenprobleem. Volgens de WEU moet de resolutie na aanpassing "het onver vreemdbare recht van de Pa- lestijnen op zelfbeschikking, om op de westelijke oever van de Jordaan en in de Gaza- strook een eigen vaderland te vormen" verzekeren. Eerder deze week reageerde president Carter fel op be-j richten vanuit de EG dat Eu ropa zou proberen het vast gelopen vredesoverleg tussen Israël en Egypte nieuw leven in te blazen onder meer door middel van aanpassing van de VN-resolutie. Carter dreigde met een veto van de VS wan- J neer de EG-landen zouden) proberen de resolutie 242 te wijzigen. De zeven landen van de WEU zouden na wijziging van de resolutie een conferentie willen beleggen tussen Israël, alle aangrenzende Arabische landen, een afvaardiging van "de werkelijke vertegen woordigers van het Palestijn se volk de Verenigde Staten en Westeuropese landen om aan het succes van de onder handelingen over Palestijns zelfbestuur te kunnen bijdra gen. De Engelse conservatief Sir Frederick Bennet die de ini tiatiefnemer van het besluit van de WEU is verklaarde gis teren dat sinds het aflopen van de termijn voor de Israë- lisch-Egyptische onderhan delingen over Palestijns zelf bestuur op 26 mei de tijd rijp is voor Europa om zich met deze zaak te gaan bemoeien. Omdat de Verenigde Staten bij zondere banden met Israël hebben is volgens Sir Frede rick alleen Europa nog in staat een eerlijke en redelijke oplossing naar voren te bren gen. ROME (UPI) - Twee vermoedelijk uit Iran afkomstige mannen heb ben gisteren een aanval gedaan op de Iraakse ambassade in Ro me. Bij de schietpartij werd een chauffeur van de ambassade doodgeschoten, terwijl een van de aanvallers ernstig werd ge wond en een bewaker van de am bassade een lichte verwonding opliep. De aanvallers van wie er één spoorloos wist te verdwijnen, lie ten een tijdbom met nitroglyce rine achter in het gebouw. Deze helse machine kon onschadelijk worden gemaakt, slechts drie minuten voordat zij zou ontplof fen. Terwijl het Iraakse persbureau meldde dat de aanvallers Iraniërs waren, liet in Beiroet de groepe ring 'Al Moqjahidin Irageene' (de Iraakse strijders) weten dat zij verantwoordelijk was voor de aanslag. Tegen de middag stapten twee tentas bij zich had, de paspoort en visumafdeling van de Iraakse ambassade in Rome binnen. Eenmaal binnen het gebouw trokken zij pistolen waarmee zij de aanwezigen bedreigden. De 26-jarige Iraakse chauffeur Nada Sabir kreeg opdracht Iraakse consulaire ambtenaren aan de telefoon te roepen. Plotseling be gon een van de overvallers te schieten waarbij de chauffeur werd gedood. Basken willen boycot schepen uit Nederland (Van onze correspondent Peter Hattink) BILBAO - De havenarbeiders in Bilbao en Pasajes hebben giste ren hun Baskische collega's op geroepen om het laden en lossen van alle schepen onder Neder landse en Franse vlag te boycot ten. Zij protesteren daarmee te gen de uitlevering van de vier Basken, allen lid van de radicale Baskische afscheidingsbewe ging ETA-militair, vorige maand door de Nederlandse autoritei ten. In een verklaring hebben de Baskische havenarbeiders de Nederlandse en Franse zeelieden begrip gevraagd voor hun actie, "een antwoord op de agressie van de Nederlandse en Franse rege ring tegen het Baskische volk". Carlos Garaicoechea, premier van de Baskische regering, heeft gis teren na een onderhoud met ko ning Juan Carlos verklaard dat hij een voorstander is van onder handelingen met ETA-militair over vrede in het Baskenland. Garaicoechea meent dat de vrede in dit gedeelte van Noord-Spapje over drie punten loopt; garanties voor de uitoefening van een vol ledig zelfstandig regionaal zelf bestuur, stopzetting van het ter- reurgeweld door middel van on derhandelingen en het bestude ren van gratieverleningen aan onder andere leden van de ETA in het Baskenland. 2Hiaölt je dMiiNccuvK. Mtef. keucld!— Herschi/Hoensbroek WASHINGTON (UPI) - President Carter en senator Edward M. Kennedy, de twee kandidaten voor de presidentsnominatie bij de Democraten, hebben gisteren afgesproken dat zij elkaar van avond in het Witte Huis ontmoe ten ter bespreking van de Demo cratische campagne voor het pre sidentschap. Kennedy schrapte de rede die hij in Boston zou houden en waarin hij waarschijnlijk zou hebben ge zegd het tegen de president te zullen opnemen op de conventie van de Democraten in augustus. "Zij willen het hebben over de toe komst van het land en de toe komst van de Democratische partij in de hoop dat zij ei beiden beter van zullen worden", zei Carters perschef Jody Powell. Kennedy ging op Carters toenade ringspogingen in nadat hij een paar telefoontjes van de kant van laatstgenoemde onbeantwoord had gelaten. Ronald Reagan, leker van de Re publikeinse nominatie, zal na de conventie van zijn partij in juli in Detroit, misschien Europa be zoeken, zo zei zijn campagnelei der William Casey gisteren in Los Angeles. Casey zei een en ander nadat hem was gevraagd hoe groot Reagans inzicht in internationale zaken TEHERAN (Reuter) - De lige Amerikaanse minister van justitie Ramsey Clark, heeft er mee ingestemd de commissie van onderzoek naar het optreden van de VS in Iran te leiden, zo is van daag in Teheran gemeld. Leonard Weinglass, een van de tien Ame rikanen die samen met Clark de internationale conferentie over Amerikaanse inmening in Iran bijwoont, heeft verklaard dat Clark tijdens een onderhoud met Bani Sadr ingestemd heeft met het voorstel van de Iraanse presi dent om dat onderzoek te leiden. Noch Clark, noch Bani Sadr wa ren voor commentaar beschik baar. Weinglass verklaarde dat de com missie van onderzoek documen ten zou gaan bestuderen van bronnen als de CIA en het Penta gon. Nadere details over de commissie wilde hij niet geven. De revolutionaire leider van Iran, ajatollah Chomeini, heeft giste ren gepleit voor een proces tegen president Carter. Volgens hem zal Iran liever de wereld een muur om zich laten bouwen en zich gevangen laten nemen dan te bezwijken voor militqire en eco nomische dreigementen. De 80-jarige Chomeini zei een en ander in een boodschap ter her denking van een opstand in 1963 waarbij ongeveer 15.000 Iraniërs de dood vonden. Deze opstand leidde tot de verbanning van Chomeini. Vandaag werd in ge heel Iran om de slachtoffers uit 1963 gerouwd. Chomeini verklaarde dat Carter te recht moet staan voor een we reldtribunaal. Uit de strijd tussen de Afghanen en de Russen die nog steeds voortgaat, zou Ameri ka een les moeten trekken. "Amerika moet niet denken dat het alles kan doen door militaire interventie Kort tevoren had de Iraanse leider tegenover een "internationale conferentie over Amerikaanse inmenging in Iran onomwon den verklaard dat Iran zijn con frontatie met de VS niet zal opge- In een radiorede riep de ajatollah de Iraniërs op, vandaag te demon streren. In zijn rede zei hij dat wellicht eens de linksen de mond zal worden gesnoerd, wanneer daartoe wordt besloten. In Teheran doen al enige tijd hard nekkige geruchten de ronde dat militante aanhangers van de geestelijkheid de betogingen van vandaag zullen aangrijpen om druk uit te oefenen op de linksen en in het bijzonder op de univer sitaire wereld. De regerende re volutionaire raad heeft opdracht gegeven de universiteiten van daag te sluiten, een maand eerder dan normaal het geval is. Dit be sluit werd genomen nadat zich in april tegen links gerichte ge welddaden aan verscheidene universiteiten hadden voorge daan. Het is niet zeker wanneer de instellingen voor hoger on derwijs na de zomer weer open zullen gaan. De sluiting is be doeld om islamitische hervor mingen in te voeren. Op de internationale conferentie in Teheran over Amerikaanse in menging in Iran" is het gisteren tot een incident gekomen, toen de leider van de Sowjetdelegatie, Eugeny Sergejev, kritiek oefende op het gebrek aan begrip voor het standpunt van Moskou ten aan zien van Afghanistan. De Turkse afgevaardigde Ismail Salahettin schreeuwde de Rus toe "haal uw troepen terug uit Afghanistan". Vele aanwezigen betuigden met handgeklap hun instemming met de interruptie van de Turk, terwijl een Jordaan se afgevaardigde de Rus steunde. De Iraanse minister van Buiten landse zaken, Sadegh Ghotbza- deh, maande tot stilte. Hij zei dat de Rus het recht had zijn stand punt uiteen te zetten en dat dege nen die het niet met hem eens wa ren, later het woord zouden krij gen. Intussen begonnen Iran en Pakis tan gisteren overleg over de kwestie-Afghanistan. Deze twee landen hebben besprekingen met het door de Russen in het za del geholpen regime van Babrak Karmal in Kabul geweigerd. De Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken, Agha Shani had gisteren aan een lunch met zijn Iraanse collega een gedachten- wisseling. De besprekingen zou den vandaag worden voortgezet. receptie die zijn aanhangers voor hem hadden georganiseerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9