Regeringsfracties botsen fors over abortus Protest tegen plan afvallozing op Rijn Wiegel: topsalaris pas volgend jaar aanpakken LEKKERKERK WIL ONDERZOEK NAAR SCHULD BEDRIJF PPR start actie om Goudzwaard Uit in de Randstad Kamer wil controle defensie onderzoek Overleg VVD met oppositie irriteert CDA NU OOK IN SCHIJNDEL GIFVONDST Eis tien jaar tegen leider fraudezaak DONDERDAG 5 JUNI 1980 DEN HAAG (GPD) - De topsalaris sen van ambtenaren, politici, mi litairen en de rechterlijke macht worden per 1 januari volgend jaar aangepakt. Eerder is dat niet mo gelijk, zo heeft minister Wiegel (binnenlandse zaken) gisteren de Tweede Kamer laten weten. Voor de PvdA is dat volstrekt on aanvaardbaar, aldus de socialist Van den Anker die een interpella tiedebat over de topsalarissen had aangevraagd. De PvdA ver wijt de bewindsman dat hjj 14 maanden bezig is met een voor stel hierover zonder dat er ook maar iets is gebeurd. De PvdA-er Van Thijn wees de mi nister er bovendien op, dat de Tweede Kamer eind maart een motie van het CDA-kamerlid Weijers heeft aangenomen waarin wordt uitgesproken dat er uiterlijk per 1 juli van dit jaar maatregelen zouden moeten ko- men om de topsalarissen aan te pakken. Volgens Wiegel is dat onmogelijk. Het plan om de topsalarissen te structureren is het onderwerp van overleg met vele belangenor ganisaties geweest. „Het resul taat daarvan is dat men zich in hoofdlijnen in dit plan kan vin den. Alleen bij de concrete uit werking ervan lopen de menin gen uiteen", aldus de minis ter. Daarom heeft hij advies ingewon nen bij een speciale Waarschijnlijk zal deze sie nog voor de zomervakantie een advies uitbrengen dat dan, nadat het de ministerraad is ge passeerd, weer aan de betrokke nen wordt voorgelegd. De plannen van Wiegel zijn bedoeld om orde te brengen in de betrek kelijk grote chaos van topasala- rissen van ambtenaren. De minis ter wil deze saralissen indelen in drie schalen. Het probleem is nu wie in welke schaal moet te rechtkomen. Het door Van Thijn gehanteerde argument om de structurering nu zo snel mogelijk af te dwingen, als zouden de topambtenaren nu aan de algemene bezuinigings ronden ontkomen, wees Wiegel resoluut van de hand. „Terwijl de structurering er nog niet is, is het salaris van deze groep in 1980 al 3 procent in koopkracht achteruit gegaan. Deze ambtenaren lopen in matiging juist voorop", zo hield Wiegel de Kamer voor. CDA en WD deden niet mee aan het debatje. Daarover sprak Van Thijn zijn verbazing uit. „In maart zei het CDA-Kamerlid Weijers nog, dat hij van de rege ring verwachtte dat per 1 juli concrete maatregelen mogelijk zouden worden gemaakt. En nu is hij niet hier. Dat verbaast me", aldus Van Thijn. Hij vroeg zich bovendien af wat Weijers heeft bedoeld, toen h(j vorige week voor de radio zei dat hij (Weijers) nu alleen nog maar voor 1 juli wil weten wat de rege ringsplannen met betrekking tot de topsalarissen zijn. „Die plan nen kennen we nu. Niets doen voorlopig", aldus Van Thijn. Het Tweede-Kamerlid Schakel, dat namens het CDA toch achter het spreekgestoelte plaats nam, maande Van Thijn tot geduld. Het CDA wil pas donderdag over de ambtenarensalarissen praten tijdens het ombuigingsdebat, zo zei hij. DEN HAAG (GPD) - De beide regeringsfracties CDA en VVD zijn gisteren fors met elkaar gebotst over het abor tuswetsontwerp. Vooral de gesprekken, die de VVD voert met PvdA en D'66 over gezamenlijke amendemen ten, zijn de christen-democraten in het verkeerde keel gat geschoten. Op een gegeven ogenblik liep de spanning zo hoog op, dat waar nemend fractievoorzitter De Boer (CDA) en fractieleider Riet kerk (WD) olie op de golven moesten gooien. Dit leidde ertoe dat CD A-woordvoerder Deetman zijn uitspraak dat het CDA het wetsontwerp niet zou steunen, terugtrok. De liberaal Nijpels liet daarop weten er niet langer op te zullen aandringen dat de VVD nog slechts met de oppositie over de wijzigingen zou moeten pra ten. De gesprekken tussen de drie niet- christelijke partijen lijken succes te hebben. Uit elk van de fracties valt te vernemen dat overeen stemming technisch binnen SCHIJNDEL (ANP) - Op het voormalige fabrieksterrein van een vatenbedrijf in Schijndel zit ten grote hoeveelheden giftige stoffen in de bodem. Het terrein is al door de gemeente aange kocht voor het bouwen van wo ningen. Het onderzoek werd gehouden in opdracht van de socialistische partij in Schijndel. Volgens de SP zitten er hoge concentraties van zeer giftige tolueenverbindingen en hydroxi-ethyl-acrilaat in de bodem. De concentratie van de stoffen is zo hoog, dat door che mische reacties de bodemtempe- ratuur in het terrein vijf graden hoger ligt dan normaal. De ge meente heeft inmiddels besloten zelf ook een onderzoek in te stel len. De directie van het inmiddels naar een ander terrein verhuisde be drijf "De Meijerei" geeft toe dat resten chemisch afval in de grond zijn terecht gekomen. De afgelo pen twintig jaar hebben miljoe nen vaten op het terrein gelegen, afkomstig van onder meer benzi nemaatschappijen en chemische bedrijven. Directeur Van Or- souw: "Ons werk is de vuile vaten te reinigen, maar vaak lopen de restjes in de vaten tevoren al in de grond". Van Orsouw kon niet. zeggen om welke hoeveelheden en welke stoffen het gaat. Hij re kende wel op "een hele waslijst" stoffen die in de bodem zijn ge lekt. handbereik ligt. Eind volgende week moeten de diverse fractie leden hun politieke oordeel over het bereikte akkoord geven. Het overleg tussen de woordvoer ders Roethof (PvdA), Dees en Krijnen (beiden VVD) en Wessel- Tuinstra (D'66) zal leiden tot voorstellen om abortus te schrappen uit het Wetboek van Strafrecht. Verder wordt de „wachtperiode" verkort van vijf tot drie dagen. Daarnaast zal in de wet duidelijker tot uitdrukking worden gebracht dat de stem van de vrouw de doorslag geeft bij de vraag of de abortus moet worden gepleegd. Het kennelijk succesvolle verloop van de onderhandelingen ver oorzaakt bij de CDA-fractie nogal wat irritatie. Bij de fractieverga deringen, die dinsdag en gisteren gehouden zijn, werden ook nogal wat vragen over deze affaire ge steld. Deetman liet daarop weten de gesprekken tussen WD en links te verwerpen. Desgevraagd verklaarde hij dit overleg in strijd te achten met het regeerakkoord. Daarin staat dat het kabinet met een wetsontwerp zou komen en dat beide partijen een „krachtsinspanning" zouden leveren om dit te kunnen steu nen. In deze afspraak past vol gens hem de houding van de WD niet. „Wij zijn niet op een crisis uit, maar we houden de 1 WD aan de procedure uit het re geerakkoord," zei Deetman. Van hun kant maken de liberalen bezwaar tegen een opmerking van de CDA er in het CDA-par- tijblad dat „de fractie de regering niet aan een meerderheid kan helpen in de Kamer Deetman heeft dit standpunt inmiddels af gezwakt door te wijzen op de ko mende vergaderingen van de CDA-fractie, die eerst na 14 juni (als fractieleider Lubbers uit In dia is teruggekeerd) een definitief oordeel zal geven. De liberaal Nijpels was echter maandagavond al fors uitgegle den in antwoord op een vraag tij dens een spreekbeurt. De op merking van Deetman verleidde herri tot de uitspraak dat de WD haast moet maken met het over leg over de abortus met PvdA en D'66. Hij heeft nu laten weten de ze opmerking terug te trekken, omdat het CDA blijkbaar nog géén definitief afwijzend stand punt heeft ingenomen. DEN HAAG (ANP) - Nederlandse milieu-organisaties hebben gis teren verontwaardigd gereageerd op de plannen vna het Westduitse chemieconcern Bayer in Lever- kusen zijn afval op de Rijn te lo zen. Het bedrijf, dat jaarlijks 250.000 ton chemisch afval op 40 kilometer uit de Nederlandse kust in de Noordzee loost, wil na de recente acties tegen deze lo zingen een vergunning van de deelstaat Noordrijn-Westfalen voor lozing op de Rijn. De milieu organisaties zien de vergunning aanvraag van Bayer als een schandalig dreigement, zo ver klaarden zij gisteren. De stichting Natuur en Milieu liet tevens namens de werkgroep Noordzee, Green Peace en de stichting Reinwater weten dat zij zich zullen verzetten tegen elke lozing van chemisch afval door Bayer, omdat de geloosde stoffen voorkomen op de zwarte lijst van verboden stoffen. De lozing van deze stoffen is over eenkomstig de internationale verdragen van Oslo en Londen sinds het begin van de jaren ze ventig verboden. Ook het che misch verdrag van de Rijnoever- staten, dat in 1976 werd onderte kend, verbiedt de lozing van stof fen, die op de zwarte lijst staan. De milieu-organisaties menen dat Bayer zich dient te houden aan de internationale overeenkomsten. Hierdoor wordt het voor het chemisch concern onmogelijk de afvalstoffen zowel op zee als in de Rijn te lozen. Het bedrijf moet zijn afvalprobleem aan de bron oplossen door wijziging van het produktieproces en zuivering, zo menen de organisaties. Het Westduitse concern loost het chemische afval sinds 1969. Sinds de inwerkingtreding van de Nederlandse wet verontreini ging oppervlaktewater gaven de ministers een ontheffing aan Bayer, omdat het bedrijf geen mogelijkheid zag op andere wijze van het afval af te komen. Even min was het mogelijk de produk- tie van afvalstoffen te verminde- het concern uiterlijk maart vol gend jaar met andere maatrege len komen ter beperking van de lozing. Daarna krijgt Bayer nog een jaar de tijd de nieuwe ver werkingsmethode toe te passen. De stichting Natuur en Milieu en de andere organisaties verdenken Bayer er nu toch van dat het Ne derland onder druk wil zetten om de lozing op zee toch toe te staan. De minister van landbouw van Noordrijn-Westfalen, Hans Otto Baumer, die tevens voor milieu zaken verantwoordelijk is, heeft laten weten niets te voelen voor een vergunning voor lozing op de Rijn. Bayer dreigt dat bij weige ring van de toestemming 4.000 arbeidsplaatsen gevaar lopen. De Nederlandse minister Ginjaar heeft gisteravond gezegd dat niet verwerkbaar chemisch afval in de toekomst in Nederland bo vengronds in vaten opgeslagen zal worden. Die vaten zullen uit gebreid gecontroleerd worden op voldoende ventilatie en door roesten, zodat er geen kans op bodemverontreiniging zal be staan. - In het kader van een landelijke aktiedag hebben scholieren gisteren in Amsterdam gedemonstreerd vrijlating van de in Zuid-Afrika ter dood veroordeelde zwarte vrijheidsstrijder James Mange. Het KLM-kantoor op het Leidseplein werd enkele uren door de scholieren bezet om deze op Zuid-Afrika vliegende maatschappij bewegen tot een boycot. LEKKERKERK (GPD) - Een rech- ter-commissaris van de Rotter damse rechtbank gaat onderzoe ken of de vuilcontainerfirma Wijnstekers aansprakelijk kan worden gesteld voor de gifaffaire in Lekkerkerk. Het transportbe drijf uit Rotterdam stortte in het begin van de jaren '70 in het Lek- dorp afval voor het bouwrijp ma ken van de nieuwbouwwijk. Wijnstekers wordt ervan ver dacht ook gevaarlijke giftige stof fen te hebben gestort. Het onderzoek van de rechter commissaris moet vooral ant woord geven op de vraag of de gemeente Lekkerkerk met suc ces een civiel-rechterlijke proce dure tegen Wijnstekers kan aan spannen. Zodoende zou dan een gedeelte van de zuiveringskos- ten, die naar verwachting ruim f200 miljoen zullen bedragen, worden verhaald. Een strafrech telijke procedure is niet mogelijk, omdat eventuele overtredingen zijn veijaard. In de tweede helft van juli gaat de rechter-commissaris getuigen onder ede verhoren. In eerste in stantie worden 16 gemeenteamb tenaren opgeroepen, die bij de vuilstortingen betrokken zijn geweest. Het is niet uitgesloten dat de rechter-commissaris ook werknemers van Wijnstekers hoort. Burgemeester Ouwerkerk ROTTERDAM (ANP) - Als het aan de Rotterdamse officier van justi tie mr. De Doelder ligt zal de 36- jarige miljonair Frans de W. uit Rockanje, alias "Papa Blanca" voor tien jaar achter de tralies verdwijnen. Een dergelijke eis, met aftrek, formuleerde de offi cier gisteren voor het aandeel van de W. in een aantal vervalsings zaken (Kodak-mailers, valse honderdjes, valse duizendjesen in een omvangrijke koppelbaze- naffaire in de Rijnmond (fraude naar schatting 155 miljoen gul den in tien jaar). Mr. De Doelder zei dat de W. in de koppelbazenaffaire "het gezicht naar buiten" was geweest, de man die voor de contracten zorg de. Hij dient voor dit vergrijp even zwaar gestraft te worden als de drie andere hoofdverdachten in deze zaak, die eerder ieder vijf jaar tegen zich hoorden eisen. In de zaak met de vervalsingen had "Papa Blanca" volgens de offi cier "een zeer actief aandeel" - met name in de financiering - maar "bleef op de achtergrond, omdat hij dacht zodoende buiten schot te kunnen blijven". Hij liet de uitvoering (namaken, druk ken) aan anderen over. De officier, die ook sprak namens zijn collega mr. Bos, die de zaak van de vervalsingen tegen De W. voerde, meende dat "Papa Blan ca" een groot deel van de Rotter damse en Nederlandse onderwe reld beheerste", hij was de on kwetsbare leider van een aantal criminele organisaties en regeer de tientallen mensen, veelal ook met intimidatie". De Doelder schatte dat De W. de afgelopen jaren uit criminele activiteiten maandelijks minimaal 100.000 gulden verdiende. De uitspraak volgt op 17 juni. VLISSINGEN (GPD) - Onder het motto „Het andere appèl" is de Zeeuwse PPR gisteravond een landelijke actie begonnen om prof. B. Goudzwaard gastvrijheid te bieden op de kandidatenlijst van de PPR voor de kamerver kiezingen volgend jaar. Op die manier zou Goudzwaard, die zich, zoals bekend, onlangs te rugtrok als kandidaat voor de CDA-Tweede-Kamerfractie, een rol kunnen blijven spelen in de politiek. Dat vindt de PPR be langrijk omdat, zo staat in de toe lichting bij het appèl, „Goud zwaard beschikt over de politieke visie die nodig is om vele kiezers uit het CDA-kamp over te laten komen naar progressieve zij de". De PPR waardeert die stap van het vooraanstaande ex-CDA-lid zeer en de partij herkent zijn motie ven. Veel PPR-leden hebben immers in het verleden een zelfde ontwikkeling doorgemaakt. Ze zijn uit de confessionele partijen getreden en hebben zich ver enigd in de radicale groepering. De PPR vindt Goudzwaards in breng van belang om problemen als de groei-economie, de atoom bewapening, de Derde Wereld, de energiecrisis en de werkloosheid het hoofd te kunnen bieden. De partij is er zich van bewust dat de PPR ervan zal profiteren wan neer Goudzwaard in zou gaan op de uitnodiging en op de radicale kandidatenlijst zou deelnemen aan de verkiezingen. Dat brengt het kiesstelsel met zich mee. „Maar datzelfde kiesstelsel zal velen, die zich nu nog verplicht voelen CDA te stemmen, de kans bieden in zo'n constructie mee te werken aan een progressief al ternatief voor de huidige rege ringscombinatie", aldus het ap pèl. „Want als Goudzwaard via de PPR-lijst door middel van voor keurstemmen in het parlement wordt gekozen, dan zal hij zjjn rol voor een radicaal-evangelische politiek uiterst effectief kunnen blijven spelen". In het door enkele Zeeuwse PPR- leden geformuleerde appèl wordt Goudzwaard uitgenodigd zijn naam op de PPR-lijst te laten zet ten. De daartoe bevoegde orga nen van de partij krijgen het ver zoek dit mogelijk te maken. Het is de bedoeling dat dit appèl op alle PPR-vergaderingen, die deze maand in den lande worden ge houden, aan de orde komt. ROTTERDAM De Doelen - Holland Festival: do 5 en vr(j 6, 21 uur ABCDEFG, door het RO-theater. Vrij 6, 21 uur Rotterdams Philharmomsch orkest/RO-theater. AMSTERDAM Concertgebouw - Holland Festival: 20.15 uur Concertgebouw or kest, olv Kiril Kondrasjin/Wiktor Liberman, viool. Za 7. 21 uur Rotterdams Philharmomsch orkest/RO-theater met ABCDEFG. Zo 8.11 uur Madrigaal kwintet, olv en begeleid door Gustav Leon- hardt,clavecimbel; 15uur: RoterdamsPhilharmnoischorkest/RO- theater. Ma 9, het Nederlands Kamerorkest, olv Kees Bakels, met Henk van Ulsen als declamator. Stadsschouwburg - Holland Festival: do 5,20.15 uur Pibolus Dan ce Theatre, New York - Amerikaanse moderne dansgroep. Vi ij 6, 20.15 uur Bram Vermeulen met "De toekomst gaat het helemaal maken". Woe 11, 20.15 uur het Willem Breuker Kollektief met 'Boven Drijven Centrum Bellevue - Holland Festival: do 5, 20.30 uur Geoflry Douglas Madge, piano. Vrij 6,19 30 uur: Scholengiocp Toneelgroep Centrum. Za 7, grote zaal, 20.30 uur GRIPS-Teateruit Berlyn Zu8, 20.30 uur Werkcentrum Dans. Ma 9. 20.30 uur: Ensemble Sequen- tia Uit Keulen. Di 10, 20.30 uur Ensemble Hoketus. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg vrij 8. 20.15 uur Haagse Komedie: "Bedrog Ma 9, 20.15 uur: "Die ganz begreifliche Angst vor Schlj. gen". Di 10 en woe 11,19.30 uur "Zomergasten". vanMaxim Gorki. Appeltheater -do 5, vrü 6 en 2a 7: Op de bodem Maxim Gorki. Leiden Groenoordhallen - vrij 6, 20 uur "Santana van Lekkerkerk zei gisteren dat op dit moment vrijwel geen be wijsmateriaal tegen Wijnstekers voorhanden is. Het getuigenver hoor staat los van een onderzoek naar de verantwoordelijkheid van de gemeente Lekkerkerk naar de gifzaak. Eind juni zal hiervoor een commissie van on afhankelijke deskundigen wor den ingesteld. In het bestuurlijk overleg tussen minister Gipjaar (volksgezond heid en milieuhygiëne), staatsse cretaris Koning (binnenlandse zaken), de provincie Zuid-Hol land en het gemeentebestuur van Lekkerkerk is gisteren besloten het geneeskundig bevolkingson derzoek niet af te sluiten. Als tij dens de opgravingen nieuwe vondsten van gevaarlijke chemi caliën worden gedaan, zal dat on derzoek worden voortgezet. De bestuurders zagen echter geen aanleiding om het medisch on derzoek onder de schoolkinderen te vervolgen, omdat de meeste kinderen niet in de gifwijk wo nen. Volgende week wordt hier met de ouders over gespro ken. Inmiddels is de nieuwbouwwijk geheel ontruimd. De lege wijk staat onder constante bewaking van de politie. De afgelopen da gen is een begin gemaakt met de voorbereiding voor het weggra ven van de verontreinigde grond. Het echte weggraven van de grote hoeveelheid grond zal op 4 au gustus beginnen. Omstreeks die tijd hoopt men een zuiveringsin stallatie te hebben gebouwd die het bij het graven vrijkomende grondwater zuivert. De ongeveer 60.000 m3 verontrei nigde grond zal worden afge voerd naar de Afval Verwerking Rijnmond (AVR). Omdat de da gelijkse aanvoer groter zal zijn dan de AVR kan verwerken, is bij het afvalverwerkingsbedrijf een tijdelijke opslag nodig voor een deel van de verontreinigde grond - de Rynmondraad heeft daar op dit moment echter bezwaren te gen. Volgens de plannen moet de reini gingsoperatie in februari volgend iaar zijn voltooid. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil controle op de weten schappelijke onderzoeken die voor defensie worden verricht PvdA, CDA en D'66 spraken zich uit voor uitgebreider parlemen taire controle op dit gebied, tij dens mondeling overleg van de kamercommissies voor defensie en wetenschapsbeleid met minis ter Van Trier (wetenschap) èn staatssecretaris Van Eekelen (de fensie). De PvdA drong zelfs aan op een wettelijke regeling. De Kamer zou op grond van die regeling de kans moeten krijgen om militaire onderzoeksopdrachten te beoor delen op hun effecten voor de wapenbeheersing. Beide be windslieden zegden de kamer commissies toe, over de parle mentaire controlemogelijkheden binnenkort verder te spre ken. Omdat het bij defensieonderzoek dikwijls om geheime gegevens gaat, wilde staatssecretaris Van Eekelen gistermiddag niet toe zeggen dat hij de kamerleden van alle gegevens volledig op de hoogte zal houden. De door hem wel beloofde beknopte lijst van researchprojecten, vonden de le den van de commissies echter onvoldoende. Beinema (CDA), Van den Bergh (PvdA) en Brink horst (D'66) wilden een zodanige informatieverstrekking, dat de Kamer invloed kan uitoefenen op de momenten dat beslissingen over onderzoeksprojecten wor den genomen. PvdA-kamerlid Van den Bergh vroeg de regering om met een wetsontwerp te komen. Daarin moet volgens de socialist worden geregeld, dat alle beslissingen over researchprojecten, interna tionale samenwerkingsverban den op het gebied van defensie en de aanschaf van belangrijke wa pensystemen worden getoetst op hun effecten voor de wapenbe heersing. De Tweede Kamer zou zich in al die gevallen moeten uit spreken. Wanneer de regering niet met een dergelijk wetsont werp komt, dan overweegt de fractie van de PvdA zelf het ini tiatief te nemen, kondigde Van den Bergh aan. Voor militaire onderzoeken heeft de regering dit jaar een bedrag van 97 miljoen gulden uitgetrok ken. Verreweg het grootste deel daarvan (73 miljoen) gaat naar de Rijks Verdedigings Organisatie, die verwant is aan TNO.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7