Politie zal herhaling voorkomen Gemeente gaat reeks panden vorderen Personalia I LEZERS SCHRIJVEN Opvragen van demonstratiefoto's gaat minister van justitie te ver 5Bakkiein beslag genomen DONDERDAG 5 JUNI 1980 LEIDEN -Vgftien panden worden binnen afzienbare tijd in de gemeente Leiden gevorderd. Veertien ervan worden be woond zonder woonvergunning en één staat leeg. De vorderingscommissie hoopt met deze "actie" de panden weer terug te brengen in de gemeentelijke woningdistributie. Volgens de voorzitter van de commissie, het PvdA-raadslid mevrouw Koning, zitten er geen gezinnen met kinderen in de huizen. "Volgens onze gegevens gaat het vooral om één- en tweepersoons huishoudens. Mensen die zonder offi cieel woonrecht in die huizen wonen. Zodra ze eruit zijn, zetten wij urgente woningzoekenden in de panden. En daar zitten veel gezinnen met kinderen bij, die zitten te springen om goede woon ruimte." Volgens mevrouw Koning is slechts één van de huizen eigehdom van een specu lant. "Er zitten ook huizen van make laars bij. En wat betreft dé speculanten: het is maar net hoe je het begrip interpre teert. In het rijtje staat inderdaad maar één echte speculant. Maar ik vind dat iemand die een huis koopt voor z'n kin deren ook speculeert. Dat huis wordt namelijk aan de normale woningdistri butie onttrokken. Zoiets mag je natuur lijk niet toestaan." Zy wil dat er in de toekomst meer panden worden gevorderd. "Het bureau huis vesting moet goed bekijken welke pan den in aanmerking komen." Vorig jaar november begon de commissie met de voorbereidingen van de komen de vorderingen. Tot die tijd was er in Leiden nog nooit eerder een pand gevorderd. Mevrouw Koning: "Waarom niet? Het is heel moeilijk om een huis te vorderen. Het wachten is dan ook op een goede leegstandswet zodat je snel kunt ingrij pen. Tot nu toe duurt de procedure heel lang. Hogere instanties maken het je niet makkelijk en bovendien weten mensen die zonder woonvergunning ergens wo nen vaak heel goed wat ze doen. Als je ze brieven stuurt geven ze meestal niet thuis. En dan is het niet makkelijk om ze eruit te zetten." Ook de registratie van het bureau huisves ting zou geautomatiseerd moetén wor den, vindt het raadslid. "Je moet snel kunnen ingrijpen. Die lange aanzegtij den werken preventief. Een huiseige naar zorgt er gewoon voor dat zijn pand ondertussen in gebruik wordt genomen. Door die stap maakt hij het ons weer een heel stuk moeilijker.' Ook over de vijftien ontruimingen bestaat nog enige onduidelijkheid. Mevrouw Koning: "Die mensen moeten eruit. Dat is duidelijk. Maar wij weten natuurlijk niet op welke manieren ze zich verzet ten." Over het functioneren van de vorderings commissie is mevrouw Koning redelijk te spreken. "In de commissie zitten ook vertegenwoordigers van de vakbewe ging en van de huiseigenaren. En ik moet zeggen dat het overleg meestal goed verloopt. Je moet gewoon zorgen datje een paar drijvende krachten in zon groep hebt. We komen tenslotte maar één keer in de drie weken bij elkaar. Het vorderen komt nu gelukkig ook in een stroomversnelling terecht. Sinds enige tijd hebben we zelfs een leegstandsamb tenaar in Leiden." Zwanezang Het is zover. Het ontwerp bestem mingsplan Roomburg ligt ter in zage en is te koop voor niet veel geld. Maar dat mag dan ook wel, want de schrik slaat ons om het hart. Op de omslag van het ont werp zien we een plattegrond van Leiden en omgeving. Op de plaats van Roomburg is als inzet een foto geplaatst van een rustiek landelijk wegje. Ongeacht de bedoeling van de om slagontwerper, komt dit op mij af als een cynische grap. Dit gaan wij aantasten, dit moet weg. Ik bepaal mij tot enkele punten uit dit plan. Vrijwilligers De Vrijwilligerscentrale orga niseert een training voor mensen die als vrijwilliger actief zijn of belangstelling hebben om vrijwilligerswerk te gaan doen. Centraal bij de training staat "het functione ren in een gesprek tussen twee mensen". De training duurt zes halve dagen, en is in de periode van 9 tot en met 20 ju ni. In overleg met de deelne mers worden de preciese tij den vastgesteld. Een speciale informatiebijeenkomst over de training wordt vanavond gehouden in de Vrijwilligers- centrale, Langegracht 246a, vanaf acht uur. Kijkhuis In het Kijkhuis, Vrouwenkerk- koorstraat 17, wordt morgen avond de film "Ucellacci a Uccellinivan Pasolini ver toond. De film gaat over twee monniken die met de vogels moeten leren praten. Aan vang 20 en 23 uur. Jimi Hendrix De film "Rainbow Bridge", waarin de inmiddels overle den popster Jimi Hendrix speelt, wordt morgenavond gedraaid in het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66. De film is niet ondertiteld, er wordt Engels gesproken. Toegang vijf gul den vijftig en aanvang halj twaalf. Teaser In het Vrijetijdscentrum vindt morgenavond ook een optre den van de Nederlandse hard rock formatie Teaser plaats. De muziek is vergelijkbaar met die van Bad Company. Het optreden begint om negen uur, de toegang bedraagt zes gulden (vier gulden voor le den). LEIDEN - Minister De Ruiter van justitie vindt dat de Leidse politie vorig jaar te ver is gegaan met het opvra gen van foto's van demonstrerende studenten. De politie heeft destijds aan een fotograaf van het univer siteitsblad Mare om foto's gevraagd van actievoerders die protesteerden tegen onderwijsminister Pais. Deze gaf vorig jaar mei onder massaal gejoel het startsein voor de universiteitsbouw aan de Witte Singel. Rectificatie LEIDEN - In de krant van afgelo pen maandag werd melding ge maakt van de actie bij de lezing van minister Pais, waarin hij on dermeer betoogde, dat 'Ouders op herhaling' niet altijd door de kansarmen wordt benut. De mi nister had het op dat moment echter over de Open School. Het project 'Ouders op herhaling' is uitsluitend gericht op kansar men; zij die de lagere school niet afgemaakt hebben of op welke manier dan ook te weinig onder wijs hebben genoten. Bij 'Ouders op herhaling' in Leiden-Noord dreigen alle vijf personeelsleden ontslagen te worden, zodat het project in gevaar komt. Zaterdag beloofde de minister, dat hij dit op zijn departement onmiddel lijk zou laten nazoeken. De woordvoerder van het ministerie kon echter alleen meedelen, dat de zaak in behandeling is bij de beleidsafdeling. De politie vroeg de foto's op nadat studenten in juni '79 actie hadden gevoerd bij een rede van de om streden professor in de crimino logie W. Buikhuisen. De politie wilde foto's van de demonstratie tegen Pais gebruiken om uit te vissen of de demonstranten tegen Buikhuisen zich eveneens be vonden onder de actievoerders tegen Pais. Minister De Ruiter meent dat de politie het achteraf opvragen van foto's alleen dan mag overwegen als de foto's bruikbaar zijn voor het beschouwen van ernstige verstoringen van de openbare orde of als de politie met de foto's in de hand strafbare feiten kan opsporen. Met het opvragen van foto's van de demonstraties van vorig jaar is de Leidse politie vol gens minister De Ruiter duidelijk buiten haar boelye gegaan. De minister van justitie gaf gisteren pas antwoord op schriftelijke vragen van twee PvdA-kamerle- den over het fotobeleid van de Leidse politie. Deze kamerleden, Roethof en Stoffelen, vroegen de minister eind januari om duide lijk aan te geven waar de minister de grenzen van het recht op de bescherming van de persoonlijke levenssfeer legt. De kamerleden zeiden te menen dat een optreden als dat van de Leidse politie leidt tot "een niveau, waarbij mensen die geen strafbare feiten hebben gepleegd en dat ook niet van plan zijn, desondanks door de politie worden bespioneerd en waarbij de politie ook maar vast de vinge rafdrukken van een ieder in haar archief gaat vastleggen" Ontoelaatbaar De Leidse politie wordt al met al nog eens een keer ten overvloede met de neus op haar fotobeleid gedrukt. In het najaar van '79 stelden de gemeenteraadsleden Hoeven (CPN) en Hes (PvdA) reeds tot twee keer toe vragen over het fotobeleid van de Leidse politie. Hoeven noemde het on toelaatbaar dat demonstranten die legaal van hun recht op vrije meningsuiting gebruik maken kans lopen bij de politie in een foto-archief terecht te komen. Beide raadsleden vonden de ant woorden die oud-burgemeester Vis op de vragen gaf onbevredi gend. Vis zei dat de politie de fo to's van de demonstranten wilde gebruiken opdat - als er eventu eel aangifte van strafbare feiten zou worden gédaan - de politie zoveel mogelijk een overzicht van het gebeurde zou hebben. "Als binnen korte tyd geen aan gifte bij de politie is binnenge komen of als geen strafbare feiten zijn gepleegd, worden de foto's vernietigd zonder dat de daarop voorkomende personen worden geïdentificeerd'aldus ex-bur- KANTOORGEBOUW - Onder druk van een schadeclaim van 18.2 miljoen is de Amsterdamse gemeenteraad er gisteravond mee akkoord gegaan dat project ontwikkelaar Wilma een kantoor en veertig woningen bouwt in het "gat aan de Wibautstraat". De bouw is bedoeld om een eind te maken aan het jarenlange touw trekken rond het "gat". Buurtbewoners voeren sinds het begin van de jaren zeventig actie tegen kantoorbouw in het gebied. Grote deining ontstond, toen bleek dat de gemeente aan Wilma vergunning had verleend voor de bouw van een kantoor in het gat. BROOD - TNO heeft een nieuw ve zelrijk brood ontwikkeld dat vrijwel even smakelijk is als wit brood maar praktisch dezelfde kwaliteit heeft als het gezondere bruin brood. Het brood is bereid uit 85 procent bloem en 15 pro cent grove zemelen. gemeester Vis in zijn antwoord aan de raadsleden. Burgemeester Vis verklaarde dat de politie niet buiten haar boekje was gegaan bij het opvragen van de foto'-s omdat "de kans dat aan gifte van strafbare feiten bij de rede van professor Buikhuisen gedaan zou worden reëel aanwe zig was". De hoofdofficier van justitie in Den Haag was het niet eens met deze verklaring van Vis en minister De Ruiter nu dus ook niet. Maatregelen Hoofdinspecteur La Rivière van de Leidse politie zei desgevraagd dat de politie maatregelen heeft getroffen om herhaling van de gebeurtenissen van vorig jaar te voorkomen. "Het is binnen het korps bekend gemaakt dat zoiets absoluut niet meer mag gebeu ren. Anderzijds maken wij als het nódig is (dat wil zeggen: als de politie redelijkerwijze strafbare feiten mag vermoeden) w'el fo to's. Denk maar eens aan zoiets als de gebeurtenissen in Amster dam op 30 april waarbij foto- en videomateriaal gebruikt is voor de bewijsvoering tegen verdach ten. Bij onze technische opspo ringsdienst zitten drie mensen die voor fotograaf in aanmerking komen" De Leidse politie heeft volgens de hoofdinspecteur geen foto's ge maakt tijdens de demonstraties- vorige week bij het bezoek van onderwijsminister Pais aan Lei den. De fotograaf van Mare heeft de gevraagde foto's van de de monstratie tegen Pais van vorig' jaar niet gegeven. Afsluiten van een deel van de Ka- naalweg voor autoverkeer. On vermijdelijk zullen Burggraven- laan en Sitterlaan dit verkeer te verwerken krijgen, met alle ge volgen van lawaai en onveilig heid in deze scholenrijke buurt, terwijl sluipverkeer door de Pro- fessorenwijk niet denkbeeldig is. Vestiging van industrie in de eens zo mooie polder tussen spoorlijn en voormalige vuilstort. Het afsluiten de Lorentzkade door middel van een overtunnelend bouwwerk bestemd voor bewo ning, waardoor de nu nog lande lijke en rustieke hoek by de mo len aan de Kanaalweg volkomen bedorven zal worden. Een brug over het kanaal, die om de haverklap open zal staan, zal met het lawaai en de stank van zwaar verkeer het vonnis over dit ge bied volledig maken. Ik eindig dan ook met een zwane zang: Vaarwel mooie polder, vaarwel landelijkheid en rust, verwacht beton en staal. Vaarwel rust en veiligheid in de Professorenwyk, verwacht het zwaar- en sluipverkeer. P. LINDHOUT Lorentzkade 79 Leiden Demonstranten met spandoeken omlijstten vorig jaar het bezoek van Pais aan Leiden. De politie vroeg later de foto's op bij een fotograaf van het universiteitsblad "Mare". Een onjuiste gang van zaken vindt minister De Ruiter van justitie. LEIDEN - De politie heeft gister avond om kwart over negen het bakkie met de roepnaam "Mem phis" in beslag genomen. Een zendinstallatie mag een ver mogen van een half Watt hebben. "Memphis", aan de Hoge Rijn dijk, had vijf Watt. Bovendien bleek het PPT-goedkeuringsbe- wijs vervalst te zijn. De eigenaar, een vijftigjarige Lei- denaar, verstoorde met zijn bak kie de tv- en radio-ontvangst van de buurt. LEIDEN - Een vrouw uit de Diamantlaan is gistermorgen op de Botermarkt beroofd van haar portemonnee met 1050 gul den. Zij stond om kwart over elf in de buurt van een groentekraam. Plotseling miste zij de knippor- temonnee in haar tas. Strips uit beeld LEIDEN - Stripboeken van Chuck Bill, Luc Oriënt, Bruno Brazil, Alex en Bob Marane zijn ver moedelijk maandag tussen vijf en zes uur gestolen uit een tijd- schriftenhandel aan de Bree straat. De eigenaar kwam gisteren pas aangifte van diefstal doen bij de politie. In de late maandagmiddag had een "roodharige dame" de verkoper met allerlei vragen beziggehou den terwijl andere "klanten" zich in de hoek bij de strips ophielden. In totaal meent de eigenaar zestig strips kwijt te zijn. LEIDEN - Het bestuur van het Leids City Centrum, overkoepe lend orgaan van de middenstand in de Leidse binnenstad, zal op de eerstvolgende jaarvergadering een ingrijpende wijziging onder gaan. Zowel voorzitter J. van Egmond als secretaris C.J. van Leeuwen hebben laten weten zich niet meer herkiesbaar te stellen. Wie de voorzittershamer zal overnemen is nog niet be kend. Wel zijn inmiddels ver schillende kandidaten gepolst. Voor de vacante plaats van secreta ris is de heer P J. Ide kandidaat. De benoemingen zullen plaats vinden op de vergadering die 23 september wordt gehouden. Mr. H.D. Teenstra uit Vlaardingen is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Den Haag met als standplaats Leiden. Hij volgt De 34-jarige Leidenaar W. Egels is benoemd tot hoofd van de afde ling voorlichting van de gemeen te Delft. Op 1 september treedt hij daar in dienst. Op dit ogenblik werkt hij bij de voorlichtings dienst van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Daarvoor was hij free lance journalist voor verschillen de radioprogramma's en Haags correspondent van Het Vrije Volk. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijk. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele- Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van moeders, even tueel met kinderen. St Jacobs- gracht 1. tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Nourd: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur, tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Kopperihinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma., wo. en vr. van 16tot22 uur, tel. 143762. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, teL 01717-3309. ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO gang, tel. 891262 126646 en 412808

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4