Werkloosheid in bouw in één jaar tijd verdubbeld Postbank blijft op lange baan ABVA/KABO: PTT- tarief moet hoger Steeds meer vrouwen werken buitenshuis DONDERDAG 5 JUNI 1980 Kapper De kappers in Nederland zien hun toekomst optimistisch tegemoet. De slechte jaren met veel be drijfssluitingen lijken voorbjjite zijn. Die werden vooral veroor zaakt door de lange haarmode bij mannen en de opkomst van al lerlei apparatuur waarmee de vrouw haar haar .zeer gemakke lijk zelf kon verzorgen. In 1978 is het aantal ondernemingen voor liet eerst sinds 1965 weer toege nomen. De Nederlanders gaven in 1979 ongeveer 800 miljoen gul den uit aan de verzorging van 'haar (gemiddeld 90 gulden per Vrouw en 22,50 gulden per man). Victoriahotel Na een ingrijpende, 10 miljoen kos tende, verbouwing die anderhalf jaar duurde, is het Victoria-hotel tegenover het Amsterdamse Cen traal Station officieel heropend. Burgemeester Wim Polak was gisteren een der eersten die het klassieke rood-pluchen hotel be trad,'waar in het verleden Mata 'Hari en Zarah Leander hebben vertoefd. Het Victoria-hotel is in Nederland een voorloper op het gebied van een uitgebreid brandbeveili- gingssyteem. Alle 160 kamers zijn voorzien van een rookdetec- tor, die bij meer dan gewone rookontwikkeling alarm doet oövergaan bij de hotelreceptie en "de dichtstbijzijnde brandweer kazerne. De hotelmuren zijn op getrokken van brandvrij mate riaal. Op de muren is 7 km brandwerend behang aange bracht. Volkstelling onbew. 22 11 0 mist 23 12 0 onbew. 22 12 0 geh. bew. 20 11 0 onbew. 23 11 0 mist 21 13 01 onbew. 21 11 0 mist 23 11 01 onbew. 19 15 0 mist 21 11 0 :waar bew. 22 13 0 onbew. 23 14 0 licht bew. 23 15 0 geh. bew. 32 16 0 onbew. 21 13 0 onbew. 24 12 0 onbew. 23 8 0 onbew. - 9 - :waar bew. 18 8 05 regen 20 11 04 onbew. 25 15 0 onbew. 32 14 0 onbgw. 26 9 1 licht bew. 29. 17 0 onbew. 22 13 0 onbew. 34 13 0 licht bew. 26 15 0 licht bew. 24 11 0 :waar bew. 18 12 03 onbew. 20 13 0 half bew. 28 13 0 onbew. 26 13 0 onbew. 22 11 0 geh. bew. 24 17 0 onbew. 26 16 0 :waar bew. 18 13 4 onbew. 21 9 0 swaar bew. 34 0 regenbui 19 15 4 licht bew. 25 19 0 licht bew. 25 18 0 onbew. 24 11 0 PARIJS (ANP) - Minister Van Aar- denne van economische zaken heeft gisteren tijdens een bijeen komst van ministers van OESO- landen in Parijs gepleit voor het blijven doorberekenen van ie dere olieprijsverhoging in het ta rief dat de consument voor ener gie moet betalen. Gebeurt dat niet, dan is de minister bang dat de noodzakelijke besparing van het energieverbruik niet van de grond komt. De OESO is een samenwerkings verband van Westerse industrie landen op het gebied van econo mie. In Parijs is gisteren afge sproken dat bestrijding van de Van Aardenne: dure olie in prijzen blijven doorberekenen geldontwaarding, die het gevolg is van de voortdurende in prijs stijgende olie, het belangrijkste doel van alle regeringen moet zijn. Pas als dat doel is bereikt, moet gewerkt worden aan een verhoging van de economische groei en het terugdringen van de werkloosheid. De OESO-landen hebben zich ook gezamenlijk op het standpunt ge steld dat het geen zin heeft om financiële steun te verlenen aan noodlijdende bedrijven die geen toekomst meer hebben. Van Aardenne bracht dit onderwerp aan de orde, duidelijk met de be doeling om sterk in zijn schoenen te staan tegenover de oppositie in het Nederlandse parlement die over de steunverlening een ande re opvatting heeft. DERTIG PROCENT MEER FAILLISEMENTEN UTRECHT (ANP) - Het aantal faillissementen van bouwbedrijven is de eerste vijf maanden van dit jaar met bijna éénderde gestegen ten opzichte van dezelfde periode in 1979. Het aantal werkloze bouw- de eerste vier maanden van dit jaar 37.600 nieuwe werkloze bouwvakkers aangemeld. Het eerste kwartaal van 1979 waren dat er "slechts"' 16.500. Van hen vinden er veel weer snel een an dere baan, maar dat neemt niet weg dat het lopend bestand (het aantal bouwvakkers dat een ww- uitkering ontvangt) op 9 mei 15.700 bedroeg. Op 9 mei vorig jaar kregen 7.000 bouwvakkers een ww-uitkering. Zat er in de afgelopen zeven jaar een geleidelijke afneming van het aantal werklozen in de bouw (1974 - 115.000 en vorig jaar 51.000), het sociaal fonds noemt de ontwikkeling nu "erg veront rustend" vakkers bedraagt nu meer dan het dubbele van dat van een jaar geleden. Or ganisaties van bouwon dernemers verwachten na de bouwvakvakantie een scherpe stijging van de werkloosheid in de bouw. Het CBS zal in plaats van de nu uit gestelde volkstelling in 1981 een arbeidskrachtentelling houden. Dit zegt minister Van Aardenne van economische zaken in zijn brief aan de Tweede Kamer over het uitstel van de volkstelling. De arbeidskrachtentelling, die valt -_in het kader van de Europese f Gemeenschappen, zal op basis van een vijf procent steekproef "worden uitgevoerd in plaats van de gebruikelijke 2,5 a 3 procent. Hiermee kan een deel van het op korte termijn ontstane informa tieverlies, met name op het ter rein van de arbeidsmarkt worden opgevangen. -4- Weerrapporten i Nederlandse kotter opgebracht KIEL (ANP) - De Nederlandse kot ter 'Hendrik Schenk' van 238 ton is voor de kust van Slees wij k- Holstein dóór een vaartuig van de Westduitse visserijinspectie be trapt op het illegaal vissen van tong en opgebracht naar Bue- Vangst en netten zijn in beslag ge nomen. Volgens de autoriteiten van Sleeswijk-Holstein moet de schipper ook 'op een geldboete rekenen. De kotter probeerde nog naar volle zee te ontkomen, maar dat lukte niet. Hij had 1.200 kg tong aan boord. PARIJS (AP) - Frankrijk is voor de derde keer dit jaar op geschrikt door stakingen bij verschillende overheidsdien sten.Op het vliegveld Charles de Gaulle in Parijs wordt nu vier weken gestaakt door het schoonmaakpersoneel dat m loon wil. NEW YORK (Reuter) - De renteta rieven in de Verenigde Staten zijn gisteren opnieuw gedaald. Het belangrijkste en toonaange vende tarief, het zg. Prime Rate, is door twee grote banken met i vol procent verminderd en i 13. Minister Miller van financiën deel de gisteren mee dat de beperking van kredieten binnenkort zal worden opgeheven. Een en ander wordt gezien als een duidelijk signaal dat het optimisme over de Amerikaanse economie is terug gekeerd. De verlaging van de ren te zal, zo wordt verwacht, ook zijn invloed hebben op de tarieven in Europa. Dit blijkt uit gegevens die het ad ministratiekantoor De Graaf en Co in Amsterdam, het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en bouwwerkgeversorganisaties desgevraagd aan het ANP ver strekten. Volgens het Sociaal Fonds Bouwnijverheid zijn er in PTT: meer kredietverlening DEN HAAG (GPD/ANP) - De PTT heeft er weinig vertrouwen meer in dat de oprichting van de Post- Op 1 december zal bank op korte termijn een haal- renteberekening bare kaart is. Het kabinet blij ft pM zich terughoudend in deze, al lang slepende kwestie, opstellen. De Postbank, die een dienst van de PTT zou moeten worden, zou volledig moeten concurreren met de bestaande banken. Directeur-generaal Leenman vanl de PTT zei gisteren b5j de presen tatie van het jaarverslag, binnen-1 kort weer met het ministerie van financiën over de Postbank te willen praten. In afwachting derlandse postzegelverzamelaars zijn 630.000 jeugdigen. dagelijkse alle spaar tegoeden bij de PTT worden in gevoerd, zoals nu al voor de giro dienst het geval is. Dit kost de PTT per jaar 36 miljoen gulden. De eurocard van PTT en samen werkende banken zal op 1 de cember een feit worden, maar om voor "deze aanvullende voorzie ning" in aanmerking te kunnen komen moet men vrij frequent naar het buitenland reizen en minstens zestig mille verdienen, aldus de directeur-generaal. resultaten wil de PTT het service- Het gebruik van de postcode loopt rika was het aantal werkende vrouwen tussen 1950 en 1975 met slechts twee percent gestegen. In Hong Kong, Maleisië, Singapore en Zuid-Korea was het daarente gen sterk toegenomen, vooral in de textiel-industrie de kleding en de elektronische industrie. WASHINGTON (AP) - Het aantal vróuwen in de wereld van wie: kari worden gezegd dat zij "eco-1 nomisch-actief' zijn is tussen 1950 en 1975 gestegen van 344 tot 576 miljoen, aldus is dezer dagen bekendgemaakt door het World- watch Institute in Washington. "Tijdens de laatste dertig jaar zijn Ofschoon de meeste vrouwen "bui pen de deur" werken, aldus het rapport, rust op hun schouders nog steeds de voornaamste' zorg voor het huishouden en de kinde ren. Bij een onderzoek in twaalf landen was gebleken dat het aan tal uren door vrouwen" besteed aan werk buitenshuis en bin nenshuis hoger is dan de werktijd van de meeste mannen. Het ver schil kan 10 a 15 uur per week bedragen. Tot nu toe hebben slechts een paar regeringen ge- I tracht de werkzaamheden van de vrouwen "buiten" en "thuis" dusdanig met elkaar in overeen stemming te brengen dat man en vrouw in gelijke mate kunnen deelnemen aan betaald werk en gezinsleven. In China en op Cuba is dat nu officieel zo geregeld, Zweden heeft een beleid aange nomen dat gelijke mogelijkhe- Iden vo I beoogt, j i als nooit tevoren toege treden tot de normale beroeps bevolking. De neiging tot nog grotere deelname daar aan gaat het verst in de geïndustrialiseer de landen van het Westen, de communistische landen in Oost- Europa en in Oost-Azië. .In het merendeel van de landen, al dus het verslag, is de helft of meer van alle volwassen vrouwen "economisch-actiefen vooral in de vorm van betaalde betrekkin gen buitenshui^. De deelname van de mannen is iets gedaald door het langer blijven studeren of het eerder met werken ophou den. De laatste dertig jaar is de verhou ding van voor geld werkende vrouwen in Canada gestegen van een kwart tot de helft, en in Zwe den van een- tot tweederde. In de ontwikkelingslanden is de situa tie heel ahders. In Latijns-Ame- goed, reeds op tweederde deel van de verwerkte post wordt de postcode toegepast, aldus Leen de uitkomsten in het eerste kwartaal van dit jaar hoopt drs. Leenman dat de uitkomsten voor 1980 niet slechter zullen zijn dan in de begroting staat. Dat be tekent een totale winst van onge veer 670 miljoen gulden, maar daarbij een verlies voor d.e post van 245 miljoen gulden. pakket wel al gaan uitbreiden. Voorlopig wordt daarbij gedacht aan het geven van kredieten aan particulieren en aan het opzetten van eën kredietverlening op kor- Op basis te termijn voor bedrijven. Leenman zette gisteren ook uiteen hoe de PTT op andere manieren probeert te blijven inspelen op "de vele maatschappelijke ver anderingen". Gebleken is dat vijftig procent goed of zeer goed over het functione ren van het postkantoor te spre- ken is, maar dat tien procent de wachttijden aan de loketten te lang vindt. Postzegels Een onderzoek naar de waardering van de Nederlandse postzegels heeft aan het licht gebracht, dat de helft van de ondervraagde Ne derlanders van 14 jaar en ouder \redelijk tevreden is met de uit- ZOETERMEER (ANP) - Mev voering van de postzegels. Een derde van de ondervraagden vindt de buitenlandse zegels bijna geen verschil ONTUCHT - Twee voormalige do centen van het centraal instituut opleiding sportleraar te Heeren veen zijn gisteren door de recht bank in Leeuwarden veroordeeld wegens het plegen van ontucht met leerlingen die aan hun zor gen waren toevertrouwd. De 45- jarige A. van der M. uit Heeren veen hoorde een vonnis van twee maanden voorwaardelijke cel straf en een boete van vijftien honderd gulden uitspreken. Zijn 39-jarige collega K. J. de K. uit Hemrik werd gevonnist tot drie maanden voorwaardelijke cel straf en een boete van tweedui zend gulden. JEUGDPROSTITUTIE - Het ver schijnsel jeugdprostitutie ver dient van de kant van de hulp verleningsinstanties een speciale aanpak. In de jeugdprostitutie treden namelijk meerdere ver schijnselen op, prostitutie, ver slaving, geslachtsziekten, die el kaar onderling versterken. Dit blijkt uit een rapport dat de so cioloog Borst heeft gemaakt. Het rapport bepleit het instellen van een speciaal aanloop-adres, waar de jeugdige prostituees te recht kunnen voor allerlei medi sche problemen die in verband staan met prostitutie en versla ving. SCHAPEVLEES - Frankrijk kort sinds vorige week de invoer vergunningen voor schapevlees uit andere EG-landen, waaron der Nederland, met dertig pro cent. Bij mededelingen daarover heeft de regering in Parijs vol gens het Nederlandse ministerie van landbouw gewezen op het zwakke prijspeil op de Franse schapevleesmarkt. OETERMEER (ANP) - Mevrouw Smit-Kroes mag met de geforceerd laaggehouden PTT-tarieven dan wel streven naar een goedkoop politiek succes, de toekomst zal echter uitwijzen dat de staatssecretaris van verkeer en waterstaat de hand heeft in een uiterst dure en voor de PTT noodlottige miskleun. van mening tussen verzamelaars Bij een ongewijzigd tarievenbeleid zal de tak post van het staatsbedrijf in Bij het kantoor De Graaf en Co in Amsterdam (landelijke registra tie faillissementen) werden tot 29 mei 259 failliet gegane bouwon dernemingen aangemeld. Daar bij zitten ook wegenbouwonder nemingen en bouwmaterialen- zaken. Ten opzichte van de eerste vijf maanden van vorig jaar, toen er 203 faillissementen in de bouw werden geregistreerd, betekent dat een stijging van ongeveer 27 procent. Overigens blijkt dat het totaal aantal in Nederland uitge sproken faillissementen (dus ook buiten de bouw) flink stijgt. In het eerste kwartaal van dit jaar registreerde De Graaf er 1390 te gen 1016 in het eerste kwartaal vorig jaar en 936 over de eerste vier maanden van 1978. Dat bete kent procentueel gezien een stij ging van respectievelijk 36,8 en 44,3 procent. Voor de architecten dreigt een le vensgrote malaise, zo meent voorzitter J. Wiedijk van de ad viescommissie personeelszaken architectenbureaus. Bij zijn commissie, die de arbeidsbu reaus adviseert, zijn beduidend meer aanvragen om werktijdver korting en ontslagaanvragen binnengekomen dan begin vorig jaar. Wiedijk is er van overtuigd dat een aantal van de 923 archi tectenbureaus dit jaar zal sneu velen en dat er veel personeel zal moeten worden afgestoten. Belgen redden Nederlandse niet-verzamelaars. Zij alle vonden de Goudse glazenzegel (1979) de mooiste. Onder dé Ne- 1985 voor rond één miljard gulden in het rood staan. Dat zei bestuurder S. Raaijmakers van de federatie ABVA/KABO gistere in Zoetermeer tijdens een vergadering van de groepsraad PTT van d ambtenarenfederatie. reisorganisatie ROTTERDAM - Het garantiefonds van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus in Haarlem is tevreden over de sa menwerking tussen Christoffel Reizen uit Rotterdam en de Bel gische reisgigant Sun Internatio nal. Directeur drs. Couvreur van de ANVR zei dit in een reactie op de mededeling van Christoffel dat de Belgen met Christoffel in zee zijn gegaan. Het garantiefonds van de ANVR springt bij als reisorganisaties of -bureaus in financiële moeilijk heden dreigen te raken of dat al zijn. Was de samenwerking Christoffel - Sun per 1 oktober niet tot stand gekomen, dan had ons garantie fonds wellicht moeten insprin gen, aldus Couvreur. Volgens Couvreur zou dat geen bezwaar zijn geweest, maar de financiële oplossing die nu op tafel ligt in de vorm van samenwerking is een betere. Sun International, dat een aantal werkmaatschappijen heeft in België, Frankrijk en Engeland, heeft een meerderheidsbelang in de touroperator-activiteiten van Christoffel verworven. De sa menwerking heeft geen gevolgen voor de Nederlandse medewer kers van Christoffel. De onder nemingsraad, de vakbonden, de SER-fusiecommissie en het mi nisterie van economische zaken zijn op de hoogte van hetsamen- gaan. ÖONDERDAG 5 JUNI 1980 ABN Dordtsche Pe Elsevler-NDU Pakhoed Holding 169,20 109,40 I;,:,.™ binnenlandse aandelen Beek, van Hegcmann Borsumij V BraatBou\ 305,00 102.30 190,00 180,00 71.10e 186,00 23J0 1255.00 Desseauz Dorp en Co Duiker Ap| Econosto 57,00 130:i0. 49,00 163,00 Hagerocijer Hoek's Mach. A-Myen c I. Maatsch 23.60 62.00 56,50 132.00 448.00 1130.00 140.00 KNSM eert. 74!30 Krasnap. sky 72,00 Kwatta 10,40 Meneba S£ïr;'jsl Naarden Nagron Nedap wa 75,00 Palembang 114,00 Pont Hout 110.00 Proost Br. 86,00 Ravast 19.50 Reeuw ijk 80 00 |chlum berger Schuppen Schutten v Smit Intern. Telegraaf bklkggings- instituti-n Tokyo P Viking 113,00 158,50 92.00c- r" ihiim. llnifonds 348,00 Chemical F 14.70 Col. Growth 10.10 Dreyfus F Fidelity F Japan Fund 16,50 Lehman Corp 24.00 Manhattan Oppcnhelmer GOLD EN ZII.VKIt buitenlands geld AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs ver keerde vandaag in een vriende lijke stemming. De omzetten werden redelijk genoemd. Ko ninklijke Olie was veruit de grootste stijger, maar ook de ver zekeraars en de banken konden behoorlijk aantrekken. De obli- gatiemarkt was onveranderd tot een tikkeltje hoger. De ll pet k;i- pitaalobligaties van de NMB werden voor het eerst officieel genoteerd en deden 102,10 tegen een uitgiftenkoers van 100,70 Voor de internationals met name was de bijzonder vaste stemming in Wall Street een enorme steun in de rug. Koninklijke Olie kon hierdoor rond het middaguur maar liefst 3,10 oplopen tot I 164,20 Unilever deed het wat rustiger aan met een winst van 1,50 op 111. Ook KLM was vaster met een stijging van f l,30op/ 67,30. Verder won Philips drie dubbel tjes op 18,20 en Hoogovens één dubbeltje op 16,80. De verzekeraars konden flink aan trekken. Ennia maakte een winstsprong over het eerste kwartaal van 1980 bekend en steeg 1,50 tot 140,50.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27