Overheden maken ruzie over plek glazen stad Plan voor kaasmarkt en -museum Bodepven „Beroepsonderwijs verdient eerherstel" „Nederland nog ver achter met bieden van gelijke kansen" Om kaasstad-bij-uitstek meer aantrekkingskracht te geven a DONDERDAG 5 JUNI 1980 NOORDWIJK - Voor wat betreft het bieden van gelijke kansen aan vrou wen en mannen slaat Nederland een slecht figuur. Dat verklaarde me vrouw Hanja May-Weggen,Jid van het Europese parlement gisteravond op een bijeenkomst van de stuurgroep Noordwijkse vrouwenorganisa- "I?e cijfers h&&en voor ons land ongeveer gelijk met die van Ierland en Italië aldus mevrouw May. De Franse vrouwen hebben volgens me vrouw May aanmerkelijk meer kansen in de maatschappij: in de techni sche sector zijn bijvoorbeeld evenveel mannen als vrouwen werkzaam. Het Europees parlementslid gaf nog een ander voorbeeld: Nederland telt slechts 4 procent vrouwelijke schoolhoofden, een schrille tegenstel ling met Frankrijk waar tussen de 32 en 52 procent vrouwelijke school hoofden zijn. "Vrouwen hebben een achterstand in alles", aldus mevrouw May. "Het begint al op de lagere school waar goede resultaten van jongens worden geprezen en die van meisjes slechts vriendelijk worden bekeken Vol gens mevrouw May wordt in het onderwijs nog te vaak gedacht: "Och, voor meisjes is 't niet zo noodzakelijk om goed te zijn op school". Ongeveer tachtig procent van de 'gezinsarbeid' wordt in ons land dom vrouwen verricht. Voor mannen tussen de 15 en 65 jaar staan 92 ver schillende beroepen ter beschikking tegen slechts 28 voor vrouwen in dezelfde leeftijdsgroep, hoofdzakelijk in de verzorgende sector. Boven- dien, zo leert de ervaring, werken mannen voor geld en doen vrouwen hun werk vaak gratis. Gebleken is dat onder vrouwen met een lagere opleiding het aantal wer kende vrouwen hét grootst is. In de hogere beroepen werken op 18 mannen slechts 2 vrouwen, in de middenklasse werken op 75 mannen 25 vrouwen en in de categorie laagst geschoolden werken op elke 25 man nen maar liefst 75 vrouwen. Het is volgens mevrouw May-Weggen noodzakelijk om meer aandacht te sihenken aan de opleiding van meisjes. "We moeten proberen te voor komen dat een derde van de meisjes een soort onderwijs wordt aange praat dat ver beneden hun niveau ligt", aldus het Europees parlements lid. LISSE - De toer afdeling van de RTV. De Bollenstreek organi seert op zondag 8 juni a.s. de 5e C. Ruigrok Toertocht". Deze tocht voor geoefende fietsers gaat over een afstand van 125 km, en voert langs vele mooie plaat sen en natuurgebieden, zoals De Meije, Aarlanderveen, Woerden, Kamerik en Kasteel de Haar bij Haarzuilen. Starten kan men vanaf 8 tot 8.30 uur bij het clubhuis aan de Spekke- laan in Lisse. Sluiting van de eindcontrole is om ongeveer 15.00 uur. Onderweg zijn 2 controles ingelast, waar men eventueel iets kan eten of drinken. Voor mensen die deze route te lang vinden zy n er twee kleinere ritten n.l. een van 70 km naar het Spaarne en een van 40 km rond de Braassemermeer uitgezet. Aanrijding tussen fietsers BODEGRAVEN - Op de Overtocht in Bodegraven heeft gistermid dag om 16.30 uur een aanrijding tussen twee fietsers plaatsge vonden. De 15-jarige Bodegraver T. S. M. van de M. sloeg zonder op of om te kiiken af. De 20-jarige Alphe- naar M. B. C. M. was hem net aan het inhalen en kwam zo ongeluk kig ten val dat hij met een gebro ken schouder in het Rijnoord ziekenhuis te Alphen aan den Riin DEN HAAG - Voor Zuidhollandse tuinders is in Noord-Holland geen ruimte; het gebied tussen Nieuwveen en de Drecht is om technische en economische redenen waarschijnlijk niet ge schikt voor glastuinbouw. Deze twee mededelingen heeft het dagelijks bestuur van de provincieGedeputeerde Sta ten, onlangs op het bord gede poneerd van een aantal leden van Provinciale Staten. Wat vooralsnog ontbreekt is het - antwoord op de vraag waar straks voor de tuindersbe- drijven uit de Rijn- en Veen- streek, die om uitbreiding zit ten te springen, dan wel een „glazen stad zal kunnen worden gebouwd. Een probleem dat velen verdeelt en weinigen verenigt. Enige hoop was gevestigd op de mogelijkheid om Zuidhollandse tuinders naar Noord-Holland te verplaatsen, met name naar de Legmeerpolders en naar het ge bied bij Rijsenhout. De provincie Noord-Holland heeft laten weten dat deze ruimte nodig is voor tuinders uit Aalsmeer en in de verdere toekomst voor tuinders uit het gebied Amsterdam-Slo ten. BODEGRAVEN - In Bodegraven is misschien wel de grootste concentratie van kaashandels van de hele wereld te vinden. Voor het toerisme zou dat aspect meer aantrek kingskracht moeten kunnen hebben dan thans het geval is. Dat vindt de marktcommissie van de gemeente ook. Zij heeft daarvan plannen ontwikkeld om in het centrum van Bodegraven zowel een traditionele kaasmarkt als een kaasmuseum van de grond te tillen. De meeste kans er snel te komen maakt de historische kaasmarkt. De marktcommissie hoopt daarmee in 1981 te kunnen be ginnen. Een sta-in-de-weg vormt nog het verbeteringsplan voor de Oude Markt, waar de folkloristi sche kaasmarkten gedurende het toeristenseizoen moeten worden gehouden. De gemeente wil wel aan de slag op de Oude Markt, maar het is Mo numentenzorg die voor de nodige vertraging zorgt. Monumenten zorg was destijds betrokken bij v de restauratie van de hervormde dorpskerk en om die reden is het herinrichtingsplan voor de Oude Markt ook aan deze deskundigen voorgelegd. Er is evenwel nog geen reactie van die instantie ge- Het marktcommissielid J.A. Kars- sen vertelt over de plannen, dat de kaasmarkten gedurende 6 we ken in het hoogseizoen kunnen worden gehouden: "Daarnaast willen we gelijktijdig bijvoor beeld ook een antiek- en rom melmarkt houden, of een ruil beurs of iets dergelijks. Je moet de toerist naast de kaasmarkt nog iets anders bieden." Museum Éet rapport "Over de markt ge sproken" is met het college van burgemeester en wethouders be- I sproken, dat best wil meewerken, maar met de financiële* kant van het verhaal wel wat moeite heeft. Als zowel de kaashandelaren als de middenstand een bijdrage verlenen, zal het met de kaas markten wel lukken maar een ander verhaal is het plan voor een kaasmuseum. "Wij hebben het oog laten vallen op het kaaspakhuis van J. van der Giessen aan de Kerkstraat," al dus Karssen. "Het is een fraai pand, waarvan de begane grond zich uitstekend leent voor mu seum. Het gebouw is eigendom van de gemeente, die het heeft gekocht in verband met het sane ringsplan dorpskom. De boven verdieping kan worden ver bouwd tot bijvoorbeeld appar tementen voor alleenstaanden. Wij stellen ons voor dat het mu seum is geopend van april tot september. Dat zou ongeveer 150.000 per jaar kosten. We gaan er daarbij van uit dat er hulp komt van vrijwilligers." Een werkgroep uit de marktcom missie (met de heren Spijker, Pa radies, Veldhuizen, Veldhuizen en Karssen) heeft geprobeerd de inventaris van het kaasmuseum in Schagen over te nemen, dat werd opgeheven. De vraagprijs liep echter in de tonnen. De plan nen zijn toen iets gewijzigd en voor de toekomstige bezoekers misschien wel ten goede. De heer Karssen: "We willen graag laten zien hoé omstreeks 1900 de kaas werd gemaakt. Dat leeft meer en zal voor de bezoekers een aantrekkelijk kijkspel opleveren. We moeten echter niet te lang wachten met materiaal aan te ko pen, want de techniek doet ook bij de boeren zijn intrede en straks zijn die oude spullen niet meer te krijgen. Subsidie Bij de jaarlijkse lasten van 150.000 komen overigens nog de kosten van het gebouw. Karssen hoopt dat een rijkssubsidie hier uitkomst zal kunnen brengen. Contact met het Nederlands Bu reau voor Toerisme leverde en thousiaste reacties op en men gaf de raad via de gemeente subsi dies aan te vragen bij de ministe- ries van landbouw en visserij, economische zaken (waar een pot voor de bevordering van het toe risme is) en CRM. Wethouder H.A. van Dam ziet het loskomen van subsidies als een absolute voorwaarde voor het uitvoeren van de plannen voor het kaasmuseum. "Het project staat op de gemeentelijke priori teitenlijst op de 25e plaats. De eerste vijf jaar zie ik het er niet van komen als er geen subsidies beschikbaar komen," aldus de wethouder. Er zijn volgens de wethouder nog geen contacten geweest met de verschillende ministeries. De zaak wordt nog ambtelijk bekeken. Een andere mogelijkheid, die voor al door de fracties van CDA en WD in Provinciale Staten werd gekoesterd, was het gebied tus sen Nieuwveen en de Drecht. Waarmee een lastige keuze uit andere plekken, met onvermij delijke conflicten tot gevolg, zou kunnen worden ontweken. Maar ook in het gebied tussen Nieuw veen en de Drecht, in feite het meest noordelijke gedeelte van de Zevenhovense Polder, zal de glastuinbouw dus naar alle waar schijnlijkheid geen kans krij gen. "Onaanvaardbaar" Wat resteert? De Vriesekoopsche Polder in Leimuiden bijvoor beeld. Het statenlid dat daarvoor kiest, kiest voor uitvoering van het in 1978 door Provinciale Sta ten vastgestelde streekplan Zuid- Holland-Oost. Het is ook een keuze voor een fikse ruzie met de gemeenteeraad van Leimuiden èn de veehouders en landbou wers in de Vriesekoopsche Pol der. Nog in maart van dit jaar sprak de Leimuidense raad una niem in een motie het „onaan-' vaardbaar" over de vestiging van glastuinbouw in de Vriesekoop sche Polder uit, ook al zou de grond in deze polder hiervoor ge* schikt blijken te zijn. Dat laatste is het geval, zo heeft inmiddels een onderzoek door de Heide maatschappij aangetoond. Leimuiden weigert het woord tuinbouw op te nemen in het be stemmingsplan voor de Vriese koopsche polder. Het provinciaal bestuur heeft de bevoegdheid dat dan zelf maar te doen, maar roept daarmee onherroepelijk een be zwaarschrift van Leimuiden bij de Kroon op. Het is een weg die niet populair is. „Dat duurt jaren en verstoort de verhoudingen", zei het VVD-stantenlid mevrouw Ter Kuile eind vorig jaar. Wat dan? De suggesties volgen van de Stiveen, de Stichting tot Ver betering van de Agrarische Structuur in de Veen-en Rijns treek? (De stichting bestaat voornamelijk uit burgemeesters van de betrokken gemeenten in het gebied). Het statenlid dat daarvoor kiest, kiest voor onder graving van het streekplan, dat het zelf in 1978 nog vaststelde. Een streekplan dat wordt be schouwd als dè richtsnoer voor de ruimtelijke ontwikkeling in Zuid-Holland Oost. Dat streekplan geeft in eerste in stantie voor de glastuinbouw de volgende mogelijkheid: benut de zg. randlocaties, de gebieden die direct grenzen aan de bestaande tuindersgeuieden in Ter Aar, Roelofarendsveen, Woubrugge, Leimuiden, Nieuwveen en Ze venhoven. Bij elkaar goed voor 160 hectare en daarmee zouden de 170 hectare die de Vriesekoop sche Polder biedt pas later hoe ven te worden gebruikt. Onder zoek heeft uitgewezen dat maar een gering gedeelte van 160 hec tare in de randlocaties werkelijk geschikt is voor tuinbouw. Actie Toen dat bleek ging de Stiveen over tot actie. De stichting liet de Hei demaatschappij drie andere mo gelijkheden onderzoeken en hoopte zo de keuze voor de Vrie sekoopsche polder te kunnen vermijden. Dat waren: de Droog gemaakte Veender- en Lijker- polder bij Nieuwe Wetering, de Vierambachtspolder in Ter Aar en de Polder Zevenhoven bij Ze venhoven. Samen goed voor zo n 310 hectare. Tuinbouw is daar mogelijk, zo heeft het onderzoek door de Heidemaatschappij uit gewezen. Niet alleen de kwaliteit van de bo dem speelt een rol. Ook de land schappelijke of natuurlijke waarden van het gebied, de af stand tot de bestaande kwekers- gebieden en de veilingen in Roe lofarendsveen en Aalsmeer plus de bereidheid van kwekers om te verkassen spelen een rol. Dat alles afwegende is de Heide maatschappij tot de conclusie gekomen dat de zg. Stiveenloca- ties (de drie bovengenoemde polders) de voorkeur verdienen boven de Vriesekoopsche polder. Dit zeer tot ongenoegen van de Provinciale Planologische Dienst, de ambtelijke afdeling van de provincie, die zich met ruimtelijke ordening bezighoudt. De PPD vindt tuinbouw de eender- en Lijkerpolder en de Polder Zevenhoven uit land schappelijke en natuurweten schappelijke overwegingen uit den boze. De provinciale ambtenaren wensen vast te houden aan de „streek planlocatie" (de Vriesekoopsche polder dus) en eventueel de Vie rambachtspolder in Ter Aar. In een advies aan Gedeputeerde Staten wordt nogal wat kritiek geuit aan het adres van de Hei demaatschappij. „De indruk be staat dat de streekplanlokatie om onduidelijke redenen als ongun stiger dan de Stiveenlokaties wordt ingeschat". Ook de Stiveen krygt een veeg uit de pan: de stichting zou niet zozeer streven naar een keuze uit de voorgestel de lokaties, maar menen dat ge bruiken van alle mogelijkheden nodig is. Als dat al zo is, dan mag worden aangenomen dat min stens één lid van de stichting het met dit streven niet eens is: de burgemeester van Leimui den. Naar verluidt is ook in de boezem van Gedeputeerde Staten enige verdeeldheid over deze langza merhand netelige kwestie ont staan. De gedeputeerden Borg man (eerst-verantwoordelijk voor het streekplan Zuid-Hol land-Oost) en Noorland (agrari sche aangelegenheden) zouden zich niet op dezelfde lijn bevin den. GS vergaderen binnenkort over het onderwerp glastuin bouw in Zuid-Holland-Oost en zullen dan trachten tot een standpunt te komen. Twee com missies uit Provinciale Staten buigen zich aan het einde van de ze maand over hetzelfde onder werp. De verdeeldheid binnen GS is niet verwonderlijk, daar waar agrari sche belangen onderling botsen (veehouders en landbouwers contra tuinders) en waar zij bot sen met ruimtelijke belangen als natuurlandschap. Ook is deze vraag aan de orde: hoeveel waar de heeft een streekplan, dat in principe voor de periode tot 1990 was vastgesteld? De verdeeldheid wordt nog begrij pelijker voor wie bedenkt dat ook de ambtelijke adviezen ten pro vinciehuize met elkaar in strijd zyn. Waar de Provinciale Plano logische Dienst tuinbouw in de Veender- en Lijkerpolder en in de Polder Zevenhoven niet aan vaardbaar noemt, geeft Provin ciale Waterstaat uit technische en financiële overwegingen de eer ste voorkeur aan... de Veender en Lijkerpolder. Vervolgens staat op het lijstje van Provinciale Wa terstaat de Vierambachtspolder, al bestaan er nog twijfels over de geschiktheid van de grond daar en ten slotte de Polder Zevenho ven en de Vriesekoopsche Pol der. De toekomst voor de tuinderszo nen uit Ter Aar en Roelofarends veen is al met al voorlopig nog JOHN KROON Pais bij lezing in Woubrugge: WOUBRUGGE - Minister A. Pais van onderwijs en wetenschappen heeft gisteravond in Woubrugge nog eens een pleidooi gehouden voor het be roepsonderwijs. 'Er is helaas te lang neergekeken op dit blauweboorden- onderwijs in tegenstelling tot het witte-boorden-onderwijs aldus de minister. Voor zo n 40 aanwezigen hield de VVD-afdeling Woubrugge gis teravond met de oud-hoogleraar Pais als gastspreker een bijeen komst over het onderwijs. De j kans om de minister over een aantal onderwijszaken te spreken was ook door belangstellenden van buiten Woubrugge aange grepen. Opvallend van deze VVD-minister was de woordenstroom ten gun ste van een eerherstel van het be roepsonderwijs. Hij wees erop, dat 35 pet. van alle lagere-school- verlaters naar het beroepson derwijs gaat "Ik vind dat de aan sluiting van het beroepsonder-, wijs op de vraag van de arbeids markt beter moet worden. We leiden niet op voor een beroep uit de jaren vijftig of zestig, maar voor de jaren 1980-1990. Ik vind het onder meer een essentiële voorwaarde, dat bijvoorbeeld le raren eens een poosje meelopen in de bedrijven, dan weten ze wat f Minister Pais: "Vrouwen lopen in onderwijs nog steeds achter er vandaag-de-dag te koop is", al dus dr. Pais. Ook vond hij dat het werk, dat na een beroepsopleiding wordt ge daan beter moet worden betaald. Desnoods moet er maar een her verdeling van salarissen komen. Overigens was hij van mening, dat er te weinig aan een algemene vorming wordt gedaan op de be- roepsscholen. "Ze mogen ook best een taal goed leren beheer sen aldus de minister. Pais kondigde gisteravond aan, dat nog deze maand zal worden ge reageerd memorie van ant woord op de opmerkingen van de Tweede Kamer op de diverse wijzigingen in de Wet op het Ba sisonderwijs (samengaan van kleuter- en lager onderwijs in één basisschool). Na de zomer kan dan kamerbehandeling plaats hebben, zodat de basisschool voor leerlingen van 4 tot 12 jaar in 1983 definitief kan worden inge voerd. In zijn inleiding brak de minister een lans voor het zogeheten tweede kans-onderwijs, onder wijs voor volwassenen. Hij wil dit doorzetten tot en met een open universiteit. "Mijn plannen zijn goed ontvangen, ook door de op positie, al wil die nog eens .enige vertragingsmanoeuvres probe ren. Zy vinden het niet zo leuk, dat deze regering een puntje gaat scorenaldus dr. Pais. De minister vestigde de aandacht op het probleem van de vele vroegtijdige schoolverlaters, vol gens hem zo n 30.000 per jaar. Hij vroeg zich af of dat komt, doordat basisschool en vervolgonderwijs misschien te veel verschillen van aard: De jeugdwerkloosheid is echter juist bij die groep jongeren te vinden en daarom moeten we proberen daaraan iets te doen. Het verlengen van de brugklas- periode van 1 naar 2 jaar is mis schien een oplossing. Er worden met dit systeem in het land goede resultaten geboekt De bewindsman noemde ook nog, dat meisjes en vrouwen nog steeds een achterstand hebben. "Op papier hebben ze uiteraard dezelfde kansen, maar in de prak tijk blijken ze achterop te lopen. In en door het onderwijs kunnen we de emancipatie bevorderen en de achterstand opheffen zo be toogde Pais. Koudekerk tracteert bewoners KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De gemeente Koudekerk heeft de bewoners van de Hondsdijk en de Dorpsstraat gisteravond ge fuifd op een barbecue op het ter rein van de gereformeerde kerk. De forse overlast die de bewoners dit jaar hebben ondervonden van de werkzaamheden aan deze ver beterde wegen is daarvoor de aanleiding geweest. Die overlast bereikte trouwens begin deze week een hoogtepunt met het openbreken en herbestraten van het kruispunt by de Koudekerk se brug. waarvoor het verkeer twee dagen lang een grote omweg moest maken. Op wat afrondende werkzaamhe den na is het karwei nu geklaard. En dat was reden voor een feestelijke barbecue, waarmee de gemeente, volop vertegenwoor digd door raadsleden, ambtena ren en bestuurders, dank bracht aan de bewoners. En omdat de vernieuwing aan de Dorpsstraat en de Hondsdy k voor een belang rijk deel ">"k een provincial! aan gelegenheid is, was ook gedepu teerde J. Borgman ter plekke. Vo hen taak weggelegd: het openen van de totaal vernieuwde weg. Dat gebeurde middels het weghalen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25