Moser stapt ontgoocheld af in 'Giro' BJÖRN BORG SLAAT TOE Voor een plasje helemaal naar het gemeentehuis, dat vinden Koudekerkse brugwachters te gortig Twijfels over atietiekrecord Pattiapon beslist zaalvoetbalfinale DONDERDAG 5 JUNI 1980 VARIA PAGINA 19 Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor 'Publiek kunt u 's middags tussen èen en twee uur aan mi] kwijt, tel 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Als hij niet goed is (lees: diarree heeft), blijft hij thuis, gaat hij niet naar z'n werk. Vijfenvijf- tigjarige Klaas de Jong, brugwachter van de Koudekerk- se brug, maakt daar geen enkel punt van, zegt hij. Z'n superieuren weten dat, kunnen hem ook geen on gelijk geven. Het brug wachtershuisje is immers verstoken van een toilet. De Koudekerkse brug wachters zijn aangewe zen op de wc in het ge meentehuis, to n twee honderd meter verderop. Een ondoenlijke zaak dus om,, wanneer je aan de racekak bent, tien keer per dag die tippel af te leggen. Eer je er bent, heb je het al in je broek gedaan. En zo niet, dan kun je nog de pech hebben, dat de gemeentesecretaris of de burgemeester op de doos zit. Nee, De Jong past er eenvoudig voor om onder zulke omstan digheden in het brugwach tershuisje te gaan zitten. Z'n collega Van der Bijl trouwens ook. Ze vinden het allemaal veel te omslachtie. Waterplaats Plassen doen ze daar sowieso al niet. Om voor een plasje he lemaal naar het gemeentehuis te moeten, nee, dat vonden de heren brugwachters op een gegeven moment toch te gor tig worden. Zodoende schie pen ze aan de overkant, achter de voormalige brugwach terswoning, tussen twee schuren en een boom hun ei gen „waterplaats." „Maar de ellende is dat die schuren geen goot hebben", klaagt De Jong. „dus als het regent, krijg je de volle laag over je. En die boom is me ook wat. Als die 's winters kaal is, kunnen de bewoners van de flat aan de overkant je zo zien. 1Brugwachter Klaas de Jong op weg naar de "waterplaats" Uiterst rechts het gemeentehuis ofwel de i „Maar ach, ik zit hier al 23 jaar. Je went er aan, zullen we maar zeggen. Je stelt je li chaam er zogezegd op in." De Jong bedoelt dat hij in de af gelopen jaren heeft geleerd zijn boodschappen te doen op de momenten, dat hij thuis is. Drinkwater „Het is allemaal pre-histo- risch", stelt de Koudekerken „Maar wat ik veel vervelender vind. is dat wij in dit huisje geen drinkwater hebben. Als er eens iemand met de brom fiets een smak maakt, kunnen we niet eens de eventuele wonden behandelen. Water om de wonden uit te wassen, hebben we immers niet. „En als we koffie willen zetten, moeten we met ons keteltje naar de buren aan de over kant. Moet jé de sperlichten weer aanzetten, ja best lastig allemaal. -„Daarom hoopte ik ook dat het verbouwingsplan er door zou komen. Dan zouden we aan stonds de beschikking heb ben gehad over water en een toilet. Maar Provinciale Wa terstaat vond het een te kost bare aangelegenheid, geloof ik." Duurste wc De Jong doelt op het drastische verbouwingsplan van het brugwachtershuisje. Het was de bedoeling het huisje uit te bouwen, opdat er ruimte vrij zou komen voor de bouw van een toilet. Voor de uitvoering van dit plan stelde de ge meenteraad van Koudekerk aan den Rijn vorig jaar sep tember 90.000 gulden be schikbaar. Provinciale Waterstaat echter stak zeer onlangs een stokje voor wat de bouw van wel licht het duurste toilet van Nederland zou gaan worden. Zij vond de ruimte, die erbij zou komen, nogal aan de krappe kant. Provinciale Waterstaat had een béter en duurder plan. Zij i heel nieuw gebouw tje voor ogen, van twee ver diepingen, dat behalve aan een toilet ook ruimte biedt aan allerlei noodzakelijke, nieuwe apparatuur. Het is de 1 bedoeling dat het nieuwe brugwachtershuisje er najaar 1981 staat. Ratten „Er zit natuurlijk wel wat in", zegt De Jong. „Het bedie ningspaneel is verouderd en je kunt hier moeilijk uit de weg. Daarom vind ik zo n heel nieuw huisje zo n gek idee nog niet. Maar ik moet het eerst allemaal nog zien. „Want ik zie het nog beuren, dat dat hele plan in de wielen zakt. Overal om je heen zie je immers dat er bezuinigd wordt." De Jong en zijn collega zullen wel zien. „In elk geval zijn we nog dik een jaar aangewezen op die waterplaats. Met de zomer gaat het er weer stin ken. De ratten komen er bij bosjes op af." Geen keus „Dat in 1980, moetje toch even nagaan", verzucht De Jong. „Het is eigenlijk te gek, maar ja, we hebben geen keus." Als geboren en getogen Koude- kerker peinst hij er echter over om overplaatsing aan te vragen. Het contact met de mensen is hem daarvoor te dierbaar. Maar ondanks het nieuwe, vooruitstrevende plan, blijft De Jong het allemaal somber inzien. „Ik zie het er nog van komen, dat dat toilet er pas komt over tien jaar, wanneer ik gepensioneerd ben." Kastelein „Ik heb destijds al voorgesteld enkele vierkante meters grond van de kastelein hier op de hoek te kopen, daar ver volgens een trappetje naar beneden te maken en daar 2De Jong bij de waterplaats: "De ellende is dat die schuurtjes geen gooi hebben Als het regent krijg je de volle laag over je En die boom is me ook wat. Als die s winters kaal is, kan men je zo zien een hokje te bouwen. Zoiets hoeft ook niet zo duur te zijn. „Maar om de éen of andere re den voelde men daar toen niet voor. Maar zie, na zoveel jaren is het nog steeds hetzelfde gedonder met naar de wc gaan. Eigenlijk, ja eigenlijk zouden we, wanneer we moe ten plassen, dat midden op de Dan serieuzer: „Ja. dat zouden we verdorie moeten doen. Dat is, denk ik, de vlugste manier om het probleem op gelost te krijgen." Tot zover Koudekerk op z'n CLES VAL Dl NON (ANP) - Na de tweede bergetappe door de Dolomieteh heeft de Italiaan Vladimiro Panizza nog steeds de leiding in het algemeen klassement van de Ron de van Italië. Het grote nieuws van de gisteren gereden negentiende rit van Longarone naar Cles Val dl Non, waarin weinig schokkends gebeurde, was het opgeven van Francesco Moser. De Italiaanse oud-wereldkam pioen, voor de start van de "Giro', getipt als kanshebber en winnaar van de proloog in Milaan, eindig de in de 240 kilometer lange etappe naar Cles Val di Non als dertiende met een achterstand van 1 minuut en 39 seconden op Giuseppe Saronni, die zijn zesde ritzege boekte. Na de finish kondigde Moser aan vandaag niet aan de start te zullen verschijnen. Hij klaagde over darmstoornissen en zal zich bin nen 48 uur in het ziekenhuis van Trente laten onderzoeken. De af gelopen tien dagen had de drie voudige winnaar van de klassie ker Parijs-Roubaix al last van een stevige griep. In de algemene rangschikking was hij reeds ruim zes minuten op rose-truidrager Panizza achter geraakt. Saronni behaalde zijn zeventiende overwinning van dit seizoen. Hij won de sprint van een groep van tien renners, waarin alle favorie ten - behoudens Moser - waren vertegenwoordigd. Raas Jan Raas heeft gisteren de proloog van de Ronde van Luxemburg gewonnen. Met een achterstand van bijna vier secon den eindigde zijn ploeggenoot Bert Oosterbosch als tweede in 2.10.29. De Belg Jean-Luc van den Broucke werd in 2.10,33 derde. De Ronde van Luxemburg bestaat uit vier etappes en zal tot zondag duren. PARIJS (SID) - Na het gekrakeel buiten de banen tussen de Span jaard Orantes en de Argentijn Vilas was gisteren in Parijs alle aandacht weer gericht op de pres taties binnen de witte lijnen. In de strijd om de open Franse ten- nistitels bereikte een illuster kwartet de halve finales: de Ame rikanen Jimmy Connors en Vitas Gerulaitis slaagden daar dinsdag al in door overwinningen op de Chileen Hans Gildemeister en de Pool Wojtek Fibak. De Zweedse favoriet Björn Borg en de Ameri kaan Harold Solomon volgden dit voorbeeld een dag later. Alleen de handhaving van de klei ne, 27-jarige Solomon was enigs zins verrassend. Hij schakelde de Argentijn Guillermo Vilas, die ADVERTENTIE v.v. "LUGDUNUM" Leden en Donateurs Vrijdag a.s. kampioensreceptie van 21.00 tot 22.00 uur Clubhuis aan de Oegstgeesterweg BESTUUR V.V. "LUGDUNUM" dinsdag in de kwartfinales kwam omdat Orantes zich boos terug trok. uit. Setstanden: 1-6,6-4,7-6 Borg had niet veel moeite met de doorgaans taaie Italiaan Corrado Barazzutti: 6-0, 6-3, 6-3. De Zweed, die de open Franse titel in 1974. 1975, 1978 en 1979 verover de, greep de eerste set in snel treinvaart (negentien minuten) en stoomde door naar 2-0 in de tweede set. Toen brak Barazzutti door de service van Borg. Het werd 2-2 en 3-3, maai daarna sloeg Borg opnieuw toe: 6-3. De derde set leverde dezelfde eind stand op nadat Borg op 5-1 had verzuimd de partij te beëindigen. Betty Stöve heeft de finale dames dubbelspel niet gehaald. Met haar partner, de Joegoslavische Mima Jausovec, verloor zij in de halve finales van het als tweede geplaatste Amerikaanse duo Ka- te Jordan/Anne Smith. De set standen waren 2-6.6-4,6-8. Stöve en Jausovec waren als vierde ge rangschikt. teren ii de tweede ronde damesenkelspel van het internationale tennis toernooi in Manchester uitge schakeld. Zii vei looi in twee sets van de Engelse klasséspeeister Sup Rarker: 1-6, 1-6. Vilas: uitgeschakeld. Programma Quick Boys LEIDEN - Zaterdag speelt Quick Boys zijn eerste wedstrijd in de eindstrijd van de periodekam pioenen. die om twee plaatsen in het KNVB-bekertoei nooi sti ïj- den. Het programma van de Katwijkse ploeg ziet er als volgt uit Rhc- den-Quick Boys i7 juni. 16.00 uur); Quick Boys-DHC (10 juni, 19.30); Quick Bovs-RKC 14 juni, 17.00) en DETO-Quick Boys (21 juni, 17.00) MOSKOU (SID/AFP) - Het record van 4880 punten dat Nadesja Tkatsjenko vorige week woens dag op de vijfkamp vestigde in het stadion van Donetzk in de Oekraïne, wordt niet bijgeschie- ven op de wereldrecord lasten omdat de tijden van de loop- nummers met de handen wei den opgenomen. Sinds 1977 moeten de tijden van wereldrecords op afstanden van 100 tot 400 meter met elektroni- •he appai atuui worden geklokt Het optreden van de Rus: week betekende ha 'e atletiek 18 r teiugkeei afwezigheid rw uci ecu uiwe^igi iden. Na de sti ijd kampioenschappe de K in 1978 in Praag liep zij schorsing op van 12 wegens het gebruik val Tkatsjenko blijft recordhoudste haalde zij op d! Al ■Id- 1977 ia- Jok zijn er twijfels gerezen over de nieuwe wereldrecordtijd van 10 87 seconden die de Russin Ludmilla Kondratsjewa dinsdag in Leningrad liep op de 100 me- Het is niet uitgesloten dat ook d aantal punten: 4839. derdi. tijd - alho I tot i conde i hon- LEIDEN - Koosjardin is gis teravond in de Groenoord- hal winnaar geworden van het door de Leidse zaalkam pioen Van Rooyen georgani seerde 'Monster'toernooi Aan het evenement namen 24 teams uit de Leidse regio deel, die in vier poules stre den om een plaats in de halve finale. De teams van Vd Plas, Vd Leek, Van Rooyen en Koosjardin kwamen na vijf duels van één kwartier als overwinnaars uit de diverse poules te voorschijn. In de halve eindstrijd moest de Leidse kampioen van Rooyen het opnemen tegen Koosjardin. Beide ploegen kwamen in dit duel niet tot scoren, zodat penalties de beslissing moesten brengen. Koosjardin toonde zich juist iets bedrevener in dit onder deel dan de Leidse kam pioen. In de eerste serie scoorden Frans Sjardijn, Bennie de Roo en Andre Pracht voor Van Rooyen, terwijl Cock Slingerland, Ger Nag tegel lei en Steef Pattiapon voor Koosjardin raak schoten. In de beslis sende reeks stopte Wijnand Sloos de penalty van Sjar dijn, waarmee hij zijn ploeg de finale plaats bezorgde. Het andere duel tussen Van der Plas en Van der Leek eindig de door doelpunten van I)aan KoovmansiVd Leek)en Wim Vd Plas (Vd Plas) in een 1-1 deling zodat ook hier strafschoppen uitkomst moesten brengen. Derde klasser Vd Leek toonde zich hierin het sterkst. Steef Pattiapon bracht Koos jardin in de eindstrijd tegen de verrassende finalist Vd Leek de eindzege. Met nog tweed) seconden te spelen liet hij Mat Keerewcer kans loos: 1-0. Vd Plas eiste de derde plaats voor zich op door Van Rooyen met 1-0 te- kloppen (doelpunt Peter Ho- gewoning). Dezelfde Hoge- woning werd uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi, terwijl Wim Era dus (De Taverne) werd geko zen als beste keeper. Eindstand: 1: Koosjardin 2: Vd Leek 3: Vd Plas 4: Van Kooven 5: EKL Boys 6: UI jee 7: Van Duuren 8: De Taverne

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19