Keiharde aanpak van Zwartkruis Kamer pleit afschaffing trans fersys tee m tag Bonhof uitgeschakeld VAN ZANTEN NIET NAAR EK-VOETBAL „De zweep is er weer overgegaan Yilé acht transfer Van de Korput niet toelaatbaar tê:PÉr DONDERDAG 5 JUNI 1980 Lammers vindt voor rest van raceseizoen Britse sponsor DEN HAAG (ANP) - Jan Lammers heeft gisteren in Birmingham een contract getekend bij de Engelse firma Ensign. Hij rijdt voor deze fabriek de resterende formule één-races voor het wereldkam pioenschap der coureurs. In het begin van dit seizoen kwam de Zwitser Clay Regazzoni voor Ensign uit. Hij moest echter na een ongeval op het circuit van Long Beach met verlammings verschijnselen in een ziekenhuis worden opgenomen. Lammers rijdt volgende week donderdag op het circuit van Donnington testrondjes en start eind juni op het circuit Paul Ri- card in de Grote Prijs van Frank rijk DEN HAAG - De fracties in de Tweede Kamer hebben bij staatssecretaris Wallis de Vries van CRM aangedrongen op afschaffing van het vergoedingensysteem, dat in het betaald voetbal wordt gehanteerd. De afschaffing van dit systeem is een van de voorwaarden, waaraan het betaald voetbal moet voldoen om in aanmerking te blijven komen voor subsidie van de overheid. zijn oude wagen. Volgende week heeft de Nederlander de beschikking c AMSTERDAM - Jack van Zanten, de begeleider van het Nederlands elftal, heeft zijn functie op medisch advies met onmiddellijke ingang neer moeten leggen. Van Zanten zou gisteren zijn afgereisd naar Rome voor besprekingen in verband met het toernooi om het Europees kampioenschap en vervol gens doorvliegen naar Napels om daar de ontvangst van de Oranjeploeg voor te bereiden. Van Zanten is door zijn zakelijke beslommeringen en zijn activiteiten op sportgebied overwerkt geraakt en kreeg van medische zijde te horen dat het beter was niet naar Italië te vertrekken. Hij had enige tijd geleden al aangekondigd-na de Europese titelstrijd zijn functie neer te leggen in/ verband met uitbreiding van zijn zakelijke bemoeienissen. Het vergoedingensysteem is al ja ren een doorn in het oog van de overheid. Volgens dit systeem betaalt een club die een speler koopt, een vergoeding aan de vereniging waarvan de speler is gekocht. Op dit systeem, dat in heel Europa wordt gehanteerd, valt juridisch niets aan te mer ken, maar wordt in ons land als maatschappelijk onaanvaard baar beschouwd. Van afschaffing is in de afgelopen twee jaar- sinds die tijd wordt het betaald voetbal namelijk gesub sidieerd - nog niets terechtge komen. De politieke partijen hebben gisteren tijdens een ver gadering van de kamercommis sie van CRM van de staatssecre taris geëist, dat hy nu spoedig stappen gaat ondernemen. Alle grote partijen, CDA, VVD, PvdA en D'66, vinden dat het systeem moet worden afgeschaft. Vlucht De KNVB verzet zich hardnekkig tegen afschaffing. De voetbal bond vreest, dat afschaffing een massale vlucht van spelers naar het buitenland tot gevolg heeft. Immers, Nederlandse spelers worden voor het buitenland fi nancieel erg aantrekkelijk zodra aan de verkopende club geen vergoeding behoeft te worden betaald. Bovendien betekent af schaffing van het systeem een einde van het geldcircuit, dat er mee gemoeid is. Door het ver goedingensysteem is er een be drag van 178 miljoen gulden con tinu in omloop. Voor die argumenten bestaat in het parlement weliswaar enig begrip, maar dat neemt niet weg dat men het systeem onaanvaardbaar blijft vinden. Joop Worrell van de PvdA vindt, dat het systeem in VILLACH - Even werd de rust rondom Oranje verstoord. Vanuit Nederland had Jan Zwartkruis vernomen dat er een wild verhaal over zijn harde aanpak tijdens de trainin gen de ronde deed. Die pertinente leugen, zo vond de bondscoach, had hij niet verdiend. Vooral niet, omdat hij de pers alle mogelijke medewerking had gegeven. En elke poging van binnenuit of van buitenaf om zijn voorbereiding op de eindronden van het Europees Kampioenschap in de war te brengen, voelt hij als een dolksteek in zijn rug. Bij nadere beschouwing bleek het slechts een storm in een glas wa ter. De bondscoach had tijdens een training wat krasse taal ge bruikt om zijn spelers tot een nog grotere inspanning te bewegen. Zijn selectiespelers hadden er geen enkele moeite mee, wisten de woorden van hun trainer ook op de juiste wijze te vertalen. Er wordt inderdaad een schepje bo venop gegooid. En ook tijdens de daarop volgende training werd er weer keihard, tot aan de grens van braken toe, aan getrok ken. „Inderdaad, de zweep is er weer overheen gegaan en Zwartkruis heeft ons ook de mantel uitge veegd. Maar daar heeft hij toch gelijk in", stelt Arie Haan, van wie bekend is dat hij niet happig is op zware trainingen. „Maar", zo vervolgt de middenvelder van Anderlecht, „het is gewoon nodig dat hij ons afleidt. Tijdens een zo belangrijk toernooi als de EK heb je gewoon een bereconditie nodig als je wat wilt bereiken". Begrip Haan heeft begrip voor de veront waardiging van Zwartkruis. Meer nog, hy heeft zelf ook geen goed woord over voor de opgeklopte kreten die van Villach naai- Ne derland zijn geseind. „Kijk, de sfeer in de selectie is werkelijk prima. En dan is zo'n prikkelende uitbarsting van Zwartkruis he lemaal niet erg. Integendeel, van tijd tot tijd hebben we dat nodig. We weten immers waarom het gaat. Als onze conditie te wensen overlaat, kunnen we het in Italië 99 99 VILACH (GPD) - De overgang van Oranje-voorstopper Mi chel van de Korput van Feyenoord naar AC Torino kan mogelijk na afloop van het EK-toernooi voor de Brabander een minder pret tig vervolg krijgen. Eric Vi- lé, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, liet namelijk in het Oostenrijkse Vilach weten deze zaak grondig te willen laten uitzoeken voordat er toestemming van de KNVB voor deze transfer zal vol gen. Mr. Eric Vilé: „Het komt mij voor dat Cor Coster in deze transactie een bemiddelende rol heeft gespeeld. En dat is, zoals op een vergadering be gin mei in Zeist werd beslo ten, niet langer meer toe laatbaar". Dat besluit, het befaamde ar tikel 36, wordt echter pas van kracht drie weken na publikatie in Voetbal To taal. En die termijn is nog al tijd niet verstreken, zodat Van de Korput zich alsnog kan beroepen op de oude reglementen, waarin niet duidelijk omschreven staat dat het bemiddelen een on toelaatbare zaak is. Vilé: „Toch zullen we straks in Nederland eens moeten na gaan of wij Michel van de Korput toestemming kun nen geven naar het buiten- Michel van de Korput land te vertrekken, nu er kennelijk toch weer op ille gale manier arbeidsbemid deling c.q. adviseren is ge pleegd". wel vergeten. Neem als voor beeld de Italianen zelf. Zij speel den tijdens de WK in Argentinië verrassend goed. Maar hun con ditie was niet optimaal. Met name in de wedstrijd tegen ons gingen zij er duidelijk onderdoor". Zwartkruis zweert intussen nog al tijd bij zijn arbeidsintensieve aanpak tijdens de trainingen. Niet alleen omdat hij uit eigen er varing (de voorbereiding op Ar gentinië) weet dat Oranje er straks in Napels en Milaan de vruchten van kan plukken, maar vooral ook omdat hij op deze wij ze te weten komt welke spelers werkelijk honderd procent fit zijn. En er bestaat volgens de bondscoach geen twijfel over, dat de titelstrijd in het warme Italië niet in de laatste plaats een condi tieslag zal worden. Bijzaak Het trainingskamp in Oostenrijk past daarom uitstekend in de planning van de Soesterbergse oefenmeester. Voor hem zijn de financiële consequenties van de oefenduels in Graz, Klagenfurt en het Italiaanse Udine de KNVB ontvangt per wedstrijd 40.000 gulden - maar bijzaak. Primair staat voor Zwartkruis dat zyn spelers optimaal aan de start in Napels verschijnen. „Het mes snijdt hier in Villach aan twee kanten. De groep groeit duidelijk naar elkaar toe. Neem het schitterende weer hier, dat geeft je gewoon een blije visie op het leven. Er wordt inderdaad keihard getraind en twee van de drie oefenwedstrijden moeten ook op slechte velden worden ge speeld. Maar dat vind ik geen na deel. Integendeel, het is een goe de zaak dat profs gedwongen worden handicaps te overwin nen. In Nederland komen zij daar veel te weinig aan toe. Wat dat betreft zou het alleen maar posi tief zijn als wij eens in ogen schouw willen nemen, hoe er in andere takken van sport, cn dan denk ik aan wielrennen, boksen en atletiek, moet worden alge- zien. Pas als je dat als voetballer ook kan, kom je tot werkelijk op timale prestaties". Willy v.d. Kerkhof (l) en Bennie Wijnstekers (r) hebben t Doelman Schrijvers is daar het slachtoffer van. ochtendtraining e MÜNCHEN (ANP) - De West- duitse bondscoach Jupp Derwall zal in Italië niet kunnen beschikken over Rainer Bonhof. Een achil lespeesblessure is er de oor zaak van dat de middenvel der niet deel kan nemen aan de wedstrijden voor de eind ronden van het Europese voetbalkampioenschap. De Westduitsers zullen nu met negentien spelers naar Italië reizen. Bonhof, de enige speler in de huidige selectie die deel uit maakte van de WK-ploeg van 1974, werd dinsdag op een training geraakt door de jeugdige Lothar Matthaeus. Engelse selectie Manager Ron Greenwood heeft gisteren de Engelse voetbalselectie voor het toernooi om het Europese kampioenschap in Italië ge completeerd. Voor de laatste open plaats in de selectie no digde hij Garry Birtles van Nottingham Forest uit. De lijst van 22 spelers ziet er als volgt uit: doel verdedigers: Clemens, Shilton en Corrigan. Verde digers: Neal, Anderson, Mills, Thompson, Watson, Hughes, Cherry en Sansom. Middenvelders: Wilkins, Brooking, Coppel, Kennedy, McDermott, Keegan en Hoddle. Aanvallers: John son, Mariner, Woodcock en Birtles. Zoff De 38-jarige Dino Zoff is de oudste speler, die deze maand deelneemt aan het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal voor landenploegen. De doelman van Juventus, die in 1968 met het Italiaanse elftal al de Europese titel behaalde, is een van de 22 spelers, die deel uit zal ma ken van de selectie van bondscoach Enzo Bearzot. elk geval moet worden afge schaft. Hij eiste een standpunt van de staatssecretaris, maar Wallis de Vries wilde daaraan niet voldoen. „Over het vergoedingensysteem is een interim-rapport verschenen, waarover alle belanghebbenden zich momenteel buigen. De be trokkenen kunnen tot 1 septem ber hun mening kenbaar maken, waarna een eindrapport wordt opgesteld. Ik wil tijdens deze in spraakprocedure geen uitspra ken doen. Daarmee zou ik ande ren kunnen beïnvloeden", aldus Wallis de Vries. Wel werd duide- lyk, dat ook Wallis de Vries voor stander is van afschaffing van het systeem. Hy wil dat echter gefa seerd laten plaatsvinden, omdat een onmiddellijke afschaffing de doodsteek voor het betaald voet bal betekent. Schuld De kamercommissie heeft zich ook uitvoerig beziggehouden met de gezamenlijke schuld van de clubs in het betaald voetbal, die inmid dels is opgelopen tot ruim 35 miljoen gulden. Die schuld wordt door de overheid niet gesubsi dieerd. Het Rijk stelt alleen geld beschikbaar om de tekorten in de huidige begrotingen te dekken. De partijen vroegen zich af of het Budget Bewakings Instituut (BBI), dat de subsidiegelden be heert en verdeelt, wel doelmatig bezig is als die schuld alleen maar oploopt. Volgens Wallis de Vries valt dat al lemaal wel mee. „In 1977 was er een schuld van 16 miljoen. In 1978 liep dat bedrag op tot 24 miljoen. Op dat moment zyn wij gestart met het saneringsproces. In 1979 bedroeg de schuld 25 miljoen gulden". Wallis de Vries wenste niet in te gaan op opmerkingen, dat de schuld nu - een jaar later - tot ruim 35 miljoen gulden is opge lopen. „Ik heb nog geen officiële cijfers ontvangen, dus ik weet niet of dat getal juist is. Ik ga er dan ook niet vanuit". De fracties wezen hem op uitspraken van Eric Vilé, voorzitter van het sec- tiebestuur betaald voetbal, die dit bedrag genoemd heeft. Wallis de Vries ging er niet op in: „U weet toch ook, dat in het betaald voet bal vaak onbekookte uitspraken worden gedaan". Vilé Eric Vilé heeft inmiddels vanuit Oostenrijk, waar hij het trai ningskamp van het Nederlands elftal bijwoont, laten weten dat de totale schuld van de clubs was berekend door de financiële commissie van de KNVB. "Het juiste bedrag is niet te noemen, maar dat ligt in ieder geval wel dichter bij de 35 miljoen dan bij de 25 miljoen", aldus Vilé. In de tv-rubriek Den Haag Vandaag zei staatssecretaris Wallis de Vries dat over twee jaar wordt bekeken wat de sanering van het betaald voetbal heeft opgeleverd. "Zyn er tegen die tijd geen posi tieve resultaten geboekt, dan denk ik dat de geldstroom naar het betaald voetbal moet worden stopgezet". Eric Vilé stelt dat de overheid die beslissing niet mag nemen. "We hebben een contract met de overheid gesloten voor een pe riode van acht jaar. Na vier Jaar vindt er een evaluatie plaats, maar dat mag niet leiden tot ver breking van het contract", aldus de voorzitter van het sectiebe- stuur betaald voetbal. Juventus aast op Johnny Rep TURIJN (ANP) - De Italiaanse voetbalclub Juventus heeft inte resse voor Johnny Rep, de 28-ja- rige international, die tot voor kort by de Franse club Saint Etienne speelde. Vorige week werd Rep bij Saint Etienne ont- Als mogelijk alternatief heeft Ju ventus overigens de Oostenrijkse spits Johan Krankl op de korrel. Naar verluidt zou de Italiaanse club één van de genoemde spe lers binnen enkele dagen willen vastleggen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17