Landbouwschap bezorgd over hoge gasprijs ^DU heeft het moei] lij] k mei mrnrm t kritische intellectuelen Op zijn vroegst in 1981 begin aanleg kanaal bij Waddinxveen Cao voor trainers Belangrijkste taken blijven bij gemeente DONDERDAG 5 JUNI 1980 Van correspondent Hans Amesz) BONN - In de Beierse bisschops stad Augsburg is onlangs een re gelrechte cultuurstrijd uitgebro ken. Oorzaak daarvan is de per soon, of beter nog zijn de uitlatin gen, van de 35-jaiïge regisseur Werner Schröter. Aanvankelijk was er niets aan de hand. Integendeel. De stad was trots dat het gelukt was om de beroemde Schröter, die in het voorjaar voor zijn film „Palermo oder Wolfsburg'" een Gouden Beer bij de Berlinale had gekre gen, te verplichten de opera „Sa- lomé van Richard Strauss te ens ceneren. In plaats van 15.000 kostte dat weliswaar 25.000 mark, maar Schroeter had al met succes de Salomè in Bochum en voor het tweede televisienet ZDF geregis seerd. Het leek geen probleem de extra 10.000 mark via giften binnen te krijgen. Slechts enkele dagen na het tekenen van het contract was de trots echter verdwenen en de volkswoede ontbrand. Een plaat selijke krant had uittreksels ge publiceerd uit een interview dat het weekblad Die Zeit met Schrö ter had gemaakt. Daarin stelt de regisseur vast dat het zijn op een na laatste wens is dat Franz Josef Strauss geen kanselier van de Bondsrepubliek wordt. Wat dan wel zijn laatste hoop is, vroeg de interviewer. Schröter: „Dat hij uit elkaar spat omdat hij zo dik is. Men hoeft hem alleen maar een bommetje in de vorm van een wit worstje teen Beierse specialiteit, red.) te eten te geven". Het schandaal was uitgebroken. Moest uitgerekend een man, die opriep tot „moord op de Beierse minister-president" en zichzelf ook nog als „homosexueel" (Schwate) betitelde, een met Beierse gelden gesubsidieerde opera in Augsburg regisseren? Het antwoord van de minister president en kandidaat-kan selier liet niet lang op zich wachten. Franz Josef Strauss deelde Schröter in bij het linkse gespuis, had het over een „totaal vergif tigde politieke atmosfeer vol met brutaal geweld" en vond dat de regisseur medeverantwoordelijk was voor de „vernietiging van grondwaarheden" tot „aan de grenzen van moord". De Beierse minister van binnen landse zaken Gerold Tandler, die vroeger secretaris-generaal van de CSU was, schreef een brief aan de SPD-burgemeester van Augs burg en zei dat Schröter in geen geval de opera mocht regisseren, omdat „het leven van de minis ter-president werd bedreigd" Tandler was immers verant woordelijk voor de veiligheid in de Zuidduitse vrijstaat. Een andere partijvriend van Strauss, de minister van econo mische zaken Anton Jaumann, dreigde de hele stad: „Als Augs burg deze man, die zo met het le ven van mensen omgaat, verder ondersteunt, dan ben ik niet meer bereid my voor deze stad in te zet ten". In ingezonden stukken in de kran ten was sprake van „geestelijk terrorisme", „porno-mentaliteit, „Schweinereien". CSU-kring- voorzitter Knipfer schaamde zich niet om de nazi-kreet „entartete Kunst" te gebruiken. Later maakte hij daar een Beierse va riant van door te spreken over een „ontaarde kunstenaar". Toen iemand daar bezwaar tegen aan tekende, riep Knipfer: „Als u van mening bent dat homosexueel normaal is, dan is dat uw zaak" Ook bisschop Stimpfle mengde zich in het conflict: „Als wij dit toelaten, maken we ons mede schuldig" Ironische pacifist Inmiddels had Werner Schröter zelf zijn opmerkingen als een gelukte provocatie omschreven, als ironie en zwarte humor. Ver der verklaarde hij nadrukkelijk dat hij pacifist was en geen terro rist. Velen in de Bondsrepubliek zijn het er trouwens over eens dat Schröter „dom gezwets" heeft uitgekraamd, dat hij een ijdele en kokette man is. Een tweede zeer omstreden uitla ting van hem: „Vandaag zou ik iemand om kunnen brengen, zonder daarbij het geringste te denken, omdat ik een zinnelijk gevoel heb voor zo'n anarchisti sche houding. Dat windt mij zeer op, van boven, van onderen en in het midden". Voorwaar geen constructieve bijdrage tot de Duitse realiteit. Maar of dat de ongelooflijke op winding in Augsburg waard is? De stad is voorlopig nog van me ning dat Schröter de Salomé, waarvan de première één dag voor de bondsdagverkiezingen van 5 oktober plaatsvindt, moet regisseren. Of dat het geval zal zijn, hangt ervan af in hoeverre Richard Strauss' kleinzoon zyn zin kan doordrukken. Strauss jr. wil de „erfenis van zijn grootva der niet op de „mesthoop" laten gooien door een „schandaal-re gisseur". De affaire-Schröter vertoont gelij kenis met de affaire-Walter Jens in Hamburg. De universiteit van de Hanzestad wil een speciale leerstoel voor li teratuur en maatschappij oprich ten: de Gotthold Ephraim Les- sing-leerstoel. De Hamburgse senator voor wetenschappen, Hansjoerg Sinn, stelde de univer siteit voor Walter Jens te benoe men en de academische senaat ging eenstemmig akkoord. Jens leek uitermate geschikt. Hij is hoogleraar aan de universiteit van Tubingen, studeerde germa nistiek, klassieke talen en filoso fie, is een briljant spreker en schrijver (secretaris PEN-club), beschikt over eredoctoraten *?n kreeg in 1968 de Leasingprijs van de stad Hamburg. Maar Walter Jens is tevens een be roemd en kritisch sympathisant van de SPD: een „radicale demo craat". Deze politieke voorkeur heeft ertoe geleid dat hij nu het middelpunt is geworden van een politiek conflict. De CDU-oppo- sitie in Hamburg, waar de SPD met absolute meerderheid re geert, wil Jens liever niet. Hoe kan het ook anders sinds kandi daat-kanselier Strauss hem een gevaar voor Duitsland noem- „Eurocommunisme" In het begin deed de CDU een aan val op de procedure. Er had een open advertentie moeten worden geplaatst in plaats van het feit dat de senator een onderhands voor stel deed. Daardoor zouden even tuele andere kandidaten voor de Lessing-leerstoel immers by voorbaat zijn uitgesloten. Maar, gevoed door de aanvallen op Jens in de plaatselijke pers die vrijwel voor honderd procent in handen van Axel Cesar Springer is, eiste de CDU al betrekkelijk snel een debat in het stadsparlement. Wal ter Jens werd door de christen democratische oppositie een „verdediger van het eurocom- munisme" genoemd. Hij zou de Bondsrepubliek hebben „belas terd" en de SPD zou op „heime lijke wijze" hebben geprobeerd hem naar Hamburg te lok- kén. Burgemeester Hans-Ulrich Kiese iSPD) vergeleek de mening van de oppositie met die van de Hamburgse pastoor Goetze. die ruim 200jaar geleden in 1769 door zijn voortdurende kritiek op Les sing deze vellichte schrijver uit Hamburg had weggejaagd. Wal ter Jens is er inmiddels niet meer zo zeker van of het wel prettig is in een stad te leven waar men da gelijks door Springer wordt aan gevallen en waar - bittere ironie - Gotthold Ephraim Lessing vol gens de CDU nu niet de leerstoel had kunnen hebben die naar hemzelf is genoemd. Schreef Lessing niet „De burgerlijke maatschappij moet omwille van de vryheid van elk individu ge heel worden afgeschaft. Werner Schröter mag van de CSU geen opera in Augsburg regisse ren. Walter Jens mag van de CDU geen professor in Hamburg wor den. De vaak beweerde stelling dat dc CDU-CSU een op zijn zachtst gezegd moeilyke verhou ding met zgn. kritische intellec tuelen heeft, wordt door de West- duitse oppositie altijd .heftig be streden. De herrie rondom Schröter en Jens weerlegt die stelling in elk geval niet. Verder is duidelijk dat de verkiezingsstrijd in de Bonsrepubliek allang niet meer is beperkt tot de poli tiek. DELFT (ANP) - Het waterloop kundig laboratorium in Delft onderzoekt op het ogenblik de totale waterbehoefte van de schappen Delfland, Rijnland, en Schieland. Volgens Dijk graaf mr. Van den Berge van het Hoogheemraadschap Delfland in Delft, is er in dit Zuidhollandse gebied beslist te weinig water voorhanden, hetgeen zou betekenen dat de aanleg van een nieuw kanaal van Waddinxveen naar Voorburg zinvol is. Het on derzoek van het Delftse labo ratorium, dat op 1 september aanstaande gereed had moe ten zijn, is inmiddels met vier maanden vertraagdhetgeen betekent dat pas op zijn vroegst in 1981 met een even tuele aanleg van het nieuwe kanaal (130 miljoen gulden kan worden begonnen. De fi nanciering ervan geeft geen problemen: 90 procent van de aanleg van het kanaal zal worden gesubsidieerd. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van het Landbouwschap is zeer bekommerd over de verhoging van de EG-land- bouwprijzen met gemiddeld vijf procent ("veel te laag") en de verhoging van de aardgasprijs voor de Nederland se glastuinbouw met 27 procent in twee jaar tijds (veel te hoog). Het heeft aan zijn zorg uiting gegeven tijdens langdurige discussies in de gisteren gehouden be stuursvergadering. DEN HAAG (ANP) - De collectieve arbeidsovereenkomst (cao) voor voetbaloefenmeesters betaald voetbal treedt op 1 juli in wer king. Volgens Jaap van der Leek, de secretaris-generaal van de vereniging van oefenmeesters in Nederland (WON), is wat betreft de inhoud overeenkomst bereikt, maar de tekst moet nog worden goedgekeurd door de achterban. De cao geldt voor een periode van één jaar. In de tekst wordt ge sproken over een arbeidsplaat senovereenkomst. Het komt erop neer dat elke betaalde voetbal vereniging verplicht is twee be voegde trainers aan te stellen. Eén met een A-diploma en éen met een B-diploma. Een van bei den moet full-time in dienst zijn. Voor een parttimekracht is de ar- beidslimiet twintig uur per week. Indien hy langer werkt, wordt hij beschouwd als trainer in vaste dienst. Joris Schouten: prijsbeleid teleurstellend Het schap gaat nu bekijken welke maatregelen het van de nationale overheid kan vragen om, na het teleurstellende EG-prijsbeleid, voor de Nederlandse boer de concurrentiekracht te versterken en de lasten te verlichten. Dat zullen geen maatregelen mogen zyn die tegen EG-i egelingen in druisen. Men vond dat andere lidstaten, zoals Frankrijk, wat dat betreft erg gevaarlijke voorne mens hebben gekoesterd. On dermeer wil het schap binnen kort eens aan de minister van landbouw en de staatssecretaris van financiën gaan vragen, hoe het zit met de fiscale toezeggin gen die het kabinet bij zijn aan treden aan de zelfstandigen heeft gedaan. Men ging akkoord met een nota van de tuinbouwafdelingen van het schap, waarin de hoofdlijnen staat aangegeven van een beleid, waarmee de glastuinbouw gewa pend kan worden tegen de gevol gen van de jongste en de nog ko mende energieprijsverhogingen en van de toetreding van Grie kenland en Soanje toSpanje tot de EEG. Volgens drs. J.J. Schouten heeft de Nederlandse samenleving niet begrepen dat de boerenorganisa- ties, toen ze om een prijsverho ging met gemiddeld 7.9 procent vroegen, nog op de nullijn zaten. Door de ingewikkeldheid van het gemeenschappelijk land bouwbeleid is dat in de massa media niet duidelijk geworden Voor Schouten, na twee jaar voorzitterschap nu weer gewoon bestuurslid van het schap, was dat een negatief punt. Een posi tief punt voor hem en anderen was dat er toch nog vijf procent in plaats van de door de Europese Commissie aanvankelijk voorge stelde 2.4 procent uitgekomen is". De spanningen van de geor ganiseerde landbouw, waaronder het landbouwschap, hebben dus toch wel effect gehad", aldus Schouten. VS-congres tegen extra oliebelasting WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse Congres heeft met een overweldigende meerder heid van stemmen het wetsvoor- stel van president Carter voor de heffing van een bijzonder invoer recht van 4,26 dollar per vat ruwe olie verworpen. Als eerste stem de het Huis van Afgevaardigden met 376 stemmen voor waarna in de Senaat 73 leden tegenstemden tegen slechts zestien voor. Een en ander betekent dat de vereiste tweederde meerderheid van stemmen d*e, nodig is om een mogelijk veto van de president te vernietigen, is gehaald. Carter heeft al met een dergelyke actie gedreigd. De heffing maakt onderdeel uit van een beleid voor beperking van de inflatie en het in evenwicht bren gen van de begroting. Westduitse beker opnieuw naar Düsseldorf CELSENKIRCHEN (ANP) - De met 43 edelstenen versierde Westduitse voetbalbeker blijft in de prijzenkast van Fortuna Düs seldorf. Dank zy een enorme krachtsinspanning in de tweede helft van de gisteravond in Gel- senkirchen gespeelde finale ver sloeg Fortuna tegenstander FC Köln met 2-1. Bij de rust had FC Köln nog de leiding door een tref fer van Cullmann in de 26ste mi nuut. Ondersteund door onge veer 20.000 supporters (er waren 55.000 toeschouwers) kwam For tuna na de rust gevaarlijk opzet ten. De eerste waarschuwing voor de Keulse doelman Schu macher was een schot tegen de lat van Klaus Allofs in de 52ste mi nuut. In de 60ste minuut zorgde Wenzel voor de gelijkmaker en vyf minuten later stond Fortuna op winst door een treffer van Al lofs. Real Madrid heeft in de Spaanse hoofdstad de finale van het toer nooi om de nationale voetbal be ker gewonnen. Tweede divi sieclub Castilla. in feite de reser- veploeg van Real, kwam er niet aan te pas en verloor met 1-6. ADVERTENTIE 11 ENSCHEDE (ANP) - De gemeenten hoeven geen belangrijke taken aan de provincie af te staan. Dit heeft minister Wiegel van binnenlandse zaken gisteren in Enschede verklaard op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De bewindsman zegde toe dat hij de zoge noemde negatieve lijst zal schrappen uit het ontwerp voor de wet reoi- ganisatie binnenlands bestuur. Voor de gemeenten betekent dit onder meer dat ze hun bevoegdheden ten aanzien van de ruimtelijke ordening behouden. Wiegel benadrukte dat hij vasthoudt aan een versterking van de provin cies. Er wordt hierby gedacht aan de mogelijkheid om die provincies in staat te stellen een beleidsplan te ontwikkelen dat het mogelijk maakt invloed op het gemeentebestuur uit te oefenen. KATWIJK - Aan de "Juliana - M.A.V.O." behaalden de volgen de kandidaten het MAVO-diplo- J. van der Bent, H. Guyt, H. Koet sier, R. van Middelkoop, D. Ou wehand, A. Zwart, J. Aalbers- berg, E. Anderson, E. Anderson, K. van Beelen, L. van Beelen, M. Berkheij. F. Corsten, N. Diepen horst, R. Dubbelaar, T. den Duik, J. van Duyn, M. van Duyn, T. van Duyn, G. van Duyvenbode, J. van Duyvenbode, C. van Dijk, J. van Dijk, A. van den Eijkel, R. de Graaf, S. Gijsen, A. Haasnoot, K. Haasnoot, D. Haasnoot, J. Haas noot, N. Hoek, M. de Jong, J. Jonker, A. van Klaveren, M. Kleyne, A. Krijgsman, P. Kuyt, E. Leibbrand, I. Marcusse. D. Mes- semaker, C. van der Meij, J. van der Meij, R. Minnee, A. van Nus, B. van den Oever, J. Ouwehand, N. Ouwehand, E. Parlevliet, D. van der Plas, J. van der Plas, H. van der Plas, M. van der Plas W. van der Plas, T. Prins, C. Pronk, R. Reinderhoff, B. Remmelzwaal, J. van Rhee, P. van Rooijen, M. de Ruyter, K. van Rijn, J. Schaap, H. Smit, D. Stubbe, W. van den Tol, A Varkevisser, L. Varkevisser, A. van Veen, I. Vooys, K. de Vreugd, S. de Vries, R. Walther, J. Ypma, W. Zwaan, C. Zwanenburg. LEIDEN - Aan de R.K. Technische School "Don Rosco" slaagden MOTORVOERTUIGENTECH NIEK P. Edelaar, D. Jagessar. W. Schoo, G. Sirag, P. Baak, R. Bèntvelzen, J. Brussel, H. Ellert, P. v. Fulpen, E. Heijmans, B. de Jong, H. Koe- lewijn, E. Kuyvenhoven, G. Lub- be, H. Meskers, G. Polanen, R. Ramdas, P. Roodbergen, H. v.Veen, H. v. Vliet, A. Houwaart. ELECTROTECHNIEK F. Borst. R. de Bruin, P. Faase. E. Kortekaas, L. v.d. Linden. M. Lubbers, R. v.d. Meer, J. Schlen- ter, R. Schijff. W. Stokkel, E. v. Wijk, E. Bakker. P. Bodijn.T. v.d. Maat, A. Oliehoek, J. Vervoorn, D. Wolff. MECHANISCHE TECHNIEK fijnmetaalbewerken F. v.d. Let, L. v.d. Meer. M. Tege laar, C. v. Velzen, R. Engels, M. Goozen, M. Luckerhof. MECHANISCHE TECHNIEK me- taalbewerken. R. Looijesteijn, C. Koning. BOUWTECHNIEK timmeren P. Bilderbeek.W. Juffermans, A. Lucassen, G. Macknack, R. Bax, G. v.d. Beek, R. Boekkooi, P. Borsboom, R. Buys, L. Compeer, M. Csorba, E. v. Drongelen, H. Hogervorst. C. Klein, P. Kriek, D. v. Marwijk, M. Prins. W. de Rui ter, R. Ruygrok, D. v. Seggelen, A. v. Tiem, M. VolwateiR. Wijrf- nobel, H. Boeff. Aan de Immanuelschool te Alphen a/d Rijn slaagden voor het diplo ma mavo-4 de volgende kandida- i Aken; F. van As; E. BelOnje; P. van der Bergh; N. Besling; F. Blom; L. Boogaard; E. Boone; M. Boone; A. van Breene; A. van den Broek; M. Bruggeman; A. van Bruggen; T. Burggraaf; J. Did- den; D. van Doorn; N. van Doorn; B. Driece; H. S. van Driel; A. van Ettikhoven; P. van der Geest; A. Gesman; A. Godthelp; W. Goed hart; R. van Harskamp; C. Heyer; F. Heymink; J. van der Hoek; J. Horjus; J. van Iperen; R. van Ipe- ren; C. Ketel; H. de Kievit; J. de Kleer; J. Klerk; P. de Kloet; J. Koenekoop; R. van der Kolk; A. van der Lede; J. Lentjes; D. Ma- rijt; M. In der Maur; Y. Nieberg; M. Oltvoort; R. Oudshoorn; C. Parinussa; D. van Poelgeest; P. Porsul; A. van Raad; J. Rietdijk; B. Ris; G. de Rijk; B. Saamena; C. Schijf; E. Simmerman; M. Smits; N. Snel; J. W. Stofberg; H. Tui- nenburg; E. Twaalfhoven; W. van Veen; A. van Vegten; J. Vinkers; P. van Vliet; A. Vonk; P. Vrees- wyk; R. Wallet; E. Wijsman. ALPHEN - Aan de "Koningin Juliana" slaagden voor het di ploma L.H.N.O.: A. Brommers, H. Ekelschot. J. van der Eist, W. van Greuningen, G. Heemrood, A. van den Heuvel, P. Kuijpers, C. Mol, E. Overdevest, C. van Rui ten. J. Sassen. W. Tatje, Y. Vis, A. Woordes M. Amirkhan, E. Bar, E. de Beer, C. Boot, J. Czirjak, M. Duiker. C. Flippo, A. van Geen, E. den Hollander, C. van Leeuwen, M. van Leeuwen. J. Lourens. F. Mossink, S. Pasdeloup, S. Roos, L. van Rutten, C. Thomasse, J. Vermeulen. E. van Vliet. C. Wien- stra, F. de Wit, M. Vreeken. LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis Leiden zijn geslaëgd voor de aantekening kinderver pleging: mevr. B.M.L.J. van Bas ten Batenburg, mevr. A. van Duyvenbode en mevr. H.E. Ve- thaak-Kymmell. Voor het diploma ziekenverple- ging-A slaagden de dames R.J. van Ameron, M.M. Benschop, M. Brak, de heer A.T. Brinks, J. Dekker-Drop, E.M.F. Duyrh, J.M.S. Duynhoven-Versluys, de heer C.M.G.A. de Fisser, W.J.M. Goedegebure, R.D. de Graaf, M.M. Grevers-Ham. de heer H.M. van der Grijp, de heer A. Gijsen, A.M.E. Kapteyn, D.C. Kerkman, de heer W.M. Klumper. M.J. van Leeuwe. S.J. van Leeuwen, M.B.L.M. Manssen, A.G.J. Or- delman, J.W.M. Pilaar. M.W.J.M. Rlentjes. de heer. A.J. Staal. A.J. Verhoeven, N.A. Vogelesang. A. Weststeyn en de heer J E. de Wit.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15