VAN DER WIEL CDA en VVD: meer invloed bedrijfsleven op tarieven Door overleg tot goed muziek bestel RSV levert al vijf «Molengravers af Remonstranten verontrust over terugloop zonder goede bril klopte haar kas nooit. In gezondheidszorg een goede bril maakt a|je verschil! Voorlopig nog niet méér tv- zendtijd Minister Gardeniers: Vertrouwop DONDERDAG 5 JUNI 1980 ROTTERDAM (GPD) - Het RSV-concern zal tegen het eind van dit jaar de eerste vijf van de 200 kolen- graafmachines afleveren, waarvoor het van Ameri kaanse zijde opdracht heeft. Met dit contract is - zoals onlangs kon worden gemeld - ongeveer f800 miljoen gemoeid en een werkgelegenheid voor 1500 man per jaar vanaf dit jaar tot en met 1985. Volgend jaar zullen 25 „kolengra- vers" worden afgeleverd; de daarop volgende jaren telkens 36 tot 50. Ze zullen worden ingezet in het zuid-oosten van de VS, in de staten West- Virginia, Kentuc ky, Tennessee en Virginia. Deze machines kunnen 80 tot 85 pro cent van de beschikbare kolen i dunne lagen van 60 tot 150 cm. Daarbij kan een diepte worden bereikt van Ongeveer 70 meter. Dit betekent voor de kolenwinning ter plaatse een zes maal hogere winningsgraad, terwijl boven dien „schone" kolen beschikbaar komen, die een wasproces over bodig maken. Afhankelijk van de dikte van de lagen en de omstan digheden waaronder wordt ge werkt, kan een machine ongeveer 200.000 ton kolen per jaar produ ceren. In 1986 zou op die manier met de 200 machines een totale produktie van ongeveer 40 mil joen ton kolen per jaar kunnen worden bereikt. Ter vergelijking: volgens de schat tingen tot dusver zou in het jaar 2000 een ongeveer even grote hoeveelheid kolen in ons land moeten worden geimporteerd in het kader van het programma om kolen een groter deel van onze energievoorziening te laten over nemen. Van die hoeveelheid zou ook een groot deel bestemd zijn voor overslag naar onder andere West-Duitsland. De kolengraafmachines worden gefabriceerd by de divisie alge mene machinebouw van RSV Wilton-Fijenoord, Schiedam, en RDM, Rotterdam). Onderdelen zullen worden geproduceerd bij onder meer de RSV-bedrijven Machinefabriek Breda en Elec tron Breda. Verder zijn toeleve ringen van niet-RSV-bedrijven noodzakelijk. Voor RSV gaat het om ongeveer 10.000 manuren per machine in de VS is grote belangstelling voor de nieuwe RSV-vjndirig; die vanwege het werkgelegenheids aspect geheel in ons land zal wor den gebouwd. Daarom wordt nu getracht de machines zo te verbe- teren dat kolenlagen niet tot 70, maar tot 100 meter diepte kunnen worden uitgegraven. Het gaat om winning van overgebleven lagen na vroegere, extensieve, dag bouw waarbij men veel kolen moest latèn „zitten". DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer wil meer invioed van het bedrijfsleven (werknemers en werkgevers) op de goedkeuring van de tarieven in de gezondheidszorg. Dit bleek gistereti bij de behande- ling van het wetsontwerp „tarie ven gezondheidszorg", dat voor ziet in een volledige centrale toet sing van tariefovereenkomsten op het gehele terrein, waar nu per jaar f 28 miljard omgaat. CDA en VVD hebben voorstellen ingediend, waardoor het te vor men Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg 18 leden krijgt in plaats van 15. Dit houdt in dat de sociale partners vier in plaats van twee leden kunnen afvaardi gen en dat er een zogenaamd kroonlid meer komt dat „geacht kan worden het vertrouwen te genieten van de patiëntenorgani saties". Verder hebben zitting vier leden namens de ziektekostenverzeke raars, vier namens de organisa ties van beroepsbeoefenaars en totaal zes ki.-onleden, van wie twee uit de kringen van de con sumentenorganisaties. Staatsse cretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid), die het wets ontwerp verdedigde, voelt niet veel voor deze wijzigingen, maar zal zich nader beraden. Zij vreest dat als het orgaan nog groter wordt, de kans bestaat dat het in allerlei stromingen en me ningen uiteen kan vallen. Me vrouw Veder zou eerder voor standster zijn van meer afgevaar digden van bijvoorbeeld de zie kenfondsen. Zij is het wel eens met de stelling dat de eigenlijke belanghebbenden, de patiënten, niet sterk vertegenwoordigd zijn. Als gesprekspartner zou zij daar- tenorganisatie willen zien, die echter niet bestaat. De positie van de Ziekenfondsraad, die zich onlangs fel tegen het wetsontwerp heeft verzet omdat het nieuwe centraal orgaan zijn taak „uitholt", werd uitvoerig aan de orde gesteld. Op dit punt deed de staatssecretaris, door het in dienen van wijzigingen, enkele concessies, maar zij voldeed niet geheel aan de wensen van de ZFR zelf. In verband met de gewenste samenhang vond zij dit niet mo gelijk. Verkrachters aangehouden KERKRADE (ANP) - De politie van Kerkrade heeft gisteren de laatste van vier personen aange houden die betrokken waren bij een verkrachting vorige maand in Kerkrade. Twee mannen en een vrouw uit die plaats lokten toen een 20-jarige vrouw uit Heerlen met een smoes naar de woning van een vierde Kerkraden^af, die haar ver krachtte. De drie anderen hielden de vrouw tijdens de verkrachting die enige uren duurde, vast en sloegen haar toen zij zich verzette. Eén van hen maakte een fotoreportage. Het slachtoffer durfde pas een week later aangifte te doen. ADVERTENTIE In dé laatste tien jaar is het aantal remonstranten in ons land ge daald van 18.300 tot 12.200. Dat staat in een nota van het bestuur van de Remonstrantse Broeder schap die zaterdag wordt behan deld op de jaarlijkse vergadering van het bestuur. Het zegt, ui termate verontrust" te zijn over deze ontwikkeling. In de nota wordt de vraag gesteld of de remonstrantse beginselen van vrijheid en verdraagzaamheid niet opnieuw op hun waaide moeten worden getoetst, bij voorbeeld aan het beginsel van een "rechtvaardige, houdbare maatschappij, waarin de burgers inspraak hebbenDat principe is afkomstig van de Wereldraad van Kerken. Het toerustingsbe- leid van de Broederschap zal, volgens het bestuur, vooral ge richt moeten worden op een ver sterking van het vrijwilligerska- rakter. Vrijwilligers moeten beter worden beeeleid en getraind. Intensieve samenwerking op lan delijk niveau met de Nederlands Hervormde Kerk, bijvoorbeeld door het vormen van een afzon derlijke groep binnen deze kerk, zoals de Waalse gemeenten, noemt de nota niet realistisch. Het bestuur stelt voor meer re monstrantse gemeenten regio naal te laten samenwerken. Tal van gemeenten kunnen geen full time-predikant meer beroepen. ft De Bond van Vnje Evangelische Gemeenten blijft lid van de IKON. Er was in de bond.-wei ga- dering te Lage Vuursche, deze week gehouden, wel kritiek op bepaalde uitzendingen van de in terkerkelijke omroep, maar men vond dat toch geen reden om de IKON te verlaten. Wel besloot men, een begeleidingsgroep te vormen die de programma s en het beleid van de IKON kritisch gaat volgen en zo nodig commen- De vertegenwoordiger van de Bond vo< in de IKON, de heei C, BezemeiYe bestreed de gedachte dat de in terkerkelijke omroep minder tijd besteedt aan kerkdiensten en dergelijke dan aan maatschap pij-kritische" programma s. Deze laatste programma s spreken vooral de rand- en buitenkerke lijken aan. "Men moet overigens wel bedenken dat men ook van uit het evangelie tot maatschap pijkritiek kan komen zei de heer Bezemer nog. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Buitenpost (Fr.) D. Driebergen Enter, te Assen P. E. van Ooijen Rotterdam-IJsselmonde, te Pa- pendrecht J. Maasland Barne- veld; aangenomen naar Tzum- marum (Fr.) J. de Groot Boven- smilde: benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hoogmade i zoals het eredoct deze week al eerdei vermeld» J Deze van den Hoek, emeritus-predi kant te Buurmalsen; bedankt r Voorschoten B. Duistei hof Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Garrelsweer (Gr.) kandidaat A. Verburg aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Enschede- Zuid M. Brandes Ermelo. Eredoctoraat. Zaterdag krijgt de rooms-katholieke theoloog prof. Edward Schillebeeckx een eredoctoraat aan de Berkeley- universiteit in Californiè. Het is hem toegekend wegens zijn oor spronkelijke vorm van theologi- se ren. zijn wetenschappel ijke precisie, de vrijmoedigheid van zijn denken en de manier waarop hij heden en toekomst verbindt. Ondanks moeilijkheden' blijft hij naar eer en geweten zoeken naai de waarheid, ook als die niet ie dereen welkom is.' zegt de uni versiteit in haar motivering van Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071 124108 In VS: Doden en gewonden door zware stormen PENNSYLVANIA (UPI) - Een camping voor sta-caravans in de Amerikaanse staat Penn sylvania veranderde in een ravage, nadat een tornado had huisgehouden. Honderden bewoners van de caravans werden dakloos. In Pennsyl vania en Nebraska woedden flinke stormen. Door de zeer harde wind en de vernielin gen die daarbij werden aan gericht zijn vijf mensen ge dood, honderd gewond en worden er nog dertig vermist. Volgens de gouverneur van de staat Nebraska, Charles Tho- ne, is de schade enorm. Hij verklaarde na het gadeslaan van de vernielingen dat hij president Carter had ge vraagd het getroffen gebied tot federaal rampgebied te verklaren, waardoor dit in aanmerking komt voor rijks hulp. DEN HAAG (ANP) - Minister Gar- deniers-Berendsen (CRM) vindt het onjuist tot uitbreiding van de televisie-zendtijd over te gaan uitsluitend op grond van de overweging dat er in de toekomst sprake zal zijn van een vergroting van het programma-aanbod. Een uitbreiding op die grond noemde zij gisteren in de Eerste Kamer voorbarig. Een NOS- voorstel tot uitbreiding van de tv- zendtijd naar de middaguren wordt in september tegemoet ge zien. De minister kondigde aan een verzoek aan de omroepraad te zullen voorleggen. Minister Gardeniers kondigde ver der aan, dat de regeling voor het tegengaan van de sluikreclame op radio en televisie in het ko mend seizoen in werking treedt. Vakbond: beroep op uitkeringen terugdringen UTRECHT (ANP) - De hout- en bouwbond CNV vindt het "een absurditeit van jewelste", dat er ruim 70.000 wao-ers zijn die af komstig zijn uit de hout- en bouwsector. De bond meent dat het toenemend beroep op sociale uitkeringen moet worden terug gedrongen, onder meer door een verbetering van de arbeidsom standigheden.en door het stevig aanpakken van misbruik en on eigenlijk gebruik van sociale voorzieningen. DEN HAAG (GPD) - Minister Gar deniers van CRM heeft gisteren in de Eerste Kamer het door haar gevoerde kunstbeleid verdedigd, waarop zij eerder met name door de fracties van WD en PvdA scherp was aangevallen. De be windsvrouw wees erop dat nieu we beleidsinitiatieven op het ge bied van kunst slechts langzaam van de grond komen. Zij vond dat goed overleg met overheden en betrokkenen nu eenmaal tijd kost en dat alleen goed overleg tot bijvoorbeeld een bruikbaar muziekbestel leidt. Mevrouw Vonhoff (WD) had haar voor de voeten geworpen dat een nieuwe structuur voor de symfo nie-orkesten nu al een kwart eeuw sleept. „Maar dat kunt u mij niet alleen aanrekenen. Ik heb pas 2,5 jaar de verantwoording voor dit departement", aldus mi nister Gardeniers. Op vrij korte termijn zal de minister haar standpunt geven over de noodzakelijkheid dat symfonie orkesten ballet- en operauitvoe ringen moéten begeleiden. Zij stelde nog eens dat symfonie-or kesten in ieder geval in de toe komst een groter takenpakket krijgen. Dat zal wellicht beteke nen dat hun symfonische taak enigszins zal worden terugge bracht. Zij bleef erbij dat het rijk niet meer dan 50 procent van de salarislasten der orkestleden voor zijn rekening zal nemen, hoewel PvdA-senator Oskamp haar gevraagd had het oude standpunt uit de Orkestennota van minister Van Doorn (100 pro cent financiering) over te ne-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11