Oranje-aanval moet nog op toeren komen rw Rep 'moet' presteren in Italië VRIJ-UIT Bondscoach Zwartkruis: een bedreigde diersoort Engeland wellicht zonder Keegan Braziliaanse titel voor Flamengo DINSDAG 3 JUNI 1980 Als het Nederlands elftal straks bij de Europese kampioen schappen in Italië nog iets in de melk kan brokkelen, zal dat in niet geringe mate de ver dienste zijn van bondscoach Jan Zwartkruis. Hij is nog de enige voetbalpa triot over wie dit land be schikt. En op alle met uitster ven bedreigde diersoorten moeten we zuinig zijn, dus ze ker ook op Zwartkruis. Als Miohels met die sombere, door merg en been switchende stem tot ons sprak dan hoorde je achter op zijn tong de kassa rinkelen. H appels filosofie lag besloten in die van oneindige diepgang getuigende opmer king "het gaat om de poenkte, geen geloei" en in zijn naar Wiener schnitzels hunkerende ogen. Niets van deze aardse begeerten tref je aan bij Jan Zwart kruis. Zijn hoogste verlangen is, als u het mij vraagt, op een respectabele manier het rood- wit-blauw aan de middelste mast te krijgen. En daarna met tranen in de ogen luiste ren naar het volkslied. Verder niks. Voor dat doel is hij bereid alles te slikken, te vergeten en te sussen. Wat zijn selectiespe lers door de jaren heen ook aan kinderachtigheid, lauw heid, onwil en ongein hebben geproduceerd, Zwartkruis heeft er steeds wel een woord van begrip voor door zijn strot kunnen krijgen. Soms zóveel woorden dat je tot aan je middel in een letterzee waadde en niet meer wist wat hij bedoelde. Als militair kent Zwartkruis de waarde van camouflage. Een engelengeduld heeft-ie. Terwijl ik er al lang toe was overgegaan om, bij enige spe lers de kop van de romp te scheiden, komt hij met een achter de boerenkoolstronken vandaan gerukte psychologie te voorschijn die je de adem beneemt. In de NRC van zaterdag zegt hij in een interview dat hij on langs op een voetbalsympo sium is getreiterd door de Duitse bondscoach Derwall en de Engelse bondscoach Greenwood. Die beweerden dat Nederland niet meer tot de sterkste voetbalnaties be hoort. Nou en. Michels zou daarop vermoede lijk iets gebromd hebben in de trant van: "Jullie kunnen me rug op". En als Happel al ge luisterd had, zou hij op zijn hoogst op de gezondheid van Derwall en Greenwoord heb ben willen drinken. Maar wat deed Zwartkruis? Die werd "woedend". "Ik beschouw dat als een per soonlijke aanval. Ik heb ze de mond gesnoerd door te stellen: hadden jullie maar de be schikking over een Kees Kist. Dan zou het er heel wat vrolij ker voor jullie uitzien. Ik wei ger te accepteren dat we als een derderangs voetbalnatie door de voetbalwereld wor den afgeschilderd" Kijk, dat bedoel ik nou. Een pa rel van een man. Dwars door zijn woorden heen hóór je het Wilhelmus. In de alleroudste toonzetting. Louche In datzelfde interview zegt Zwartkruis ook het volgende: "De voetbalwereld wordt vaak geïnfiltreerd door randsitua- ties die ronduit louche zijn te noemen. Voor de beslissende uitwedstrijd tegen de DDR in Leipzig is mij een grote som geld geboden als ik Cruijff en Van Hanegem maar zou op stellen. Dan zou een gigan tisch bedrag op mijn bankre kening worden overgemaakt. Een bedrag dat mij werd aangeboden door niet de eer ste de beste. Met dat soort za ken wens ik niets te maken te hebben. Maar het gebeurt wel". Tsssss. Iemand die voor dat soort geb betjes een gigantisch bedrag ter beschikking stelt, mag dan niet de eerste de beste zijn, hij heeft wel een gaatje in zijn hoofd.Maar los daarvan moet je toch de vraag stellen: hoe Italiaans zou het eigenlijk in Nederland toegaan? misschien moet ik zeggen: op na hield. Want uit het verhaal blijkt dat hij na forse kritiek gedacht: "Van der Veen, je bent een boef', maar die op vatting had hij weer snel la ten vervluchtigen. Toen ook zijn eigen maten vonden dat hij wel erg hard schopte, volg de een zelfonderzoek, waaruit hij misschien niet gelouterd doch wel als rustiger voet balmens te voorschijn is ge komen. Dat is, kort gezegd, zijn verhaal. Prachtig. Hartveroverd. Ik ben verzot op bekeringen. Ik kan er niet genoeg over lezen. Het is mijn favoriete lectuur. Een soort sprookjes voor grote Bekering Afgelopen vrijdag stond in deze krant een interview met Frans van der Veen, de Noordwijkse verdediger die er een nogal harde of zoals hij hetzelf uitdrukt: pittige) speelwijze op na houdt. Of Zelf heb ik ook wel eens gepro beerd om een aardiger mens te zijn dan ik in wezen ben. Drie weken lang heb ik mij aller beminnelijkst gedragen. Ik knarsetandde er bijna bij. Toen brak, godlof, alle slech tigheid weer door het pantser heen. Waarmee ik maar wil zeggen: Van der Veen zal wel een tijd je een aardige wolf voor de schapen zijn, maar eens komt de dag dat hij weer een goeie rotschop uitdeelt. Je bent wie je bent. Kleine meisjes Kleine meisjes beheersen de zwemsport. En de turnerij. Staat tennis een gelijke ont wikkeling te wachten? Het is wat te vroeg om daar een ANDREA JAEGER ...ladykiller.... antwoord op te geven. Wel is duidelijk dat met de opgang van Chris Evert, die al op haar zestiende van wereld klasse was, de verjeugdiging van de kampioenes op gang is gekomen. Tracy Austin schreef vorig jaar, ook al op haar zestiende jaar, het Ame rikaans kampioenschap op haar naam en is intussen al miljonaire. Dat laatste brengt nbtuurlijk vele vaders én moeders én dochters op ideeën. Als men de berichten uit de VS. mag geloven dan staan er vele piepjonge meiden te dringen om zich te laten gelden op het hoogste niveau. De meest be kende is Andrea Jaeger (14), die nog een beugéltje om haar tandjes heeft. Volgens de ver halen heeft ze de snelheid van Evonne Goolagong en de lef van Billy Jean King. Deze winter heeft ze tal van speel sters van naam geklopt en 32.000 gulden bijeengeslagen. Niet gek voor een adspi rant je. Een ander opkomend sterretje ts Kathleen Horvath (14). Ze spelen beiden, precies als Evert: tweehandige back hand en vanaf de baseline. En mentaal al zo hard als gra niet. Je vraagt je toch af waar 't heen moet met die kinderen. Tennis aan de top eist lichamelijk zeer veel en het gaat met veel eenzaamheid gepaard. Het voormalige wonderkind Evert heeft herhaaldelijk met zware (overigens op het mo ment zelf goed. verzwegen) in zinkingen te kampen gehad. Dat eindeloze gereis en die troosteloze hotelkamers nek ten haar op den duur. Voor de ervaren Roemeense top- speelster Virginia Ruzici hoef je er niet aan te twijfelen hoe het met de Jaegers en Hor- vaths afloopt. In het laatste nummer van World Tennis zegt ze daarover: "Als ze de twintig naderen, zullen ze zijn versleten. Het enige wat ze in hun kinderjaren hebben gedaan is slaan, slaan en nog eens slaan. De wereld is voor hen één groot tennisveld. Toen ik veertien was, leefde ik on bekommerd en maakte ple zier. Maar wat doen zij? Ze spelen dag in dag uit, tot het uiterste geconcentreerd en met al hun kracht.Mentaal en physiek zal het hen slopen nog voor ze volwassen zijn". Vroeg rijp, vroeg rot? Het is niet te hopenmaar Ruzici zou bept eens gelijk kunnen krijgen. Door Ruud Paauw Weg U zult mij de komende weken op deze pagina niet kunnen ontmoeten. Vrijdag drijft een congres mij naar deV JS.enna terugkomst zal ik mij met vakantie begeven. Ik mis dus het EK-voetbal, maar daar ben ik niet zo rouwig om. Be treurenswaardiger is dat ik niet kan meedoen aan het strafschoppen-toernooi waarvoor de voetbalveren ging Leiden mij zo vriendelijk had uitgenodigd. Ik had daar juist willen aantonen dat ik het ondanks mijn leeftijd nog geheel in mij heb. Twee jaar geleden moest ik tij dens het WK voetbal ook al naar Amerika. Elke ochtend om zeven uur bediende ik toen uit het hotelbed het ti>-appa- raat om te vernemen wat er in Argentinië was gebeurd. CBS-News besteedde daar precies 45 seconden aan. Flits van een doelpunt en verder alle resultaten, afgeraffeld met de snelheid van mitrail- leurschoten.Ik voelde mij zeer gelukkig. Moet je nagaan: in driekwart minuut wist ik al les. Voor datzelfde hadden ze in Nederland uren moeten kijken en liters bier en pinda nootjes moeten verzwelgen. Hopelijk doet CBS het EK nu binnen tien seconden. LONDEN (ANP) - Het ziet uit dat Engeland tijdens de ko mende eindronden van- het toer nooi om het Europees voetbal kampioenschap voor landen teams naast Trevor Francis een tweede aanvaller moet missen. Kevin Keegan is namelijk met een knieblessure in Engeland te ruggekeerd, nadat hij met Ham burger SV de Europa cupfinale tegen Nottingham Forest verloor en in de Bundesliga het West- duitse kampioenschap verspeel de. Keegan kreeg zaterdag een tik tegen zijn toch al enigszins geblesseerde knie. Aanvankelijk leek het mee te vallen, maar terug in Engeland ontstond er een zwelling die de begeleiders van het Engelse elftal ernstige zorgen baart. Heemskerk en Toet in amateurselectie LEIDEN - Vandaag begint in Vee- nendctal op het terrein van DOVO het (amateur) vierlandentoer- nooi, waaraan wordt deelgeno men door de nationale selecties van Nederland, Italië, Engeland en Schotland. Uit de regio zijn Ben Heemskerk (RCL) en Martin Toet (RBB) ge selecteerd. BRANDTS EN NANNINGA OP DE TRIBUNE u r Kees Kist baant zich een weg door de defensie van Graz. De spits van AZ scoorde driemaal. GRAZ (GPD) - Tegen een combinatie van de Grazer AK en Sturm Graz heeft het Nederlands elftal gisteravond in het met slechts 2000 toeschouwers bevolkte Liebenau-sta- dion in Graz, de eerste van de drie in Oostenrijk en Italië geplande EK-oefenduels afgewerkt. Tegen de Grazer-formatie, dat re centelijk de heersende Europese kampioen, Tsjechoslowakije, een 2-3-nederlaag moest toestaan, ze gevierde Oranje met 5-1, waarbij Kees Kist via een hattrick in de eerste speelhelft het merendeel van de Nederlandse treffers voor zijn rekening nam. Hoewel Jan Zwartkruis enkele uren voor deze oefenwedstrijd nog had gesteld dat hij meteen al een serieuze EK-ploeg neer zou zetten, kwam er van die opzet toch niet zo heel veel terecht, omdat de bondscoach noodge dwongen voor de lichtgebles- seerde PSV-vleugelspitsen René van de Kerkhof en Adrie Koster vervangers moest laten opdra ven: Rep en Vreijsen. Daarnaast zette Zwartkruis ook nog eens in de tweede speelhelft een vrijwel compleet nieuw mid denveld in. Willy van der Kerkhof en Haan werden uitgewisseld voor resp. Stevens en Thijssen. Alleen Poortvliet bleef in de middelste drie gehandhaafd. Daar kwam nog bij dat Kees Kist in de tweede helft geblesseerd GRAZ (GPD( - In de Italiaanse voetbaletalage, die de Europese titelstrijd voor vele profs nu eenmaal is, wenst Johnny Rep een opvallende plaats. Welis waar is de 29-jarige vleugelaan valler nog niet werkloos („Ik heb nog een contract voor twee jaar"), maar nu hij na weken lange onderhandelingen met zijn werkgever St. Etienne toe stemming heeft gekregen te ver trekken, wil hij ook dolgraag naar een andere club. Maar voor het eerst in zijn bewogen carriè- Van der Lem naar Utrecht UTRECHT (ANP) - FC Utrecht heeft gisteren Gerard van der Lem, de rechterspits van Feye- noord, overgenomen. De ex-Am sterdammer tekende een con tract voor twee jaar. Hij raakte het afgelopen seizoen uit de gratie bij Feyenoord en werd de laatste wedstrijden uitgeleend aan Spar ta. Het bedrag dat met deze trans fer gemoeid was werd niet be kend gemaakt. FC Utrecht heeft verder geen plan nen meer om spelers te kopen. Wel is men nog bezig twee spelers uit te lenen: Witbaard aan DS 79 en Gozems aan FC Den Bosch. re dient Rep zelf te solliciteren; staan de clubs niet meer bij hem op de stoep te dringen. Rep wil, beter gezegd „moet" dus wel schitteren in Napels, Milaan en liefst ook in Rome. Hij weet als geen ander wat hot betekent zich tijdens belangrijke toer nooien als do WK en de EK in de schijnwerper te spelen. Zes jaar geleden, tijdens het zo succes volle avontuur in West-Duits- land, lukte hem dat bijzonder goed, met als logisch en lucratief gevolg dat hij een van de meest begeerde Europese voetballers werd. Van Ajax vertrok hij vijf jaar geleden naar Valencia, om via Bastia bij zijn huidige club St. Etienne terecht te ko- En bij Les Verts raakte de 35-vou- dige Nederlandse international op een dood spoor. Een nogal ernstige blessure en onmin met trainer Herbin zorgden ervoor dat hij op het tweede plan ge raakte. En dat is Rep te min. De verrassende uitnodiging Jan Zwartkruis om naar Zeis komen, betekende dan ook keerpunt. Een betere mogelijk heid om op korte termijn het voor hem verziekte arbeidskli maat in St. Etienne te ontvluch ten, kon hij zich niet wensen. Maar Rep weet dat hij er wel wat voor moet doen. Zo zal hij zich in de eerste plaats tijdens de laat ste oefenduels voor Italië dienen waar te maken. Oefenwedstrij den, die bondscoach Zwartkruis gebruikt om de verhoudingen in zijn team uit te testen. En de gro te vraag is, of Rep aan de ver wachtingen van Oranjes techni sche leider kan voldoen. „Ik verwacht deze week de beves tiging te krijgen van hetgeen zich vorige week in Zeist heeft ingezet. Ik bedoel dan met name het karakter dat de spelers heb ben getoond. Ze hebben laten zien dat zij klaar zijn voor het grote karwei. En dat moet ik in deze oefenwedstrijden dus te rugzien", aldus Zwartkruis. Voor Rep heeft Zwartkruis, net als voor Arie Haan, bij zijn selec tieprocedure een uitzondering gemaakt. De EK ziet hij immers als de eerste serieuze gelegen heid om gestalte te geven aan het nieuwe gezicht van het Ne derlands elftal. „In vergelijking met vier jaar geleden in Joego slavië, is het karakter van mijn ploeg geheel anders. Toen waren de meeste spelers al bezig met de afbouw van hun carrière, en nu krijgen vooral de jonge interna tionals de kans zich te presente ren als de kandidaten voor de WK '82 in Spanje", legt Zwart kruis uit. Hoewel Rep over twee jaar nog niet echt te oud zal zijn voor topvoetbal, is hij toch niet een van de meest voor de hand lig gende basisspelers voor het keurkorps van de KNVB. Zwartkruis denkt hem nu nodig te hebben om de gewenste mix ture van jeugdig elan en routine te kunnen bereiken. Een gretige Rep kan daarbij inderdaad een belangrijke inbreng hebben. En gretig is Rep. Volgens KNVB arts Frits Kessel zal de St. Etienne-speler vandaag of mor gen ook weer honderd procent fit zijn. het veld moest ruimen. Hij werd vervangen door Romeo Zonder- Na deze eerste oefenwedstrijd, op een overigens erg hobbelig ter rein, waard jor vele acties niet het volledige rendement konden opleveren, lijkt het erop dat al leen de verdediging voor het EK in Italië nu reeds vaststaat Wijn stekers, Krol, Van de Korput en Hovenkamp. Voor een man als Ernie Brandts zou het weieens erg lastig kunnen worden om een van die vier te verdringen. Voor de wedstrijd kreeg hij van Zwartkruis te horen dat hij op de tribune mocht plaatsnemen, sa men met Nanninga en Van Breu- kelen. Brandts: „Natuurlijk is een derge lijke mededeling niet prettig. Zwartkruis heeft er echter wel bij gezegd dat hij de drie reuzen van Oranje, daarbij doelend op Dick, Van Breukelen en mij, dit keer niet nodig had, maar dat we bij een volgende gelegenheid beslist nog wel aan de bak zullen ko- Door de vele wisselingen in het Oranje-team klopte het tegen de Grazer-combinatie niet altijd even perfect bij de aanvallende acties. Hoewel de Grazer AK, momenteel derde op de ranglijst in de Oostenrijkse eerste divisie, defensief niet zo sterk acteerde, had Nederland toch wel proble men om scoringsmogelijkheden te creëren. Pas op het moment dat Krol en Hovenkamp zich of fensief inschakelden, ontstonden er gevaarlijke momenten voor het Oostenrijkse doel. In de tweede minuut rondde Kist een actie van Krol en Hoven kamp af en in de achtste minuut scoorde Kist opnieuw nu voorbe reidend werk van Haan en de toch weer excelerende Orarye- captain Ruud Krol. Satijn n een erg opvallend witte satij- n kniebroek gestoken Zuid- ivische doelman Ekmecic, die rust stukken beter op dreef was, kreeg in de 24ste minuut de derde tegentreffer te incasseren, toen hij op knullige wyze een duel met Kist verloor en René van de Kerkhof erg simpel de bal binnen kon tikken. Kist en Van de Kerkhof waren ook betrokken bij het vierde doelpunt. Van de Kerkhof maaide over de bal heen, waarna Kist de misser alsnog kon herstellen. Door een doelpunt van gastspeler Bert Nijdam (de voormalige AZ-speler komt in Oostenrijk uit voor FC Villach en speelde tegen Oraiye een test wedstrijd voor de Grazer AK) werd een 1-4-ruststand be reikt. Na rust voegde het Nederlands elf tal aan dat totaal nog één treffer toe, van Vreijsen, die in de 61ste minuut de door Thijssen geof freerde bal meteen op de schoen namen hard-metenig geluk-de mooiste treffer van de wedstrijd realiseerde. Zwartkruis wilde na afloop geen conclusies aan de wedstrijd ver binden, maar hij toonde zich niet temin tevreden. De bondscoach was niet van plan zoveel wissel spelers in te zetten, maar door blessures werd hij daartoe ge noodzaakt. Rene van de Kerkhof, Adrie Koster en Kees Kist liepen lichte blessures op. „We zullen daarom de komende dagen tij dens de trainingen wat gas terug nemen", aldus Zwartkruis. RIO DE JANEIRO (ANP)-Dankzij een 3-2 zege in een keiharde wed strijd tegen Atletico Mineiro is Flamengo kampioen van Brazilié geworden. In het verloop van ds strijd werden drie spelers van Atletico voor onbesuisde over tredingen naar de kleedkamers gezonden. De eerste wedstrijd eindigde in 1-0 voor Atletico. Op basis van betere resultaten in voorgaande wed strijden kwam de titel by Fla mengo. In de Amerikaanse competitie won New York Co>mos met 2-1 van Washington Diplomats. Edmon ton Drillers versloegen SD Soc- kers. f fiv/v^asv /AT 'r Z47- PAT t£UUII6£ 6£Z£up £M QEZANIK CMER CAT ££ULJI6£ GjTZ D PE MEREN WEB6ENI EEN LEVENTJE ALS EEN LUIS OP EEN ZEEP? HCCPD ZE KUNNEN DE HELE CA6 KAAK TEN ONDER HET &£NOT VAN HILVERSUM- DRIE-MUZIÊK WAT WILLEN ZE NOC MÊEli?

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9