Lenen van kunst ook in Leiden 'Langdurig werken met narcosegas ongezond' „Paal en perk aan politie Latijnse School is verkocht Bedrijven houden bij Zijlstraat Problemen bij innen huren buitenlanders Hengelsport (I) HSV "Zuid-West viste de eerste wedstrijd in de Nieuwe Vaart. Met 13 vissers werden er 317 stuks gevangen met een totaal gewicht van 36.985 gram. De uitslag was: 1. C. Schouten 4860 gram (28 stuks), 2. H. Schouten 4820 (31), 3. A. Ruis 4200 (39), 4. H. v.d Laan 3680 32), 5Rde Be- zemer 3620 (31), 6. W. Moenen 2615 (27), 7. D. Schouten 2585 188. H. Moenen 2145 (18), 9. W. M azure I jr. 2125 (18),10.J. v. Rijn 194Ö (18). Hengelsport (2) Viscollege "De Ruisvoorn" viste de eerste wedstrijd in de Rijn in Leiderdorp. De vangst was slecht: l .C. Picrens 28 st.. 2. J. Nieuwenburg jr. 19 st.3.J. de Hoed 15 st.. 4. W. Weenink 13 St., 5.M. Sinteur 11 st., 6. D. v. Ginkel 13 st., 7. B. Hoogduin 11 st., 8. WJ.Hageman 6 st., 9. W. v. Weizen 6 st.. 10. Th O. Daalen 6 st. Hengelsport (3) Visvereniging "Hengelsport" hield een wedstrijd in de Vliet en in de Oude Vest. De uitslag was: 1Ph. Verstraten jr. 1900 gram (25 stuks).2. W.den Edel 880 gram( 12 st.),3.A.Levahrt (840 (9). 4. Ph. Verstraten sr. 730 (6), 5. T. Blansjaar 680 (10). 6.1. Jansen 630 (13),7.E. v. Houten 620 (9), 8. H. Blans jaar 470 (2), 9. P. Deiiilee 320 (4), 10. T. Smit 190(3). Buurtvergadering De SP Hulp- en Informatie dienst organiseert vanavond een buurtvergadering in de aula van de lagere school aan het Valkenpad 3. De avond wordt belegd voor bewoners van PCW-flats in de Slaagh- buurt. Aan de orde komen de acties tegen de hoge stookkos ten en de komende huurver hoging De bijeenkomst begint om acht uur. Horrorfestival In het kader van het Horrorfes tival van het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond een film van Brian de Palma vertoond. Voor deze rolprent werd De Palma geïnspireerd door de Hitchcockfilms "Psycho" en "Rear window". Er zijn twee voorstellingen: 20 en 22.15 Excursie De afdeling Leiden en omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde organiseert morgen een avondexcursie naar het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat 63. Na de officiële opening worden er verschillende inleidingen ge houden onder meer over het onderzoek naar de Ameri kaanse cichliden. Ter afslui ting wordt er een rondleiding door het laboratorium gehou den. Aanvang 20 uur. Abortus Het Vrouwenoverleg Psycholo gie en "Wij vrouwen eisen" afdeling Leiden organiseren vanavond een bijeenkomst over abortus onder de naam 'Wie beslist, de vrouw of de wetenschap7" De avond wordt gehouden in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 en begint om acht uur. Na een inleiding door dr. W. A. Wagenaar is er een discussie, zingen "De Sirenes" en wordt een film gedraaid. Transcendente Medi tatie Vanavond wordt in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 een in leidende lezing gehouden over transcendente meditatie. De lezing wordt gehouden door ecu leraar in de tm-lechniek. Aanvang 20 uur, toegang gratis. Kinderfilms In de kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest 45 wordt morgen een kinder filmmiddag georganiseerd. Om half drie wordt begonnen met een serie tekenfilms met onder andere Bugs Bunny, Elmer Fudd. Sniffels en Po- peye. Na de pauze is de hoofd film "De Zwartkijkers te zien. De toegangsprijs be draagt drie gulden en dal is inclusief een glaasje ranja. LEIDEN - PvdA-raadslid Van der Pluijm is gisteravond aarzelend akkoord gegaan met het experiment kunst uitleen dat de komende vier jaar vanuit een pand aan de Lammermarkt wordt opgezet. Zijn bezwaren richtten zich ener zijds tegen de gekozen vorm en anderzijds tegen {Je plaats. In het voorstel miste hij de mogelijk heid om ook "geleende kunst" te kunnen kopen. Verder trok hij in twijfel of de vestigingsplaats wel zo geschikt is en of niet beter aan sluiting gezocht had kunnen worden bij de nieuwe centrale bibliotheekvestiging in de Nieuwstraat. De manier waarop het geld voor het experiment is vrijgemaakt (uit het potje dat aanvankelijk was bestemd voor de Stichting Inter- kruis) noemde Van der Pluijm discutabel. Hij vond dat de raadsleden nauwelijks inspraak hadden gehad bij de besteding van het vrijkomende geld. Ande re mogelijkheden die volgens het PvdA-raadslid zeker overwogen hadden kunnen worden waren: de sociale begeleiding van huis vesting voor migranten, het Jon geren Adviescentrum en het ge bouw De Waag. CDA-er Van der Waals vroeg zich af of niet samengewerkt zou kun nen worden met al bestaande or ganisaties van kunstuitleningen in Alphen aan den Rijn en Den Haag. Bovendien adviseerde hij voor dit jaar bij het rijk om subsi die aan te vragen omdat er be richten zijn dat het potje dat daarvoor is gereserveerd nog niet geheel benut is. Mevrouw Ponsen (PSP) had ern stige bedenkingen tegen deze vorm van kunstuitleen. "De werkgelegenheid voor kunste naars wordt er niet door bevor derd en ik ben bang dat de be langstelling ervoor toch weer be- Complimentje van PPR voor „Oude Morsch" LEIDEN - PPR-raadslid Beijen heeft gisteravond in de Leidse gemeenteraad de projectgroep van d'Oude Morsch een compli ment gemaakt voor de vlotte tot- standkoming van het verbete ringsplan voor het gebied tussen Galgewater, Morssingel en Bees tenmarkt. Volgens Beijen is het een uitste kend plan, dat een goede aanzet kan vormen voor de verbetering van deze buurt. Overigens achtte hij het geen gemakkelijke taak gezien de verpaupering die op de wijk nogal haar stempel heeft ge drukt. Hij hoopte dat ook parti culiere eigenaren in de buurt het plan zullen steunen en hun bezit tingen zullen verbeteren. perkt zal blijven tot tandartsen en wethouders". Ze kondigde aan binnenkort met een initatief- voorstel te zullen komen om in de hal van het stadhuis op gezette tijden kunstverkooptentoonstel lingen te houden. Wethouder Schoute tenslotte on derschreef de onzekerheid of voor de kunstuitleen wel de juiste plaats is gekozen. De keuze is op de Lammermarkt gevallen om dat het in dat geval een eenheid vormt met de Lakenhal en ge bruik kan worden gemaakt van de kennis die da^r aanwezig is. Hij achtte het niet uitgesloten dat na afloop van het experiment toch nog eens overwogen zal worden te verhuizen naar de bibliotheek. Uit kostenoogpunt is daarvan nu afgezien. Rommelmarkt Ons Eiland LEIDEN - De speeltuinvereni ging Ons Eiland houdt aan staande zaterdag een rom melmarkt. Van de opbrengst zal het clubhuis worden op geknapt. Een organisator "Volgend jaar bestaan wij 35 jaar en dan willen we ons clubhuis graag in orde hebben." De spullen voor de markt zijn bijeengebracht door mede werkers en buurtbewoners. In principe heeft de vereni ging voldoende spullen, maar mensen die nog wat hebben kunnen dat iedere middag tussen drie en vijf inleveren. De rommelmarkt begint om ongeveer half tien en zal tot een uur of zes duren. En als het mooi weer is worden de standjes buiten neergezet. Voor verdere informatie: tel. 134532, of 123980. DINSDAG 3 JUNI 1980 LEIDEN - De Leidse raad is gister avond akkoord gegaan met de verkoop van de monumentale Latijnse School aan de Lokhorst straat hoek Schoolsteeg aan de Stichting Diogenes. De stichting heeft op zich genomen dit histo rische pand in de binnenstad op te knappen en te verhuren aan de gemeentelijke Schooladvies dienst. Met de restauratie is het forse bedrag van 3.6 miljoen ge moeid. Reden voor CD A-fractieleider Driessen om te wijzen op de wei nig florissante financiële positie waarin de Stichting Diogenes op het ogenblik verkeert. Volgens Driessen is hem uit informaties gebleken dat de stichting het af gelopen boekjaar heeft afgeslo ten met een belangrijk negatief saldo. "Het onroerend goed is op de balans tegen kostprijs opge nomen", aldus Driessen, "maar gezien de onzekerheid op deze markt zijn de cijfers misschien wel iets geflatteerd". Hij waarschuwde ervoor dat de gemeente wel eens voor de moei lijke keuze zou kunnen komen om dé stichting nog een gift te doen ter bestrijding van de kos ten of een curator te benoemen. Ondanks de bezwaren bleek hij wel akkoord te gaan met het voorstel, zij het dat hij in de over eenkomst met de stichting meer financiële waarborgen voor de gemeente opgenomen wilde zien. Op voorstel van wethouder Waal ging Driessen ermee akkoord dat over dié aanvullende voorwaar den eerst nog overleg zal worden gepleegd met Diogenes. Overi gens erkende de wethouder dat de toekomst van de stichting niet zonder zorgen is, al vond hij dat er zeker ook gunstige perspectieven zijn. LEIDEN - WD-er Zonnevylle vindt dat een deel van het terrein aan de Zijlstraat dat wordt verla ten door een bouwmaterialenbe- drijf een bedrijfsbestemming moet houden. Hij diende daar over een motie in bij de Leidse raad. Zonnevylle was het niet eens met het college om het ge bied geheel voor woningbouw te bestemmen. Hij wees daarbij op het structuur plan voor de binnenstad dat voor het gebied een menging van functies aangeeft en het gebrek aan vestigingsplaatsen voor be drijven die aan de binnenstad ge bonden zijn. Bovendien signaleerde hij dat het onjuist is om de bestemming nu al vast te leggen, terwijl voor de Verversbuurt nog wordt gewerkt aan een verbeteringsplan. De raad ging gisteravond wel ak koord met de ruiling van de grond tegen een stuk in het in dustrieterrein De Waard. De mo tie kwam (nog) niet in stemming. EXPOSITIE ZILVEREN CAMERA IN DE WAAG LEIDEN - In het Waaggebouw aan de Aalmarkt wordt van 7 tot en met 28 juni een fototentoonstel ling gehouden getiteld "Zilveren camera. Jaar te kijk 1979". De "Zilveren camera" is de prijs voor de beste Nederlandse persfoto van dat jaar. Elke Nederlandse fotograaf kan insturen en daarna beoordeelt een jury samenge steld uit deskundigen uit de hele wereld, welke foto tot de beste van dat jaar wordt uitgeroepen. Vorig jaar deden 145 journalisten mee aan de wedstrijd. Er werden in totaal 1500 foto's ingezonden. Daaruit werd een keuze gemaakt van ruim 250 stuks die op de ex positie te zien zijn. De prijs voor de beste nieuwsfoto werd toege kend aan de fotograaf Wim Hof land met zijn foto: "Aantjes, ein de van een carrière". Tijdens de tentoonstelling is het Waaggebouw van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10 tot 18 uur. LEIDEN - Het gas, dat in zieken huizen wordt gebruikt om men sen onder narcose te brengen, is ongezond voor het personeel. Dat komt omdat ze bij hun werk in operatiekamers langdurig aan dergelijke gassen worden bloot gesteld. Dit blijkt uit een studie waarop de anesthesist (narcotiseur) V. S. Rejger uit Oegstgeest donderdag in Leiden promoveert tot doctor in de geneeskunde. De Oegstgeestenaar is verbonden aan de afdeling anesthesiologie van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Tal van studies, die Rejger bij zijn onderzoek heeft betrokken, to nen aan dat bij vrouwelijke anes thesisten relatief veel zwanger schappen eindigen met een spon tane abortus. Hetzelfde is het ge val met vrouwen van mannelijke anesthesisten. Andere in de dissertatie aange haalde studies tonen aan dat vrouwelijke anesthesisten vaker kinderen met aangeboren afwij kingen op de wereld brengen dan andere vrouwen. Ook kinderen van wie de vader anesthesist is hebben vaker een afwijking. Volgens Rejger heeft langdurige inademing van narcosegassen (lachgas en halothaan) mogelijk invloed op de sexe van geboren kinderen. Er zouden in "anesthe- sie-gezinnen" relatief veel meis jes worden geboren. Kanker lijkt vaker voor te komen bij vrouwelijk personeel, werk zaam op de anesthesie dan bij el ders in het ziekenhuis werkende vrouwen. Er zijn geen aanwijzi- gingen dat dit ook voor manne lijk personeel geldt. Volgens de promovendus kan de mate van verontreiniging in ope ratiekamers sterk variëren. Nederlandse anesthesisten blijken, zo merkt Reijger op, voor zo ver is na te gaan niet gevoelig te zijn voor het narcosegas. Vertraging met treinen LEIDEN - De treinen tussen Den Haag en Leiden onder vonden vanmorgen van acht uur tot kwart voor negen de nodige vertraging. Oorzaak daarvan was een tech nische storing bij de NS tus sen Mariahoeve en Voorscho ten, waardoor wissels en sei nen niet goed functioneerden en de treinen niet op snelheid konden komen. PvdA stelt richtlijnen op voor optreden tegen krakers LEIDEN - De PvdA-gemeente- raadsfractie wil paal en perk stellen aan het optreden van de Leidse politie tegen krakers. De PvdA-fractie (dus ook loco-bur gemeester Waal, het hoofd van de politie) meent dat de politie al leen mag ingrijpen op grond van een gerechtelijk vonnis of omdat de gekraakte woning korter dan een aanvaardbaar geachte ter mijn bij de gemeente als "leeg" genoteerd staat. Voor een huurwoning houdt de PvdA-fractie een "aanvaardbare" termijn aan van zes maanden, voor een koopwoning negen maanden, en voor een bedrijfs pand twaalf maanden (met ver lenging ingeval van bezwaar schriften tegen een aangevraagde bouwvergunning voor zo'n be drijfspand). Volgens fractieleider Jit Peters is "het kraken van panden die om speculatieve redenen leegstaan begrijpelijk en gezien het steeds maar weer uitblijven van een leegstandswet aanvaardbaar". LEIDEN - De gemeente Leiden heeft problemen bij het innen van de huur van gastarbeiders die in een pand aan de Hooigracht wonen. Er is er zelfs een die een huurschuld heeft van 22 weken. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van de gemeentelijke commissie huisvesting migran ten Leiden. "Voornamelijk de huurverhoging en huurschulden worden niet betaald zegt het commissielid C. van Ingen. "Bij de nieuwe huurverhoging in juni kunnen we weer een groot aantal brieven verwachten met handte keningen dat men het niet met de huurverhoging eens is. Die mensen willen overigens per sé geen huurcontract", zo liet hij de overige com missieleden desgevraagd weten. Het raadslid Ham vond dit maar een vreemde gang van zaken en vroeg het aanwezige Turkse commissielid hoe dat nou in Turkije gaat. Het ant woord luidde: "Niet betalen, geen huis". De voorzitter van de vergade ring, wethouder Schoute vroeg zich af waarom de bewoners geen huur contract hadden. "Er moet worden bekeken of dit er alsnog kan komen zei hij. Tijdens de commissievergadering werd tenslotte nog het idee geopperd om de grote panden, waarin gastarbeiders zitten ai te stoten en daarvoor kleinere huisjes te kopen. "Langdurige leegstand is ten aan zien van het grote aantal woning zoekenden onverkoopbaar", al dus Peters. De politie toetste bij de kraakacties in Leiden op Koninginnedag haar optreden aan de eigen poli- tie-nota over het kraken. Volgens deze nota mag de politie optreden als zij de kraakactie op heterdaad constateert, wanneer er sprake is van vernielingen en als „het huis bij een ander in gebruik is". PvdA-fractieleider Peters vindt dat de term "bij een ander in ge bruik" teveel vrijheid van han delen aan de politie laat, zoals volgens Peters bij het politieop treden op Koninginnedag is gebleken. De PvdA-fractie heeft Peters gevolgd in zijn redenering dat de politieagent moeilijk di rect bij een kraakactie kan vast stellen of de eigenaar van de leeg staande woning passende maat regelen heeft getroffen om een opvolger te vinden. De enige dui delijke maatstaf voor politie én voor krakers is volgens de fractie daarom de duur van de leegstand. Ook zou volgens de fractie het moment van kraken niet moeten tellen voor de politie maar slechts de lange duur van de leegstand. De PvdA-fractie volgde Peters niét waar het om vernielingen gaat. Zei Peters: "Bijna nooit zullen krakers een pand kraken om ver nielingen aan te richten, maar zullen zij het pand eerder be woonbaar trachten te maken"; daartegenover stelden de andere fractieleden: "Bij vernielingen dient de politie altijd op te treden of deze nu door krakers worden aangericht of door anderen". Deze zinsnede opent toch weer de mogelijkheid voor de politie op te treden als zij constateert dat kra kers een leegstaand pand binnen trekken, bijvoorbeeld door het slot te forceren. Deze mogelijk heid had Peters de politie willen onthouden. Bouvierbewaking De PvdA-fractie is tegen het bewa ken van langdurig leegstaande gemeentepanden (zoals aan de Breestraat) door honden. De ge meente moet proberen woning zoekende jongeren in deze pan den te plaatsen via bijzondere, kortlopende contracten, aldus de PvdA-fractie. Voorts wil de fractie dat de ge meente zo spoedig mogelijk een speciale "leegstandsambtenaar" aantrekt die kan worden ingezet bij het vorderen van leegstaande ruimte. De gemeente moet vol gens de fractie bovendien niet langer wachten op de landelijke leegstandswet maar zelf zo snel mogelijk een leegstandsregister aanleggen. De ledenvergadering van de Partij van de Arbeid is inmiddels in gro te lijnen met het fractie-stand punt akkoord gegaan. Er werd tevens een amendement van het Pvd A-bestuur aangenomen waarin wordt gevraagd om, nog dit jaar, een urgentiesysteem in te voeren. Ook een voorstel om, vooruitlopend op de spoedige totstandkoming van een daklo- zencentrum, nog dit jaar te zor gen voor een voorlopige behui zing van opvangmogelijkheden werd door de ledenvergadering aanvaard. LEIDEN - Loco-burgemeester Waal en zijn vrouw brachten gis teren een bezoek aan het bruidspaar JSchrama-Verbaan verblij vende inliet bejaarde1u Het echtpaar Waal bi\ huwelijksfeest dat de he pen te vieren. t'rblij- Roomburgh aa n de Zaanstraat cht het bezoekje in verband met het 65-jarig rouw Schrama dezer dagen hu-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4