VVDwerk van vrijwilligers ook betalen Nieuw. Progressie vengeregeld beraad Juliana: „Défilé mooi slot van mijn loopbaan Kroes bij terugkeer voorde krijgsraad99 UNIEKE GEBOORTE Tactiek ME moet gewijzigd Na proefboring kans op kuuroord Nieuweschans Ex-Unifiller weer naar Haddad DEN HAAG (ANP)-Max Kroes is afgelopen dinsdag opnieuw niet verschenen bij zijn on derdeel in Garderen. Hij is in Zuid-Libanon gesignaleerd en het heeft er alle schijn van dat hij zich bij de christelijke militie van Haddad gaat aan sluiten, aldus een woord voerder van het ministerie van defensie zaterdag. Kroes is nu in gezelschap van een 20-jarige stadgenoot, die eveneens bij het Nederlandse detachement van de Unifil- troepen gediend heeft. Deze laatste heeft evenwel geen band meer met het ministerie van defensie. Dit in tegen stelling tot Kroes die, aldus de woordvoerder, opnieuw "on geoorloofd afwezig" is. Mocht Kroes weer in Nederland te rugkomen dan zal hij Zeker Roofoverval mislukt door weigerende motorfiets APELDOORN (ANP) - Doordat de motorfiets van een overvaller za terdagmiddag weigerde te star ten, is een roofoverval op een su permarkt in Apeldoorn mislukt, 's Middags verscheen de dader van rond de twintig jaar in het kantoor van een supermarkt in het centrum van de stad, waar men bezig was de dagopbrengst in geldcassettes te sorteren. De man loste enkele schoten en gris te de cassettes weg. Buiten liet zijn vluchtmiddel het afweten, waarna de man in paniek raakte door het opdringende publiek en enkele schoten losté. Met ach terlating van de geldcassettes vluchtte de overvaller te voet een ondergrondse garage van een flatgebouw in, snel gevolgd door enige in kogelvrije vesten gesto ken politiemannen. De man bleef echter spoorloos. In de geldcas settes' bevond zich een bedrag van enkele tienduizenden gul dens. Volgens de Apeldoornse politie is de motor van de nog on bekende dader in Wageningen gestolen. Afperser wordt snel gepakt ROTTERDAM (ANP) - De 31-jarige Rotterdamse kelner H.K. is af gelopen week niet ver gekomen met het geld en de juwelen die hij een Rotterdamse juwelier dacht te kunnen afpersen. De kelner meldde zich vrijdag telefonisch bij de juwelier^en vroeg onder bedreiging met geweld juwelen aan hem af te staan. De juwelier bracht kort daarop volgens een andere met de afperser gemaakte afspraak 10.000 gulden en 45.000 gulden aan juwelen in een auto naar Rotterdam-Zuid, echter niet nadat hij de politie had ingelicht. Toen de kelner er met de spullen vandoor wilde gaan, vatte de poli tie de man in de kraag. De kelner is inmiddels ingesloten. VEGHEL (ANP) - Bij het circus Renz in Veghel heeft een tijgerin gistermorgen het leven geschon ken aan twee welpen, die verwekt zijn door een leeuw. Volgens een woordvoerder is deze variant uniek. Tot nu toe hebben alleen kruisingen van leeuwinnen met tijgers tót resultaten geleid. De tijgerin bewaakt haar kroost zo goed dat de verzorger alleen heeft kunnen vaststellen dat het ene kind gestreept is en het andere effen. Wie van de twee de tijger is en wie de leeuw moet nog worden uitgezocht. worden aangehouden. Het is volgens de woorvoerder niet uitgesloten dat Kroes dan voor de krijgsraad zal moeten verschijnen. Er hangt hem nog een proces boven het hoofd in verband met zijn vo rige tocht naar Libanon. Of Kroes het gevaar loppt zijn Nederlanderschap te verlie zen als hij zich bij Haddad aansluit kon de woordvoer der niet zeggen. Hij vond dat juristen dat maar moeten uit zoeken. Kroes heeft in Libanon tegen over correspondenten ver klaard dat in Den Haag onge veer 200 Nederlandse jonge ren wachten op de mogelijk heid een internationale bri gade te vormen voor de ver dediging van de christenen in Zuid-Libanon. Fransman in Amsterdam na gevecht met twee mannen doodgestoken AMSTERDAM (Ai\P) - Op de Dam in Amsterdam is gisteravond een 22-jarige Fransman overleden nadat hij even eerder op de hoek van de Nes en De Sint Pieters poort met een mes in de hart streek was gestoken. Volgens een getuige was het slachtoffer in gevecht geweest met twee mannen die na de steekpartij de benen namen. In de hand van één v^n hen had hij een mes gezien, aldus een poli tiewoordvoerder. Vermoed wordt dat een handeltje in hasj de achtergrond van de steekpartij vormt. UTRECHT (ANP) - De algemeen christelijke politiefederatie (ACP) wil een drastische wijzi ging van de tactiek van de mo biele eenheid. Veel meer dan tot nu toe het geval is geweest moet hetME-optreden volgens de ACP gericht zijn op het verrichten van arrestaties, moet het mogelijk worden, dat de mobiele eenheid in kleine groepen op actievoer ders af kan gaan. Dat zegt ACP-hoofdbestuurder Kruizinga naar aanleiding van het overleg, dat de afgelopen we ken door de politie-organisatie is gevoerd met de politieministers Wiegel (binnenlandse zaken) en» De Ruiter (justitie). Volgens Kruizinga heeft de ACP er voor lopig geen behoefte aan, dat het door de Amsterdamse commis saris Rhoodes gesignaleerde gat tussen wapenstok en politiepi stool met nieuwe wapens gevuld gaat worden. Dat gat bestaat volgens Kruizinga inderdaad, maar meer bewape ning voor de politieman wekt volgens hem ook steeds meer geweld op. Veel meer zal volgens de ACP-bestuurder gezocht moe ten worden naar verbetering van de middelen, die de politie op dit moment ter beschikking staan. De ACP zal er in het georganiseerd overleg politiezaken voor pleiten, dat de tactiek van de mobiele eenheid wordt gewijzigd. "Er moet minder gewerkt worden volgens het Japanse model en meer volgens het Engelse", aldus Kruizinga. Hy bedoelt daarmee dat dat ME het werken als één groep indien nodig moet opgeven en vervolgens in meerdere kleine groepen- op actievoerders moet kunnen afgaan met het doel, aan houdingen te verrichten. Volgens Kruizinga heeft het geen zin om te zoeken naar nieuwe wapens, die de politie zou kun nen gebruiken bij het bestrijden van rellen. "We raken er als poli tievakorganisatie steeds meer van overtuigd, dat we de zaken juist in de hand kunnen houden door geen geweld te gebruiken", aldus de ACP-bestuurder. Vol gens hem is het echter wel van belang, dat de politieman goed beschermd wordt en dat hij zich kan verweren. "Maar dat kan ook door een effec tievere toepassing van de mid delen, die de politie op dit mo ment ter beschikking staan", vindt Kruizinga. Als voorbeelden noemt hij de inmiddels in uitvoe ring genomen verbetering van de persoonlijke bescherming van de politieman met een "ijshockey- pak", de mogelijkheid om de druk achter de straal van een wa terwerper op te voeren, de voor gestelde verbetering van de .be veiliging van politievoertuigen en - eventueel - het veelvuldiger gebruik van traangas, eventueel zelfs toegevoegd aan het water uit een waterkanon. Volgens Kruizinga wordt er door de andere politievakorganisaties die deelnemen aan het georgani seerd overleg politiezaken min of meer op dezelfde wijze gedacht. "Het is in ieder geval duidelijk dat we er als politie-organisatie geen enkele behoefte aan hebben om rubber kogels, braakgas, ver dovingsspuiten en prikstokken, waarmee we actievoerders een elektrische schok kunnen geven, te gebruiken", aldus Kruizinga. De algemeen christelijke politiefe deratie is met ruim 21.000 leden de grootste politievakorganisatie in ons land. Vrouw van 85 bewusteloos geslagen APELDOORN (ANP) - De politie van Apeldoorn heeft zaterdag ochtend een gewonde 85-jarige vrouw in haar woning aangetrof fen, die door een inbreker de avond ervoor bewusteloos was geslagen. De bejaarde vrouw hoorde vrijdag avond gerommel in haar woning en ging op onderzoek uit. Er bleek een inbreker in huis te zijn die haar na ontdekking dusdanig met de vuisten bewerkte dat de bejaarde vrouw het bewustzijn verloor Pas zaterdagochtend was het slachtoffer in staat haar buur vrouw te waarschuwen, waarna de politie werd ingeschakeld. Het slachtoffer werd naar het Julia- naziekenhuis in Apeldoorn over gebracht, waar haar toestand niet levensgevaarlijk bleek, alhoewel ze veel bloed had verloren. De in dringer is door een klapraam de woning binnengedrongen en op dezelfde manier verdwenen. In het huis van het slachtoffer wordt niets vermist. Koningin Beatrix laat een door Oostenrijkse skileraren meegebrueht drank, zaterdag tijdens het defile ter van prinses Juliana, goed smaken. De Oostenrijkers waren afkomstig uit Lech waar de koninklijke familie jaarlijks de wintersportvakantie doorbrengt. SOESTDIJK (GPD) - Een duidelijk ontroerde prin ses Juliana heeft zaterdag in een korte toespraak na afloop van het sefilé, dat die dag alsnog ter ere van haar verjaardag werd ge houden, haar „ongeloof lijk hartelijke dank voor deze onvergetelijke och tend en deze prachtige demonstratie" uitgespro ken. „Een mooi slotak koord van mijn loop baan", zo karakteriseerde Juliana het gebeuren. De prinses beschreef het défilé, dat i in verband met de troonswisseling op 30 april een maand was uitgesteld, als „grootser dan ooit". „Ik wil deze gelegenheid ook aan grijpen om mijn hartgrondige dank over te brengen voor de ontzettend vele betuigingen van vriendschap, warmte en liefde die ik heb mogen ont vangen, nadat ik op 31 januari mijn voornemen bekend maakte af te willen tre den". Na afloop van de toespraak maakten prinsés Juliana en prins Bernhard een korte rondrit over de voor paleis Soestdijk gelegen Amster damse Straatweg, waar vol gens schattingen van de Baarnse politie zich nog zo'n tienduizend mensen achter de dranghekken verdrongen. De allerlaatste openbare vie ring van de verjaardag van prinses Juliana trok aanzien lijk meer bezoekers dan an ders. Aan het défilé en de ma nifestatie op het gazon voor het paleis zelf, deden zo'n 6000 mensen mee. Voor het paleis waren in de vroege ochtend al vele men sen samengestroomd die, gewapend met klapstoeltjes, probeerden zoveel mogelijk vooraan te komen om vooral maar niets te missen. Ook de samenstelling van het défilé en de manifestatie waren uit gebreider dan anders. Op het gazon had de Confederatie van Oranjeverenigingen een 'ware kermis georganiseerd. „Niets is dit jaar te dol", zo zei de voorzitter van de Baarnse Oranjevereniging B. Blyden- stein. De grootste verrassing van het défilé was de aankomst van een deputatie ski-leraren uit het Oostenrijkse Sankt An ton, een plaats die vlak bij Lech am Arlberg ligt. De fa milie brengt al vele jaren de wintersportvakantie in Lech door. Tot grote verrassing van iedereen, en vooral van prin ses Juliana, bleek ook Wal- ther Moosbrugger, eigenaar van het stamhotel van de Oranjes in Lech, tot de depu tatie te behoren. Aanvankelijk mocht Moos brugger niet het bordes op, maar dat werd snel goed ge maakt. Koningin Beatrix trommelde al haar even naar binnen verdwenen familiele den snel op en er volgde een uitgebreide zoenpartij daar boven op het bordes. Er werd op de onverwachte hereni ging een Oostenrijks slokje gedronken. Een kwartier lang duurde deze ontmoeting, die iedereen erg veel plezier deed. NIJMEGEN (GPD) - Het werk dat vrijwilligers verrichten, zou betaald moeten worden. Dergelijke uitkeringen moe ten de betrokkenen volgens de VVD een menswaardig bestaan verzekeren. Tot deze verruiming van het begrip „betaalde arbeid" besloten de liberalen zaterdag op hun congres in Nijmegen. De algemene vergadering van de VVD legde daarmee vast dat ar beid voor een loon niet langer al leenzaligmakend is. Het congres ging echter niet zover om ook mensen die in het geheel niet Vo'lg'éër Geerts'e"ma' willen werken, het recht op een uitkering toe te zeggen. Dit „pa rasiteren op de maatschappij" wijst de WD zonder meer af. De discussie over de arbeidspara- graaf in het nieuwe beginselpro gramma leverde zaterdag kort voor de middagpauze de meest emotionele momenten op van het congres. Twee opvattingen ble ken lijnrecht tegenover elkaar te staan: mag Nederland „krepeer- gevallen", ook al komen die voort uit een eigen keus, accepteren, of moeten mensen die niet willen gres besloot echter in overgrote meerderheid dat de constitutio nele monarchie onder het Huis van Oranje een apart artikel in de verklaring verdient. i de com- tot haar aanbeveling ge komen omdat de constitutionele monarchie niet behoort tot de beginselen van het liberalisme. Ook andere vormen van een de mocratische staatsinrichting zijn denkbaar. Wel hoort een verwij zing naar onze huidige monar chie thuis in het Liberaal Mani fest, waarin de WD-beginselen verder worden uitgewerkt. Aanzienlijk minder emotioneel verliep de'discussie over de on- derwijsparagraaf. In het begin selprogramma zal komen te staan dat onderwijs tot doel heeft de voorwaarden te scheppen om als voorwaardig burger in de ge meenschap te kunnen functione ren. Onderwijs moet ook de ont plooiing van de persoonlijkheid bevorderen, maar het moet zeker niet afgestemd zijn op de maat schappelijke behoefte. „Eerst komt de mens en dart pas de maatschappij", luidde een van de argumenten hierbij. werken daar zelf de gevolgen dragen. Fractieleider Rietkerk en de over grote meerderheid van het con gres kozen nadrukkelijk voor de eigen vrijheid en de eigen ver antwoordelijkheid van iedere in dividuele burger, ook voor wat betreft de gevolgen van die keu ze. Daarbij hadden zij geen bood schap aan de mededeling van vi- ce-fractievoorzitter mevrouw Kappeijne van de Coppello, dat arbeidsloos inkomen al bestaat doordat gebrek aan mankracht controle op de naleving van de Bijstandswet vaak onmogelijk maakt. Dat betekent dat in tal van gemeen ten bijstandsuitkeringen in de praktijk allang zonder meer wor den uitgekeerd. Het besluit van het congres betekent volgens haar dan ook, dat de WD de op richting van een sociaal recher cheapparaat bepleit. De emoties kwamen nog een keer naar boven, namelijk bij de dis cussie over de vraag of een ver wijzing naar de monarchie een plaats behoort te hebben in het beginselprogramma. De com missie die onder leiding van de Gelderse commissaris Geertse- ma het ontwerp hiervoor had op gesteld, vond van niet. Het con- NIEUWESCHANS (ANP) - De op 17 maart in Nieuweschans gestar te proefboring naar de aanwezig heid van geneeskrachtige zoutoplossingen in de bodem is geslaagd. Uit een ruwe analyse van vrijdag getrokken monsters is geblekenjlat op een diepte van 550 tot 580 meter het water van fossiel zeewater verandert in pe- kelwater. Deze ruwe analyse, waarvan het resultaat zaterdag middag bekend is gemaakt, werd uitgevoerd door het Vening Mei- neszlaboratorium van de rijksu niversiteit Utrecht. Het pekelwater, dat iets lager blijkt te zitten dan aanvankelijk was gedacht, heeft een ruw chloride gehalte van plm. 70.000 milligram per liter. Volgens het gemeente bestuur van Nieuweschans is sprake van "hoogwaardig water waarvan met zekerheid gezegd kan worden dat hiermede een kuuroord kan worden" opge bouwd". De proefboring was mogelijk dankzij de financiële medewer king van het ministerie van eco nomische zaken dat voor de bo ring een kwart miljoen gulden beschikbaar stelde. De bedoeling is nu in nauwe sa menwerking met de Westduitse buurgemeente Bunde een kuu roord in de vorm van een bron- nenbadplaats te stichten. De verwachting is dat voor de eerste fase van de uitvoering van het plan ca. 35 miljoen gulden nodig zal zijn. In eerste instantie zal het kuuroord dan volgens voorzich tige schatting 75 directe en onge veer 150 indirecte arbeidsplaat sen opleveren. Uiteindelijk zou het kuuroord 1000 arbeidsplaat sen kunnen opleveren wat voor de werkgelegenheid in het ge bied van grote betekenis is. De bedoeling is dat de overheid nauw betrokken blijft bij de ont wikkeling van de bronnenbad- plaats Nieuweschans-Bunde. Over enige dagen is nadere in formatie over de definitieve ana lyse te verwachten. ADVERTENTIE A+E Office Systems. Software, Computer Systems, Copiers en Tekstverwerking. Een integraal programma apparatuur en diensten voor grote en kleine organisaties. Maak eens kennis. Bel 01828- 8055. Wij bezoeken u graag. office systems AMSTERDAM (GPD) - PvdA, PPR en PSP hebben besloten de komende periode geregeld met elkaar te praten over belangrijke politieke thema's. Dat is de uit komst van een gesprek dat de drie voorzitters van deze partijen dit weekeinde hebben gevoerd. D'66 wil aan dit progressieve be raad niet meedoen. Aan het beraad, dat kan gaan over thema's als energiebeleid, het so ciaal-economisch beleid en de rol van de staat, zullen per partij steeds vijf mensen meedoen. De drie partijen willen hun beraad niet zoveel invloed geven dat het zou moeten leiden tot strategi sche samenwerkingsconcepten of onderhandelingsstrate gieën. Er wordt gepraat „vanuit de erken ning dat deze partijen de plicht hebben inhoudelijke oplossin gen voor de problemen van de ja ren '80 op tafel te leggen en gron dig met elkaar door te spreken, op zoek naar overeenkomst of verschil. De drie partijen achten dit een creatieve oplossing voor progressieve samenwerking", zo heet het in een verklaring. D'66 blijft, aldus deze verklaring, welkom bij het progressief be raad. PSP en PPR zouden ook de CPN willen laten deelnemen, maar de PvdA acht dit onjuist, in verband met aard en achtergrond van de diverse* partijen. PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft gisteren tijdens een forum in Amsterdam, waaraan de voor zitters van PvdA, CPN. PSP en PPR deelnamen, gezegd, dat er voor de CPN bij een links kabinet wel een „gedoogrol" kan zijn weggelegd. De PvdA streeft naar een progressief meerderheids kabinet van PvdA, D'66, PSP en PPR, zo stelde hij. Bij het forum was ook vice-voorzit- ter Hein van Oorschot van D'66 aanwezig. Hij zei tegen een pro gramakkoord vóór de verkiezin gen te zijn. Dat gaat links volgens hem stemmen kosten. Van Oor schot verwacht dat het congres van D'66 voorkeur zal hebben voor een kabinet PvdA-CDA- D'66. Zou dat er niet inzitten, dan zal het congres opteren voor een links minderheidskabinet, zo profe teerde Van Oorschot. Een pro gressieve coalitie met daarin ook de CPN zag hij niet zitten. „Er moet rekening mee worden ge houden dat ons congres de CPN zal uitsluiten en de WD niet" zo zei hij. De PvdA-Tweede-Kamerleden Kombrink en Pronk achten een coalitie PvdA-CDA onmogelijk als Van Agt lijsttrekker voor het CDA zou worden. Voor de VA- RA-radio zeiden ze hierover niet anders te denken dan PvdA- voorzitter Max van den Berg. Kombrink zei samenwerking met de CPN na de verkiezingen niet uit te sluiten. „Men kan zich een links kabinet voorstellen dat steun uit het parlement ontvangt van de CPN-fractie", zo filoso feerde hij hierover. Desgevraagd zei het CPN-Tweede-Kamerlid Bakker dat zijn partij zeker voor een dergelijke constellatie voelt. Ook vertegenwoordigers van ande re partijen lieten dit weekeinde merken dat de verkiezingen hun schaduw vooruit werpen. De fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, Jan Terlouw, zei zaterdag op een vergadering van de adviesraad van zijn partij in Utrecht, samenwerking met geen enkele partij te willen uitslui- Hy stelde voor de VARA-radio dat zijn partij er niet over denkt zich nu al uit te spreken over samen werking met de PvdA. „Dan zou den we ons blindelings aan de nog onbekende strategie van de ze partij binden", zo motiveerde hij dat. Hy pleitte voor vervroegde verkie zingen, net zoals het CDA-Twee- de-Kamerlid Van Houwelingen medio vorige week al deed. Ook CDA-®yalist Jan Nico Scholten is voorstander van vervroegde verkiezingen, zo vertelde hy voor de TROS-radio. Dit kamerlid acht het, gezien de problemen waar het land voor staat, wense lijk dat de kiezer zich eerst uit spreekt voor er een beleid voor 1981 wordt uitgestippeld. Schol ten denkt dat de sociaal-econo mische problemen waar de rege ring voor staat, zo groot zyn dat het kabinet nog dit ntyaar valt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7