VARA sluit de rijen Bzsani FILIRËRKE GAAT TROUWEN EO telt 214.000 leden MAANDAG 2 JUNI 1980 Ik heb de eerste maanlanding gezien, want ik vind dat je gedurende je leven zoveel mo gelijk historische mijlpalen moet bijwonen, of lijfelijk, of via de televisie. Niet dat je er later, na je leven, veel aan hebt, maar zulke eerste en laatste gebeurtenissen verle vendigen toch je leven. Het hoeft u dus niet te verbazen dat ik zaterdag op de televisie ook naar het laatste défilé in Soestdijk voor prinses Julia na heb gekeken. Ik heb dat trouwens altijd een feestelij ke, knusse, gezellige manifes tatie gevonden - noem mij één land in de wereld waar iets dergelijks elk jaar plaats vindt, maar dan zonder voor- bijmarcherende troepen met de nieuwste kernkoppen, maar met figuurzwemmende meisjes en de langste Deventer koeken. Motorisch was het trouwens ook erg interessant om te zien hoe prinses Juliana (elke keer heb ik de neiging 'koningin Juliana' te schrijven, zijzelf schijnt zich ook nog wel eens te vergissen door per ongeluk 'prinses!' tegen Beatrix te roepen als ze wil weten in welk laatje de kaasschaaf ligt) langs de handarbeid- stalletjes drentelde, om zwermd door regelneven en verstandhebbers die voortdu rend bijna omvielen, omdat zij zelf tot taak hadden de rondgang in beweging te houden, waardoor hun her sens aan hun benen steeds het bevel 'doorlopen' gaven, ter wijl zij zich anderzijds geheel dienden te richten naar het tempo van de prinses, waar door zij bewegingen naar vo ren moesten corrigeren in een wachtende of terugtredende beweging, zodat zij zichzelf voortdurend op het verkeerde been zetten en dreigden om te tuimelen. Kloos Dit officiële afscheidi tussen Juliana en Bemhard ener zijds en de Nederlandse be volking anderzijds, kreeg voor mij nog wat meer cachet toen ik diezelfde zaterdag middag 31 mei 1980 op het Waterlooplein op 'De Nieuwe Gids' van October 1936 stuit te: Maandschrift voor LetteT ren. Kunst, Wetenschap en Wijsbegeerte onder redactie van dr. Lodewijk van Deyssel en dr. Willem Kloos. Met die Willem Kloos heb ik nog op school gezeten: de eerste vijfjarige hbs-b op de Kei zersgracht in Amsterdam. Alleen zat Willem, zoals het een Tachtiger betaamt, zo'n tachtig jaar eerder op die school dan ik. In dit nummer van 'De Nieuwe Gids' (dat ik me voor vier en een halve gul den haastig aanschafte) ver telt hij hoe hij in een boekwin kel in de Warmoesstraat 'voor den toenmalig en prijs van een stuiver per deel en per week' romans huurde, die hem wil lig werden meegegeven („ik was toen 13 of 14 jaar"), tot dat hij een keer 'De wande lende Jood' van Eugène Sue wilde meenemen. De boek handelaar vroeg hem toen hij oud hij was en of hij dat boek al mocht hebben? ,J<.alm gaf ik toen mijn leeftijd op en voegde er bij, dat ik een leer ling was van de vijfjarige hbs". Openbaring Toen Willem Kloos (Jk ben een God in 't diepst van mijn ge dachten") deze herinnering in 1936 prijsgaf, was hij 77 jaar oud en had hij nog anderhalf jaar te leven. Hij dichtte ook nog steeds, al maakte hij zijn beste en bekendste gedichten een kleine zestig jaar eerder. Je kon goed merken dat hij in 1936 in de redactie van 'De Nieuwe Gids' zat: hij staat er in met acht gedichten en een stuk proza van negen pagi na's, zijn vrouw Jeanne Kloos-Reyneke van Stuwe vult zeven pagina's met een damesrubriek, hij wordt geci teerd in een artikel van jhr. K., en drie verschillende uit gevers adverteren op drie pa gina's met boeken van of over Willem Kloos. Over een van die aan hem gewijde boeken 'Willem Kloos, zijn binnenge dachten', door Max Kijzer, oordeelde Kloos zelf: ,fiet zal voor velen een wegwij zer zijn. Het zal voor het publiek een openbaring we- Gedicht Ik zei al dat je de eerste en de laatste dingen moest meema ken. Ik heb het laatste défilé voor Juliana en Bemhard ge zien, en ik heb nu in 'De Nieu we Gids' van October 1936 het gedicht (van Willem Kloos) gelezen, dat ongetwijfeld het eerste was dat op hen en voor hen gedicht werd. Zij verloof- denjzich immers op 8 septem ber 1936, en in het October- nummer van 'De Nieuwe Gids' stond het er al in. Het heet: 'Juliana van Oranje, Bemhard von Lippe-Biester- veld', en het luidt aldus: Jeder Gebeur, van knaap reeds, bleek me een Waan. Wie leest dit, lacht. - Maar méér 't Geschieden wierd hier thans dan Wervling, want te weten- Diep-blijde kwam 'k nu, dat ons Land kan voortgaan. Vreemd gemeten - Heb 'k lang ons aller Toekomst door een zware Levensmacht. - Die drukt mijn alverst Binnenst. Maar thans voel ik helder zacht - Me een hooge Vreugde rijzen, lijk al andren, van uit breedte - En lengte van veel verdre Tijden. Vredig had 'k verbeten - Diepst-in de Pijn, dat heel 't oeroude en nobele Geslacht - Oranje, waar ons Land door wordt gedragenin den Nacht - Geleidlijk eens vergaan moet van 't Verleen. Maar thans vergeten - Al vreezen ben 'k, diep krachtig voelen mag 'k, dat nooit ver smeten - Holland zal staan in verste Toekomst nog als Kracht - Van Volk tezaém en Vorst, Die kalm aan 't hoofd gezeten. - Ziende wijd-wijs behoedt ons als een sterke trouwe Wacht". UTRECHT (ANP) - Ongeveer 17.000 volwassenen en 5.000 kin deren hebben zaterdag de ne gende familiedag van de Evan gelische Omroep in de jaarbeurs in Utrecht bezocht. Er waren minder bezoekers dan vorige ja ren, volgens de organisatoren als gevolg van het défilé bij paleis Soestdijk. Qp de familiedag werd bekend ge- j maakt dat de EO nu 214.000 leden telt, 10.000 meer dan in januari van dit jaar. Veel aandacht werd gevraagd voor de actie "Drie maal M" (more message in the media), bedoeld om het gebruik van moderne communicatie middelen te bevorderen voor j evangelisatiemedoeleinden in de ontwikkelingslanden. 3ezus zegt: „Ik ben de opstanding en het leven - Burgemeester dr. C. J. Verplanke van Ridderkerk overhandigde op de familiedag aan de EO symbo lisch een bedrag van ruim 200.000 gulden, de voorlopige opbrengst van de door de verenigde kinder koren in zijn gemeente volgezon- gen grammofoonplaat Kinderen van één vader". Het geld zal door EO's hulpverleningsafdeling "Metterdaad" worden aange wend voor de bouw van enkele weeshuisjes in de Oegandese hoofdstad Kampala. Van de verenigde kinderkoren werden zoals de foto laat zien te levisie-opnamen gemaakt, die morgen zullen worden uitgezon den. HILVERSUM (GPD) - Schijn baar moeiteloos slaagde de nieuwe voorzitter Albert van den Heuvel er vrijdagavond en zaterdagmorgen in, om de VARA-verenigingsraad de gelederen te doen sluiten. De verenigingsraadsleden slik ten een aantal afkeurende re soluties in, om het rapport dat over de radio-uitzending van 30 april door het dagelijks be stuur werd opgesteld onge wijzigd, en feitelijk ook onbe sproken, te aanvaarden. Weliswaar moest nog even worden gesproken over de bij het rapport behorende resolutie, maar meer dan enkele ondergeschikte wijzi gingen hoefden daar niet in te worden aangebracht. Zoals de afgelopen maanden al binnen het omroepbedrijf gebeurde, heeft de radio-uitzending, en de daarop volgende storm van kritiek en de 12.000 opzeggingen, ook binnen de vereniging de saamhorigheid aanzienlijk versterkt. Het door het dagelijks bestuur op gestelde rapport stelt vast dat de radio-uitzending op een hele reeks van punten tekort is ge schoten en van de VARA-lijn is afgeweken. Van maatregelen te gen de medewerkers kan echter geen sprake zijn, omdat het da gelijks bestuur zich in grote mate verantwoordelijk acht voor het gebeurde. Ook de omroepsecre- taris van de VARA, Herman van Wijk, heeft tevoren niet overzien wat er allemaal kon gaan gebeu ren op de dag van de inhuldi ging. Aan het rapport was een twaalf punten tellende resolutie ge hecht, die de bevindingen beves tigden en ook de door het VARA- personeel en ondernemingsraad als grievend ervarende hoofdbe stuursverklaring van 2 mei nog eens uitgebreid voor het voetlicht haalde. Juist die verklaring, waarin onder meer wérd gesteld dat de moge lijkheid van disciplinaire maat regelen tegen de medewerkers niet uitgesloten was, had nogal wat VARA-afdelingen in beroe ring gebracht. Een betoog van voorzitter Van den Heuvel, waarin de nadruk lag op eensgezind werken aan de toe komst en steun aan het bestuur in moeilijke tijden, ging aan de be handeling van dit agendapunt vooraf. Op de onderdelen waar zijn voorganger steeds de vereni gingsraad tot tegengas prikkelde, stimuleerde Van den Heuvel de eensgezindheid. Het gevolg was, dat ondanks een vriendelijk waarschuwen van de ondernemingsraad, elk verzet te gen het beleid van het hoofdbe stuur en het dagelijks bestuur wegsmolt. De verenigingsraad sloot zich aan bij een veroorde ling van de uitzending, al was het alleen om de aangekondigde ver zoening binnen de VARA niet in de weg te staan, en de nieuwe voorzitter het werk niet al bij voorbaat onmogelijk te ma ken. Het onderzoeksrapport stelt vast dat de ongelukkige alternatieve radio-uitzending slechts op het onderdeel van het huizen-kraken een duidelijk herkenbaar VARA- karakter proeft. In tegenstelling tot het VARA-beleid nam de uit zending stelling tegen de monar chie, zonder het uiterlijk vertoon van de inhuldigingsdag werke lijk aan de kaak te stellen. Met te veel gemak, aldus het rapport, ging men voorbij aan het feit dat met de inhuldiging de Grondwet werd nageleefd. Niet de verslaggeving van de inci denten, maar de commentaren en de discussies uit de studio zijn, volgens het rapport, schuldig aan de gewekte suggestie dat de VA- ^ADNAP.' W'J santech-Fi APAfAP:. \ienpfimp... WJAIK CF- tZKS*. Q.e fWJPA eaes&rMe wj 2un sezeuz.. 7|2aar, BEaJ sJE er qevOBuc, voce. S. j uvr ER RAAK. ,JE. <5ESmARp woRDry ...BH, VAlf=Fl FRED BASSET Ik bg 2d heeriyk in ïyn armen ebt ik in sbqpviel' De avonturen van Jommeke NA HET FEEST VOOS DE TERUGKEER VAN PRINSES INDARAZADA NEMEN ONZE VRIENDJES HARTELIJK AFSCHEID Maar nu zal het lang duren eer ik nog aan trouwen denk RABARBERJAM MET AARDBEIEN Verwijder van 500 nacht zo staan. Voeg de aardbeien by de rabar ber en breng het meng- htn - j-ind- k""k S*a mengsel gaa' Na afkoeling ofd WIN A BORN RA het geweld en de terreur van die dag met sympathie ontving: „Het programma als geheel geeft niet de indruk van het podium waarop verschillende meningen tegenover elkaar gezet worden. Dat het programma die functie niet had, kwam ook doordat met toon en woordkeus op te veel momenten een onverdraagzaam sfeertje werd opgeroepen. Wie anders dacht, werd niet uitge daagd tot discussie, maar ver bannen naar het andere kamp". Het VARA-bestuur is tot de conclusie gekomen dat „te naïef en ook te vrolijk overmoedig" aan het karwei begonnen werd. Als maatregelen ter voorkoming van toekomstige incidenten op dit vlak, is besloten om voor 1 ok tober de anderhalf jaar gaande discussie over een statuut voor de redacties af te ronden. Daaren boven hebben de programma-di recteuren zowel het recht, als de plicht gekregen om zich vooraf uitgebreid over programma's te laten informeren, zodra de identi teit, de externe relaties en andere kwetsbare VARA-kanten aan de orde dreigen te komen. De reacties op de uitzending van 30 april, en op de Sonja's Goed Nieuws Show van 10 mei, zullen grondig onderzocht worden. De VARA wil, na de ontwikkelingen van de laatste maand, meer te we ten komen over de „effecten van onze media in samenhang met de gebeurtenissen en over de in vloed die door het publicitaire optreden van functionarissen en andere media is uitgeoefend. Leidse bioscopen LUXOR: Dit theater is vanaf maandag 2 juni wegens verbouwing gesloten. "Kramer versus Kramer" is er nog te zien op donderdag, vrijdag en zaterdag om 7.00 uur en 9.15 uur, za. ook 2.30 uur, zo. ook 2.15 en 4.30 uur. al. Nachtvoorstelling: "Open season", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. CAMERA "Annie Hall", do., vr., za. en zo. 7.00 en 9.15 uur. 16 jr. "Kramer versus Kramer", ma., di. en woe. 7.00 en 9.15 uur. al. Kindermatinee: "Sjors en Sjimmie in het land der reuzen", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "Hardcore", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "The Fog", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 2: "Silver Streak Expresse", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 12 Kindermatinee: "Bambi" woe. 2.30 uur. zo. ook 4.45 uur STUDIO: "The Muppet movie", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. al. TRIANON: "Fantasm", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. REX: "Julie, het snoepje van de'week", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 8 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "Die Blechtrommel". da. 1.30 en 8.15 uur, za. en woe. alléén 8.15 uur. 16 Kindermatinee: "Jungleboek", za., zo. en woe. 1.30 uur. Nachtvoorstelling: "Capricorn One", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "De duivel hale je", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. al. Nachtvoorstelling: "Dog soldiers", za. 12.15 uur. 16 jr. EURO 3: "1941". da. 1.30,6.30en 9.00 uur. zo. ook 4.00 uur, al. Nachtvoorstelling: "Met een tweeling gaat het beter", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "The Rose", da. 2.00. 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, za. ook 12.15 uur, 16 jr. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sportmedisch Advies Centrum: blcssu- respreekuur Elisabethziekenhuis. Lei derdorp, 's maandags van 19.30-20.30 Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de Bezoek aan ernstige patiënten: voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elk-' d.-ig 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30: 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.15 alleen voor echtgeno- volgende bezoekuren (alleen ders) Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-1530 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld by het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). do., Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Apocalypse vr., za. en woe. 8.15 uur, zo. 4.00 uur, 16 j "Monty Python en de heilige graal". z< ma. 8.45 uur. di. 8.15 uur. al. Kindervoorstelling: "Tekenfilmcarou sel". za.. zo. 2.00 uur. woe. 2.15 uur. (%udcYLieuuis 2 JUNI 198Q Honderd jaar geleden stond in de krant: - Bij de gisteren te Amsterdam gehouden aanbesteding van 6000 wollen dekens voor mili tairen, in juni partijen van elk 500 stuks, is voorloopige toewijzing gedaan als volgt aan Jan Zuurdeeg en Zn. 500 stuks a J 5.91 en 500 a I 6.14. aan Gebr. Van Wijk 500 a I SÜïHt en 500 a J 6. 13'*; H J van Wensen 500 a J 5,95 en 500 a J 6,10; J.C. Zaalbergen Zoon 500 a J 5,97 en 500 ïi J 6.08; Jules Regout te Maastricht 500 a 5,99'/2 en 500 a J 6,05 J. Scheltema Jz. 500 a J 6 en 500 a J 605. - In de nabijheid van het kasteel Nijenbeek heeft de vis- scher G. Sonnenberg in de ri vier den IJsel een steur ge vangen, welke een gewicht had van ruim 100 KG. - Uit Dewsbury in het graaf schap York wordt gemeld, dat verscheidene katoenfa brikanten aldaar, overtuigd van de onmogelijkheid om onder het nieuwe toltarief den handel op Duitschland voort te zetten, machines en Engelsche werklieden naar Duitschland hebben gezon den om daar met Engelsch kapitaal fabrieken te vesti gen. Verscheidene indus- trieelen zullen dit voorbeeld volgen. Vijftig jaar geleden: - Een ontzettend drama wordt uit Cambridge gemeld. De student Douglas Potts was tien dagen geleden met een niet tot het college behoorend collega per motorfiets uitge gaan en was pas gisteren te ruggekeerd. Zijn vader moet inmiddels de politie hebben geraadpleegd en na zijn te rugkeer werd de student in tegenwoordigheid van den oudsten leeraar van het colle ge, dr. Wollaston. dooi een re chercheur ondervraagd. Plot seling werden vier schoten gehooid en daarna hulpge roep. Het bleek, dat de re chercheur zwaar gewond was en de leeraar dood op den grond lag met een schot door het hart. Potts had zichzelf door het hoofd geschoten en is in een ziekenhuis overle den. Dr. Wollaston was een bekend ontdekkingsreiziger, die in 1909 en 1911 onderzoe kingstochten heeft gedaan in Nieuw Guinea en in 1921 den Mount Everest beklom. Wat de achtergrond "an dit drama is, is vooralsnog volkomen onduidelijk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21