LEIDSCH 10 DAGBLAD Aanslagen op „olie in Z.-Afrika Rookbom tijdens Leidse lustrumlezing Pais I I vandaag 1 Kleurenbijlage over ËK-voetbal Nieuw paspoort maakt vervalsing moeilijker Cubaanse vluchtelingen in opstand in VS-kamp MAANDAG 2 JUNI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36179 Directeur: G. Koopman B-reau: W.tte Singel 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voce?3™' SST De rdt jer •lij- het l te P>K de 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Q Ik ga liever niet over 1 nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mi| m.l.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblau rp. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden l9) JOHANNESBURG (UPI, Reuter, AFP) - Door aanslagen op drie regeringso lieraffinaderijen in Zuid-Afrika zijn vanochtend op en kele plaatsen grote branden ontstaan. Officiële woord voerders zeiden dat twee aanvallen werden gedaan op het grote olie-uit-kolen-project Sasol en een naburige 'nor male' raffinaderij in Sasolburg, 55 kilometer ten zuidoos ten van Johannesburg. De derde aanslag werd gepleegd op een olie-uit-kolen-installatie in Secunda 240 kilome ter ten noordoosten van Johannesburg. Bij de aanslag werd een veilig heidswacht uit Sasolburg aan een schouder verwond door een groep saboteurs toen deze explo sieven plaatsten rond een opslag tank. De explosies veroorzaakten grote brand in slagtanks in Sa solburg. In Secunda ontstond eveneens brand, maar deze was spoedig bedwongen. Gespannen De aanslagen doen zich voor, nu de situatie m Zuid-Afrika uiterst ge spannen is. Er heerst grote onrust onder duizenden scholieren van gekleurd ras, die protesteren te gen achterstelling bij het bnder- wijs. In verband met de golf van acties tegen de apartheid heeft de politie een reeks arrestaties ver richt. Een zwarte journalist van het Zuidafrikaanse dagblad LEIDEN - Het Nederlands elf tal, dat vandaag naar Oos tenrijk vertrekt voor de laatste voorbereiding op het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal, leed op 27 mei 1934 een van zijn meest dramatische ne derlagen. In de strijd om het wereldkampioenschap werd Oranje vlak voor de finish uitgeschakeld door Zwitser land. Het befaamde strijd lied "We gaan naar Rome" verloor in één klap al zijn geldigheid. Het einddoel Rome werd niet gehaald; reeds in Milaan werd Oranje uitgeschakeld. Nu, 46 jaar later, staat het Ne derlands elftal voor een zelf de opgave. Na eerst tegrn Griekenland en West-Duits- land te hebben gespeeld, valt op 17 juni in Milaan de be slissing in de wedstrijd te gen Tsjechoslowakije. De ge lijkenis is frappant. Weder om valt in Milaan de beslis sing of Oranje de finale in Rome zal halen. In 1934 ging het mis. Herhaalt de ge schiedenis zich in 1980? Waarom het in 1934 misging, leest u in een speciale kleu renbijlage, die onze krant uitgeeft ter gelegenheid van het toernooi om het Euro pees kampioenschap in Ita lië. Wij hebben de Oranje spelers, die in 1934 die dra matische nederlaag leden, onlangs bij elkaar gehaald. Spelers als Leen Vente, Bep Bakliuys en Ilenk Pcllikaan vertellen in tie bijlage over de oorzaken van die neder laag. In de bijlage treft u voorts ver halen aan over het Neder lands elftal en de tegenstan ders, die Oranje in Italië ontmoet. Verder natuurlijk het volledige wedstrijdpro gramma en een overzicht van de radio- en televisie programma's die aan liet EK- toernooi worden gewijd. De ze kleurenbijlage, die 68 pa gina's telt, wordt vandaag gratis onder onze abonnees verspreid. 22 PAGINA'S Het toeval maakt er een ge woonte van om in confronta ties tussen Noordwijk en ACV een beslissende rol te spelen. Dat was al het geval in 1978. in Harderwijk, waar een door een ACV-verdediger afgeschoten "flodderbal" doeltrof. Veel logica viel er ook in het scoreverloop van de eerste editie van dit jaar al evenmin te ontdekken en ook zaterdagmiddag in Noordwijk werd het gebeu ren beslist door "zeperds". Twee toevalstreffers hielden Noordwijk in de race om de zaterdagtitel. ACV werd een derde duel (morgenavond in Harderwijk) afgedwongen via een 2-1 overwinning. Wellicht wat fortuinlijk tot stand gekomen, maar zeer zeker verdiend, omdat het team van trainer Eelman in alle opzichten feller en gre tiger was dan de tegenstan der. De basis voor de zege was overigens al eerder vo rige week gelegd. Tijdens een nabespreking van het eerste duel, dat met 3-0 was verloren, werd de sfeer bin nen Noordwijk gezuiverd. Ruud Bröring werd door spelers en trainer onderhou den over een paar verkeerd gevallen uitspraken en trok zijn consequenties. Hij vroeg overschrijving aan naar SHO. In de Koninginnerit van de Dauphine Libere bewerk stelligde de Nederlandse wielrenner Johan van der Velde, zijn definitieve door braak naar de internationale wielertop. PAGINA'S 11-17 Gedenkwaardig concert Dutch Swing College Band PAGINA 5 VVD: ook werk van vrijwil liger betalen PAGINA 7 VS halen fel uit naar Europa PAGINA 9 Als Wim Kok op tv is ge weest, dan bedanken leden van de Unie BHLP PAGINA 9 Geert Hoiting passeert zijn eigen doelman Doede Ter Veld t Noordwijk aan een 1-0 voorsprong. "East London Daily Dispatch", Charles Nqakula, is in het redac tielokaal van de krant opgepakt. De afgelopen dagen zijn nu in to taal drie journalisten gearres teerd. Ongeveer tweehonderd mensen, die in verband met de anti-apartheidsacties van de laatste weken zijn aangehouden, zitten nog gevangen. Vandaag wordt in Johannesburg een de monstratie gehouden tegen hun gevangenhouding. Sasol-directeur J. A. Stegman be schuldigde zwarte nationalisti sche guerrillastrijders van de aanslagen. Hij zei dat de sabo teurs kennelijk het terrein van de Sasolraffinaderij binnendrongen door een gat in het hek te maken. Het gat werd ontdekt juist toen een grote opslagtank van benzi ne, twee kleinere tanks en één voor butaan in de lucht vlogen. Ongeveer gelijktijdig sloegen sabo teurs toe in Secunda. Maar daar werd slechts lichte schade aange richt. Ook de schade aan de 'nor male' raffinaderij in Sasolburg, die voor 17,5 procent eigendom is van Iran, was gering. De woordvoerder van Sasol zei dat men de situatie onder con trole had. Hij schatte de schade aan installaties en verloren gega- ne producten op ongeveer 14 miljoen gulden. De politie heeft de Zuidafrikaanse pers verboden luchtfoto's te ma ken van de branden. Fotografen hadden vliegtuigjes gehuurd om foto's te maken. Hartklachten premier Japan TOKIO (Reuter/AFP) - De Japanse premier, Masayoshi Ohira, heeft hartklachten als gevolg van ver moeidheid. Dit hebben z(jn art sen meegedeeld. Ohiro, die za terdag in een ziekenhuis werd opgenomen, zal daar nog zeker een week moeten blijven. In een medisch bulletin werd mee gedeeld dat de 70-jarige premier lijdt aan angina pectoris. Er be staat weinig kans dat zijn toe stand achteruit zal gaan. (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN - Spandoeken, leu zen, strijdliederen, klapper- tjes en een rookbom. Dat vormde zaterdagmiddag de omlijsting van de lezing, die minister Pais in het Gor- laeus-laboratorium zou hou den op de oud-alumnidag van de Leidse universiteit. De bewindsman die over inter nationale universitaire con tacten zou spreken, werd di rect door een groep demon stranten gedwongen om de binnenlandse onderwijssi tuatie aan de orde te stellen. Gezien de rumoerige omstan digheden bleek Pais daartoe bereid. Zelfs nam hij het inia- tief om een eerder wegge sleepte demonstrant weer tot de collegezaal toe te laten. Een en ander tot groot onge noegen van een groep oud studenten, die speciaal voor de lezing was gekomen. Na de discussie, waarin onder meel de positie van het project Ouders op herhaling' in Leiden-Noord ter sprake werd gebracht, kwamen deze belangstellenden alsnog aan verwijderd. hun trekken. De protesteren- den waren toen al vertrokken. Een plannetje om Pais op een ludieke wijze op weg naar het Leidse laboratorium te be geleiden op de fiets met een aantal spandoeken mislukte. De chauffeur van de minister wist met enkele handige ma noeuvres de demonstranten te ontwijken. (zie ook pagina Leiden) „CENTRALE AFSPRAKEN ONHAALBAAR AMERSFOORT (ANP) - De bcmw- en houtbonden FNV hebben de hoop opgegeven dat het nog zal lukken om met de werkgevers op centraal niveau zaken als herver deling van inkomens en arbeids omstandigheden aan te pakken. De impasse in het overleg op cen traal niveau is niet alleen te wij ten aan de grote verschillen van mening tussen werkgevers en vakbonden, maar ook aan het feit dat veel problemen niet op cen traal niveau te regelen zijn. Zaken als arbeidsmarktproblemen en arbeidsomstandigheden kunnen met meer kans op succes in de bedrijfstakken zelf worden gere geld bij de cao-onderhandelingen bijvoorbeeld, aldus bouwbonds voorzitter Bram Buys vandaag op de jaarvergadering van zijn orga nisatie in Amersfoort. In de bouw zelf - nationale "koplo per wat betreft ongelukken, ziekteverzuim en het aantal wa- o'ers - is het alleen al vanwege de kostenconsequenties nodig bij het cao-overleg over arbeidsom standigheden en dergelijke te gaan praten. Buys verklaarde pessimistisch te zijn over een aanvaardbaar cao-akkoord voor de 300.000 werknemers in de bouw. Profiteer ervan! Koop ook uw verse kip specialiteiten rechtstreeks van de groothandel te gen vaste lage prijzen. Deze week extra voordelig: Tam konijn braadstukken extra mals per kilo 5,75 DEN HAAG (ANP) - Een geplasti ficeerde kaart, die nauwelijks is te vervalsen en direct door de computer gelezen kan worden. Zo gaat vermoedelijk het nieuwe paspoort eruit zien. Bij het minis terie van buitenlandse zaken wordt momenteel op de invoe ring van het nieuwe paspoort ge studeerd en volgens een woord voerder van het ministerie is het streven om de voorbereiding eind volgend jaar af te ronden. Het huidige paspoort kan vrij ge makkelijk worden vervalst door er met enig vernuft een andere foto in te plakken. Bij het nieuwe paspoort wordt een dergelijke vervalsing veel moeilijker, omdat van de kaart met foto een fotogra fische afdruk wordt gemaakt, die vervolgens in plastic gegoten wordt. De controle aan de grens gaat sneller, omdat de computer de kaart kan lezen. Momenteel is het nog zo dat de douaneambte naar het paspoortnummer moet inponsen om te zien of er iets loos is met de houder ervan. Het nieuwe paspoort is geen exclu sief Nederlandse zaak. Volgens de woordvoerder van buiten landse zaken is men ook in Frankrijk, Duitsland en Zweden bezig met plannen m deze rich ting. Overleg tussen de verschil lende landen is nodig om er voor te zorgen dat de paspoorten door de computers in de verschillende landen gelezen kunnen worden. Drie doden bij treinongeluk STOCKHOLM (AFP/UPI) - Bij een ernstig treinongeluk in Midden- Zweden zijn vanochtend ver scheidene personen gedood en een groot aantal gewond, zo is in Stockholm vernomen. Het on geluk gebeurde toen een passa- gierstrein die op weg was naar de kustplaats Gavle, tussen Falun en Borlaenge op een stilstaande trein botste. Inmiddels zijn de lijken van drie passagiers geborgen. Negentien gewonden zijn overgebracht naar ziekenhuizen. Van de zijde van de Zweedse spoorwegen is gezegd dat het on geluk mogelijk is veroorzaakt door een onweer waardoor sei nen zouden zijn uitgevallen. Hogere temperaturen Eerst wolkenvelden, maar later vooral in het binnenland ook zon en bijna overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. Ma tige zuidwesten wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) FORT CHAFFEE - Opstandige Cubanen probeerden gisteren te vluchten uit het vluchtelingenkamp Furt Chaffee in de Amerikaanse deelstaat Arkansas. Vol gens functionarissen zijn zij allemaal door de op roerpolitie opgepakt. In het kamp Fort Chaffee zijn later op de dag meer dan duizend Cubanen in opstand gekomen. Zij zijn kwaad, omdat hun hervestiging zo lang op zich laat wachten. De opstandelingen staken een aantal ge bouwen in het kamp in brand. De politie poogde een eind aan de rebellie te maken doorschoten ofte vuren en traangas te gebruiken. Minstens zes Cubunen en één politieman raakten gewond. De rebellerende vluchtelingen zouden ook twee vrou wen in gijzeling hebben genomen. Voorts is er gemeld dat in het kamp, waarin 18.DUO Cubanen zijn geves tigd, gevechten zijn uitgebroken tussen opstandige Cubanen en lundgenoten die trachtten hen te kalme- Uij aanslagen Palestijnse burgemeesters ernstig gewond RAMALLAH (AFP/UPI) - De bur gemeesters van de steden Ramal- lah en Nabloes, op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever, zijn vanochtend bij een aanslag ernstig gewond. In de auto van burgemeester Karim Khalaf van Ramallah ontplofte een bom, toen de burgemeester vandaag van zijn huis naar zijn kantoor reed. De aanslag op burgemees ter Ba. sam Cllakaa Van Nabloes werd vrijwel gelijktijdig, en op dezelfde manier, uitgevoerd. Khalaf is ernstig gewond aan zijn benen aldus een zegsman van het ziekenhuis. De toestand van Chakua wordt kritiek genoemd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1