Harry Schutting en Tebroke maken zich waar Triomf voor roeiers André Moedig in Leiden naar wereldrecord Rudy Hartono pakt eerste wereldtitel Marathon-debuut van Wassenaar geslaagd Dubbele winst hockeyers MAANDAG 2 JUNI 1980 LEIDEN - Bram Wassenaar kan te rugzien op een geslaagd marathon-de buut. De Bataven-atleet, die zaterdag in Utrecht aan de start verscheen voor zijn eerste race over de 42 kilometer en 195 meter, deed het niet slecht met een tweede plaats en een perspectiefvolle tijd van 2 uur 21 minuten 52 seconden. Winnaar werd EindhovenaarCor Vriend die. naar het leek, zonder noemenswaardige inspanning naar een tijd van 2.20.35 liep. De 36-jarige Wassenaar blikte gisteren tevreden terug op zijn marathon optreden. "Ik ben niet op een bepaalde tijd weggegaan maar ben in het begin gewoon bij Vriend gebleven. Drie kilometer voor het einde moest ik lossen. De marathon is me wel meegevallen, al krijg je de laatste tien kilometer wel ontzettend zware benen. Al met al ben ik niet ontevreden met m n tijd, temeer daar het parcours in Utrecht niet als snel bekend staat". Goede prestaties werden zaterdag ook geleverd op de kunststofbaan in Haarlem tijdens jeugdwedstrijden om de Coupe Nationale Nederlan den. Vooral bij het kogelstoten werd uitgehaald door de Gorkumse atleet Erik de Bruin (met 5 kg naar 20.10 meter) en de Haarlemse Mireille Stadwijk (met 3 kg 14.65 meter). Van De Spartaan uit Lisse boekte Peter Blokker op de 400 meterjongens B een overwinning in 51.6. Meer Lisse- naren deden het goed: Martien van Rijssel 800m jongens A 1.55.9,'John van Loon 100 m jongens A 11.58 en Jacqueline Bierman 200 m meisjes A 26.3. Van de Leidse vertegenwoordigers v ven-junioren Sandra Dorlas (800 i beek (800 m jongens B 2.00.8) en eei re Ester Goddijn (100 m horden m jongens A goede tijden i den Bataven, van resp. 15.56.8 en 16.00.3. aren er derde plaatsen voor de Bata- n meisjes B 2.18.2) en Marcel Hons- i vijfde plaats van AV Holland-junio- eisjes A in 15.52). Op de 5 kilometer Manen en Ben Kerkvliet, bei- Een juichende Andre Moedig na zijn succesvolle optreden op de 200 meter. In atletiekinterland tegen Noorwegen STEINKJER (ANP) - Harry Schulting en Gerard Tebroke hebben met de beste Europese seizoentijden op respectievelijk de 400 meter horden (49.36) en de tien kilometer (28.08.0) voor de hoogtepunten gezorgd in de met acht punten verschil verloren interlandwedstrijd tegen Noorwegen: 180-188. LEIDEN - Andre Moedig kon het aanvankelijk zelf niet geloven. De Leidse rolstoel-atleet ves tigde zaterdag tijdens de Neder landse atletiekkampioenschap- pen voor gehandicapten mede tot zijn eigen verrassing een nieuw wereldrecord op de 200 meter. Op de kunststofbaan in de Leidse Hout reed Moedig zich naar een fraaie tijd van 40.6 se conden, bijna tweeêneenhalve seconde onder zijn persoonlijk record. De prestatie van Moedig betekende niet het enige wereldrecord tij dens de geslaagde kampioen schappen. georganiseerd door De Bataven in samenwerking met de Nederlandse Invaliden Sport bond (NIS). Ook rolstoeler Gerrit Pomp uit Emmen en visueel ge handicapte Jan Visser uit Be verwijk kwamen tot verrichtin gen die nog niet eerder ter wereld door gehandicapte sporters zijn gerealiseerd. Pomp kwam op de 200 meter (in een andere klasse dan Moedig) tot een tijd van 38.5 en Visser noteerde op de 1500 me ter 4.45.1. Eveneens een wereld record verwezenlijkte Marianne Polderman uit Amsterdam (16.32 meter speerwerpen bij de visueel gehandicapten) terwijl Jan Vis ser naast zijn record op de 200 meter nog tot een wereld-evena- ring kwam op de 400 meter met 57.8 seconden. Daarnaast werden nog maar liefst 19 Nederlandse records scherper gesteld en dan te bedenken dat de regenachtige weersomstandig heden het afgelopen weekeinde niet bevorderlijk leken voor top prestaties. In elk geval hebben de Nederlandse gehandicapte atle ten (er kwamen er zo'n 45 in Lei den in actie) aangetoond klaar te zijn voor de Paralympics die van 21 juni tot 5 juli op Papendal en in Veenendaal zullen worden ge houden. Bij die Paralympics zullen heel wat Nederlandse atle ten een serieuze gooi gaan doen naar eremetaal. Andre Moedig mag zich na zijn 200 meterrace in Leiden ook tot die kanshebbers rekenen. Overigens ziet de Bataven-atleet zich niet zo graag in een favorieten-rol ge drukt. De afgelopen week toonde de Leidenaar zich tijdens de trai ning al heel voorzichtig over zijn kansen: "Ik weet dat ik goed in vorm ben maar de concurrentie draait ook geweldig goed". On danks de vreugde over zijn we reldrecord op de 200 meter ging Moedig dit weekeinde al weer snel over tot de orde van de dag. Hij maakte gisteren de nodige trainingsplannen om zijn zwakke start te verbeteren. Moedig: "Ik heb problemen om op gang te komen. Door m'n zwakke start moet ik in het eerste gedeelte steeds veel inspanning leveren om de anderen te achterhalen. Daar moet ik echt iets aan gaan doen". Maar ook met zijn matige start be hoort de nu al vijfjaar bijna dage lijks trainende Moedig tot de we reldtop in zijn klasse. Voorlopig wil hij nog wel doorgaan, al heb ben plannen om het rustiger aan te gaan doen wel door zijn hoofd gespeeld. Moedig: "Zolang er nog vooruitgang inde prestaties zit ga ik denk ik wel door. Wanneer ik op hetzelfde niveau blijf hangen dan stop ik. Overigens vind ik het wel jammer dat er zo weinig nieuwe gezichten bijkomen. Ik zou best plaats willen maken voor een talentvolle nieuweling". In Leiden bleef de concurrentie voor Moedig beperkt tot Jaap Lodder uit Leersum die welis waar op de 100 en 800 meter sneller bleek dan de Leidenaar, maar op de onderdelen discus werpen, 400 meter en 1500 meter zijn meerdere in Moedig moest erkennen. Moedig kwam op die nummers tot resp. 12.58,1.25.1 en 5.42.8. In Steinkjer gingen de Nederlandse dames met een punt (79-78) te- nonder, de heren moesten hun Noorse tegenstanders zeven pun ten toestaan: 109-102. Nederland pakte in het lieflijke Noorse plat telandsstadje nog één Neder lands record mee. De herenploeg op de 4x100 meter bleef met 0,01 seconde binnen de limiet (40.15), die voor een nationaal record electronische tijdswaarneming op de kortste estafette was ge steld. Het duel tussen de atletiek ploeg van Noorwegen, dat niet naar de Olympische spelen in Moskou gaat, en die van Nederland, was de tweede in de reeks van drie interlandwedstrijden voor het vertrek naar Moskou. De Olym pische kandidaten hebben de mogelijkheid hun vorm voor de Spelen te tonen, aangegrepen. In de komende weken zal die echter nog moeten worden opgevoerd. Harry Schulting. die enkele we ken geleden in Wales de 400 me ter horden in 49.57 seconden liep. haalde van die tijd weer 0.21 se conde af. Zijn 49.36, gerealiseerd in een race die voor hem zeker niet optimaal verliep - hij kwam op de zesde horde even in de problemen met zijn ritme-was in elk geval de snelste dit seizoen in Europa gelopen. Buiten Europa waren alleen de Amerikanen Ja mes King (49.28) en Mike Shine (49.31) sneller. Schulting behaalde daarmee zijn tweede overwinning in de inter landwedstrijd. 's Zaterdags zege vierde de Brabander in de stro mende regen op de 400 meter met een tijd van 46.29 seconden. Wanneer hij op het laatste rechte stuk voluit had gelopen, was het nationale record dat hij vorig jaar in Roosendaal in de toen door Nederland gewonnen wedstrijd tegen Noorwegen op 46,11 se conden bracht, gesneuveld. Koen Gijsbers, die zijn zinnen had ge zet op het heroveren van het re cord, kon. in de ongunstige bui tenbaan gestart, Schulting tot 250 meter achter zich houden, maar werd toen voorbijgestreefd. Harry Schulting weet in elk geval zeker dat hij naar Moskou gaat. Voor Gerard Tebroke is dat nog de vraag. De Nederlandse re cordhouder op de vijf en tien ki lometer kon afgelopen jaar, ge plaagd door blessures, niet vol doen aan de door het Nederland se Olympische Comité gestelde limiet. Een trainingsstage van een maand, dit voorjaar in Mexi co, begint nu toch vruchten af te werpen. De onverstoorbare Aal- tenaar, die in verband met zijn zeer kwetsbare rug het liefst bij hoge temperaturen loopt, weet dat zijn kansen op het voldoen aan de scherpe NOC-limieten schaars zijn. Daarom greep hij de mogelijkheid aan in Steinkjer, hoewel de weersomstandighe den gisteren voor Tebroke - acht tien graden - niet ideaal waren. Na een lange solo had hij deson danks nog uitzicht om aan de eis van het NOC (27.55.0) te voldoen. Hij haalde het tenslotte niet en finishte winnend in 28 minuten 8 seconden, de beste Europese sei zoentij d en de vijfde tijd ter we reld dit seizoen gelopen. Klaas Lok, die zich drie kilometer voor de finish ontdeed van Dahl, werd tweede in 28.31,6 en bleef daarmee zeven seconden verwij derd van zijn persoonlijk record. De Nederlandse 4x400 meterploeg, door de tijden van vorig seizoen zeker van Moskou, verbeterde zich weer ten opzichte van enkele weken geleden toen het kwartet Schulting, Gijsbers, Westbroek en Klarenbeek 3.06,67 noteerde. In Steinkjer verving Henk Brou wer de geblesseerdè Marcel Kla renbeek en het viertal won in 3.06.03. Brouwer, die op de eerste dag een belangrijk aandeel had in het nationale record op de 4x100 meter (hij liep als laatste van het kwartet dat verder bestond uit Van der Krogt, Westbroek en Heerenveen) ruikt zijn kansen op Moskou. Vooral nu het nog lang niet zeker is dat Raymond Hee renveen voor Nederland in de Russische hoofdstad mag starten en het nog maar de vraag is of Hugo Pont na een gescheurde enkelband weer op tijd in vorm zal zijn. De leden van de 4x100 meter- ploeg die een nieuw Nederlands re cord liepen. V.l.n.r. Marc van der Krogt. Raymond Heerenveen. Ma rio Westbroek en Henk Brouwer. Bij de dames was Sylvia Barlag uit stekend op dreef. De Amster damse vijfkampster werd op de eerste dag met Tineke Hidding op schandelijke wijze tekort ge daan door de Noorse starter, die een valse start van Hilde Frede- riksen liet doorgaan alsof de Noorse niet drie meter "gepikt" had. Zij revancheerde zich een dag later evenwel door het hoog springen te winnen met een per soonlijk record van 1 meter 86. Sylvia Barlag, die na 1.81 al zeker was van de eerste plaats (Miijam van Laar viel op die hoogte af) haalde de 1.84 en 1.86 in haar der de poging, waarna de lat naar 1 •meter 89, één centimeter boven het Nederlands record, ging. Die hoogte was Sylvia Barlag te machtig. Edine van Heezik zorgde voor twee overwinningen. Het 19-jarige Amsterdamse talent won de 100 meter in 11.93 en het verspringen in de stromende regen met 6.39 meter, waarmee zij achttien cen timeter verwijderd bleef van haar afgelopen woensdag in Oost- Berlijn gevestigde Nederlandse record. Met Els Vader, die in Steinkjer door examens ontbrak, heeft de KNAU bij de dames nog twee Olympische kandidaten voor wie kansen op Moskou reëel zijn. PARIJS- De Fransman Thierry Vigneron heeft gisteren in het stadion van Colombes, een voorstadje van Parijs, het we reldrecord polsstokhoog springen verbeterd en ge bracht op 5 meter 75. Het ou de record stond op naam van de Pool Wladislaw Kozakie- wicz, die op 11 mei in Milaan over 5 meter 72 wipte. Vigneron leverde zijn prestatie onder niet-optimale weers omstandigheden tijdens de nationale clubkampioen schappen. De 20-jarige atleet sprong in totaal zeven keer voor hij besloot een aanval te doen op het drie weken oude wereldrecord van Kozakie- wicz. De Pool had hem op 11 mei in Milaan het Europese record ontfutseld door 5 me ter 72 te halen. Elf dagen daarvoor had Vigneron in Li- bourne zijn naam in de Euro pese recordboeken bijge schreven door over 5 meter 67 te springen. In Colombes liet Vigneron de lat op 5 meter 75 leggen. Reeds bij zijn eerste poging gleed hij perfect over die hoogte, maar tijdens de val tikte hij de lat even aan. Tril lend bleef die liggen en Vig neron had zijn wereldrecord. De carrière van de Fransman maakt een stormachtige ont wikkeling door. Het vorige seizoen nam hij de derde plaats in op de Franse rang lijst met 5 meter 61. Inde win- Wereldrecord polstokhoog voor Vigneron ter trainde Vigneron door en dat leidde bij de Europese in doorkampioenschappen tot een Europees indoorrecord met 5 meter 62. Lang heeft hij er niet plezier van gehad, want Konstantin Wolkow onttroonde hem kort daarop met 5.64. Ook discuswerper Al Oerter deëd het afgelopen weekein de van zich spreken. De vete raan kwam met een worp van 69 meter 46 tot de beste pres tatie uit zijn lange carrière. Met deze worp kwam Oerter op de vijfde plaats op de eeuwige ranglijst, die wordt aange voerd door de Oostduitser Wolfgang Schmidt, de we reldrecordhouder met 71 me ter 16. Op de technische nummers werden het afgelopen week einde trouwens over de ge hele linie uitstekende presta ties geleverd. De Westduitser Karl-Hans Riehm slingerde op zijn 29ste verjaardag de kogel 78 meter 52 ver weg. Bij de Oostduitse Olympische kwalificatiewedstrijden in Potsdam werd Detlef Michel na zijn landgenoot Wolfgang Hanisch (90.74) de tweede at leet, die dit seizoen met de speer de 90 meter-grens pas seerde. Michel overbrugde de afstand van 90 meter en 98 centimeter. In Rijssel verbeterde de Oost duitser Kowalski het wereld record voor junioren op de 10 kilomter snelwandelen. Hij liep de afstand in 39.31.2. Het oude record stond op naam van de tsjech Prybilinec met 40.45.2. In Turijn realiseerde Sara Si- meoni de beste wereldpresta tie in dit seizoen bij het hoog springen door over 1 meter 98 te "floppen". Hiermee bleef de Italiaanse atlete slechts drie centimeter onder haar eigen wereldrecord dat zij vo rig jaar op 2.01 meter bracht. Bij de heren eindigde de eni ge Nederlandse deelnemer Ruud Wielart op de vijfde plaats. Zijn prestatie van 2 meter 15 was teleurstellend. In Watschau klokte Lucyna Langer op de 100 meter hor den de tijd van 12,51 secon den. Hiermee verwezenlijkte zij de tweede tijd op de eeu wige ranglijst achter wereld recordhoudster Grazyna Rabstyn met 12.48. Tevens hield de verrichting van Lan ger de beste seizoenprestatie UTRECHT/AMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse herenhockey- ploeg heeft in het afgelopen weekeinde het officiële gedeelte van het interlandseizoen met twee ruime overwinningen op Engeland afgesloten. Op het Utrechtse kunstgras van Kam pong staakten de stemmen op 4-0, gisteren vierde het team van coach Wim van Heumen de inge bruikneming van het kunstgras tapijt in het Amstelveense Wage nerstadion met een 6-3 triomf. Van de in totaal tien Nederlandse goals nam "strafcornerkanon" Paul Litjens er vier voor zijn re kening, terwijl Tom van 't Hek driemaal de roos trof. Nu bij Nederland Wouter Leefers, Leopold en Van Eijk ontbraken en de Engelse ploeg eveneens een aantal invallers telde, stonden beide interlandoritmoetingen niet op bijster hoog peil. In Utrecht bouwde de hevige re genval nog een extra moeilijk heidsfactor in de strijd in, waar door de bal vooral in de tweede helft nogal eens smoorde. Al na acht minuten stond Neder land met 2-0 voor door treffers van Litjens uit een strafcorner en een strafbal. Een monsterzege lag in het verschiet, te meer daar de Engelsen volkomen ongevaarlijk Bij wereldkampioenschappen badminton waren. De produktie stokte ech ter. De afwerking liet bij Neder land, met alleen van 't Hek en Roderick Bouwman voorin, te Van 't Hek en Litjens (strafcorner) slaagden er evenwel in het Ne derlands hockeyelftal naar een 4-0 overwinning te schieten. Met Amsterdammer Bob Jan Hil- len voor Arno den Hartog dongen de KNHB-vertegenwoordigers met hun spel in Amstelveen al evenmin naar de schoonheids prijs. Toch smaakte Ilillen het genoegen zijn elftal aan een 1-0 voorsprong te helpen. Dank zij Litjens en Ewout van Asbeck liep l Hek derde van links) was in de dubbele interland tegen Engeland op schot doelman Taylor heeft op het Amstelveense kunstgras het nakijken. de thuisploeg uit naar 3-0, maar nog voor rust verkleinden West- cott (strafbal) en Barber (uit een lange corner) de Engelse achter stand tot 3-2. Vlak voor het thee intermezzo vergrootte andermaal Van Asbeck de marge. Na de pauze hakte Berber uit een strafcorner de 4-3 binnen en bracht Van Heumen Voermans en Den Hartog in de ploeg voor Bouwman en Hillen. Met name Voermans bracht meer vaart in het Nederlandse spel. De Engel sen bezweken onder de druk van de Van Heumen-volgelingen, die door twee goals van Van 't Hek op een 6-3 eindscore uitkwamen. JAKARTA (ANP) - Met een uit 16.000 kelen gescandeerd "Rudy, Rudy" heeft Rudy Hartono za terdag in Jakarta zijn eerste we reldtitel veroverd. De wonderboy van het Indonesische badminton, die acht all-Englandtitels be haalde tussen 1968-1976, was tak- tisch en technisch veruit supe rieur aan de zeven jaar jongere Liem Swie King. De 31-jarige Hartono besliste het duel tussen leermeester en leerling met 15-9, 15-9 in zijn voordeel. In beide games nam hij een voorsprong van 10-4. Liem Swie King ver kleinde met een tussensprint de achterstand tot één punt, maar kreeg verder geen kans. Oorspronkelijk wilde Rudy Harto no zijn badminton-carrière met dit wereldkampioenschap beëindigen. Na afloop sprak hij echter over de mogelijkheid om weer mee te doen aan de grote toernooien. Dat betekent voor Liem Swie King, die enkele ma len werd uitgefloten, dat hij weer in de wachtkamer moet. Indonesië won vier van de vijf ti tels. De eindstrijd van de dames was een saaie vertoning. Verawa- ti klopte binnen zestien minuten Ivana Lie Ing Hoa. De laatste maakte daarbij de indruk Vera- wati zo veel mogelijk te willen sparen voor de finale van het da mes dubbelspel. Die opzet lukte niet. Tot groot enthousiasme van het Europese contingent wonnen de Britse meisjes Nora Perry en Jane Webster met 15-12,15-3 van Verawaty Wiharjo en Imelda Wi- goeno. Christian Hadinata behaalde twee titels. Samen met Ade Chandra versloeg hij in de eindstrijd van het heren dubbelspel Hartono en Heryanto met 5-15, 15-5, 15-7. Daarna trad hij met Wigoeno aan in de finale van het gemengd dubbelspel. Daarin zegevierde de Indonesische combinatie met 45-12, 15-4 over de favorieten Perry en Mike Tredgett. KOPENHAGEN/GRUNAU - De ongestuurde vier van Nautilus/ Die Leythe heeft tijdens de in ternationale roeiregatta van Kopenhagen tweemaal winst geboekt. Zaterdag won het vier tal (de broers Vervoort, Seheffer en Leidenaar Ronald Florijn), met een bootlengte voorsprong op een Deense combinatie in 6.15.19, gisteren viel dezelfde volgorde te noteren. Alleen de tijd van Nautilus/Die Leythe was minder: 6.38,42. In Kopen hagen haalde geen van de ande re Nederlandse deelnemers een finaleplaats. De Nederlandse Olympische se- lectieploeg bij de dames nam deel aan een internationale roeiregatta in Grunau in Oost- Duitsland. Tot de beste resulta ten kwamen de twee zonder stuurvrouw en de dubbel vier. Jos Compaan, Greet Hellemans, Lily Meeuwisse en Ineke Don kervoort roeiden hun boot naar de tweede plaats achter Oost- Dui tsland, dat ver voor lag op de eindstreep: 3.35,27 om 3.39,98. ,In de twee-zonder werd de tweede plaats behaald. SC DHFK Leipzig eindigde als eer ste in 4.06,03, de Nederlandse dames kwamen uit op een tijd van 4.10,77. De vier-met-stuur- vrouw werd zesde maar bleef slechts drie-en-een-halve secon de achter op winnaar Sowjct- Unie: 3.45,05-3.48,72.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16