Peloton weet zich Sow jet-renners verslagen door Johan van de Velde breekt door Connors boort Franse illusie de grond in Hinault houdt zich rustig ZEGE IN DAUPHINÉ KAN BRABANDER NIET ONTGAAN MAANDAG 2 JUNI 1980 gisteren won, rechts de leider in het algemeen klassement O leg Logvin die zater dag de etappe op zijn naam schreef. GATTEO AL MARE (ANP) - Aan het begin van de laatste week van de Ronde van Italië met enkele zware bergritten in de Dolomie ten en de langste tijdrit (vrijdag) in het vooruitzicht heeft het pelo ton profs zich erg kalm gehou den. De donderdag 36 jaar wor dende Wladimiro Panizza mocht parmantig in de rose trui blijven rijden. Het weekeinde bracht nauwelijks opwinding. Zaterdag werd de vijftiende etappe gewonnen door de Zweedse neo- prof Tommy Prim, die eerder was opgevallen met een overwinning in de tweede etappe van Parijs- Nice. De rit van zaterdag voerde over een vrij selectief parcours, maar niemand had zin er voor de finale een zware wedstrijd van te maken. Onderweg was er slechts één wapenfeit: de valpartij na 53 kilometer van Battaglin en Rupe- rez, respectievelijk vijfde en der de in het klassement. De bergko ning van de vorige tour en de winnaar van de laatste Ronde van Spanje vonden echter zonder moeite aansluiting bij het pelo ton. Twintig kilometer voor het einde van de rit ontsnapte Prim in gezelschap van veelbelovende Sparyaard Fer nandez Het tweetal veroverde een halve minuut voorsprong. Op de eindstreep was daar nog een tiental seconden van over. Prim won de sprint afgetekend. De rit van gisteren langs de kust naar Gatteo al Mare was helemaal slaapverwekkend en eindigde in een massasprint. Giuseppe Mar- tinelli, een van de vele Italiaanse sprinters, die in deze Giro nog niet had gewonnen versloeg Giu seppe Saronni. Voor Bernard Hi nault was deze ontwikkeling gunstig. Hij kon releaxen voor de beslissende slagen in de laatste giroweek. Met 65 seconden ach terstand op Panizza bleef hij de voornaamste kanshebber op de eindoverwinning. Het algemeen klassement na zestien etappes: 1. Wladimiro Panizza (Ita) 81 uur, 4 min. 23 sec.; 2. Bernard Hinault (Fra) op 1 min. 5 sec.; 3. Faustino Ruperez (Spa) op 1 min. 49 sec.; 4. Gianbattista Ba- ronchelli (Ita) op 2 min. 35 sec.; 5. Gio vanni Battaglin (Ita) op 2 min. 40 sec.; 6. Francesco Moser (Ita) op 3 min. 30 sec.; 7. Tommy Prim (Zwe) op 4 min. 14 sec.; 8. Roberto Visentini (Ita) op 4 min. 20 sec.; 9. Giuseppe Saronni (Ita) op 5 min. 1 sec.; 10. Gody Schmutz (Zwi) op 5 min. 23 sec. HULSBERG (GPD) - Met nog twee dagen te koersen, weet het peloton van Olym piad Ronde zich definitief verslagen door de Russen. Voor al degenen die on danks alles de hoop op hun kansen hadden bewaard, grepen de Sowjets het in theorie beslissende „Lim burgse weekeinde" aan om hun overmacht te bena drukken. Ze deden dat met name in de etap pe van zaterdag, toen ze met vijf (van de zes) renners van de A-ploeg in de kopgroep zaten en Oleg Log vin via de ritoverwinnig door boni ficatie de oranje leiderstrui over nam van zijn landgenoot Aavo Pik- koes. Greep De greep die de Russen op de wed- GRENOBLE (ANP) - Met een superieure overwinning in ile zesde etappe van de Dau phiné Liberé, de koninginnerit over vier Alpentoppen, heeft Johan van de Velde gisteren zijn doorbraak naar de internationale top bewerkstelligd. De 23-jarige Brabander reed 60 ki lometer aan de leiding. Hij won de etappe met 3 min. en 22 secon den voorsprong op Pierre Bazzo en nam.de leiding in het alge meen klassement van de Belg Criquielion over met 2 min. en 26 sec. voorsprong op de Zweed Sven-Ake Nilsson. Met nog één (berg)etappe te rijden kan hem de eindoverwinning nauwelijks meer ontgaan. De zesde rit van de Dauphiné Libe ré was een taktische koers. De ploegen van Post en Danguil- laume sloegen - noodgedwongen - de handen ineen om de Belgen, die de wedstrijd tot dan hadden beheerst, uit de leidende posities te rijden. Beide ploegen stuurden op de tweede col, de Noyer na 199 kilometer, LUITENANTS naar voren. Voor Post kopman Zoe temelk was dit Johan van de Vel de, voor Danguillaume's leiders Seznec en Martin de immer werklustige Zweed Nilsson. Bij het tweetal voegden zich de in het klassement vrijwel kanslozen Bazzo en Lejarreta. Achter de kopgroep legden Zoete melk en het duo Seznec-Martin de koers stil. Het initiatief werd aan de Belgen gelaten. Het kwam nooit tot een serieuze achtervol ging, omdat Criquielion, De Muynck en Willems op de steile Alpenflanken de grootste moeite hadden het tempo van Zoete melk c.s. te volgen. Van de Velde reed een slimme koers. Op de Noyer bepaalde hij zich tot het volgen van de overige drie. Zeven kilometer voor de top van de Luitel, na 129 kilometer, zag hij dat zijn medevluchters vermoeid raakten. Van de Velde demarreerde slechts één keer en was weg. Hij maakte zoveel snel heid dat het leek of de overige drie stilstonden. Eenmaal alleen voorop reed Van de Velde in prachtige cadans naar de eind streep, gelegen op de top van de Chamrousse bij Grenoble. Het was dat hij tijdens de afdaling van de Luitel, een zeer smal en ge vaarlijk weggetje veelvuldig in de remmen kneep, anders was zijn voorsprong nog veel meer opge lopen. "Ik ben tevreden", zei de altijd bescheiden Van de Velde, "tijdens mijn solo heb ik geen moment van verzwakking ge voeld". De uitslag van de zesde etappe va,n de Dauphiné Liberé is: 1. Johan van de Velde (Ned) 166 km in 5 uur, 8 min. 52 sec. (gem. 32.247 km/u); 2. Pierre Bazzo (Fra) op 3 min. 22 sec.; 3. Marino Lejarreta (Spa) op 3 min. 24 sec.; 4. Sven- Ake Nilsson (Zwe) z.t.; 5. Joop Zoetemelk (Ned) op 4 min. 20 sec.; 6. Raymond Martin (Fra) op 4 min. 26 sec.; 7. Robert Alban (Fra) z.t.) 8. Bernard Thevenet (Fra) z.t.) 9. Joaquim Agostinho (Por) z.t.; 10. Hennie Kuiper (Ned) z.t. Het algemeen klassement na de voorlaatste dag ziet er als volgt uit: 1. Johan van de Velde (Ned) 32 uur, 16 min. 44 sec.; 2. Sven- Ake Nilsson (Zwe) op 2 min. 26 sec.; 3. Joop Zoetemelk (Ned) op 3 min. 6 sec.; 4. Raymond Martin (Fra) op 3 min. 9 sec.; 5. Joaquim Agostinho (Por) op 3 min. 22 sec.; 6. Hennie Kuiper (Ned) op 3 min. 43 sec.; 7. Marino Lejarreta (Spa) op 3 min. 55 sec.; 8. Robert Alban (Fra) op 4 min. 19 sec.; 9. Paul Wellens (Bel) op 4 min. 57 sec.; 10. Bernard Thevenet (Fra) op 5 min. i indrukwekkende solo juichend over de strijd hebben, tekende zich dit weekeinde duidelijk af bij het over zien van de feiten: - Oleg Logvin's etappezege bete kende de vijfde dagprijs voor de Russen op een totaal van acht; - ze bezetten de eerste drie plaatsen in het algemeen klassement. In volgorde: Logvin, Dedenov, Pik- koes; - op het sprintklassement na (dat is in handen van Dries Klein), leiden de Russen in alle rangschikkingen: met Logvin in het algemeen klas sement, met Pikkoes in het punten- en combinatieklassement en met z'n allen in het ploegenklasse- ment. De Nederlandse concurrentie stel de daar in Limburg meer verlies dan winst tegenover. Verlies in de vorm van forse achterstanden die twee goedgeklasseerden uit de na tionale top opliepen. Henk Mut saarts finishte zaterdag op 18 minu ten („Gewoon de slag gemist. Stom, stom, stom"...) en Jacques Hane- graaf („Volgens mij heb ik longont steking. Ik raakte helemaal geblokkeerd") eindigde gisteren op acht minuten. De winst kwam van Jacques van Meer, die met grote overtuiging de koninginnerit Hulsberg-Hulsberg won, maar daar niet zoveel mee op schoot omdat hij zaterdag tijd ver speelde toen hij twee kilometer voor de eindstreep in een sloot te rechtkwam. Geplust en gemind ging hij er een onbeduidend aantal seconden op vooruit, maar dank zij een stel zwaar verlies lijdende ren ners klom hij - als dik verdiende troostprijs - van de tiende naar de vierde plaats in het algemeen klas sement. Daarmee werd de kleine Westbra bander de beste Nederlander op 1.52 van leider Oleg Logvin. Beter dan wie ook beseft Jacques van Meer echter dat hij zich geen enkele illusie hoeft te maken. Daarvoor rijden de Russen te indrukwek kend. Met name zaterdag, toen er in het eerste wedstrijduur een kopgroep van 23 man ontstond, die op de eindstreep 8,5 minuut bleek te zijn uitgelopen, imponeerde de intus sen zo gevreesde rode brigade an dermaal. Jacques van Meer over zijn ervaringen met deze tegen standers en zijn positie als best ge klasseerde Nederlander: „Ze rijden als ploeg zo verschrikkelijk sterk, dat er in dit peloton niemand is die daar tegenop k an. Ik zal blij zijn wanneer ik straks bij de eerste tien in het eindklassement sta". „Om tegen die Russen op te bok sen, heb je meer nodig dan de ge middelde ploeg zoals die hier fietst. Daar is een nationale selectie voor nodig. Een tijdje geleden ben ik met een KNWU-ploeg naar de ron de van Loir et Cher geweest, waar ook Kussen deelnamen en aie nau- den het behoorlijk moeilijk met ons. Maar hier is er niets tegen te beginnen. Ze hanteren een formi dabele ploegentactiek. Dat is wer kelijk indrukwekkend", aldus Van Meer. Rivaliteit Daarbij kwam in de etappe van zondag dan nog, dat de Russen tot hun stomme verbazing steun kre gen van de Nederlanders. Ploeglei der Herman Krott had het zijn Rus sische collega Victor Kapitanov al gezegd: de onderlinge rivaliteit is in Nederland groot. Die bevestiging kwam voor de Russen als een ge schenk uit de hemel toen Jacques van Meer zich uitleefde op de gol vende Limburgse wegen. Bij elke poging (dat waren er vijf in totaal) die aan zijn beslissende ontsnap ping voorafging, werd hij door een landgenoot teruggehaald. „En ik heb gehoord", sprak hij na afloop met ingehouden woede, „dat de Nederlanders flink achter me heb ben zitteh jagen toen ik eenmaal voorop reed, terwijl dat werk na tuurlijk eigenlijk door de Russen opgeknapt had moeten worden. Nou ja... zo gaat dat. Vanuit spon- sorsbelangen is het wel te verkla ren. Tenslotte zien wij in de ploeg ook liever dat er een Rus wint dan een Nederlander van een ander merk..." Met nog twee vlakke etappes, waarin de Russen hun zo geprezen teamwork als sterkste wapen heb ben, kan er met de stand van het algemeen klassement niet veel meer gebeuren. En ook op de indi viduele tijdrit van vandaag in Schijndel is voor Nederlands best- geplaatste coureur geen hoop te bouwen. Eerder deze ronde moest Jacques van Meer het in Neede onder soort gelijke omstandigheden duidelijk afleggen tegen de Russische verte genwoordigers. Hij verspeelde in die tijdrit 1.05. „Voor ons sprak Jacques van Meer daarom i de Nederlandse deelnemer na dit weekend wel ken...." Het algemeen klassement ziet er als volgt uit 1. Logvin (Sov 1) 22 uur. 4 min. 37 sec.. 2. Dedenov (Sov 1) op 1 mm. 16 sec., 3. Pikoes (Sov 1) op 1 min. 19 sec., 4. Van Meer (Gaz) op 1 min. 52 sec., 5. Katsje- rin (Sov 1) op 2 min. 23 sec., 6. Vonk (Uit) op 2 min. 52 sec., 7. Van Vlimme- ren (Eyc) op 3 min. 34 sec.. 8. Wynands (Ams) op 3 min. 34 sec., 9. Broers (Erp) op 3 min. 36 sec., 10. Van der Poel (Erp) op 3 min. 38 sec.. 11. Damen (Dri) op 4 min. 10 sec., 12. Schür (Uit) op 4 min. 22 sec., 13. Klein (Gaz) op 6 min. 25 sec., 14. Van Rijnsoergen (Dri) op 6 min. 37 sec., 15. Moons (Erp) op 7 min. 39 sec., 16. Hanegraaf (Ams) op 8 min. 41 sec., 17. Kurzweg (Bro) op 9 min. 30 sec. 18. Bouwman (Uit) op 10 min 20 sec., 19. Koetsnetsov (Sov l)op 11 min. 6 sec., 20. Hassink (Ams) op 11 min. 12 PARIJS (AFP) - De hoop dat na 34 jaar de open Franse tenniskampioen schappen eindelijk weer eens door een Fransman gewonnen zouden wor den, is door Jimmy Con nors hoogstpersoonlijk de grond ingeboord. De als derde geplaatste Ameri kaanse vechtjas, die in een vroege ronde bijna op de knieën was ge bracht door Jean Claude Caujol- le, nam gisteren wraak tegen de Franse nummer één Yannick Noali. Hij behoefde er niet eens de volle drie sets voor te spelen. Bij een achterstand van 4-5 en deuce in de tweede set vergde Noah bij een poging een mees terlijk gecamoufleerde dropshot te achterhalen te veel van zich zelf. Hij sloeg tegen het gravel en blesseerde daarbij zijn been. Na dat een dokter er naar had geke ken, probeerde de Fransman verder te spelen. Maar toen hij eenmaal had geserveerd, was hij niet eens meer in staat naar voren te strompelen. Hij staakte de strijd en met de score 7-5, 6-4 plaatste Connors zich voor de kwartfinales. Voor Frankrijk zou dat wel eens kupnen betekenen, dat bij de Daviscupwedstrijd over veertien dagen tegen Tsje- choslowakye geen beroep op Noah kan worden gedaan. Voor de kwartfinales hebben zich verder geplaatst Vitas Gerulaitis, Wojtek Fibak en de Chileen Hans Gildemeister. De partijen voor de bovenste helft van de achtste fi nales worden maandag gespeeld. Het gaat om de ontmoetingen: Brian Gottfried-Harold Solo mon, Björn Borg-BalaszTaroczy, Corrado Barazzutti-Peter McNamara, Manuel Orantes- Guillermo Vilas. Chris Evert retourneert de partij Moeilijk In het dames enkelspel is de ver wachte finale tussen Chris Evert Lloyd en Billie Jean King een stapje dichterbij gekomen. Beide Amerikaanse speelsters werden zwaar op de proef gesteld, maar kwamen er door. De 36-jarige Billie Jean King hapte zaterdag tussen de buien in wolken stof in haar partij tegen haar Newyorkse stadgenote Lesley Allen en won met 6-4, 3-6, 6-2. Chris Evert Lloyd had het gisteren zo moge lijk nog moeilijker. Tegen de blonde, hoogopgeschoten zes tienjarige Bettina Bunge, die een ronde eerder Nanette Schutte had uitgeschakeld, kwam de vroegere Wimbledonkampioene op het centrecourt van Roland Garros met 4-6, 1-3 achter. Na een onderbreking wegens regen stelde de nummer één van het schema alsnog orde op zaken: Heren 4-6,6-4, 6-3. "Ik had niet gedacht dat Bettina zo sterk zou spelen", bekende Chris Lloyd na afloop. De in Zwitserland geboren, in Peru en de Verenigde Staten op gegroeide Bunge, die bij de Fede ration Cup voor West-Duitsland uitkwam, toonde zich enigszins teleurgesteld. "Ik heb lang in de overwinning geloofd, maar op de beslissende momenten maakte ik teveel fouten". Heren enkelspel zestiende finales: Ma nuel Orantes (Spa)-Bruce Manson (Vst) 7-6, 6-0, 6-3, Björn Borg (Zwe)- Pascal Portes (Fra) 6-3, 6-0, 6-1, Peter Menamara (Austr)-Christophe Roger- Vasselin (Fra) 6-7, 6-2, 7-6, 6-4, Corra do Barazzutti <Ita)-Belus Prajoux (Chi) 6-2, 64, 6-3, Harold Solomon (Vst>-Van Winitsky (Vst) 6-7, 64. 7-5, 64, Guillermo Vilas (Arg)-BÏister Mottram (Eng) 6-2. 6-3, 6-3, Brian Gottfned (Vst)-Ivan Lendl (Tsj.sl) 2-6, 7-6, 1-6, 7-5, 6-3. Als de-geplande finale tussen Lloyd en King inderdaad werkelijkheid wordt, is het voor Billie Jean King het eerste finale-optreden in acht jaar. De laatste nederlaag van Chris Lloyd in Parijs ligt bij na even vei in het verleden: zeven jaar geleden in de finale tegen Margaret Court. In de kwartfinales komt Billie Jean King uit tegen Dianne From- holtz. De als vijfde geplaatste Au stralische had ook al drie sets no dig tegen de vorige zomer naar Zwitserland uitgeweken Tsjechi sche Hana Strachanova: 4-6,6-4, 6-3. In de top van de plaatsingslijst viel geheel volgens verwachting de nummer vier weg. Virginia Wade. die sinds 1972 niet meer door drong tot de laatste acht, verloor met 6-0, 6-7, 6-0 van de negen- tienjarige Ivanna Madruga. Achtste tmales: Jimmy Connors (Vst>- Yannick Noah (Fra) 7-5, 7-6. Noah trok zich terug wegens een kuitbles sure. Vitas Gerulaitis (VSpFerdie Taygan (VS) 6-3, 7-5. 6-1, Wojtek Fi bak <Pol>-Paul Mcnamee (Aus) 64. 64,6-7,6-3, Hans Gildemeister (ChiK Raul Ramirez (Mex) 3-6.6-3,0-6.6-3. Dames Dames enkelspel: achtste finales: Ivanna Madruga (ArgFVirginia Wade (Eng) 6-0, 6-7, 6-2, Chris Lloyd Evert (VS)-Bettina Bunge (VSt) 4-6, 64, 6-3, Kathy Jordan <VS>-Sylvia Hanika (W.D1, 6-1. 6-2, Hana Mandhkova (Tsj.sl hPetra Delhees (Zwi) 6-1.6-2. Wendy Turnbull (Aus>-Anne Smith (VS) 7-6, 7-3, Virginia Ruzici (Roc)- Mima Jausovec (J.sl) 7-6. 6-3. Diana Fromholtz (Aus>-Hana Strachanova (Tsj.sl) 4-6. 64. 6-3. Billie Jean King (Vs)-Lesley Allen (VS) 64. 3-6. 6-2 LEIDEN iv sater* steklasser Rynsburgse Boys speelt morgenavond in de kwart finale van de zaterdag beker tegen mede-eersteklasser Bennekom. De wedstrijd begint om 19.00 uur. VOETBAL - Het Nederlands elftal van spelers tot 21 jaar heeft giste ren in Toulon met 4-0 van China gewonnen. De wedstrijd gold voor de a-groep van het junioren- toernooi in Toulon. Bij de rust leidde de ploeg van Ger Blok met 2-0. ZWEMMEN - Vrije slagzwemster Reggie de Jong, die zich speciali seert op de midden- en lange af stand, heeft gisteren in het Utrechtse zwembad de Kwakel het Nederlands adspirantenre- cord op de 100 meter vrije slag (25 meterbad) verbeterd tot 57.0 se conden. DAMMEN - Harm Wiersma heeft het afgelopen weekeinde in Slagharen het wereldrecord si- multaan-dammen verbeterd. In twaalf uur speelde hy 200 partij en, verloor er vijf en speelde 24 keer remise. In 1975 toen Wiers ma zijn vorige record in Hierden vestigde verloor hij acht partijen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15