en Duin succesvol tcnniscompetities PROMOTIE LISSE NU DUBIEUS Maassen van de Brink slaagt niet in opzet Stukje plakband roept veel discussies op Sportschool Leiden valt weer in prijzen Ajax onderuit TIEN TEAMS KAMPIOEN Petra Hoek lichtpunt in zwemwedstrijden ontvangt 24 teams in 'monstertoernooi' Kuni derde dan karate. IN TITELSTRIJD MODERNE RITMISCHE GYMNASTIEK MAANDAG 2 JUNI 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - Zes leden van sport school Leiden hebben op het tea- kwondo-toernooi van Den Edel beslag gelegd op een eerste plaats. Het toernooi werd over vier wedstrijddagen uitgespreid. Bij de dames won Marina Hillen za terdag in de categorie tot 60 kilo gram, waardoor de eindzege haar niet kon ontgaan. Ook Ruud van Ooyen, Fred Otto en Gerard van den Berg zorgden voor een der gelijke prestatie. Steven MacRooy en Carlos Pique moesten zaterdag met respectie velijk een tweede en derde plaats genoegen nemen, maar de pun ten die zij daar mee verdienden bleken uiteindelijk toch vol doende voor een eerste plaats in de eindrangschikking. Chris van Schie en Henk Kok hadden za terdag wel succes, maar in de to taalstand moesten zij een toontje lager zingen. NIJMEGEN - Het cricktetteam van Ajax heeft gisteren een nederlaag moeten incasseren bij Quick Nijmegen. De Leidenaars kwa- voor 39. Raymond Tolchard (13 runs), Ton Eldering(14)en Ernst Oudshoorn (14) leverden nog een aanvaard bare prestatie af, de overige spe lers bivakkeerden in de grauwe middelmaat. LEIDEN - TEAN en Zee en Duin leverden in het afgelopen tennisweekeinde aansprekende prestaties. De Alphense ploeg heeft daardoor nog uitstekende mogelijkheden om te promoveren; voor Zee en Duin werd dat gisteren al een feit. Piet Veentjer kon ondanks zijn uitstekende spel het Noordwijkse T.V. niet aan een overwinning helpen. De Katwijkse tennisvereniging bleek in deze competitie op alle fronten overigens succesvol. Van de 15 aan de competitie deelne mende teams werden er 10 kam pioen. Negen teams van dat aan tal promoveerden uiteindelijk. De Leidsche Hout boekte slechts gedeeltelijk succes. Het "eerste" kreeg het wederom niet voor el kaar om zich in de over gangsklasse te nestelen; daarte genover stond de promotie van de reserves naar de tweede klas se. Het Noordwijkse T.V. ging onderuit tegen HTC. TEAN is er echter nog niet. Ko mende week moet de Alphense formatie, die gisteren niet zonder de nodige zenuwschokkende momenten voor de grote suppor- tersschare, met 5-3 zegevierde over T.O.Z. uit Oss, nogmaals in het "krijt" treden tegen het Rot terdamse Racketeers. De beslis sing viel gisteren in de GD. Uit de enkelspelen en het HD en DD had TEAN een 4-3 voorsprong, dank zij winst van Jan Willem Bruin in het eerste HE (6-0, 6-4 tegen F Vis); Rik Suyver in het derde HE (tegen Hendrik van der Berg, 6-3, 6-0); Tine Langeveld in het eerste DE (tegen Patricia Geurds, 1-6, 7-6, 6-3) en het duo Charmel Asselbergs/Jan Willem Bruin tegen Vis/Van Zalingen: 1-6,6-3,6-1. Maar de zenuwen wa ren snel bedwongen. Geweldig teamwerk van het tweede GD van TEAN, Hanneke van der Klis/Jan Willem Bruin zette de kijkers uit Alphen binnen het uur op "feesf'-temperatuur via een LISSE - De promotiekansen van de Lisser schakers han gen na de wedstrijd tegen U.S. aan een zijden draadje. Het duel werd zaterdag bij een 4-5 stand ten gunste van de Amstel- veners afgebroken. Om het be nodigde gelijkspel te bereiken is John van Dijk verplicht zijn hangpartij te winnen, iets wat ge zien zijn positie een moeilijke zaak lijkt. Den Haag 2 verzekerde zich als eerste van een plaats in de landelijke competitie door Heemstede met 8-2 op te rollen. Ondanks het feit dat U.S. zich nog voor de tijdnoodcontrole van een 2-5 voorsprong verzekerde was het in Lisse een uiterst spannend gebeuren. Het totaalbeeld van de stellingen duidde immers voort durend op een gelijkopgaande strijd. Twee remises openden de score. Fred van Randen zag in een rustige Spaanse partij het evenwicht nooit verstoord. Veel spectaculairder was de punten- deling van Aad van der Poel. V.d. Poel offerde wat optimistisch een kwaliteit en twee pionnen, leek daarna minder te staan, maar won plots het geofferde materiaal toch weer terug. Een overwin ning lag nu in het verschiet, maar in lichte tijdnood liet de Voor- houter opponent Delfos met een remise glippen. Wim Rossdorf kwam er na stukverlies niet meer aan te pas: 1-2. Thorn Leeson trad uitermate gemotiveerd achter het bqrd aan. De correspondentie schaker had zich aan zijn slechte resultaten van de laatste tijd da nig geërgerd. Stigter kreeg dan ook geen enkele kans en werd vanuit de opening van het bord geveegd: 2-2. Drie winstpartijen aan U.S. zijde brachten Lisse 1 vervolgens in de problemen. Aan het kopbord werd Aad Lommerse met zwart door Van de Werve flink in de verdrukking gebracht, waarna een pionoffer hem tenslotte vel de. Jos van Hal ging matig uit de, startblokken, maar won vervol gens via een kwaliteitsoffer een pion. Het offensief van de Lisse- naar leek door te slaan, totdat hij opeens het juiste spoor bijster raakte en pardoes verloor. Guus van Dijk stond lange tijd redelijk, om tenslotte door twee paarden in een matnet gestrikt te raken: 2-5. In de tweede sessie moest de ach terstand ongedaan gemaakt wor den. Een goede stelling van Rob v.d. Aardweg leek in een da- meëindspel enigszins te verwate ren. Op fraaie wijze kon v.d. Aardweg echter vervolgens een vrijpion naar de promotie voeren. Sjaak Kamps zorgde voor 4-5 door in een gelijke positie hard nekkig door te ploeteren, hetgeen wat met een zege werd beloond. Alle Lissese hoop is nu gevestigd op John van Dijk. Deze had lange tijd de beste papieren, maar over zag plots een tussenzet van te genstander Dekkers. Dit leidde tot een eindspel met, buiten een gelijk aantal pionnen, voor ieder een toren en een loper van onge lijke kleur op het bord. Morgen avond mag Van Dijk in Amstel veen gaan proberen zijn oppo nent in de remiseachtige positie te" flessen. Wint van Dijk dun heeft Lisse meer bordpunten dan U.S. en promoveert het naar de KNSB competitie. Bij remise of verlies is U.S. op matchpunten de gelukkige. RUUD DOBBELAAR Dirk Maassen Van de Brink deed in het afge lopen weekeinde tevergeefs een poging om het of ficieuze Neder landse record op de 100 kilometer snelwandelen te verbeteren. LEIDEN - Snelwandelaar Dirk Maassen van de Brink is het afgelopen weekeinde niet in zijn opzet geslaagd 1. officieuze Nederlandse record over 100 kilometer te verbeteren. De atleet van het Leidse A V Holland was in he Brabantse Sint Oedenrode weliswaar duidelijk de snelste maar bleef met zijn tijd van 10 uur 50 minuten 24 seconden toch ruim verwijderd van het record van Jan de Jonge (10.13.35). Halverwege de zaterdagavond acht uur gestarte wedstrijd zag het er nog goed uit voor Maassen van de Brink, die op dat moment nog op een schema liep van 10 uur en 6 minuten. Toen echter kwam de terugslag. De Holland-snelwandelaar naderhand: "Ik ben veel te snel gestart. In het tweede gedeelte van de wedstrijd voelde ik me erg slap worden. Ik kreeg ook last van stijve spieren want het plensde de hele nacht van de regen. Ik heb zelfs nog een moment aan uitstappen gedacht maar dat heb ik weer snel van me afgezet. Ik heb hier in elk geval zege (6-2, 6-0) tegen Victoria van Tiel/Vis. De balans zou echter ze ker naar de zijde van de gasten uit Qss zijn dóorgeslagen als niet Ti na Langeveld in het eerste DE, na verlies van de eerste set met maar liefst 1-6, de tie-break in de twee de had gewonnen met een dave rende smash als sluitstuk. De Noordwijkse T.V. was kansloos tegen HTC Son: 1-8. Alleen de ge routineerde ex-eredivisie-speler van de Metselaars, Piet Veentjer, won. Dat deed hij in het eerste HE, en op een niet mis te verstane wijze. Tegenstander Piet van Eijck mocht alle hoeken van de hem toch vertrouwde baan, TC Son speelde thuis, nog eens extra goed bekijken. Het werd 6-2, 6-1 voor Veentjer. Verder waren de Noordwijkers onmachtig om het de Brabanders lastig te maken. Bij de stand 6-1 voor de T.C. Son werden de twee GD dan ook maar cadeau gegeven. Kansloos was gisteren ook de Leidsche Hout, al dient wel te worden gezegd dat de uitslag het werkelijke krachts verschil niet juist heeft aangege ven. Bij de stand 0-6 werd, zoals reeds vermeld de strijd gestaakt. "Zee en Duin" heeft, ondanks de toch duidelijke 6-2 zege hard moeten werken in Wijk bij Duur stede. "UITWIJK" capituleerde pas in de dubbelspelen. De en kelspelen brachten een 2-2 stand op het scorebord door winst van Jan de Groot: 6-1,7-6 tegen Johan de Graaf, en Marijke Guyt, 6-2,6-0 tegen Corrie de Kroon. Van de dubbelspelen pakte "Zee en Duin" er drie. Na het HD pn het DD was de stand 4-2 en met de grote voorsprong in sets, 9-5, be hoefden de Katwijkers nog maar 8 spellen te scoren om zich zeker te stellen van de promotie naar de tweede klasse. Marijke Guyt en Jan de Groot zorgden echter voor nog een set voorsprong door in het eerste GD tegen de Uitwijkse combinatie Ruud Bos/Corrie de Kroon de eerste set met 6-1 in hun voordeel te beslechten. Toen was de zaak bekeken. De uitslag werd tenslotte 'door de winst van de twee GD 6-2 voor "Zee en Duin", dat via deze zege in de volgende competitie haar geluk in de tweede klasse mag beproeven. Artesia uit Koudekerk promoveer de door een 6-2 zege op Naarden 2 naar de derde klasse. veel van geleerd". Een snelwandelwedstrijd over 100 Engelse mijl (ca. 160 km) werd door Jan de Jonge gewonnen officieuze nationale recordtijd van 16 uur 55 minuten 32 seconden. een fraaie BODEGRAVEN - In het kader van de heropening van het geheel verbouwde Bodegraafse zwem bad De Kuil vonden afgelopen zaterdag de Zuidhollandse zwemkampioenschappen plaats. Het onaangename weer stond goede prestaties in de weg. Toch waren er wel enkele lichtpuntjes. Petra Hoek (Katwijk) was met een eerste en tweede plaats (100 meter rugslag en 100 meter vlin derslag) zeer succesvol. Ook Jo- landa Laterveer (Zijl/LGB) werd tot kampioene gekroond (100 me ter vlinderslag). Verder werd Sylvia Bakker (LZ'86) derde op de 100 meter rugslag, Reinier Haasnoot (Zijl/LGB) tweede op de 100 meter schoolslag en Hans Lalau (Zijl/LGB) derde op de 100 meter vlinderslag. Uitslagen: 100 meter rugslag meis jes 1964: 1. Petra Hoek (Katwijk) 1.10.5, 100 meter vlinderslag meisjes 1964: 1. Tineke Jansen (de Hoogwerf) 1.07.4, 2. Pqtra Hoek (Katwijk) 1.08.5; 100 meter vlinderslag meisjes onder 10 jaar: 1. Jolanda Laterveer (Zijl/LGB) 1.27.8; 100 meter rugslag meisjes 1968: 1. Patricia Spitters (Zian Vitesse) 1.19.5; 3. Sylvia Bakker (LZ'86) 1.22.1; 100 meter school slagjongens 1966: 1. Erik Rieken (AZC) 1.19.1; 2. Reinier Haasnoot (Zijl/LGB) 1.19.5; 100 meter vlin derslag jongens 1965: 1. Remco Snuverink (VZC) 1.07.2; 3. Hans Lalau (Zijl/LGB) 1.09.7; 4. Wilco v.d. Zeeuw (LZ'86) 1.10.0; 100 me ter vrije slag meisjes 1969: 1. Ka rin Verduyn de Hoogwerf 1.08.0; 4. Yvonne de Kier (LZ'86) 1.14.1; 100 meter schoolslag meisjes on der 10 jaar: 1. Monique Middel burg (de Hoogwerf) 1.35.5; 5. Mi reille Correljé (Zijl/LGB) 1.39.0; 100 meter vrije slag jongens 1965: 1. Robert Nispeling (de Devel) 1.00.4; 4. Wilco v.d. Zeeuw (LZ'86) 1.02.4; 5. Hans Lalau (Zijl/LGB) 1.03.1; 100 meter vrijeslag meisjes onder 10 jaar: 1. Ester Gelens (ZPB) 1.14.3; 4. Mireille Correljé (Zijl/LGB) 1.20.7. LEIDEN - Ook dit jaar organiseert de zaalvoetbalvereniging Van Rooyen het 'Van Rooyen Mon ster zaalvoetbaltoernooi'. De Leidse kampioen ontvangt woensdagavond in de1 Groenoordhal 24 clubs uit de Leidse regio die in vier poules gaan strijden om de beker. Onder deze teams bevinden zich naast Van Rooyen o.m. de inter-regio- nale clubs Koosjardin, Glasber gen en De Engel en de hoofdklas sers Oegstgeest, De Taverne, MJBS, EKL Boys, Vd Plas en Van Duuren. Het evenement be gint om 19.00 uur en de finale duels worden om ongeveer 22.15 uur gespeeld. Naast de beker voor de uiteindelij ke winnaar zijn er prijzen be schikbaar gesteld voor de beste speler en keeper van hettoernooi. LEIDEN - Gopala Kuni, een Zuid afrikaan die les geeft bij de Noordwijks/Leidse sportschool Jurojin, is zaterdag in Naarden geslaagd voor het examen derde dan karate. Kuni schaarde zich hiermee bij het selecte groepje karateka's die in het bezit zijn van een dergelijk hoge graad. Gopala Kuni verblijft nog niet zo lang in Nederland. Hij ontvlucht te destijds zijn land na de rellen in de zwarte woonwijk Soweto. AMERSFOORT (GPD) - EEn stukje plakband, amper zo groot als een postzegel, heeft zater dagavond in de sport hal 'De Koppel' na af loop van de finale om het Nederlands kam pioenschap Moderne Ritmische Gymnas tiek veel discussies en irritaties tussen vooral jury en wedstrijdlei ding tot gevolg gehad. kreeg degene waar het om ging, de Utrechtse Irma Borgstee- de, op het onderdeel lint een volle punt aftrek, waardoor Lily Mol uit Hilversum met haar op een gedeelde derde plaats terecht kon komen. De titel ging onbedreigd op nieuw naar Joke de Boer van de Badhoeve. Hoewel de heibel op zich nau welijks van invloed was op de eindklassering was het symp tomatisch voor de wijze waarop deze tak van topsport wordt beoefend: boordevol naijver en op het scherp van de snede. Daarbij is van in vloed dat de te gebruiken ma terialen knots, lint, hoepel, touw en bal aan strenge inter nationale voorschriften moet voldoen, waarvoor speciale meetapparatuur bestaat. Zo mag bijvoorbeeld de greep van het lint niet boven een bepaald gewicht zijn en die nen de afmetingen tot op voorgeschreven millimeters nauwkeurig te kloppen. Dit om te voorkomen - zoals meermalen internatonaal is gebeurd - dat turnsters de stokjes van de linten met wat lood laten verzwaren waar door na het opgooien bij het neerkomen een sierlijker curve kan worden be reikt. De 'overtreding' van Irma Borgsteede was van volko men onschuldige aard: een minimaal stukje doorzichtig plakband op het handgreepje waar ze in het verleden nooit enige moeilijkheden bij con troles mee had gehad en dat daar bovendien zonder enige bedoeling zat. Maar uitgere kend het gat in de meetplank, die in Amersfoot stond opge steld, bleek een fractie van een millimeter te klein om het sokje er soepel door te laten glijden. En aangezien er een vol punt af trek op het spel stond, ont wikkelden zich heftige dis cussies tussen de wedstrijd leiding, die haar formele ge lijk erdoor wilde drukken, en de jury, die meende dat ab soluut niet van enig voordeel kon worden gesproken en bovendien de juiste afmeting van het betreffende gat in twijfel trok. De voorzitter van de sectie mo derne ritmische gymnastiek, Bep Vos: „In Polen en Bulga rije heeft Irma zonder enige problemen met hetzelfde ma teriaal gewerkt. Ik vind aftrek onjuist". Dit was voor Judy de Boer, de train ster van de Badhoeve aanleiding een schriftelijk protest in te die nen. Haar motivatie: „Voor schrift is voorschrift. AI heb ik er geen direct belang bij, <ve zijn nu eenmaal met top sport bezig". Maar voordat het protest in behandeling zou komen, was de jury al voorde wedstrijdleiding door de knieën gegaan. Relevant detail bij deze kestie is dat ooit Berthy van de Kwaak, nu trainster van Pax uit Hoofddorp, door een soortgelijk geval haar natio nale titel kwijt raakte. Vol gens Bep Vos zal controle van het materiaal voortaan vooraf in plaats van achteraf plaats vinden. De rumoerige gebeurtenis overschaduwde enigszins de grote klasse die met name Jo ke de Boer op de voorge schreven onderdelen hoepel, knotsen, lint en touw etaleer de. Haar prestaties werden te recht met cijfers boven de 9 gehonoreerd. Zij zal Neder lands grootste troef zijn op de Europese kampioenschap pen die 24,25 en 26 oktober in Amsterdam worden gehou den. Wat betekent dat zij een serieuze concurrente is voor vertegenwoordigsters uit de Oostbloklanden, die nog niet zo'n absolute hegemonie hebben opgebouwd als hun collegaatjes van het keurtur- nen. En ook de andere leden van de nationale ploeg, zoals Suzanne Knip, die tweede werd, Irma Borgsteede en de kampioene bij de junioren Vicky Liem staan internatio naal op behoorlijk ni veau. Het zou, gelet op deze situatie, prettig zijn als de Nederland se ritmische ploeg zich onder leiding van de oorspronkelijk Roemeense bondstrainster Ilena Iosif- ze is hier aan haar tweede seizoen bezig - opti maal op deze internationale titelstrijd zou kunnen voor bereiden. Bep Vos: „Het is weer het, oude liedje: geen geld genoeg. Het enige dat nog openstaat is een invitatie- toernooi in september in Hongarije. Deelname daaraan is eigenlijk van levensbelang. Voor het overige moet de ploeg het hebben van keihard trainen en onderlinge wed strijden om de 14 dagen. Uit eindelijk zullen twee meisjes aan de Europese kampioen schappen meedoen, een gaat mee als reserve en de vierde valt af'. Voor het eerst zal Lily Mol niet meer in het internationale spel voorkomen. De 22-jarige Hilversumse voelt er niets meer voor zich aan de strenge discipline van Ilena Iosif te onderwerpen. Ze zegt hier over „Er kap tegenwoordig bij de trainingen geen lachje meer af. En hoewel ik nog steeds bezeten ben. van deze sport, heb ik er toch maar een punt achter gezet". Waarbij ze verder laat doorschemeren dat er „diverse toestanden zijn, die het allemaal minder plezierig maken". Een vin gerwijzing dat het ook in deze tak van het Nederlandse top- sportgebeuren geen botertje toe de boom is. (Van onze sportredactie) UTRECHT - Het hoofdbestuur van het Koninklijk Neder- lands Gymnastiek Verbond heeft besloten de besprekingen met de Nederlandse Katholie ke Gymnastiek Bond te hero penen. Een nieuw gezichtspunt hierbij is dat het KNGV bereid is te gaan praten over een federa tieve samenwerking in het topsportgebeur en, wat altijd in eerste instantie als onaan vaardbaar is afgewe- zenm Het KNGV-hoofdbestuur stélt wél als voorwaarde dat er een situatie moet worden ge creëerd die het mogelijk maakt over vijf jaar één na tionale gymnastiekbond te hebben, met behoud van eigen identiteit voor alle verenigin gen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14