„Noordwijk feller en gretiger dan ACV Bröring: „Overschrijvingsverzoek is een noodsignaal Schipper: Al moet ik met een houten poot het veld in Derde wedstrijd morgen Vrij MAANDAG 2 JUNI 1980 99 NOORDWIJK - De in Assen afge schoten losse flodder bleek te zijn ingeslagen als een bom. Geprik keld als hij was, doordat trainer John Eelman hem had ingewis seld voor Timo Gerlof, lanceerde Ruud Bröring na afloop van het duel ACV-Noordwijk enkele pit tige uitspraken, die vorige week maandag sec in deze krant wer den afgedrukt. Ter herinnering: Bröring achtte het volslagen on begrijpelijk dat Eelman uitgere kend hem naar de kant haai ge haald. "Het had voor rust met Boot uiteindelijk als een trein gelopen en voor mij mocht een draaitol het veld in". "En die gevleugelde opmerking heeft mij", weet Bröring, "veel schade berokkend", althans zijn ploeggenoten hebben hem die kreet bepaald niet in dank afge nomen. Donderdagavond moest Bröting zich op een ploegbespre- king verantwoorden voor die uit spraak, hij ontkende het woord "draaitol" te hebben gebezigd. Maar een aantal andere spelers bevestigde dat hij zich in Assen wel degelijk in die trant had uit gelaten. Bröring ontbrak zaterdagmiddag in de opstelling van Noordwijk hij was zelfs niet aanwezig op het sportpark Duinwetering. "Im pulsief, want zo ben ik dan ook weer", had hij overschrijving aangevraagd naar de Oud- beyerlandse tweedeklasser SHO. In wat hij noemt "Huize Brokamp" heerst de laatste dagen een be drukte stemming. "De zaak is volledig uit de hand gelopen", be denkt hij zich nu, "de houding, die zeker één speler tijdens die be spreking heeft aangenomen, deed voor mij de deur dicht". De pers treft volgens hem met betrekking tot deze kwestie geen enkele blaam, hij had persoonlijk wei nig problemen "met dat stuk" ge had, "alleen, de anderen hebben het allemaal nogal hoog opgeno men". "Ze hebben weieens gezegd, Ruud, Ruud, praat niet zoveel te gen die pers, weeg je woorden een beetje af. Maar waarom zou ik mij in vredesnaam tegenover journalisten moeten inhoudenIk hoef toch niet tegen mezelf in be scherming te worden genomen. Ik zou me, gezien mijn leeftijd en mijn opleiding, diep schamen als dat moest gebeuren". Toch geeft Bröring toe dat "het voor Timo lullig is, dat het zo in de krant is gekomen". Hij wil dan ook het liefst zo snel mogelijk de zaken met Gerlof in het reine brengen. "Als ik het woord draai tol al over mijn lippen heb laten komen, dan heb ik daar alleen maar mee willen aangeven dat Timo nog niet voldoende gebruik maakt van zijn geweldige moge lijkheden. Ik vind Gerlof best een aardige jongen, heb dan ook niet hém, maar die wissel willen aan vechten. En dan niet, omdat ik bang was voor mijn plaats, want ik heb helemaal geen angst voor de aanstormende jeugd. Ik weet ook wel dat ik mijn beste tijd heb gehad. Maar ik heb die kritiek ge spuid vanwege het ploeg belang. Timo komt nu eenmaal het beste tot zijn recht als Karstens achter hem staat. Dat zeg ik niet, omdat ik zo graag mijn vriendje Kees in het elftal wil hebben, maar ge woon,omdat dit in het belang van Noordwijk is. Als een Van der Veen achter Gerlof staat, nou, dan komt Timo te zwemmen. Van der Veen hoeft voor mij echt niet uit de ploeg, hij heeft als breker zijn verdiensten, maar als op bouwer komt hij tekort. Timo Gerlof krijgt van hem alleen maar zaadballen, Van der Veen kan hem niet opvangen en Kar stens kan dat juist wel". Nóg houdt hij overeind, dat er bin nen een voetbalselectie ruimte mag zijn voor het uiten van kriti sche opmerkingen. "Terwille",hij zegt het alweer, "van het ploeg- belang. Maar de gemiddelde voetballer kan niet tegen kritiek. Ik heb al 16 jaar moeten aanhoren 'dat die Bro er niks van kan". Sjoerd Boot heeft eens gezegd, "Bröringdie kan niet meer mee". Nou, ik heb Boot er echt niet kwaad op aangekeken, dat hij dat heeft gezegd. Boot is mijn vriend, zoiets moet toch kunnen. We hebben eens een liedje ge maakt. waarin alle spelers wer den gekat, ledereen kreeg een beurt, ook ik, ook Timo. Daarin werd hij een te speelse jongen ge noemd. die maar rond zijn as draaide. Hij had daar toen totaal geen moeite mee". Ofschoon zijn overschrijvingsver- zoek inmiddels is gepost, houdt hij ook nu nog de deur voor Noordwijk op een kier. Het liefst, erkent Bröringzou hij bij de club willen blijven. "Maar nu met uit zondering van vriend Boot. vriend Westgeest en vriend Kar stens nog niemand op mijn nood signaal heeft gereageerd, is mijn besluit om naar SHO te gaan, kennelijk goed geweest. Tijdens die bespreking had ik meer men selijkheid verwacht van de jon gens, die ik, op een bepaald per soon na, altijd voor mijn kame raden heb gehouden. Maar nee. iedereen zat heel bedenkelijk te kijken, ik werd op die uitspraak aangekeken. Wat ik ook zei, ze wilden mij eenvoudig niet gelo ven". "Misschien,heel misschien", oppert hij, "geven ze meulsnog de gelegenheid om uit te leggen unit ik werkelijk heb bedoeld. Maar die gasten moeten niet denken dat ik via geslijm in de krant mijn plaats terug wil krijgen. Ze moe ten mij maar bellen of naar me toekomen. En dan wil ik best alles uitpraten. En komt het dan tot een oplossingnoudan ben ik zo weer terug. In Harderwijk ga ik in elk geval wel stiekem om een hoekje kijken. Want een periode van 16 jaar, nee, daar stap je niet zo maar overheen".... GERARD VAN PUTTEN NOORD WIJK-In feite won Noordwijk het tweede duel om de zaterdagtitel al inde loop kon de totstandkoming van de vorige week. Terwijl de voetballers van ACV na de 3-0 winst in Assen indivi- J dueel "onbekommerd" naar de return toeleefden, sloegen de spelers van trainer Eel man de handen ineen om te werken aan de verbetering van een aantal belangrijke zaken. In de nabesprekingen werd niet alleen de sfeer gezuiverd (het ge val rond de uitspraken van Brö ring), maar werd tevens besloten tot een ander uitgangspunt en tot een lichte wijziging van de orga nisatie op het middenveld. Om dat Noordwijk tijdens de wed strijd bovendien net dat beelje geluk had dat een week eerder in Drente had ontbroken, pakte dat alles zaterdag zo goed uit dat ei genlijk moeiteloos op een beslis- singstreffen kon worden aange stuurd. Via een 2-1 zege, die be nauwder oogde dan ze tot stand was gekomen, werd de trip naar Harderwijk afgedwongen. Mor genavond (aanvang 19.30 uur) wordt op het complex van VVOG definitief uitgemaakt wie zich za terdagkampioen van Nederland mag De kans dat Noordwijk zich dit maal met die titel mag gaan tooi en moet zeer reëel worden geacht, al lijkt ACV zo op het oog dan over de gunstigste papieren te beschikken. Als de Asser ploeg de stand door 90 minuten en twee verlengingen heen gelijk kan houden, gaat het doelsaldo tellen en het zal duidelijk zijn wie er dan in het voordeel is. Noordwijk echter, hoeft het daarop beslist niet te laten aankomen, nu de te genstander in vergelijking met twee jaar geleden zoveel zwakker is geworden. Daarvan kan mor gen gebruik worden gemaakt als de formatie tenminste net zo ge motiveerd is als zaterdag, zich net zo goed aan de opdrachten houdt en zich net zo collectief opstelt. Juist daarin immers manifesteerde zich het grote verschil in de meest recente vergelijking tussen de twee teams. "Wij liepen nog te dromen van die goede tweede helft die we in Assen hadden ge speeld", bekende ACV-oefen- meester Foppe de Haan. "Noordwijk was veel geconcen treerder en fanatieker. Die jon gens maakten ook twee keer zo veel overtredingen. En daarmee bedoel ik niet dat ze gemeen wa ren, maar alleen dat ze zich zoveel gretiger toonden". Dat werd alleen niet in een royalere marge uitgedrukt omdat Noord wijk opnieuw riante kansen liet liggen op het moment dat de partner rijp was voor de slacht èn omdat de verder goed leidende scheidsrechter Van Nimwegen in de laatste minuut een te zware straf uitdeelde. Hij gaf ACV een strafschop na een vermeend handsgeval van John van Dijk ("flauwekul, ik kreeg die bal te gen mijn borst"), waardoor Chris Visscher de enige tegentreffer vlak voor sluitingstijd ter wereld kon helpen. Daarin schuilt dan direct ook het enige gevaar waar Noordwijk op bedacht moet blijven. Meer dan ACV zal de eigen improduktivi- teit de Eelman-équipe kunnen afhouden van de begeerde be kroning van het lange seizoen. Dat immers was ook in de con frontatie van zaterdag de enige smet die aan het spel kleefde. Weliswaar kon Noordwijk twee treffers omarmen, maar de wijze waarop die tot stand kwamen, moest karakteristiek heten. De eerste werd in de dertigste mi nuut aangereikt door ACV-ver- dediger Hoiting, die zijn eigen doelman passeerde, de tweede zag vlak voor rust het licht. Met een indraaiende comer trof Jan Willem Bogers toen de roos. De 2-0 was verdiend, maar fortuin lijk en bewees eens te meer dat Noordwijk bij de produktie te vaak afhankelijk is van de zoge naamde "dode" momenten. Die stelling werd ook in het vervolg in leven gehouden, want de drie echt "uitgespeelde" kansen die daarna met flitsend ploegwerk nog werden gecreëerd konden niet worden benut.... Het drama Hoiting in beeld. De verdediger klopt zijn stuntelende doeln vervolgens wel door de grond zinken t droog schot en kan het eerste doelpunt ook kenmerkend worden genoemd voor de zwakte van de ACV-de- fensie. Met Jack Soumeru op de libero-plek van de nog gebles seerde Jan Schipper rammelde die verdediging hevig onder pressie. Noordwijk wist dat nog uit voorgaande tweegevechten, maar had ditmaal niettemin be sloten om met Gerlof in de basis voor de vertrokken Bröring "tam te beginnen" en niet direct te gaan drukken. Een besluit dat was ingegeven door de angst voor de traditioneel sterke tegenstoot en om de tegenstander te mislei den. Eelman: "Als je vanaf de eerste minuut diepgaat, kom je in de concentratie van de tegen stander terecht. Die wilden we eerst wegnemen, pus later zou den we dan feller worden". Mede omdat ACV zelf al te dromerig begon, slaagde die opzet. De be ginfase was dan ook flauw. Met veel chaotisch voetbal op een druk bevolkt middenveld, werd de wedstrijd min of meer vast gezet. De patstelling werd voor 2000 kij kers pas na een halfuur doorbro ken, door een foutenfestival in de de 1-0 feit. Na de "swin gende" corner van Jan Willem Bogers (links achterin) ploft de bal in het ACV- doel. Noordwijk leidt met 2-0. Asser achterhoede. De i doelman Doede ter Veld grab belde bijzonder vreemd naar een door Sjoerd Boot verzonden bal, verdediger Hoiting wilde hem vervolgens assisteren, maar zag onder dreiging van de aanstor mende cTimo Gerlof de doel lijn even aan voor de achterlijn en Die goal veranderde weer eens al les. Noordwyk werd inderdaad veel feller en gretiger en over donderde de opponent vooral op het middenveld. In tegenstelling tot het eerste duel gingen Van Dijk, Manuputty en Van der Veen ditmaal afwisselend diep en na men ze om beurten het breek- en opvangwerk voor hun rekening. In die bereidheid onderscheidde Noordwijk zich het meest van ACV, dat juist op het middenveld de sterke, maar ook de sterk indi vidueel gerichte voetballers heeft lopen. In die kracht sluimert ook de zwakte van het team. Mandei s en vooral Veneboer laten het vuile werk over aan Chris Vis scher (Eelman: "H(j fungeert als stofzuiger voor die twee") en voelen zich teveel "vedette" om dat over te nemen. Dat werd za terdag fataal. "Op het midden veld werden we overlopen door Manuputty, Van der Veen en Van Dijk", besefte De Haan. "Dat heeft ons de das omgedaan, sa men met dat ontzettend goede stoorwerk van Sjoerd Boot". Die spits kweet zich dan ook uiterst gemotiveerd van de zeer on dankbare taak om voorin baan brekend werk te verrichten. Hoewel hij als één van de weini gen met "een lang gezicht" aan het treffen was begonnen nu zijn vriend Bröring ontbrak, bleek hij toch bereid zijn taak vol inzet op te knappen. Bij balverlies blééf hij jagen, eenmaal in balbezit bond hij twee, drie man. Op die manier verschafte hij zijn colle ga-aanvallers Bogers en Gerlof vaak de vrijheid waarnaar ze verlangden, op die manier ook sloeg hij het gat waar de midden velders geregeld konden indui ken. Vooral nadat Bogers vlak voor rust de 2-0 direct uit een corner had laten indraaien, leidde dat tot riante mogelijkheden, waarbij NOORDWIJK - ACV heeft zich inmiddels aardig weten in te dekken tegen de uittocht van een viertal spelers. Tegenover het vertrek van Rolf Ve neboer (SC Emmen), Soumeru en Usmany (FC Assen) en Manders (stopt) staat de komst van drie voetballers, die bij ACV wel denken te vinden wat zij bij hun oude club kennelijk niet vonden. Jan Smid, ooit UEFA-international en betaald voetballer bij Go Ahead en Heerenveen, komt van Hoogeveen. Wim Goozen, die bij SC Cambuur betaald voet- varing opdeed, werd van Leek overgenomen en Ronnie Krohne :rlaat zijn club Actief. vertegenwoordigers uit alle linies betrokken waren. Sluys trof het echter niet dat doelman Ter Veld zich juist even herstelde op het moment dat hij van afstand fiaai inknalde (de redding was even schitterend als het schot), Van Dijk had geen geluk na een ra zende ren van Bogers (hij tilde de bal over) en Gerlof deed hetzelfde na een Westgeest-Bogers combi natie. Daarna diende de terugval zich aan. Jan Siem Klinkenberg werd in gezet voor Boot, die zwaar geïrri teerd door de harde voorstopper Deenen iets te enhousiast werd en preventief werd gewisseld, cn ACV koi ten. Voo Asser tea Albert Spaar als libero, vot ren spits IIu •el dreiging kon het chter niet zorgen, nu inspraak gunde en ook de flank- verdedigers (Sluys, Westgeest) weinig steken lieten vallen. Voor Noordwijk dreigde enkel even gevaar bij een vleugelschot van de revanche zoekende Hoiting en een kopbal van Huisman, nadat Dortmundtde bal had losgelaten. Pas toen spelleider Van Nimwe gen in de laatste minuut een pe nalty uitdeelde, kon Visscher 2-1 bezien de kansenverhouding ui terst geflatteerd voor ACV, dat de oorzaak van de magere prestatie in het veld ging zoeken by de bal, het terrein cn de scheidsrechter, maar dat naderhand terecht werd gewezen door De Haan. "Eigen schuld, we hadden er gewoon de kop niet bij. We moeten alles uit praten en opnieuw beginnen". Yoordwyk heeft dat al gedaan. PAUL DE TOMBE 99 NOORDWIJK - Het toeval maakt er zo langzamerhand een gewoonte van om in confrontaties tussen Noordwijk en ACV een beslissende rol te spelen. Dat was al het geval in 1978, in Harderwijk, waar een door ACV-verdediger Jan Schipper afgeschoten 'flodderbal' doel trof. Veel logica viel er in het scorever loop van de eerste editie van de afleve ringen anno 1980 al evenmin te ont dekken en ook zaterdagmiddag in Noordwijk werd het gebeuren beslist door 'zeperds'. De alom als "verdiend" omschreven 2-1 overwinning van Noordwijk droeg, ge relateerd aan de gescoorde goals, een dosis geluk met zich mee. "Het is jam mer", verzuchtte middenvelder John Manuputty, "dat we die gasten niet echt hebben opgeknapt. Daar heeft Noordwijk wel de kans voor gehad. Misschien, dat we nog wat hebben overgehouden om ze in Harderwijk de definitieve klap toe te brengen. Maar nu hebben we gewonnen door twee toevalstreffers. En ja, dat is toch wel een beetje onbevredigend, als wordt bedacht dat we in deze wedstrijd zo veel beter waren dan ACV". "Gezien het aantal kansen, dat we'in twee wed strijden hebben gecreëerd, had de zaak allang beslist kunnen zijn", keek ook John van Dijk ietwat spijtig achterom. ACV-linksback Geert Hoiting brak na dik een half uur de ban voor N oord wijk "en daardoor kon ik wel door de grond zakken". Dat presentje werd gevolgd door een swingende cornerbal van de vooral na rust uitblinkende Jan Willem Bogers. die achter Doede ter Veld in het net plofte. "Was geluk, dat die bal erin ging", erkende de linkerspits, die intussen de profaanbieding van Telstar ("Ik heb er lang over nagedacht, maar ik geloof niet dat betaald voetbal valt te combineren met mijn medicijnenstu die") heeft afgeslagen. "Maar", sprak Albert Spaanderman, die opnieuw als een souvereine libero had gefunctio neerd, "we mogen ook weieens een keer geluk hebben. Vorige week heb ben we alleen maar pech gehad". Een vergelijking met de situatie in 1978 dringt zich op. Ook nu moet Harder wijk weer worden aangedaan om ant woord te kunnen vinden op de vraag "wie de beste zaterdagclub van Ne derland is". "Toch", bedacht Bogers zaterdagmiddag, "liggen de verhou dingen in vergelijking met twee jaar geleden anders. Als ploeg is ACV min der geworden, al lopen er in dat team spelers rond, die op basis van indivi duele klasse een wedstrijd kunnen be slissen. Maar vooral achterin ligt hun zwakte. Het is, dat wij na rust de bal teveel vasthielden, te vaak hebben na gelaten de bal in de diepte te spelen, anders hadden we veel meer bereikt. Want die verdediging is op snelheid te kloppen". "Je moet ze", haakte Spaan derman in, "niet teveel ruimte geven. Want dan wordt met name Hooyer ge vaarlijk". "Maar", vulde Bogers op zijn beurt weer aan, "als we de concentratie in Harderwijk weten te bewaren, dan mag ACV geen probleem voor ons zyn. Gaan we op een bepaald moment den ken, die gasten kunnen we wel hebben, dan wordt het nog moeilijk voor ons". Als het aan ACV-aanvoerder Ronald Manders ligt. zal Noordwijk het mor gen nog moeilijk genoeg krijgen. "We geloven er nog in. In tegenstelling tot Noordwijk waren we nu niet agressief genoeg. Misschien dat we wel teveel hebben gedacht dat die Noordwijkers zulke aardige jongens zijn. Maar in het veld zijn het boeven tussen aanhalings tekens en reken maar, dat wij in die laatste wedstrijd ook onze reserves gaan aanspreken". Minivoetballer en AC V-libero Jack Soumeru is dat overigens niet van plan. Nu hy, met reserve Stef Usmany, overschrijving heeft gevraagd naar FC Assen, vindt hij het allemaal welletjes. "Ik heb al zoveel meegemaakt, zoveel kampioenschappen gevierd, het is voor mij wel genoeg zo. Ik heb de trai ner dan ook gevraagd mij niet meer op te stellen voor die derde wedstrijd. Al leen als de nood aan de man mocht komen ben ik bereid om in te springen. Maar echt, ik hoop dat Jan Schipper hersteld zal zijn van zijn achilles- peesblessure". Daar hoeft Soumeru zich geen zorgen over te maken. "Want", liet de voorma lige verdediger van FC Groningen op voorhand weten, "in Harderwijk ben ik er hoe dan ook bij. Al moet ik met een houten poot het veld in".... GERARD VAN PUTTEN NÜDROWJK □EN HAAC

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11