Pentagon uit kritiek op actie Iran Veel hinderpalen voor Anderson ANDERSON FOR PUESID herschi/drinks1 FBI: Aanslag op strijder voor burgerrechten samenzwering Parijs begroet de paus f Nieuwe minister leger en politie in Suriname Volgens krantenconcern Politiek klimaat Pakistan verhard Kabinet-Suarez overleeft motie van wantrouwen ZATERDAG 31 MEI 1980 PAGINA 9 Vernon Jordan FORT WAYNE (UPI) - De FBI. de Amerikaanse federale recherche, heeft verklaard dat zij over bewij zen beschikt dat de aanslag op Vernon Jordan, een ijveraar voor de burgerrechten van de negers, deel uitmaakte van een samen zwering. Degenen die jacht ma ken op de sluipschutter die Jor dan neerschoot zeiden gisteren dat zij weinig aanwijzingen heb ben en geen verdachten. De 44-jarige Jordan zweefde giste ren weliswaar niet meer tussen leven en dood, maar artsen van het hospitaal - waar hij onder zware bewaking wordt verpleegd - noemden zijn toestand nog "zeer ernstig". Vernon Jordan, directeur van de National Urban League, werd donderdag neergeschoten op het parkeerterrein van een motel. Hij had een toespraak voor de plaat selijke afdeling van de League gehouden waarin hij kritiek had geleverd op het volgens hem naar rechts afdrijven van de politiek in de Verenigde Staten. President Carter verklaarde dat Jordan volgens hem doelwit van een bewuste aanslag was en ds. Jesse Jackson, directeur van de vrijwilligersorganisatie Opera tion Push' in Chicago, zei tegen verslaggevers dat hij gelooft dat er een lijst is van kandidaten voor de kogel. Er zouden de namen op staan van personen die ten aan zien van de burgerrechten een uitgesproken mening hebben. In Washington everklaarde de di recteur van de FBI, William Web ster, dat rechercheurs bewijzen hebben gevonden dat Jordan doelwit van een samenzwering was en dat de aanslag het werk was van 'waarschijnlijk meer dan één persoon die met voorbedach te rade handelden Hij zei dat de rechercheurs Martha Coleman ondervroegen, de vrouw van de Urban League die Jordan na diens toespraak mee nam voor een middernachtelijk hapje en hem naar zijn motel reed. Hij vocht niet een bericht aan dat naast de auto van me vrouw Coleman een andere auto was verschenen, van waaruit opmerkingen waren gemaakt over een blanke vrouw met een zwarte man. Webster zei dat de FBI contact had gehad met mensen die de aanslag gedeeltelijk hadden gezien, maar dat niemand het drama van a tot z had waargenomen. President Carter was op verkie- zingsbezoek in Cleveland toen hij over de aanslag op Vernon Jor dan vernam. Hij sprak er zijn af schuw over uit en zei dat zoiets 'ons allen kan vernietigen'. Vol gens hem was er sprake van een bewuste moordaanslag. De aanslag op Jordan was de eerste aanslag op een leidende figuur in de burgerrechtenbeweging sinds de moord op Martin Luther King in Memphis op 4 april 1968. De politie van Fort Wayne zei dat haar enige houvast een verbruikt geweerpatroon en een geweer kogel waren. De kogel werd op het parkeerterrein gevonden en de patroon tussen de twintig en dertig meter verderop in een grasveld bij de hoofdweg. Van het grasveld was af te lezen dat er iemand op Jordan had liggen Dr. Jeff Towles. de hoofdchirug van het team dat de kogel uit Jor- dans lichaam verwijderde, ver klaarde dat als diens toestand zich bleef ontwikkelen zoals nu, hij over een weck of twaalf of zelfs minder weer op de been zou kunnen zijn. Onder degenen die het ziekenhuis in Fort Wayne bezochten was se nator Edward Kennedy. WASHINGTON (UPI/DPA) - In een geheim rap port van het Amerikaanse ministerie van defen sie worden als voornaamste oorzaken voor het mislukken van de reddingsoperatie van de Amerikaanse gegijzelden in Iran de slechte voorbereiding, de keuze van de commandant en het niet-signaleren van een stofstorm in een Iraanse woestijn genoemd. Het Amerikaanse krantenconcern Scripps-Howard heeft deze gegevens gekregen van bronnen binnen het Pentagon. Een grote menigte was op de Champs'Elysees op de been om een glimp van de paus op te vangen. Na oproep in advertenties Het ministerie heeft onmiddellijk het bestaan van een dergelijk rapport ontkend. Volgens een woordvoerder "is het onderzoek nog niet afgesloten en is er nog ISLAMABAD (AFP) - Het politie ke klimaat in Pakistan is vrij plotseling verhard nu president Zia ul Haq de bevoegdheden van de burgerlijke rechtspleging heeft beperkt en die van de mili taire rechtbanken heeft vergroot. De orde van advocaten heeft haar leden voor morgen opgeroepen tot een boycot van de militaire rechtspleging om te protesteren tegen een serie wetswijzigingen die op 26 mei werden afgekon digd door de militaire autoritei ten. Tegelijkertijd zijn de arrestaties van politieke figuren en tegen standers van het regime hervat. Van Zia ul Haqs aangekondigde toespraak voor radio en tv op 3 juni verwachten waarnemers belangrijke mededelingen over de binnenlandse politiek van Pa kistan. Het is mogelijk dat Zia de afschaffing van de parlementaire constitutie van 1971 bekend maakt en de ontwikkeling af kondigt naar een presidentiële regering, waarvoor hij zijn voor keur nooit onder stoelen of ban ken heeft gestoken. Militairen en politici hebben geenszins nagelaten om hun on geduld en irritatie te laten mer ken over het totale verbod op elke politieke activiteit. Het meren deel van de leden van de natio nale Pakistaanse Alliantie (gema tigd rechts-religieus) en die van de Pakistaanse Volkspartij van Zulfikar ali Bhoetto, heeft kort geleden bijeenkomsten met bui tenlandse journalisten gehouden om blijk te geven van zijn absolu te afkeer van het afschaffen van de constitutie. Voorts hebben zij tijdens deze ontmoetingen (pers conferenties zijn verboden) uit drukking gegeven aan hun ver langen naar spoedige verkiezin gen. Het ziet er echter naar uit dat Zia ul Haq van plan is die verkiezingen toe te staan. Het Pakistaanse staatshoofd gaat door met zijn politiek van islamisering en de uitoefening van grote persoonlij ke macht, die uitsluitend steunt op het leger. geen commentaar opgesteld op de reddingsactie. Het Scripps- Howard-verhaal is een mengel moes van onjuiste beruchten en speculaties die al eerder weer legd zijn door de feiten". Bij de mislukte reddingsoperatie op 24 april kwamen acht Ameri kaanse soldaten orn het leven bij een botsing tussen een trans portvliegtuig en een helikopter. Volgens het rapport dat gisteren door Scripps-Howard werd ge openbaard, waren de helikopters slecht onderhouden, hadden de piloten nooit geoefend in slech't weer en hebben de weer-voor- spellers een enorme stofstorm niet opgemerkt. Een zeer belangrijke factor in het mislukken van de operatie is de benoeming van generaal James Vaught tot commandant. Vol gens het rapport is hij weliswaar een uitstekend soldaat maar had hij niet de benodigde ervaring voor speciale operaties waaraan door verschillende onderdelen van de Amerikaanse strijdkrach ten werd deelgenomen. Het uit vallen van drie van de acht heli kopters was te wijten aan techni sche mankementen. Daarnaast hebben de piloten nooit geoefend in slecht weer en namen zij aan dat de missie in geval van moei lijke weersomstandigheden zou worden afgelast. Hoge militaire deskundigen die het rapport hebben opgesteld, hebben ge sprekken gevoerd met meer dan 20 deelnemers aan de reddings operatie, aldus het krantencon cern. De onvoorziene stofstorm, en niet zand zoals eerder bekend was gemaakt, is van doorslagge vende betekenis geweest voor het afgelasten vah de actie. MADRID (Reuter) - Het Spaanse parlement heeft gisteren een mo tie van wantrouwen tegen de re- gering'-Suarez verworpen met 166 stemmen tegen, 152 voor en 21 onthoudingen. De motie was ingediend door de socialistische oppositie. Hoewel de regering-Suarez deze eerste motie van wantrouwen sinds het herstel van de democra tie, drie jaar geleden, probleem loos heeft overleefd, blijkt uit de stemverhouding wel dat de steun voor de regering afkalft. Het so cialistische initiatief was er vol gens politieke waarnemers ook vooral op gericht aan te tonen dat de regering-Suarez zich in een groeiend isolement bevindt. PARIJS (AFP) - Onder klokken gelui van de Parijse kerken is paus Johannes Paulus 2 zijn be zoek aan de Franse hoofdstad be gonnen. Een technische storing aan de airbus van de Alitalia, waarnlee de paus reisde, was er oorzaak van dat hij ruim een uur te laat uit Rome vertrok. De Fran se premier Raymond Barre en de kardinalen van Parijs en van Marseille, die met andere autori teiten op het vliegveld Orly hem begroetten, moesten bijna een uur op de aankomst van het vlieg tuig wachten. Met een hefschroefvliegtuig vloog (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Onafhankelijk presidentskandidaat John B. Anderson bevindt zich dezer da gen ietwat in de schaduw van het politiek gebeuren, dat zich toe spitst op de laatste, grote, ronde van voorverkiezingen op 3 ju- Weliswaar heeft Ronald Reagan de Republikeinse kandidatuur al binnen en kan volgens de getal len ook president Carter nauwe lijks meer iets overkomen. De re sultaten echter in bijv. Californiê kunnen Kennedy nog een be langrijke vingerwijzing geven omtrent zijn kansen om tijdens de Democratische conventie een partijrevolte tegen de huidige president te organiseren. John Anderson heeft geen voor- verkiezingen nodig en hij be steedt zijn dagen aan het inza melen van fondsen en juridische procedures, die hem een plaats op de kieslijsten van zoveel mo gelijk staten moeten opleveren. Want als Republikeinen en De mocraten op één punt eendrach tig hebben samengewerkt, dan is het bij het ontwerpen van regels die onafhankelijke kandidaten voor vrijwel onoverkomelijke hinderpalen moeten stellen. In zes staten heeft Anderson zich inmiddels laten inschrijven, in vijf andere, waar de inschrijfda- tum al was verstreken toen hij zijn onafhankelijke kandidatuur stelde, procedeert hij op grond van de aantijging dat het in strijd is met de grondwet hem van deelneming uit te sluiten. Maar Anderson heeft nog een ande re zware handicap: de financie ring van zijn campagne.die uiter aard pas tot volle ontplooiing moet komen na de partijcongres sen, die Reagan en Carter naar alle waarschijnlijkheid zullen aanwijzen. De twee „groten" de paus, die zoals hij gewend is na het verlaten van het vlietuig de Franse bodem kuste, naar de Pla ce de la Concorde, waar hij wel kom werd geheten door presi dent Giscard d'Estaing. De officieële begroeting werd bij gewoond door een menigte van naar schatting 300.000 mensen. Blijkbaar is gehoor gegeven aan de campagne van de Franse bis schoppen, die in halve pagina's grote advertenties in alle bladen, ook in het communistische blad "l'Humanite" de mensen hadden opgeroepen om het pauselijke krijgen uit de federale pot elk 29,4 miljoen dollar, zo'n 60 miljoen gulden, voor hun verkiezingskos- ten. Anderson krijgt echter, als onafhankelijke, geen cent van de overheid. Ook dat vecht hij voor het gerecht aan, want tenminste zou hij, zoals kandidaten van „derde" partijen, in aanmerking willen komen voor terugbetaling van zijn kosten naar verhouding van het aantal stemmen dat hij krijgt. Een kandidaat als Anderson, zo schatten de politieke vaklieden An Washington, heeft tenminste 10-tpt 15 miljoen dollar nodig om een campagne van enige beteke nis te ontketenen in de vijf maan den die tot de verkiezingsdag nog resten. Door een verdubbeling van de rechtstreekse aanschrij vingen van potentiële geldschie ters, slaagde de Anderson-orga- nisatie erin de afgelopen maand een miljoen dollar bijeen te schrapen van mensen die - mits zijn campagne aan betekenis wint - nog meer geld kunnen ver schaffen. Slechts op één manier kan Ander son aantonen dat zijn onafhan kelijke kandidatuur financiële bijstand verdient: via de opinie peilingen. Maar tot de kiezers die daarin hun mening geven, kan hij slechts doordringen via een cam pagne, die geld kost. Met andere woorden: zonder een kip kan er geen ei worden gelegd, maar zonder ei is er geen kip. Opiniepeiler Lou Harris heeft eind april de kiezers gevraagd hoe zij zouden stemmen nu en hoe zij in november zouden stemmen als Anderson een redelijke kans leek te hebben. Op dit moment staat Reagan op winst, met 39 procent tegen Carter 33 en Anderson 23. Maar gegeven de redelijke kans in november, kreeg Anderson 29 procent tegen 31 voor Carter en 35 voor Reagan. bezoek persoonlijk te volgen en niet via de televisie. Voor zijn vertrek uit Rome had de paus er al op gewezen, dat hij met zijn bezoek aan Parijs een twee voudig doel voor ogen had. Een pastoraal bezoek aan de kerk van Frankrijk maar daarnaast een ontmoeting met de Unesco in Pa rijs. Hij noemde deze ontmoeting van zeer groot belang vanwege het werk van de Nuesco voor de ontwikkeling van de mensheid en de verdediging van de men senrechten. Dit bezoek aan het, hoofdkwartier van de Unesco vindt maandag plaats. En als de resultaten van dat onder zoek verder worden ontleed, blijkt Anderson de acht grootste noordelijke staten te kunnen winnen, ofte wel 216 van de 269 stemmen in het kiescollege dat formeel de president aan wijst. (Van onze correspondent Ruud de Wit) PARAMARIBO - In plaats van de deze week onder druk van de mi litaire machthebbers afgetreden minister Michel van Rey wordt E. Ruimveld (kapitein en voormalig commandant van de Surinaamse marine) de nieuwe Surinaamse minister van leger en politie. Ruimveld werd gisteren tijdens een manifestatie, georganiseerd voor de zogenaamde Volkscomi tés voorgesteld door de voorzitter van de Nationale Militaire Raad (NMR). sergeant Sital. Ruimveld heeft al een lange militai re carrière achter de rug. Hij heeft gediend in Nieuw-Guinea, Ne derland en laatstelijk was hij werkzaam bij de SKM (Suri naamse Krijgsmacht) en even eens verantwoordelijk voor de welzijnszorg. Over het ontslag van Van Rey deelde Sital slechts mee dat het het exclusieve recht van de NMR (Nationale Militaire Raad) was de minister van leger en politie te ontslaan. Van Rey zou niet zozeer beleidsfou ten hebben gemaakt, maar de ge schillen liggen veel meer op ideologisch vlak. Sital wilde niet ingaan op de vraag wat hij ver stond onder ideologisch vlak, maar bedoeld wordt dat Van Rey probeerde aan de macht van de NMR een einde te maken. Sital deelde ook nog mee dat Van Rey „op de solotoer" was gegaan, dat hij de staoiliteit van de revolutie onderbrak. Verder zei Sital dat met de benoe ming van Ruimveld een twee spalt tussen de regering en de NMR was voorkomen en dat ook tevens een scheiding binnen de NMR zelf teniet was gedaan. Hij doelde hiermee op een eventuele tegenstelling tussen legercom mandant en NRM-lid Bouterse en Sital zelf. Van Rey zal in elk geval niet meer terugkeren in het leger (op dit moment bevindt hij zich in de VS). Sital deed wederom een hevige aanval op de Nederlandse media. Hij noemde de Nederlandse pers een onderdeel van de contra-re- Het is een politieke koorddans van kaliber, waarbij het touw spant tussen de manifeste ontevreden heid van de kiezers over een keu ze tussen Reagan en Carter en bijvoorbeeld de keuze van An dersons kandidaat voor het vice- presidentschap, die in augustus volutionaire activiteiten in Suri name, zonder dit overigens nader toe te lichten. Tenslotte deelde hij mee dat de Nationale Militaire Raad aan Amnesty International een brief had gestuurd dat Am nesty International te allen tijde mocht komen om een onderzoek te doen naar vermeende schen ding van de mensenrechten in Suriname. Amesty heeft twee weken geleden een dergelijk on derzoek aangekondigd. Guerrillero's bezetten stad in El Salvador SAN SALVADOR (AP) - Een aan tal guerrillero's in El Salvador heeft de stad Jucuapan bezet. Ju- cuapan ligt 110 kilometer ten zuid-oosten van San Salvador. Er zijn militaire eenheden heen ge zonden, aldus is meegedeeld. Of er bij de strijd slachtoffers waren gevallen is niet bekend. De strijders vormen de speerpunt van een grote linkse beweging die zich ten doel heeft gesteld de regerende junta af te zetten en te vervangen door een socialisti sche regering. Bij politieke geweldplegingen in El Salvador zijn sinds 1 januari van dit jaar volgens de meeste schat tingen al meer dan 2.500 mensen omgekomen. Grensconflict TEHERAN (UPI) - Iraakse Mig straaljagers en leger-helicopters hebben gisteren drie Iraanse grensposten in de provincie Kermenshah aangevallen, zo meldt het Iraanse persbureau Pars. Kort tevoren was bericht over een Iraakse beschieting van de grensplaats Mehran. in het noordwesten van Iran. De afgelopen maanden worden ge regeld incidenten gemeld langs de grens tussen Irak en Iran. wordt verwacht De lengte van het koord wordt bepaald door de mate waarin de kiezers kunnen worden gedwongen Andersons kandidatuur met dezelfde ernst te nemen als die van Reagan en Carter. doul wwat nol... wel keMcfa!~-- Onafhankelijke kandidatuur gaat niet over rozen John Anderson met echtgenote geen n>mrei k i ngenmaur ju nli.sche procedur

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9