Erezuil voor gezonde leer Tentoonstelling over de vrouw in bijbel en kerk Vrijgemaakte dr. De Vries (oud-Leidenaar): Strijd op alle fronten ZATERDAG 31 MEI 191ZA Als er één kerk in ons kerkelijk zo versplinterde land is waar de zielen nog niet door theologische Verwikkelingen worden beproefd, dan zijn dat de "vrijgemaakte gere formeerden" wel. Deze kerken zijn in 1944, op het laatst van de oorlog, ontstaan als gevolg van een conflict binnen de Gereformeerde Kerken met de Kamper professor Klaas Schilder. Terwijl honger en leed grote delen van het volk teisterden, maakten kerkmensen in die donkere eindfase van de strijd ruzie over de doop en het "genade- verbond". De vrijgemaakte leer is duidelijk en duldt geen afwijkingen, noch ter linker-, noch ter rechterzijde. De afstand van de vrijgemaakten tot hun afkomst is in de loop der ja ren almaar groter geworden. De gewonegereformeerden wer den steeds opener naar buiten, de vrijgemaakten steeds radicaler naar binnen. Vast overtuigd van de juistheid van hun visie op bij bel en belijdenis, wijzen zij alles als ketters af wat daarmee in strijd is. Het geloof zoals de kerk het leert uitlegt en verdedigt is principieel onbeïnvloedbaar voor de tijd met zijn steeds wisselende inzichten. Er is welbeschouwd maar één ware kerk. Hoewel niet wordt ontkend, dat er in andere kerken ook gelovigen zijn, begaan dezen, naar vrijgemaakte opvatting, toch de ernstige fout dat zij niet metterdaad breken met de "ker kelijke ongerechtigheid"Zij be horen zich te voegen bij de ene kerk die de "gezondmakende leer van de bijbel" in ere houdt. Verdüisterd De vrijgemaakten hebben er dan ook geen moeite mee, zich als "gereformeerd" - zonder meer - te blijven aandienen. Zonder blikken of blozen laten zij zelf de aanduiding "vrijgemaakt" steeds meer weg. Op hun kerkgebou wen en in hun publikaties komt die "onlogische" naam vrijwel niet meer voor. Immers, ze be schouwen zich als de wettige voortzetting van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Deze hebben de ware leer zo ver duisterd dat de kwaliteit "gere formeerd" hun principieel niet meer past. De naam "vrijgemaakt" wordt ei genlijk alleen nog gebruikt om verwarring naar buiten toe te voorkomen, want voor de wet blijven de "synodalen" - de kerk van 1886 - eenvoudig gerefor meerd en zijn de volgelingen van Schilder vrijgemaakt. Lange tijd heetten de vrijgemaakten in de volksmond "31-ers"..Dat kwam omdat zij zich in hun pogingen om de gewraakte besluiten van de gereformeerde synode terug te draaien beriepen op artikel 31 van de kerkorde. Opmars honderdduizend. Vorig jaar nam hun zielental met liefst 1787 toe, tot 98.606. En dr. W. G. de Vries, sinds 1974 predikant in Haren, die dit jaar voor het eerst de redactie van het "Handboek ten dienste van de Gereformeerde Kerken in Nederland" (bedoeld wordt dus: vrijgemaakt) verzorg de, betoont zich niet minder strijdlustig dan zijn voorganger, de Kamper hoogleraar J. Kamp huis. In het jaaroverzicht van De Vries - hij werkte van 1956 tot 1963 in Leiden - blijft vrijwel niemand buiten schot. "De strijd dient ge voerd te worden op alle fronten", vermaant hij de kerkleden. De daad bij het woord voegend, con stateert hij al meteen een "op mars van de ketterij" in de "qua aantal grootste" protestantse kerken van ons land, hervormd en synodaal-gereformeerd. Een effectieve weerstand tegen die oprukkende ketterij ontbreekt. Ook de groepen die nog oog heb ben voor het "kerkontbindende karakter van de voortgaande Schriftkritiek" doen niéts. Zo blijft de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk steeds maar een "ongelijk span met ongelovi gen" vormen. Daaraan bezondi gen zich ook de "verontruste ge reformeerden". Zij zouden de re formatie metterdaad ter hand moeten nemen. Vrijheid Wie denkt dat een kerk met een zo strakke leer- en tuchthandha ving het in de tegenwoordige "crisis der zekerheden" wel moeilijk met de achterban zal hebben, vergist zich toch. Ge zien hun getallen en uitspraken lijken de vrijgemaakten vaster in het zadel te zitten dan ooit. Ondanks een intern conflict over de opvatting van "de ene ware kerk", dat in 1969 een afscheiding van ruim 10.000 - minder exclu sief denkende - leden tot gevolg had (de "buitenverbanders"), stomen zij met kracht op naar de De Christelijke Gereformeerde Kerken - in de spelling-De Vries zonder hoofdletters - hebben zich een zekere behendigheid ei gen gemaakt om naar buiten toe te bedekken dat voor bepaalde predikanten kansels gesloten blijven, al naar de signatuur van de gemeente. En in de Gerefor meerde Gemeenten en aanver wante groeperingen wordt elke poging om de rijkdom en ernst van Gods verbond met de gelovi gen en hun kinderen te beklem tonen tegengestaan. Maar klagen daarover geeft, vol gens de vrijgemaakte handboek schrijver, eigenlijk geen pas. Want "wie of wat belet deze men sen om te gaan staan in de vrij heid van Christus? Christus heeft geen verdeelde kerk met Zijn bloed gekocht en Zijn apostelen hebben geen kerk gesticht die te gen zichzelf verdeeld is". Naar de Evangelische Omroep klinkt het vrijgemaakte verwijt dat deze in een soort beoefening van de gemeenschap der heiligen een surrogaatkerkintrodu ceert voor 'alle bijbelgetrouwe christenen". "We dienen front te maken tegen alle Schriftkritiek, maar tevens tegen alle piëtisti sche vroomheid, die de kerk erbui ten laat",schrijft dr. De Vries, die ook van de zoet-geestelijke liede ren in het repertoire van de koren niets moet hebben. "We kunnen toch moeilijk de apostolische ge loofsbelijdenis verloochenen" Dr. W.G. de Vries oprukkende ketterij Romantisch Op een vergadering van het Ver bond van (vrijgemaakte) Gere formeerde Evangelisatiecom missies, vorige week zaterdag in Amersfoort gehouden, oefende dezelfde dr. De Vries kritiek uit op, wat hij noemde, "de romanti sche verering van het huidige Is raël" in kringen van de Evangeli sche Omroep. "Die houding ge tuigt van weinig diepgang en van een typisch Amerikaanse op pervlakkigheid". Naarmate het jaar 2000, nadert, verwacht hij meer stromingen die de komst van Christus aankondigen. De Vries waarschuwde daarvoor. Dat ogenblik bepaalt God zelf wel. De vrijgemaakte werkgroep "Evangelie onder moslims" gaat de plaatselijke kerken activeren om onder islamieten de bijbel te verkondigen. Ieder jaar gaan er zo'n 300 Nederlanders over tot de islam. Daar moet wat tegenover staan, meent de heer H. Kam steeg, voorzitter van de werk groep. Arm De interkerkelijke jeugdbeweging "Youth for Christ" staat bij de vrijgemaakten ook niet hoog genoteerd. Ds. E. Hoogendoorn uit Dalfsen had er maandag op de toogdag van de vrijgemaakte meisjes- bond in Assen wel begrip voor, dat er een beweging is van de kerkelijke instituten" - hij ver meed consequent het woord "kerk" - naar de buitenkerkelijke godsdienstigheid. Dat komt om dat die "instituten" zelf de bijbel se waarheid betrekkelijk stellen. Maar bewegingen als "Youth for Christ" zijn desondanks "arm", tegenover een "rijke" kerk - be doeld is uiteraard weer de vrij gemaakte - met haar Woord-be diening, pastorale zorg en ge meenschap der heiligen. "Reli gieuze sekten komen in plaats van de Woord-bediening vaak met een paar bijbelteksten", zei ds. Hoogendoorn, "en tegenover de gemeenschap der heiligen ge ven zij een stuk individualisme". "Het zijn ook meestal uitsluitend jeugdsekten, die zich zelden rich ten op ouderen". De vrijgemaakten hebben inmid dels zelf zeven koffiebars en ne gentig kinderclubs opgezet. Op tien markten in Nederland staan ze met een stand en op zeven re creatieterreinen wordt driftig geëvangeliseerd. Sinds kort houdt een werkgroep zich bezig met nazorg op radio- en televisie kerkdiensten. Zij stelt ook bandjes van die diensten be schikbaar. De bijbelcursus die twee jaar gele den begon met een advertentie campagne in een aantal dagbla den was voor zevenhonderd mensen aanleiding, contact met het vrijgemaakte kerkverband op te nemen. De makers zijn daar over niet ontevreden. Zij gaan de cursus nu herhalen. Er zal weer via advertenties in bladen be kendheid aan worden gegeven. Paal De openheid van de grote kerken - met een brede en diepgaande herwaardering van opvattingen - en de behoefte aan geestelijk houvast geven "standvastigen" als de vrijgemaakten de nodige wind in de zeilen. In plaats van tégen hebben ze de tijd zelfs méé. Wie de nieuwe ontwikkelingen op kerkelijk en geestelijk gebied slechts ziet als een verkwanseling van de enige geopenbaarde Waarheid, zal zich in dit zekere milieu "veilig en geborgen" kun nen weten. De rijen worden hecht gesloten, omdat de kerkelijke leer, met alles erop en eraan, als een paal boven water moet blijven. In het vrijgemaakte denken kan het "lief zijn voor anderen" dan ook nooit in mindering komen op de yastheid van het eigen beginsel en 'de binding daaraan. De kerk heeft het laatste woord. Zo een voudig ligt dat. Met 262 plaatselijke kerken, 192 dienstdoende predikanten en een eigen theologische hogeschool met 7 hoogleraren, 3 lectoren en 113 studenten kan de vrijge maakten voorlopig niets gebeu- Als de huidige groei doorzet, ko men zij dit jaar boven de 100.000. Hoewel kerkelijke bescheiden heid niet hun sterkste kant is, mag dat voor hen geen reden zijn zich te verjieffen. Alle roem is uitgesloten. Ook het bordje op de vrijgemaakte gereformeerde kerk aan de He rengracht in Lei den kan verwar rend werken. Er staat alleen op: Gereformeerde Kerk. Bedoeld wordt echter: vrijgemaakt. Maar dat laten de vrijgemaakten steeds meer weg. Zij presenteren zich zonder om wegen gewoon als "de" gerefor meerden. Immers, wie zich zo noemt, maar het in wer kelijkheid niet is, verdient die naam ook niet. 'De moed om te zien Staatssecretaris voor emancipatie zaken mevrouw Jeltine Kraaije- veld -Wouters zal op dinsdag 10 juni in het Bijbels Museum te Am sterdam (Herengracht 366) een tentoonstelling openen over de plaats van de vrouw in de kerk en de bijbel. Het doel van de tentoon stelling-die tot 1 november duurt en waaraande organisatoren de titel "De moed om te zien" hebben gegeven-is, een discussie op gang te brengen over "feminisme en theologie". Er zal in de maanden van de tentoonstelling alle gele genheid zijn voor groepsgesprek ken. Tegelijk verschijnt een boekje on der dezelfde titel, dat het Bijbels Museum heeft uitgegeven in sa menwerking met de Centrale voor Vormingswerk - Hervorm de Vrouwendienst en het Toerus tingscentrum van de Gerefor meerde Kerken. De theologen Maria de Groot en Catherine Hal- kes en Alice Groeneveld, hoofd van de educatieve dienst van het museum, zijn er de schrijvers wij werkelijk toe aan nieuwe in terpretaties? Waarom zou het priesterambt niet door vrouwen vervuld mogen worden? Dat zijn allemaal vragen waarmee veel gelovige vrouwen - maar ook mannen - van allerlei kerkelijke gezindte zitten, als zij de bijbel als uitgangspunt nemen voor hqn houding tegenover emancipa tie". Het Bijbels Museum heeft de ten toonstelling opgezet om het ge sprek over deze zaken te stimule ren. Aan vrouwengroepen in het hele land is gevraagd, aan de ten toonstelling mee te werken. Hierdoor is een veelkleurig ver haal ontstaan van foto's, tekenin gen, beeldhouwwerk, collages en teksten, dat heel wat vragen zal Vragen Alice Groeneveld: "Hoe kan een moderne vrouw in maatschap pelijke ontwikkelingen die zijn gericht op volledige gelijkwaar digheid nog steun vinden bij de bijbel of een plaats krijgen in de kerk? Is de bijbel sexistisch? Is hij altijd uitsluitend uitgelegd S. J. DE GROOT naar mannelijke normen en zijn Wel zullen zij zich verheugen. Temidden van ketterij en sekte geest wordt de erezuil voor de "gezondmakende leer van de bij bel" steeds hoger opgericht. Een van de tekeningen die in een dia-presentatie over "feminisme en theologie" op de tentoonstel ling in het Bijbels Museum te Am sterdam worden vertoond. I losmaken en soms zelfs schok-j kend kan werken. Alice Groeneveld: "Wij hebben de discussieruimte ook als leeszaal- tje ingericht. Er ligt daar een be langrijke hoeveelheid toepasse-, lijke lectuur, deels ter inzage,! maar ook voor de verkoop en om zomaar mee te nemen. Verschil lende godsdienstige, feministi- sche en andere wereldbeschou welijke organisaties hebben! hiervoor materiaal afgestaan". De tentoonstelling is elke week open van dinsdag tot en met za terdag van 10 tot 5 en op zondag van 1 tot 5 uur. Groepen kunnen het best een telefonische af spraak maken (020-241125). Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Hengelo (Ov.) P. S. A. Lefeber Gendt-Lent, te Appelscha F. W. G. den Arend Odoorn-Vather- j mond; aangenomen de benoe- ming tot pastoraal medewerker aan de Philadelphia-tehuizen in Nunspeet L. van Nieuwpoort I Huizen; bedankt voor Dinteloord H. Stroeve Hendrik Ido Am bacht. Gereformeerde Kerken: bedankt voor Almelo, Nijverdal en Slie- drecht M. J. Heule Spijk (Gro- ningen). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Katwijk- Valkenburg kandidaat F. van de Pol Kampen. LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 ds Van 't Hof. mmv cantorij, 11.45 oecumenische studen- tendienst; Marekerk 10 ds De Jong, 5 ds v.d. Velden, Doorn; Maranathakerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg, avond maal; De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastor Van Well; Bethlehemkerk (Driflstr.) 10 ds. Hubeek, Oosterbeek; Bevrijdingskerk (Montgomerystr., Zuid-West) 9 ds. Wagenvoorde, avond maal; Vredeskerk (Burggravenlaan) 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestraat) 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker; Diaconessenhuis 10.30 hr. Van Straalen; kapel Endegeest (Oegst- geest) 9.30 ds. Friedericht; Petrakerk (Surinamestr.): 10 ds. Franken, Zeist, avondmaal, dienst voordoven en horen den. Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lammen- schansweg) 10 ds. Sijtsma; Petrakerk (Surinamestr.) 10 ds. Franken, Zeist, voor doven en horenden; Oude Vest 10 ds. Koolstra, 7 ds. Rietveld; Maranatha kerk (L. Morsweg) 10 ds. v. Achterberg; Bevrijdingskerk (Montgomerystraat) 10.30 ds. Rietveld, 5 ds. Sijtsma; Groen hoven (Witte Rozensti10 ds. Verdoorn. In alle diensten avondmaal. Voor zie kenhuizen en hervormde gemeente. Ge ref. Kerk (dolerend) "Groot-Leiden" (Lokhorstkerk): 8.30 hr. Vervvey, 5 ds. v. d. Haagen. Chr. Geref. Kerk (Steen- schuur 9): 10 en 5 dr. Soeters, Zutphen. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gemeente in Ned. (Bethl.kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Lutherse Gemeente (Hoogl.Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat l): io dr. Meijering. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld, doop en avond maal, 7.30 evangelisatiebijeenkomst in school Lusthoflaan. Evang. Christen- Gemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. singel 21): 5 nam. hr. Hoogerwaard. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en dinsd. 8 hr. Zijl stra. Pinkstergemeente (Rapenburg 10)' 10 evang. v. d. Bergh. Volle-Evangelie- gemeente Bethel (school DeTwee Sleu tels, hoek Rijnsburgersingel) 5 tot 6 nam. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk (Hoge Rijn dijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagad ventisten (Lokhorstkerk): elke zaterdag 9.45 bijbelstudie. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Oud-Katholieke Kerk (Zoeterw.singel-hoek Cronestein- kade): 10. Vrij-Katholieke Kerk (Vree- wijkstr. 19): 10.30 h.mis. Rooms-Katho- lieke kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45en 12; Herensingel zat.7,zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Voorscho- ten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steen- schuur zat. 10 en 7; zond. 8.30,10,11.30,6 en 7Boshuizerlaan zat. 87, zond. 9.30en 11; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30 12 en 6; Haarlemmerstraat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Ruitenberg, Vianen. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 mevr. ds. Westera, 7 ds. Hemmes, Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Keizer, Ba- rendrecht, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Vries, Heerde. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Advèntskerk 9.30 ds. De Jonge, 6.30 ds. Oort; Kruiskerk 9.30 dr. v Vliet; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Van Vliet, Harderwijk; Martha-stichting 8 nam. ds. Hoogendijk, oecumenische dienst; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 6.30 ds. Oosthoek; De Bron 9 en 10.30ds Moll, 6.30 ds. Mulder; Ashram 9.30 dr. v. San ten; Onderweg (Lijsterlaan) 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar. kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 ds. v. Wijk A.dam; Salv. kerk 3.30 ds. v. Wijk, 6.30 ds. v. d. Kamp, V assenaai Zie verder herv. gemeente. Ned. Geref. Kerk (chr. nijv. school Willemstr.): 9.30 br. Knol, 4.30 br. Wemmenhove. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptis tengemeente (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek.. Baptistengemeente Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr. v. d. Leer. Volle-Evangeliegemeente (school Westpreludeweg): 10 hr. v. Putten. Leger des Heils (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode- Kruisgebouw): 10 voorm. Remonstrant se Kring (Van Mandersloostraat 36); geen dienst. Rijnstroom (Raadhuis straat): 8 nam. oecumenische avondmaal eucharistieviering, ds. Hoogendijk Rooms-Kath. parochies: Bonifaciuskerk zat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Piuskerkzat. 7. zond. 9, 10.30 en 11.45: De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Hen-, Gemeente: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref.Gemeente: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Honkoop. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Kievit, Gouda, 6.30 ds. Richter; Salvatorkerk 9.30 ds. Rich ter, 6.30 ds. De Vreugd; Bethlehemkerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Westland. Scherperizeel. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Elderman, avondmaal. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, 6.30 jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Vrolijk. Katwijk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Omta. Chr. Geref. Kerk; 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Christ, Leiden, 6.30 ds. v.d. Hei den, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Lam me, Delft, voor horenden en doven, 5 ds. Welbedacht. Rooms-Kath. parochies: Dorp zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Rijndijk (Bernardus) zond. 10; Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 ds. Rothfusz, avondmaal, 7 ds. Rothfusz, gez. dienst. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, avondmaal. Chr. Geref. Kerk; 10 en 7 ds. Biesma. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 ds. v. Niel, Rijnsburg. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kolkman. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Aarents, 6 ds. Van Niel, Rijnsburg; Ontmoetingskerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Van Ieperen. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Kersten, 6.30 ds. v. d. Horst. Vliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. Van Melle, gezinsdienst. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. De Jong; Oude Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Juckema, Scheveningen, jeugddienst: Ichtuskcrk 10 ds. Visser, 5 ds. Boei; Pnièlkerk: 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegindewey; Groen van Pr. school 10 ds. De Jong; ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas. Triumfatorkerk 9 en 10.30 ds v. d. Horst, 5 ds. Kersten. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 leesdienst, 2.30 ds. Zomer, avond maal. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Rouke- ma, 7 ds. v. Tongeren. Chr. Geret. Kerk: 10 en 5 ds v. d. Ent. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v. d. Belt. Geref. Gemeente (Remisestr.): 10 en 5. Volle-Evangeliegemeente (Voor straat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. v. d. Broeck, Bodegra ven, 7 ds. Vrolijk, Katwijk. Geref. Kerk: ê.30 hr. Brouwer, Katwijk, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Van Loenen, 6.30 ds. Geursen; kerk Hoofd straat 10 mevr. Jacobi; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Doesburg; St. Elis. zieken huis: 9.30 rector Vijftigschild, gez. dienst. Baptistengemeente (Wijkgeb. Zijlkwartier): 10 br. Van Zuylekom. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond.9, 10.30 en 12 (jongerenmis). LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Los en ds. De Kruijf, gez. avondmaals viering in geref. Kerk 7 ds. Wapenaar, Tiel, en ds. Los, gez. viering in herv. kerk. Geref. Kerk: zie herv. gemeente. Camping: 10.30 ds. Gravendeel, Lisse. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Getneente: Dorpskerk 10 en 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. v. Malssen, Leiderdorp. Geref. Kerk: 10 ds. Baas, 7 dienst; Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 en 4.30 kand. v. Veen. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9 ds. Brink, 5 ds. Verhey. Chr. Geref. Kerk: 10en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakken berg. Rooms-Kath. parochies: Agatha- kerk zat. 7. zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.45; Engelbewaarders zat. 7. zond. 8. 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Stam, 6.30 ds. De Mey Aalsmeer, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 hr. Stam, Sassenhcim. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. De Vries, Heerde. Rooms-Kath. parochie: zat. 7.30, zond. 9 en 10.45 NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Klusener, Zeist, 6.30 ds. Gebraad. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, Nieuw-Vennep, 7 ds. Steenstra, Diemen Rooms-Kath. purochi: zat 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Den Harder, 7 ds. Van Winters wijk, Bennebroek. Geref. Kerk: 9.30 prof. dr. Verkuyl, A.dam, 6.30 ds. Ba- •rends, ontmoetingsdienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk, uitzending morgen dienst via IKON. Geref. Kerk (Woerden- se Verlaat): 9.30 ds. Nooteboom, 7 ds. Bezemer. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat: 10 dr. Jansen, 7 ds. Elgers- ma; kerk Hoofdstraat: 10 ds. Keuning, 7 dr. Jansen; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Eyk, Gouda, avondmaal, 5 ds. Van der Plas, Delft. Geref. Kerk: kerk Hoofd straat (Buurtkerk) 10 hr. v. d. Land. Was senaar, jeugddienst; Vinkenlaankerk 9.30 ds. Leysen, Rotterdam; stichtings- kerk 11 ds. Leysen; Sole Mio 9 ds. El- gersma. Zie ook herv. gemeente. Rooms- Kath. parochies: Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11: Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv Ge meente: Dorps':erk 10 ds.Kalkman; De Zilk 10 hr. Hoffenaar, Voorhout. Rooms- Kath. parochies: Victorkerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefkerk zat 7, zond. 8.30 en 10. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will.kerk 10 prof. dr. Berkhof; Pauluskerk 10 dr. Bolkestein, Slie- drecht; Gemeentecentrum: 10.30 dr. Cramer, 7 ds. Kersten. Geref. Kerk (Mau- ritslaan): 10 ds. Vegter, 7 zie herv. ge meente. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 kand v. Veen, 4 ds. Begeman. Ned. Geref. Kerk (Gemeentecentrum): 8.45 ds. Janse, 4 ds. De Lange. Van Wyckerslooth 4.30 ds. Sierat. Kapel Endegeest: 9.30 ds. Friede- ï'ich. Volle-Evangeliegemeente (Ge meentecentrum): 4 nam. Rooms-Kath. parochie Will.kerk zat. 7, zond. 9 en 11; Bonaventurakapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUD-ADE-Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Krispijn, Sche veningen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Barends, Nieuw-Vennep, 6.30 ds. v. Houten, Als- meer. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11; Petrus-banden zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. Pannekoek, Leiden, 7 ds. De Kruijf. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: Voor hof 10 hr. v. d. Linden, Capelle a. d. IJs- sel; Bethelkerk 9 en 10.15 ds. Romein, 5 ds. v. Niel; camping Koningshof 10 hr. Poppe, Renswoude. Geref. Kerk: Petra kerk 9.30 dr. Gilhuis, Den Haag, 5 ds. Baayen; Immanuelkerk 9 en 10.30ds. De Waard, R.dam. 5 ds. Vrolijk: Maranatha kerk: 9.30 ds. Baayen, 5 dr. Gilhuis. Ge ref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 leesdienst. Evang. Chris tengemeente (aula mavo): 10 br. Zwart, 7.30 ds. Visser, A.dam. evangelisatie- dienst, met zang van "De Discipels". Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente 9 en 10.30 ds. Juckema, Scheveningen. 7 opendeurdienst in geref. kerk, ds. Zijl stra, Vorden. Geref. Kerk: 10 en 5 prof. Oosterhoff. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Klein Kranenburg, 6.30 ds. Kielder, Ze venhoven. Geref. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. Nooteboom. Rooms-Kath. paro chies: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds v. d. Velden, Mi i- drecht. Geref. Kerk: 9.30ds. v.d. Meulen, Wassenaar. 6.30 ds. De Raadt. Geref Kerk Vrijg.: 9.30 en 5. Vliegkamp Val kenburg: 10.30ds. v. Melle,gezinsdienst. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. v. d. Schoot, avond maal, 7 ds. Meijering, afscheid; aula Noord-Hofland 9.30 dr. Enklaar, Oegst- geest; kerk Hulp en Heil 10 ds. Verheule. j Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Zwart. Ge- j ref. Kerk Vrijg.: 8.30 ds. Geelhoed, 3 ds. Gratz. Rooms-Kath. kerken: Lauren- tiuskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula Noord-Hofland zond. 11. Jan van Hoof- •laan 3: 10.30 Engelse dienst. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Ver- welius; De Hoeksteen 9.30 ds. Verwe- lius, 6.30 ds. Roetman; Bethelkerk 9.30 1 ds. Roetman, 5 ds. Verboom; Imma- I nuelkerk 9.30 en 7 ds. Hulst. Geref. Kerk: j Kruiskerk 9 en 5 ds. Prins, Den Haag; 1 Ontmoetingskerk 10.15 ds. v. d. Berg. Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5. Volle-Evangeliegemeente "Sion" (Lin- degaarde 17a): 9.30. Rooms-Kath. paro- chie: Victorkerk zond. 10; Ontmoetings kerk: 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. v. Veen, Wassenaar. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk: 10 ds. Steenstra, 7 kerkcon- cert; Kievietkcrk 10 ds. v. Bruggen; Mes- siaskerk 10 ds. v. Zanten, afscheid, 4.30 j prof. Graafland; Dorpscentrum 9.30 kand Mast, Nieuwerkerk a. d. IJssel. Ge- l ref. Kerk: Zijllaan 10 ds. De Raadt, Val- I kenburg, 7 ds. v. d. Meulen. Wassenaar- I Zuid 10 ds. Van de Kamp en pastoor f Oomens, jeugddienst. Ned. Prot. Bond (L. Kerkdam): 10.30 prof. dr. v. Goudoe- WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 <^s. Boer, Katwijk, 6.30 dr. Meijer. Lei- den. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Meije- I rig, Scherpenzeel. Ned. Piot. Bond: I 10.30 buitendag Bilthoven, ds. Roos. i Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. I ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 j ds. Kielder. Geref. Kerk: 9.30 ds. Mane- schijn, Amstelveen, 7 mevr. Kempen, Aarlanderveen. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gemeente: 10 ds. Wolthaus. Rooms-Kath. parochies: St. Jan zat. 9.30 en 11Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 10; Meerburgkerk (Hoge Rijndijk): zat. 7, zond. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 9 30 ds. Haakman, 6.30 ds. Oosterom, Tienhoven. Geref. Kerk: 9.30 hr. v. Wal- i linga. Ter Aar, 6.30 hr. v. Leeuwen, Ze venhoven. I

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4