"ME-er zoekt geen geweld maar schuwt ook niet" ME-opleiding Organisatie ten- RECTIFICATIE 31 mei '80 LEZERS SCHRIJVEN gven A.TERDAG 31 MEI 1980 "ME, weg ermee", schreeuwt de ene helft van het volk terwijl de andere helft de ME-ers als ware volkshelden toejuicht. De Mobiele Eenheid wordt ingezet bij de ontruiming van ge kraakte wisselwoningen in Leiden. In de gemeenteraad wor den vragen gesteld. Politie en burgemeester moeten verant woording afleggen. Mobiele Eenheid dus. Een begrip geladen als een kerncentrale. De ME als discussiestuk. De meningen lopen sterk uiteen. De bekende rode lap op de stier of een doeltreffend middel om de openbare orde te handhaven? ME-ers, helden of vechtjassen? ME en ME-optreden. Iedereen denkt er het zijne van. Inspecteur Van Ooik, plaatselijk ME-commandant: "Dat ieder een er het zijne van denkt is een goede zaak. Ik heb er helemaal geen moeite mee dat wanneer bij een bepaald incident een ME-groep is ingezet daar achteraf vragen over worden gesteld in de gemeenteraad. Ik vind het ook helemaal geen punt om een uitvoerig rapport te schrijven over het inzetten van een ME- groep. Het is een goede zaak dat daarover in bredere kring van gedachten wordt gewisseld. Als straks uit de discussie blijkt sr-ï het fout hebben gedaan zal ik daar beslist niet gefru- De Mobiele Eeenheid staat in het middelpunt van de belangstel ling. Maar wat weten we eigenlijk meer van de ME dan dat het om een groep politiemannen gaat met witte helmen, schilden en wapenstokken. Hoe is de ME ontstaan en hoe zit deze organi satie in elkaar. N.J. van Ooik, 26 jaar, inspecteur bij de Leidse gemeentepolitie en plaatselijk ME-commandant, en J.H. la Ri viere, 34 jaar, hoofd-inspecteur bij de Leidse gemeentepolitie en chef staf van de ME-regio Noord, geven opening van zaken. ^LEIDEN - Het keerpunt kwam ei- genlijk in 1966", weten J.H. la Ri- vière en N.J. van Ooik, "Bij het ar. huwelijk van Beatrix en Claus. Daarvoor gold in ons land nog in. zekere mate het ontzag voor het ei- uniform. Wanneer je in een poli- tiepakkie liep dan had je gezag. ,e' Dat werd in en na '66 wel even s_ anders". volgens La Rivière en Van Ooik be tekenden de ongeregeldheden rond het huwelijk van Beatrix en Claus ook de doorbraak van de ME. "Tijdens die rellen in Am- »r sterdam werden er alsmaar agen- t: ten ingepompt zonder dat de openbare orde werd hersteld. Toen werd op een pijnlijke ma- 'g nier duidelijk dat er voortaan l; georganiseerd-leus in groeps verband, moest worden opgetre den bij dergelijke incidenten. Ook daarna werd. duidelijk dat georganiseerd geweld alleen met georganiseerd politie-optreden kan worden bestreden". "Kijk", vervolgt het tweetal, "Wan neer je één bepaalde situatie creëert en je stuurt daar tien agenten op af dan reageren ze alle tien verschillend. Bij grote rellen is het noodzakelijk dat je een gro te politiemacht op de been brengt. Wanneer al die politie mensen dan naar eigen inzicht en goeddunken aan het werk gaan 'IKMOEI fiA ÊÉlli WRMSKHIÜS loopt het natuurlijk vreselijk uit de hand. Wanneer bij de rellen in Amsterdam op koninginnedag geen ME was ingezet maar hon derden individuele agenten dan was het een bloedbad geworden. Dan hadden er onherroepelijk schoten gevallen. Wanneer je te- De zogenaamde paraatheids circulaire yan het ministerie bepaalt dat twintig procent van alle Nederlandse politie korpsen geoefend moet zijn in het groepsoptreden. Min stens een vijfde deel van de Nederlandse politiemacht heeft dus een ME-opleiding achter de rug. Elk nieuw lid van het Leidse politiekorps gaat voor de werkelijke in dienst treding vijf weken in "trainings kamp". In de bossen van het Brabantse Woensdrecht krij gen de nieuwbakken agenten een opleiding die exact vijf weken duurt. Aan de lopende band komen daar agenten uit het hele land een ME-oplei ding volgen. Inspecteur Van Ooik: "Tijdens deze opleiding ligt het accent heel sterk op het groepsge wijs optreden. Het is een pit tige opleiding waarbij je nog wel eens moet afzien. Wan neer je bijvoorbeeld met windkracht zeven in een klein rubberbootje een groot meer moet oversteken kom je jezelf natuurlijk wel tegen. Tijdens de opleiding krijg je tal van die pittige zaken voor je kie zen. Situaties waarin je elkaar opvangt. Daardoor kweek je groepsbinding. En dat is no dig om individuele acties en reacties tijdens een bepaald ME-optreden te voorkomen. Die mogen namelijk niet voorkomen omdat anders je stootkracht als eenheid ver mindert". Andere aspecten van de vijf- weekse opleiding. Het juiste gebruik aanleren van wapen stok en wapens'child onder supervisie van een judoka expert. Het efficient optreden bij massale zoekacties, het "roadblock", het optreden bij relbestrijding en het in groepsverband filosoferen over geweld en de bestrijding van geweld. "Ronduit een gedegen oplei ding", meent inspecteur Van Ooik. "De jongens die zijn opgenomen in de Leidse ME- groepen krijgen bovendien regelmatig aanvullende oefe ningen. Oefeningen met de karabijn en zo". genover een broeiende massa komt te staan die elk mo ment op hol kan slaan dan is een heid geboden". Volgens La Rivière is het onzin om te stellen dat de ME als een rode lap op een stier werkt. "Wanneer je te maken krijgt met een menigte die maar één ding wil, haar zin doordrijven, dan maakt het echt niet uit of je daar in ME-uitrusting tegenover staat of als een groep vrolijke jongens in zwembroekje of colbert. Wan neer ik iemand hoor zeggen. "Door die witte helm die die ME- er op z'n hoofd heeft wordt ik ex tra aggressief dan kan ik echt niet anders doen dan m'n schou ders ophalen". Van Ooik vult aan: "Je kan van te voren natuurlijk nooit exact be palen hoe een en ander zal verlo pen. Je probeert wel een bepaal de situatie van te voren in te schatten. Maar als die stenen op een gegeven moment toch ko men dan is het natuurlijk wel prettig dat ze je bast zo min mo gelijk kunnen raken. We kunnen nu eenmaal niet met een ver kleed wagen op stap gaan. In ge wone uniformen beginnen en als het menens wordt even snel de kleedwagen induiken om er in volle ME-uitrusting weer uit te komen". De ME moet de laatste tijd nogal eens aan de bak. Volgens La Ri vière is dat het gevolg van groeiende onvrede onder de be volking. "Er bestaat tegenwoordig pen grotg verscheidenheid aan meningen. Iedereen heeft overal een afwij kende mening over. Besluiten, op welk niveau dan ook, zijn bijna altijd een gevolg van compromis sen. Compr zich nog zelden kan vinden. Stemverhoudingen van zestig te gen veertig procent komen te genwoordig veel vaker voor dan verhoudingen van negentig te gen tien procent. Gevolg van dit alles is een groeiende onvrede. Mensen gaan zich tegen genomen besluiten verzetten. Wanneer de politie dan gaat optreden om te zorgen dat die besluiten toch JAAP VISSER worden uitgevoerd richt de mas sa zich tegen de politie". Van Ooik: "De politie, in veel ge vallen dus de ME, is het tastbare waartegen de massa zich kan richten. De mensen zien dan de politie als de besluitvormers. Dat is onjuist. Volgens mij kunnen de media daar verandering in bren gen. Zij kunnen de mensen dui delijk maken dat niet de politie degene is die de besluiten neemt. De politie bepaalt niet dat er geen mensen bij de kerncentrale in Doodewaard mogen komen. De politie krijgt opdracht om te zor gen dat er geen mensen bij die kerncentrale kunnen komen. De politie ontruimt geen woningen. De politie krijgt opdracht om te zorgen dat een ontruiming kan doorgaan". Wordt de ME binnen het politie korps als het neusje van de zalm gezien? Hoor je er pas echt bij als je bij de ME zit? La Rivière: "Nee hoor, binnen het korps bestaat geen jaloezie ten opzichte van degene die tot de ME behoren. Ik heb daar ten minste nog nooit iets van ge merkt. De ME wordt echt niet als het neusje van de zalm gezien. Meer als een noodzakelijk kwaad. Men heeft geen hekel aan ME- werk maar men zit er nu ook weer niet op te wachten". Van Ooik. Een ME-er zoekt geen geweld maar aan de andere kant. Hij schuwt het niet "ga- Een Mobiele Eenheid-groep bestaat uit tien mensen (het ''Leidse korps heeft in totaal drie van die groepen). Over het algemeen de wat jongere agenten uit de dagelijkse sur veillancedienst. Zo'n eenheid staat onder aanvoering van een commandant en heeft de beschikking over een spe ciaal voertuig met chauffeur. Twee eenheden samen vormen een sectie die onder leiding staat van een sectiecomman dant. Vier eenheden samen vormen een peloton, welke wordt aangevoerd door een pelotoncommandant. Naast de plaatselijke ME is er ook een regionale. Zo is de provincie Zuid-Holland in drie regio's verdeeld. Regio Noord (rondom Leiden), Cen trum (rondom Delft) en Zuid (rondom Dordrecht). Elke re gio heeft z'n eigen ME. Ook de steden Rotterdam en Den Haag hebben een eigen Een heid. Bij grote operaties heb ben de verschillende regio eenheden de taak om elkaar bij te springen. Plaatselijk bepaalt de korpslei ding of de ME naar een be paald incident of een bepaal de gebeurtenis wordt ge stuurd. Formeel is het zo dat daarover eerst overleg wordt gepleegd met de burgemees ter. De commandant ter plaatse bepaalt of de ME ook daadwerkelijk wordt ingezet. Voor het gebruik van traan gas. een van de wapens die de ME tot z'n beschikking heeft, is toestemming van de bur gemeester nodig. Bij ME-optreden in regionaal verband vindt van te voren overleg plaats tussen de ver schillende burgemeesters. Wanneer het gaat om een in zet van meer dan 15 man is er zelfs toestemming van de Commissaris der Koningin nodig. ADVERTENTIE Commissie van Financiën De vergadering die plaatsvindt np dinsdag 3 juni a.s. om 19.00 uur in kamer 263, zoals aangekon digd in de gemeente-advertentie van 30 mei, is verplaatst naar kamer 204. Deelcommissie van Personeelszaken, Economi sche Aangelegenheden Bedrijven en Financiën Dinsdag 3 juni a.s. zal een gezamelijke vergade ring plaatsvinden in kamer 263 van het Stad huis om 21.00 uur. Agenda: overdracht openbaar slachthuis aan slacht huis Leiden b.v. Gajes in Openlucht theater LEIDEN - Het Openluchtthea ter van de Leidsche Hout zal weer worden gebruikt op zondag 15 juni als het straat theater Gajes en een slag werkgroep onder leiding van Fred Cohen er vanaf 14.00 uur gaan optreden. Vorig jaar werd het theatertje niet gebruikt wegens geldge brek, een probleem dat nog maar gedeeltelijk is opgelost. De organisatie van deze mani festatie is in handen van de buurtvereniging Raadshe- renbuurt. ,Wielrijden' Hierbij wil ik reageren op het inge zonden stuk 'Wielrijden van donderdag 22 mei. De doelstel lingen van de Eerste Nederlandse Fiets Bond (ENFB) hebben niets te maken met autootje pesten'. Dat onze belangen wel eens bot sen is een andere zaak. De ENFB wil niet anders dan op komen voor de belangen en vei ligheid van voetgangers en fiet sers, en bevordering van het openbaar vervoer. Was het maar zo simpel, dat je met fietsbelas- ting je veiligheid kon kopen en de stad weer wat leefbaarder kon manen. Maar voor geld is niet alles te koop. Men redeneeit aldus: wij automo bilisten betalen, dus we eisen meer wegen, vrije doorgang ten koste van de natuur en de veilig heid van zwakkere weggebi in kers. Er zijn niet te weinig, er zijn teveel auto s, dat is de moeilijk heid. We stikken erin! Wat de fou ten van fietsers betreft, die wor den onmiddellijk afgestraft met een aanslag op het leven. Maakt de automobilist een fout ten opzeihte van fietsers of voetgan gers. dan zijn de laats ten de dupe. Het is altijd nog zo: de ene fietser rijdt de andere niet dood. Daai- om: minder auto's, auto s in de stad niet harder van 20 km per uur en er moet meer gefietst wor den in de stad. ENFB, ga zo door. •rdt t vijs Ans Koppen - Wentink Hansensti a.it 6 LEIDEN Woningnood De woningnood in Leiden is vijfendertig jaar na de oorlog nog altijd groot. Uit een ge meentelijke nota over het volkshuisvestingsbeleid, die deze week werd gepresen teerd, bleek dat de nood de komende jaren groot zal blij ven. Want vorig jaar is de wo ningbouw in Leiden ver ach ter gebleven bij de verwach tingen terwijl het aantal wo ningzoekenden blijft stijgen. De kans dat het woningtekort de komende jaren wordt in gelopen is uiterst klem. De woningbouw in Leiden zit flink in het slop. Overigens geen verrassende conclusie want de teruggang in de bouwproduktie werd eind 1978 al voorspeld in een amb telijke nota. De voornaamste conclusie uit die nota was dat het op dat moment reeds te laat was om de dreigende te ruggang in de Leidse bouw produktie te voorkomen. Zonder veel reserves en gewa pend met een onbegrensd op timisme kondigde het college van BenW vorig jaar nog de bouw van niet minder dan 6000 woningen aan. Duidelijk was dat de vraag woning zoekendenen het aanbod nieuwe woningensterk naar elkaar waren toegere kend. Het college kwam met ingewikkelde berekeningen tot 6000 woningzoekenden en had daar een bouwproduktie van 6000 woningen van afge leid. De realiteitswaarde van het aangekondigde bouwbe leid was vorig jaar alom meer dan één reden twijfelachtig. De nieuwbakken wethouder van volkshuisvesting. Dick Tesselaar, viel deze week de eer te beurt het faillissement van het bouwbeleid aan te kondigen. Tesselaar draaide er niet om heen. Dat siert de nieuwe wethouder. Zonder overdreven optimisme en met een duidelijk realiteitsbesef presenteerde hij de rekening van het geboerde beleid. De wethouder gaf toe dat de vraag naar woningen het aanbod in de komende jaren zal overtreffen Het inzakken van de Leidse bouwproduktie is grotendeels het gevolg van het onbebouwd laten van de Stevenshofjes- polderAmbtelijk is dat tijdig onderkend en is er steeds op gewezen dat al twee jaar ge leden benonnen had moeten worden met het bouwrijpma- ken van de polder om een dreigende teruggang tn de bouwproduktie te voorkomen Dat de Stevenshof niet tijdig bebouwd werd is een politiek gegeven. In de periode 1974/78 koos een progressieve meerderheid in de Leidse raad voor het bebouwen van de open plaatsen (gaten) in de binnenstad en voor het (zo lang mogetijk) groen houden van de Stevenshofjespolder. Het huidige links/liberale college heeft zich in zijn pro gramma eveneens gebonden aan de opvatting dat eerst de andere bouwlocaties in de stad moeten zijn bebouwd. Zoals gezegd is deze week de re kening gepresenteerd aan de kampioenen van het groen Het bebouwen van open gaten in de binnenstad is sterk over schat. De nood van Leidse woningzoekenden zal nog ja ren worden verlengd. Het gat in de woningbouw in onont koombaar. Volgens de volkshuisvestingsno ta zouden tot 1985 ongeveer 6000 woningen kunnen wor den gebouwd maar zelfs die schattingen zijn aan de opti mistische kant. De omvang van de bouw in open gaten wordt nog steeds overschat. De kans dat voor het eind van 1984 1000 woningen zullen zijn gebouwd in de Stevens- hofjespolder, 1000 in de Leeuwenhoek en 850 in Room burg is gebaseerd op een groot aantal wankele factoren. De inzakkende woningmarkt en het bouwbeleid van de rege ring geven weinig hoop op een keer ten goede Duidelijk is dat de Leidse raad is gisteren met zijn neus op de keiharde feiten gedrukt. Dick Tesselaar gaf een duidelijk schot voor de boeg: er zullen prioriteiten moeten wbrden gesteld voor het op elkaar af stemmen van vraag en aan bod. Een urgentiesysteem voor de verdeling van de woonruimten is noodzakelijk. De kans dal de inschrijvings leeftijd voor woningzoeken den weer wordt verhoogd van 18 naar 25 jaar is niet denk beeldig. Maatregelen dus om het schaarse goed dat huis heet te verdelen maar die de woningnood niet oplossen. Het accent van het woning bouwbeleid zal de komende jaren ongetwijfeld komen te liggen op de S tevenshofjes- poieter n< t gaat titel men om de vraag of de Stevenshof be bouwd moet worden maar om wat voor woningen neergezet worden en voor wie. Het be bouwen van de polder voor de Leidse woningzoekendendat wil zeggen voor mensen met een kleine beurs, dat wordt nog een hele toer. Keuringsdienst Hoe groot de woningnood is wordt nog eens bevestigd door een rapport van heel andere strekking dat deze week ver scheen. Namelijk dat van de keuringsdienst van waren. Een van de controleurs trof in het magazijn van een Chinees restaurant een opgemaakt tweepersoons bed aan. De huisvesting van de familie was nog niet geregeld en daarom dacht men een oplos sing voor het slaapprobleem te hebben gevonden tussen de nasi en bami. De ervaringen van de keu ringsdienst zijn altijd goed voor een stief kwartiertje griezelengruwelen en je stil letjes verbazen. Want behalve met de woningbouw gaat er ook in de consumptieve sfeer nogal eens het een en ander mis. Wat dacht u bijvoorbeeld van een partijtje diepvries lollies met zichtbare schim mel £en onfrisse verfrissing. Maar het kan gebeuren. Het opmerkelijke van de hele zaak was dat de winkelchef de ver koop onverdroten voortzette. Ook toen hij gewezen werd op de inferieure kwaliteit van de ijslollies. Schimmel was trouwens toch een verschijnsel waarmee de medewerkers van de dienst herhaaldelijk werden gecof- ronteerd. In een bistro bij- voorbeeld bleken alle houten borden beschimmeld. In een ander restaurant had kenne lijk een kleine onmin plaats gevonden tussen het perso neel, want de muren en het plafond van het keukenma gazijn bleken met tomaten en eieren te zijn bekogeld. Mocht u nog eens van plan zijn buiten de deur te gaan eten dan is het goed te beseffen dat er zekere risico's worden ge nomen. Zo werd in de bijkeu ken van een restaurant, die als bewaarplaats voor open bakken met gekookte rijst en bami diende tevens een doos levende kippen aangetroffen Verser kan het natuurlijk niet. Toch is het niet eens noodzake lijk om de eigen woning te verlaten om geconfronteerd worden met opmerkelijke ver schijnselen. Zo trof iemand in een potje in plaats van Am sterdamse uien een verbandje aan, een ander tussen de komkommerschijfjes een pleister en nog een ander ont dekte temidden van de zoet zure augurken een tampon. De fabrikant, daarover aan gesproken, voerde ter verde diging aan dat het vermoede lijk een grap van vakantie werkers was. Het eten van Leidse kaas is ook niet helemaal ongevaarlijk gebleken. In het oerhollandse produkt zaten oerhollandse, maar tegelijk keiharde,steen tjes. De klacht ging vergezeld van een afgebroken tand. Kijk, een kuipje Huttekase met stukjes rubber is het na tuurlijk ook niet helemaal, maar het gebit blijft tenmin ste intact. De snackbars, automatieken en eethuisjes vormen sinds jaar en dag een groep trouwe leve ranciers van curiosa. Een zakje frites werd afgeleverd met balpenfweer eens iets an ders dan mayonaise), in nasi rames zat een stuk zwaar be haard vlees en een andere ex ploitant gebruikte een con servenblik om kippebouillon te trekken. Op aandrang van de controleur beloofde de man over te gaan tot de aanschaf van een pan. Al bladerend in het rapport be gin je je af te vragen, want er eigenlijk nog wel te consume ren of te gebruiken is zonder gevaren Nog een kleine bloemlezing: in een elektrisch expresso-apparaat trad al na vijf minuten kortsluiting op, een mondharmonica was zo scherp dat je er bloedende lip pen van kreegplastic draden in een pak suiker, een afwas- borstel in een kofftemelkfles. een flesje slootwater in plaats van pils, appelmoes met glas scherven, en een tehuis waar maaltijden drie of vier dagen na de bereiding werden ge- MVVMI Ter afsluiting ook nog iets aar digs dat de keuringsdienst meemaakteEen klein meisje schreef de hartekreet "Weg zijn mijn zakcenten' Bij het gebruik van door haar zelf gekochte speelgoedpannetjes smolten de plastic handvaten weg. De dienst, die wel toe zicht houdt op gevaarlijk, maar niet opslecht speelgoed, stuurde haar als troost een setje nieuwe pannetjes toe. L. GLIBBER.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3