Nieuw onderdak in Oegstgeest voor tbc-bureau ]—eidse agenda Zeven miljoen voor bad Wassenaar nieuw PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 31 MEI 198 OEGSTGEEST/LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de Lange Voort in Oegstgeest heeft de inspecteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland, mr. Visser gister middag het nieuwe consultatiebureau van de Provinciale Zuid Hollandse vereniging ter bestrijding van Tuberculo se geopend. Daarmee verhuist de vereniging van een in zeer slechte staat ver kerende barak aan de Rijnsbur- gerweg naar een gloednieuw on derkomen van waaruit een ge bied van zo'n 240.000 kan worden bestreken. De eniging blijft naast het districtsbureau in Oegstgeest verder wel nog in deze regio ac tief via het kringbureau in Al phen aan den Rijn. Behalve consultatie gericht op de bestrijding van tuberculose is momenteel in het nieuwe ge bouw nog een hartproject gaan de. Binnen het project is een on derzoek opgenomen rond het ontstaan en bestrijden van hart en vaatziekten. Via groepsonder- zoek bij 40-plussers probeert men zo de risicofactor voor hart ziekten te weten te komen. Tbc is als ziekte de laatste decennia sterk teruggedrongen. Toch komt het nog zo vaak voor, dat het opsporen en bestrijden nog een zestal consultatiebureaus in Zuid-Holland nodig maakt. En kelejaren geleden beschikte het district Leiden echter nog over 4 artsen, nu zijn er in Oegstgeest nog "slechts" twee nodig. Ook het aantal medewerkers van de bureaus is de laatste tijd afgeno- men.In het district Leiden wer den vorig jaar rond de veertig tbc-gevallen ontdekt en behan deld. Wereldreizen Dokter Anema van ter consultatiebureau verklaart de noodzakelijkheid van de blij vende controle: "Tuberculose is zeker nog niet verdwenen. Met het oog op de vele buitenlanders in Nederland is onderzoek nog hard nodig. Normaal is het zo dat iedere buitenlander die hier komt wonen of werken verplicht is zich te laten onderzoeken op onder andere tbc. Met name in Marokko en Turkije komt tuberculose nog veel voor. De buitenlanders blij ven daarna nog zo'n vijf jaar on der controle. De illegale buiten landers en degenen die op vakan tie naar hun vaderland gaan zijn natuurlijk niet of nauwelijks te controleren. Dat op vakantie gaan geldt natuurlijk ook voor Nederlanders. Jongeren die we reldreizen maken komen ook wel eens met tbc-infectie naar huis, die ze dan weer overdragen." "Wat de buitenlanders betreft die consultatiebureau aan de Lange Voort in Oegstgeest zich laten onderzoeken houden wij met name kinderen in de ga ten. Trouwens, zo gauw we een tbc-geval hebben gevonden dan gaan we de contacten na om het zo ver mogelijk te bestrijden. Het komt ook wel eens voor dat een arbeider in een fabriek tbc heeft. Dan moet de hele fabriek worden onderzocht. Onlangs bleek een buitenlands meisje op een avondschool tbc te hebben. Ver dere besmetting op die school is mogelijk. Jongeren zijn in het al gemeen al een bedreigde groep wat tbc betreft. Zij hebben meestal veel contacten. Uit dit alles blijkt al dat er genoeg werk te doen is voor de consultatiebu reaus", aldus dokter Anema. Lieslaarzen "Zo gauw tbc is geconstateerd moet een intensieve begeleiding plaatsvinden. Vooral de buiten landers hebben dit hard nodig. Door taalproblemen en dergelij ke moet hun duidelijk gemaakt worden wat het innemen van medicijnen voor nut heeft en hoe ze dit moeten doen. Het aantal behandelingen schommelt trou wens nogal", zo vertelt zij nog. In totaal werken ongeveer 15 men sen op het nieuwe consultatiebu reau. Na een jaar of tien bezig te zijn geweest voor een ander on derkomen is de vereniging nu ge slaagd. Tot nu toe zat het bureau in het gebouw aan de Rijnsbur- Succes voor nieuw ballet van Briër LEIDEN - Mai^olein Briër Dance Company. Gewoon de dansgroep van Marjolein Briër dus. Nou ja, gewoon.... Wat de Leidse dan- spedagoge doet met dit gezel schap, waarvan de leden het bal- letpodium niet beroepshalve be treden, is eigenlijk wel bijzonder. De huidige groep, die nog een klei ne, oude kern blijkt te hebben, gaf gisteravond in een bijna ge heel gevulde Schouwburg de eerste van een serie van drie voorstellingen. Met veel succes gehoord het enthousiaste geklap na afloop. Het uit tien danseres sen en drie dansers bestaande ge zelschap, waarvan Maijolein Briër zelf het inspirerende mid delpunt is, voerde de choreogra fieën van hun "meesteresse" uit op een wijze die zeker waardering verdient. Marjolein Briër heeft een enorme scheppingsdrang. Haar creativi teit in inventiviteit komen ook tot uitdrukking in de choreogra fieën, die dit weekeinde voor het eerst door de "company" worden uitgevoerd. De hoop mag niette min bestaan dat nieuwe impul sen deze creativiteit in de toe komst zullen voeden. Want in het algemeen gesproken ligt het ge vaar van de herhaling van som mige bewegingen, hoe "eigen" Marjolein Briërs stijl ook is, een beetje op de loer. En dat gevaar moet worden afgewend, wil de danstaal van deze talentvolle choreografe blijven boeien. Hier wil niet mee gezegd zijn, dat de verveling al toe heeft geslagen. Integendeel, het blijft nog inte ressant om Marjolein Briër in haar werk te volgen. Een uit ne gen delen bestaand ballet als "Novecento" bijvoorbeeld, waarbij Marjolein Briër is uitge gaan van Ennio Morricone's mu ziek bij de gelijknamige film, mag best een verdienstelijk werkstuk heten. Marjolein Briër zet in dit van symboliek vervulde ballet mooie lijnen uit, waarvan de sa menvloeiing echter een grotere heftigheid tot gevolg zou moeten hebben, vooral in de dramatisch geladen gedeelten, en meer "ver dieping" wellicht in de poëtische passages. Morricone's muziek, geladen als die is, vraagt wat dat betreft méér dan is uitgewerkt in Marjolein Briërs toch wel knappe choreografie. Het tweede belangrijke werkstuk van Marjolein Briër dat gister avond zijn première beleefde heeft "Touch" als verzameltitel meegekregen. Een uit drie delen bestaand ballet, sfeervol en met veel vloeiende bewegingen, ge baseerd op het oude thema van aantrekken en afstoten ("Touch"), het afsterven ("Fare well") en de meditatie ("Time less"). Vooral in het laatste deel wat lang uitgesponnen, maar met voldoende subtiele trekjes, het vele effectwerk ten spijt, om van de compositie soms een levend schilderij te maken. Meer vrolijkheid biedt "Stuff', een swingend jazzballet op muziek van Quincy Johes, met een dui delijk knipoog naar de humor, dat ook al voor het eerst werd uit gevoerd. Keurig en kleurig en- semblewerk van een dynamisch dansende groep, waarvan de ho mogeniteit overigens weinig te wensen overlaat. En Marjolein Briër zou Marjolein Briêr niet zijn wanneer haar avond geen gospel met spiritueel slot heeft. Niet on vermeld mogen blijven het uit stekende licht-ontwerp van Nick Zirkzee en de al even voortreffe lijke verzorging van het geluid door Joop Piete jr. Vanavond en morgenavond zijn er wéér voor stellingen. PIETER C. ROSIER Gruppo Trutto Dramatico ..onverklaarbaar boeiend" LEIDEN - Hoewel een groot aantal expressieve aspecten van de theatergroep 'Gruppo Trutto Dramatico', dat gisteravond 'Sokkels' bracht in het LAK- theater, me steeds doet denken aan het door mij zo verafschuwde 'Waste of Time', slaagt de eerst genoemde groep er toch steeds weer in ('Sokkels' is inmiddels al de vijfde theaterproduktie) op een haast onverklaarbare en on definieerbare wijze ongemeen te boeien. Laten we onze aandacht bepalen tot het non-verbale gedeelte van de voorstelling. Geen moeilijke opgave inmiddels, omdat het ge sproken woord een zuiver margi nale functie bij de 'Gruppo Trut- to-manifestaties' vervult. Opval lend is dan bijvoorbeeld het door Liesbeth Huiberts neergezette danseresje van de speeldoos en de maniec waarop Kees van Leeuwen de vertraagde bewe gingen relateert aan die van an deren. LEIDEN - Een beetje laat gisteravond de verjaardag van Prinses Juliana met Begonnen werd met een gezamenlijke maaltijd, w konden kijken naar een poppenkastvoorstelling. Verder waren er nog diverse andere attracties, zoals een rommel- Old Black Horse Saloon Band". daarom niet minder gemeend vierden de wijken Pancras-Oost en -West Voordat het publiek i ncuriosamarkt e n optreden van "The WASSENAAR - Er zal zo' miljoen worden besteed nieuw te bouwen W zwembad. Dat bleek deze week in de raads commissie van financiën die deze week vergaderde. Tijdens de vergadering kwam wethouder Barning met een financieel over zicht waaruit bleek dat er 18 mil joen gulden aan reseves valt te verdelen. Daarvan zullen voor het zwembad zeven miljoen wor den gereserveerd. Het voorstel rond het zwembad moet naar de mening van nage noeg de hele commissie worden verbeterd. B en W moeten met een duidelijke voorkeur voor de uitvoering komen en het cijfer materiaal moet beter geordend en uitvoeriger zijn. Nieuwenho- ven (D'66) wilde niet op grond van de huidige stukken een be slissing nemen. Evenals Gou- looze (PvdA) en Schelhaas (CDA) vreesde hij bovendien een aan zienlijke overschrijding van het budget, wanneer een keer met de bouw zal zijn begonnen. Aange drongen werd op het opvragen van gegevens uit andere gemeen ten die onlangs een zwembad hebben gebouwd. Ook vroeg hij zich af waarom het rapport van een adviesbureau zo snel.buiten de discussie raakte. "Kwamen de conclusies daar in het college soms niet gelegen?", zo luidde zijn vraag. Verder werd gesteld dat Wassenaar wat betreft het badtai ief al aan de hoge kant ligt. Een nieuwe badin richting zou zichzelf wel eens uit de markt kunnen prijzen. Ook hier werd verzocht om glashelde re gegevens. Goulooze wilde een overwicht van de subsidies, zoals de gemeenschap die verstrekt aan de verschillende sportvor- men. Hij stelde dat het een zaak van rechtvaardigheid was om zo'n vergelijking te maken en daarop een standpunt te baseren. Vervolgens verlangde hij cijfer materiaal waaruit zou blijken welk deel van de investeringen speciaal voor het wedstrijd- zwemmen is bedoeld. Nieuwen- hoven vond het onjuist om uit te gaan van de huidige bezoekcij fers, uitgesplitst naar vereni- gingszwemmen, schoolzwem- Hij was er zeker van dat de verde ling bij een groter bad anders zou liggen. In de huidige toestand met weinig uren voor vrij zwem men zullen de cijfers voor vereni- gingszwemmen wellicht wat ho ger uitvallen. Onder meer ging hij in op de te verwachten belang stelling bij de diverse leeftijds groepen. Ongeveer 70 procent van de vrije zwemmers zou ouder zijn dan 19 jaar en daar ligt de belangrijkste doelgroep. De on geveer 100 privé-zwembaden in Wassenaar zullen naar. zijn volledig bezet LAK-theater 'Sokkels' kon gaan kijken, dien de men eerst de twee gewoonlijk in gebruik zijnde toegangsdeu ren te passeren om geconfron teerd te worden met een groot aantal theaterattributen, die later voor het merendeel in 'Sokkels' bleken te zijn verwerkt. Daar waar 'Gruppo Trutto Drama tico' zich consequent beperkt tot het thema van het hoogbegaafde individu, dat zich door kennis of capaciteiten onsterfelijkheid weet te verwerven, wordt de ge loofwaardigheid op geen enkel moment geweld aangedaan. In tegendeel. De symbolieken zijn soms zeer indringend en de ver nietiging van het individu dat zich niet wenst aan te passen aan WASSENAAR - Na een halve eeuw in dienst te. zijn geweest van de gemeente Wassenaar heeft de heer Th. van der Krogt middengistermid- dag met een receptie op het gemeentehuis afscheid genomen. ning een beperkte ^invloed heb- Op 14-jarigeleeftijdbegonhij zijnloopbaan als jongste bediende.Hij heeft zich door studie en nauwgezette arbeid kunnen kwalificeren voor een functie als chef van de afdeling centrale administratie van de gemeente technische diensten, in de rang van referendaris. Daarnaast vervulde hij 'nog een aantal functies in het Wassenaarse verenigingsleven, onder meer voor de ARKA en Scouting Willibrord gedurende meer dan 30 jaar. ben op de animocijfers. Hij erkende de ingewikkeldheid van het voorliggende raadsstuk en beloofde een betere weergave van de zijde van het college. Hij merkte op dat de technische be handeling van het project zal ge schieden nadat de raad het groe ne licht voor een vernieuwde zweminrichting heeft gegeven. In de commissie heerste ongerust heid over de mogelijkheden die de raad dan nog zou hebben om een en ander te beïnvloeden, maar Barning meende dat daar toe alle gelegenheid zou blijven bestaan. De verwachting is dat nog in 1982 het zwembad nieuwe stijl in gebruik zal worden geno men. Overschrijding van het ge raamde bedrag sluit Barning zonder meer uit, behoudens dan onvermijdelijke prijsstijgingen, zo deelde hij mee. Twee gewonden in Voorschoten VOORSCHOTEN - Bij een ongev, op de Papelaan in Voorschotel zijn vannacht twee mensen ge wond geraakt. Een Hagenaar di met zijn personenauto richtini Wassenaar reed raakte door on bekende oorzaak op de linke weghelft van de Papelaan 1 bij hij de wagen van een 37-jarig Leidse raakte. Hierdoor begon hi te slingeren en reed ook nog een de auto van een 44-jarige inwoon ster van Koudekerk aan. De laat ste werd gewond aan het hoofc en moest worden overgebrach naar het Elisabeth Ziekenhuis De Hagenaar is naar Antoniushov* in Leidschendam vervoerd. gerweg "waar je met lieslaarzen aan naar binnen rpoest", zo om schrijft de heer Den Duik van de vereniging het. De vereniging omvat vijf van dergelijke bureaus in Delft, Gouda, Schiedam, Dor drecht en Oegstgeest. In Schie dam wordt het bureau sinds kort beheerd door de GGD van Rot terdam. 'Het bureau in Schiedam is daar mee een voorloper die aangeeft wat er in de toekomst met de tbc- bureaus moet gebeuren. Er zijn plannen om deze instellingen in een grotere organisatievorm op te nemen (bijvoorbeeld Kruizen, GGD of nog op te richten dis- trictsgeneeskundige diensten)", aldus Den Duik. deze prestatiemaatschappij om tussen ambitie en eerzucht, ge paard aan geldingsdrang, fijn gemalen te worden, krijgt soms huiveringwekkend realistisch gestalte. Met enige kritische zin zou je je af kunnen vragen of 'Gruppo Trutto Dramatico' zich niet vertild heeft aan het gewicht van de thema keuze. Het isolement van de "outcast", een herkenbaar begrip voor sommigen onder ons, lijkt geladen genoeg om je als theater groep genadeloos te compromit teren. Daar waar de spelers steeds veel spelontwikkeling op de .grond hadden gesitueerd, waardoor de achterste rijen nau welijks iets konden waarnemen, lijkt dit een concrete bevestiging van een onvolledig uitgewerkt thema. Op andere momenten wist 'Gruppo Trutto Dramatico' boven het eigen niveau uit te stij gen. vrijwel Resumerend kan derhalve gesteld worden, dat deze vrijwel non- verbale, sterk mimisch gerichte, voorstelling in de motivatie van de spelers haar bestaansgrond vindt. BERT KOEKEBAKKER „Geef krakers andere woonruimte" LEIDEN - Een groot aantal organi saties in Leiden heeft er bij de gemeente op aangedrongen om voor vervangende woonruimte te zorgen voor de bewoners van de wisselwoningen die vorige week op straat zijn gezet. De organisaties zijn zeer verontrust over de ontruimingen en vragen de gemeente om uitstel van ver dere acties totdat er een oplos sing is gevonden voor de krakers. In een verklaring wijst men er op dat de situatie voor veel woning zoekenden uitzichtloos is en dat velen door omstandigheden ge dwongen worden om een woning te kraken. De organisaties vinden dat de gemeente moet bekijken of er tijdelijke oplossing gevon den kan worden voor noodge vallen en dat alles in het werk moet worden gesteld om de leeg stand te bestrijden. Men is daar naast ook van mening dat de re novatie ongehinderd moet door gaan. De verklaring is ondermeer onder tekend door de CPN, de PSP, KWJ, NVVjc, het Bureau voor Rechtshulp, de kerngroep Ieder een Wil Wonen, buurt- en club huizen, de Kraakbond en tal an dere belangenorganisaties. Zaterdag Buurtcentrum Driftstraat - en Honken" een verlaat Koninginnedaj feest van 9-24 uur. School-korfbaltoernooi - Montgomé rylaan van 9-16 15 uur. Haarlemmerstraat/hoek Lange Mare avond,21 i Leids Vrijetijdscentrum - informatie avond van de werkgroep Latijns Ama programma rondom "de zwarte kei". Lustrum-programma - 8 uur vi strijd, Witte Singel; 9 uur start n tieve fietstour/start bliksem-tennisj toernooi/aanvang "waterballet" Asopos de Vliet; 11 uur prestatielooH 5 of 10 km; 13 uur halve finales zaall voetbaltoernooi; demonstratiewed» strijd rolstoelbasketbal; 14.30 uur fi^g nale zaalvoetbaltoernooi; 17 uur slui ting sportdag, universitair sportcom- plex, Wassenaarseweg 74. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. I Voorschoten - meimarkt, 10 uur. 2 Zoeterwoude - Huize de Weipoort, Wei- i poort-volleybaltoernooi, 10 uur. Wassenaar - kunstenaars-manifestatie, i Kerkplein, 13.30 uur. Wassenaar - Deijlercentrum, optreden^1 "The Workshop Oldtimers", 21 uur. Zondag Leiden Fietspuzzeltocht - georganiseerd door werkgemeenschap De Ratel, start: 9.30 uur, Apothekersdijk 33. Stadhuis - Breestraat-kant, stads-na- tuurwandeling van het I.V.N., 10 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. tel- 125802. Leiderdorp - "De Houtkamp", K&O- concert, 14 uur. Maandag Leiden Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. "1 Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuidwest, 14.30 uur. Leiderdorp - gemeenteraad, 20 uur. Voorschoten - woning-adviescommis- Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad- noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: z J.L. Schaefer, Rijnsburgerwg 11, tel: 150481. Zo: S. Smit, Cobetstraat 43, tel 130177. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wyk, Professorenwijk, De Waard: z van Luijk, Wasstraat 2a, tel 122522. Zo: J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel: 122538. Wijk*3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za: F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel: 120347. Zo: A. Boer, Kennedylaan 46, tel: 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenberg en Verhage wordt de weekenddienst waargenomen door. P.L. Tan, Schoenerwal 13, tel: 210890, spreekuur zaterdag en zondag van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - J. v.d. Leden/J. v.d. Beek, Hoofdstraat 8, tel: 894539, spreekuur van 12.30-13 uur zaterdag en zondag. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel: 152255. Voorschoten - za- A. Tromp, Leidseweg 328, tel 071-762159. Zo: W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel: 3960. Warmond - geen opgave. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door Haven apotheek Leiden, Haven 18, tel: 120085 en Apo theek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel: 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - geen opgave. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helder G. Roest, Haaghuishof 5, Lei derdorp, tel 890405. B. Broer, Boshui- zerlaan 26, tel 764058. Voor de praktijk van Krol en Vestjens^ Y. Krol, Pres. Kennedylaan 2f~ 153266. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f46,30 per post 166,40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254.10 Losse nummers f 0,65. Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) i Brussel (sociale Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits. Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-693841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2