Ruzie in het groot MINDER AUTOKABAAL NOOIT MEER POETSEN ANDERE NAMEN VOOR MAANDEN 1510 GLS - levolutie, ruzie if gespannen Verhoudingen „De Klepperdoos •K WERKEN MET RUZIE Fris drankje voor de zomer Motoren lopen op alcohol Van voren Talbot, van achteren nog Simca ATERDAG 31 MEI 1980 et lijkt wel of de wereld a an el kaar hangt van ruzie. Als je de krant open slaat zie je altijd wel n hele hoop berichten over ruzie. [bi.) voorbeeld tussen twee landen. U/.s dat het geval is zijn 'de ver houdingen gespannen Het kan oo/c anders, dan is er meteen een enorme oorlog. Er wordt gescho len en er vallen doden. Maar ook 'in een land zelf kunnen de mensen niet elkaar iiechten. Zoiets heet een burgeroorlogeen volksop stand of een revolutie. Kijk maar naar Zuid-Korea. daar zijn de afgelopen tijd steeds gevechten geweest: bewoners van het land en studenten vërzetten zich tegen helleger en de regering .omdat ze vonden dat de regering het niet al te best deed. 'aar de kranten brengen nog veel meer berichten over ruzie. "Man steekt vrouw neer na echtelijke ruzie" is ook niet bepaald een leu ke kop boven een artikel. Toch komt het wel voor. dat een ruzie soms zo uit de hand loopt dat de een de ander gaat bedreigen. .1 dit soort ruzies komen meestal in de krant, maar er zijn nog véél meer ruzies waar je nooit een let ter over leest. Jij kan net je beste vriend flink hebben uitgeschol den of boos zijn geworden op je ouders omdat je te vroeg naar bed moest, maar geen mens zal dat ergens lezen. Toch kan dat alle maal heel vervelend zijn. Dit is "De Klepperdoos". Speciaal voor de jonge lezers van deze krant. Samenstelling: Anne- loes Bronsgeest. Henk de Kat.Marijke Kool en Jaco van Roon. Maar ook jij kunt hier schrijven wat je kwijt wilt. Brieven moeten naar: "Redactie van De Klepperdoos". Witte Singel 1. Leiden. Rcmco Visser, 8 jaar. Haaghuishof 19, Leiderdorp. het groot. In Zuid-Kor t zich tegen de regering. Zij vechten tegen Als je probeert te vertellen wat ru zie is, valt dat niet mee. Probeer het maar eens. Schrijf maar eens op wat jij precies onder 'ruzie verstaat of maak er een verhaal Zoek eens naar voorbeelden van ruzie in het klein en ruzie in het groot. Maak een foto-reportage of een muurkrant. Probeer eens na te gaan wat de oor zaken zijn van de ruzies die je zelf meemaakt. Of zoek eens naar oorzaken van ruzies in het groot. Als je een werkstukje maakt, een verhaal schrijft, je mening op pa pier zet.!... alleen of met de hele klas: je weet ons te vinden. Je mag alles opsturen naar de redac tie van 'De Klepperdoos'. Het is vandaag de laatste dag van de maand mei. Het lijkt wel of in de afgelopen maand de natuur tot leven is gewekt. Bijna alle bo men hebben weer blaad jes, er zijn al weer een he leboel bloemen in de tuin en in de wei te zien en in de sloten zwemmen de jonge eendjes al weer een paar weken. Niet voor niets wordt mei ook wel 'de bloeimaand', de maand dat alles gaat bloeien, ge noemd. En niet alleen mei heeft een andere naam. Alle maanden hebben zo n naam, die vaak veel toepasselij ker is. Zo heet januari: 'louwmaand ot looimaand'. in deze maand wer den vroeger de huiden van ge slachte dieren zö bewerkt met bepaalde 'looistoffen' dat ze lang zaam leer worden. Februari wordt ook wel sproKKei- maand' genoemd. In de bossen is 'De zomermaand', juni is in aantocht. Met een beetje geluk wordt het deze zomer mooi en vooral warm weer. Erg verfrissend op een warme dag kan dit drankje zijn. Vul een glas voor de helft met yoghurt (het liefst magere yoghurt) Doe één of twee bolletje vanille ijs of één opscheplepel ijs in dat zelfde glas. Pers een sinaasappel uit en doe het sap ook in het glas. Doe ook nog wat rozijnen in het glas en roer alles goed door elkaar. Zorg dat ook het ijs met de yoghurt wordt vermengd. Eventueel kan je een mixer gebruiken, maar dan moet je de inhoud van het glas wel eerst even in een bakje gieten. Nodig voor vier personen: een halve liter yoghurt, vier sinaasap pels, halve liter vanille ijs, één ons rozijnen. wordt. 'De grasmaand' is april. Het wordt dan langzaam warmer en het gras. dat in de winter nauwelijks groeit begint weer volop te groeien. Over mei hadden we het al gehad, zodat we nu bijjuni komen. Dat is de zomermaand. Ook die naam is niet zo moeilijk te begrijpen. Juli is de maand dat het gras wo/cn afgesneden en te drogen wordt gelegd. De hooibergen worden daarna met de dag groter. Van daar dat deze maand 'de hooi maand' heet. Veel gewassen, die op de boerderij worden verbouwd zijn in de zo mer opgekomen en kunnen nu in augustus worden geoogst. Zo doende heet augustus ook wel 'de oogstmaand' In september breekt er weer een nieuw jaargetijde aan, zodat deze maand met recht de naam 'herfstmaand' draagt. Oktober is de wijnmaand. Bij voor beeld in Frankrijk zijn dan heel veel mensen bezig met het pluk ken van de druiven, die de hele zomer op de zonnige hellingen van bergen zijn gerijpt. Als deze druiven zijn geplukt maken de vijn verd ember vroeger geslacht. En december tenslotte is de maand dat de winter ecjit begint. Hoewel het vaak al eerder echt koud is. We besluiten het jaar dus met 'de wintermaand'. Vierentwintig landen (waar onder de Verenigde Staten, Japan en de grote Europese landen) hebben dat afge sproken op een conferentie in Parijs. De autofabrikanten zullen er maar voor moeten zorgen dat de geluidsproduktie van auto's in de komende jaren met vijf tot tien decibel wordt teruggebracht. Het huidige geluidsniveau van de personenauto ligt gemid deld op 80 decibel en dat van de vrachtwagen op 88. De vermindering van de ge luidsoverlast gaat natuur lijk geld kosten. De organi satie voor economische sa menwerking en ontwikke ling (OESO) - die de confe rentie in Parijs organiseerde - schat deze kosten op één procent van de autoprijs per decibel minder geluid. Die zal de automobilist moeten opbrengen. Daar staat tegenover dat min der geld zal behoeven te worden uitgegeven aan iso latie van woningen en het plaatsen van geluidswan- den. Als de afspraak wordt nage komen wordt een kwart tot de helft minder lawaai ver wacht. Als er niets wordt ge daan zal het autoverkeer te gen de eeuwwisseling bijna 20 tot 40 procent méér geluid produceren. Dat wordt al gemeen als een "onaan vaardbaar niveau" be schouwd. Open-dakfabrikant Vermeu- len-Hollandia in Haarlem importeert nu ook een Japans middel dat het "in de was zet ten" van een auto overbodig zou maken. De meeste automobilisten vin den het maar een nare klus: om de drie tot zes maanden de au/to poetsen. Als men de bij gaande beloften mag geloven hoeft dat niet meer als men de auto met dat Japanse middel tje laat behandelen. Dat zou de laklaag drie jaar hermetisch afsluiten tegen roest. En het maakt de lak nog krasbeslendig ook. Het klinkt ideaal. Maar zelf-doen is er niet bij. "Het lijkt gemakkelijk maar het werkje vereist zoveel aan dacht. routine en vooral nauwkeurigheid dat het al leen door opgeleide mensen kan worden gedaan", zeggen ze in Haarlem. is zijn auto minstens vier uur kwijt. Bovendien mag die au to niet ouder zijn dan een dik half jaar. De behandeling voldoet het beste als de auto "De auto blijft - onder garantie - de lakglans behouden", zeg gen ze in Haarlem. De Deense ANWB zou het hebben getest en goed hebben bevonden. Vermeulen-Hollandia zoekt nu garages die de behande ling willen uitvoeren. Hij was te zien op een tentoon stelling in Hannover. Een Volkswagen-motor die draait op pure alcohol. Hij stamt uit Brazilië, waar de VW-vesti ging met deze motor het expe rimentele stadium al te boven is en aan de normale produk- tie kan en mag beginnen. Volkswagen staat niet alleen in de ontwikkeling van alcohol- motoren. Hondadie ook twee vestigingen in Brazilië heeft, heeft daar eveneens zo'n mo tor ontwikkeld. Maar dan voor motorfietsen. De motor is aangeboden aan de Braziliaanse regering, die er uitvoerige proeven mee heeft ontdernomen. Daaruit resul teerde een officiële toestem ming om in Brazilië motor fietsen met alcohol als brand stof te vervaardigen en te ver kopen. De produktie zal waarschijnlijk eind van dit jaar beginnen. Van voren heet hij Talbot, van achteren nog Simcé. Ik heb het over de 1510 GLS die ik een tijdje heb kunnen rij den. Ze noemden het "de eer ste Talbot". Ze hadden ook kunnen zeggen "de laatste Simca". De wagen is een beetje tekenend voor de ver warring in die Franse gelede- Simci. Chrysler.... Talbot.... Een en hetzelfde. En dat binnen enkelejaren. Geen wonder dat het publiek aarzelt. "Een gevoel van geborgenheid is verloren gegaan", las ik er gens. In elk geval doet zo'n naamsverandering het merk geen goed. Het publiek weet niet best wat het ermee aan moet. Wat zal dat aanstonds voor invloed hebben op de restwaarde? Wat kunnen ze- nog meer verwachten? De interne veranderingen bij Simca-Talbot vielen boven dien in een tijd dat er een stagnatie kwam in de au toverkopen. De hele auto handel kwam in de knel en onder die omstandigheden is het bijna logisch dat Talbot het wat zwaarder dan de rest kreeg te verduren. En dat terwijl de Franse fabriek toch in de laatste jaren twee maal de "auto van het jaar" produceerde. Eerst met de 1307-1308-serie. En later met de Horizon. Men zou dus zeggen: een ijzer- sterke vertegenwoordiging in de middenklasse. Maar dat is het 'm nu juist, die klasse zit al tot haar nek vol met wagens. De Fransen ontmoeten daar dus ook een ijzersterke con currentie. En in de kleinere klasse zal men Talbot vergeefs zoeken. Wan neer dan bovendien de Hori zon niet doet wat men ver wachtte dat hij zou doen dan liggen de moeilijkheden voor het oprapen. Maar de Fransen gaan onver droten verder. Ze hebben op korte termijn nieuwe model len in het vooruitzicht ge steld. Het eerste staat reeds in de showroom, al is die Solara toch eigenlijk weinig nieuws: in feite een 1510-met-koffer- bak. En die naamsproblemen. ach dat is een kwestie van tijd. Dat overleeft zichzelf als de fabriek maar tijd van leven heeft. Inmiddels zijn die problemen duidelijk te zien op de 1510: van voren Talbot, van achteren Simca. De fa briek durft het nog niet aan de overstap naar Talbot conse quent door te zetten Het publiek moet even wennen. En dat moet dus zo.... Ik reed derhalve een halve Tal bot. De opvolger van de eens bekroonde 1307-1308-serie. Nou ja. de opvolger.... in feite nog dezelfde auto. Met een veranderde gril. een gewij zigd achterkantje, een rubber strip op de flanken, andere wieldoppen en meer van der gelijke op zichzelf weinig we reldschokkende detailverbe teringen. De wagen is daardoor niet al leen wat langer geworden maar is ook zodanig van vorm veranderd dat er sprake is van minder luchtweerstand. Dat zou dan volgens de fabriek weer van invloed zijn op het benzineverbruik. Dat kan best. Meer dan vier jaren geleden kon ik voor de eerste maal erva ringen met de 1307 opdoen. Ik heb toen n»oeten constateren dat ik het met de jury eens was: deze Simca verdiende het predikaat "auto van het jaar". De lezers van deze au topraatjes kunnen weten dat ik nogal eens moeite heb met het doorslikken van de jury- uitspraak, maar toen niet. En hoewel ik sindsdien alweer heel wat andere auto's in handen heb gehad herhaal ik toch wat ik toen ook schreef: wie een auto uit de mid denklasse wil kopen doet er goed aan deze Talbot-Simca op zijn lijstje te zetten. Het is een wagen met weinig spectaculaire noviteiten aan boord, maar wel erg compleet (inclusief elektrisch te bedie nen voorruiten en een cen trale portiervergrendeling) zeer handzaam en prettig comfortabel Natuurlijk gelden de detailkri- tiekjes die ik toen had ook vandaag de dag nog. Het is nog altijd lastig dat die hendel voor de verlichting zo dicht op de hendel vofir de rich tingaanwijzer zit. Nog altijd is de motor niet ge ruisloos. hoewel ik toen een 1300 cc krachtbron onder de motorkap had en nu een 1500 cc. Maar ja, dat prijsverschil (toen veertien mille nu negen tien) kan niet alleen door ver hogingen worden goedge praat. daar moet ook kwali teitsverbetering bijzitten. Het heeft echter geen zin het hele verhaal van toen weer af te steken. De wagen is niet wezenlijk veranderd. Ik vind het nog steeds een byzonder prettige auto. Met onafhan kelijke wielophanging rond om en voorwielaandrijving. Ik zou bijna zeggen: dus een gunstig weggedrag. Heel gemakkelijk te besturen. Prettig comfortabel (al zou de stoel wat meer steun in de rug kunnen geven). En redelijk rustig. Geen enkele mid denklasser is echt geruisloos. Ook deze Talbot niet. Maar het geluidsniveau is aan vaardbaar En dat is ook het verbruik. Vier jaar geleden vond ik die Sim ca met zijn 1300 cc motor bij zonder zuinig. Deze Talbot met zijn 1500 cc motor deed er weinig voor onder Weer kwam ik aan de benzinepomp tot zeer aanvaardbare cijfers bijna eén op twaalf.....

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29