dlü® Douwes Isema wil Sint Bavo verwarmen met behulp van een windmolen ©8> ®®®fflfr WD® ZATERDAG 31 MEI 1980 PAGINA 21 ZEVENHOVEN - "Ik heb lak aan alle bepalingen als ik dat voor mijn werk en denken nodig vind. De mensen zeggen wel eens tegen mij: jij denkt zeker dat je alles mag. Nou, ik denk niet dat ik alles mag, maar ik loop voor niemand weg. In mijn op lossing voor problemen laat ik me door niemand iets zeggenNatuurlijk maak ik verantwoorde ontwerpen, maar laat een ander zich maar toeleg gen op een blitse vormge ving. Ik gooi me op het energievraagstuk. Kijk, het maatschappelijk beeld in de middeleeu wen werd bepaald dooi de religie. Zelfs zo sterk, dat overal in Europa de kathedralen de lucht in knalden. Nou, denk maat niet dat de gothiek een kans zou hebben gekre gen als de Romaanse bouwtraditie beschermd zou zijn geweest door welstandscommissies en bouwverordeningen. De Zevenhovense architect Jan Douwes Isema (46), "architect energie efficiënte bouw", was tot voor kort een roepende in de woestijn. Bouwverordenin gen en welstandscommissies vormden een onover komelijk struikelblok als het op de uitvoering van zijn ideeën aankwam. Het merkwaardige is trou wens dat het juist de kerken zijn die, nu als eerste overtuigd lijken te raken van het zinvolle van de ideeën van Douwes Isema. Het parochiebestuur van de Sint Bavo heeft serieuze plannen om de basiliek te gaan verwarmen met behulp van windenergie, want: de hemel geeft, wie vangt die heeft De kerk slokt per jaar voor zo'n f 96.000 aan stookolie op. Een windmolen met een capaciteit van ongeveer 250 kilowatt (kosten f 800.000), moet in staat zijn de kerk bij 10 graden vorst en krach tige noordoosten wind te verwarmen tot ongeveer 20 graden. Die windmolen komt niet op of in de kerk, maar op een nabijgele gen terrein, dat eigendom is van de Nederlandse Spoorwegen. Dat Douwes Isema aanvankelijk een plan lanceerde om op elk van de torens een vijftal windmolens neer te poten (zie tekening), heeft meer te maken met strategie dan realiteitszin. Want wie zijn hersens gebruikte, aldus Douwes Isema, had allang kunnen zien dat het plan helemaal niet uitvoerbaar was, omdat de wieken met een lengte van acht meter, met elkaar inde knoop zouden komen. Gas terug Door ervaring wijs geworden heeft Douwes Isema een aantal stra- tegiën ontwikkeld om zijn plannen uitgevoerd te krijgen. Eén van die strategiën is om een plan zó woest te maken, dat hij nog drie keer gas terug kan nemen, "zodat de mensen denken, ha, nou hebben we hem", om vervolgens uit te voeren wat hij altijd al van plan was. In die strategie paste ook plan nummer twee voor de Bavo: het plaatsen van windmolens in de - van hun glas-in-lood ramen te ontdoene - torens van de kerk. De door de welstandcommissies lelijk bevonden molens zijn daarmee uit het zicht, maar de nade len overtreffen dat voordeel verre: de torens vormen ten opzichte van elkaar een belangrijke windbelemmering, evenals de koepel op het kruis van dê kerk. Bovendien hebben, als de aanwezige glas-in-lood ramen worden verwijderd, weer en wind vrij spel in de torens, met als gevolg kans op lekkage en verwering van de muren. Het is trouwens helemaal niet mogelijk om binnen de bestaande torenruimte een windmolen met een behoorlijk ver mogen kwijt te raken. Het derde plan, het plaatsen van één grote molen op een nabijgele gen terrein, met de mogelijkheid de doordeweeks geproduceerde •energie te verkopen aan de NS (die hier een kantoor wil gaan bouwen) en/of het gemeentelijk energiebedrijf, heeft dan ook de meeste kans van slagen. St. Jan Intussen hebben de ideeën van Douwes Isema ook de interesse gewekt van anderen. Zo is er vanuit Den Bosch belangstelling getoond voor een soortgelijk project voor de Sint Jan. Wellicht is het mogelijk om Haarlem en Den Bosch te combineren, hoopt Douwes Isema. "Twee molens het land in krijgen - ze komen uit Californië - is goedkoper". Het toeval wil bovendien dat Douwes Isema elf jaar naast de Sint Jan heeft gewoond. Wat Douwes Isema als "goed Nederlands hervormd man" dwars zit» is, dat het nu juist de katholieke kerk is die de waarde van zijn ideeën inziet. "Dit voor het bisdom Haarlem doe ik gratis. Ik vind dat gelovigen geld naar de kerk toe moeten brengen en er geen geld vandaan moeten halen. Ieder doet dat naar vermogen. Mijn vermogen is inventiviteit en dat krijgt de Bavo cadeau. Ik wil de Nederlands Hervormde Kerk wel eens laten zien dat zij geen ge bruik maakt van haar eigen krachten. Bovendien, in zo'n aanloopfase moet je dingen gratis doen. Natuurlijk moet ik leven, maar ik wil laten zien dat ik niet op financieel gewin uit ben. Dat ik heb gekozen voor het leveren van een wezenlij ke bijdrage aan de oplossing van het energieprobleem. Al moet ik erbij zeggen, dat als ik onvoldoende opdrachten krijg mijn vrouw (de bekende houtkunstenares Christine Langerhorst) voor de inkom sten zorgt. vé-sfeer gebouwd. Hij kwam al snel tot de ontdekking dat het economisch klimaat zo aan het verslechteren was, dat er in zijn werk alleen met een specialisme nog iets te berei ken viel. "Ik weet alles af van molens en wind omdat ik al in 1967 (in zijn gerestaureerde molen in Zevenhoven, red.) vrijwillig molenaar ben ge worden. Ineens klikte het ik dacht, straks woont een ener gie architect in een Hollandse windmolen Douwes Isema kreeg zijn oplei ding aan de architectenschool in Parijs, waar hij van 1959 tot 1964 studeerde. Na een mis lukte top-ambtelijke carrière - "mijn ludieke aanpak ver oorzaakte problemen, ik wil de oplossen en niet praten, zodat men mij toen dringend verzocht heeft te gaan" - heeft hij na zijn opleiding in de pri- Boerenlogica Jan Douwes Isema heeft zijn kennis over energie vooral in de praktijk opgedaan: "In mijn ontwerpen zit een stuk boerenlogica". Zo leerde hij in Oostenrijk, bij zijn schoon ouders, de tegelkachel ken nen. In Bretagne bracht hij. Zevenhovense architect Jan Douwes Isema: "Die nationtile kierenjacht is gewoon heel dom". samen met vrouw en kinde ren, een bar winterseizoen door om te onderzoeken hoe men in het verleden kans zag om op open vuur te koken en daarmee ook nog eens de hele woning te verwarmen. Daar, in Plovan, raakte hij in ge sprek met de burgemeester, met als gevolg dat er deze zo mer de bouw begint van een kerk annex dorpscentrum, terwijl een Franse windmolen de energie levert. "In Bretag ne kent men geen bouwver ordening. Je hoeft er alleen maar te zeggen watje wilt". De Zevenhovense architect is een man van daden. "Ik ben in Nederland de enige archi tect die kan maken wat hij te kent en kan tekenen wat hij maakt. Ik vind datje als archi tect ook een waterleiding moet kunnen aanleggen of een muur moet kunnen met selen. Ik geef toe dat er vak jongens zijn die het beter kunnen, ook al omdat ze meer routine hebben, maar mijn tekeningen zijn heel prak tisch". Intussen is er eindelijk zicht op dat de door Douwes Isema ontworpen milieuwoning nu ook daadwerkelijk, in Hen gelo, zal worden gebouwd. Al drie keer eerder kon hij het ontwerp voor deze riante wo ning, die tachtig procent minder energie verbruikt, als een woning van vergelijkbare afmetingen, slijten. Maar evenzovele keren ketste de bouw ervan af door toedoen van welstandscommissies of op grond van de bouwveror dening. Al was het alleen maar vanwege het simpele feit dat zijn wo ning 1 geen dakgoot kent. Waarmee de heren van bouw en woningtoezicht gemaks halve maar even vergeten dat een woning met rieten dak die ook niet heeft. Concessies doet Isema niet "Zon woning verander ik niet, dan heb ik gewoon pech gehad. Als ik ontwerp erken ik geen enkele Nederlandse bepaling. Mijn ontwerpen bewegen zich zo vrij als een vogel in de lucht. Als mijn ontwerpen kwalitatief ver boven het gemiddelde uitste ken is er ook geen enkele re den om mij een bouwvergun ning te weigeren Mijn tweede truc is om me wat vormgeving betreft op onbe treden paden te begeven. Dan is het experimentele bouw en kan een gemeente afwijken van de bepalingen". De energie-zuinige woning, ooit om niet ontworpen voor een Zevenhovense tuinder en af gestemd op een vrij beschei den budget, verrijst binnen kort in Hengelo. Er wordt vooral energie bespaard door het gebruik van (grote vlak ken) driedubbel buitenlands glas, dubbele spouwen, open haarden waarin al het afval kan worden verbrand en waarmee de badkamervloer wordt verwarmd en interne ventilatie door het weglaten molen bij: de achtkantige woning zelf komt, exclusief de grondkosten "all in" op f 150.000,-. Voor dat bedrag krijgt de eigenaar een woning met een keuken van 9x5 me ter, een "living" van twee maal 9x5 meter, een slaapka mer van dezelfde afmetingen met op de bovenverdieping nog eens vier slaapkamers en een badkamer. Kierenjacht Met de bestaande methoden van energiebesparing heeft Douwes Isema weinig op. "Dat verhaal van dia natio nale kierenjacht" (een cam pagne van het ministerie van economische zaken) is ge woon flauwekul. Op een energiecongres heb ik Van Aardenne eens gevraagd of er over die regeling overleg is geweest met het ministerie van volksgezondheid. Dat was er niet, want wat had volksgezondheid daar nou mee te maken? Waanzinnig gewoon! Als je een huis volle dig inpakt heb je verse lucht nodig. Stel je maar eens voor dat je in een huiskamer met zes man zit te kaarten, t.v. aan, sigaartje erbij en noem maar op. Dat heb je overal in huis, op de slaapkamers, in de hal en in de keuken verse lucht, behalve op de plek waar je die verse lucht nodig hebt Binnen vijf jaar zullen de huis artsen overstroomd worden met klachten van onbestem de aard. Waar ze vandaan ko men weet niemand, maar een voortdurend gebrek aan zuurstof tast het lichaam heel slopend aan. Huizen volledig inpakken is gewoon heel dom". Douwes Isema heeft zich met zijn ideeen, maar vooral met de manier waarop hij die ten toon spreidt, veel vijanden gemaakt. "Ik ben verschrik kelijk autoritair, hiërarchie ken ik niet. Ik laat me door niemand frustreren. Ik stel mijn denken en werken niet af op anti- of sympathien. Vandaag wordt je verguisd, morgen verafgood. Geen van tweeen neem ik serieus. Nee, dat kan ik me niet permitte ren, dat permitteer ik mij. Ie mand zal koploper moeten zijn met dit soort ideeen. Als ik het niet doe, krijgen ande ren de kans niet. Men wacht af of deze jongen het zal ma ken". Daarom zeg ik, zoals in de middeleeuwen de religie het maatschappelijk beeld en de bouw bepaal de, zo moet de energetica in het jaar 2000 de bouw bepalen. Alleen, de hui dige bepalingen zijn daar niet op ontworpen. Waar ik energetisch bouw, lap ik de bouwverordening dus aan mijn laars".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23