"H et kost een klap geld, meneer" R v<§nm toira odteffatfteDtf kTERDAG 31 MEI 1980 Lekkerkerk laat de bur gers niet alleen: er zijn bureaus ingericht voor woning-, financiële en psychische problemen. Niemand klaagt daar om ook over de meente of de burge meester. De verzor gingsstaat gaat zelfs nog door bovenop een dorp vol tolueen, ben zeen en xyleen. "De on zekerheid, meneer", dat is eigenlijk het enige probleem dat je hoort. De wijk die op het gif staat Een andere ingang van de wijk ligt aan een dijk; vlak daarbij is een haventje. Hier liggen buizen en gaas. Om de wijk, zodra de evacuatie voltooid is, mee af te sluiten. Een getto van vergiftigd zand blijft achter. Een frisgeschilderd bord "Uitrit Zandauto's" is op een vlaggemast gespijkerd. De vlag met "Zevenhonderd Jaar Lekkerkerk" is van de mast gehaald. Een andere vlaggemast is op borsthoogte afgezaagd. Over de dijk een prachtig gezicht op de Lek. Een boomgaard en oude woninkjes die tegen de dijk staan opgebouwd. Deze huisjes zijn ongetwijfeld van vóór de uitvinding van tolueen en benzeen. Er hangen weer vlaggetjes aan de gevels. In de haven wordt zand geschept - door middel van immense kranen - uit aken. Het zand wordt vervoerd naar het toekomstige bouwketen-terrein. Twee MAVO-scholieren lopen een beetje te schooieren. "Ik mag geen water drinken op school van mijn moeder. Terwijl ik op school zit in Oud-Lekkerkerk. Mijn moeder is doodsbang. Het is indrukwekkend wat hier gebeurt. Bij mij zit een-meisje in de klas dat stelt zich verschrikkelijk aan. Ze zegt dat ze nooit meer zal kunnen lachen. Vier uit mijn klas moeten er verhuizen. Twee jongens vertrekken voorgoed. De school heeft geregeld dat ze het jaar kunnen afmaken. Ze logeren zo lang bij Lekkerkerkers." Een wegwerker staat zand te vegen dat van vrachtauto's afvalt. Hij zegt: "Dat zal mijn baantje wel de komende maanden zijn. Als u weet hoeveel zand er hier wordt afgevoerd en hoeveel zand er zal moeten worden aangevoerd nou, dan kijkt u niet zo olijk meer. Het kost een klap geld, i In het dorp-zelf is een informatiecentrum. De weg naar het "kam pement" is gauw gevonden. Het ligt aan de uitvalsweg naar Utrecht. Op weg daarheen (door de gif-wijk) valt het mij op dat er tamelijk veel particuliere post op straat ligt. Een heel vervreem dend effect geeft de lectuur van een ansichtkaart aan iemand in de wijk: "Proficiat met jullie nieuwe woning, we komen gauw 'ns kijken". Voor de woning waar ik de kaart aantref zit een kat in de vensterbank. In een geheel leeg huis. Zou de kat weige ren weg te gaan? Op een win kelruit in het dorp, lees ik de volgende tekst: "Wilt u on danks de narigheid van het verhuizen van de Molenwerf en Dreven naar dè IJsbaan bruikbaar speelgoed weg doen, dan kunt u het geven aan het gebouw voor de op vang van peuters. Het wordt graag bij u opgehaald." Zo heeft de ellende nog zin. Hoewel - zouden de kinderen in de caravans dan nooit meer spelen? Het kampement is ingedeeld in twee kwartieren. Eén 'De Weide' geheten (met wissel woningen en grote caravans) en een ander, 'De IJsbaan' met uitsluitend caravans. Aan de overkant van de noodves- tiging is een bedrijf geves tigd: tientallen tankwagens met allerlei chemicaliën. Geen prettig uitzicht, lijkt mij, voor de nieuwe bewo ners. Een chauffeur staat in een rij met opleggers waarop cara vans in allerlei soorten staan. Hij vraagt of we een 'geel jee- pie' willen waarschuwen. Eén van zijn banden is lek. Hij zegt over de toestand: 'Allemaal zakkenvullers die chemische fabrieken. De gemeente is net zo goed schuldig. Lekker goedkoop hebben ze die wijk opgehoogd'. Hij rijdt al een week caravans uit Voorthui zen naar Lekkerkerk. Bizar De caravanwijk geeft een bizar re aanblik. Een en al bedrij vigheid. Achter elke caravan een klein schuurtje. Waterlei ding wordt aangelegd. Hon derden caravans en wissel woningen in nauwelijks een week neergezet. Je vraagt je af waarom de woningnood al zo lang duurt wanneer deze wijk zó snel kan worden inge richt. Het is één grote zand bak; vol leven. Kinderen spelen, auto's met arbeiders en bouwmateriaal rijden af en aan. Eindelijk hoor je weer la chen en praten. Mensen zitten op stoeltjes voor hun (nauwe lijks) ingerichte caravans. De kratten water staan ook hier. De waterleiding werkt im mers nog niet in dit nood- kwartier. De bewoners heb ben al een adres: IJsbaan 8. IJsbaan 10, enzovoorts. Ze hebben de naambordjes voor de caravanruit gehan gen. Er wordt druk gepoetst. Overal zemende en kloppen de huisvrouwen. De mens is een toch wel heel flexibel beest. De PIT trekt telefoon draden. De post wordt be zorgd. 'Wat is de postcode, hier?', vraag ik een postbode. 'Dat zal wel 007 worden', ant woordt een in veldgrijs ge stoken beambte. Vrouwen staan in groepjes het voordeel van de vierpersoons caravan af te wegen tegen een tweepersoons. 'Ach meid', zegt een jonge vrouw. 'Ik heb liever een stalen aanrecht dan een formica'. Een ouder echt- Een laatste telefoontje uit het ontruimde huis paar heeft zich geïnstalleerd achter fcjet raam. Het zwaait naar ae voorbijgangers. Timmerlieden zijn druk doende het fundament te leg gen vooreen wasserette ten behoeve van de bewoners. Aan een touwtje hangt achter een raam: 'Hier wonen Bou- dewijn, Anneke, Rob en Pa trick'. Hoe deze vier mensen in één caravan moeten wo nen, gedurende - zo laat het zich aanzien - één jaar, wil waarschijnlijk alleen God be grijpen. Treurig De moeder van een gerefugeer- de dochter wacht op het trapje voor de caravan. 'Het is treung. Heel treurig. Je kén toch niet begrijpen dat zo iets kén. Mijn dochter heeft twee kinderen, weet u wel. Ze heeft er een soort uitslag van ge kregen. Van de zenuwen. Bul ten in haar gezicht. U had 't eens moeten zien. Nou is het leuk. Maar van de winter, als het gaat waaien...dan gaat dat ding heen en weer. Vanoch tend is mijn dochter bij mij komen wassen. Ach, meneer, mijn dochter moet wel terug, straks. Ze heeft een huurwo ning. Je krijgt toch niks an ders De dochter komt met vallen en opstaan door het rulle zand aangefiets. De caravan is erg klein van binnen. 'D'r komen aparte huiswerkcaravans voor de grotere kinderen. Maar mijn kinderen moet ik thuis houden, die zijn te klein Die hebben nog geen huis-"4 werk. Je moet er maar mee le ren leven hé. Gisterenavond kon ik letterlijk verstaan wat ze in de caravan naast mij zei den. Zo erg is het. schrijft u het maar op hoor, voor de krant. Wat een schande dit is! Mijn man is al overal wezen solliciteren. Naar een baan met een huis. Maar er is niks. Hebt u gezien dat de huurders apart zitten van de huiseige naren? Ja? Zal ik u zeggen waarom? Verschil moet er wezen, zelfs hier! Nee, me neer, mijn spullen heb ik niet kunnen meenemen, behalve dan de pick-up en de TV. De rest schijnt te zijn opgeslagen in Dordrecht. In een wissel- woninkie had ik tenminste nog de helft kunnen meene men. Maar ja...' Het 'Jeepie' komt langs. Ik ver tel de berijder dat er een lekke caravan op hem wacht. 'Dankjewel meester', zegt de bestuurder, 'Ik ga hem direct ophalen'. Takelwagens Wisselwoningen worden met grote takelwagens in 'De Weide' neergelaten. Licht knopjes, aanrecht en gevelka chel - alles zit er al in. Een man van de gemeentewerken plakt huisnummers op de ca ravans. In de zand- en grasvlakte staat een man zijn auto te wassen. Hij gebruikt water uit de flessen met drinkwater. Een hond staat blaffend vastgebonden aan een caravan. Haakwerkjes worden voor de ramen ge hangen. Een echtpaar met be schaafde spraak struint door het zand. 'Ik kan niet slapen', zegt een repatriant: 'Ze be ginnen al vroeg met de aan voer van nieuwe caravans. Het moet, meneer, wat moet ik anders? Heeft misschien een huis voor me?' Ik verlaat de vreemde wereld van afbraak en opbouw. Zel den heb ik een gemeenschap gezien met zoveel geduld en zoveel aanpassing. Als ik thuis ben realiseer ik mij dat mijn woning vijf keer zo groot is als een caravan, dat er on der mijn woning geen vergif ligt (mijn huis werd driehon derd jaar geleden gebouwd) en dat ik toch klaag. Lekkerkerk is ongetwijfeld een proefterrein dat zich bezig houdt met mensen op de proef te stellen. Zei de aardig ste mevrouw in Lekkerkerk niet tegen mij: 'Wat kiest u: tolueen of benzeen?' Ik ant woordde: 'Weet ik niet'. De vrouw sprak: 'Xyleen, me neer, want u hebt niks te kie zen!' Ze lachte hartelijk. BOUDEWIJN BÜCH De wijk wordt van de buitenwereld afgesloten Veelschrijvers vertonen bij de keuze van hun onder werp een sterke invloed van hun milieu, omgeving, ruimte waarin ze een belangrijk deel van hun leven doorgebracht hebben. Vanzelf spreekt dat deze ui terlijke ruimte een weerslag heeft op het innerlijk van de auteur, tot uitdrukking gebracht in zijn (lite raire) werk. Veel Nederlandse schrijvers en schrijfsters, grootgebracht in angst voor de toorn des He ren, proberen zich de rest van hun zondig leven vergeefs te ontworstelen aan het gelovig milieu. In hun geschriften blijven ze strijden, dicht bij huis, met de dwalingen van de Leer of de gestrenge peda gogiek van hun ouders. Anderen als - willekeurige voorbeelden - Van Schendel. Couperus of, moderner. Jef Geeraerts lijken bevrijd van de enge grenzen die de Hol landse huiskamer stelt: De verlossing wordt gezocht in het buitenland, China, de Oriënt, onbedorven eilandjes in de Zuidzee, romantische vergetelheid in het antieke verleden of, moderner, het roekeloos en riskant zwerven door Donker Afrika, het laat ste "onbedorven" wereld deel. Maar niemand ontsnapt aan zichzelf, aan zijn "innerlijke" ruimte. Ook elders, in ander perspectief wellicht, is er de uitzichtloosheid en besloten heid die men trachtte te ont vluchten. Zo n auteur is ook de in 1930 geboren Piet Valkman. vrij onbekend nog, maar sedert 1976 al debuterend met ver halenbundels als De grote re gen en Rode papaver. Ter gelegenheid van zijn hier te bespreken recente bundel Het moerastouw wordt hij als volgt omschreven door zijn vriend Jan Willem van de We tering: "Valkman is een Jules Verne van de ziel, die voor spelt. al weergevend, wat snel echt meegemaakt wordt. Een bijzondere schrijver, tussen de vaderlandse volksvrien den, die na de middelbare school matroos werd. later reiziger in Afrika, ook nog even helikopterpiloot, en, bij tijd en wijle, zielige zwerver, in de goot, met vieze handen en zeurend om geld, en kort daarop, waarom niet, een pat ser in een driedelig pak en een gevulde dubbele garage, ook vrouw en kinders. Kleurrijk Een vrij nauwkeurige weergave van wat zoal in de 13 verhalen die Valkmans bundel bevat, een avontuurlijks passeert. In ongeveer de helft daarvan is het decor (Zuid)Afrikaans: het zijn deze vertellingen, ui terst kleurrijk, fantastisch en romantisch sferen oproepen. De onderhuidse dreiging die uitgaat van de (te) lang on derdrukte zwarte bevolking. Heel sterk is deze dreiging aanwezig in het uitstekende titelverhaal waarin een blan ke legerpatrouille in een moe rassig deel van het oerwoud in een guerrillahindèrlaag loopt. Het knappe van dit maar 17 pa gina's vullende verhaal is niet dit eenvoudige gegeven, maar juist de zorgvuldige verbin den van allerlei draden, maakt Valkman tot een meer dan gemiddeld auteur. Zo wordt de geschiedenis ver teld door de enig aanzien ge nietende kleurling Jacob aan twee semi-onderdanige, gra tis wijn slurpende "vrienden" die er heimelijk het hunne van denken. Jacob immers was degene die als gids de pa trouille naar het moeras leid de. Gedwongen, zegt hij zelf. Tegen flinke betaling, denken zijn makkertjes. Tijdens het gesprek ontdekken we ook de rol van Jacobs vrouw, die niet gelukkig lijkt met de dranklust van de drie heren. Ook zij blijkt, indirect, betrokken bij het bloedige gebeuren: de enige overle vende. de luitenant, wordt op een gegeven ogenblik door Jacob naar zijn huis gestuurd om een "moerastouw" te ha len. Daar wordt hij verleid door de vrouw van de gids, zodat hij pas veel later, té laat terug keert: "Na een hele tijd kwam de luitenant eraan. Hij holde. Hij had het gejammer na tuurlijk gehoord op een af stand. Hij werd lijkbleek. Hij zakte door zijn knieen. Hij ging zitten. Toen begon hij te huilen alsof hij gek was ge worden. Hij had een kluwen paktouw in zijn hand. Ik heb het jullie verteld precies zo als het gebeurd is. (p. 23). Vol gens Jacob s visie dan. Maar dat wat gebeurd is tussen zijn vrouw en de luitenant, daar van is Jacob - i.t.t. de lezer - niet op de hoogte... Ook in verscheidene andere verhalen blijken liefde, hu welijk, ontrouw belangrijke motieven die, naarmate ze verder in het wilde, romanti sche buitenland plaatsvin den, aan kleur en heftige ver beeldingskracht winnen, zo als Helman en de padden, het fraaie Zilveren libelle (heli kopter!) of het wat ronkende Viva Zapata, vol Zuidameri- kaanse jongensromantiek. Tobben met vrouwen, liefde, huwelijk en jezelf, problemen met god, geweld, oorlog en andere mensen - waarheen men ook vlucht, gevangen schap blijft onontkoombaar. Een detentie voor eeuwig. Piet Valkman. Het moeras touw. Uitg. Elsevier Manteau. Amsterdam/Brussel 1980 17,90. "De lift! Reine stapte erin. liet de lift een paar meter zakken en drukte toen op stop. Vlug trok hij zijn gulp open Er was een spiegel in de lift.alsof die daar met opzet was voor be zichtigingen. Hij peuterdey zijn lid en zakje naar buiten. Nauwkeurig onderzocht hij zijn geslachtsorgaan op jacht naar een donker haartje. Be halve het minimale dons was er niet de minste aanzei tot beharing. Weer een dag. weer een dag om te levenAls er nu eens een zwart haartje was ge groeid.zou je dan de puberteit kunnen tegenhouden door het uit te trekken"? Een gedeelte uit Kindereiland geschreven door de Zweed Per Jersild. De 11-jarige Reine Larsson staat op de rand van de puberteit. Vooral het li chamelijk ouder worden vindt hij een verschrikking Daar komt bij dat hij met talloze problemen worstelt. 'Waar en wie is zijn vader, waarvan hij alleen maar de naam kent? Bestaat God.' Wat doet hij op deze wereld"' Wil hij wel volwassen worden? Liever niet eigenlijk Het 'zit Reine allemaal zo hoog. dat hij tijd nodig heeft om rus tig over alles na te kunnen denken. Terwijl zijn moeder denkt dat hij braaf in een vakantiekolonie (Kinderei- land) verblijft, gaat Reine in tussen op zoek naar het ant woord op zijn vragen, maar voornamelijk op zoek naar zichzelf. Het begin van isen avondtuurlijke zwerftocht in en buiten Stockholm. Reine werkt een tijdje als schil der van rouwlintenprobeert Steeg de vriend van zijn moe der uit hun huis te krijgen, sluit zich aan bij het straatto neel; maakt hardhandig ken nis met een groep jonge agres sieve vrijbuiters; woont een tijd bij het meisje Olga; en belandt uiteindelijk in het ziekenhuis. Door Margot Klomp ff V* JfJ\ maker Het antwoord op zijn vragen heeft hij niet gevonden, maar dal was ook niet te verwach ten. Het zijn vragen die bij veel jonge, en ook oudere men sen opkomenVragen die soms zichzelf oplossen, of niet op te lossen zijn en waar je maar mee moet leren leven Kindereiland is een prima boek voor jonge mensen, die.om het maar eens mooi te zeggen, op zoek zijn naar hun eigen iden titeit. Er bestaan plannen om dit verhaal te verfilmen. Het boek is uitstekend vertaald door Lydia Dalmijn. Uitg. van Goor, prijs 1830 Geloofwaardig voor en over jonge mensen schrijven, gaat niet iedereen zo gemakkelijk af. In linn en de grotten heeft de eveneens uit Zweden af komstige schrijfster lnger Brattström er duidelijk geen kaas van gegeten. Centraal in het verhaal staat de 15-jti run' Uiin. een uumg wicht met een gevoelsleven en een conversatie waar ieder welwillend mens akelig van wordt. Als de schrijfster er in dit onmogelijke verhaal geen potje van maakt, dan doet de vertaalster dat wel. Een weer spannig meisje in de puber teit. onbegrip in haar omge ving. een vleugje nette sex en een hippiekolonie. Kassa denkt de uitgever, dat gaat erin als koek. Persoon lijk vond ik de koek in dit ge val onverteerbaar, oudbak ken en zonder enige smaak of kraak. Kortom, rijp voor de vuilnisbak. Uitg. Leopold, prijs 1650. Even uithuilen en dan snel naar het nieuwe verhalenboek van Gerard Brands Het schaap in de luie stoel. In dit boek voor jonge kinderen doet de schrijver weer tal van we tenswaardigheden over al lerlei dieren uit de doeken. Wist udat er in Afrika kikkers bestaan van ivel 3 kilo zwaar en met de afmetingen van een konijn; dat een vogel zijn jongen 240 keer op een dag voedert; dat kolibries, vogeltjes van ongeveer 5 cm., behalve normaal vliegen ook recht omhoogomlaagen zelfs opzij kunnen vliegen? In korte verhaaltjes weet Ge rard Brands boeiend te ver tellen over gewone dieren. Doorzijn persoonlijke manier van vertellen kan ieder kind zich ook goed in ztjn verhaal tjes inleven. Jammer dat Brands in zijn po ging om vooral jonge kinde ren enthousiast te maken, soms vervalt tot kinderlijk schrijven. Maar dat is een klein schoonheidsfoutje in dit uitstekende dierenboek met prachtige, verhelderende te keningen van The Tjong Khmg.Om voor te lezen of om zelf te lezen vanaf 7 jaar. uitg. Querido, prijs 1250. Als kind knipte ik al de awntu- ren van de jwezen Pirn en Pom mi «Je kimii Nog steeds vindt de Pim en Pomnibus van Mies Bouhuys gretig aftrek Dat bewijst wel de kwaliteit van dit boek vol belevenissen van de nieuwsgierige poes Pim en de bedachtzame poes Pom. Voor kattofielen vanaf 8 j aar. Het boek is geïllustreerd door F iep Westendorp op de door haar zo karakteristieke wijze. Uitg. Querido, prijs 1750.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21