Russen gaan Olympiads ronde winnen Hinault slaat weer toe Rob Boersma onder de lat bij Leiden Sam Ramsamy: "Alle zwarten zijn gehandicapt in Znid-Afrika" „Aansluiting treinen tussen Leiden-Utrecht moet worden verbeterd*" ZATERDAG 31 MEI 1980 Ritwinnaar Pikkoes toont „klasse t ST. WILLIBRORD (GPD) - Het weekeinde in Olympia's Ronde van Nederland is per definitie een spannende aangelegenheid. Dan trekt de caravaan twee dagen door Lim burg, waar twijfelgevallen altijd duidelijk worden omdat het parcours over de moeilijk te nemen heuvels daartoe dwingt. Wie in Olympia's Ronde een belangrijke rol wil spelen, mag dat jaarlijks laten merken op een krachtenslopend circuit waarvan Hulsberg het centrum vormt. De hamvraag voor deze keer: hoe zullen de Russen zich onder die .omstandigheden houden? Hun Nederlandse tegenstanders zijn er nagenoeg zeker van dat het antwoord in het voordeel van de Sowjets zal uitvallen. De afgelo pen dagen demonstreerde het Russische A-team een impone rende vorm die gisteren in de etappe naar St. Willebrord een absoluut hoogtepunt bereikte. Na 145 kilometer keiharde koers (eindelijk zorgde de wind voor de zo lang gemiste moeilijkheids graad) won Aavo Pikkoes de etappe (wat de vierde ritzege van zijn ploeg betekende) en daarmee de oranje leiderstrui. Hij ont troonde René Koppert, die bijna een kwartier later binnenkwam met gaten in zijn kleding en fel rode schaafwonden als gevolg van een valpartij die hem in het begin van de wedstrijd achter stand bezorgde. Ook Pikkoes kende pech. maar hij maakte er gebruik van om het peloton te demoraliseren met een temposlag waar in St. Willebrord lang over werd nagepraat. Terwijl nog maar net na het vertrek een kopgroep van 22 renners naar een voorsprong van ongeveer een Zoetemelk pakt iets terug van achterstand ORANGE (ANP) - De vierde etap pe van de Dauphine Libere, de rit over de Mont Ventoux, heeft niet veel wijzigingen gebracht aan de kop van het algemeen klasse ment. Wel was er de opzienba rende solo van de 25-jarige Fransman Jean -Marie Michel over 210 kilometer. Michel ver wierf onderweg bijna een half uur voorsprong en hield daar op de eindstreep in Orange bijna twee minuten van over. Bert Pronk, de knecht uit ploeg van Peter Post, werd verrassend tweede voor de Belg Daniel Willems, die zijn po sitie in het algemeen klassement aanzienlijk verbeterde. Johan van de Velde werd achter Seznec (Fra) vijfde. Joop Zoetemelk (zesde) nam iets terug van zijn achterstand op de Belg Claude Criqüielion, maar wekte nog niet de indruk deze Dauphine Libere te gaan winnen. Morgen staat de zwaarste berge tappe op het programma. Daarin zal hij beslist Willems voorbij moeten gaan, wil hij in de slot- tijdrit van maandag de eindzege veilig stellen. minuut fietste, bleef Pikkoes door materiaaldefect achter, wat hij goedmaakte met een kilome ters lange achtervolging in waan zinnig tempo. „Wie dat kan", sprak ploegleider Herman Krott die met Ad Wijnands en Jacques Hanegraaf op succus mikt, „is een hele grote. Dit was wereld klasse'Bij de tweede belangrij ke ontsnapping van de dag had Pikkoes zich mogen sparen. Zijn teamgenoten Dedenov, Koeznet- sov, Katsjerin, Logvin en - uit d B-ploeg - Klennikov knapten toen het werk op in een kopgroep van vijftien waarin de favorieten uit de Van Erp-ploeg de opval lende afwezigen waren. „Gebrek aan ervaring", oordeelde coach Jan Gisbers na de race waarin hij niet alleen de kansen van René Koppert om zeep geholpen zag maar in belangrijke mate ook die van Slendebroek, Broers en Van der Poel. „Een geroutineerde ploeg", zei Gisbers, „zou dit niet gebeurd zijn". In de luwte van de inspanningen die zijn ploegmaats leverde, kon Pikkoes zich degelijk voorberei den op de etappe-zege die hem met een extraatje van 15 secon den bonificatie, een stevige posi- tie als leider van het algemeen klassement zou opleveren. „Dat was", zei Pikkoes over die ont wikkeling. „beslist niet de be doeling. We hadden helemaal het plan niet om de oranje-trui te ver- In het peloton vreest men met grote vreze, dat de stevig gebouwde Estlander (25 jaar oud, bezig met een opleiding tot automonteur) dat tricot niet meer zal afstaan. Van het toverwoord „Limburg" wordt weinig verwacht. Herman Krott, de nestor van de ploegleiders put uit een rijke in ternationale ervaring als hij zegt: „Dat heuvelachtige parcours gaat die Russen weinig problemen opleveren, daar ben ik van over tuigd. Natuurljjk blijf ik hopen, maar ik weet dat onze kans mi nimaal is." En collega-ploegleider Ben van Erp die met Jacques van Meer op een stunt aast „Ik ben er niet een die zich gauw bij een dreigende ne derlaag neerlegt en dat doe ik ook nu niet. Maar wanneer ik het reëel bekijk, kan ik niet anders dan zeggen dat de Russen deze ronde gaan winnen. En dat is leuk voor de organisatie, die kan zo'n inter- natiopaal aansprekende uitslag best gebruiken". Uitslag vierde etappe: 1. Aavo Pikoes (Sow) 145 km in 3 uur, 18 nnn. 39 sec. (met tijdvergoeding 3.18.24), 2. Peter Damen (Dri) z.t. (met tijdverg. 3.18.29), 3. Oleg Logvin (Sow) z.t. (met tijdverg. 3.18.34). 4. Ad Wijnands (Ams) z.t.. 5. Gianni Giacomini (Ita) z.t., 6. Henk Mutsaars (Dri) z.t., 7. Joeri Katsjerin (Sow) z.t., 8. Mario van Vlimmeren (Eyc) z.t.. 9. Jacques van Meer (Gaz) z.t., 10. Frits Schür (Uit) z.t. Algemeen klassement: 1. Aavo Pikoes (Sow) 14 uur, 16 min. 24 sec., 2. Oleg Logvin (Sow) op 25 sec„ 3. Jartseslav Dedenov (Sow) op 49 sec., 4. Jacques Hanegraaf (Ams) op 1 min. 2 sec., 5. Joeri Katsjerin (Sow) op min. 4 sec., 6. Henk Mutsaars (Dri) op lmin. 16 sec., 7. Wladimir Koetsnetsov (Sow) op 1 min. 27 sec., 8. Jacques van Meer (Gaz) op 2 min. 1 sec., 9. Mario van Vlimmeren (Eyc) op 2min. 14 sec., 10. Ad Wijnands (Ams) op 2 min. 7 sec 11. Johnny Broers (erp) op 2 min. 14 sec., 12. Derek Hunt (Tra) op 2 min. 40 sec.. 13. Sergei Tsjelkov (Sow) op 2 min. 41 sec., 14. Peter Damen (Dri) op 2 min. 43 sec.. 15. Jannes Slendebroek (Erp) z.t. De Sowjet-Unie won het dagploe- genklassement en is ook de leider in het algemeen klassement. het 40-jarig bestaan van de V.V. Leiden. Bij strafschoppentoeriiooi LEIDEN - Nog grootser dan in voorgaande jaren heeft de v.v Leiden ditmaal zijn straf- schoppentoernooi voor de jeugd opgezet. Vooral tijdens de finaledag op zaterdag 7 ju ni staan er een aantal aan trekkelijke attracties op het programma. Het aardigste gebeuren lijkt het jeugdtoer- nooi voor de E- en D-junioren te worden. Deelgenomen wordt ondermeer door Feye- noord, Sparta en Volendam. Het strafschoppentoernooi zelf start op 3 juni met de voor ronden. die op de daaropvol gende twee dagen worden af gerond. Voor een bedrag van een gulden kan elk Leids jon getje of meisje van 7 tot en met 14 jaar een inschrijvings formulier (zaterdag of op de avonden zelf) krijgen. De deelnemers, die niet noodza kelijk lid behoeven te zijn van een vereniging, worden inge deeld in twee poules: van 7 tot en met 10 jaar en van 11 tot en met 14 jaar. Vanaf 18.00 uur en elf meter mo gen zij dan hun geluk beproe ven en traditiegetrouw zullen een aantal sterke Leidse doelwachters-Wijnand Sloos (UVS), Wim Erades (Lugdu- num), Peter en Hans Burg- houwt (Docos), Herman Roe- doe (ASC), Wim Visser (LDWS) en Nico Nagtegeller (Leiden) - voor de schifting zorgen. De acht besten (vier van elke poule) per avond gaan dooi naar de finale. Die wordt dus gehouden op za terdag 7 juni. Doelman is dan Rob Boersma, sluitpost van ex-eredivisieclub Haarlem. Een en ander wordt i gepraat door de bekende commentator Theo Koornen en omlijst met een (straf- schoppen)driekamp tussen wethouder Dick Tesselaar, de adjunct-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad Ruud Paauw en nog een bekende Leidenaar. Jong K en G zorgt voor de muzikale omlijsting. Voorafgaande aan de finale or ganiseert de v.v Leiden 's och tends vanaf 10.00 uur een toernooi voor de E- en D-ju- nioren. Bekende topclubs als Feyenoord, Sparta en Volen dam komen met hun sterkste voetballertjes naar Leiden om daar de strijd aqn te binden met de jeugd van UVS en de v.v Leiden. De prijzen zullen worden uitgereikt door wet houder Tesselaar. ROCCARASO (ANP) - In de eerste echte bergetappe van de Ronde van Italië heeft Bernard Hinault de wedstrijd weer volledig naar zijn hand gezet. Met aankomst bergop (1236 meter) in Roccaraso waren de gevolgen van de "raz zia" van de Breton voor alle Ita lianen op één na catastrofaal. Ro ze truidrager Visentini kreeg twee kilometer - overigens in ge slagen positie - een lekke band en raakte ruim zes minuten achter op. Silvano Contini, tweede in het klassenement en door Hinault het meest gevreesd, verloor zelfs meer dan zeven minuten Aan Hinaults overwinning in de veertiende etappe viel door de Italianen niets af te dingen. Zij hielden als schrale troost de roze trui in handen. Wladimiro Paniz- za, die volgende donderdag 35 jaar wordt, eindigde in dezelfde tijd als Hinault op de tweede plaats en mocht zich in het rose hullen. Hij voelt echter al de adem van Hinault in zijn nek. Het is aan te nemen, dat Hinault zich de komende week rustig houdt, Panizza in het rose laat zodat hij diens ploeg als bondgenoot houdt en volgende week vrijdag in beslissende tijdrit over vijftig kilometer Panizza zal verdringen. Eén minuut en vijf seconden moeten voor de beste specialist gemakkeli jk goed te maken zijn. Hinault demarreerde voor de laatste berg. de Risnnero Saniti- co, kreeg Panizza mee, en sloeg een groot gat. Hinault becom mentarieerde zijn aanval laco niek: "Ik moest iets ondernemen wilde ik een kans op de eindzege houden. Bovendien vond ik dat de Giro tot nu toe te veel naar de smaak van de Italianen was ver lopen en daar wilde ik verande ring in brengen". De uitslag van de veertiende etappe: 1. Bernard Hinault (Fra) 186 kin in 5 uur. 58 min. 15 sec. (gem 31.151 km u). 2. Wladimiro Panizza (Ita) z.t.. 3. Giu seppe Saronni (ita) op 42 sec., 4 Gian- battista Baronchelli (Ita) z.t.. 5. Tom my PrimiZwe)op51 sec., 6. Francesco Moser (ita) op 1 mm. 36 sec.. 7. Joseph Fuchs (Zwi) op 2 min. 3 sec., 8. Leo nardo Natale (Ita) op 2 min. 13 sec., 9. Jean-Rene Bernaudeau (Fra) op 2 min. 18 sec., 10. Roberto Ceruti (Ita) z.t. Algemeen klassement 1. Wladimiro Pa nizza (Ita) 68 uur, 56 min. 20 sec.. 2 Bernard Hinault (Fra) op 1 min. 5 sec 3. Faustino Ruperez (Spa) op 1 min. 49 sec.. 4. Gianbattista Baronchelli (Ita) op 2 min. 35 sec.. 5. Giovanni Battaglin (Ita) op 2 min. 40 sec., 6 Francesco Moser (Ita) op 3 min. 30 sec.. 7 Roberto Visentini (Ita) op 4 min. 20 sec.. 8. Tommy Prnn (Zwe) op 4 min 24 sec., 9. Giuseppe Saronni (Itai op 5 min. 1 sec., 10. Gody Schmutz(Zwi) op 5 min 23 sec. AMSTERDAM (ANP) - „Alle zwarten in Zuid-Afrika zijn ge handicapt. Voor invalide zwar ten telt de handicap dubbel". Dat zegt Sam Ramsamv, verte genwoordiger van het in Londen gevestigde San-Roe, South Afri ca Non-Racial Olympic Com mittee, die deze week voor een bliksembezoek in Nederland was. Ramsamy heeft hier ge tracht het organisatiecomité van de Olympische Spelen voor gehandicapten ervan te door dringen dat het systeem van apartheid ook in de Zuidafri- kaanse sport bestaat en dat der halve van gemengde sportbeoe fening op ruime schaal geen sprake is. Ramsamy is ingenomen met de beslissing van de Nederlandse regering de financiële steun aan de Spelen in te trekken indien het organisatiecomité de in schrijving van Zuid-Afrika zou accepteren. „Dit is bijzonder po sitief. De Nederlandse regering blijkt daarmee al een stap ver der te zijn dat de regeringen van Groot-Brittannie en de Ver enigde Staten, die zich geen oor deel over sportmanifestaties aanmatigen maar wel een boy cot van de Spelen van Moskou eisen. Dat vind ik hypocriet". Hoewel de Zuidafrikaanse af vaardiging van deelneming is uitgesloten, zal er volgende maand wel een „multi-raeiale" ploeg van gehandicapte sport lieden uit dat land aanwezig zijn. Hun komst, die wordt toe gejuicht door organisaties als "Zuid -Afrika welkom" en "Wij horen erbij", zal voornamelijk een demonstratief karakter dragen. Ramsamy bestrijdt de opvatting dat de Zuidafrikaanse regering zich ver van de sport zou hou den. „De wetten van de apart heid gelden ook in de sportwe reld. Dat de sportorganisaties voor gehandicapten zich zou kunnen onttrekken aan de Zuidafrikaanse wetgeving, is een leugen. Als er wordt gespro ken over sportbeoefening door gehandicapten heeft men het in Zuid-Afrika over blanke gehan dicapten. Vier jaar geleden stuurde Zuid- Afrika een gemengde ploeg naar de Paralympics in Toronto. De internationale druk dwong het land daartoe. Bij de Zuidafri kaanse kampioenschappen voor gehandicapten en de selectie wedstrijden voor de Spelen mochten echter geen zwarte at leten aan de start verschijnen. „De zwarten werden later aan de ploeg toegevoegd. De zwarten deden mee om het geschonden image van Zuid-Afrika interna tionaal te verbeteren. Tot op he den zijn gemengde sportvereni gingen onwettig en is multi-ra- ciale sportbeoefening op scho len verboden", aldus Ramsamy. In tegenstelling tot het interna tionaal Olympisch comité, dat Zuid-Afrika al tien jaar geleden van de Olympische Spelen uit sloot, stellen de internationale sportorganisaties voor gehan dicapten zich opmerkelijk lankmoedig op. Protestacties tegen Zuid-Afrika worden niet op prijs gesteld. Sir Ludwig Guttmann, die inmiddels over leden voorzitter van de "Inter national Sportorganization for Disabled 08OD)" royeerde in oktober 1979 een Schotse tafel tennisspeelster, die zich tijdens wedstrijden had verstout pamfletten uit te delen, die te gen de apartheid waren gericht. Ramsamy: „Gehandicapten sport is voornamelijk een aan gelegenheid van de Westerse lande». Do dorde wereld is nau welijks in de organisaties verte genwoordigd. Dat verklaart hun sterke positie in de ISOD". ADVERTENTIE U laat de postcode toch ook op uw nieuwe visitekaartjes drukken? Gebruik'm goed. pttpost Tweehonderd directeuren gemeentewerken op bezoek in Leiden .LEIDEN - Ruim 200 directeuren van Gemeentewerken uit het hele land zijn twee dagen te gast geweest in Leiden. De directeu ren, die zowel uit Maastricht als uit het Friese plaatsje Buitenpost congres dat was uitgeschreven door de AHDIG. De eerste dag stond vooral in het teken van de stad Leiden. Na de opening door voorzitter ir. Elich werd achtereenvolgens gespro ken door loco-burgemeester Waal over de stadsvernieuwing in Leiden en door het hoofd stede- bouw van Gemeentewerken ir. Post over het Herengracht-Zijl- singelgebied. In de middaguren hield de adjunct-directeur van Gemeentewerken Logtenberg een inleiding over de problemen rond de stadsuitbreiding, toege spitst op de nieuwbouw in de Mc- renwijk. De dag werd besloten mei ?en officiële ontvangst door het gemeentebestuur en een di- Gisterochtend werd eerst verga derd, waarna een film over de stadsvernieuwing in de wijk Puncras-Oost werd vertoond. Gistermiddag na de lunch maak te een deel van het gezelschap een excursie per boot door de Leidse singels terwijl een ander deel per bus door de binnenstad reed. Eindpunt was het Heren- gracht-Zijlsingelgebicd waar een rondwandeling werd gemaakt. In het Stadsbouwhuis werd het congres gistermiddag gesloten. Warmondse baron en assenaarse oud-minister in Raad van State DEN HAAG - H. G J baion van Tuyü van Seröoakerken uit Warmond is toegetreden tot de Raad van State. Hij is oud-bur gemeester van o.m Zoetermeer en Utrecht. Ook H. J. de Koster it Wasscnaaio.m. oud-ministei oud-kamerlid, is benoemd to' d van de Raad van State. Beider orden staatsraad in buitenge one dienst. LEIDEN - De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB), afdeling Leiden en omstreken, wil dat de Nederlandse Spoorwegen zo spoedig mogelijk zorgen voor een betere dienstregeling van de treinen op het traject Leiden- Utrecht. In een brief aan dc NS constateert de bond dat in de nieuwe dienst regeling, die 1 juni ingaat, "de be staande slechte aansluiting ge handhaafd is.De oveistaptijden in Utrecht bediagen 20 minuten naar Amersfoort en 30 minuten naai Eindhoven In Leiden be dragen die tijden 15 minuten naar Den Haag en Amsterdam en 30 minuten naar Voorschoten en Heemstede. "Veelal kan men de gewenste trein net zien wegrijden", schrijft de bond. "En door deze slechte aan sluitingen is vooral op het korte traject Alphen aan den Kun Den Haag de concurrentiepositie van de ticin ten opzichte van de auto •zeer slecht Dat is jammer, want al enkele jaren iseen goede dooi gaande verbinding in het voor uitzicht gesteld' aldus de bond Verder schrijft de bond dut het haar bekend is dat de NS van plan is om het baanvak Leiden-Alphen aan den Rijn te verdubbelen Maar Helaas ziet het er echtei naar uit dat deze verdubbeling nog wel even op zich laten wach ten. En het is de vraag of de ver betering van het openbaar ver voer eerder tot stand za) komen dan de voorgenomen vergroting van de capaciteit van het weg verkeer." Busverkeer Lage Rijndijk weer hervat LEIDEN - De Lage Rijndijk zal per 1 juni weer gebruikt worden door het busverkeer. Dit houdt in, dat lijn 15 16 van NZH weer normaal ia de Lage Rijndijk rijdt. Ook de lijnen 2 en 12vanCN rijden via de Lage Rijndijk De bushaltes op de Lage Rijndijk, Zijldgk, Sphn- terluun. Peisant Snoepweg, en v d Valk Boumanweg worden weer gebruikt. SPORT Gemeentewerken tijdens hun rondwandeling in het Herengracht-Zijlsingelgebied.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13