Ook Schoenaker niet met Oranje naar EK Tennisstunt van McNamee >Volendam kan zakkies plakken Blessure houdt Ajacied thuis Indonesische finales op WK badminton Drie Nederlanders bij WK dammen voor onenigheid JONG ORANJE GEKLOPT Pattinama zorgt Vrij BOM BARST IN TOP AUTOSPORT ZATERDAG 31 MEI 1980 SPORT PAGINA 11 Vond jij het eigenlijk een mooie wedstrijd?'' ..Wat bedoel je met mooi Mooi in de betekenis van mooi?" .Ja. mooi in de ouderwetse beteke nis zal ik maar zeggen". .Jiee. mooi vond ik hem niet. Als wedstrijd dan". „Nee. ik ook niet. Maar als poetbal- wedstrijd had hij, hoe zal ik het zeggen, toch wel z'n eigen soort schoonheid „Vond je? Het was wel watje noemt een echte wedstrijd, dat is Inzinkingen PreciesDat bedoel ik. En daar kom je toch voor. bij voetbal. Een echte wedstrijd .Je had geen moment het idee dat er niets op het spel stond, bedoel je dat soms?'' Ja.dat bedoel ik. De wedstrijd had zijn inzinkingen, ze wisten af 'en toe niet wat ze er mee aan moes ten. de spelers, maar er ging toch de volle anderhalf uur een soort dreiging van de wedstrijd uit, in de richting van de toeschouwers. - Of heb ik me daarin vergist, ik ben nogal hypergevoelig voor die dingen, weet je „Nee, ik begrijp wel watje bedoelt, al heb ik dat zelf gelukkig nooit, tenminste niet bij voetballen. Maar ook tijdens de windstille momenten in de wedstrijd had je toch steeds het gevoel dat er méér op de loer lag dan je zag. Dus dat had jij ook?" Guyt ,Ja, zo n voortdurend gevoel van: het is niet goed, maar wel van ge wicht. Het was natuurlijk wel een geluk dat de arbitrage helemaal in orde was. Want bij zulke wed strijden hoeft er maar dat te ge beuren of je hebt de poppetjes aan het da nsen. En niet alleen de pop petjes!" „En de uitslag gaf de verhouding wel goed weer, vond ik. Je weet nu eenmaal dat je niet automatisch wint, ook al val je het meeste aan. Dat is nu ook wel weer geble ken". onvoorspelbaar. Eerst die bal op de paal en even later is het opeens aan de andere kant raak!" .flee.het was eerst raak.en daarna kwam pas die bal op de paal aan de andere kant". ,Nee hoor". „Ik weet het zeker!' „Maar ik weet het nog zeker der". ,Mao.r ik weet het nog zekerderze- kerdezekerder dan jij. eerst schoot Guyt tegen de paal..." ,Kaltz zal je bedoelen, wat zeur je nou over Guyt. Over welke wed strijd heb jij het eigenlijk?" ,Jk? Over SC Cambuur-Volendam natuurlijk. Jij dan niet?" Meg natuu,rlijk niet. Ik had het over Nottingham tegen HSV Hamburg. Dat leek me nogal dui delijk". Blijkbaar „Dan hebben we toch blijkbaar de zelfde soort wedstrijd gezien, al leen met andere spelers". „Geloof je het zelf Heb je ooit een Engels elftal zo tactisch, zo conti nentaal zien spelen? Loerend op een uitval, en een doelpuntje, en ondertussen alle toegangswegen naar het eigen strafschopgebied verstoppend? Eén en al Brie- nenoordbrug om 5 uur s mid dags „Nee. behalve dan tegen Ajax, in de halve finaleAjax kwam toen ook éen doelpuntje te kort, net als HSV Hamburgweet je nog? ,Zo zie je maar weer. Maar wie speelde dan in Leeuwarden voor Nottingham Forest?" „Volendam. in zeker opzicht. Die loerden op uitvallen via de verre uittrappen van hun doelman Hoek. Ze gingen zelfs buitenspel staan als hij een uittrap nam En een paar keer lukte het ook. maar toch net niet genoeg. In de slotfase speelde Keje Molenaar, als hij de bal vrij voor zijn voeten had in de buurt van de middenlijn, liever even terug op Frans Hoek dan dat hij de bal zélf hoog voor het Cam- buur-doel lepelde. Blijkbaar had hij het idee dat Hoek toch verder kwam, vanuit zijn strafschopge bied". „Maar zag je daar dan ook van die tactische foefjes, als van Notting ham Forest, die de bal bij hoge corners voor het doel doorkoppen evenwijdig met de uitlijn, waar dan de linksbuiten of de rechts buiten klaarstaat om de bal op te vangen?" Miet precies hetzelfde natuurlijk. Maar Cambuur trok een xpaar keer profijt van het principe om vrije schoppen en ingooien met een te nemenVrije schop neerleg gen. Een of twee tegenstanders schieten toe om te voorkomen dat de vrije trap snel genomen wordt. Wippertje over die twee heen. De Jonge is al doorgelopen, voor ze weten wat er gebeurt is er een bloedserieuze aanval aan de gang. Dat soort dingen". .jtn waren die Friezen op de tribu ne net zo voetbalgek als die Engel- ,Ja en nee. Het zat wel stampvol, zo lussen de 14.000 en 15.000 toe schouwers. Ik heb nog nooit zoveel toeschouwers met groentekistjes zien lopen als daar, iedereen had zijn eigen staanplaats bij zich, leek het wel. En ze waren ook knap luidruchtig. Ze roepen daar niet 'CAM-BUUR. CAM-BUUR' maar S-C-C!, ES-SEE-SEE, dat klinkt prima als het massaal ge beurt, maar het zijn wel typische Hollanders, die Friezen". ,JHoe dat zo?" ,JZe moedigen aan als het goed gaat, en ze vervallen in een dof zwijgen zodra het even tegenzit. Na die gelijkmaker van Volendam. kwam er geen geluid meer uit, net een kapotte jukebox. Voorde per stribune probeerde een Cam- buurman het nog even, 'Hup Cambuur!' en 'Vplendam kan zakkies plakken! stelde hij aan de zwijgende tribune voor, maar zijn teksten sloegen niet aan. Toen zei een Leeuwarder heertje tegen hem: 'Ach man, 1-0 is toch ook genoeg!' Waarop die ander hem bevreemd aankeek, en zei: 'Het is allang 1-1!' O sorry', zei die andere man, 'dat wist ik niet'. Maar hij was dan ook een beetje beschaafd dronken". „Op de radio hoorde ik ze anders nog aardig te keer gaan, op het eind!" ,Ja. de laatste vijf minuten. Maar toen had hun trainer.Nol de Rui ter, eerst een tijdje kwaad met zijn armen moeten staan zwaai en. in de richting van de tribune, om ze een beetje op te porren. Want Friezen zijn toch weer an ders dan Engelsen, die worden pas goed enthousiast als het hele maal mis dreigt te gaan, denk maar aan Churchill in 1940 Duinkerken... De Blitzkrieg... Eskadron Manu zijn we dus toch weer terug bij mijn wedstrijd: Nottingham Forest-HSV Hamburg. Engeland tegen Duitsland. Die Birllcs. dat was tegen het eind net zo n verou derde Spitfire, die een heel eska dron Stuka's in een hoek dreef. Maar voor Kevin Keegan vond ik het jammer dat Hamburg ver loor". „Waarom'' „Omdat hij een Engelsman is. En voor hun trainer, Branko Zebec, vond ik het trouwens ook jam- Mou, dat pleit dan voor je. dat je toch nog zo met die Hamburgers meevoelt. Hoe komt dat eigen lijk?" „Omdat ik een Nederlander NICO SCHEEPMAKER n ZEIST (GPD) - Het selectieprobleem van Jan Zwartkruis heeft zich langs natuurlijke weg I opgelost. De bondscoach kwam niet voor de altijd wat onplezierige taak te staan twee van de 22 geselecteerden naar huis te moeten sturen. Nadat donderdag Jan van Deinsen met een knieblessure was afgehaakt, ging gistermorgen ook Ajacied Dick Schoenaker vroeg tijdig naar huis. Martin Vreysen wint een duel. Hij zou éénmaal het oefenpotje tegen Xerxes. DJAKARTA (ANP) - Europas laatste hoop in het enkelspel in het toernooi om de wereldtitels badminton in Djakarta, de Deen se Lene Kóppen, is in de halve finales uitgeschakeld door de In donesische Ivana. De 20-jarige Ivana versloeg de titel- houdster met 12-11 en 11-1. De finale zal gaan tussen Ivana en haar landgenote Verawaty, die in de andere halve finale de even eens Indonesische Sumirah ver sloeg in drie games: 11-4, 8-11, 11-3. Bij de heren staan ook alleen Indo nesiërs in de finale. Het zijn Rudy Hartono en Liem Swie King, die respectievelijk van hun landge noten Hadyianto en Pongon Nora Perry uit Engeland is nog in twee onderdelen vertegenwoor- digd. De 24-jarige blonde "dub belspelkoningin" behaalde zowel in het damesdubbel als in het gemengd dubbel de finale. j De blessure in het rechterkuitbeen I (te veel kalkafzetting op een I spier), waarvan hij al anderhalve maand last heeft, bleek onvol- j doende hersteld te zijn om de reis naar Italië honderd procent fit te j kunnen meemaken, j Jan Zwartkruis heeft vanaf het be gin gezegd alleen spelers te wil len meenemen die voor honderd procent fit zijn. Van de 20 over geblevenen voldoen er op dit I moment 16 aan die eis. Krol heeft I last van vermoeidheid. Schrij vers, Thijssen en Rep zijn licht geblesseerd. Zwartkruis heeft echter van dr. Frits Kessel de ver zekering gekregen, dat dit viertal maandag speelklaar zal zijn. Door de blessures van Van Deinsen ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse eredivisieclubs Sparta en Excelsior leven sinds vrijdag openlijk op voet van oorlog met elkaar. De aanleiding is Ton Pat- tinama, die begin deze week mondeling een principeovereen komst bereikte met Sparta, maar donderdagnacht laat plotseling besloot om zijn contract met Ex celsior toch maar met drie jadr te verlengen. Volgens Sparta-penningsmeester Floor Bouwer heeft Pattiname hiertoe besloten doordat Excel sior het salaris van Pattinama bijna verdubbelde. Bouwer: „De fatsoensnormen zijn hiermee overschreden. Pattinama was akkoord met ons en toen Excel sior daar de lucht van kreeg, bood men hem een enorme salarisver hoging. We hadden Excelsior zelfs al gevraagd om het vergoe dingsbedrag uit te rekenen. Waarna we dat zouden overma ken op de bankrekening van Ex celsior. Excelsior handelde bo vendien zonder verstand, want Pattinama heeft ons nu beide misbruikt Namens Excelsior liet voorzitter Bontenbal weten, dat er niets on regelmatigs had plaatsgevonden. „We wilden Pattinama nu een maal bij Excelsior houden". Pattinama zou bij Sparta de plaats innemen van de naar Feyenoord vertrokken Luuk Balkestein. Nu Calderwood niét tot overeen stemming is gekomen met AZ'67 wil Sparta een hernieuwde po ging ondernemen om deze Schotse middenvelder vast te leggen. en Schoenaker was Zwartkruis gedwongen twee spelers te ver zoeken zich in Nederland be schikbaar te houden, zodat zij, indien noodzakelijk, onmiddel lijk kunnen afreizen naar Italië. Die twee zijn Johnny Metgod (AZ), met wie de bondscoach overigens nog geen contact heeft kunnen krijgen, en FC Twente- speler Heini Otto* die zelfs bereid was een reeds geplande vakantie van vier en een halve week in Ca- lifornië te laten schieten. Door de blessures is Jan Zwart kruis weinig wijzer kunnen wor den van de oefenwedstrijd, die Nederland gisteren op het sport centrum in Zeist speelde tegen zondagamateurkampioen Xerxes. Zowel voor als na de rust verscheen er een fantasie-elftal in het veld. Zo speelde Arie Haan voor de rust op het middenveld en in de tweede helft als laaste man. Een van de opvallende spelers was Adri Koster, die een enorme gretigheid aan de dag legde. Jan Zwartkruis „Koster is lang uit de running geweest en hij heeft dit seizoen nog weinig afge zien. Vandaar wellicht die gretig heid". Arie Haan viel op een heel andere manier op. Hij miste een straf schop, die hij op zijn eigen ma nier nam. Uit stand, zonder aan loop. Vaak scoort hij zo. maar nu lepelde hij de bal zeer hoog over het doel. Nederland won het oe fenpotje overigens met 6-2. Bij de rust was het 2-0 (doelpunten van Nanninga en Koster), waarna Xerxes via Vink en De Vries op gelijke hoogte kwam. Vreijsen, Thijssen, Koster en Nanninga gaven daarna de stand een rede lijk aanzien. EINDHOVEN - Ben van Gel der, die gistermiddag af scheid heeft genomen als manager van PSV, is be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burge meester Borrie van Eindho ven spelde hem de bijbeho rende versierselen op tijdens de afscheidsplechtigheid (fo to). De KNVB onderscheidde Van Gelder, sinds 1950 be stuurslid van PSV, sinds 1954 secretaris-manager, met het bondsridderschap. PARIJS (ANP) - De eerste echte sensatie tijdens de open Franse tenniskampioenschappen heeft plaatsgehad. John Mcenroe, als tweede geplaatst, verloor in de derde ronde van de Australiër Paul Mcnamee (25). De zich zeer dramatisch afwikkelende partij duurde vier uren en achttien mi nuten en speelde zich af in vier sets. De op de 48ste plaats op de wereldranglijst staande Mcna mee won met 7-6, 6-7, 7-6 en 7-6, dankzij zeer veel lobs. Jimmy Connors, als nummer drie geplaatst, kreeg van de organisa tie een boete opgelegd van ruim 2000 gulden. In de partij in de tweede ronde tegen de Fransman ALTA TERME (ANP) - Van de Ne derlanders die tijdens het zone- toernooi dammen in Alta Terme op de eerste vier plaatsen eindig den, hebben er zich drie gekwali ficeerd voor het toernooi om de wereldtitel. Jannes van der Wal (eerste). Hans Jansen en Rob Clerc zullen van 4 tot en met 24 december in Bamako (Mali) spe len om het wereldkampioen schap. In de dertiende en laatste ronde JARAMA - De bom is gebarsten in de top van de autosport. Op het circuit van Jarama, waar in het weekeinde de Grote Prijs van Spanje formule I wordt gehou den, kwam het gisteren tot een breuk tussen de internationale autosportbond (FISA en de bond van constructeurs (FOCA). Aan leiding was de boete die de FISA aan 15 coureurs wilde opleggen. Coujolle had Conners volgens de scheidsrechter onbehoorlijke gebaren gemaakt en obscene taal gebezigd. Het is de eerste keer in de tennisloopbaan van Conners dat hij wordt gestraft. In de derde ronde had Connors het in de eer ste en derde set tegen de Italiaan Zugarelli knap moeilijk. Met twee keer 7-5 en een keer 6-4 be reikte Connors toch de volgende ronde, waarin hij uitkomt tegen de Franse belofte Yannick Noah. Deze plaatste zich door de Ame rikaan Teltscher in drie sets te verslaan. 6-3. 6-0. 7-6. Met Pecci (verlies tegen Prajoux) verdween de vierde geplaatste speler uit het wonnen alle Nederlanders hun partijen. De winst van Van der Wal op de Belg Gregoire bete kende de eerste plaats en het in ternationale meesterschap voor de Nederlander. Drost viel, on danks zijn zege op de Fransman Cordier, buiten de boot voor Mali. Hij heeft wel evenveel punten als Clerc (21), maar door het Son- nenborn-Berger-telsysteem be landde hij op de vierde plaats. Een maximaal aantal spelers van omdat ze niet aan de coureursbe sprekingen hadden deelgeno men bij de GP van Belgie en Mo- FOCA brak geheel met de FISA. die aankondigde de licentie te zullen intrekken van de coureurs die niet de zijde van de FISA kiezen. Het eerste gevolg is dat de GP van Spanje morgen zonder de goed- toernooi. Eerder werden al uitge schakeld: Fleming, Higueras en Clerc. De laatste Nederlandse vertegen woordigers in het enkelspel zijn gesneu\ eld Betty Stöve moest in de veertien jaar jongere Sylvia Hamka uit West-Duitsland in twee sets haar meerdere erken nen: 4-6, 3-6. N afeet te Schutte kwam er in de partij tegen de in West-Duitsland geboren Bettina Bunge (16) uit de Verenigde Sta ten helemaal niet aan te pas: 1-6. 2-6. Bunge komt in de volgende ronde uit tegen Chris Evert, die deed wat van haar werd ver wacht: winst met twee keer 6-1 drie per land tijdens het wereld kampioenschap betekende dat hij afviel. Clerc won van Schvaz- mann (Isr), Jansen klopte Berte (Fra). Met de Nederlanders gaan verder de Belg Verpoost en de F Issalene naar de eindstrijd in Bamako. De eindstand is: 1. Van der Wal 24 punten, 2. Jansen 22, 3. Clerc 21, 4. Drost 21. 5. Verpoest 16. 6. Is salene 14. keuring van de autosportbond wordt gereden. De organisatoren hebben zich echter achter de cou reurs geschaard en laten de race gewoon doorgaan. Acht cou reurs, onder wie wereldkam pioen Scheckter, weigerde giste ren overigens deel te nemen aan de eerste trainingen. Jan Lam- mers reed wel. Hij maakte de elf de tijd. tegen haar landgenote Pam Tee- guarden. De als vierde geplaatste Virginia Wade had slechts 58 mi nuten nodig om de Tsjechische Iva Bud.il n\met 6- Sen 6-4 uit te schakelen. Louk Sanders won in het heren- dubbel zijn eerste partij met zijn Zwitserse partner Gunthardt van de Franse combinatie Domin- guez Proisy met 6-7. 6-2 en 6-4 In het damesdubbel kwam Betty Stove met de Joegoslavische Mimi Jausovec eveneens door de eerste ronde De Braziliaans/ Franse combinatie Bueno Dar- mon kwam slechts tot één ^unu- winst 6-1. 6-0 Vi ijnanil Sim* naar Kiji*lnir^ LEIDEN - Wijnund Sloos ul' met ingang van het volgende seizoen de kleuren van zater dageersteklasser Rijnsburgse Boys verdedigen. Gistermor gen hakte de doel verdediger, die niet zonder problemen bij de reserves van UVS beland de. de knoop door nadat de competitieindeling bekent was geworden. "Dat was in verband met mijn werk zaamheden erg belangrijk. Omdat nu veel regionale ploegen in de eerste klasse A zitten, hoef ik maar tien keer in het hele seizoen Indi bij te stappen voor een uitwed strijd. Ik wil het gewoon een jaartje pi oberen in Rijnsbui g TOULON - Het Nederlands voetbalteam voor Jong-oranjespelers (tot 21 jaar) heeft op de eerste dag van het internationale toernooi in Toulon met 1-0 verloren van Tsjechoslowakije. In de 25ste minuut scoorde Pokluda het enige doelpunt van de wedstrijd. Ondanks de aanwezigheid van Wildschut en de topscorer van het vorig jaar in Toulon gehouden toernooi, AZ-speler Roger Schouwenaar, kwam de Nederlandse ploeg er niet aan te pas. OP CAT TB?RASJ£ 1 WOPDT ZEKER 3£S PROKEN WIE ERTEÏEN óPlEKEMLAND ZULLEN SPELEN J' WÊLNCC MENEEE? MEULEIMÊeSTEt? O PRAAT DE AANVOERDER M£T 'N NIÉUWE SFbNSOR DEZEiPDe MAN DIE VRoEöER PïZpP&S&EPOE.K&nr NU vooR S H K av, i rse. g,FPi DlAE John McEnroe geklopt in Parijs

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11