Luns: „Russen willen toch onderhandelen Europese 'fooi' voor Stanley Adams rivella is vernieuwd Over beperking kernwapens Respijt voor kabinet-Suarez Gijzeling pas eind juli in Iraans parlement VRIJDAG 30 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA ^OME - Het Europese Parlement in Straatsburg nam afgelopen vrijdag eenstemmig een motie aan waarin er bij de Europese Commissie in Brussel op werd aangedrongen „een buitengewó- ne uitkering te doen aan mr. Stanley Adams, om de psycholo gische en fysieke gevolgen goed te maken van de actie die hij on dernam om een eind te maken aan de onwettige praktijken van de Zwitserse multinational Hof man-La Roche". Gistermorgen kreeg Adams in het Italiaanse plaatsje Latina het antwoord uit Brussel: voor alles wat hij de afgelopen jaren door staan heeft, sinds hij besloot Hofman-La Roche in Brussel aan te geven wegens illegale mono poliepraktijken, is de commissie bereid hem een eenmalige ver goeding te laten toekomen van 50 miljoen lire (ongeveer 115.000 gulden), waarna hij geen enkele betaling meer mag verwach ten. Vijftig miljoen lire is ongeveer de helft van de schulden die Adams heeft gemaakt in de zes jaar waarin hij zijn baan verloor, in een Zwitserse gevangenis raakte Man die onwettige praktijken Hofman-La Roche aanbracht en door een Zwitserse rechtbank werd veroordeeeld wegens be- drijfsspionage. Zijn vrouw pleegde in die tijd zelfmoord en liet hem met drie dochtertjes ach ter, en door de Italiaanse autori teiten werd hij op alle manieren gedwarsboomd in zijn pogingen een nieuw bestaan op te bouwen als varkensfokker in Latina. Wegens die schulden bracht hij onlangs drie maanden door in een Italiaanse gevangenis. Dat zelfde lot zou hem opnieuw tref fen als hij op 31 mei geen geld op tafel kon brengen. De 50 miljoen, die hij gistermiddag in Rome in ontvangst kon nemen, geven hem tenminste weer enige adempauze: hij kan althans zijn dringendste schuldeisers tevre den stellen. Maar er is geen sprake van dat de financiële verliezen die Adams leed tengevolge van zijn actie, hiermee worden „goedgemaakt" (zoals het parlement in Straats burg had verzocht). Vanuit de so cialistische fractie, die zijn zaak overigens samen met vertegen woordigers van andere groepe ringen voortdurend heeft bepleit, kreeg Adams de verzekering dat alles in het werk zal worden ge steld om de Europese Commissie tot een rechtvaardiger afwikke ling te bewegen. De „zaak-Adams" begon op 25 fe bruari 1973, toen de 46-jarige em ployé van de Zwitserse farma ceutische kolos Hofman-La Ro che, na een succesvolle loopbaan in het bedrijf besloot de toenma lige Europese commissaris Bor- schette op de hoogte te stellen van de ongeoorloofde handels praktijken die de firma in staat stelde een overheersend aandeel op de vitaminemarkt te Na een langdurig onderzoek, waar aan Adams actief bijdroeg, werd de firma op 9 juni 1976 schuldig bevonden door de Europese Commissie en gelast onmiddel lijk een einde te maken aan de illegale praktijken. Eerder legde de commissie Hofman-La Roche een boete op van 1.980.000 DM (door het Europese hof in hoger beroep teruggebracht tot 732.000 DM). Maar intusseh was Stanley Adams bij een bezoek aan Zwitserland (eind december 1974) gearres teerd en drie maanden gevangen gehouden. Hij kwam op 21 maart 1975 vrij, na storting van een borgsom van 25.000 franc (die evenals zijn advocaten door de Europese Commissie werden be taald). Deze som werd later, bij het vonnis van 1 juli 1976, verbeurd ver klaard en Adams werd tot een jaar voorwaardelijk veroordeeld. In al die jaren had hij vanuit Brussel, naast vergoeding van reiskosten, andere onkosten tij dens het onderzoek tegen Hof man-La Roche en de kosten van zijn eigen proces, geen enkele persoonlijke vergoeding gekre gen (noch gevraagd, voegt hij er onmiddellijk aan toe). Zijn plan was om een varkensfok kerij te beginnen in Latina, even ten zuiden van Rome, waar het Italiaanse regeringsfonds voor het zuiden speciale faciliteiten bood voor industriële vestigin gen. Met eigen geld en de goed kope leningen van het fonds hoopte hi j een bedrijf op te zetten waar 100.000 biggen per jaar zou den kunnen worden gefokt. Jarenlang werd hem door de Ita liaanse autoriteiten een verblijfs vergunning geweigerd. Hoewel hij al sinds 1974 in Latina woon achtig was, kreeg hij die na tus senkomst van Brussel en van de Italiaanse kamercommissie voor binnenlandse zaken pas in 1977. Ook de plannen voor de fokkerij werden pas in 1977 goedgekeurd. Toen kon na moeizame onder handelingen met het fonds en de banken eindelijk met de bouw worden begonnen, maar door de groeiende financiële moeilijkhe den kwam de bouw stil te lig gen. Van twee van de acht geplande hut ten staan nu de roestende staket sels met een golfijzeren dak in een weiland buiten Latina. In zijn huurhuis in een buitenwijk van het stadje houdt Adams de luiken gesloten voor deurwaarders en schuldeisers. Op zijn meubels is al beslag gelegd en zijn auto werd vier maanden geleden wegge haald. Zijn dochtertjes Nathalie (12). Alexandra (10) en Stephanie (8) zijn in Noord-Italié bij hun grootmoeder ondergebracht. Het lijkt geen aanmoedigend voor beeld voor andere particulieren die het in hun hoofd mochten halen de strijd aan te binden met multinationale ondernemingen. „En toch", zegt Stanley Adams, „als ik nog eens opnieuw kon be ginnen, met alles wat ik nu weet en meegemaakt heb, zou ik het weer doen. En als ooit iemand me om advies zou vragen, zou ik hem aanraden het ook te doen. En als hij het niet zou aandurven, zou ik tegen hem zeggen: geef mij de gegevens maar, dan doe ik het vel rje. „Het is geen bluf', zegt hij er bij, en dat valt hem ook aan te zien. „Ze dachten dat ze me bang konden maken, maar ze hebben me alleen maar gesterkt in mijn overtui ging". Afrikaanse landen vragen spoedzitting Y.-raad over Zuid-Af rika NEW YORK AFP) - De Afrikaanse groep bij de Verenigde Naties heeft gisteravond officieel om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd om de situatie in Zuid-Afrika na de rel len van de afgelopen dagen in dat land te bestuderen. De op 29 mei gedateerde brief is aan de voorzitter van de raad. Ide Oumarou (Niger) gezonden door de Marokkaanse zaakgelastigde, Mohamed Ayachi, die op het ogenblik voorzitter van de Afri kaanse groep is. De voorzitter van de raad zal contacten opnemen om de datum van de bijeenkomst vast te stellen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft krach tige kritiek geuit op Zuid-Afrika wegens het neerschieten, door de politie in Kaapstad, van twee jonge kleurlingen en wegens een reeks van maatregelen die in Washington onderdrukkend worden genoemd. "Wij betreuren het gebruik van geweld en het verlies van mensenlevens. Wij geloven dat dergelijke acties van de politie, zoals de schietpartij van gisteren, slechts kunnen die nen om een reeds vluchtige situa tie te doen ontvlammen", aldus woordvoerder Thomas Reston. Reston beklemtoonde dat recente gebeurtenissen in Zuid-Afrika toenemende bezorgdheid in Washington hebben veroorzaakt. "Het is waarschijnlijk dat de hui dige onderdrukkende maatre gelen van de regering het voor uitzicht verkleinen op een op rechte dialoog tussen de regering en de meerderheid van zwarten, kleurlingen en mensen van Azia tische afkomst in het land", aldus Reston. Een dag na de gewelddadige dood van twee gekleurde scholieren woensdag in Kaapstad heeft de Zuidafrikaanse politie gisteren opnieuw vuurwapens gebruikt tegen demonstrerende kleurlin gen. Een 22-jarige jongeman van gemengd ras werd gewond toen een politieman in de Kaapstadse wijk Ravensmead het vuur opende op stenengooiende ge kleurde betogers. Eerder hadden de betogers een auto met daarin een acht maanden zwangere blanke vrouw met stenen beko geld, zo zei een politiewoord voerder. Intussen heeft de Zuidafrikaanse regering gisteren politieverster- kingen gestuurd naar Kaapstad en andere steden waar de al zes weken durende schoolboycot van kleurlingen en in mindere mate Indiërs en zwarten een steeds grimmiger karakter dreigt te krijgen. Premier Botha ver klaarde tegenóver een regerings gezinde krant dat de orde indien nodig zal worden gehandhaafd met behulp van „veiligheids troepen, inclusief het leger". (Van onze correspondent) BRUSSEL-Er zijn aanwijzingen dat de Sowjet-Unie met de NAVO-landen wil onderhandelen over beperking van de tactische kernwapens in Europa. Dat zei NAVO- secretaris-generaal mr. Joseph Luns gisteren in een ge sprek met Nederlandse journalisten. Luns zei geen in formatie te kunnen geven over de aard van de aanwij zingen voor de Russische bereidheid tot onderhande len. De NAVO-landen stelden Moskou in december voor te gaan praten over terugdringing en beperking van de tactische kernwapens, vooral die van de middellange af stand. Dit aanbod maakte deel uit van het besluit om in West-Euro pa Pershing- en kruisraketten op te stellen als antwoord op de in stallatie in de Sowjet-Unie van SS-20-raketten die heel Europa kunnen bestrijken. Negatief De officiële reactie van de Sowjet- Unie op het NAVO-aanbod was volledig negatief. Eerst moeten de NAVO-landen hun besluit van december ongedaan maken alvo rens er onderhandeld kan wor den, zo is het standpunt van Mos kou. Mr. Luns zei het te betreuren dat de Sowjet-Unie „niet op het NAVO-aanbod heeft gerea geerd", maar hij voegde eraan toe: „Ik geloof dat ze wel ko- Mr. Luns benadrukte dat onder handelingen over beperking van de middellange afstand tactische kernwapens in Europa het best in het kader van SALT kunnen plaatsvinden. In de SALT-ver- dragen hebben Amerika en de Sowjet-Unie afspraken neerge legd over beperking van de stra tegische kernwapens. De in spraak van de Europese NAVO- landen kan verzekerd worden in het kader van besprekingen over SALT III, aldus Luns. De waarschuwing van Amerika aan Moskou dat het militair zal in grijpen als de Sowjet-Unie vanuit Afghanistan verder in de richting van de Perzische Golf wil door dringen noemde Luns een „vre- desbevorderend standpunt". Moskou zal het risico van een mi litair conflict, met de kans op nucleaire escalatie, niet willen nemen, aldus Luns, die in dit verband een parallel trok met München 1938: „Toen wilde Hit- Ier ook nog geen oorlog". Kritiek Mr. Luns uitte kritiek op de hou ding van de Sowjet-Unie in de kwestie van de Amerikaanse ge- gijzelden in Iran. „Moskou stijft - de regering van Iran in haar schandalige houding". Ander zijds is de kritiek op de Ameri kaanse president Carter volgens Luns zwaar overtrokken. Ook de Amerikaanse presidentskandi daat Ronald Reagan wordt vol gens Luns te zwaar in de verf ge zet. Luns: „Hij wordt afgeschil derd zoals Strauss in Duitsland, maar zo is het niet". Mr. Luns denkt nog niet aan aftre den: „Ik zie geen merkbare onwil om mij heen om voort te gaan als secretaris-generaal Luns (68) herinnerde eraan dat zijn voor ganger Manlio Brosio de zeventig gepasseerd was toen hij zijn af treden aankondigde („Een jaar en twee maanden voordat hij weg ging"). Luns wees nog op de fi guur van de Duitse bondskanse lier Adenauer die negentig jaar was toen hij aftrad. Autoloze zondag in W.-Duitsland BONN (GPD) - Als alles volgens plan verloopt zullen er volgende week zondag 8 juni nauwelijks auto's in West-Duitsland rijden. Die dag is namelijk uitgeroepen tot een vrijwillige autoloze zon dag. Allerlei milieuverenigingen eisen dat al jaren, om zo de Westduit sers aan het denken te zetten over energie sparen en milieube scherming. De vrijwillige autolo ze dag valt dit jaar in het kader van de internationale dag van het milieu. Veranderde samenstelling: méér smaak, minder kalorieën. Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. cFris°p fi zti Zwitsers, lekkpr zonder suiker. Een vrolijk moment tijdens een Garillo (tweede rij boven links) e zich ook over. (Van c MADRID - Langdurige debat ten tussen de Spaanse oppo sitie en leden van de regering over voornamelijk technische kwesties hebben de voorzit ter van de Spaanse Tweede Kamer vannacht genoopt de stemming over de socialisti sche motie van wantrouwen tegen het kabinet-Suarez uit te stellen. De leden van de Tweede Kamer komen van daag opnieuw bijeen om de debatten voort te zetten en eventueel over de motie te stemmen. Het ziet ernaar uit dat de socia listische arbeiderspartij PSOE onder leiding van Feli pe Gonzalez weinig politieke partijen in de motie achter zich heeft staan. Naast de Eu- rocommunistische partij wordt de motie van wantrou wen tot nu toe alleen maar ge steund door drie regionale partijtjes met één volksverte genwoordiger uit het Bas kenland, Catalonië en de Ca- narische eilanden. De PSOE, die de zeven kamer leden van de Baskische na tionalistische partij PNV niet heeft kunnen overtuigen om weer hun plaatsen in de Tweede Kamer in te nemen, kan tot nu toe rekenen op 147 stemmen, maar heeft de ab solute meerderheid nodig van 176 stemmen om het kabinet- Suarez ten val te brengen. De regeringspartij Unie van het Democratisch Centrum UCD is zeker van de 166 stemmen van de eigen kamerleden. Premier Suarcz, die slechts eenmaal kort aan het debat deelnam, verliet vannacht met de ministers van bin nenlandse zaken en van de fensie de Tweede Kamer, omdat er een aanslag was ge pleegd in het Baskenland. Vier politieagenten raakten in San Sebastian gewond door explosieven en mitrailleurs alvo's. Hoewel nog geen en kele organisatie de verant woordelijkheid voor deze aanslag heeft opgeëist, meent men dat deze het werk is ge weest van de radicale Baski sche afscheidingsbeweging ETA-militar. TEHERAN (AFP'UPI) - Het nieuwe Iraanse parlement zal niet vóór 20 juli beslissen over het lot van de Amerikaanse gegijzelden in Iran. Dit heeft de tijdelijke voorzitter van het parlement Jadollah Sahabi gisteren gezegd in een interview met de nationale radio. De kwestie van de gegijzelden zal met andere belangrijke onderwerpen worden voorge legd door een nieuwe regering die nog be noemd moet worden door de parlementa riërs, aldus de voorzitter. Volgens Sahabi zullen de voorbereidende werkzaamheden van het parlement ongeveer "twee tot drie weken duren". Eerst moet de nieuwe rege ring worden samengesteld en daarna "zullen de ministers tijd nodig hebben om een pro gramma op te stellen dat aan het parlement moet worden voorgelegd", aldus Sahabi. "Men zal zeker tot de derde week van juli moeten wachten voordat de kwestie van de gegijzelden aan bod komt", zo zei hij. In Meshad (Oost-Iran) hebben vier mannen ge schoten op een huis waar verscheidene Ame rikaanse gegijzelden worden vastgehouden. Dit heeft een woordvoerder van de "Islamiti sche studenten" die de Amerikaanse ambas sade in Teheran bezet houden, gisteren mee gedeeld, Hij beschuldigde president Carter ervan dat hij deze "wanhoopspogingen steunt om met alle middelen het bijeenroepen te verhinderen van een tribunaal dat de Amerikaanse spion nen moet berechten". Na de mislukte poging van de Verenigde Sta ten om de gegijzelden met militaire middelen vrij te krijgen, zijn de rond 50 Amerikaanse onderdanen verspreid over zestien steden. Na een wekenlang beleg van het garnizoen in de Westiraanse stad Baneh zijn Iraanse sol daten en leden van de revolutionaire garde erin geslaagd door de Koerdische omsinge ling heen te breken. Dit heeft het Iraanse mi litaire opperbevel gisteren bekendgemaakt. De Koerden zouden bij de gevechten zware verliezen hebber, geleden. Ook sneuvelden twee Iraanse soldaten en twee leden van de revolutionaire garde. WASHINGTON (UPI/AFP) - Voor de eerste keer in de geschiedenis van de betrekkingen tussen de volksrepubliek China en de Ver enigde Staten, heeft Washington gisteren de weg geopend voor de aankoop door China van niet-of- fensief militair materieel in Ame rika. Het Pentagon kondigde aan dat het goedkeuring heeft ver leend voor de verkoop aan Pe king van veldradar, helikopters en transportvliegtuigen. Daar naast krijgen Amerikaanse on dernemingen toestemming heli- kopterfabrieken en bedrijven voor electronica in China te bou- De verkopen, door particuliere Amerikaanse ondernemingen, zullen door de Amerikaanse re gering moeten worden goedge keurd, maar in de meeste geval len, zo gaven de regeringsfunc tionarissen te kennen, zal dat au tomatisch gebeuren. De verkoop van wapens zal niet worden toe gestaan. Welke zaken China pre cies zal gaan kopen is niet be kendgemaakt. maar de functio narissen erkenden dat de uitein delijke verkopen vele honderden miljoenen dollars kunnen gaan belopen. Minister van defensie Harold Brown kondigde het Amerikaan se besluit aan. nadat hij gister avond een laatste gesprek had gevoerd in het Pentagon met de Chinese vice-premier Geng Biao. Op de vraag of de Verenigde Sta ten nu in de richting koersen van een defensiepact met Peking, antwoordde Brown: "Helemaal niet. De Verenigde Staten en de Volksrepubliek China zijn vrien den. Het is mogelijk vrienden te zijn en geen bondgenoten". Brown bevestigde nog eens dat Amerika gekant blijft tegen het verkopen van dodelijke wapens aan China. Toen Geng Biao ge vraagd werd of Peking graag wa pens zou kopen in de Verenigde Staten, antwoordde hij: "Ik ge loof niet dat zoiets op dit moment mogelijk is. Maar ik geloof wel dat zich in de toekomst zo'n mo gelijkheid zou kunnen voor doen". Washington staat ook toe dat ver fijnd communicatiematericel wordt verkocht, voor gebruik in Chinese ambassades in het bui tenland. De woordvoerder van het Pentagon, Thomas Ross. ver klaarde dat Brown aan Geng heeft laten weten dat Amerikaan se bedrijven toestemming krij gen bepaalde fabrieken in China la bouwen en de ChinéaMi te le ren hoe deze fabrieken moeten worden geleid. Harold Brown vertelde verslagge vers dat het bezoek van Geng Biao aan de Verenigde Staten nuttig was en belangrijk in de ontwikkeling van de Amen- kaans-Chinese betrekkingen. Brown benadrukte wel dat de voorgenomen verkopen niet ge richt zijn tegen de Sowjet-Unie. "Washington wenst een sterk, een welvarend en een vreedzaam China te bevorderen", aldus de bewindsman. Het Russische persbureau Tass veroordeelde gisteren de ont wikkeling VUI het bondgenoot schap tussen de leiding van Pe king en de oorlogszuchtige Ame rikaanse kringen", naar aanlei ding van Geng Biao's bezoek aan de Verenigde Staten. Tass wees ook de houding van de Ameri kaanse regering van de hand, die, naar zijn zeggen, "nog steeds vastbesloten is de lijn van Brze- zinski te volgen" en "de Chinese kaart te spelen tegen de Sowjet- Unie".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9