Lekkerkerkers krijgen alle schade vergoed Directeur reisbureau meldt zich bij politie .1% VVD WIL AFREKENEN MET GEZAPIGHEID BELG GIJZELT AGENTEN Kantonrechter heeft begrip voor oud- KNIL-militair De eigenheid van goede meubelen Minister De Ruiter benadrukt in Tweede Kamer: bij waterwingebied VRIJDAG 30 MEI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 OOSTBURG (GPD) - Een Bel gische man heeft gistermid dag drie uur lang twee agen ten van de rijkspolitie groep West-Zeeuwsvlaanderen ge gijzeld in een witte kampeer wagen. Na lange onderhan delingen kon de gijzeling zonder bloedvergieten wor den beëindigd. De dader, de 37-jarige C. uit het Belgische Wachtebeeke, is opgeslo ten. De gijzeling begon om half vier 's middags op het parkeerter rein van het politiebureau in Oostburg. De 37-jarige Belg was met zijn 14-jarige zoon F. opgebracht door een pa trouille van de rijkspolitie. Ze werden 's middags aangetrof fen in de bebouwde kom van Breskens met een grote witte kampeerwagen die daags te voren was gestolen in Gent. Tijdens het verhoor ging de Belg naar de wagen op het parkeerterrein onder het voorwendsel dat hij daar pa pieren in had liggen. In de auto haalde C. plotseling een automatisch flobertbuks te voorschijn waarmee hij wachtmeester R. Verhage (25) onder schot hield. Ook wachtmeester J. de Rechter (59), die het tweetal op enkele meters was gevolgd, werd bedreigd. Beide agenten moesten hun dienstpistolen inleveren en daarna voor in de wagen plaatsnemen. Een derde wachtmeester die het voorval op een kleine afstand had kunnen volgen, liep ach terom het politiebureau weer binnen en sloeg alarm. Op dat moment werden ogenblikke lijk vier wagens bemand met twaalf agenten. De kampeer wagen had zich toen al in be weging gezet met wacht meester De Rechter achter het stuur. Ook twee Belgische agenten van de Belgische Op- sporings Brigade (BOB) uit Brugge, die toevallig in Oost- burg in het bureau waren, zet ten in hun auto de achtervol ging in. Enkele kilometers verderop, net buiten de kom van Zuidzande, werd de kampeerwagen in de berm van de weg geparkeerd. De Belg eiste een vrijgeleide naar een niet nader genoemde bestemming en gaf te kennen absoluut niet naar een gevan genis te willen. Dat voorstel werd niet geaccepteerd. Wel werd de Belg beloofd dat hij ongewapend en alleen mocht ontvluchten zonder auto en dat er niet op hem geschoten zou worden. De Belg ging daar niet op in. De onderhan delaar adjudant Lenselink ging toen opnieuw ongewa pend naar de kampeerwagen en slaagde er tijdens een ge sprek van ruim één uur in de man op andere gedachten te brengen. Achteraf bleek dat het repe teergeweer van de Belg niet was geladen. Wel waren in de auto patronen aanwezig. C. wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. Op dit misdrijf staat in Nederland een ge vangenisstraf van hoogstens 7,5 jaar. De Belg kwam tot zijn daad omdat zijn fotografiebedrijf onlangs failliet werd ver klaard. Hij heeft nog een klei ne gevangenisstraf uitstaan in België. De kampeerbus had aan hem toebehoord maar was door het faillissement in beslag genomen. Met de auto wilde hij in Nederland weer een nieuwe toekomst op bouwen in de fotografie. Totale schuld van 130.000 gulden EINDHOVEN (GPD) - De ei genaar-directeur van het plotseling opgeheven reisbu reau Club Europa BV te Eindhoven heeft zich gisteren gemeld bij de politie en de administratie van zijn bedrijf overgedragen. Naar zijn zeg gen staat hij voor 30.000 gul den in het krijt bij 60 mensen die bij hem vakanties boekten en betaalden. De totale schuld van het reisbu reau bedraagt 130.000 gulden. De 35-jarige directeur vertel de de politie dat de crediteu ren, die van hem een ton moe ten ontvangen, geen faillis sementsaanvraag hebben willen doen omdat er toch niets te halen is. Per brief liet de directeur de slachtoffers deze week weten dat er geen geld is om de rei zen uit te voeren. De politie van Eindhoven zal de boek houding onderzoeken om na te gaan of er sprake is van op lichting. Club Europa was niet aangeslo ten bij de ANVR, de Algeme ne Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Dat bete kent dat de 60 reislustigen geen waar voor hun geld krij gen. De bedragen die zij er bij inschieten variëren van 300 tot 7000 gulden. Tien klanten hebben zich inmiddels bij de Eindhovense politie ge meld. De directeur van het reisbureau opende vorig jaar september het kantoor in Eindhoven. Tot aan het eind van het jaar gingen de zaken vrij goed. Als oorzaak van de plotselinge bedrijfsbeëindiging noemde hij de slechte economische toestand en de recente sta king in Zweden waarheen hij veel reizen organiseerde. De ANVR gelooft niet in deze ar gumenten. De grondslag van de problemen zou eerder moeten worden gezocht in organisatorische fouten. Voordat hij naar Eindhoven kwam, had de directeur in Amsterdam een reisbureau genaamd Enjoy Tours. Dit reisbureau ging over de kop. Veel mensen zagen toen niets meer van hun centen terug. De directeur houdt zich mo menteel schuil op een onder duikadres, uit angst voor re presailles. DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (justitie) heeft 1 gisteren in de Tweede Kamer nogmaals benadrukt dat I 1T1 nDVynelf t~l O n v nrirn I alle schade die de bewoners van de gifwijk in Lekker- V_/lJ.d.d ZjUL/XV 11 cl dl dl V dl kerk lijden, zal worden vergoed. Dit zal gebeuren op basis van de Onteigeningswet. Aan het tiental advoca- ten van de betrokken bewoners is gevraagd om li jsten te maken van schadeposten waarin de Onteigeningswet niet voorziet. Indien ze redelijk zijn, zal de overheid die kosten ook betalen, aldus De Ruiter. AMERSFOORT (GPD/ANP) - De gemeente Amersfoort gaat vol gende week een onderzoek in stellen naar de mogelijke aanwe zigheid van chemisch afval in een terrein, dat niet ver van het wa terwingebied van de gemeente ligt. Het terrein werd tot voor kort gebruikt als vuilstortplaats. Het zou gaan om de stof xyleen die de eigenaar van de stortplaats, de tapijtfabrikant Van Heugten te Scherpenzeel, gebruikt voor het reinigen van tapijtvezels. Overi gens ontkent de directie van het bedrijf ooit de stof op het terrein te hebben geloosd. Voor zover de gemeente heeft kunnen nagaan, is het grondwater in het winge- bied niet aangetast. Het is de bedoeling met metaalde tectoren de vaten op te sporen, die volgens verschillende infor manten in de jaren 1970 tot 1978 op de vuilstortplaats zijn gedropt. Naast de xyleen zouden ook va ten met de minder schadelijke stof bitume op de stortplaats lig gen. In het Utrechtse Griftpark blijkt op bepaalde punten 48 milligram van het giftige verdunningsmid del tolueen per kilo aarde in de Havenarbeider verpletterd onder kraan AMSTERDAM (ANP) - De 49-jari ge havenarbeider R.J. uit Am sterdam is gisteren bij een be drijfsongeval om het leven ge komen. De man, een employé van het overslagbedrijf Am sterdam aan de Kompasweg, kwam tijdens het lossn van een schip ten val. Hij belandde daarbij op de rails van een zg. "loopkat", een rijdende kraan die bij het lossen van schepen wordt gebruikt. De kraan, die juist in beweging was, kon niet tijdig worden stopgezet, zodat J. onder het gevaarte werd ver pletterd. Hij was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis ge bracht. ADVERTENTIE grond te zitten. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente gisteren meegedeeld. Bij metingen op andere punten in datzelfde park vond men geen concentraties hoger dan 2,5 mil ligram per kilo. Hoe verontrus tend de nu gevonden hoge con centratie is kon de woordvoerder niet zeggen. De vondsten moeten nog worden beoordeeld door TNO, waarna de inspecteur mi lieuhygiëne samen met de pro vincie Utrecht en andere betrok ken instanties bepaalt wat er moet gebeuren. Het betreffende terrein heeft in het verleden dienst gedaan als vuil stortplaats, het tolueen zou er tussen 1948 en 1968 zijn gestort. Er verrijst thans een park waarin ook woningen komen te staan. In de bodem van één van de drie legale stortplaatsen bij een vechtbocht tussen Maarssen en Oud-Zuilen zijn bij opgravingen vijf vaten met nog onbekende in houd gevonden. Die opgravingen werden gedaan nadat bij eerdere proefboringen chloroform, tetra, tri, benzeen en tolueen in hoe veelheden van éénduizendste tot ééntienduizendste waren aange troffen, hoeveelheden die vol gens de provincie Utrecht niet verontrustend zijn. Een woordvoerder van de provin cie kon over de inhoud van die vaten nog niet meer zeggen dan dat die bestond uit een keihard destillatieresidu, lijkend op ge stold asfalt. De provincie onder zoekt nu samen met TNO de in houd van die vaten en pas wan neer zij het resultaat daarvan weet, kan zij bepalen wat er ver der moet gebeuren, aldus de woordvoerder. De schaderegeling kwam ter spra ke bij de behandeling van een noodwet die het, indien nodig, mogelijk moet maken Lekker kerkers te dwingen hun huis te verlaten voor de schoonmaak- operatie van de grond. In eerste instantie hadden de kamerfrac ties van CDA, WD, PvdA en D'66 meer duidelijkheid ge vraagd over de schadevergoe ding. De indruk bestond dat de slachtoffers van de gifaffaire moesten vechten voor hun cen ten, ondanks toezeggingen van de regering. De Kamer was blij met het ant woord van minister De Ruiter. Met algemene stemmen werd een motie van mevrouw Salomons (PvdA) aangenomen, die diende als ondersteuning van het rege ringsbeleid in deze kwestie. In de motie staat dat alle schade moet worden vergoed en dat de uitein delijke schade pas kan worden vastgesteld na de definitieve her huisvesting. Voorzitter Van Veen van de bewo nersvereniging van de getroffen wijk vraagt zich af of er nu na de uitspraak van De Ruiter iets gaat veranderen. Er is onder de bewo ners ontevredenheid over de schadeloosstelling. Het betreft vooral investeringen die ze in hun woning hebben gedaan, zoals het inrichten van een keuken of de aanleg van een open haard, waar voor ze veel minder terugkrijgen dan ze er voor betaalden. Ook is Van Veen niet gerust over de schadeposten die niet in de Ont eigeningswet zijn geregeld, juist omdat daar discussies over mo gelijk blijven. Hij wil zich met de advocaat van de bewonersver eniging over de uitlatingen van minister De Ruiter beraden. De noodwet werd zonder discussie door de Tweede Kamer geaccep teerd. Morgen moeten alle bewo ners van de wijk hun huizen heb ben verlaten. Ze worden onder gebracht in vooral stacaravans totdat alle chemicaliën uit de grond onder de wijk zijn verwij derd. Deze 130 miljoen gulden kostende operatie gaat ruim ne gen maanden duren. Volgens de verwachtingen van de bewo nersvereniging zal de wijk een "spookbuurt" worden, omdat weinig mensen nog naar hun wo ning zouden willen terugkeren. Bij de 871 inwoners van Lekker- kerk-West zijn geen afwijkingen geconstateerd als gevolg van de in de grond aanwezige giftige chemische stoffen. Een onder zoek door artsen van het rijksin stituut voor de volksgezondheid (RIV) heeft dat definitief uitge wezen, zo is gisteren bekend ge worden. Vijf van de inwoners hebben een tweede onderzoek moeten ondergaan, omdat er lichte twijfel bestond over de vraag of zij toch nadelige gevol gen hadden ondervonden van blootstelling aan tolueen uit de grond van Lekkerkerk-west. Het tweede onderzoek wees volgens het RIV uit, dat de vijf geen chro nische gevolgen hebben overge houden van een eventueel con tact met giftige stoffen. SPIJKENISSE - De explosieven opruimingsdienst is er gisteren met in geslaagd om de in Spijkenisse gevonden V-l geheel onschadelijk te maken. Niet alle ontstekingen konden worden verwijderd. Het projectiel, dat zo is beveiligd dat er niets meer mee kan gebeuren, zou vanochtend vanuit Stellendam in zee worden gedumpt. De 31 gezinnen die gistermorgen hun huizen moesten verlaten, zijn daarin in de loop van gistermiddag terugge keerd. De demontage van de V-l leverde de laatste dagen nogal wat problemen op. Het bleek erg moeilijk om de raket bloot te leggen, omdat het grondwater moeilijk was weg te pompen. Het wapen bleek geen brandstof meer te bevatten, maar een mengsel van water en kerosine. De vloeistof is door de EOD verwijderd. De raket bevat nog wel 935 kilo springstof. DEN HAAG (GPD) - Hoewel de kantonrechter in Den Haag de ex- KNIL sergeant-majoor J. Jong- boer schuldig achtte aan het feit dat zijn auto verkeerd gepar keerd stond, kreeg hij toch de ge bruikelijke geldboete niet Jong- boer had vooraf gezegd zijn schuld wel te erkennen, maar de boete niet te zullen betalen. De Nederlandse Staat, zo zegt hij, is hem namelijk nog 16.000 gulden schuldig voor de periode 1942-'45, die hij in Birma als krijgsgevangene doorbracht. Jongboer had november vorig jaar een schikking gekregen om der tig gulden over te maken op de postgiro van het Paleis van Justi tie. Op 15 augustus had hij in Den Haag zijn auto verkeerd gepar keerd. Jongboer protesteerde toen met andere oud-KNIL-mili- tairen tegen de Nederlandse Staat, die nog steeds driejaar sol dij uit moet betalen. Juridisch gezien, is de Staat niet verplicht het geld aan de oud-mi litairen uit te betalen, maar deze zetten hun protest toch voort. Als onderdeel van dit protest had Jongboer de schikking terugge stuurd, met de mededeling dat de rechtbank het verschuldigde be drag maar af moest trekken van de schuld die de Staat nog aan hem heeft. De resterende 15.970 gulden zou hij dan alsnog graag op zijn giro zien verschijnen. De rechtbank achtte dit niet van toepassing; als hij het bedrag niet zou betalen, zou hij een dagvaar ding voor het kantongerecht krijgen. Jongboer weigerde te be talen en moest gisteren in Den Haag voor de kantonrechter ver schijnen. Jongboer voerde zijn reeds beken de argumenten weer op. De kan tonrechter, mevrouw mr. Scher penzeel, zei dat de twee zaken niet direct met elkaar te maken hadden en vond het kantonge recht ook niet de juiste plaats om hierover te twisten. De kantonrechter zei wel begrip te hebben voor de standpunten van de KNIL-militairen. Volgens haar hadden de militairen zich al tijd met hart en nieren ingezet voor de Nederlandse Staat. Het standpunt van de Staat mag best eens veranderen, aldus mevrouw Scherpenzeel. Jongboer werd uiteindelijk wel schuldig bevonden aan de ver keersovertreding, maar de kan tonrechter eiste, de omstandig heden in aanmerking genomen, geen geldboete. Als Jongboer toch een boete zou hebben ge kregen, zou hij in hoger beroep gegaan zijn en desnoods zijn straf hebben uitgezeten. De strijd om de 16.000 gulden zal hij met zijn mede-oud-KNIL-militairen blij ven voortzetten. AIRBUS - De KLM heeft besloten dat de tien Airbus A 310-vliegtui gen die vanaf 1983 in dienst ko men, de namen zullen krijgen van klassieke Nederlandse kunst schilders. De vliegtuigen krijgen de namen van Rembrandt, Je roen Bosch, Albert Cuyp, Nico- laas Maes, Jan Steen, Frans Hals, Vincent van Gogh, Pieter de Hoogh, Jan Toorop en Johannes Vermeer. Gestikt in vlees ROTTERDAM (ANP) - Een 69-jari- ge Vlissinger heeft woensdag avond een maaltijd in het Rotter damse restaurant 'De Hooiberg' aan de Rijnhaven niet overleefd. De man, J. Minderhoud, verslikte zich in een stukje vlees en stikte daar vervolgens in. Toegepaste beademing mocht niet baten. In het Zuiderziekenhuis werd de dood geconstateerd, aldus heeft de Rotterdamse politie gisteren meegedeeld. ADVERTENTIE voor modieus, persoonlijk zitcomfort LEOLUX ArtiFort voor meubelwanden naar maat |o...nia| BflflZ BORD Woon-dorado voor de eigenheid van Ambachtsweg 21 ft Heen) 200 mtr. van de verkeersweg, Katwijk tel. 01718-21977. interieur. I Suzuki ST 80 pick-up, compact, wendbaar en zeer veelzijdig. Grote, vlakke laadvloer, 4-cilinder motor en veel extra'sLaadcapaciteit 500 kg. compleet f 7.000,- excl. BTW. (incl. BTW f8.260,12 maanden garantie. ^SUZUKI Redelijkheid en tolerantie. Met deze leuze wil de WD de jaren '80 in. Dit weekein de moet in Nijmegen het nieuwe gezicht van de partij definitief worden vastge legd in het beginselprogramma. Daar mee willen de liberalen voorgoed het tijdperk van de gezapigheid achter zich laten. Vandaag en morgen wil de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie een claim leggen op de positie van brede midden partij, waar tot nu toe alleen verstokte WD'ers haar plaatsten. De haast tradi tionele positie op de rechtervleugel van het politieke spectrum moet eindelijk worden afgewezen. De enkele honderden afgevaardigden hebben een welhaast perfecte leidraad meegekregen voor deze omwenteling. Sinds in september 1979 een commissie onder oud-fractieleider mr. W. J. Geert- sema een ontwerp voor een nieuw be ginselprogramma uitbracht, is het met de rust in het liberale karhp gedaan. Het concept liberaal manifest, dat enkele maanden later werd uitgebracht, ver sterkte de golven vrijwel tot orkaan hoogte. Beide stukken bevatten zoveel uitdagende suggesties dat de leden wel moesten reageren. Tot vreugde van de fractie, het secretariaat en de partijleiding gebeurde dat dan ook. De afdelingen zonden maar liefst zo'n vierduizend wijzigingsvoor stellen in. Ze zijn er in alle maten. Van het verplaatsen van een komma, of het aanvullen van een artikel met één woord, tot enkele oproepen het gehele werk opnieuw te laten verrichten. Gro tere verschillen van mening over de bei de werkstukken konden nauwelijks blijken. Hoewel dit enorme aantal moties en amendementen door onderling overleg inmiddels is teruggebracht tot zo'n vijf honderd stuks, zit er nog voldoende kruit in voor een fiks vuurwerk in „De Vereeniging" op het Keizer Karelplein. Voorlopig lijkt het gevaar dan ook ge weken voor een dodelijke aderverkal king bij de derde partij van het land. Beginselprogramma Bij de discussies staat bij dit congres het ontwerp-beginselprogramma van Geertsema c.s. centraal. Aan de hand van de komende beslissingen zullen de politieke leiders uit Eerste en Tweede Kamer, en de partijvoorzitter het nieuwe verkiezingsprogramma in concept op stellen. Dit werkstuk zal nog eens wor den bijgeschaafd wanneer in september ook over het manifest beslist is. Komend voorjaar (als het kabinet tenminste de rit uitzit) kan dan het „nieuwe" gezicht van de WD ook aan de kiezers worden voorgelegd. Voorlopig echter lijkt de partij het nog moeilijk genoeg te zullen krijgen met het op één noemer brengen van de traditio nele rechtervleugel met de linksere, wat liberalere, groep. Op tal van gebieden valt op, dat de WD duidelijk op een tweesprong is aange land. Nog steeds willen afdelingen „toe vallige" normen als bekwaamheid, rela tieve schaarste, uniciteit (wat dat ook moge zijn) en het „resultaat van de ar beid" laten meewegen bij de hoogte van het loon. Maar dan is er weer een afde ling Bussum, die zelfs het verschil van geleverde inspanning niet meer wil laten meewegen bij het bepalen van liet in komen. Onderwijs is een tweede hangijzer. Moet dit gericht zijn op de uitoefening van een beroep, of moet dit de algemene vor ming van de leerling bevorderen? On- derwijs-specialiste Nel Ginjaar heeft vrijwel de gehele fractie op het tweede punt weten te verenigen, maar duidelijk is dat „men" in het land er soms fel an ders over denkt. De ondernemingsgewijze produktie van goederen en diensten staat bij de libera len niet ter discussie. Het zal niemand verbazen. Wat wel opvalt is dat de me ningen verdeeld zijn over de vraag of dit kerngegeven een plaats dient te krijgen in het beginselprogramma. De verwante geesten bij D'66 hebben kennelijk aan getoond dat een dergelijke opvatting best gemist kan worden in het beginsel programma, terwijl het toch nauwgezet wordt nageleefd. Proefballonnetjes Het ziet er gelukkig naar uit dat het con- gres weinig tijd zal verspillen aan een uitvoerige discussie van een aantal „proefballonnetjes", die Geertsema ook in zijn ontwerpen heeft ondergebracht. Geertsema zelf is er ook altijd van uitge gaan, dat de partij voor deze uitdagende voorstellen nog niet rijp is. Hij en zijn ploeg hopen echter wel dat het congres deze voorstellen serieus genoeg neemt om het wetenschappelijk bureau (de Telders Stichting) opdracht voor een rapport te geven. In deze categorie val len de voorstellen om actieve euthanasie (zelfdoding) toe te staan en bijvoorbeeld het mogelijk maken van adoptie bij niet huweliikse relaties. Met de derde van deze ideeën, het uitbeta len van een „biologisch minimumloon" aan vrijwilligers, ligt het wat moeilijker. Dit plan was afkomstig van de Telders Stichting. Maar inmiddels heeft de ka merfractie het voorstel als „belachelijk" van de hand gewezen. De kamerleden zullen niet accepteren dat het wordt aangenomen. Het hoogst haalbare lijkt het compromis voor de instelling van een speciale studiegroep, die dit verder moet uitwerken. Naast het benadrukken van redelijkheid en tolerantie heeft Geertsema het con gres met nog een taak opgescheept Li beralen van alle partijen verenigt u! De WD zal de komende dagen niet ontplof fen hoewel ook Geertsema dit heeft voorgesteld, teneinde daarmee de weg vrij te maken voor een nieuwe liberale partij. .106'Jkunnen de „anders denkende libera len" een vriendelijke uitnodiging ver wachten om mee te denken over de toe komst van hun geestelijke stroming. De liberale jongerenorganisatie JOVD heeft hier indertijd al een aanzet toe gegeven. Ook in de Des Indes-groep praten WD'ers, D'66'ers en PvdA-leden met elkaar over de toekomst van het libera lisme. Nu is het dan de beurt aan het WD-con- gres. Binnen de partijtop verwacht men oproepen om dergelijke gesprekken een breder draagvlak te geven. Daarna moet dan de partijstructuur aan de orde ko men. Hoewel de volgorde van uitvoering van Geertsema's voorstel hiermee wordt omgedraaid, moet de uitkomst uitein delijk hetzelfde blijven: een verjon gingskuur voor het aloude liberalisme moet het vervolg znn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7