Koopcentrum augustus open Gastkoloni Extraatje als het kan nog dit jaar Werk voor 30 man bij Reed Onderhandelingen met middenstandei's rond Diefstal van video apparatuur Schuiven PAGINA 4 DO/ST LEIDEN VRIJDAG 30 MEI 1980 99 99 LEIDEN - "Eigenlijk zou het di1 jaar al mogelijk moeten zijn dat kamerverhuurders de eerste 2400 gulden die ze ontvangen in de zak kunnen steken zonder inkom stenbelasting te betalen". Dat is een van de uitkomsten van het overleg tussen de wethouders volkshuisvesting van de univer siteitssteden. Gisteren spraken zij in Wageningen over de grote woningnood onder studenten en andere jongeren. De 2400-gulden maatregel zou het weer wat aan trekkelijker moeten maken om kamers te verhuren. Er werd niet exact vastgesteld waardoor de particuliere wo ningmarkt ineen is gestort, maar volgens de Leidse wethouder Tesselaar is een van de redenen ongetwijfeld de nieuwe huurwet. Tesselaar "Daardoor is het finan cieel minder aantrekkelijk ka mers te verhuren. Toch moet die wet natuurlijk niet veranderd worden". Gesproken werd ook over bepaalde uitwassen, die worden veroorzaakt door de wo ningnood onder studenten. Een aantal universiteitssteden (on der andere Groningen en Utrecht) heeft vastgesteld dat 'riike" vaders panden kopen voor hun kinderen. Daardoor onttrek ken zij deze huizen aan de nor male woningdistributie. Daar naast zijn er speculanten die ex tra grote panden kopen om ze te verhuren aan studenten. "In Leiden valt dat wel mee", zegt wethouder Tesselaar, "maar dat komt doordat studenten hier niet geregistreerd staan". Universiteiten en hogescholen breken zich nu al weer het hoofd over het komende studiejaar. Waar moeten al die studenten naar toe? is de vraag. Mogelijk heden voor eerste hulp: sleep- ins, barakken. Een aantal steden wil nagaan of het niet mogelijk is om grote gebouwen aan te wijzen voor tijdelijk onderdak. In september zullen de wethouders nogmaals bijeen komen. Ditmaal in Rotterdam. LEIDEN - Superkruidenier Van den Broek en meubel- toonzaaleigenaar Mijnders zijn nog steeds niet te spre ken over de gang van zaken rond de vestiging van het Digros-koopcentrum aan de Langegracht. "Anderhalf jaar lang heeft de gemeente ons opgehouden", zeggen zij, "maar gelukkig zijn we nu zowat klaar. Na de bouw vakvakantie worden de zaken geopend." Digros-eigenaar Van den Broek zegt dat de onderhandelingen met een aantal middenstanders zijn afgesloten. "Ik ga zelf een su permarkt exploiteren, maar daarnaast komen er in het ge bouw speciaalzaken als: een sla ger, een warme bakker, een bloemenzaak. een viswinkel, een poelier: en noem maar op. Het gaat vooral om Leidse midden standers die een "filiaaltje" ope nen. Er zit niet één vreemde bij: sommigen komen uit de omge ving van Leiden. Slechts één per soon, de slager, overweegt om zijn winkel te sluiten en te ver ruilen voor een filiaal; de anderen nemen er gewoon een winkel bij." Werkgelegenheid Volgens de huidige berekeningen verschaft Van den Broek zo n tweehonderd mensen werkgele- genhéid. "Helemaal precies weet ik dat nog niet. Als de zaken goed gaan draaien zullen we meer mensen moeten aantrekken." De vestiging van het cash and carry bedrijf aan de Langegracht heeft zoals bekend heel wat voeten in aarde gehad. Twee jaar geleden maakten beide zakenlieden be kend dat er in het pand van Mijn ders (meubeltoonzalen) een ves tiging van Digros zou komen. De gemeente verleende Mijnders een bouwvergunning voor uit breiding, maar trok die later in. "Het is niet de bedoeling dat er ook een koopcentrum van Van den Broek in het pand komt", vond de gemeente. Tot aan de afdeling rechtspraak van de Kroon werd de zaak uitge vochten: Mijnders en Van den Broek kregen uiteindelijk gelijk. "En terecht natuurlijk", zeggen LEIDEN - Uit de etalage van een winkel in geluidsapparatuur aan de Pelikaanstraat is vannacht voor een bedrag van 2700 gulden aan video-apparatuur ont vreemd. Om vier uur vannacht hebben on bekenden met twee klinkers de etalageruit van twee bij zes meter aan scherven gegooid waardoor de alarminstallatie in werking werd gesteld. Toen de politie en kele minuten later ter plekke 'kwam was er niemand meer te bekennen. ze nu. 'Wij hebben trouwens al die tijd geweten dat we gelijk hadden. Dat is toch logisch! An ders waren wij niet doorgegaan met procederen." "Maar het is wel droevig dat het allemaal zo lang heeft geduurdvindt Van den Broek. Door alle juridische beslommerin gen werd de bouw van het project anderhalf jaar lang opgehouden. Vorig jaar september kwam alles weer op gang. Van den Broek: Na de beslissing van de Kroon zijn we weer meteen begonnen, maar in het begin lag het bouw- tempo niet bepaald hoog." Protesten Toen bekend werd dat Van den Broek (vestigingen in onder an dere: Noordwijk, Katwijken Sas- senheim) zich ook in Leiden wil de vestigen, waren de protesten niet van de lucht. "Dan kunnen wij wel inpakken", zei een aantal Leidse middenstanders. "Van den Broek slokt al onze klanten op!" Buurtbewoners protesteer den omdat zij bang waren voor overlast. "Die overlast zal wel meevallen", zegt Mijnders nu, "en desnoods kunnen we praten over de aan- en afvoerlijnen. Van den Broek vult hem aan: "Ik denk dat de klachten van een aantal Leidse middenstanders niet terecht zijn. Natuurlijk krijgen degenen die op dezelfde golflengte zitten het moeilijk. Maar aan de andere kant is het zo dat wij zorgen dat de klanten in Leiden blijven." "Wij trekken klanten aan", zegt Mijnders. "En daardoor lopen de Leidenaren niet weg. Daar is toch de hele middenstand bij gebaat. Flauwekul? Welnee, wij moeten echt oppassen: in Leiderdorp wordt op dit moment een knoei t van een winkelcentrum ge bouwd." Van den Broek is inmiddels klaar met de selectie van "de filiaal houders". "Ik heb onderhande lingen gevoerd met een aantal middenstanders. Aan de hand van duidelijke eisen heb ik gese lecteerd. Het belangrijkste is na tuurlijk dat zij het Digros-sys- teem aanvoelen. En hun zaken moeten goed lopen. Ik ben ten slotte geen Sinterklaas. Maar het is wel zo dat ik de prijzen "onder druk houd". En daar is de huis vrouw bij gebaat." Blijft over de parkeergarage. Mijn ders en Van den Broek willen dat op de plaats van het Krantz- .complex een parkeergarage wordt gebouwd. Begin dit jaar stuurden zij een tekening naar de gemeente. Hun filosofie: bouw op die plaats een parkeergarage en laat de gemeente, de overheid en ons voor de kosten opdraaien. Mijnders: "De gemeente stelt zich helaas heel passief op. Ze hebben liever niet met ons te maken. Toch zal er wat moeten gebeuren: in augustus openen wij. De vesti ging is een feit." LEIDEN - Voor tenminste 30 men sen uit de Leidse regio zal de uit breiding van het Nederlands- Amerikaanse bedrijf Reed Rock Bit Company werkgelegenheid scheppen. De fabrikant van boorkoppen ('rock bits') voor de olie- en gas- industrie begon gisteren met de bouw van een 1200 m2 grote pro- duktiehal naast de huidige fa briek aan de Rooseveltstraat en wil de komende jaren zijn pro- duktie gaan verdubbelen. De eerste paal werd, geheel in de lijn van de branche, geboord door LUCHTRACE - De wereldluchtra ce die vanaf 6 juli zou worden ge houden ter herdenking van de Slag om Engeland uit 1940, gaat niet door. Aan deze race zou een Fokker F-27 Friendship Maritime deelnemen. Zonder opgaaf van reden hebben de organisatoren onlangs aan het uit zeven leden bestaande Nederlandse luchtra- ceteam De Vliegende Hollander laten weten dat de race geen doorgang zal vinden. de heer Lelieveld, directeur-ge neraal van het ministerie voor economische zaken. "Dit is iets nieuws", aldus een trotse direc teur J. M. Oelmeijer, "in een tijd van economische malaise en ach teruitgang, doen wij juist het te genovergestelde. De sombere verwachtingen voor het be drijfsleven in Nederland gaan voor ons amper op". Het gezochte personeel zit in alle bedrijfssectoren: ongeschoold personeel, LTS'ers, administra tief personeel en ingenieurs van HTS en TH. Dat het niet makke lijk zal zijn om goede en ge schoolde metaalbewerkers te vinden, wordt door Oelmeijer be aamd, maar hij is optimistisch. Op deze dag vierde het bedrijf ook haar 25-jarig bestaan in Leiden, compleet met feesttent en een draaiorgel. De banden met Ame rika en Houston (waar het hoofd kantoor is gevestigd) werden aangehaald. Tenslotte werden de heer Lelieveld en loco-burgemeester Waal be noemd tot zowel ere-burger van Houston als Texas, waarop zij, onder luid gejoel, een veel te gro te Texaanse cowboyhoed kregen. LEIDEN - Al heel lang ligt er bij de commissie onderwijs van de ge meente Leiden een rapport op ta fel -of liever gezegd onder tafel over de samenvloeiing van het kleuter- en lager onderwijs. Op dit moment één van de belang rijkste ontwikkelingen in het on derwijs. Drie keer heeft het on derwerp op de agenda van de vergadering gestaan. Gister avond was dit ook weer het geval. Er waren zelfs mensen van scho len uitgenodigd om er iets meer over te vertellen. Toch slaagden de commissieleden er in, dit agendapunt weer naar een vol gende vergadering te schuiven. Na wat kwade geluiden van de ge nodigden te hebben ontvangen kwam mevrouw E. N. van Dee (uDA) er achter dat dit echt geen manieren zijn. Zij eiste, dat er ter plekke, tenminste werd ge sproken hoe de commissie dacht dit onderwerp de volgende keer te behandelen. Nu vraag je je af. Drie keer op de agenda geplaatst en dan nog geen sprake van een degelijke voorbe reiding, terwijl ze allang wisten dat dit punt veel tijd zou vergen. De nieuwe voorzitter, wethouder H. van Dam, zegden nu toe voor de volgende vergadering met een papier te komen waar de vragen en gedachten van de leden vast op geformuleerd staan. Ook zul len er .veer onderwijsmensen worden uitgenodigd en voor het geheel zal ruim de tijd worden genomen. SASK1ASTOEL.1NUA Door Hans Glanlolz, li<l van de Leidse gemeenteraad voor D'66 Donderdagavond 22 mei j.l. werd weer een hoofdstuk toe gevoegd aan het eindeloze verhaal over de Leidse drank en horecaproblematiek. Met werkelijk verbijsterende voortvarendheid heeft het college zijn bereidwilligheid ten toon gespreid om, zoals ook al in het betreffende pre advies was aangekondigd, uitvoering te geven aan de wens van de meerderheid van de raad. Je vraagt je dan als raadslid af, of tijdens het burgmeesterloze tijdperk toch een aantal za ken bespoedigd zal gaan worden. Mijn gedachten gaan dan nog wel eens uit naar mijn motie over de mogelijkheid van uit breiding van de internatio nale contacten naar Oost Eu ropa (aangenomen 27 novem ber 1978,) of de bluswatermo tie van Joop Walenkamp (daarover haf voor 1 april j.l. moeten worden gerappor teerd), of naar de erfpachtno ta, om maar eens een paar willekeurige voorbeelden te noemen. Kortom, er is altijd wel weer een reden waardoor aanvankelijk opbloeiend en thousiasme voor de college daden wordt getemperd. De commissievergadering ruimtelijke ordening van de 22e mei leverde nieuw be wijsmateriaal voor boven staande stelling. Ook kon ie dereen weer eens een keer met eigen ogen zien hoe een agen dapunt de mist in gaat als er geen concreet voorstel ter be handeling ligt Het agenderen van het onder werp drank en horeca op deze volstrekt onvoorbereide wijze kan ik niet anders zien dan als een staaltje van doorzich tige verdeel- en-heerspolitiek van de kant van het college. Toen de gedachte bij de loco burgmeester postvatte, dat niets doen de beste methode zou zijn pm het agendapunt om zeep te helpen, moet hij on getwijfeld ook hebben gespe culeerd r-p de inbreng in de discussie van de Leidse afde ling Horeca Nederland, die door haar afwijzende hou ding eerder de eigen glazen ingooit, dan meewerkt een sfeer te creëren waarin een voor iedereen aanvaardbare oplossing kan worden ge zocht. De discussie verzandde nu ge heel, zodat het opzetje van het college als geslaagd kan wor den beschouwd. Het mag daarbij de heer Peters wel dankbaar zijn, die enthou siast zijn medewerking ver leende aan het doen misluk ken van iedere poging om tot praktische procedure afspra ken te komen ter uitvoering van de motie van Walen kamp, Kuijers en mijzelf. 'k ben nog steeds van mening, dat de meest efficiënte metho de om aan de motie uitvoering te geven zou zijn het instellen van een werkgroepje, waarin vertegenwoordigd: ambtena ren (afdeling BJA), politie, raadsleden, Horeca Neder land, etc. dat een aantal mo gelijkheden voor de maxi maal vijf bijzondere onthef fingen gaat bekijken, en dat alvorens een advies aan B en W uit te brengen, gaat praten met de betrokken wijk- en buurtcomité's. Op deze manier is een zorgvul dige procedure gewaarborgd, waarbij ik overigens geens zins wil uitsluiten, dat de conclusie van de werkgroep zou kunnen luiden, dat bij zondere ontheffingen niet verleend kunnen worden. Tot mijn onbeschrijfelijke vreugde werd dit voorstel van mijn hand - door de heer Waal als een politieke 'move' om schreven - de dag daarop in deze krant toegeschreven aan de heer Peters, een erkend te genstander van werkgroepen voor zover die althans niet voortspruiten uit voorstellen van de PvdA. De vergissing van de journalist was zeer begrijpelijk, want de laatste begrotingsbehande ling heeft ons op voorstel van de PvdA niet minder dan drie werkgroepen opgeleverd, alle drie zonder duidelijke taak omschrijving, en daardoor inderdaad te beschouwen als een verzwaring van de bu reaucratie: een werkgroep taalgebruik ambtenaren (zou ik boycotten als ik gemeente ambtenaar was), een werk groep emancipatie, en een werkgroep rijksbijdragere geling maatschappelijke dienstverlening. Voorwaar, ik kan mij de weer zin van de heer Peters tegen werkgroepen wat beter voor- Stellen, wanneer ik mij be denk wat hij heeft moeten on dergaan toen in zijn fractie de voorstellen voor de genoemde drie werkgroepen ter tafel kwamen. Helaas heeft die ervaring ken nelijk zulke diepe wonden achtergelaten, dat de heer Pe ters nu, wanneer er een voor stel wordt gedaan om een kleine deskundig eng roepmet een omschreven mandaat, en aan een termijn gebonden, zich te het buigen over een be perkt onderwerp, alleen al op het noemen van het woord werkgroep, reageert als ware hem een onbehoorlijk voorstel gedaan. Terugkerend naar de vraag hoe de-motie Walenkamp cs. moet worden uitgevoerd, lijkt het mij de beste de aangekondig de voorstellen van het college af te wachten. Zou hierover zich wederom een onbevredigende discussie ontwikkelen, dan zou m.i. een initiatiefvoorstel vanuit de raad om een werkgroep, zoals boven omschreven, in te stel len de aangewezen weg zijn. Tenslotte wil ik hier nog eens herhalen, dat in het geval de Leidse horeca medewerking blijft weigeren naar mijn me ning inderdaad geconsta teerd zou kunnen worden, dat de motie is uitgevoerd, aange zien geen belangstelling is gebleken voor de maximaal vijf bijzondere ontheffingen. Sjardin in Leiden Een verrassing is de komst van Sjardin's Terrible Surprise naar Leiden en wel vandaag. Vanavond treedt de groep op in het Leids Vrijetijds Cen trum. De groep rond Peter Sjardin, ooit grote man ach ter Group 1850, brengt total rock; met invloeden uit alle soorten popmuziek. Overtuig jezelfSjardin bespeelt zelf de 'Sjardineser' en de Organi ser', unieke apparaten zowel muzikaal als visueel, die hij zelf ontwikkelde Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum wordt vanavond de laatste in de cyclus van Ingmar Berg- mann-films gedraaid. Het is een van zijn beroemdste "De grote stilte". In de film gaat het om het wegvallen van de communicatie tussen mensen. Twee zuster nemen enige tijd hun intrek in een hotel in een vreemde stad .waar ze de taal niet verstaan. De ene zus is ziek en de ander stort zich in een erotisch avontuur. Na een ruzie verlaat de een de ander. De voorstelling begint om half twaalf. PvdA-vergadering De Pvdn afdeling Leiden houdt vanavond de maandelijke le denvergadering. Voornaam ste onderdeel zal zijn een dis cussie over volkshuisves ting spolitiek. Daarnaast zal aandacht worden besteed aan de komende partijraad. De vergadering wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieu we Rijn 52 en begint om 20 Buurtfeest De wijken Pancras-oost en -west organiseren vanavond gezamenlijk een groot buurt feest op de Hooglandse Kerk- gracht ter gelegenheid van het verjaardagsdefilé van prin ses Juliano dat morgen wordt gehouden. Na een gezamen lijke maaltijd trekt een tam boerkorps door de wijk. Tus sen 19 en 20 uur verzorgt het poppentheater Devilee een voorstelling, terwijl er nog di verse andere attracties zijn voor de jeugd. Voor de ouderen zijn er touw trekwedstrijden, staat de ho metrainer klaar en is er een rommel- en curiosamarkt. Het buurtfeest wordt muzi kaal opgeluisterd door The Old Black Horse Saloon Band. Lustrum In het kader van de lustrumvie ring van de Leidse universi teit presenteert de Gruppo Trutto Dramatico vanavond het stuk "Sokkels" in het LAK-thcater aan het Leven daal 150. De groep bestaat uit zes personen. Voor zaterdag staat het volgen de op het programma: een sportdag op het universitair sportcomplex aan de Wasse- naarseweg met diverse eve nementen en een viswedstrijd voor 50-plussers in de Witte Singel (tussen 8 en 10 uur). Verder is er in het Gorlaeus Laboratorium aan de Wasse- naarseweg een oud-alumni- dag vanaf 13 uur met lezingen van minister Pais en dr. HF. Cohen. In de Stadsgehoorzaal wordt zaterdagavond vanaf 21 uur een groot slotfeest gehouden met diverse orkesten en groe- Kooikwartier Het Kooikwartier viert morgen het uitgestelde Koninginne dag feest. Het programma ziet er als volgt uit: 9 tot 10 uur muzikale rondgang door de wijk m.m.v. R.K. Harmonie- kapel, 10 tot 17 uur majorette concours, fancy J'air en kin derspelen. 14 tot 1730 ur bingo-dansant voor be ar den in het buurtcentrum, 20 tot 23 uur disco voor tieners in buurtcentrum, 20 tot 24 uur bingo-dansant voor 25-plus- El Salvador De Werkgroep Latijns Amerika organiseert in samenwerking met het Nicaragua Komitee Leiden en de Wereldwinkel Leiden zatersdagavond een informatieve bijeenkomst over El Salvador in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Er zal een film worden vertoond over het land waar vorig jaar oktober een militaire staatgreep plaats had. Verder is er een spreker en wordt er muziek ten gehore gebracht. Ook het El Salvador Komitee Neder land is vertegenwoordigd. De bijeenkomst begint om acht Augustinus In het gebouw van de jongeren vereniging "Augustinus" aan het Rapenburg 24 wordt za terdag een Bunuel-avond ge houden. Vertoond worden de film 'Cet obscur objet du désir en waarschijnlijk enkele kor te surrrealistische films. Na afloop is er een disco. De bij eenkomst begint om 21 uur. Schoolkorfbal De gemeentelijke schoolsport commissie organiseert zater dag het jaarlijkse schoolkorf- baltoernooi. De wedstrijden worden gespeeld op het sport complex aan de Montgomery- straat. De eerste wedstrijden beginnen om negen uur en in de loop van de middag wor den de finales afgewerkt. Aan de wedstrijden wordt zowel door teams van lagere- als door twaalftallen van het voortgezet onderwijs deelge- Welfarewerk Morgen is op de Haarlemmer straat voor de Hartebrugkerk een giote stand van het Welfa rewerk van het Rode Kruis aanwezig. Daar worden handwerken en andere arti kelen verkocht, die werden gemaakt door langdurig zie ken en gehandicapten, onder leiding van Rode Kruis-vrij- willigers. Salon O In Salon O aan de Herengracht 45 worden het komende week einde tussen 11 en 18 uur films gedraaid. Deze demontreren op wetenschappelijk verant woorde wijze hoe gezichtsbe drog werkt. Verder is er de mogelijkheid om de "zwarte cirkel" te bekijken. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert zondag een stadsna tuurwandeling door Leiden onder leiding van ervaren na- tuurgidsen. De wandeling die ongeveer anderhalf uur duurt, begint om tien uur 's ochtends bij het Stadhuis aan de Breestraatzijde. De Ratel Werkgemeenschap "De Ratel" organiseert in het kader van het 30-jarig jubileum een fiets-puzzeltocht. De tocht gaat over een afstand van on geveer 35 kilometer en gaat onder meer langs Leiderdorp, Koudekerk en Hoogmade. Tussen half tien en half elf s ochtens kan er gestart worden bij het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Er wordt geen inschrijfgeld ge heven

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4