Falend sociaal beleid directie sleepdiensten FIBROTEX VRAAGT FAILLISSEMENT AAN Bezwaren CDA en VVD tegen prijscompensatie tort zakelijk S Mill Plamuur in fles melk BENZINE DRIE CENT GOEDKOPER Belastingcomité dreigt Van der Stee met rechter VRIJDAG 30 MEI 1980 Holland Expo jDe varende exportmanifestatie j Holland Expo naar het Verre Oosten gaat toch door. De over- heid zal hiervoor een subsidie verlenen van 7,2 miljoen gulden, die de kosten voor bijna de helft dekt. nige tijd geleden was er nog spra ke van dat de manifestatie niet door zou gaan wegens gebrek aan belangstelling van het bedrijfsle- j ven. Inmiddels hebben zich ech- I ter meer dan 70 bedrijven aan- gemeld. Het Nederlands Cen- l trum voor Handelsbevordering I (NCH), dat de tentoonstelling or- I ganiseert, besloot daarom deze week alsnog de varende expositie te houden. De organisatoren verwachten op korte termijn nog een aanzienlijk aantal inschrijvingen van kleine en middelgrote bedrijven. Tot de grotere bedrijven die aan de Holland Expo meedoen, behoren onder andere het Holec-concern, Rijn-Schelde-Verolme, DSM, Heineken, Douwe Egberts, SHV, Fokker en Internatio Muller. In de periode van 10 januari tot 6 februari 1981 zal de expositie Zuid-Korea, Taiwan, Hongkong, de Filippijnen, Indonesië, Malei sië en Singapore aandoen. Het NCH zal zorgen voor een gerichte publiciteitscampagne in de te be zoeken landen. Industrie De industriële produktie in ons land is in de eerste maanden van $it jaar geleidelijk omhoog ge gaan. In januari lag de produktie ongeveer 3,5 procent hoger dan in december. In februari en maart steeg de produktie telkens onge veer driekwart procent. In maart lag de produktie op een onge kend hoog niveau., zij was toen ongeveer 4,5 procent hoger dan het jaargemiddelde van 1979. Werkloosheid Als werklozen overal in de eigen provincie (en in hun eigen be- roespgroep) willen werken, kan hun aantal met 53.000 verminde ren. Dat is een conclusie van het rapport "werkloosheid en (im) mobiliteit", dat is opgesteld door M. Kolk, J. Odink en J. Schoorl van de universiteit van Amster dam. De conclusie veronderstelt wel, dat mannenbanen door vrouwen kunnen worden vervuld en om gekeerd. Ook moeten werklozen dan andere beroepen binnen hun beroepsgroep (bijvoorbeeld de beroepsgroep handels- en kan toorpersoneel) willen kiezen. Om deze redenen noemden de onder zoekers hun conclusie voor de praktijk "onrealistisch". WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur N c *fS Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Madrid Malaga Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis regenbui half bew. onbew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. geh. bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. half bew. onbew. zwaai- bew. onbew. half bew. 14 10 10 20 12 0 8 43 DEN HAAG (GPD) - De eco nomische woordvoerders van CDWHOBMM hebben be denkingen tegen de recent bij onder meer Philips, Hoogo vens en Vredestein afgesloten cao's. Met name het feit dat daarin de prijscompensatie per 1 januari 1981 weer volle dig wordt uitgekeerd kan ernstige gevolgen heb ben. Voor de AVRO-radio zei de CDA'er Van Rooijen dat men erg voorzichtig moet zijn met het nemen van een voorschot op de economische ontwik kelingen in 1981. „De problemen zullen alleen maar erger worden, als de loon- ontwikkeling niet fors wordt gematigd". Werkgevers en werknemers hebben volgens Van Rooijen een zware verantwoordelijk heid. Hij vindt dat de Tweede Kamer duidelijk moet maken dat men heel voorzichtig moet zijn bij het leggen van een beslag op de financiële ruimte die voor 1981 beschik baar is. Als de noodzakelijke loonmati ging niet optreedt kan anders wel eens de vraag rijzen of de loonmaatregel wel op 1 janua ri 1981 moet verdwijnen, zoals door de Tweede Kamer is be paald. De WD'er De Korte zei dat wat nu eebeurt ..ons dichter brengt bij een nieuwe loon maatregel, die niemand wil". Hij is het met Van Rooijen eens dat wat bij Philips, Hoogovens en Vredestein is gebeurd, geen voorbeeld is van »een gematigd loonbe- leid. De Korte vindt dat de sociale partners een kans voorbij hebben laten gaan om nu het hele systeem van de automa tische prijscompensatie be spreekbaar te maken. Nu de loonmaatregel er ligt ont breekt bij werkgevers en werknemers de bereidheid tot discussie over deze zaak, zei hij. Ook de D'66-er Engwirda waar schuwde voor ontwikkelin gen die de loonmatiging kun nen doorkruisen. D'66 wil ook een discussie over de prijs compensatie, waarbij de schoning (het niet-vergoeden van bepaalde prijsstijgingen) wat hem betreft best wat rui mer mag uitvallen dan alleen de energie- en milieukos ten. Douane Antillen weer aan de slag WILLEMSTAD (ANP) - De staking van de douane-ambtenaren op de Antilliaanse benedenwindse el anden Curacao, Aruba en Bonai re is voorbij. De actievoerders zijn weer aan het werk gegaan nadat de regering had toegezegd geen represaillemaatregelen te nemen en dat de dagen waarop niet is gewerkt in de vorm van een voorschot zullen worden in gehouden van het salaris. Het kabinet-Don Martina beloofde verder dat de salarissen binnen drie maanden nader zullen wor den bekeken. Eindrapport Rotterdamse havenstaking wijst uit: ROTTERDAM (GPD) - De vorig jaar onder de sleepboot bemanningen van Smit Internationale Havensleepdienst uitgebroken staking is niet uitsluitend toe te schrijven aan het conflict over de eis van "vijftig gulden schoon bij het kale loon". Die staking is veeleer het resultaat van een proces van steeds toenemende gevoelens van onvrede en onmacht onder het personeel. Deze conclusie staat in het gisteren verschenen rapport van de door de gemeente Rotterdan na afloop van de havenstaking ingestelde Commissie van goede diensten. Als voorzitter van de commissie fungeerde de voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond, dr. ir. A.P. Oele. Door de werkge vers was mr. W.G.A. de Meester, oud-directeur van het Centraal Bureau voor Rijn- en Binnen vaart, als commissielid aangewe zen, terwijl door de Vervoers- bonden FNV beleidsmedewer ker D. de Graaf was voorgedra gen. HAARLEM (ANP) - Een stuk staalplamuur in de melk en een stuk cement in een flesje pils. Dit werd aangetroffen door consumenten in het ge bied van de keuringsdienst van waren Haarlem. De keu ringsdienst heeft er melding van gemaakt in het jaarver slag over 1979. Een andere merkwaardige ont dekking werd gedaan door iemand die een blik met de aanduiding "bruine bonen soep" opende en daarin een dunne, violetkleurige vloei stof aantrof, waarin hier en daar een boon dreef. In een fles koffiemelk vond de ge bruiker een stuk afwasborstel en in een zak voorgebakken frites werd een balpen aange troffen, terwijl er geen sprake was van een reclameactie van de fabrikant. i de directie dui- De Commissie van goede diensten vindt dat Smit te weinig oog heeft gehad voor het materiële, fysieke, psychische en sociale welbevin den van het sleepbootpersoneel. Zo zou het concern, als het aan al geen werkgarantie kan geven, het personeel de verzekering kunnen geven dat het beleid te allen tijde is gericht op handhaving van be staande werkgelegenheid. Onze kerheid over behoud van werk gelegenheid voor de individuele werker is immers een van de AMSTERDAM - In het Amsterdamse RAI-congrescentrum opende prins Bernhard gisteren het 11e congres van de samenwerkende Wereldhandelscentra. Op de foto v.l.n.r. ook de heren Steijkel Van der Wiel (Wereld handelscentrum A dam) en Tozzoli president van de samenwerkende handelscentra) trust, De gaat in haar rapport uitvoerig in op het proces van on vrede en onmacht. Zij spreekt in dit verband van een ontwrichting van de sociale verhoudingen, die in niet geringe mate is toe te schrijven aan een onvoldoende onderkennen van de sociale problematiek door de concern leiding van Smit Internationale. Het afsluiten van de cao voor 1979 was slechts de druppel die de deed overlopen. Spanning 21 17 11 26 18 0 22 14 10 DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 juni 1980 zullen de maxi mum prijzen van normale en su- perbenzine met 2,8 cent inclusief btw dalen. Per liter worden de maximum prijzen dan 145,4 res pectievelijk 148,8 cent, aldus het ministerie van economische za ken. De maximum prijs van petroleum gaat met 6 cent inclusief btw en die van dieselolie met 5,8 cent inclusief btw per liter omlaag. De maximumprijzen van huis brandolie en gasolie worden 5,1 cent exclusief btw per liter la ger. De maximumprijs van LPG stijgt als gevolg van prijsstijgingen van ruwe aardolie met 0,4 cent inclusief btw per liter. De maximumprijzen zijn verlaagd doordat de noteringen op de in ternationale vrije markt en de dollarkoers zijn gedaald. De spanningen onder de sleep bootbemanningen kwamen on der meer voort uit een al jaren slepend conflict met het walper- soneel, dat als een soort sub-top allerlei dirigerende en controle rende taken kreeg toebedeeld. De motivatie van de sleepbootbe manningen, die gewend waren in hoge mate zelfstandig te functio neren, verminderde en hun vol doening in het werk nam af. Die spanningen werden nog eens extra aangezet door de teruglo pende werkgelegenheid in de stadshaven als gevolg van wijzi gingen in het scheepsverkeer, dat zich meer en meer naar Maas vlakte en Europoort verplaatst. "Het gevoel van onvrede ontwik kelt zich geleidelijk aan tot een gevoel van onmacht, als blijkt dat de sociale problematiek door de leiding onvoldoende wordt on derkend en langs de weg van de normale inspraakorganen geen wezenlijke beinvloeding van de bedrijfsvoering mogelijk is", al dus het rapport. Binnen het concern, waar een cen trale ondernemingsraad ont breekt, werken de verschillende ondernemingsraden langs elkaar heen. Ook "schiet de informatie- Kleine dingen Hoe diep de onvrede van het sleep bootpersoneel was, blijkt uit de "kleine dingen" waarover werd geklaagd. Herhaaldelijk kwamen klachten naar voren als: - wel ziekenbezoek bij het kantoor personeel, niet bij varenden; - wel gratis koffie voor het kan toorpersoneel, niet voor het va rend; - het gemak waarmee ploegen uit elkaar worden gehaald; - het inzetten op andere boten dan men gewend is; - onvoldoende accommodatie aan boord; - het varend personeel heeft geen toegang tot de kantine van het hoofdkantoor, waar het kantoorpersoneel voor 1,25 kan lunchen. "Kleine dingen", zegt sie, "die belangrijk zijn moeite van extra-zorg wae Ten Cate: nog werk voor 130 man DEN HAAG/ENSCHEDE (ANP/GPD) - Het textiel bedrijf Fibrotex/Euro- cover uit Enschede heeft vandaag faillissement aangevraagd, nadat giste ren is duidelijk geworden dat van de overheid geen financiële steun kan wor den verwacht. Hierdoor komen alle 365 werkne mers van Fibrotex op straat te staan en dreigt ook een belangrijk toele- UTRECHT (ANP) - Het eind vorig jaar opgerichte landelijke comitë ver mindering belastingdruk eist van minister Van der Stee van financiën volledige openbaarmaking van het rapport Van Bijsterveld over belas tingontduiking. Gebeurt dat niet binnen veertien dagen, dan stapt het comité naar de rechter om de openbaarmaking af te dwingen. Het comité vermindering belastingdruk acht het achterhouden van be paalde delen uit het rapport door de minister van financiën in strijd met de democratische rechtsregels. Dit staat in een brief die het comité aan minister Van der Stee heeft gezonden. Het rapport Van Bijsterveld is begin deze maan i gepubli ceerd in een aangepaste versie. Nadat de bewindsman het rapport over belastingontduiking in 1979 had ontvangen, werden de delen die han delen over de middelen, die gehanteerd worden bij het tegengaan van ontduiking, geschrapt in het belang van de bestrijding van belastin gontduiking. Het comité vermindering belastingdruk meent dat de belastingbetaler het fundamentele recht heeft om te weten welke mogelijkheden en instru menten de belastingdienst wettelijk heeft om ontduiking te bestrijden. veringsbedrijf, de Spinne rij Nederland, in grote" moeilijkheden te komen. Directeur Heutink van Fibrotex verklaarde gisteren de houding van de regering en het parlement "onbegrijpelijk" te vinden. Een door de overheid betaald onder zoek naar de toekomstkansen van Fibrotex heeft uitgewezen dat er voor het bedrijf wel moge lijkheden zijn bij een personeels bezetting van 200 man. De reden dat Fibrotex niet geholpen wordt, is dat niet wordt voldaan aan de voorwaarden die het mi nisterie van economische zaken sinds enige tijd aan steunverle ning stelt. Zo moet een bedrijf tenminste dui zend personeelsleden hebben of gevestigd zijn in een gebied met meer dan zes procent werkloos heid. Aan beide voorwaarden kan Fibrotex niet voldoen. De enige kans die de minister het bedrijf gisteren bood, was het zoeken van een partner die binnen zes weken met geld op tafel kan ko men. Volgens de directie is die termijn echter veel te kort. Spinnerij Nederland, een bedrijf met 1500 werknemers, heeft de Tweede Kamer gisteren per telex laten weten in grote moeilijkhe den te komen als Fibrotex ver dwijnt. De ondernemingsraden van het bedrijf verwijten het parlement te weinig rekening te houden met de totale Twentse textiel. Problemen voor de Spinnerij Ne derland zijn er ook omdat Ten Ca te Fashion de activiteiten gaat verminderen. Tot gisteren zag het er nog naar uit dat dit onderdeel van het Nijverdal-Ten Cate con cern in zijn geheel zou verdwij nen. Inmiddels heeft de directie zich echter akkoord verklaard met een door de bonden ge steund reddingsplan van de on dernemingsraad, dat voorziet in het behoud van werk voor 130 van de 500 personeelsleden. Wat beter nieuws leverde gisteren de Textielgroep Twenthe, die voor dit jaar een hogere omzet en meer winst verwacht. Het bedrijl heeft een goed jaar achter de rug, waarin het personeelsbestand kon groeien van 512 naar 550. De omzet steeg van 69 miljoen tot 78.4 miljoen. I, Waspeen AI por kist 23.80-32.80. All 13.—24.70, BI 19 70 -32.40. Cl 15.20-17.-, CII 14.30, Aanvoer 86 ton. Prei A per kg 0.76 - 2.11, Radijs (bos) 0.25, Sla (natuur I 0.10 - 0.27, II 0.04 - 0.12, Spinazie 0.41 - 0.45, Uien per bos 0.53 - 0.67, Peterselie (krul) 0.54, Selderij Leidse Groenteveiling 30-5-'80: Andij vie 0,53-0,78, peulen 4,10-9,30, snijbonen 2.70-5.10, kroten gek. 1.10, spitskool 2.15-3.65, bloemkool 1x6 1.75-2.75, bloemkool 8 st 1.10-2.25, bloemkool 10 st 1.00-1.35, sla 0.10-0.36. bospeen 0.49-0.68, paprika kg 0.65, st. 0.49-0.0 VRIJDAG 30 MEI 1980 lelnrkeo Holding BINNENLANDSE AANDELEN 184, OOd 184,00 5.50 108,OOd 8,OOd 195,00 1330,00 1330,00 Gamma H. ld. 5 pet. PV Gd. Delft c. 133,00 23,00 57,00b 57,00b 365,00 367,00 2050,00 2050,00 713,00 712.00 4600,0C 62,70 238,50d 160,00 76,00 252,00 252,00 91.00e 90,00 310,00 310,00 310,00 310,00 288.00 288.00 38,00 108,20 108,50 Tdeirraaf Textiel Tw Tllb, Hyp. t VMF Stork Vlhamij Butt BELEGGINGS INSTITUTEN Tokyo PH(S» 115.0 Tokyo PH 159.S VlktngVe> 89,50 19,80 18,00 13,70 10 - 34430 vorig 760 - 950 BUITENLANDS GELD '5.31 52^00 AMSTERDAM (ANP) - üp de Am sterdamse effectenbeurs ging het vandaag levendig aan toe en on danks de grote inzinking in Wall Street wist de markt zich redelijk te handhaven, mede gesteund door een hogere dollar. De mammoetorder voor RSV mondde uit in een grote vraag naar het aandeel, die de koers be hoorlijk opstuwde. Er kwam een 8 hogere advieskoers van 46 op het bord. In de tweede periode mocht een gedane notering wor den opgemaakt Bij de internationals trok KLM de aandacht. Het aandeel schoot in twee dagen tijd naar 70, waar leveringsproblemen op de optie- beurs debet aan zijn. aldus de beurs. Verder werd er op de beurs weinig van gemerkt. Kon. Olie verloor 2 op 159,10 en Unile ver een gulden op 108,10. Phi lips zakte 40 cent op 17,90, evenals Hoogovens op 16,90. Akzo daalde twee dubbeltjes op 23,70. Bij de banken veranderde alleen AMRO bank. Het fonds steeg 80 cent op 63. Bij de hypotheek banden moest wuh 2,50 terug op 256,50.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23