Schoolstaking in Zuid-Af rika eist twee doden VS-ambassadrice twijfelt aan trouw bondgenoten Veilinggebouw 1 AMSTELVEEN Iraanse studenten zeggen parlement de wacht aan Kroonprins Fahd komt terug op uitspraken Kabul zou met VS willen praten „Carter speelde Russen in kaart" Carter in juni naar Belgrado DONDERDAG 29 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Nederland en de andere Europese NAVO- bondgenoten zullen meer aan de defensie moeten doen, opdat zij het Amerikaanse volk ervan overtuigen dat het niet bezig is een onevenredig deel te dragen van de last van de verdediging van West-Europa tegen de Sow-' jet-Unie. Deze boodschap bracht de Amerikaanse ambassadrice in Den Haag, mevrouw Geri M. Jo seph, gistermiddag over aan haar gehoor tijdens een toespraaak die zij hield voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Ne derland. Ambassadeur Joseph gaf aan, dat de Verenigde Staten 31 jaar een trouwe NAVO-bondgenoot zijn geweest en dat er in de VS geen krachtige beweging bestaat die het land wil losmaken van West- Europa. Aan de andere kant hoort het Amerikaanse volk de laatste tijd van vele zijden waar schuwingen over Europa, dat op drift zou zijn naar neutralisme. Vooral vergelijkingen over de de fensieuitgaven van Amerika met die van de Europese NAVO- bondgenoten, afgezet tegen de relatieve economische kracht, versterken de indruk bij veel Amerikanen, dat zij moeten op draaien voor de verdediging van Europa. Een voorbeeld: het in komen per hoofd van de bevol king in Nederland is 89 procent van dat in de VS, de defensieuit gaven per hoofd zijn 55 procent van die in de VS. De Amerikaanse ambassadrice waarschuwde vooral tegen een haars inziens te lichtvaardige houding tegenover de Russische inval in Afghanistan. Zij wees er op dat de eerste oorlogsdaad voorafgaand aan de Tweede We reldoorlog de Italiaanse inval in Ethiopië was, in 1936 - ook een invasie in een betrekkelijk on belangrijk, arm en al sinds jaren onafhankelijk land, dat ogen schijnlijk voor de vrije wereld onbelangrijk was. Volgens mevrouw Joseph deed de Sowjet-Unie in de zeventiger ja ren naar schatting in totaal 30 procent meer militaire uitgaven dan de Verenigde Staten. Mede als gevolg van die uitgaven is vol gens deskundigen het Warschau Pact nu sterker dan de NAVO op verschillende essentiële gebie den, zoals met name de lange-af- stand tactische nucleaire wa pens. Daardoor en door de dreiging die uitgaat van het Sowjet-beleid ten aanzien van Afghanistan in het bijzonder en Zuidwest Azië in het algemeen - de olieroute van het Midden-Oosten naar Japan, West-Europa en ook de VS - is de geest van de ontspanning, zo niet de ontspanning zelf, in de waag schaal gesteld, zo meende me vrouw Joseph. ,,De buitengewo ne groei van de militaire macht van de Sowjet-Unie, boven elke denkbare defensieve noodzaak, en de aangetoonde bereidheid die macht buiten de eigen gren zen te gebruiken, maken duide lijk dat wij aan een zeer gevaarlijk tijdperk zijn begonnen". Tegen deze achtergrond toonde de Amerikaanse ambassadrice zich nogal bitter over de kritiek die vanuit West-Europa te horen is op de VS en op de felle Ameri kaanse reacties na de bezetting van Afghanistan, terwijl ander zijds in de VS opmerkingen wor den gehoord over het „klimaat van zwakte" en de „geur van toe geeflijkheid tegenover de tegen stander", vanuit Europa. „Als we niet beter wisteisten, zou den we uit al deze klachten de conclusie trekken dat het belang rijkste conflict in de wereld van daag de dag woedt tussen de Ver enigde Staten en hun bondgeno ten, of, zoals onze ambassadeur in Parijs onlangs opmerkte, dat sommigen van ons hebben verge ten aan welke kant wij staan in de schijnbaar eindeloze worsteling tussen vrijheid en tirannie". RIAD (Reuter/AFP) - Kroonprins Fahd Ben Abdelaziz van Saoedi- Arabië heeft verklaard dat zijn uitspraken in een vraaggesprek met de "Washington Post' zijn "geïnterpreteerd en zijn bedoe lingen zijn vervormd". Dit heeft gisteren het nationale persbu reau van Saoedi-Arabië gemeld. De kroonprinses zei dat Saoedi- Arabië geen enkele initiatief zal nemen tot oplossing van het Ara- bisch-Israëlisch conflict zonder dat de Arabische wereld het daarmee eens is. Volgens hem waren zijn uitlatingen tegenover de Washington Post verkeerd uitgelegd, in die zin dat men er uit had geconcludeerd dat zijn land WENEN (Reuter) - De Afghaanse regering is bereid te onderhan delen met de Verenigde Staten over de crisis in Zuidwest-Azië. Dit heeft een hoge functionaris van de regerende Democratische Volkspartij van Afghanistan gis teren gezegd in Wenen. Mahmoed Barialai is lid van het centraal comité van de door Mos kou gesteunde Democratische Volkspartij. Hij zei dat Afghanis tan op twee niveaus wil onder handelen over de crisis. Op re gionaal vlak wil zijn regering pra ten met Iran en Pakistan. Op in ternationaal vlak met de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie. Tijdens deze besprekingen zou den alle aspecten van de crisis aan de orde moeten komen, zoals de spanning in de Perzische Golf en de Indische Oceaan. Volgens Barialai zal de Afghaanse rege ring geen voorwaarden vooraf stellen. Barialai die in Wenen een conferen tie over ontwapening en ont spanning bijwoont, zei dat zijn regering van de Verenigde Staten de garantie wil hebben dat Was hington en haar bondgenoten zich niet bemoeien met de bin nenlandse aangelegenheden Af ghanistan Afhanistan en ook geen agressie tegen zijn land ple gen. "Als we deze internationale garanties krijgen, is het niet meer nodig dat de Sowjet-troepen in Afghanistan blijven", zei hij. De Russische president en partij- leider Leonid Brezjnjev vindt dat de recente voorstellen van de re gering in Kabul tot een politieke regeling van de Afghaanse crisis een serieus antwoord waard zijn. De voorstellen vormen "een con creet program voor een politieke regeling", aldus de Russische leider. Brezjnjev sprak tijdens een diner ter ere van de Zuidjemenitische president Ali Nasser Moham med, die een bezoek brengt aan de Sowjet-Unie. Het was zijn eer ste commentaar in het openbaar op de suggesties die twee weken geleden in Kabul werden gedaan om tot een oplossing van de Af ghaanse situatie te komen. In die suggesties was sprake van een te rugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan, gekop peld aan de garantie van de Ver enigde Staten dat deze geen sub versieve activiteit tegen Afgha nistan zouden ondernemen, ook niet vanuit derde landen. "Dit zijn gezonde voorstellen" al dus Brezjnjev. "Ze vereisen een serieuze benadering en zakelijke onderhandelingen". De Russi sche leider deed een beroep op Pakistan, een buurland van Af ghanistan, als eerste op de voor stellen te reageren. Volgens hem kan over de terugtrekking van de Russische troepen worden be slist binnen het kader van deze voorstellen en met "gepuste in ternationale garanties dut alle vormen van inmenging van bui tenaf worden beëindigd en niet hervat". (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - De schoolstaking in Zuid-Afrika heeft gisteren zijn eerste dodelijke slachtoffers geëist: in de voorstad Elsiesrivier bij Kaapstad opende de poli tie het vuur op een groep met stenen gooiende scholie ren. Twee kleurling-schoolkinderen werden gedood, drie andere gewond. De scholieren hadden sinds dins dag herhaaldelijk auto's met blanke bestuurders met stenen bekogeld, totdat gistermiddag een politiepatrouille de kleurlin genwoonwijk binnenreed om de orde te herstellen. Volgens een mededeling van de politie moest de patrouille vuurwapens ge bruiken om zichzelf te verdedi gen. Inmiddels neemt de onrust op scholen, universiteiten en fabrie ken in heel Zuid-Afrika met de dag toe. In het kader van de be staande Zuidafrikaanse veilig heidswetten werden sinds zon dag minstens 65 mensen gearres teerd. De arrestaties worden ge zien als een poging van de rege ring om de nu zes weken durende schoolstaking onder controle te krijgen. In totaal werden sinds het begin van de onlusten aan de kleurling- scholen meer dan 1200 mensen in hechtenis genomen. De meesten werden echter weer vrijgelaten en zullen op een later tijdstip voor de rechter moeten verschijnen wegens overtreding van de vei ligheidswetten. In de nabijheid van Uittenhage bij Port Elizabeth werden gisteren meer dan 280 scholieren in hech tenis genomen, toen zij probeer den een demonstratie te organi seren. In de meeste scholen in Oost- en West-Kaapland ver scheen minder dan 20 procent van de leerlingen. In Kimberley, Johannesburg en Durban wor den de meeste kleurlingscholen geboycot. In Oost-Kaapland worden tien kleurlingscholen en 27 zwarte scholen geboycot. Tegen Aan de universiteit van Zoeloeland werden gisteren de colleges her vat, na een boycot van twee da gen. De regeringsleider van Zoeloeland, hoofdman Gatsha Buthelezi, is tot nog toe de enige zwarte leider die zich tegen de schoolstaking uitspreekt. Hij Minimumloon in Zimbabwe SALISBURY (UP1) - De regering van Zimbabwe heeft gisteren minimumlonen voor verschil lende categorieën werknemers bekendgemaakt. In verschillen de gevallen bedraagt het nieuwe minimumloon minder dan het geen om meer loon stakende - zwarte - werknemers nu verdie nen. De minister van arbeidszaken, Kumbirai Kangai maakte het loonbeleid bekend op een pers conferentie. Hij verklaarde dat het een tijdelijke maatregel be trof om de regering tijd te gunnen de arbeidsomstandigheden in het algemeen te bestuderen. De nieuwe minima worden 1 juli van kracht en op 1 januari 1981 zullen verhogingen worden aangekon digd. Huisbedienden, waar tot nu toe geen minimumloon voor gold, hebben recht op een salaris van minimaal 30 Zimbabwesc dollar (circa 95 gulden) per maand. Voor hen betekent dit veelal een voor uitgang. verklaarde dat alle studenten, die gisteren nog aan de boycot deel namen, geschorst moeten wor den. Voor zijn parlement in de hoofdstad van Zoeloeland, Ulundi, verklaarde Buthelezi dat zijn regering nu wel genoeg ge duld met studenten en scholieren gehad heeft. In verschillende delen van de pro vincie Natal en Kaapland zijn in tussen stakingen begonnen. Zes duizend textielarbeiders in het plaatsje New Germany bij Dur ban, die sinds enkele dagen sta ken, werden gisteren door de di rectie ontslagen. Ook in andere gebieden in Zuid-Afrika groeit de sociale onrust, vooral nadat bekend werd dat vanaf morgen melk, boter en kaas en transport kosten met minstens vijftien pro cent zullen stijgen. Knuppelpartij in Zuid-Portugal LISSABON (AFP/UPI) - Bij bot- singen tussen de Nationale Re publikeinse Garde en arbeiders op een collectieve boerderij in de streek Alentejo in Zuid-Portugal zijn dertig landarbeiders ge wond. Dit heeft het nationale Portugese persbureau, ANOP, meegedeeld. Twee gewonden zijn er ernstig aan toe. Volgens de arbeiders van de collectieve boerderij wilden de gardisten hun olijfoogst stelen. De garde zegt met knuppels in ac tie te zijn gekomen toen zij hoor de dat de boeren op particuliere grond een collectieve boerderij naar Sowjet-model wilden stich ten. bereid was tot een eenzijdig ini tiatief in het Midden-Oosten. Eerder had de Israëlische radio gis teren gemeld dat premier Mena- chem Begin de kroonprins heeft uitgenodigd naar Jeruzalem te komen en daar het Israëlische parlement toe te spreken, kenne lijk als reactie op de publikatie in de Washington Post. In het vraaggesprek dat dit blad zondag publiceerde, had prins Fahd gezegd dat Saoedi-Arabie, als Israël zich uit alle Arabische bezette gebieden terugtrekt, zijn uiterste best zal doen om de Ara bieren ertoe te bewegen dat zij meewerken aan een volledige oplossing van het conflict. In het gesprek van gisteren met het Marokkaanse persbureau (MAP) verklaarde de kroonprins dat het standpunt van zijn land ten aan zien van het Arabisch-Israelische conflict duidelijk, vastomlijnd en bekend is. "Het is gebaseerd op een Arabische eensgezindheid, namelijk dat de kwestie Palestina de kern van het probleem in het Midden-Oosten is en dat er geen rechtvaardige en veelomvatten de regeling kan zijn zonder dat Israël zich uit alle Arabische ge bieden die het sinds 1967 bezet houdt, terugtrekt met inbegrip van het heilige Jeruzalem. De vertegenwoordiger van Pakis tan bij de Verenigde Naties heeft gisteravond als voorzitter van de Islamitische conferentie officieel gevraagd om een spoedzitting van de Veiligheidsraad om te spreken over Jeruzalem. In een brief aan de voorzitter van de raad, Ide Oumarou uit Niger, werd het besluit van de recente conferentie van islamitische lan den in Islamabad geciteerd. Daarin werd gezegd dat de Vei ligheidsraad de gevaarlijke situa tie zou moeten bestuderen die voortvloeide uit de jongste be slissing van de Israëlische autori teiten de heilige stad Jeruzalem te annexeren en haar uit te roe pen tot hoofdstad van Israel. De Veiligheidsraad, aldus de brief, moet de gevaarlijke en ernstige consequenties van die besluiten van Israël onderzoeken, alsmede hun weerslag voor de pogingen om een alomvattende rechtvaar dige en duurzame vrede in het Midden-Oosten, in overeen stemming met de duidelijke re soluties van de Verenigde Naties, tot stand te brengen. AjatoLlah Behezti en president Bani-Sadr naast elkaar tijdens de opening van het Iraanse parlement. De twee zijn felle tegenstanders van elkaar. TEHERAN (Reuter) - De moham- madaanse "studenten' die in Iran de Amerikaanse gegijzelden vasthouden hebben gisteren te gen het voor het eerst bijeenge komen islamitische parlement gezegd, dat dit een eventueel be sluit tot vrijlating van de gegij zelden tegenover de natie zou moeten rechtvaardigen. In een verklaring over de Iraanse radio, zeiden de studenten: "De leider van de revolutie (ajatollah Chomeini) heeft verklaard dat de gegijzelden niet eerder worden vrijgelaten dan nadat de sjah en zijn bezittingen aan Iran zijn te ruggegeven. Elk nader afwijkend besluit moet tegenover het Iraan se volk met redenen omkleed worden gerechtvaardigd". De studenten waarschuwden in hun verklaring tegen toegeven aan Amerikaanse druk en zeiden NEW YORK (UPI) - De manier waarop president Carter van de Verenigde Staten de Iraanse en Afghaanse crises behandelde leidde tot scheuren in het Westers bondgenootschap waarvan de Sowjet-Unie gebruik heeft gemaakt om haar positie te verstevi gen. Dit werd gisteren geopperd in een gezaghebbend rapport dat in Washington verscheen. Het Research Institute on International Change (RIIC) van de Co- lumbia-universiteit in New York, verklaarde dat de Russische inval in Afghanistan de gevoelens van de Koude Oorlog oprakel de en een einde maakte aan president Carters politiek van wa penbeheersing en zelfbeheersing door de supermogendheden in de Derde Wereld. "De Iraanse en Afghaanse crises die volgden op het dispuut binnen het bondgenootschap over invoering van nieuwe Amerikaanse kernwapens voor gebruik op het slagveld, deden oude scheuren in de NAVO opnieuw openbreken", aldus het rapport. In West-Europa bestond algemeen argwaan over de wijsheid van militair optreden als middel van aanpak van de Iraanse crisis, evenals over de bekwaamheid van de Verenigde Staten om met succes in het gebied te opereren en omtrent het vermogen van de regering van president Carter om te komen tot toepassing van een samenhangend beleid, vervolgt het rapport. "Carters openhartige en schaamrood op de kaken brengende be kentenis dat Afghanistan hem de ogen voor de Russische moti vering had geopend, was voor de NAVO-bondgenoten niet alleen niet geruststellend, zij werden slechts in hun bestaande opvat ting gesterkt dat de Amerikaanse president en zijn met vele monden sprekende omgeving niet wisten wat er omging in de wereld", aldus de deskundigen van het RIIC. Toenemende Russische militaire macht, vervolgen zij, heeft het Kremlin wellicht het vertrouwen gegeven dat het verder in de Derde Wereld kan doordringen zonder dat tegenmaatregelen van het Westen geducht behoeven te worden. Het Sowjet-streven de NAVO te neutraliseren is door de waar neembare onenigheid tussen de Verenigde Staten en hun grote bondgenoten in Europa over defensie op globale schaal, ver sterkt, aldus het RlIC-rapport. dat de afgevaardigden niet moe ten geloven dat het blijven vast houden van de gegijzelden mili tair risico voor Iran oplevert. Chomeini heeft aan het Iraanse is lamitische parlement de taak toebedeeld de voorwaarden te bepalen voor de vrijlating van de Amerikanen. Dezen bevinden zich in handen van de islamiti sche studenten sinds zij op 4 no vember van het vorig jaar de Amerikaanse ambassade bezet ten. "Een besluit over de gegijzelden moet genomen worden ongeacht Amerikaanse invloed en de uit vluchten van de grote satan (de Verenigde Staten)," aldus de be zetters. Zij voegden hieraan toe dat zij zich zouden neerleggen bij onver schillig welke beslissing van het parlement. "Wij zijn daar reli gieus en juridisch aan gehou den", zeiden ze erbij. De studenten zeiden tegen de af gevaardigden: "De aanval van het agressieve en wilde Amerika op Iran, die werd afgeslagen door God, mag niet het denkbeeld doen ontstaan dat de voortgaan de gijzeling van de gegijzelden dergelijke gevaren voor Iran in houdt. De vijand zal niet eerder tevreden zijn dan nadat hij ons tot slaaf heeft gemaakten daarom zal een besluit omtrent de gegijzel den dat voortkomt uit angst en bedreigingen door Amerika slechts uiteindelijk tot gevolg hebben dat wij ons aan de Ver enigde Staten overgeven' De afgevaardigden verder aanspo rende tot een hard standpunt, be sloten de studenten in hun ver klaring met: "Het besluit over de gegijzelden is de grootste proef waarvoor de islamitische natio nale vergadering gesteld wordt en waaruit de macht van de islam tegen godslastering zal blijken". In Teheran is gisteren het eerste is lamitische parlement van Iran geopend met citaten uit de Koran door twee jonge voorzangers en voorlezing van vertalingen in het Perzisch. De tot dusver gekozen 241 af gevaardigden - er moeten er nog 29 gekozen worden - gaven met een goedkeuring aan een voorzit- terscollege van zes man, waarvan ook deel uit maakt oud-premier Mehdi Bazargan. Economie President Bani-Sadr schilderde in zijn rede een somber beeld van de Iraanse economie, afhankelijk als zij volgens hem is van het bui tenland. "Noodmaatregelen zul len alle problemen niet oplos sen", zei hij. Volgens de president is oplossing van het vraagstuk van de afhan kelijkheid van de Iraanse eco nomie een van de fundamentele en eerste taken van het parle ment. Wanneer voorbereidingen worden getroffen voor het bereiken van economische onafhankelijkheid, zei Bani-Sadr, twijfel ik er niet aan dat wij nog meer ontberingen aankunnen. WASHINGTON, BELGRADO (Reuter/UPI) - De Ameri kaanse president Carter zal volgende maand bezoeken brengen aan Joegoslavië, het Vaticaan, Italië, Spanje en Portugal. Dit heeft het Witte Huis gisteren bekendge maakt. Volgens de Joegosla vische regering zal Carter op 24 en 25 juni in Belgrado zijn. De rondreis van de Amerikaan se president vindt plaats di rect voor en na de economi sche topconferentie van de zeven belangrijkste indus triestaten op 22 en 23 juni in Venetië. Er gingen al weken geruchten dat Carter in deze tijd een be zoek zou brengen aan Belgra do met name omdat zijn af wezigheid bij de begrafenis van president Tito heftige kri tiek had uitgelokt in het Wes ten en teleurstelling had ge wekt in Joegoslavië. In het communiqué van de Joe goslavische regering wordt het bezoek van Carter aan Belgrado omschreven als een bewijs van "de voortzetting van de dialoog en de voortdu rende daadwerkelijke ont wikkeling van de betrekkin gen tussen de twee staten". Belangrijk onderdeel van de rondreis van de president is tevens de economische top conferentie in Venetie met Japan. Engeland. Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Ca nada. Ook de Europese Ge meenschappen zullen op de bijeenkomst vertegenwoor digd zijn. Het is de eerste ontmoeting tussen de staats hoofden sinds het ontstaan van de crises in Iran en Af ghanistan die van grote in vloed zijn geweest op de in ternationale betrekkingen in de afgelopen maanden. ADVERTENTIE <a©*Qh; uOKsV v l ZATERDAG 31 MEI GROTE VEILING TE ALPHEN a/d RIJN In de St. Jozefzaal, Paradijslaan 6, t.o.v. gerechtsdeurwaarder H. van Arkel Veiling van diverse goederen w.o antieke kaarttafels, kapspiegels, tin, enkele kaptafels, ladenkasten.r gstaande horloges, tafel - en hangolielampen, schilderden, Biedemeier tafel en stoelen, pendules, ovale spiegels. w joude platenbijbels, oude buffetten, antieke pathéfoons, wang - en oortafels, oude barometers, diverse prenten, >litho' s en etsen, schommelstoel, spinkoptafels, cilinderbureaus, Biedemeier linnenkasten, hoekkasten, eetkamer- y stafels met tussenbladen, hoekstoeltjes, portemanteau, secretaires, schoorsteenspiegels, thonet stoelen, oude i camera's, diverse schrijftafels, piipenkastjes, diverse tapijten, amerikaanse schommelstoelen, harmonium, pionala', dressoir met spiegelopstand, bordenkasten,diverse hele mooie tafelklokjes en wat verder ter tafel gebracht zal j GELEGENHEID TOT BEZICHTIGING VANAF 13.00 UUR INLICHTINGEN 020-473004 AANVANG VEILING 14.00 UUR. •XSwQ/'» '\2mQr*

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9