Geen radicale standpunten van PvdA over NAVO Laatste défilé gigantische 'happening' Kerk-illegalen oefenen in geweldloze weerbaarheid Vakantiegangers gedupeerd door reisbureau ALUW KLEURENFOTO'S ONTWIKKELD EN AFGEDRUKT Uit in de Randstad DONDERDAG 29 MEI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 BAARN - Voor de allerlaatse keer organiseert de Baarnse Oranje vereniging op 31 mei het défilé op Soestdijk. Wat begon als een spontane hulde van de burgers uit Baarn en Soest op de verjaar dag van koningin Juliana, wordt nu meer dan 20 jaar later afgeslo ten met een gigantische happe ning waar minstens 6000 mensen aan deel zullen nemen. Een maand later dan gebruikelijk en voor de allerlaatste keer op Soestdijk. Na zaterdag is het ook afgelopen voor de voorzitter van de Baarnse Oranjevereniging, B. Blyden- stein. Hij is in het dagelijks leven directeur van de ABN in Baarn en coördineert nu al zestien jaar lang het défilé. Met slechts twee man naast zich. Drie man sterk bren gen die - voor een buitenstaander gigantische - machinerie op gang die moet zorgen dat iedereen tij dens het défilé aan zijn trekken komt en dat alles op rolletjes verloopt. „In de loop der jaren", zo zegt Bly- denstein, „is de coördinatie van het défilé een routinezaak ge worden. Toch gebeurt alles nog op het laatste moment, hoewel er ook heel vroeg in het jaar begon nen wordt met de organisatie. Eind januari, begin februari is voor de organisatoren al duide lijk welke groepen er dit jaar te verwachten zijn. Maar toch wor den er de laatste weken nog tel kens veranderingen aange bracht. „Burgers", zoals ze in de termino logie van het draaiboek heten, mogen zich tot 1 maart aanmel den. Dat zijn dan gezinnen en hele families die ook wel eens naar Soestdijk willen. De toeloop van die „burgers" was dit jaar tweemaal zo groot als anders. De aangekondigde troonswisseling is daar beslist niet vreemd aan geweest. Maar tijdens het défilé is altijd nog wel een gaatje over, voor wat het best omschreven zou kunnen worden als de groep „loslopende burgers". Blydenstein: „Je moet natuurlijk ook de mensen een kans geven die het in hun hoofd halen 's nachts al voor de paleishekken te gaan zitten om vooral maar niets te missen". Die groep mensen mag dan ook nog naar binnen, tenminste als zij in aantal de 240 niet overtreffen, want dat is het maximale aantal loslopers dat het draaiboek toelaat. „Maar," zegt Blydenstein troostend, „ook bui ten de hekken is heel wat te beie- ven, want daar stelt de stoet zich op. En je weet maar nooit of prin ses Juliana niet een rondrit maakt na afloop van het défilé en de manifestatie op het gazon. Als er veel mensen komen zit die kans er wel in". Vanaf het eerste moment dat de fe licitaties die koningin Juliana op haar verjaardag kreeg in aantal dusdanig uit de hand begonnen te lopen dat er organisatie aan te pas moest komen, zijn er mani festaties gehouden op het gazon. „Middenterrein" heet het in het vakjargon van de organisatoren en daar kan bijna alles. Het begon in de eerste jaren met gymnas- tiekuitvoeringen, het tonen van ambachten etc., maar van liever lede kwamen er steeds meer ap paraten en ingewikkelde toe stellen op het gazon. Dit jaar is hethelemaal te dol'in de woorden van Blydenstein. Een stroomtrein met een railpar- cours; een gigantisch zwembas sin; de allernieuwste helikopter van de KLM; een hete-luchtbal- lon van Fokker; een complete straalmotor van een vliegtuig die een colonne rijtuigen van de ver eniging „Het Ingespannen Paard". Of prinses Juliana dit jaar van een van die rijtuigen ge bruik zal maken, is nog geheel open. Vorig jaar liet zij tenminste een prachtig opgesierd rijtuig voor wat het was en besteeg voor de rijtoer een boerenkar. uit en in elkaar gezet zal worden défilé, door leerlingmonteurs; demon- Blydenstein: „Er komt wel com- straties van verschillende am bachten; een groot groentemo- zaïek en demonstraties van Ne derlandse sporten. Dat valt er za terdag allemaal op het gazon te zien. Hoewel Blydenstein de coördinatie afdoet met „ach, het is altijd wel leuk iets naast je werk te hebben" moet hij ook toegeven dat er heel wat bij komt kijken. Kan er nu wel of niet een colonne van twin tig vrachtwagens (waaronder opleggers met truck) in het défilé meedraaien? De Holland Duck Club, een vereniging van vracht wagenschauffeurs, wilde het zo graag en dit jaar kon het. De colonne vrachtwagens wordt bijna onmiddellijk gevolgd door mentaar op de samenstelling van het défilé, .commentaar, hoewel ik vaak wel aanvoel wat kan en wat niet kan. Kijk, daarom zijn we ook maar met z'n drieën bij de voorbereidingen betrokken. Het is namelijk zo persoonlijk. Je moet aanvoelen wat wel en wat niet mogelijk is. Koningin Julia na heeft altijd wel een bepaalde inbreng gehad, die echter zuiver gevoelsmatig is. Zij besteedt er altijd aandacht aan dat de etens waar goed terecht zal komen, of dat een bepaald onderdeel mis schien stotend is voor anderen. Als je dat zo lang hebt meege maakt, dan ga je natuurlijk zelf wel als zeef fungeren, dan voel je dat aan". BESTUUR VOLGT 'LIJN-DEN UYL' DEN HAAG (GPD) - Nederland zal niet mogen meewer ken aan het besluit van de NAVO om na 1983 nieuwe kruisraketten in West-Europa te stationeren. Ook moet het aantal atoomtaken van de Nederlandse krijgsmacht tot een of twee worden verminderd. Daarentegen moet ons land onvoorwaardelijk lid blijven van de NA VO. Dat staat in de NAVO-paragraaf van het ontwerp-verkiezingspro- gramma van de Partij van de Ar beid voor de verkiezingen van volgend jaar. Verdergaande voorstellen over met name het volledig uit ons land verwijderen van alle kernwapens en over een voorwaardelijk NAVO-lidmaat- schap, hebben het onder druk van PvdA-fractieleider Den Uyl niet gehaald. Hiermee heeft Den Uyl een over winning geboekt op de radicale vleugel van het partijbestuur. Hoewel PvdA-kringen tegen spreken dat er sprake is geweest van een strijd in het bestuur over deze punten, heeft Den Uyl vol gens diezelfde bronnen wel dui delijk aangegeven waar voor hem de grenzen liggen, wil'hij bereid zijn als lijsttrekker de verkiezin gen met dit programma in te gaan. De vermindering van de atoomta ken komt al jaren in de PvdA- programma's voor en ook de hui dige regering lijkt nu - mede on der druk van het CDA - bereid het aantal atoomtaken te ver minderen. Ook over de afwijzing van de kernwapenmodernisering is men het in de PvdA - op enkele uitzonderingen na - wel eens. Het ontwerp-verkiezingspro- gramma is deze week definitief afgerond. Den Uyl vertrok daar op gisteren met een parlementai re delegatie naar India. Het ont- werp-programma zal volgende week volledig worden uitge werkt en gedrukt, waarna het op D'66 winnaar in Almere en Rotterdam ALMERE/ROTTERDAM (ANP) - D'66 is de grote winnaar gewor den van de verkiezingen die gis teren in Almere en Rotterdam zijn gehouden. In Almere werd gestemd voor de adviesraad van het openbaar li chaam zuidelijke IJsselmeerpol- der terwijl in Rotterdam gestemd kon worden voor zes deelraden. De opkomstpercentages waren nogal teleurstellend. In Almere kwam 59,9 procent van de kiezers op tegen 75,2 procent twee jaar geleden bij dezelfde verkiezing. D'66, dat twee jaar geleden niet meedeed, haalde 25,6 procent van de stemmen en werd daarmee achter de zwaar verliezende PvdA (van 51,7 naar 30,9 procent) de tweede partij. Het CDA ging van 17,3 naar 14,9 proCent en de VVD, twee jaar geleden ook af wezig, haalde nu 15,6 procent. In Rotterdam hetzelfde beeld: een grote winst voor D'66 en verlies voor zowel PvdA, CDA en VVD. maandag 9 juni wordt gepubli ceerd. De afdelingen en gewesten van de PvdA krijgen daarna de gelegen heid wijzigingsvoorstellen in te dienen, waarna het congres van de PvdA in januari 1981 het ver kiezingsprogramma vaststelt. Het is dus niet uitgesloten dat het doorgaans nogal radicale PvdA- congres nog ingrijpende veran deringen in het ontwerp-pro- gramma aanbrengt. Met name het onvoorwaardelijke NAVO- lidmaatschap zal hier op verzet stuiten. Den Uyl zal later dit jaar, bij de verkiezing van de lijsttrek ker, aangeven hoever het congres daarbij naar zijn mening zal mo gen gaan. Ook de sociaal-economische para graaf van het ontwerp-program- ma heeft geleid tot veelvuldige discussies in het partijbestuur. Zo is, mede op aanwijzing van Den Uyl, de grens beneden welke de koopkracht moet worden ge handhaafd, gelegd op iets boven het minimumloon. De oude PvdA-eis van handhaving van de koopkracht tot het modale inko men (bijna 33.000 gulden) is daarmee onder tafel verdwenen. Ondanks de veelvuldige menings verschillen is in het partijbestuur bij de opstelling van het pro gramma geen sprake geweest van echte conflicten. Er is in grote eensgezindheid gewerkt, aldus een PvdA-bron. AMSTERDAM - Koningin Beatrix heeft gistermiddag leden van de mobiele eenheid die op 30 april dienst hebben gedaan in Amsterdam in het paleis op de Dam ontvangen. Op de foto de politiemannen bij het betreden van het paleis. EINDHOVEN (GPD) - Door de plotselinge opheffing van het Eindhovense reisbureau Club Europa BV is een nog onbekend aantal mensen ge dupeerd. De slachtoffers hebben van de reisorganisa tor een brief ontvangen waarin deze laat weten dat de bedrijfsvoering onmiddellijk moest worden stopgezet, om dat de kas leeg was. Club Europa BV was niet aan gesloten bij de ANVR, de Al gemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus. Dat be tekent dat degenen die bij het bureau, dat zich vooral toe legde op reizen naar Scandi navië, al hebben betaald voor een reis, nauwelijks kans hebben nog waar voor hun geld te krijgen. De politie van Eindhoven is gis teren een onderzoek begon nen naar wat in die kringen nu al een omvangrijke zwen del heet. Na ontvangst van het schrijven van Club Europa BV kwamen vier aangiften binnen bij de Eindhovense politie. Klagers meldden zich ook bij de Geschillencom missie van de Consumenten bond, terwijl één persoon namens zes anderen contact zocht met de ANVR. Geen van deze instanties kon me dedelingen doen over het reisbureau. Volgens de brief van de directie van Club Europa is de be drijfsbeëindiging te wijten aan de slechte resultaten. Een zeer bedroevend boekingspa troon door de huidige slechte economische situatie en de recente staking in Zweden zouden daaraan ten grond slag liggen. Hoewel het in de reiswereld inderdaad iets minder gaat dan in het topjaar 1979, gelooft de ANVR niet in de juistheid van deze argu menten. De eigenaar van het reisbureau was niet voor commentaar bereikbaar. Hij had Club Eu ropa in september 1978 inge schreven in het handelsregis ter van de Kamer van Koop handel te Eindhoven. Voor die tijd was hij in Amsterdam directeur geweest van een reisbureau, genaamd Enjoy Tours. Deze onderneming had niet het nodige succes en ging over de kop. Toen waren er ook mensen die er geld bij inschoten. Club Europa werd geleid zon der de vereiste papieren. De Economische Controle Dienst had meermalen gewe zen op het ontbreken van een vestigingsbesluit. De reisor ganisator kon zijn bedrijf toch voortzetten, dank zij een vo rig jaar september in dienst genomen medewerkster. De ze was in het bezit van een zo genaamd Svator-toeristendi- ploma en volgde een oplei ding voor het vestigingsbe sluit, waarvoor zij echter niet slaagde. In het handelsregister stond de medewerkster genoemd als bedrijfsleidster. In wezen verrichtte ze secretaresse- werkzaamheden. De eigenaar en zijn echtgenote regelden de zaken, maar maakten daarbij grove fouten. Zo kon den reislustigen kiezen uit te veel data van reizen naar vooral Zweden. Zodoende raakten weinig reizen volge boekt. De mensen werd dan gevraagd uit te wijken naar een andere datum. De mees ten wilden dat niet en vroegen hun geld terug wat ze na lange tijd en veel vragen inderdaad kregen. De eigenaar van het reisbureau maakte nauwelijks reclame voor Club Europa. Sedert eind vorig jaar daalde het aan tal boekingen gestaag en ver liep het uitbetalen van het salaris van zijn medewerkster met steeds grotere vertragin gen. De juffrouw nam vorige maand dan ook ontslag. Volgens het briefhoofd heeft Club Europa vestigingen in Düsseldorf en Luxemburg. Uit naspeuringen blijkt alleen dat het reisbureau ruim een jaar geleden een kantoortje in een hotel in het Luxemburgse Hosingen had. Vermoedelijk alleen om belastingtechni sche redenen. De brief ver meldt ook drie telefoon nummers in Eindhoven. Die waren van toestellen die naast elkaar in hetzelfde kantoortje stonden. Hoofdagent blijft kritisch RENKUM (ANP) - Hoofdagent Jan de Goede (25) uit Renkum is niet van plan voortaan kri tiek op het functioneren van de mobiele eenheid in ons land achterwege te laten. Hij heeft dat gisteren na overleg met de Nederlandse Politie bond schriftelijk geantwoord aan burgemeester Van Holthe tot Echten van Renkum. De burgemeester had de hoofd agent een week geleden ge vraagd voortaan geen kritiek meer te leveren, omdat De Goede anders zal worden ge schorst en ontslagen. De hoofdagent achtte deze me dedeling van de burgemees ter een verregaande beknot ting van zijn persoonlijke vrijheid van meningsuiting. Neemt de burgemeester inder daad maatregelen tegen De Goede, dan tekent de hoofda gent beroep aan. De Neder landse Politiebond steunt hem daarbij. V.d. Klaauw: contacten met PLO nuttig DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) is niet van plan om een einde te maken aan de "feitelijke contac ten" met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Die (niet officiële, diplomatieke) contac ten zijn "nuttig", maar de rege ring zal daarbij wel terughou dendheid betrachten. De minister zei dat woensdag in de Eerste Kamer na een aanval van de CDA'er Van Hulst op het be leid van de bewindsman. Van Hulst betoogde dat de PLO uit is op de vernietiging van Israèl en dat Nederland daarom geen con tacten met deze organisatie mag hebben. UTRECHT (GPD) - In de vier ker ken te Amsterdam, Alkmaar, IJ- muiden en Tilburg, waar illegale buitenlandse werknemers hun heil hebben gezocht uit angst te worden opgepakt door de vreemdelingenpolitie, worden momenteel oefeningen gehou den om een eventuele ontrui ming te kunnen tegengaan. On der leiding van de stichting Ge weldloze Weerbaarheid Neder land en oud-medewerkers van dominee Martin Luther King bootst men de diverse situaties na die bij arrestaties zouden kun nen ontstaan. Volgens Nico Rooze van het Lan delijk Steuncomité zijn de Ame rikanen gevraagd speciaal voor dit doel hun ervaring op het ge bied van geweldloze actie over te dragen. „Ook al heeft staatssecre- ADVERTENTIE Ginns! Het duurste van fotograferen is ontwikkelen en afdrukken. Voor 12 kleurenfoto's betaalt u al gauw f 15,- en voor 24 kleurenfoto's zo'n f 24,-. Uitgerekend die kosten neemt Scottex nu voor z'n rekening. Let op de Scottex fotozegels en informatie op de volgende verpakkingen: Scottex tissue toiletpapier. Frisgeurend, sterk en zacht in wit en traaie kleuren. Scottex tissue huishoudrollen decor. Sterk, super-absorberend, met rode of groene appeltjes decoratie. Scottex tissue zakdoekjes. 4- Lagen zachtheid. In handige 10x10 verpakking. Let dus op Scottex. Met fotozegels! taris Haars haar razzia-taktiek gewijzigd door niet langer op massale ontruimingen aan te stu ren, de mensen in de kerken zul len op geen enkele wijze toestaan dat er illegalen uit hun midden worden weggehaald", aldus Roo ze. Het actiecomité wil op zo kort mo gelijke termijn een ontmoeting met de regering arrangeren om de problematiek van de illegale buitenlanders te bespreken. Ook wordt er gepoogd een soort ron de-tafelgesprek tot stand te bren gen, waarin door invloedrijke vertegenwoordigers van politie ke partijen, kerken en maat schappelijke organisaties ge zocht moet worden naar een op lossing voor het vraagstuk. Uit de hulpaanvragen door illega len bij bureaus voor rechtshulp en SOS-spreekuren is, aldus het comité, zeer duidelijk gebleken dat de overgangsmaatregel van de staatssecretaris voor het over grote deel van de illegale buiten landers die hier al voor 1978 werkzaam waren niet kan wor den toegepast. Slechts één pro cent zou er voor in aanmerking komen. „Een zeer onrechtvaardige zaak", zo stelt het steuncomité vast. De meeste illegalen kunnen het be wijs niet leveren dat ze 22 maan den bij een en dezelfde werkge ver hebben gediend en dat voor hen over die tijd premies zijn af gedragen. Volgens het comité komt dat omdat de werkgevers, die de illegalen hebben uitgebuit, bang zijn als nog voor de premies te worden aangeslagen. Op die manier zijn de illegalen dubbel slachtoffer van de omstandigheden. ROTTERDAM De Doelen - vrij 30,20.15 uur Brabants Orkest met een Beethoven- cyclus. woe 4 juni, 20.15 uur Holland Festival: The Royal Dan cers an Musicians of Bhutan. Concertgebouw - vrtf 30, 20.15 uur Fodor Kwintet. Za 31, 20.15 uur Louis van Dijk en Danièl Wayenberg. Stadsschouwburg - vry 30 en za 3120 15 uur Pubhekstheater met "Rotter", van Thomas Brasch. Holland Festival: Zo 1 en ma 2, resp. 14 en 19 uur "Vertrouw nooit een trol". Di 3 en woe 4: 20.15 uur "De toekomst, etc.". Carré - zo. 1: 21 uur: "Elly, of het beroemde stuk", t.v.-opnamne. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 29, 20.15 uur. Haagse Komedie: "Zonder Gekheid", van Alan Ackboum. Vrij 30 en za 31, 20.15 uur: Haagse Komedie met de laatste voorstellingen van "Be drog", van Harold Pinter. Zo 1 juni, 20.15 uur Haagse Komedie met de laatste voorstellingen van "Komieken van Trevor Grif fiths. HOT-theater - Hollands Drama: do 29, 20.30 uur Nieuw Vlaams Theater Antwerpen: "Vrij België". Vrij 30, 20.30 uur Projekt- theater "Comedie". Za 31, 20.30 uur Theaterunie: "Lavendel". Zo 1, 20.30 uur Fakkeltheater Antwerpen: "Het vreemde we reldje van Jacqueline". Appeltheater - Hollands Drama: do 29 t/m za 31,20.15 uur "Zeven vette dagen", een Heijermans-programma. LEIDEN LAK-theater - do 29, 21 uur Dr. Pfifikos: "Der Junge Gelehrte" Schouwburg - 20.15 uur Dansgroep Marjolein Brier Lodewijkskerk - do 29, Steenschuur, concert Delfts barok-orkest, 20.15 uur. Hartebrugkerk - zo 1 juni, Lange Mare: concert Toonkunst-orkest, 15 uur. Stadsgehoorzaal - vr(j 30 en za 31, 21 uur Roemeens Staatsen- semble: "Ciocirlia". Onenigheid over gasboringen op Ameland DEN HAAG (GPD) - De manier waarop de gasbel onder het ei land Ameland moet worden aan geboord, heeft geleid tot onenig heid in een ambtenarenwerk- groep en ook in het kabinet. De ambtenaren konden het niet eens worden over de manier van boren die het minst schade aan de na tuur zou aanrichten en hebben hun ministers om nadere instruc ties gevraagd. Naar verluidt in Den Haag heeft de ministerraad bepaald dat er eventueel niet vanuit zee maar vanaf het eiland zelf (strand, duinen) geboord mag worden. Een beslissing heeft de ministerraad echter nog niet ge nomen, zo zei gisteren een woordvoerder. In de Tweede Kamer zal vandaag over de Amelandse boringen ge praat worden naar aanleiding van de geruchten die er loskwamen. Het CDA-kan erlid Henk Cou- prie heeft een openbaar monde ling overleg aangevraagd van de Bijzondere Commissie Wadden zee met de ministers van ruimte lijke ordening en economische zaken. Dat zal vrywel zeker plaatsvinden, want de Tweede Kamer wil snel opheldering over de plannen voor Ameland.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7