Academiegebouw tijdelijk bezet Alle postzaken in gebouw op Schuttersveld Universiteitsbestuur betreurt actie Iedereen wil wonen belegt praatavond Leidse stadsrubriek actief in binnenstad LEIDEN - In de Leidse binnen stad hebben zich gisteren weer tal van gevallen van zakkenrollerij voorgedaan. Vijf benadeelde vrouwen hebben bij de politie aangifte gedaan. Een 54-jarige vrouw uit Leiden raakte in de Donkersteeg haar schoudertas kwijt met daarin onder meer een portemonnee met 150 gulden. Van een 38- jarige vrouw uit Leiderdorp werd in een winkel in de Donkersteeg een portemon nee met honderd gulden ge rold. Een 32-jarige vrouw, ook uit Leiderdorp, miste op de Botermarkt plotseling haar tas met daarin een por temonnee met 45 gulden. Op de Hoogstraat werd van een 59-jarige Leidse een porte monnee met 35 gulden gerold terwijl een 33-jarige vrouw uit Warmond tenslotte aangif te deed van diefstal van haar portemonnee waarin 60 gul den zat. LEIDEN - Actievoerende studenten hebben sinds gistermiddag vijf uur het Academiege bouw van de Leidse universiteit aan het Rapen burg bezet om te protesteren tegen de bezuini gingsplannen van onderwijsminister Pais. De bezetters hebben aangekondigd het gebouw tot vanavond acht uur bezet te houden. Een bandjeterugkomend i ters gisteravond om twaalf u De lustrumfestiviteiten die de uni versiteit deze week vanwege het 405-jarig bestaan organiseert zijn Nieuw hoofdpostkantoor de directe aanleiding tot de bezet ting. De pamfletten met een ver klaring over de bezetting worden ondertekend met "405?, niets te De studenten: "Het motto van het lustrum is "Leiden viert feest". Er worden een aantal gezellige dingen georganiseerd zoals mu ziekfeesten en viswedstrijden, de Leidenaren kunnen een kijkje nemen in universitaire gebou wen en er zijn lezingen over "Jus tus Lipsius" en over de juridische faculteit ten tijde van Donellus en Bronchorst. Best gezellig en inte ressant. Maar hoe belangrijk is dat. als we tegelijkertijd zien dat onderzoek over maatschappelij ke problemen steeds meer in de knel komt, mede door de plannen van onderwijsminister Pais. On- jek c r het de LEIDEN - Als alles meezit krijgt Leiden over enkele jaren een nieuw hoofd postkantoor op het Schuttersveld (bij het Centraal Station). Dit deelde directeur A. H. Vos van de Leidse PTT desge vraagd mee. "Eind vorig jaar heeft de Centrale Directie van de PTT aan architect Bakker uit Rotterdam opdracht gegeven om tekeningen te maken voor een hoofdpostkantoor. De aankoop van de grond (eigendom van de Nederlandse Spoorwe gen) kan dus geen struikelpunt meer zijn. De schetsontwerpen van de architect zijn door ons al bekeken en aangevuld, zodat Dr. De Jonge hoogleraar LEIDEN - Dr. G. A. de Jonge uit Oegstgeest is per 1 september benoemd tot gewoon hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de Vrije Universiteit van Amster dam. De Jonge (56) studeerde in Groningen medicijnen, waar hij in 1952 artsenexamen deed. Van 1953 tot 1956 werkte hij als re geringsarts in Indonesië. Daarna volgde hij een opleidng tot kin derarts in Den Haag, die hij in 1960 afsloot. In 1969 promoveer de hij tot doctor in de genees kunde. De Jonge was van 1961 tot 1975 werkzaam aan het St. Josephzie- kenhuis in Eindhoven. Daarna werkte hij bij het Nederlands In stituut voor Preventieve Ge zondheidszorg TNO in Leiden. Dr. De Jonge was vijfjaar voorzitter van de Nederlandse vereniging voor kindergeneeskunde. Nu is hij voorzitter van het concilium paedriaticum, bestuurslid van verschillende commissies op het gebied van de jeugdgezond heidszorg en lid van de eind redactie van het tijdschrift Jeugdgezondheidszorg. binnenkort de architect weer aan het werk kan om het gebouw aan onze eisen aan te passen", aldus Vos. werkloosheid, de woningnood, de gebrekkige gezondheidszorg, milieuvergiftiging, onveilige ar beidsomstandigheden, de ver krotting van de Leidse binnen stad komt bijna niet aan de bak. Dit maakt de lustrumweek tot een elitair gebeuren, een symbool Fxampn^ van truttigheid. De universiteit gaat nü eén dag open voor de Leidenaren, maar die deur moet het hele jaar openstaan". Overleg Het college van bestuur van de uni versiteit heeft gisteravond tot in de late uren geprobeerd de stu denten over te halen de bezetting te staken. Mr. K. Cath, voorzitter van het college, rector magnifi cus prof. dr. A. Kassenaar en M. Koornstra, lid van het college van bestuur, boden een delegatie van de bezetters voor vandaag ruimte aan in het gebouw Stationsplein 10 plus de gewelfkamer in het Academiegebouw mits de bezet ters de afgelopen nacht niet in het gebouw zouden blijven slapen. Het gebouw is brandgevaarlijk en elektrisch onveilig met kans op kortsluiting, aldus de drie. Door de bezetting konden zes lezingen in het kader van de lustrumvie ring vandaag niet doorgaan in het Academiegebouw. De vergadering van de ongeveer honderd bezetters besloot echter vannacht om half twee in grote meerderheid om het gebouw be zet te houden. "We hebben een bewakingsdienst van vijftien mensen. Dan moet het gebouw veel minder brandgevaarlijk zijn dan normaal met volle college zalen. Die lezingen kunnen wel ergens anders gehouden wor den". Tot laat in de nacht vergaderden de bezetters o blijven slapen n actievoeren. Besloten werd uiteindelijk om er te Pais Nieuw gebouw Het nieuwe gebouw zal drie ver diepingen gaan tellen; twee 'werkverdiepingen' en daar bo venop een kantineruimte. Het nieuwe kantoor krijgt naast lo ketten, ook postbussen, omdat de bestel- en sorteervestiging er ook wordt ondergebracht. Bovendien zal de mogelijkheid voor uitbrei ding open worden gelaten, zodat er in de verre toekomst of een verdieping op kan komen of een kelder kan worden gebouwd. Het nieuwe hoofdpostkantoor zal de PTT-vestigingen in de Gere- straat, Lammermarkt en de Mid delstegracht gaan vervangen, zo dat alle postwerkzaamheden in één gebouw zullen worden on dergebracht. Door het verdwij nen van het oude hoofdpostkan toor in de Gerestraat, komt de Haver en Gortbuurt zonder post kantoor te zitten. Dit zal worden opgevangen door een postagent schap op bijvoorbeeld het Le vendaal. Anderhalf jaar terug heeft de ge meente al aangedrongen bij de PTT om haast te maken met de bouw van een nieuw hoofdpost kantoor. Het noodgebouw aan de Gerestraat zou in de weg staan bij de realisering van het bestem mingsplan Haver en Gort. In middels heeft de gemeente de huurovereenkomst van de grond met de PTT verlengd, totdat de PTT kan uitwijken naar het nieuwe onderkomen op het Schuttersveld. Bij de uitvoering van het bestemmingsplan zal dan rekening worden gehouden met het feit, dat het PTT-kantoor aan de Gerestraat voorlopig nog niet weg is. De heer Vos hoopt dat eind van dit jaar de tekeningen rond zijn, zodat spoedig met de bouw kan worden begonnen. Directeur Vos: "Ik hoop dat nog voor mijn pensionering mee te maken, want de PTT zit nu al der tien jaar in een noodgebouw. Mijn voorganger, de heer Mourik. hoopte dat ook, maar ik blijf op timistisch. Er wordt nu tenmin ste aan gewerkt." LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit betreurt de actie van de studenten in het Academie gebouw. Dit vooral omdat de faculteitendag, die ter gelegenheid van het 81-ste lustrum zou worden gehouden, niet kan doorgaan. "Het gaat hier om een politiek neutrale wetenschappelijke bijeenkomst, die aan de Leidse universiteit moet kunnen worden gehouden". Het college zegt niet te kunnen inzien op welke wijze het verhinderen van een dergelijke bijeenkomst de problemen van het wetenschappelijk onderwijs en de Leidse universiteit in het bijzonder kan oplossen. Over het verwijt van de studenten dat het lustrumprogramma weinig zaken bevat die op de maatschappij en Leiden zelf betrekking hebben, zegt het college: De lustrumcommissie heeft reeds in een vroeg stadium de hele universitaire gemeenschap laten weten dat een ieder een eigen geluid kon laten horen. Het is daarom jammer dat langs deze weg deze opvattingen naar buiten moeten komen Het college merkt verder nog op dat de universiteitsraad over onder ander de twee-fasen-structuur een duidelijk standpunt heeft ingenomen. Het college acht zich daaraan gebonden. Met betrekking tot de werkgelegenheid bij de universiteit zegt het college dat er morgen overleg is met de minister in het kader van de meerjarenafspraken. Ook hier zal de universiteitsraad uiteindelijk het besluit Het bezoek van minister Pais za terdag aan Leiden willen de ac tievoerders aangrijpen om "hem nog eens onder de neus te wrijven dat zijn bezuinigingsbeleid de eli taire positie van de universiteit versterkt". De actievoerende studenten menen dat de plannen van de minister de inspraak van studenten en we tenschappelijk personeel verder afbreken en geen ruimte laten voor kritisch onderzoek. Boven dien maken zij bezwaar tegen de inlevering van honderd arbeids plaatsen aan de universiteit in 1981 als de bezuinigingen door gaan". Minister Pais houdt zaterdagmid- d ag vanaf drie uur een lezing voor De bezetters deden wél de c sie dat enkele doctoraal-exa- mens in "de zweetkamertjes" in het Academiegebouw gewoon kunnen doorgaan. Bovendien mochten vier personeelsleden vandaag in het gebouw om de kledingstukken voor hooglera ren uit te zoeken ten behoeve van lustrumfestiviteiten vrijdag in de Hooglandse kerk. De elektriciteit werd overal behalve op de bezet te benedenverdieping afgesloten. De studenten zouden vanmiddag de aanzet geven tot een 'Leidse Onderwijs Beweging". Hiervoor zijn de Leidse onderwijsgroepen benaderd die evenals de bezet ters het ergste vrezen van de plannen van minister Pais; te we ten Ouders op Herhaling, de So ciale en Pedagogische Acade mies, de vakbonden voor het universiteitspersoneel, de Open School en andere onderwijsin stellingen. LEIDEN m LEIDEN - Het comité "Iedereen wil wonen" (KIWW) wil op 2 juni in 't Breehuys gaan praten over de ontwikkelingen op het huisvestingsfront. Volgens het comité, dat zich bezighoudt met de woonbelangen van éen- en tweepersoons huishoudens, wordt het tijd om alles eens op een rijtje te zetten. "Wij zijn een grootheid geworden waar politici niet meer omheen kunnen. In de woonbeweging is veel ervaring opgedaan en de krachtsinspannin gen zijn in vele gevallen succesvol geweest". Het comité wijst erop dat het de laatste tijd actief is geweest op vele fronten."Wij hebben ons beziggehouden met de acties omtrent de nieuwbouwbestemmingsplannen (Leeuwenhoek. Schuttersveld) en met andere acties, die erop waren gericht een betere woonverdeling te krijgen voor alleenstaande ouders, leerlingen en buitenlandse werkne mers. Natuurlijk moet er op de avond ook gepraat worden over de sterk opgekomen kraakbeweging." De avond wordt gehouden op dinsdag 3 juni, 's avonds om 20.00 uur in 't Breehuys aan de Breestraat. door René van der Velden Jaap Visser Abacadabra op de buis De Engelse of de Franse teevee op de buis. Uitbreiding van het radio-programma met de Amerikaanse zender uit Soes- terberg, Radio Stad Amster dam en tal van Belgische, Franse en Engelse radiopro gramma's. Dit is slechts een greep uit de waslijst wensen die een groepje mensen uit Leiden en Leiderdorp heeft ten aanzien van de uitbreiding van het kabeltelevisie-programma. De contactpersoon van de groep radio- en teeveelief hebbers, Paul Klein uit Lei den, meent "De mensen die over het definitieve pro gramma-pakket beslissen weten lang niet altijd wat er in de lucht te koop is. Vandaar onze brief'. Voor G. Noordewier, de secre taris van de stichting "ge meenschappelijke regeling antenne-energievoorziening Leiden en omgeving" was de brief inderdaad "abacada bra". "Ik heb de brief daarom doorgestuurd naar de tech nisch directeur van de zend mast, de heer Riesebos uit Katwijk, met de suggestie- dankbaar gebruik te maken van de brief'. Riesebos vertelde ons echter dat de brief voor hem "alge bra" was. "Ik heb weer eens goed in de zaken moeten dui ken. Die groep mensen is kundig". De reden voor Paul Klein cs. om aan de bel te trekken is gele gen in de melingen die de PTT binnenkort aan de zendmast in Oegstgeest zal uitvoeren om te bekijken wat de ontvangstmogelijkheden van buitenlandse teevee- en radioprogramma's zijn.De PTT levert vervolgens een advies in bij het dagelijks be stuur van de stichting "ge meenschappelijke regeling" dat onder voorzitterschap staat van de Leidse wethou- i Fase. Uiteindelijk bepaalt het alge meen bestuur van de "ge meenschappelijke regeling" het programma-pakket. Dit bestuur bestaat uit vertegen woordigers van de op het ka belnet aangesloten gemeen ten Leiden. Katwijk, Voor schoten, Leiderdorp. Oegst geest, Warmond. Rijnsburg, Valkenburg en Zoeterwoude. Zover is het allemaal nog niet. Technisch directeur Riese bos: "Zolang de kabeltelevi sie nog niet in alle deelne mende gemeenten is aange sloten blijft het programma pakket bevroren". In Leiden is er enige vertraging bij de aanleg van het kabelnet. Vermoedelijk kunnen de werkzaamheden op het eind van dit jaar afgerond worden. Overigens ziet Riesebos zelf bijvoorbeeld graag de Engel se zenders op de buis. "Maar zonder satelliet lukt dat voorlopig niet. In Rijswijk hebben ze Engelse teevee, met behulp van een ont vangstschotel van maar liefst tien meter doorsnee op ne gentig meter hoogte. Wat zie je? Niets dan sneeuw. Het is de vraag of je niet op de satel lieten moet wachten. Want waarom zou je dan nog al die ingewikkelde apparatuur op je mast gaan zetten". Paul Klein meent dat zonder al teveel kosten voor de abon nee de kwaliteit en het aan bod van vooral de radiopro gramma's kan verbete ren.Wie zijn waslijst van wen sen wil weten of wie zelf sug gesties heeft voor verbetering van het programma-pakket kan contact opnemen met Paul Klein, Stadzicht 13, Lei den (tel: 211934). Spoorbomen aan de Morsweg: fietsers in "sialo wachter die de zaak in de gaten houdt. -beweging. Maar nu zit c Slalommen "Geen wonder dat er aan de Haagweg en de Morsweg geen AHOB is gekomen", vertelt de spoorwegwachter in zijn spoorhuisje aan de Morsweg. Vier keer per uur draait hij de slagbomen dicht voor de trein van Leiden naar Alphen en andersom. Vier keer per uur schieten fietsers en auto's in de haast langs de dichte slagbomen aan de rechterkant. Af en toe knalt er wel eens een fietser tegen een slagboom die aan de linker kant van de weg neerdaalt. Maar ernstige ongelukken zijn tot nu toe uitgebleven. De spoorwegwachter. "Met zo n AHOB, die automatische halve overweg bomen, gaan ze ook slalommen. Maar dan is er geen spoorwegwachter meer om de trein tegen te houden. We geven de trein pas groen licht als we de slag bomen aan beide zijden van de weg dicht hebben. Nee, d'r heeft nog nooit iemand een slagboom op het hoofd gehad. Wij letten wel op". Protesten uit Transvaal en het Haagwegkwartier leidden er anderhalfjaar geleden toe dat de NS haar AHOB-plannen in de ijskast moest zetten. Zakkenrollers Tegen bezuiniging protesterende zijn opnieuw studenten blijven tot vanavond

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3