Kleuter- en lagere scholen Voorschoten onder één dak eidse agenda Duizend watersporters bundelen hun krachten Rommel markt trekt veel bekijks Feestweek bij jubileum De Tasin Benthuizen Anti-fascistische avond laat in Oegstgeest sombere indruk achter Hubrechtplein Leiderdorp in nieuw jasje PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 29 MEI 1980 VOORSCHOTEN 6 LEIDSCHEN- DAM ZOETERMEER - De Wa tersportverenigingen uit Zoe- teripeer, uit Stompwijk, uit Voorschoten en uit Leidschen- dam nemen sinds kort samen deel in een stichting ter beharti ging van de watersportbelangen en andere vormen van recreatie in "hun" regio. Deze stichting is in het leven ge roepen op intiatief van de Zoe- termeerse watersportvereniging "Noord Aa". Door deze bunde ling van watersportbelangen is een instantie ontstaan die voor de regio Zoetermeer, Voorschoten en Leidschendam zo'n 1000 geor ganiseerde watersporters verte genwoordigt. De stichting heeft zich tot doel ge steld voorlichting te geven. Ver der wil zij als gesprekspartner met overheden en andere organi saties werken om plannen uit te werken voor de watersport. De stichting heeft ook als doel het behouden en verbeteren van de bevaarbaarheid en de uitbreiding van voor de watersport geschikte waterwegen, doelen doel en zijn het bevorderen van de veiligheid op en aan het water en het aan brengen en in stand houden van accommodaties op het terrein van waterrecreatie, zoals aanleg plaatsen, loodsen en havens. Voor de eerstkomende tijd heeft de stichting al programmapunten opgesteld. In de eerste plaats wil men de ontwikkelingen rond het eventueel onder water te laten lopen van de Kleine en Geer Blankaardpolders stimuleren om de watersportmogelijkheden naar en uit Zoetermeer te vergro ten. Verder wil men het Vlietland voor watersporters bereikbaar maken, zowel vanaf het land als vanaf het water. Een ander punt is het volgen van een zonodig een standpunt innemen over de ge volgen voor de watersport door de verbreding van de rijksweg Voorburg-Leiden. Een vierde programmapunt is het opstellen van een regionaal ontwikke lingsplan voor de watersport in de regio. OEGSTGEEST - Veel be langstelling trok gistermid dag de rommelmarkt in het Oegstgeester bejaardenhuis "Rustenborch". De rommelmarkt maakte deel uit van een bazaar in het be jaardencentrum, waar ver der onder andere werk te zien was, gemaakt door de deelnemers aan de bezig heidstherapie. Naast de rommel en de zelfgemaakte kunstwerken waren er ver der nog demonstraties we ven en schilderen. Teveel herrie: buurman mishandeld LEIDERDORP - Een aan de Beu- kenschans in Leiderdorp wo nende man is vannacht vrij ern stig mishandeld door zijn buur man en diens twee vrienden. De drie hadden geklaagd over ge luidsoverlast en omdat dat aan hield mishandelden zij de buur man met vuistslagen en trappen. De man moest voor behandeling naar het ziekenhuis. Gevolg van nieuwe "wet op het basisonderwijs' Vijfduizend gulden ontvreemd uit vrachtauto VOORSCHOTEN - Uit een vracht auto van een meubelbedrijf is gis terenmiddag in Voorschoten een bedrag van ruim 5000 gulden ontvreemd. De chauffeur van de wagen was waarschijnlijk bezig met het afle veren van goederen toen de dief de onbeheerde vrachtwagen bin nendrong en het geld ont vreemdde. BENTHUIZEN - Dorpshuis "De Tas" in Benthuizen bestaat morgen tien jaar. Samen met diverse verenigingen en instellingen in Benthuizen is daarom vanaf morgen tot en met 7 juni een feestweek rond het gebouw. Morgenavond is er vanaf 21.30 uur een instuif. Woensdag 4 juni begint om 14.00 uur een kinderfestival met een goochelshow en marionettenspel. Zaterdag 7 juni is op het terrein van BSC'68 een voetbaltoernooi (aan vang 10.00 uur). Op dezelfde tijd begint in zaal 2 van "De Tas" een voorstelling van het Leids Poppentheater. Rond 11.00 uur begint die zaterdag een demonstratie volleybal en badmin ton door NAS. Om 13.00 uur wordt de musical "Adieu Paris" uitgevoerd door leerlingen van de Amoldus van Osschool en vanaf 14.15 uur is er een demonstratie tafeltennis in de andere zaal van het gebouw. Op de banen van tennisclub BTC demonstreren Peter Abrahams en Jan Svoboda die dag hun kunnen op tennisgebied. Om 16.30 uur is dan op het veld achter "De Tas" een scherts-volleybalwedstrijd. Drie kwartier later vindt de bekeruitreiking van het voetbaltoernooi van BSC'68 plaats. Vanaf 20.00 uur wordt het hele feestgebeuren afgesloten met een disco-avond voor jong en oud. OEGSTGEEST - "Ik geloof niet meer in een toekomst. Wan neer ik dood ga, is dat echter niet van belang; een oorlog krijgen we toch. Mij staat voor ogen om die tijd niet veel lelijke dingen te doen. En mijn bek opendoen tegen de mensen die verdomd smerig doen tegenover elkaar". VOORSCHOTEN - De meeste Voorschotense kleuterscholen zullen in de komende jaren in of Tentoonstelling zeer nabij het gebouw van de dichtst bijzijnde lagere school worden gehuisvest. Deze ontwikkeling is een ge volg van de nieuwe wet op het basisonderwijs die over drie jaar in werking zal treden. De wet houdt in dat de kleuter en lagere scholen moeten sa menwerken om zo de kloof tussen beide scholen zo klein mogelijk te houden. Deze zo genaamde integratie heeft na tuurlijk ingrijpende gevolgen voor de bouw, aanpassing, nieuwbouw en inrichting van schoolgebouwen. Een werkgroep van de gemeente Voorschoten heeft met het oog op de nieuwe ontwikkelingen een schoolnota uitgebracht waarin alle scholen van Voorschoten nog eens met alle mogelijkheden worden genoemd. Ingrijpend Voor de lagere Parkschool en Ade- geestschool en de kleuterscholen Boschgeest en De Woelwaters hebben de opstellers van de nota een vrij ingrijpend voorstel op ta fel liggen. Het plan is om alle vier de scholen in één gebouw onder te brengen en wel in een gedeelte van het Cultureel Centrum en in de lokalen van De Woelwaters. Om dit te bereiken zullen de eer ste drie klassen van de Adegeest- school geleidelijk komen te ver vallen en zullen de leerlingen van de overige klassen in 1983 naar de Parkschool moeten verhuizen. Dan worden tegelijk de twee kleuterscholen erbij gevoegd. Dit voorstel van de werkgroep is in middels naar het college van bur gemeester en wethouders ge gaan. Leegstand Bij het samenvoegen van verschil lende scholen in één gebouw komen er in andere schoolge bouwen lokalen leeg te staan. De ze lokalen in de wijken Vlietwijk en Centrum zullen worden ge bruikt voor de huisvesting van leerlingen uit de nieuwe wijk Bijdorp. De leegstand zal daar dan praktisch zijn opgeheven. Anders ligt dat voor de wijken Adegeest en Nassauwijk, waar een duidelijke "vergrijzing" plaatsvindt. Wanneer de integra tie van de scholen aldaar echter is waargemaakt, dan kunnen twee schoolgebouwen een andere be stemming krijgen. Zolang hier van nog geen sprake is, zal toch ook worden getracht een be stemming te geven aan de leeg staande lokalen. In Noord-Hofland voorziet de werkgroep vooïlopig geen problemen met leegstaande lo- kalen.De integratie zal daar ook weinig moeilijkheden opleveren omdat de scholen al zijn samen- gebracht in een complex. Voor de zesde keer wordt in ge bouw Sjelter in Leiderdorp een expositie gehouden van werk stukken die gemaakt zijn door cursisten van de stichting jeugdwerk. Er zijn poppen uit grootmoeders tijd, pierrots, ju ten poppen, wandkleden, teke ningen, broodfiguren, keramiek, voorwerpen van leer, Staphor ster stikwerk, papier-maché poppen, weefwerkstukken, pi- triet en macramé te zien. De ten toonstelling is zaterdag geopend van 14.00 tot 17.00 uur, zondag van 14.00 tot 17.00 uur en maan dag van 10.00 uur tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Oude stijljazz De Wassenaarse oude-stijl jazz formatie "The Workshop Oldti mers" treedt zaterdagavond vanaf 21.00 uur op in het clubge bouw van de Wassenaarse Jazz club, het Deijlercentrum aan de Hofcampweg. Deze clubavond heeft een bijzonder karakter, want de "Oldtimers" zijn bereid om gedurende het gehele con cert de mogelijkheid tot jam sessions te bieden. Liefhebbers van oude-stijl jazz die zelf een in strument spelen kunnen mee doen. MG-car De MG-Car Club organiseert ko mend weekeinde op Papendal in Arnhem het 25-jarig bestaan. Drie dagen lang wordt er dan autosport bedreven en bestaat de gelegenheid om clubgenoten met hun auto's te ontmoeten. Er zijn klassementsproeven waar bij wordt gekeken naar behen digheid, originaliteit, techni sche staat en uiterlijk. Verder is er een concours d'elegance. Het jubileum zal een. internationaal karakter krijgen. Het Papendal- feest is namelijk de aanloop voor Scandinavische, Britse en andere Europese MG-liefheb- bers tot het vermaarde MG-fes- tival op het Britse circuit Sil- verstone waar het gouden jubi leum wordt gevierd. Informatie kan men krijgen bij W. van der Veer, John. F. Kennedyplant- soen 54, Voorschoten (01717-4614). Houtkamp-concert In de Leiderdorpse Houtkamp is zondagmiddag tussen 14.00 uur en 16.00 uur een concert van de Koninklijke Shell. K en O orga niseert dit concert. Bij slecht weer vindt het concert in sport hal Op Dreef plaats. Dit is weer het eerste concert in een serie. Het tweede vindt veertien da gen later plaats met een optre den van het zigeunerorkest "Csardas". Aan dit concert wordt medewer king verleend door het folkloris tisch dansensemble "Achalay". Jubileum De heer Van der Krogt uit Wasse naar is dit weekeinde een halve eeuw in dienst van de gemeente Wassenaar. Op 14-jarige leeftijd begon hij zijn loopbaan als jong ste bediende en heeft zich door studie en nauwgezette arbeid kunnen kwalificeren voor een functie als chef van de afdeling centrale administratie van de gemeentelijke technische dien sten in de rang van referendaris. Daarnaast is hij erg actief (ge weest) in het Wassenaarse ver enigingsleven, onder meer voor de ARKA en scouting Willibrord gedurende meer dan 30 jaar. Morgen is op het gemeentehuis een receptie vanaf 17.00 uur. Dit zei professor mr. W.H. Nagel tijdens een anti-fascisme avond die gisteren werd gehouden in gebouw Taberna in Oegstgeest. De organisatie was in handen van de PSP Leiden/Oegstgeest. Als spreker was eveneens uitgeno digd Bouwe Kalma, die zoals be kend, vanwege zijn privé-uitla- tingen na dertig jaar de politie dienst moest verlaten. De avond liet een sombere indruk na op de weinige belangstellen den die de weg naar het Taberna- gebouw hadden weten te vinden. Vooral het toekomstbeeld zoals Nagel dat schetste is zeer pessi mistisch. Kalma spitste zijn pes simisme meer toe op de huidige situatie waarin fascismeachtige activiteiten naast elke deur plaatsvinden. Als voorbeeld gaf hij een laatst ge houden bijeenkomst van homo fielen die niet zonder incidenten verliep. Een van de sprekers ver telde dat er in de Tweede Wereld oorlog 100.000 homofielen door de Duitsers waren vermoord. Het applaus wat daarop volgde doet je dan wel verschrikt staan. Ge lukkig bleef het daar bij. Een paar weken eerder hadden een stel letje "potenrammers" echter wel huisgehouden." "Maar ook de politie werkt met fas cistoïde geweldmethoden. Inci denten zoals bij een "Wij vrou wen eisen" voorkwamen - daar werd de groep op een fascistische wijze uit elkaar geslagen komen per geval in het nieuws. Daama gaat men over op de staatsorde van de dag", aldus Kalma, die op riep tot bundeling van progres sieve krachten om het fascisme anno 1980 tegen te gaan. In het kader van de beroepsverbo den kondigde hij aan dat op 3 juni daarover een avond wordt geor ganiseerd waar onder andere Jan de Goede aanwezig zal zijn. De Goede kwam onlangs in het nieuws omdat hij als hoofdagent te horen heeft gekregen dat hij zijn kritische uitlatingen moet stoppen of dat hij anders de dienst moet verlaten. Professor Nagel haakte daarop in: Je moet spreken, asociaal zijn, vrienden verliezen. Je mag je bek niet houden. We moeten elkaar oefenen in het spreken wanneer er niet mag worden gezwegen." "Zelfs ds kerk werkt met fascisti sche methoden. Het is een maat schappelijke verkalking gewor den. Kijk maar eens naar de strijd tussen verschillende godsdien sten. Alle belangrijke instanties, mogendheden of instellingen worden niet goed gebruikt. Daarom moeten we bijvoorbeeld de verkeerd werkende christelij ke kerk bestrijden. Zelfs de leden moeten dat. doen. En niet door stilletjes weg te blijven. Zeggen waarom je weg gaat, waarom het bijvoorbeeld niet goed is dat vrouwen door die kerk in een hoek worden gedrukt. Als je al die dingen doet kun je op een fat soenlijke manier dood gaan. Dat is althans de waarheid die ik wil dienen zoalng ik er nog ben. Ik heb beslist geen hoop, maar ik wil vertellen wat er aan de hand is", aldus Nagel. Hij zei verder geen pasklare oplossing te kunnen ge ven voor "de bestrijding van de vele fascistische vormen, zoals die heden ten dage tot uiting ko men. Het ontlokte bij een van de aanwezigen de opmerking dat de avond toch wel nut had gehad. De goede verstaander kon met de ogen nog verder geopend de dreigende ondergang tegemoet gaan, zo werd gesteld. De avond werd besloten met een optreden van het verzetscabaret "Geen bezoek, geen bloemen". Rien Koolhaas en Hans deula Mar brachten daarbij liedjes ten gehore die zeer goed aangesloten bij het maatschappij-kritische publiek dat zich in het gebouw Taberna had verzameld. Donderdag Stadhuis - commissie onderwijs, sport enz, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film van Jos Stelling: Elckerlyk", 20 en 22.15 uur. Lustrumfeest - Rapenburg afgezet van 20-01 uur. Patiëntenraad Merenwijk - open verga dering, in het kerk. centrum De Regen boog, 20.30 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14—16 uur, teL 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook teL- 140866. Femke - onmtmoetingscentrum voor vrouwen, van 10-12.30 uur. Zoeterwoude - gemeenteraad, 20 uur. Wassenaar - gemeenteraad, 20 uur. Wassenaar - commissie financien, 19.30 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt t/m zondag 25 mei waargenomen door Zuider apothec-k, Lammensehansweg 7, teL 123553 en apotheek Boehmer, Win kelhof, Leiderdorp. Van 2e Pinksterdag 's morgens 8 uur tot 30 mei: apotheek Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, tel: 121060 en apotheek Voorschoten, Leid seweg 66, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Lciderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noord wij kerhout, tel: 02523-3137. LEIDERDORP - Op de foto een overzicht van het Hubrechtplein, dat onlangs door de dienst gemeen tewerken Leiderdorp in een nieuw jasje is gestoken. Het plein.dat er al enkele jaren in erbarmelijke toe stand bijlag, is nu fraai opgeknapt en voorzien van een geasfalteerd basketbal-veldje, 20 parkeerplaat sen en het nodige groen. LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LE'DEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 r post f 66,40 Rubriekchefs: A van Leeuwen (sfad) J P Westerfaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo, Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 foeslel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, lel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2