J ulianamunten worden tot in 1981 geslagen Britse opstelling verlamt EG-landbouwministers Arbeidsomstandigheden moeten binnenkort sterk verbeteren kort zakelijk Betere informatie ondernemingsraden Markt berichten DONDERDAG 29 MEI 1980 ECONOMIE PAGINA 27 Bank-disconto VS Het bestuur van het stelsel van cen trale banken in de VS heeft het officiële bank-disconto met in gang van vandaag met een vol procent verlaagd van 13 naar 12. McDonalds Terwijl één restaurant van McDo nald's Corporation gemiddeld één miljoen dollar per jaar omzet, hebben vorig jaar vijf vestigingen van het hamburgerconcern elk meer dan drie miljoen dollar om gezet. Na afloop van de aandeel- 1 houdersvergadering in Oak Brook vertrouwde president (Edward Schmitt van McDonalds de pers toe dat deze ongekende omzet werd behaald in München, J Tokio, Stockholm en in twee ves tigingen in Londen. Prijsverhogingen landbouwproducten nog onzeker (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - De landbouwmi nisters van de Europese. Ne gen legden gisteren de laatste hand aan hun al een maand gereed liggende besluit de landbouwprijzen in de Euro pese Gemeenschap met ge middeld 5 procent te verho gen. Of die verhoging er in derdaad per 1 juni komt, hangt af van de uitslag van het beraad van de ministers van buitenlandse zaken over vermindering van de Britse EG-bijdrage, dat vandaag in Brussel begint. Frankrijk heeft gedreigd dat het nationaal maatregelen zal nemen om de 5-procentsver- hoging toch per 1 juni door te voeren als het EG-prijsbesluit door Londen wordt geblok keerd. Engeland wil niet aan een verhoging van de land- bouwprijzen meewerken zo lang er geen oplossing is voor de vraag hoe de Britse EG- bijdrage - dit jaar 4,8 miljard gulden - verminderd kan worden. In Brussel wordt ernstig betwijfeld of de minis ters van buitenlandse zaken morgen het verlossende woord over het Britse probleem zullen weten te vinden. ren zullen het karakter dra gen van vermindering van btw-afdrachten. Het zal ech ter wel een maand duren voordat dergelijke maatre gelen daadwerkelijk effect sorteren, aldus landbouw deskundigen in Brussel. De Franse dreigementen worden in Europese kringen dan ook voornamelijk als sabelgeklet- ter beschouwd om de minis ters van buitenlandse zaken, en vooral Engeland natuur lijk, onder druk te zetten om het Britse probleem nu eens eindelijk uit de weg te rui- De landbouwministers begon nen gisteren aan een discus sie over enkele technische de tails inzake de verhoging van de EG-garantieprijzen en over een marktordening voor schapevlees. Op dit laatste punt staan Parijs en Londen ook recht tegenover elkaar. Frankrijk wil een complete marktorden.i g inclusief te ruggaven in geval van export van schapenvlees. Engeland en de meeste andere EG-landen voelen weinig voor teruggaven (subsidies uit de EG-pot om het verschil met de prijzen op de wereld markt te compenseren) voor al om derde landen, zoals Nieuw-Zeeland (een belang rijk uitvoerder van scha pevlees) niet al te zeer te be nadelen. IISteven Barnes van McDonalds zei dat nagegaan zal worden of het de 1 moeite loont ook restaurants te ,j] openen in Maleisië, Italië, Joego- I slavië en Indonesië. Buiten de VS J, wil McDonalds dit jaar maar liefst t\«fooi-«i-»nriorri niomuo restaurants Topman Fred Turner van McDo- I® nalds deelde in antwoord op een vraag van een van de aandeel houders mee dat de aandelen McDonalds te laag genoteerd staan gezien de toeneming van de winst en de omzet die het concern elk kwartaal weer boekt. In Phi- 3 ladelphia heeft McDonalds id nieuwe salades op de markt ge bracht, maar de perfecte combi- ar natie staat nog niet vast, zo deelde vice-president Michael Quinlan ijl mee. Ten ontrechte verzamelwoede wisselgeld Exportstijging De export van produkten uit de ma- taal- en elektrotechnische indus trie is in 1979 aanzienlijk gre- groeid. Voor dit jaar wordt voor de meeste sectoren in deze indus trietak een verdere groei ver wacht van de export. Over de af zet in het eigen land zijn de ver wachtingen echter somber. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1979 van de vereniging voor de metaal- en elektrotechnische in- dustrie FME. In de basismetaal- indusL ie nam de produktie vorig jaar toe met acht tot negen pro cent. Voor het lopende jaar wordt echter een teruggang verwacht van één tot twee procent, voor namelijk als gevolg van een ach- terblijvende binnenlandse afzet. WEERRAPPORTEN 1 DEN HAAG (ANP) - Omdat het nog geruime tijd zal duren voordat er een definitieve beeldenaar van koningin Bea trix ter beschikking komt, zal 's rijksmunt tot ver in 1981 moeten doorgaan met het slaan van zeer grote aantallen munten met de beeldenaar van koningin Juliana en het jaartal 1980. 13.! Amsterdam zwaar bew. 20 .-De Bilt zwaar bew. 20 Deelen mist 20 jEelde zwaar bew. 19 [■Eindhoven mist 21 'Den Helder half bew. 17 {Rotterdam regen 20 VTwente licht bew. 18 Vlissingen regen 17 Zuid Limburg half bew. 19 •Aberdeen half bew. 11 Athene licht bew. - Barcelona half bew. 'Berlijn regen 26 ^Bordeaux regenbui 16 Brussel regen 19 Frankfort zwaar bew. 22 Genève geheel bew. 18 Innsbruck zwaar bew. 19 Klagenfurt zwaar bew. 16 •Kopenhagen regen 21 Lissabon licht bew. Locamo regen 15 Londen geheel bew. 18 Luxemburg mist 17 Madrid half bew. 19 Malaga onbewolkt 24 Mallorca onbewolkt 18 München licht bew. 16 I Nice onweer 19 jpslo geheel bew. 13 Parijs zwaar bew. 18 Rome geheel bew. - Split zwaar bew. - Stockholm onbewolkt 18 Wenen half bew. 18 j Zürich geheel bew. 15 t Casa Blanca zwaar bew. I Istanbul zwaar bew. Beiroet licht bew. 25 Tel-Aviv onbewolkt rTunis regen - Daarbij behoort ook het tijdelijke muntmeesterteken 'haantje met ster' dat dus eveneens tot ver in 1981 op de Nederlandse munten zal worden geslagen. De toch al grote jaargang 1980 wordt dus nog extra vergroot met een groot deel van de produktie in 1981. Er is dus geen enkele reden om nu reeds deze munten te gaan ver zamelen en zeker niet om er meer voor neer te tellen dan de eigen lijke waarde, zo heeft gistermor gen een woordvoerder van het ministerie van financiën desge vraagd meegedeeld. Ook na de vorige troonswisseling, in 1948, is doorgegaan met slaan met munten van Wilhelmina 1948. Toen heeft het zelfs tot in 1950 geduurd voor er een portret van koningin Juliana ter be schikking was. Het jaartal 1949 kan vergeefs worden gezocht op munten, het bestaat doodeen voudig niet. Na Wilhelmina 1948 kwam vervolgens meteen Julia na 1950. Muntenrage Aanleiding voor deze vraag aan het ministerie is de muntenrage die begon rond de centen 1980 en zich heeft uitgebreid tot al het wisselgeld. (Verscheidene win keliers hebben een enorm gebrek aan munten). Deze rage wordt aangewakkerd door de verwach ting dat de cent zal worden afge schaft, door de troonswisseling en door het nog uitblijven van de benoeming van een nieuwe 's rijksmuntmeester. Deze twee gebeurtenissen hebben de verwachting van muntenver- zamelaars hoog doen oplopen, want zij hebben gevolgen voor het uiterlijk van de munt. De verzamelwoede van veel men sen in de hoop op waardever meerdering mist dus voorlopig nog elke grond, aldus de woord voerder van het tninisterie van fi nanciën: "aan de vraag naar mun ten, die nu vermoedelijk erg groot is, zal ruimschoots worden voldaan, maar uiteraard niet in- Alleen al in 1980 worden tien mil joen rijksdaalders, twintig mil joen guldens, 45 miljoen kwar tjes, 135 miljoen dubbeltjes, tach tig miljoen stuivers en vijftien miljoen centen geslagen. In 1981 wordt een vermoedelijk iets gro ter muntprogramma uitgevoerd. De centen vormen hierbij een uitzondering op de grote aantal len van de andere munten, die worden geslagen. Zoals uit bo venstaande aantallen blijkt wor den centen mondjesmaat aan gemaakt. DEN HAAG - Minister Pais Louwerens in ontvangst. Het boekje handelt over dierenexperimenten, bio-industrie en als leermiddel voor het basisonderwijs. Horen, ien, Zwijgen Wreedheid. Onderwijs neemt het boekje "HorenZien.... Zwijgeni DEN HAAG (ANP) - De regering heeft de verstrekking van finan ciële informatie aan een aantal ondernemingsraden verbeterd. Alle ondernemers, die niet vol gens de wet zijn verplicht om een volledige jaarrekening op te ma ken volgens de eisen van het bur gerlijk wetboek (boek 2, art. 306-342), moeten voortaan een summiere balans en een beknop te staat van baten en lasten ver strekken aan de ondernemings raad in hun bedrijf. Volgens de regering gaat het voornamelijk om twee groepen ondernemers in de zin van de wet op de onderne mingsraden. De eerste wordt ge vormd door ondernemers die in het geheel niet wettelijk verplicht zijn een jaarrekening op te maken dat zijn onder andere natuurlijke personen, maatschappijen, ven nootschappen onder firma en commanditaire vennootschap pen. De tweede groep bestaat uit onder nemers die wel een jaarrekening moeten opmaken, maar niet ver plicht zijn dat te doen volgens de regels van het burgerlijk wet boek. Dat zijn bijvoorbeeld stich tingen, verenigingen en rechts personen die tot een concern be horen waarvoor een samenge voegde jaarrekening is opge maakt, aldus het ministerie van sociale zaken. Deze twee groepen ondernemers moeten voortaan binnen zes maanden na afloop van het boekjaar hun onderne mingsraden informatie verstrek ken op financieel terrein. Deze is voor ondernemingsraden van belang, omdat die daarmee een beter inzicht kunnen krijgen in de gang van zaken binnen het be drijf. De regeling is van toepas sing op boekjaren die in het kae- lenderjaar 1979 zijn begonnen, aldus het ministerie. DEN HAAG (GPD) - Be drijven zullen de arbeids omstandigheden voor hun werknemers binnenkort sterk moeten verbeteren. Dit is een gevolg van de Arbeidsomstandighe denwet, waarover de Tweede Kamer gisteren voor vrijwel de laatste keer discussieerde. De stem ming over de wet kan ech ter pas op een nader tijd stip worden gehouden, ge zien het grote aantal wijzi gingsvoorstellen. De belangrijkste wijziging, die de Kamer alsnog aanbracht, betreft de samenvoeging van de voorge stelde gezondheidsdienst en die, gericht op de veiligheid. Aan vaarding van dit amendement van PvdA en CDA betekent dat bedrijven en daartoe aangewezen inrichtingen een arbeidsomstan- dighedendienst in het leven moe ten roepen. Deze „ARBO-dienst" moet de veiligheid, de gezond heid en het welzijn van de werk nemers bevorderen. WD en D'66 wezen dit laatste on derdeel van de werkzaamheden van de nieuwe dienst van de hand. Beide partijen zijftvan me ning dat de bevordering van het welzijn varrwerknemers niet be hoort tot de taak van een onder neming. Naast de ARBO-dienst, waarover elk bedrijf van een bepaalde om vang moet beschikken, besloot de Kamer ook tot de invoering van Arbeidsinstituten. Bepaalde bedrijven en instellingen, te be palen door de minister van so ciale zaken, moeten zich hierbij aansluiten. Deze nieuwe institu ten moeten zich vooral bezig houden met het geven van voor lichting en informatie over vei ligheid, gezondheid en wel zijn. Omdat de beraadslagingen over de wet gisteren waren afgesloten, stemde de Kamer wel al over de eerder ingediende moties met be trekking tot deze wet. Zo werd met algemene stemmen een CDA-motie aanvaard, waarin minister Albeda verzocht werd elk jaar te berichten over de voortgang van de invoering van de nieuwe wet. Albeda had al toegezegd haast te zullen maken met de invoering in fases van de wet. De bewindsman gaat ervan uit dat binnen een termijn van acht jaar de arbeidsinspectie zodanig kan zijn gereorganiseerd dat de nale ving van de nieuwe bepalingen kan worden gecontroleerd. Voor de PvdA gaat dat niet snel ge noeg: de socialisten stelden per motie voor de invoering te ver snellen tot v(jf jaar. Een Kamer meerderheid wees dit echter af. Waspeen All per kist 14,50-29,60, Waspeen BI per kist 22,- - 31,70, Waspeen Bil per kist 10,20-15,70, Waspeen Cl per kist 17,20-17,60, Waspeen CII per kist 7,70-16,00, Aanvoer 72 ton. Radijs bos II 0,11-0,20, Sla natuur I 0,19, Sla natuur II 0,04-0,12, Peterselie krul 0,50, Selderij 0,39, Bloemkool 6 per bak I 1,90-2,11, Bloemkool 8 I per bak 1,49, Bloemkool 811 per bak 0,70, Bloemkool 12 I per bak 0,37-0,87. Werktijdverkorting vestiging Ford in Nederland en België O AMSTERDAM (ANP)- De directie van Ford Nederland heeft besloten om gedurende de maand juni één dag per week het in elkaar zetten te stoppen van de Ford Transit. Het teruglopen van de orders voor deze wagen is daarvan de oorzaak, aldus gisteren een woordvoerder van het bedrijf. Volgens de woordvoerder worden de salarissen voorlopig ge heel doorbetaald door het bedrijf, aangezien men hoopt dat het aantal orders voor de Transit binnenkort weer zal stijgen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal Ford waarschijnlijk bij het ministerie van sociale zaken een vergunning gaan aanvragen voor werktijdverkorting, aldus de woordvoerder. Bij de werktijdverkorting in juni zullen minimaal 120 en maximaal 430 mensen betrokken zijn. aldus Ford Nederland. Bij de Fordbedrijven in het Belgische Genk zullen tussen 9 en 13 juni 7700 arbeiders en van 16 juni tot 24 juli 3850 arbeiders tijdelijk werkloos zijn. Op dat moment begint de bedrijfsvakantic cn dan zal de totale produktie enkele weken stil liggen. De EG als alcohol exporteur BRUSSEL (ANP) - De Europe se gemeenschap heeft in het afgelopen jaar 650.504 ton al coholhoudende dranken naar derde-landen uitge voerd. Dat was voor een waarde van ruim 3,77 mil jard gulden. De EG-commis- sie in Brussel heeft dat mee gedeeld in antwoord op een schriftelijke vraag uit het Europese parlement. Er werd ondermeer 416.658 ton whisky uitgevoerd en 117.662 ton cognac. Aan li keuren ging er 87.922 ton de EG-grens over. Verder werd er 41.606 ton gin, 3.997 ton rum, 1.725 ton wodka en 984 alcoholhoudende drank op fruitbasis geëxporteerd. 128,00 89,80 101,00 182.00 346,00 V«cr!iud. 13,50 13,70 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM - De markt gaf van daag een overwegend (listig beeld te zien, waarbij verliezen cn winsten elkaar goed in evenwicht hielden. Belangstelling bestond voor KLM, Gist-Brocades en Enma, terwijl de banken, Nedl- loyd en Elsevier zwakker in de markt lagen. De beurs tobt n<>L stimulan- reet gaat de ;inig uit getipt, maar na een openu 68,50 staken winstnemir kop op en rond kwart o werd f 67,50 betaald, wat r tijd bijna een rijksdaald was dan gisteren. Kon. Olie lag rond de 161 en dit betekende een winst van 80 cent. Unilever liet het afweten en op 109,70 be droeg het verlies 60 cent. Aandelen Gist-Brocades waren flink in trek en bij oplopende n>> teringen werd 1.20 meer betaald op 29. Van de verzekerings waarden trok Ennia enige be langstelling en op 136,50 werd een winst in de wacht gesleept van 1,50.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27