P.A.S. HIFI 1984 gericht gaat door, het oog op 79,- Edward Kennedy Voor een politiek grafschrift is het te vroeg KOMPLEET 1695,- Garage Pöot B.V. i DONDERDAG 29 MEI 1980 VARIA PAGINA 23 G-Keur Occasions. 3 Maanden volledige Garantie op onderdelen en arbeidsloon zonder kilometerbeperking. Pelikaanstraat 25, Leiden met ruime parkeergelegenheid. Multiplanl Uitzendorganisatie dames Gkjndermode vijf-meiplein - leiden Chr. Scholengemeenschap „De Viersprong" Jan v. Brakelstraat 38, Katwijk aan Zee, telefoon 01718-13256 Gevraagd per 11 augustus a.s. assistente voor de huishoudster voor de schoolhuishouding (volledige dagtaak). Salaris volgens rijksregeling Leeftijd: max 40 |aar Prot. Chr. levensovertuiging Reeds eerder ingezonden sollicitaties blijven in behande ling. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de direktrice mw. G. G. Zimmerman. Waarom? Als bewaker van De mocratische democratisch er fgoed, zeggen sommigen, als de vaandeldrager van de tra dities, die altijd verder wilden reiken dan eenvoudig kapita listisch winstbejag in de schutkleuren van sociale be wogenheid. Nieuwe kansen, nieuwe grenzen Dat waren de uitdagingen aan Amerika waarmee de Democraten in de strijd gingen die zij keer op keer konden bekronen met een rechtvaardiger verdeling van onmiskenbare welvaart. Don Quichotte Zeker in het huidige tijdsge wricht, dat Amerika heeft vervreemd van zijn bondge noten, dat begrotingen ver eist die in evenwicht zijn en meer inspanningen voor de fensie, alsmede minder over heidsuitgaven, dat ogen schijnlijk Edward Kennedy met zijn sociale programma's tot een Don Quichotte. En als dat herkend wordt, ligt daar mee het falen van de politicus vast die immer heet te streven naar een compromis dat zijn integriteit intact laat en daar om niet onder de noemer van opportunisme kan worden gebracht. Een Don Quichotte is geen politicus en als Ken nedy in die rol verliest, komt zelfs zijn respectabele status, als senator in het geding. Geen Don Quichotte dus, maar een tegenwicht. Drogredenen Er is vrijwel geen kans dat Ken-' nedy, zelfs al zou hij in Cali- fornië bijvoorbeeld winnen, tijdens Democratische de mocratische conventie een revolte tegen Carter en het hele partij-apparaat zou kun nen ontketenen. De roergan ger woont in het Witte Huis, waar hij voornamelijk zwijg zaam is gebleven om variëteit varihöeit van drogredenen, die te maken hadden met bui tenlandse crises van vooral eigen maaksel. Want niet al leen speelt daarbij een rol het feit dat Iran Amerikanen gij zelt en de Russen Afghanis tan bezet houden, maar ook de Amerikaanse reactie op deze gebeurtenissen. Wat Kennedy steeds heeft na gestreefd. is een debat met Carter. Deze op zijn beurt heeft dit debat ontweken en dat mag. Wat Kennedy nu nog kan bewegen, is de kans om zo n debat dan maar te laten losbranden tijdens Democra tische democratische con ventie. De discussie is dan meer erezaak ered)aak dan een element van praktische politiek. Toch is Kennedy een praktisch politicus en hij weet dat dit streven door sommigen als zelfbevredi ging zal worden beschouwd, meer dan zelfrechtvaardiging ing. Daarom moet er nog een andere reden zijn. Betekent de omstandigheid dat Kennedy in 1980 de verliezer is in zijn eerste verkiezings campagne voor het Witte Huis, dat voor hem nu een politiek grafschrift moet worden geschreven? Ver dwijnt Kennedy, nog slechts schaars opgemerkt, voorgoed naar de Senaat? Zoals Hubert Humphrey daar aan zijn eind is gekomen, in die eindeloze grafkamer van politieke am bities van hoger orde? Doorzetten Het staat te bezien. Anno 1984 zal Democratische partij pra- tij van Carter verlost zijn, mocht deze de verkiezingen winnen, hetgeen nog steeds waarschijnlijk is, alle opinie peilingen van dit moment ten spijt. Dan ook zullen de De mocraten een nieuwe kandi daat moeten leveren uit een reservoir waaruit de walm van uitputting al omhoog kruipt. Kennedy's doorzetten garandeert hem een organisa tie over vier jaar, en de be trekkelijke zekerheid dat alle onaangename zaken, zoals die zijn gezegd over Chappa- quid Dick, zijn huwelijk en zijn examenfraude in Har vard, dan niet wederom kun nen worden opgevoerd. In dat licht bezien voert Kennedy nu campagne voor 1984. En voor een politiek grafschrift is het dan ook te IllclBUBlBliF. Omdat't bij HiFi zo nauw luistert AUDIO-RACK I kompleet met: direct-drive draaitafel met verlichte stroboscoop en afslag versterker 2x25 watt Sin en 2x40 watt Mv. Tuner met gyro toutch tuning en muting cassette-deck met dolby en chromdjoxid schakeling metalen audio-rack met handvaten. gratis afleveren en speelklaar monteren Kort samengevat heeft zich, zo ongeveer sedert november 1979, het volgende afge speeld: Kennedy, in de opi niepeilingen oppermachtig, overlegt met zijn familie en besluit onder zware druk van Democraten die Carter niet meer willen, een gooi te doen naar het presidentschap. Car ters gebrekkig „leiderschap" is de eerste kaart die hij speelt, terwijl hij aanmerke lijk rechts van zijn eigen libe rale veste van start gaat. Kennedy houdt er de reputatie aan over een politiek oppor tunist te zijn, omdat hij in het politiek patroon van de VS, waar thans rechts de kleuren worden ingevuld, niet past. Chappaquid Dick, de dood van een secretaresse in Ken nedy's na een feestje te water geraakte auto, blijkt niet uit het geheugen te zijn geraakt. Het wordt Kennedy nog steeds aangerekend dat hij in paniek, het ongeval niet on middellijk aan de politie meldde. Zijn huwelijk gaat over de tong. Hem wordt een zwak karakter aangewre- Geweten Bovendien komt Carter ineens weer boven drijven na de cri ses die zich rond Iran en Af ghanistan ontwikkelen: Amerika schaart zich rond de vlag. Voor enige tijd althans. Kennedy raakt snel op hope loze afstand in de wedloop naar de kandidatuur en scha kelt terug naar zijn vertrouw de standpunten. Werpt zich op zelfs, als het geweten van de Democratische partij, de partij van de barmhartigheid, de pleegzuster van de maat schappelijk minderbedeel den, die onder Carters leiding naar rechts is afgezwenkt: a) omdat Carter daar van nature meer thuis hoort, al zijn men selijke bewogenheid ten spijt; b) omdat de rechtse Reagan wind uit de zeilen moet wor den genomen. Kortom: qua politiek opportu nisme ontlopen Carter en Kennedy elkaar nauwelijks en het staat reeds onomstote lijk vast dat, alle christelijke wedergeboorten ten spijt, wederom geen heiland zich aan het zware kruis van het presidentschap van de VS zal laten nagelen. Bevrijd Met Carter op weg naar nieuwe dieptepunten en Kennedy bevrijd van de beperkingen waarmee een succesvol kan didaat moet rekenen, stre vend naar nieuwe hoogtepun Edward Kennedy: opportunisme ten in zijn kandidatuur, blijkt het begin van de campagne fataal te zijn geweest. Gege- veivde bestaande achterstand kiezen de mannen en vrou wen die de partijorganisatie haar wortels schenken, eieren voor hun geld: zij blijven voor Carter stemmen en het aantal gedelegeerden dat zich niet wenst te binden aan welke kandidaat dan ook, groeit. Wat vooral overblijft, is het on miskenbare failliet van een kiesstelsel. Niet alleen laat het toe dat een president wordt aangewezen die een minderheid van de bevolking vertegenwoordigt, Kennelijk biedt het geen garantie voor kwaliteit. Zo ongeveer de helft van de stemmende belt king blijkt niet tevreden met Reagan en Carter als voor naamste kandidaten. En Kennedy blijft hameren, zo als in een televisie-spot voor Californië: „Als u een keus wilt in november, is er nu één èèn keuze: Kennedy". Doel Het kan niet meer helpen. De mocratische democratische partij heeft de trotse nek ge bogen onder de zweep die te Washington volgens de regels van de politieke straatvech ters worden gehanteerd. Dat wil zeggen: niet allure telt, noch stijl, maar het doel hei ligt de middelen. En toch blijft Kennedy kandidaat. f Rover 3500 5-bak 1979 f Princess 2000 HL 1979 4 Toyota Celica 2000 ST liftback 1979 G Triumph Spitfire hardtop 1979 F Rover 3500 autom1978 f Rover 2600 autom1978 A Ford Taunus 1600 L 4-drs1978 A Allegro SilverArrow 1978 r Mini 850/1000/1100 Spec'76/77 f Allegro station 1976 Triumph 2500 autom1977 a Allegro 1100/1300/1300 Spec. 75/76/77/78 J Citroën GS Club 1977 f Marina 1300 4-deurs 1977 Princess 2200 HLS autom1976 A Fiat 131 station 1976 Ford Escort 1300 1976 f Openingstijden van maandag t/m vrijdag f 9.00-18.00. Zaterdags 10.00-17.00. 900 m2 showroom Hoofdstraat 104-106. Val- t kenburg (Z.H.). Tel. 01718-16947. Lammenschansweg 132. Leiden. Tel. 'Bij diverse relaties in de omgeving van Leiden hebben wij volop plaatsingsmogelijkheden voor ervaren typistes Nederlands en moderne talen (vooral Engels en Frans). Het werk is voor hele dagen. UIT ONZE MODAMIE-KOLLEKTIE Khaki laat zich deze zomer knap combineren met vrolijke pasteltinten. Vakantie mode voor vrouwen met een eigen persoonlijkheid. Supersnel in de katoenen overall, natuurlijk met veel ritsen als speelse, modieuze details. UX Maten 36 t/m 42. Ö\J) Geraffineerd-nonchalant in de deux-pièces met gestreept shirt en spaghettibandjes, dit jasje heeft oprolbare mouwen en borstzakjes. De doorknooprok 2 zakken, in khaki-aqua en khaki-cerise. Maten 38 t/m 44 Uitbundig in de polyester/ Jeugdig m de nieuwe katoenen viscose blouse met m pantalon met ritsen Hawaï dessin. enklepzakken Maten 36 t/m 44. Wi Maten 36 t/m 40. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Edward Kennedy blijkt een hard nekkig tegenstrever van president Carter in diens pogingen voor een tweede termijn in het Witte Huis te worden gekozen. Niet zoals de republikein Geor ge Bush werpt hij net voor de laatste ronde de hand doek in de ring - integendeel, Kennedy is als de bokser, die zichzelf steeds weer van het canvas op raapt, steeds opnieuw bij het luiden van de bel van zijn kruk komt en klaar gaat staan voor een nieuwe afstraffing, zonder enig uitzicht op winst. Naar menselijke berekening heeft dat geen zin, doch voor Kennedy met het machtige, altijd krap in het jasje passende torso, schuilt de winst kennelijk elders dan in de fraaie plattelandswoning die de president der Verenigde Staten ambtshalve mag betrek ken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23