VAN (/FFEifi tO™60% KmiNG. Onderzoek woonsituatie buitenlandse werknemers Nederlandse films: meer geld van rijk 'Opvang voor slachtoffers verkrachting moet beter' Wiegel wil stapsgewijze herindeling provincies Nieuw op de boekenplank Beroep op Bonders: vooral niet vluchten Vanaf zaterdag is het opruimen DONDERDAG 29 MEI 1980 varia; PAGINA 21 DEN HAAG (GPD) - Er komt meer geld be schikbaar voor artis tiek waardevolle Ne derlandse films. Minis ter Gardeniers van crm zal daartoe met ingang van 1981 de subsidiëring verhogen van het Produktie- fonds voor Nederland se Films, waarin ook de Nederlandse Bio scoopbond in beschei den mate bij draagt. Daarnaast zal er een speciale begrotingspost komen voor de subsidiëring van lange 16 mm-films met een maat schappelijke verwezenlijken, wejke vooral in filmhuizen en culturele centra (het zoge naamde „alternatieve cir cuit") gedraaid worden. De omroeporganisaties moeten het filmbedrijf financieel gaan steunen. Dit staat in een brief van me vrouw Gardeniers aan de Tweede Kamer, waarin zij een schets geeft van enige be leidsombuigingen ten aan zien van de film, die zij de komende jaren van plan is te realiseren. Een belangrijk uitgangspunt voor de minis-, ter is dat de Nederlandse film herkenbaar moet zijn en ont wikkelingen binnen onze sa menleving moet laten zien. Alleen dan kan een noodza kelijke aanvulling op het aanbod van - in het algemeen zeer commerciële - buiten landse produkties tot stand komen. Vervlakking moet te Minister Gardeniers ...film moet herkenbaar zijn.., allen tijde worden tegenge gaan. Een geregelde produktie van hoofdfilms in Nederland is volgens de bewindsvrouw niet mogelijk zonder een garantie of andere dekking van het financiële risico. Dat deze dekking tot dusver wordt verstrekt door het Pro- duktiefonds, dat mede uit commerciële overwegingen films produceert, vindt me vrouw Gardeniers verant woord. Maar zij vindt wel dat deze gesubsidieerde films achterblijven in artistieke kwaliteit. Waarschuwend voegt zij daar aan toe dat filmkunst die geen kwaliteit bezit, deze naam ei genlijk niet waard is en om die reden buiten de zorg van de overheid zou moeten val len. Aan de andere kant zegt de minister zich ervan bewust te zijn dat commerciële, kwa litatief vaak ondermaatse produkties de vervaardiging van artistiek waardevolle films mogelijk maken. Minister Gardeniers wil niet wachten op de uitkomsten van de discussies over het Plan Filmcentrum, maar nu alvast enkele maatregelen nemen, die corresponderen met het eertijds uitgebrachte advies van de Raad voor de Kunst. Zij wil dat de bijdrage van het Produktiefonds voor artistiek waardevolle films tot 90 procent van de produktie- kosten (Nu 60 procent) wordt verhoogd. Éénderde deel van de totale subsidie aan het Produktiefonds (afkomstig dus van crm en de Bioscoop bond) moet met ingang van 1981 bestemd worden voor de bevordering van deze catego rie films. Daardoor zouden per jaar drie a vier van deze films gesubsidieerd kunnen worden. Er zal uiteraard wel een nadere omschrijving van het begrip „artistiek waarde vol" moeten komen. CRM zal ervoor zorgen dat het Produktiefonds meer geld krijgt, maar dan zal ook de Bioscoopbond royaler dan nu uit de bus moeten komen. Dat de bijdrage van de omroep in de produktiekosten van Ne derlandstalige films zou moe ten worden verhoogd, acht de bewindsvrouw een wenselij ke en ook mogelijke zaak, maar de betrokkenheid van de zendgemachtigden zal be slist binnen de grenzen van de Omroepwet moeten blijven. De samenwerking zal bij voorbeeld niet zo intensief mogen zijn, dat de omroep zou gaan meewerken aan het maken van winst door der den. Er zal een werkgroep worden ingesteld, die gaat bekijken hoe de omroep en het Produktiefonds kunnen samenwerken. Tenslotte zullen binnen de filmbegroting van CRM de prioriteiten zo worden gelegd dat met ingang van 1981 één derde deel van de middelen voor de produktie van lange 16 mm-films zal worden be stemd. Omdat de minister zeer veel waarde aan deze films hecht, zal de subsidië ring de komende jaren in principe zelfs nog worden uitgebreid. Toezegging Brokx na stevige kritiek Do O O DEN HAAG (GPD) - Nog deze zomer zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld naar de positie van buiten landse werknemers op de woningmarkt. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) zegd. De staatssecretaris reageerde daarmee op de kritiek die vanuit de Tweede Kamer kwam tijdens een uitgebreide commissiever gadering over de huisvesting van buitenlandse werknemers. Vrij wel alle fracties verweten de be windsman dat hij tot dusver wei nig concrete stappen heeft on dernomen om de woningnood onder de gastarbeiders te leni gen. Brokx stelde, dat dergelijke maatregelen pas kunnen worden verwacht in het kader van de be leidsvoornemens zoals die zullen voorkomen in de Minderheden- nota. Deze nota, waarin de rege ring een samenhangend beleid ten aanzien van alle culturele minderheidsgroepen zal schet sen, zal eind dit jaar gereed ko- Wel kon de bewindsman toezeg gen. dat er iets zal worden gedaan om het aantal grote huizen voor gezinnen met acht personen en meer, uit te breiden. In dat ver band denkt Brokx aan maatre gelen die het samenvoegen van twee woningen vergemakkelij ken. Verhuispremie Als het budgettair mogelijk blijkt, zal in 1981 een verhuis premie worden ingesteld voor mensen die willen vertrekken uit een huis dat naast een ander al leegstaande woning staat, zo stelde de staatssecretaris De staatssecretaris voelt er niets voor een 5-procentsregeling in te stellen, waarbij de gemeenten verplicht worden een gedeelte heeft dat gisteren toege- van de wonineen ter beschikking te stellen aan buitenlandse werk nemers. Zo'n regeling werd enige jaren geleden ingesteld toen de grote stroom Surinamers naar ons land kwam. Vrees „Als een 5-procentsregeling zou worden ingesteld, zou dat bij de gemeenten het misverstand kunnen wekken dat ze verder niets behoeven te doen", zo bear gumenteerde Brokx dat. Boven dien vreest hij spanningen tussen minderheden en autochtone be woners als de minderheden makkelijker aan woningen zou den komen dan de oorspronke lijke bevolking. Consequentie van dit standpunt is, aldus de staatssecretaris, dat voor buitenlandse werknemers geen aparte behuizingen zullen worden gecreëerd. „Dat zou het Mr. Brokx anderszijn van deze groep men sen accentueren, en daarmee dis criminatie in de hand werken", aldus Brokx. "Moxissault's Snoeiboek". G.E. Brink. Uitg. Moussault. Prijs f37,50. J Een boek vol aanwijzingen om door middel van de juiste snoeimethode een betere groei en bloei van houtach tige gewassen te krijgen. "De oude dame van het Loo" en "De Oranjes in de negentiende eeuw". Beide boekjes van de hand van Fred. J. Lammers. Uitg. Hollan- dia. Prijs f 14,50. 'De oude dame van het Loo', de titel zegt het al, is een biografie over koningin Wilhelmina. Korte biografieën over de Oranjes die na de stadhouders kwa men, vindt men in 'De Oranjes in de negentiende eeuw'. "Het hardlopers dagboek". James F. Fix. Uitg. De Kern. Prijs 16,50. In het in ringband gevatte boek zijn 52 schema's opgenomen waarin op elke dag van de week genoteerd kan wor den welke afstand is afgelegd en. in welke tijd. "De koningin in Londen". M.H. Brave- Maks. Uitg. Walburg. Prijs 29,50. Mevr. Brave-Maks, destijds werkzaam op het secretariaat van koningin Wil helmina en later secretaresse van prins Bernhard, roept uit persoonlijke ervaring een boeiend beeld op van de vijfjaren die koningin Wilhelmina tij dens de Tweede Wereldoorlog nood gedwongen in Londense ballingschap doorbracht. Dreesinann. Bekende Nederlandse schrijvers kijken terug op hun jeugd. Sociale roman. Hoofdfi, taaibewerker die zijn ontslag krijgt en - tegen zijn verwachting in - geen nieuwe baan kan vinden. "Het schotschrift"Stefan Heym. Uitg. Het Wereldvenster. Prijs j 24,50 De Oostduitse schrijver Stefan Heym maakte van het in 1702 in Londen ver schenen pamflet 'De kortste metten met den dissenters' een geraffineerde satire. Dissenters zijn onorthodoxe Engelse protestanten en 'de kortste metten met hen' houdt in: ze eenvou dig afslachten. Stevaf Heym is niet geliefd bij de DDR-censuur. "Slachtoffers van Jalta". Nicolay Tol stoy. Uitg. Het Spectrum. Prijs 27.50. Drie miljoen Russische krijgsgevange nen en dwangarbeiders (het restant van acht miljoen mensen - de meesten vielen ten offer aan de hongerdood) - werden na de Tweede Wereldoorlog uit de door de Duitsers bezette gebie den teruggevoerd naar de Sowjet- Unie. Tallozen kwamen terecht in sla venkampen of pleegden zelfmoord, want Stalin beschouwde de repatrian ten als collaborateurs of verraders. "De Watergeuzen". Dr. J.CA. de Meij. uitg. Unieboek. Prijs f 24S0 Wie of wat waren de Watergeuzen: pira ten of bevrijders? Dr. J.C.A. de Meij schetst een fascinerend beeld van een kleurrijke periode uit onze vaderland se geschiedenis. "Inmaken en Diepvriezen' Olive Odell. Uitg. Ideeboek. Prijs I 32JS0. Allerlei nuttige informatie en recepten voor het inmaken en diepvriezen. UTRECHT (ANP) - De in 1979 in Utrecht opgerichte werkgroep "Opvang van slachtoffers van seksueel geweld" gaat met een omvangrijke publiciteitscam pagne trachten, verkrachte of aangerande vrouwen ertoe te bewegen om aangifte te doen bij de politie en hulp te zoeken. Vol gens de werkgroep blijven nog te veel vrouwen alleen rondlopen met de ervaring van seksueel ge weld, wat leidt tot angsten en fru straties. Vier hulpverlenende in stanties in Utrecht zullen voor taan dag en nacht bereikbaar zijn voor vrouwen, die het slachtoffer zijn geworden van seksueel ge weld. Op scholen, in ziekenhuizen, in buurt- en wijkcentra, onder huis artsen, apothekers en advocaten worden affiches, folders en stic kers verspreid waarmee slachtof fers van verkrachting en aanran ding worden opgeroepen toch vooral niet alleen met hun erva ringen te blijven rondlopen. De werkgroep wil daarmee bereiken dat de drempel om over ver krachting en aanranding te pra ten (en om bij de politie daarvan aangifte te doen) lager wordt. Alleen op die manier kan het probleem worden aangepakt, te- wijl de werkgroep meent dat een slachtoffer van seksueel geweld gebaat is bij hulp. Dat is volgens de werkgroep niet alleen van be lang in verband met medische zorg (bijvoorbeeld bij verwon ding, zwangerschap of geslachts ziekte), maar ook in verband met de geestelijke verwerking van het gebeurde. De werkgroep "opvang slachtof fers seksueel geweld'' is een sa menwerkingsverband van de Utrechtse zedenpolitie, de stich ting korrelatie, de telefonische hulpdienst, de groep gen verkrachting, de afdeling gy naecologie van het Utrechtse academisch ziekenhuis, de NVSH, het jongeren advies cen trum, de groep Blijf van m'n Lijf en de Utrechtse GGD. Ook doen enkele huisartsen mee, terwijl er bovendien contacten zijn gelegd met justitie en met de politie in de Utrechtse regio. De werkgroep heeft gisteren een handleiding voor hulpverleners bij de opvang van slachtoffers van seksueel geweld gepubli ceerd, waarin onder andere uit de doeken wordt gedaan welke ge voelens een vrouw na aanranding of verkrachting beheersen, hoe zij die ervaringen verwerkt, wel ke instanties hulp kunnen bieden en wat haar te wachten staat als ze contact zoekt met een arts, met de politie en (daarna) met justitie. DEN HAAG (GPD) - De provin ciale herindeling zal stapsgewijs worden doorgevoerd. Voorlopig wil minister Wiegel (binnenland se zaken) niet verde'r gaan dan de vorming van provincies in Rijn mond en Twente. Daarnaast komt hij mogelijk nog dit jaar met een voorstel over de indeling van de Zuidelijke IJsselmeer- polders. De Tweede Kamer is het in meerderheid met deze voor stellen eens. De bewindsman legde gisteren zijn plannen op tafel tijdens een ge sprek met de vaste kamercom missie voor binnenlandse zaken. Het was de eerste commissiever gadering („mondeling overleg" in parlementaire taal), die in het openbaar gehouden werd onder de nieuwe regels. Naast de pers woonden ook vertegenwoordi gers van verschillende kandi daat-provincies het overleg bu Volgens Wiegel - daarbij gesteund door vertegenwoordigers van alle partijen behalve de PvdA - moet de eventuele provinciale herin deling het sluitstuk zijn van een herverdeling van de taken over de drie bestuurslagen; rijk, pro vincies en gemeenten. Ook de gemeentelijke herindeling en de decentralisatie van wat nu nog rijkstaken zijn, spelen bij de uit eindelijke provinciale indeling een belangrijke rol. Uiterlijk in september wil Wiegel met nadere voorstellen komen voor de verdeling van de taken over de verschillende bestuur slagen. Dan komt hij ook met een nieuwe wet op de gemeenschap pelijke regelingen, voor samen werking tussen de gemeenten in een bepaalde regio. Zo spoedig mogelijk daarna wil hij een wetsontwerp indienen waar bij Rijnmond wordt aangewezen als een nieuwe provincie. Gelijk tijdig met de indiening van dit wetsontwerp zal Wiegel het inde lingsplan van het vorige kabinet intrekken. Zoals bekend had het kabinet-Den Uyl gekozen voor 24 WêÊêM i provincies. De snelheid waarmee het Rijn mond-ontwerp zal worden inge diend, hangt vooral af van de be sprekingen met de andere depar tementen. Vooral het ministerie van financiën heeft hierbij een stevige vinger in de pap, omdat de vorming van een nieuwe pro vincie ongeveer dertig miljoen gulden zal kosten. Schelling: Niet ten koste van alles koopkracht handhaven NOORDWIJKERHOUT (ANP) - De Voedingsbond FNV wil niet ten koste van alles de koopkracht op het huidige peil trachten te handhaven. Een deel ervan inleveren voor meer werkgelegenheid is mogelijk, maar dan wil deze bond wel "waar voor zijn geld zien", zoals voorzitter C. Schelling het noemde op de eerste dag van het tweedaag se fusie-congres van zijn bond, gisteren in Noordwij- kerhout. Op dit congres wordt de Voedingsbond FNV - als eerste bond van de FNV - geheel één; de NKV- en NW- delen behoren dan officieel tot het verleden. We willen pas betalen als de werkgelegenheid over de toonbank gaat zo betoogde Schelling. Hij stelde dat be drijfstakken die werk ver schaffen best de moeite waard zijn voor het inleveren van koopkracht. Dit alles moet volgens hem gekoppeld worden aan voorwaarden op het gebied van de inkomens verdeling, afroming van su perwinsten, meer zeggen schap over het neerzetten of ontmantelen van machines en bedrijven en een betere verdeling van de beschikbare arbeid. Straatvoetbal eindigt met dodelijke val UTRECHT (ANP) - Een partijtje straatvoetbal in Utrecht is geëin digd met de dood van de 71-jarige W. Smit. De bejaarde man raakte met voetballende jongelui aan het vechten, nadat er een bal te gen zijn auto was géschopt. Hij had daarvoor al enkele waar schuwingen uitgedeeld. Bij die vechtpartij viel Smit met zijn hoofd op de stoeprand. Hij over leed in het academisch zieken huis in Utrecht, waar hij met een schedelbasisfractuur was opge- RUPPERT VRAAGT ONTSLAG ALS LID RAAD VAN STATE Dr. M. Ruppert DEN HAAG (ANP) - De vice-presi dent van de Raad van State. dr. M. Ruppert, heeft aan koningin Bea trix ontslag uit zijn functie ge vraagd per 1 oktober 1980. Dr. Ruppert is van oordeel, dat zijn tijd om dit ambt neer te leggen is gekomen. Hij meent voorts, dat de functie van vice-president dermate zwaar geworden is, dat het naar zijn op vatting in het belang van de Raad dat een jongere die Ruppert is 27 jaar bestuurder van de christelijke vakbeweging ge weest, waarvan 12 jaar als voor zitter van het CNV. Vervolgens was hij 14jaarlidvandeRaad van State en daarna zeven jaar vice- president van dit college. irdt 1 september 198069 Met toestemming van Geref. Bond. De Zwolse predi kant L. J. Geluk heeft gisteren in een jaarrede tijdens de jaarver gadering van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk ge zegd, dat deze kerk steeds meer vervreemdt van de „gerefor meerde belijdenis". De bijbel wordt op zoveel verschillende manieren uitgelegd, dat men be zig is de bijbel zelf kwijt te raken, meende de voorzitter van de bond. Ieder denkt erin te kunnen lezen wat goed is in zijn ogen. Ideologieën overheersen de uit leg. Het gezag van de Schrift wordt nog aanvaard voorzover het te pas komt. Toch deed ds. Geluk op de Bonders een beroep om de kerk niet te la ten voor wat zij is en niet in eigen organisatie te vluchten. „Het is onze kerk en wij blijven haar lief hebben". De predikant vroeg de ambtsdragers, hun plaats in de ambtelijke vergaderingen van de kerk en op moeilijke posten trouw in te nemen. Geen stap Ds. K. Exalto uit Benthuizen sprak op deze jaarvergadering over „Kerk in meervoud". Hij noemde het bestaan van richtingen in de Hervormde Kerk op zichzelf een onoplosbaar probleem, „tenzij de kerk terugkeert tot haar belyde- Men heeft het tegenwoordig over „pluraliteit", kerk in het meer voud. Vroeger zag men de rich tingen in de kerk als een histo risch gegroeid verschijnsel, nu wordt het een wet om naar te le ven, aldus Exalto. Met „plurali teit" wordt hetzelfde bedoeld als met „modaliteiten" en „modali teiten" zijn de richtingen van vroeger. „Wij zijn in feite geen stap verder dan in 1945 of in 1951 toen de nieuwe kerkorde werd ingevoerd". „Normloze plurali teit is de ontbinding van de kerk. Er zijn er genoeg die zo'n plurali teit begeren". „Wij zullen ons door dat nieuwe begrip niet mo gen laten verschalken", waar schuwde drs. Exalto. Meegedeeld werd, dat de Geref. Bond een dringend beroep op het moderamen (bestuur) van de synode heeft gedaan om bij het zoeken naar een opvolger voor dr. Albert van den Heuvel als se cretaris-generaal van de kerk uit te zien naar iemand die de kerk van harte dient, haar van binnenuit goed kent en samen bindend werkzaam wil zijn. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Hazerswoude E. Bouman Heer- de, te Sint Pancras (NH) G. H. N. Germans Houtrijk en Polanen en Vijfhuizen, te Maartensdijk L. H. Oosten Wouterswoude, te Rijs- sen J. Maasland Barneveld; aan genomen naar Houten (U.), her vormde deelgemeente Open Hof, in samenwerking met de gere formeerde kerk, J. M. de Meij Alkmaar; bedankt voor Strijen J. Pronk Marken. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Emmen H. A. F. M. Bosscha Oost- en West-Souburg, naar Heerenveen H. H. Wind, le- gerpredikant te Ermelo. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Vollenhove J. C. Post Schildwolde; aange nomen naar Axel (Z.) J. Borg- dorff. Alphen aan den Rijn - Bodegra ven: bedankt voor Bergcntheim C. Bijl Groningen-Noord Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Middelharnis A. Baars, Urk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Aalburg E. Venema Drachten, voor Rotterdam- Zuidwijk D. Rietdijk Vlaardin- Ken. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland: bedankt voor IJssel- muiden J. de Groot Rijsm n Ds. Poort. Het bestuur van de Re formatorische Politieke Federa tie heeft de federatieraad voorge steld, de bekende hervormde oud-legerpredikant J. J. Poort e 'i: i-i wijki.i.in te wij/.-n els lijst trekker voor de volgend jaar te houden kamerverkiezingen. De federatieraad moet zaterdag in Putten over dit voorstel beslis sen. Ds. Poort is 51 jaar. Hij is, evenals ds. Abma van de SGP. lid van de Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk. Voordat hy in het leger ging, was hij achtereenvol gens predikant in Oudenbosch en Kamerik.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21