Atletiektop krijgt k voor Moskou RENÉ KOPPERT IMPONEERT Dauphine Liberé: wandelen geblazen Joke v. Be li se kom in kwartfinales Jimmy Connors ontsnapt aan nederlaag 'Knecht' Bertin wint in Giro Nieuwe leider in klassement van Olympia's Ronde DONDERDAG 29 MEI 1980 LECCO (ANP) - De Fransman Yvon Bertin, een knecht van Bernard Hinault heeft de twaalf de etappe in de Giro gewonnen, maar belangrijker was dat Silva- no Contini door pech 22 secon den verloor. Op de laatste 1200 meter voor de aankomst in Lecco kwam de nummer twee van het algemeen klassement ten val en verloor daarmee kostbare secon den. Nog groter was het verlies voor de winnaar van het afgelopen jaar, de Italiaan Giuseppe Saronni. Op het moment dat de beslissende ontsnapping tot stand kwam, met in de groep van 23 renners de fa vorieten, kreeg Saronni een lekke band. Het lukte hem niet meer met de steun van enkele ploeg- makkers het gat te dichten. Het resultaat: een achterstand van 1.16 op zijn rivalen, waardoor hij in de algemene rangschikking nu 6.12 achterstand heeft op leider Roberto Visentini. Het gat met zijn voornaamste tegenstrever, Bernard Hinault, groeide tot 3.14. Zijn rol in deze editie van de Giro lijkt te zijn uitgespeeld. Voor het overige veranderde er niet veel in de top van het klassement. Moser en Hinault hadden in de kopgroep, die 25 kilometer voor de aankomstlijn tot stand was gekomen, de steun van vier ploeggenoten. De uitslag van de twaalfde etappe over 203 kilometer van Villapiana naar Lecco is: 1. Bertin (Fra) 5.40.29 (gem. 35, 772 km/ u), 2. Moser (Ita), 3. Mantovani (Ita), 4. Martinelli (Ita). Het algemeen klassement luidt na de twaalfde etappe als volgt 1. Visentini (Ita) 56 uur 33 min 20 sec., 2. Contini (Ita) op 1.06, 3. Ruperez (Spa) op 1.22, 4. Panizza (Ita) op 1.53, 5. Battaglin (Ita) op 2.13, 6. Schmutz (Zwi) op 2.56, 7. Hinault (Fra) op 2.58. ST. ETIENNE (ANP) - Een sprintzege van de Belg Gui- do van Calster en een eenza me vlucht van de Fransman Pascal Simon over 23 kilo meter waren de enige wa penfeiten in de tweede - lan ge - etappe van het criterium Dauphine Liberé. Na de dub bele etappe van dinsdag, een rit in lijn en daaropvolgend een ploegentijdrit, volgde gisteren een rit over 253 ki lometer van Macon naar St. Etienne. Het peloton vond het kennelijk teveel van het goede. Het overbrugde de afstand in ruim zeven uur, bijna wan delend. Met de zware Alpe netappes nog voor de boeg een logische houding, maar een niet al te slimme zet van de organisatoren, die op deze manier de levendigheid uit de koers haalden. De enige ploeg die wel wilde werken was de Franse for matie van Hennie Kuiper en Michel Laurent. Kuiper, die een matig voorseizoen wil goedmaken door in de "klei ne Ronde van Frankrijk" een goede prestatie te leveren, heeft tot nu toe niets laten zien. Beurtelings demar reerden Kuiper en Laurent, maar ver kwamen zij niet. Zodoende kwam, na een korte solo van Simon, het comple te peloton aan de finale die vrij verrassend eindigde in een overwinning van Guido van Calster. Verrassend, omdat zijn ploeggenoot Sean Kelly dit seizoen verschei dene keren sneller was ge weest. Voor de tweede ach tereenvolgende keer moest de enige Ier van het peloton genoegen nemen met de tweede plaats. In Macon was dat dinsdag ook het geval. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Van Calster (Bel) 253 km in 7 uur 7 min 59 sec. (met bonificatie 7.07,39), 2. Kelly (Ier) z.t. (7.07,49), 3. Sher- wen (Gbr), 4. Thurau (Wdl), 5. Le- geay (Fra). Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. Seznec (Fra) 12 uur 44 min 44 sec., 2. Martin (Fra) op 2 sec, 3. Van Calster (Bel) op 10 sec. 4. Ma- this (Fra) op 14 sec, 5. Levavasseur (Fra) op 16 sec, 6. Lebaud (Fra) op 18 sec, 7. Zoetemelk (Ned) op 23 sec. ARNHEM (GPD) - De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) hoopt volgende week de voorlopige voor dracht voor de Olympische Spelen van Moskou gereed te hebben. Het NOC heeft dan het laatste woord, zoals dat ook het geval is als zich in de komende weken nog nieuwe kandidaten zullen melden. Dat kan nog tot en met 15 juni, wanneer in het Zwitserse Winterthur tijdens de Westatle- thic-ontmoeting de periode wordt afgesloten waarin de atletiektop zich heeft moeten manifesteren. Nog drie weekeinden dus en nog meter aan wel degeiyk een rol te enkele midweekse wedstrijden kunnen spelen, voor die atletiektop, die haast Naast de al individueel geslaagden moet gaan maken om de ploeg nog te zien uitbreiden. Zoals de zaken er nu voorstaan zijn op ba sis van de in dit seizoen geleverde prestaties natuurlijk de mara thonlopers Gerard Nijboer en Cor Vriend zeker van een Mos kou-reis. Vorig jaar voldeden vijfkampster Sylvia Barlag, de hordenlopers Harry Schulting en Hugo Bont alsmede hoogspringer Ruud Wielart aan de NOC-limiet. Bar lag en Schulting toonden dit sei zoen al vormbehoud, hetgeen Hugo Bont vanwege een ernstige blessure niet kon. Inmiddels is de jonge Almeloér druk doende de opgelopen achterstand in te ha len. Met de ook voor Ruud Wielart gel dende eis van vormbehoud is het wat moeilijker gesteld. Outdoor kwam de Hoofddorper nog niet hoger dan 2.20 meter al toonde hij in het indoor-seizoen met 2.26 gaat er zeker ook een vier keer vierhonderd meter estafette ploeg naar Moskou, ook al op ba sis van vorig jaar in Mexico gele verde prestaties, waarna onlangs in Wales vormbehoud werd ge toond. In die ploeg dus ook Harry Schulting. de in topvorm verke rende Koen Gijsbers en in eerste instantie Hugo Bont en Marcel Klarenbeek. die vorig jaar die scherpe tijd van 3.03,18 op de klokken kregen. Met Bont is echter ook Klarenbeek - zij het lichter - geblesseerd, waardoor het extra belangrijk wordt dat de basis wordt uitge breid. In Mario Westbroek en Henk Brouwer zijn er potentiële kandidaten, zoals eigenlijk nog meer Raymond Heerenvecn dat is. De Doetinchemer mag echter zoals de zaken er nu voorstaan, alleen voor de Antillen naar Mos kou. NEEDE (GPD) - Nog maar net binnen in het peloton van de amateur-wielrenners, heeft René Koppert uit Monster de eerste daad gesteld die de hoge verwachtingen over zijn wielercarrière ondersteunen. Hij draagt, na twee dagen Olympia's Ronde van Nederland, de oranje leiderstrui waarvan hij eigenaar werd op een manier die indruk maakte en tegelijk verraste. René Koppert namelijk greep de macht op een moment dat de positie van de Russische deelnemers onaantastbaar werd geacht. Met vier renners op de eerste plaat- gespecialiseerde Russen de sen vormden de leden van de Russische A-ploeg (de geselec teerden voor de 100 kilometer ploegentijdrit op de Olympische Spelen) een hecht blok dat in theorie - vanwege de tijdrit die op het programma stond - niet kon verschuiven. Nadat in de ochten- drit Hoogeveen-Neede Oleg Logwin via de etappe-overwin ning de eerste plaats had overge nomen van zijn landgenoot Joeri Katsjirin, leek de daarop volgen de tijdrit voor de op dit onderdeel voudigste manier om op kop van het klassement te blijven. Die stelling haalde René Koppert, tot algemene verbazing, om. Weliswaar imponeerden de Russen andermaal door met de overwin ning van Wladimir Koeznetsov in de tijdrit ook de tweede dagprijs binnen te halen, maar het feit dat ze de oranjetrui verspeelden was opvallender. Overigens betekent de veranderde situatie geenszins dat ze de greep op de Ronde ver loren. Met vijf renners bij de eer- JAKAKTA (ANP) - Joke van tSeu- sekom heeft zich geplaa tsl voor de kwartfinales van het wereld kampioenschap badminton in Jakarta. Bij een temperatuur van 39 graden celcius versloeg zij gisteren de Britse Karin Bridge met 11-4.2-11,11-7. Bridge, die als zevende was ge plaatst, eiste tijdens de partij zo veel van zichzelf.dat zij na afloop flauw viel. Joke van Beusekom, die zich voor het eerst in haar car rière bij de acht sterkste speelsters ter wereld schaarde, komt in de kwartfinales uit tegen de num mer twee van de wereld, de Indo nesische Verawaty. Deze versloeg de Japanse Fumiko Tookaido met 11-2,11-0. In de beslissende fase van de strijd kreeg Joke van Beusekom geen gezelschap van Rob Ridder. Voor de Nederlandse herenkampioen was het spelen van drie partijen binnen vierentwinig uur een te zware opgave. Hij verloor met 14-17, 3-15 van de Deen Morten Frost Hansen. Hij bouwde daar bij in de eerste game een voor sprong op van 14-11, maar gaf de winst alsnog uit handen. Frost Hansen geldt als de belang rijkste Europese kandidaat voor de wereldtitel. Samen met de weer herstelde Her man Leidelmeyer deed Rob Rid der een poging de derde ronde te bereiken van het heren dubbel spel. De Britten Stevens en Tred- gett waren echter net iets sterker. De Nederlandse combinatie won de eerste game met 15-7, hield in de tweede game glijke tred tot 16-16, maar verloor de game als nog met 16-18 en werd in de derde game overspeeld: 9-15. Datzelfde lot trof het damesdubbel Joke van Beusekom/Marjan Ridder. De finalisten van de we reldkampioenschappen van drie ste tien, van wie Koeznetsov op slechts twee seconden Koppert en Pikoes op vijf seconden, zijn de" Russische deelnemers nog steeds zeer gevreesde tegenstan ders. En: de echte grote strijd moet in Olympia's Ronde nog beginnen. Door gebrek aan wind is er tot op heden geen sprake geweest van harde koers. Zowel in de eerste als de tweede etappe reden de renners onder te mooie weers omstandigheden. Er werden snelheden bereikt van rond de 55 kilometer per uur, wat elke vorm van actie uitsloot. „Pas als de wind zuidwest draait", zegt de al gemeen leider van de Ronde Joop Middelink, „zullen we spannende ontwikkelingen krij gen door het waaierrijden." Wan neer dat gebeurt, worden er van de Russen nog flinke daden ver wacht. Ze maken indruk met vele kwaliteiten, waarvan de nieuwe leider René Koppert de kracht in collectiviteit als grootste noemt. Koppert. „Ongelooflijk zoals zij voor elkaar werken. Ze rijden in geweldig teamverband". Over de precieze betekenis daarvan voor zijn positie maakte René Koppert zich nog niet druk om de uiterst eenvoudige reden dat zijn leider schap ook voor hem zelf als een grote verrassing kwam. Koppert: „Ik heb er geen seconde aan ge dacht dat dit kon gebeuren Als eerstejaars amateur won de 19- jarige student aan de TH in Delft eerder dit seizoen een klassieker („Omloop van de Glazenstad") waarmee hij zijn kwaliteiten die hij bij de junioren zo royaal eta leerde, bevestigde. Zijn succes in Olympia's Ronde betekende niet alleen een opmerkelijke gebeur tenis voor het beeld van de wed strijd. maar ook voor de plaats van Koppert in de afvaardiging naar de Olympische Spelen. Hij staat op de nominatie om als baanrenner (op beide achtervol gingsonderdelen) uitgezonden te worden. Uiteraard werd René Koppert de Nederland door de rondemiss 'in d fotograaf poseren. ,Als junior", zegt hij, „zat ik steeds bij de baanselectie. Omdat ik per se naar Moskou wilde hield ik me ook als amateur beschikbaar omdat ik me niet kon voorstellen dat ik zo snel al lid kon worden van de wegploeg. Op de baan was ik er nagenoeg zeker van dat ik kon deelnemen aan de Olympi sche Spelen". i}ua voorwaarden voldoet René Koppert zo langzamerhand ech ter ruimschoots aan de eisen om de selectieploeg voor de weg wedstrijd te halen en dat bracht hem duidelijk meteen aan het twijfelen. Moet hij zich uit de baanploeg terugtrekken? Zijn coach Jan Gisbers: „Als het aan mij lag, startte hij in het weg- kampioenschap. Maar: Er zijn te voren duidelijke afspraken ge maakt bij de bond, ondertekend en wel, en daar kun je natuurlijk niet zo maar van af. Dat zou ik ook leider in het algemeen klassement van Olympia s Ronde door kussen gezet'. In ruil daarvoor moest de wielrenner uit Monster voor de onjuist vinden. Het is aan de KNWU om te beoordelen in wel ke pleg Koppert de belangrijkste bijdrage kan leveren". Moppert zelf: „Die afspraken be staan inderdaad. Ik moet na deze ronde alle zaken maar eens dui delijk op een rijtje zetten. Een grote voorkeur heb ik nog niet, daarvoor doe ik al dit werk te kort, maar als ik echt zou moeten kiezen dan koos ik voor het deel nemen aan de wegwedstrijd. Dat is nu eenmaal voor een coureur veel aantrekkelijker, vooral van wege de publicitaire waarde". Wanneer men weet dat bonds coach Rini Wagtmans ooit heeft gezegd: „Koppert zou gezien de bouw van het parcours in Mos kou een ideale man zijn voor de wegwedstrijd' dan ligt de vol gende bijdrage tot de ondermij ning van de verhouding tussen weg- en baanwielrenner ij in het verschiet. (met tijdvergoeding: 2.39,05), 2. Ad Wijnands (Ams), z.t. (met tijdvergoe- ding: 2.39,10). 3. Jac van Meer (Erp) z.t. (met tijdvergoeding: 2.39,15), 4. Henk van Weers (Mar) 2.39,20, 5. Pim Bosch (Dn) De uitslag van de individuele tijdrit is: 1. Vladimir Koetsnetsov (Sow 1) 22 km in 29 min 2 sec (met bonificatie 28 47), 2. René Koppert (Erp) 29.07 (28.57), 3. Aavo Pikoes (Sow 1) 29.15 (29.10), 4. John Broers (Erp) 29.21, 5. Hans Vonk (Uit) 29.28. Het algemeen klassement luidt na de tweede etappe als volgt 1. Rene Kop pert (Erp) 7.40,11. 2. Vladimir Koets netsov (Sow 1) op 2 sec., 3. Aavo Pi koes (Sow 1) op 5 sec.. 4. Oleg Logvin (Sow Hop 20sec5. John Broei (Erp) op 24 sec., 6. Vjatjeslav Dedenov (Sow 1) op 39 sec., 7. Derek Hunt (Tra) op 50 sec., 8. Sergej Tsjelpakov (Sow 1op 51 sec., 9. Ivano Maftëi (Ita) z.t.. 10. Jac ques Hanegraaf (Ams) od 52 sec. Inclusief een reserve voor de 4 x 400-meter-ploeg zal de voorlopi ge voordracht aan het NOC ten minste negen namen tellen met binnen de KNAU nog de hoop op uitbreiding. Met dat laatste wil het dit seizoen overigens nog niet zo erg lukken. Alleen de marathontop liep een limiet, al waren er verrassende topprestaties van sprintster Els Vader (op de 200 meter nog maar 0,08 sec. verwijderd van de limiet) en van verspringster Edine van Heezik (gisteren sprong zij 6.57). Van kanshebbers als Arno Kor- meling, Evert Hoving, Klaas Lok, Gerard Tebroke, Joost Borm en ook Tilly Verhoef zijn nog geen limietprestaties te melden zoals die ook het komend weekeinde nauwelijks te verwachten zijn. Hoewel Nederland met een dames- en herenploeg dit weekeinde in Steinkjer tegen Noorwegen aan treedt, zou het een grote verras sing zijn als zich een nieuwe kan didaat aandient. Werk, studie of blessures verhinderen namelijk Marcel Klarenbeek, Els Vader, Tilly Verhoef. Arno Kormeling en Evert Hoving de reis mee te maken. Ruud Wielart stapt evenmin in het toestel richting Oslo omdat h(j het zondag en woensdag mag proberen in Ita lië. Sensatie bij verspringen in O-Berlijn BERLIJN (ANP)-Het verspringen vormde het hoogtepunt van de atletiekwedstrijden op de Olympische dag in Oost-Berlijn. Na een hevige onweersbui zorg den de 25-jarige Frank Paschek (Odl) en de drie jaar jongere Westduitser Jens Knipphals voor topprestaties. Knipphals sprong in zijn laatste poging 8,14 meter maar werd di rect daarna door Paschek toch nog van de leiding verdrongen. Paschek sprong 8.36 meter. Het be tekende niet alleen een nieuw Oostduits record maar tevens de beste wereldseizoenprestatie. De Amerikaan Larry Myrricks was houder van de beste wereldsei zoenprestatie met 8,28 meter. In totaal passeerden vijf atleten de grens van acht meter. Het waren verder de Oostduitsers Peter Rieger (8,10 m.), Uwe Lange (8,09 m.) en Lutz Franke (8,07 m). Edine van Heezik eindigde bij het dames-verspringen als vijfde. De Amsterdamse verbeterde het Nederlandse record tot 6,57 me ter. Het oude record stond sedert 15 mei van dit jaar op haar naam. Zij sprong toen in Leiden 6,56 meter. Sylvia Barlag werd bij het verspringen tiende met 6.02 me ter. Elly van Beusekom, de derde Nederlandse deelneemster in Oost-Berlijn, werd bij het speer werpen tiende met 49.84 meter. De voornaamste uitslagen zijn: Heren 100 m: 1. Ray (Odl) 10 31, 800 m 1 Busse (Odl) l 46 4. 2. Wagenknecht (Odl) 1 47 0, 5000 m: 1 Kunze (Odl) 13 26.5,110 m horden 1 MunkeltiOdl) 13,61, 2. Ditrich (Odl) 13.88 Dames: 100 m: 1. Goehr (Odl) 11,11, 2. Mueller (Odl) 11.17, 800 m: 1 K... mp- fert (Odl) 2 00.8, 1500 m: 1. Wartenberg (Odl) 4 08 0, 100 m horden 1 GaertZ (Odl) 12,70,2. Claus (Odl) 12,73.3. Klier (Odl) 12,82. De Russin Nadcsja Tkatsjenko heeft gisteren in Donetzk het we reldrecord vijfkamp verbeterd en gebracht op een totaal van 4880 punten. Het oude wereldrecord stond sedert 18 september 1977 met 4839 punten reeds op haar naam. Nadesja Tkatsjenko lever de die prestatie destijds in Lille tijdens de finale van de strijd om de Europese beker vijf- en tien kamp. Joke v. Beusekom: sterk. jaar geleden gingen in de tweede ronde met 3-15, 6-15 tenonder te gen de Japanse combinatie Kon- do/Tokada. Indonesië hield verder een stevige greep op het wereldkampioen schap. Vier man bij de laatste acht van het heren enkelspel en drie meisjes bij de laatste acht van het dames enkelspel. De achtvoudige all-Englandkam- pioen Rudi Hartono bracht de 13.000 toeschouwers in het sportpaleis tot groot enthou siasme door zijn superieur optre den tegen de Amerikaan Chris Kanard (15-2, 15-2). De indeling van de kwartfinales: Heren enkelspel: Prakash Padu- kone (Indj-Hadiyanto (Ind), Mor ten Frost Hansen (Den)-Lius Pongoh (Ind), Ray Stevens (Eng.)-Rudi Hartono (Ind), Mas- sao Tschudia (Jap)-Liem Swie King (Ind). Dames enkelspel: Lene Koppen (Den-Saoro Kondo (Jap). Ivana (Ind)-Hiroe Yuki (Jap), Tati Su- mirah (Ind)-Wendy Carter (Can), Joke van Beusekom (Ned.)-Ver- awaty (Ind). I PARIJS (AFP) - Bij een achterstand van twee sets tegen nul tegen de Fransman Jean-Francois Caujolle is de Amerikaan Jimmy Connors dicht bij uitschakeling ge weest in de tweede ronde van de open Franse tenniskam pioenschappen. De nummer drie van de plaatsingslijst redde na drie uur en veertien minuten spelen het vege lijf met 3-6, 2-6, 7-5, 6-1, 6-1. Het kritieke moment deed zich voor in de derde set bij een stand van 5-2 en matchpoint op de ser vice van de Fransman. Caujolle, de nummer zeventig van de we reld, sloeg toen een ogenschijn lijk winnende backhand juist buiten de lijnen. Het gaf Connors de kick voor een fantastische comeback, die hem alsnog de set en de partij opleverden. De 27-jarige Caujolle. nummer vier van de Franse ranglijst, fieeft Connors vaker schrik aange jaagd. Zo speelde hij vorig jaar op Wimbledon een 'pracht' van een partij tegen hem en versloeg hij de Amerikaan dit voorjaar in de kwartfinales van Monte Carlo in twee sets. Op deze warme en door een nade rend onweer drukkende derde dag werd op baan twee eveneens een marathonpartij gespeeld. Het gevecht tussen de als twaalfde geplaatste Chileen Hans Gilde- mcister en de Amerikaanse dub- belspecialist Bob Lutz vergde drie uur en vijftien minuten. De Chileen verloor de eerste twee sets, won de twee volgende in de tiebreak, waarbij die van de vier de set tot 13-11 ging en wist zich bij een voorsprong van 5-3 in de vijfde zeker van een plaats bij de laatste 32. De uitgeputte Bob Lutz gaf toen op wegens kramp in zijn rechterbeen. Twee geplaatste spelers werden uitgeschakeld. De Spanjaard Jo se Higueras (nummer 11), kon gistermorgen de achterstand van twee sets, die hij de avond tevo ren had opgelopen tegen de Au straliër Peter McNamara niet meer goedmaken. Het andere 'geplaatste' slachtoffer was Peter Fleming (tiende), die in vier sets werd uitgeschakeld door zijn landgenoot Ferdi Taygan, die de 90ste plaats op de wereldranglijst bezet Uitslagen: heren enkelspel: tweede ron de: RolfGehring (W.D1.)-Joao Soares ny Connors: bijna uitgeschakeld in Parijs (Bra) 4-6. 4-6. 6-3.6-1,6-2, Fcrdi Ray- gan Vstl - Peter Fleming (Vst) 6-3, 3-6, 6-3, 7-5, Paul McNamee (Aus) - Gi..nt .Vst) 6-3. 6-4. 6-1. De Nederlandse speelster Nanette hutte. die zich via de Kwalificatie had geplaatst voor het hoofdtoernooi, won in de eerste ronde met 6-4, 6-2 van de Argentijnse Claudia Casabian-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17