Hamburger SV beukt Hamburger SV beukt tevergeefs Zwartkruis neemt Oranje select pittig onder handen Diego Maradona moet in Argentinië blijven Forest door cupzege gered voor rode cijfer Forest door cupzege gered voor rode cijfers PAGINA 15 ZEIST (ANP) - Met een toepasselijk speechje, het passen J>et ook met zijn allen gaan doen van de voor Italië speciaal gefabriceerde kleding, een enorne' Van bosloop en een circuittraining heeft Jan Zwartkruis met zijn selectie de eerste schreden gezet op de weg die hope- rtppn namen lijk in Rome uitkomt. namen DONDERDAG 29 MEI 1980 Wereldtoernooi in Canada TORONTO (ANP) - De Wereld voetbalbond (FIFA) heeft zijn goedkeuring gehecht aan de or ganisatie van een 'wereldvoetbal toernooi' in Canada in 1981. De organisatie is in handen van de vorig jaar opgerichte Canadese profvoetbalbond. In diverse steden in Canada hebben wedstrijden plaats tussen Zuid- amerikaanse en Europese top clubs. Aan het toernooi in 1981 nemen deel Ascoli (Italië), Nancy (Frankrijk), Botafogo (Brazilië) en Glasgow Rangers (Schotland). Het evenement is gedoteerd met liefst 350.000 dollar (700.000 gul den), waarvan de winnaar 125.000 dollar (250.000 gulden) ontvangt. Feyenoord heeft in Paramaribo een vriendschappelijke wed strijd tegen de Surinaamse kam pioen Robin Hood met 5-0 ge wonnen. Bij rust was de stand 2-0. Feyenoord speelde aanmer kelijk beter dan twee dagen tevo ren tegen Transvaal, dat in de Su rinaamse competitie als tweede eindigde. De selectie x PSV'ers (vl.n. ingestuurd' in Zwartkruis werd gisteren in de Zeister bossen flink afgeknepen. Op de foto zijn zojuist vijf Brandts, Stevens, Poortvliet. Koster en Willy van de Kerkhof) door de bondscoach het bos BUENOS AIRES (ANP) - De Argentijnse voetbalbond heeft gisteren op nieuw een verzoek van de Argentijnse club Argentinos Juniors voor de eventuele transfer van Diego Maradona afgewezen. FC Barcelona heeft onlangs een bedrag van zes miljoen dollar (12 miljoen gulden) geboden voor de 'blanke Pele'. Dat bedrag zou Argentinos Juniors krijgen. Maradona zelf kon rekenen op een handgeld van zes miljoen gulden. De grote hoeveelheid geld was voor de Argentijnse club reden om de Argentijnse Voetbalbond te verzoeken een uitzondering op de regel te maken. Maradona komt voor op de lijst van Argentijnse spelers, die niet naar een buitenlandse club getransfereerd kunnen worden. Op 6 mei besloot de voetbalbond voor de eerste keer dat de negentienjari ge Maradona niet naar Barcelona mocht. MADRID - Brian Clough en Peter Taylor, het oefenmeesterlijke duo van Nottingham Forest, zullen nog deze week hun tweejarig contract omzet ten in een driejarige verbintenis. De Engelse club, die zich dankzij een overwinning met 1-0 op Hamburger SV nog een jaar houder van de Euro pa Cup mag noemen, lijkt daardoor voorlopig niet meer aan de top van het Europese voetbal weg te denken. Juichend laat Forest-aanvoerder John McGovem de zojuist gewonnen Europa Cup c Op de achtergrond vieren de overige Britten een feestje. i de Engelse fans zit Vooral Clough pleegt namelijk vrijwel alles wat hij in handen krijgt om te zetten in goud. Tot in 1975 leidde Nottingham een anoniem bestaan in de Engelse tweede divisie. Met de komst van Clough verzekerde de ploeg Clouhg: „Beste wedstrijd ooit gespeeld" MADRID (GPD/ANP) - Brian Clough, de manager van Not tingham Forest, voerde na afloop van de door zijn ploeg gewonnen Europa-Cupfina le weer een one-man-show op, waarin hij zijn Duitse collega Branco Zebec volop betrok. In de perskamer kus te hij de Joegoslavische trai ner van Hamburger SV op beide wangen en omhelsde hem zoals hij tevoren zijn spelers uitbundig had gefeli citeerd: "Dit waren de beste negentig minuten die Not tingham Forest ooit heeft ge speeld. Beter kan gewoon niet. Vooral in verdedigend opzicht is door mijn ploeg uitstekend gewerkt". Veel geluk Clough was het er niet mee eens dat gesteld werd dat zijn team vooral dankzij een portie geluk had gewonnen: "Elk goed team heeft geluk. Dat wij een groot gedeelte van de wedstrijd hebben moeten verdedigen is de verdienste geweest van HSV. Wij zijn niet naar Ma drid gekomen om te verde digen, maar we werden ertoe gedwongen. Maar wat geeft dat? Goed verdedigen is even belangrijk als goed aanvallen". Vierde maal Nottingham Forest heeft er overigens in Madrid voor ge zorgd dat de Europese beker voor landskampioenen voor het vierde achtereenvolgen de jaar in Engelse handen kwam. In 1976 maakte Li verpool een einde aan de Westduitse hegemonie van Bayern München, dat daar voor de trilogie had vol bracht. Liverpool versloeg in 1976 een andere Westduit se club, Borussia Mön- chengladbach. Ook het jaar daarop won Liverpool de fel begeerde beker, alvorens Nottingham het kleinood in 1979 overnam. zich niet alleen van publiciteit, maar ook van successsen: pro motie naar de eerste divisie, een landskampioenschap, twee League £ups, een Super Cup en twee Europa Cups. Als liefheb ber van blufpoker kondigde hij die klinkende resultaten steeds ver van tevoren aan. Alleen in Madrid week hij enigszins van zijn opschepperige optreden af. In zijn voorbeschouwing riep hij Hamburger SV als favoriet uit, zonder overigens zijn eigen elftal weg te cijferen: „Deze keer zullen wij niet de last voelen van het moeten winnen. Nu wij onze gro te ster Francis missen, zal HSV zich sterker voelen". Indien de Westduitsers inderdaad zouden hebben gewonnen, zou dat voor Nottingham echter een catastrofe hebben betekend. In navolging van Arsenal, dat twee weken geleden de finale van het Europa Cup Il-toernooi verloor van Valencia, zou Nottingham Forest dan zijn beland op een doodlopende weg, die geen uit zicht zou hebben gegeven op Eu ropees voetbal in het komende Een club die zo n slordige tien mil joen gulden heeft geïnvesteerd in spelers, zou daardoor meteen met de dreiging van rode cijfers zijn geconfronteerd. Temeer ook om dat onlangs ook nog eens tien miljoen is uitgetrokken voor een nieuwe tribune, die in tien jaar moet worden afgelost. Onheil Vooral John Robertson en Peter Sliilton hebben woensdagavond in het Bemabeu-stadion in Ma drid dat dreigende onheil weten af te wenden. Robertson scoorde in de 20e minuut het winnende doelpunt en doelman Shilton zorgde ervoor dat die treffer geen gezelschap meer kreeg van een Duitse goal. Shilton schitterde ondermeer bij inzetten van Mi- lewski, Hrubesch en Nogly en re vancheerde zich voor eerdere fou ten die Nottingham op andere fronten uitschakeling oplever den. Zo lag een zwak moment van Shil ton aan de basis van het verlies van Nottingham in de FA Cup te gen Liverpool en was hij mede verantwoordelijk voor de neder laag in de eindstrijd van de Lea gue Cup dit jaar tegen Wolver hampton Wanderers. Door zijn spectaculaire redding in het.met 45.000 toeschouwers onderbezet te Bernabeu-stadion zorgde met name Shilton ervoor dat Clough lof in plaats van kritiek kreeg. Die kritiek zou ongetwijfeld op hem zijn neergedaald als HSV zijn fa voriete rol zou hebben waarge maakt. Luchtig Clough heeft immers in het begin van het seizoen een vrij luchtig aan- en verkoopbeleid gevoerd. Spelers als Asa Hartford en Charly George werden een maand na hun komst alweer van de hand gedaan. Zoals Clough ook gerenommeerde krachten als Gemmill en Woodcock alle me dewerking verleende bij hun ver trek. Die exodus van kwaliteit dreigde de eigenzinnige manager aan het slot van het Europa-Cuptoernooi te zullen opbreken omdat zowel Francis, die mogelijk pas aan het begin van het nieuwe seizoen verlost zal zijn van zijn achillis- peesblessure, als de rebellerende Bowls plotseling wegvielen. De Hamburg SV heeft er echter geen profijt van weten te trekken. Voor een belangrijk deel was dat terug te voeren op de enkelbles sure die Horst Hrubesch afgelo pen zaterdag opliep tegen Bayer Leverkusen. De blonde spits raakte zodanig gewond dat team arts Mathies aanvankelijk liet we ten dat de kandidaat-internatio nal zeker drie weken zou zijn uit geschakeld. Bondscoach Jupp Derwall deelde Hrubesch daarop mee dat hij zijn verkiezing voor het Europese kampioenschap zou kunnen vergeten als hij de medische adviezen zou nege- Rendement Hrubesch nam die waarschuwing gedeeltelijk ter harte. In de eerste helft bleef hij aan de kant en fun geerde Kevin Keegan als gele- genheidsspits. In eerste instantie leek dat rendement te zullen op leveren toen HSV zijn tegenstan ders met vier aanvallers volledig opsloot. Al gauw bleek echter dat Keegan deze opdracht niet aan kon en alleen zijn creativiteit kon demonstreren als hij zich naar het middenveld liet terugvallen. Slechts eenmaal manifesteerde hij zich voor rust als de ster die in 1978 en 1979 werd uitgeroepen tot Europees voetballer van het jaar. Het was na ruim een half uur toen Keegan de bal op de borst opving en vervolgens Milewski een ideale mogelijkheid aanbood. Het was de enige, gemiste, kans die HSV ondanks zijn grote overwicht in dat eerste bedrijf kreeg Reden voor trainer Branco Zebec om in de rust in te grijpen: „Mijn uitgangspunt was dat ik alleen fitte spelers wilde hebben, maar er ontbrak iets in de eerste helft. Er was te weinig gevaar van onze kant, daarom heb ik Hrubesch gevraagd of hij het risico om te spelen aandurfde. Toen hij vol mondig ja zei, heb ik de knoop doorgehakt". Gevaarlijker Met de 1.87 meter lange kopspccia- list werd HSV gevaarlijker, ook al omdat Keegan als opbouwwer ker op het middenveld op de plaats van Hieronymus wat beter tot zijn recht kwam. Ondanks Gisteren was de Oranje-groep, die gaat deelnemen aan de eindron den van het toernooi om het Eu ropees voetbalkampioenschap voor landenteams, voor het eerst bijeen in Zeist. Een trainingssta ge van drie dagen is op het sport centrum gepland, voordat Oranje volgende week maandag naar Oostenrijk vertrekt waar in Kla- genfurt en Graz de conditie op een nog hoger peil kan worden gebracht. Toch is Jan Zwartkruis niet zonder zorgen gestart. Een deel van zijn groep was niet volledig fit. Van Dick Schoenaker (Ajax) en Frans Thijssen (Ipswich Town) was be kend dat zij niet optimaal in Zeist zouden aantreden. Beiden kam pen nog met oude blessures. Toch kwam het voor Zwartkruis en zijn medische staf als een ver rassing dat ook Ajax-doelman Piet Schrijvers lichtelijk was ge kwetst. Bij Ajax had hij een euvel aan de achillespees opgelopen, dat hem verhinderde ook maar één beweging te maken. Naast Krol, die onderweg was van New York naar Schiphol, was Piet Schrijvers de tweede die op de eerste dag buiten schot bleef. voortreffelijk spel van rechtsach ter Andersson en het centrale verdedigingsduo Burns-Lloyd kwamen in die periode ook de kansen die HSV in de eerste helft niet of nauwelijks had gehad. Hoewel Nottingham Forest nau welijks nog aan tegenacties mocht denken (de 18-jarige, ta melijk onopvallende stand-in van Francis, Gary Mills, werd na 22 minuten vervangen door O'Ha- ra), had HSV dan ook zijn veel positievere spelopvatting moe ten vertalen in doelpunten. Voor al voorstopper Buljan, die met de rechtervleugelverdediger Kalt/, (hij werd nogal eens overvleugeld door Robertson) meer in de voor hoede dan in de achterhoede was te vinden, bleef evenwel in ge breke. Voor een verlaten doel presteerde hij het om de bal naast te tikken. De 25e Europa-Cupfinale werd daardoor een triomf van de be houdzucht. De enige prijs die Bondsarts Frits Kessel kon nog niet precies vaststellen wat er aan de hand was maar, "We moeten het even bekijken. Je kunt niet na een dag een diagnose stellen. Daar is het nu nog te vroeg voor. Maar ik heb niet de indruk dat Schrijvers zou moeten afhaken. Zo erg is het nu ook weer niet". Pittig Jan Zwartkruis, gesticulerend en driftig als altijd, heeft zijn selectie op deze eerste oefensessie pittig onder handen genomen. In de ochtenduren, nadat allen waren gearriveerd (uiteraard op Krol na) volgde een bosloop die veel krachten vergde. De kastijding werd in de middag voortgezet. De zweep ging erover en menig zweetdruppeltje viel tegen het Zeister gras. Jan Zwartkruis toonde zich na zijn eerste voorbereiding uitermate verheugd over de inzet van zijn groep. "Natuurlijk was het zwaar, maar ik vind dat ze deze prikkel best mogen hebben. We hebben vandaag een brok sfeer opge bouwd die nuttig kan zijn voor de komende weken. Dan moeten we door Nottingham moest worden betaald, was een gele kaart voor Burns die erg agressief van start ging, maar gaandeweg evenals een aantal van zijn teamgenoten hardheid door kwaliteit verving. Aan Duitse kant, waar te gehaast en met te weinig overleg werd ge speeld, werd Nogly nog eenmaal op de bon geslingerd. Zebec kon zich daarover echter niet druk maken. Wel over de belo ning die voor zijn team was uit gebleven: „Het is een hard gelag wanneer je 90 minuten sterker bent geweest en toch met 1-0 verliest. Onze doelman Kargus heeft één bal gehad en meteen was het een doelpunt. Als ik over ©en fitte ploeg had beschikt en niet alleen Hrubesch, maar ook Hartwig en Hidien, die nu aan de kant zijn gebleven, had kunnen inzetten, hadden wij veel meer kans gehad". JAN PREENEN. niet over om de namen van de twee spelers bekend te maken die niet meegaan naar Italië. Volgens de reglementen van de UEFA mag hij met 22 man naar Italic vertrekken. Om organisatorische redenen neemt hij slechts twintig spelers mee. Twee van de aanwe zigen in Zeist zullen moeten af vallen. met het verzoek zich in Nederland beschikbaar te hou den indien zich in Italië calami teiten voordoen. Nadat vandaag nog wordt getraind volgt morgen, ter afsluiting van deze eerste oefencampagne, een wedstrijd tegen de zondagama- teurkampioen Xerxes. Aanvan kelijk had Zwartkruis het plan om op een middag twee wedstrij den af te werken zodat hij vele mogelijkheden had om te wisse len. De bondscoach heeft dat idee laten vallen, omdat ACV niet beschik baar is. Bovendien wil hij zo vlak voor het vertrek naar Oostenrijk, waar nog twee oefenwedstrijden worden gespeeld en een in Italië, zijn selectie niet al te zwaar belas ten. Spelers van Amersfoort hebben twee contracten op zak AMERSFOORT (GPD) - Ver schillende spelers van SC Amersfoort hebben voor het komend seizoen twee con tracten aangeboden gekre gen. Eén van de hand van de nieuwe voorzitter Alfred van der Vaart en één van de voormalige secretaris Jan Stapel, hoewel deze onlangs een officieel schrijven van de KNVB heeft ondertekend, waarmee automatisch een einde kwam aan zijn periode als bestuurslid van de eerste- divisieclub. Eén van de 'gelukkigen' die twee verbintenissen in de bus kreeg, is Ruud Wetsel. De rechterspits: "Zowel van van der Vaart als van Stapel heb ik een nieuw contract gekregen. Omdat ik dat een merkwaardige zaak vond, heb ik meteen secretaris Huijbregts van de KNVB ge beld. Die adviseerde me alles dat van Stapel komt te nege ren". Hoe dan ook, het blijft een rare zaak. Een jongen als Jos Brink heeft bijvoorbeeld van Stapel te horen gekregen dat hij niet meer in aanmer king komt voor een nieuw contract, terwijl zijn huidige verbintenis nog een jaar doorloopt. Tweede secretaris Schoenma kers van de KNVB is op de hoogte van de gang van za ken, maar maakt zich er ver der niet druk om. De KNVB heeft het advies van de nen overgenomen en dat hield in dat alle oud-be stuursleden van Amersfoort af moesten treden. Allen hebben zij ook een brief on dertekend waarin dit is vastgelegd. "Ook Stapel ja", stelt de heer Schoenmakers, die vervolgt: "Het bestuur betaald voet bal heeft de heer Van der Vaart vervolgens gevraagd als voorzitter te fungeren. Zaken betreffende contrac ten zijn uitsluitend zijn werk, omdat hij ook met de gevolgen van die overeen komsten te maken heeft. Als KNVB adviseren wij de spe lers van Amersfoort alleen met Van der Vaart in zee te gaan". De heer Stapel was gisteren niet voor commentaar be reikbaar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15