Haars: kerk geen razzia s BROERS MENTENMAKEN ELKAAR 'ZWART' Gerommel in de gelederen van 'Eigen Huis' Stichting wil hulp voor hoogbegaafde kinderen 10,85% Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* N B WOENSDAG 28 MEI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM (GPD) - In een op gewonden en ronduit vijandige sfeer hebben Dirk (78) en Pieter Menten (81) elkaar gisteren voor de Rotterdamse rechtbank be schuldigd van betrokkenheid bij oorlogsmisdrijven. De als getuige opgeroepen Dirk Menten over handigde de rechtbank gister middag een in 1953 opgemaakt document waaruit blijkt dat Pie ter Menten al in 1943 aan zijn fa milie verteld heeft betrokken te zijn geweest bij executies in 1941 in het toen door de Duitsers be zette Poolse - nu Russische - dorp Podhorodce. Het stuk was ondertekend door Dirk Menten, diens vrouw, zijn schoonmoeder en de moeder van de beide Men- tens. Dirk zei dat hij zijn moeder op haar sterfbed had moeten beloven het document alleen te gebruiken alö de goede eer en naam of het leven van een van de familieleden door Pieter Menten bedreigd zou wor den. Volgens Dirk Menten is zijn goede naam en eer aangetast door een interview dat Pieter op 20 april van dit jaar weggaf aan een dagblad en waarin Dirk werd be schuldigd van de massamoord in Podhorodce. Pieter Menten kwam op zijn beurt met een aantal brieven waaruit moest blijken dat zijn broer Dirk voor de Tweede Wereldoorlog beheerder was geweest van het landgoed van de Mentens in het Poolse Sopot. Dirk zelf ontkende dat en zei alleen gedurende en kele perioden, variërend van en kele weken tot enkele maanden, in Polen geweest te zijn. De brie ven die hem getoond werden, wa ren voor het merendeel volgens de getuige „voorgekookt". „Er blijkt onder meer uit dat ik ruzie met Novickyj (die als houtvester voor Menten gewerkt zou hebben en bij de executie werd gedood - red.) gehad zou hebben. Dat is niet alleen onwaar, maar zou bo vendien Pieter ontlasten", aldus Dirk Menten. Schreeuwend Dat er tussen bejde broers weinig genegenheid bestaat, bleek al meteen bij het begin van het ge- tuigeverhoor. Op de vraag of hij inderdaad familie was van de verdachte, antwoordde Dirk Menten: „Helaas wel". Ook Pie ter Menten liet zich niet onbe tuigd. Op de voor hem karakteris tieke wijze haast ononderbroken schreeuwend probeerde Pieter Menten de schuld voor de tenlas- tegelegde misdrijven op zijn broer af te schuiven. Hij wees onder meer op Dirks oor logsverleden. In 1977 had hij zijn broer daar al eens fijntjes aan herinnerd door hem stukken op te sturen over diens veroordeling bij verstek tot de doodstraf in België wegens collaboratie met de Duitsers. Dirk zou via zijn in Brussel gevestigde handelsmaat schappij onder meer koelkasten aan de Duitsers hebben geleverd voor gebruik aan het Oost front. Dirk Menten reageerde boos op het oprakelen van zijn oorlogsverle den. „Het hele doel van deze be schuldigingen is om mij als ge tuige in diskrediet te brengen. Pieter mag wel met heel wat bete re bewijzen komen dan met dit soort flauwekul". Dirk Menten beschuldigde zijn broer niet alleen van betrokken heid bij de oorlogsmisdrijven in Polen, maar ook van een poging om in 1943 moeder Menten te wurgen. Dat zou hij gedaan heb ben toen hij ontdekte dat zijn moeder volmachten voor Pieter had ingetrokken om aan een bankrekening met 70.000 gulden te komen. Ook zou hij Dirk Men tens villa in Aerdenhout verkocht hebben en de opbrengst ervan in eigen zak hebben gestoken. Pieter Menten ontkende op zijn beurt deze beschuldigingen. Dit spel van welles-nietes schoot op een gegeven moment rechtbank president mr. Schipper in het verkeerde keelgat. Dat was toen Pieter Menten aan het slot van de zitting een stuk wilde citeren dat de rechtbank al had met de moti vering dat Dirk anders zou ont kennen wat er in stond. „Dat ont kennen is kennelijk een familie kwaal", mompelde de recht bankpresident geïrriteerd. Het ontkennen begon al meteen bij het getuigeverhoor van Dirk. Hij weersprak de veelvuldig her haalde beschuldigingen van Pie ter dat Dirk in juli 1941 in Podho rodce aanwezig zou zijn geweest bij executies. Dirk zei bewijzen te hebben dat hij in juli 1941 achter eenvolgens in Parijs, Brussel en Aerdenhout verbleef. Zo zou hij op 14 juli bij de Nederlandse Handelmaatschappij in Haarlem een rekening hebben geopend in verband met het inrichten van zijn huis in Aerdenhout. Als bewijs voor zijn verblijf rond 10 juli 1941 in Brussel voerde hij aan dat toen in zijn huis in de Belgi sche hoofdstad was ingebroken. Daaruit was een collectie kostba re tapijten gestolen. Volgens offi cier van justitie mr. Meijers ver giste Dirk Menten zich echter. Hij wees op bewaard gebleven Duit se correspondentie waaruit bleek dat op 10 juli 1942 via een in Polen verblijvende SS-relatie van Pie ter Menten aan de SD in Brussel om hulp was gevraagd bij de op sporing van Dirks tapijten. Dirk Menten bleef desondanks echter bij zijn verklaring dat de inbraak toch in 1941 had plaats gevon den. Niet normaal Tijdens het verhoor schetste Dirk telkens weer een negatief beeld van zijn broer. „Hij is voor de meeste mensen en ook voor mij een onbegrijpelijk mens. Voor hem bestaat geen mijn en dijn maar alleen maar mijn", aldus Dirk Menten. Ook in het docu ment dat hij had meegebracht, kwam Pieter er slecht af. Zo staat erin dat de familie Menten de in druk had dat hij niet meer nor maal was en niet toerekenings vatbaar. Om aan te tonen dat de verklaring uit 1953 echt was, had Dirk Men ten de paspoorten meegebracht van zijn familieleden die het do cument hadden ondertekend. „Mijn broer kennende weet ik dat hij ten eerste zal verklaren dat die handtekeningen vals zijn en ten tweede dat die verklaring ook vals is". Pieter reageerde daarop met de mededeling dat zijn moeder ge wend was haar handtekening op blanco papier te zetten, daarmee suggererend dat Dirk Menten daarvan gebruik gemaakt had om die handtekening onder het fa miliedocument te krijgen. Het proces-Menten, dat vrijdag wordt voortgezet met verhoor van getuigen en deskundigen die de verdediging heeft opgeroe pen, is er met alle beschuldigin gen heen en weer niet gemakke lijker op geworden. Pieter Men ten gaf de rechtbank gisteren namelijk nog een aantal stukken waaruit moet blijken dat zijn broer Dirk bij de executie in Podhorodce aanwezig is ge weest. Die stukken waren onder meer on dertekend door Mentens vroege re vriendin mevrouw Fogelberg en haar dochter Hilja. Volgens Mentens verdediger is dip laatste Dirk Menten een dochter van Dirk Menten. Hij voerde daarvoor onder meer een geboortebewijs en een doopbe wijs aan met de naam Hilja Men ten. Dirk zelf ontkende het va derschap echter. Hij zei wel be vriend te zijn geweest met de vrouw, maar die relatie in het be gin van de oorlog te hebben ver broken toen na zijn thuiskomst bleek dat ze met een andere man in Dirks huis in Aerdenhout was getrokken. Rechtszaken ter voorkoming van uitzetting illegalen DEN HAAG (GPD) - De politie zal geen grootscheepse razzia's houden in kerken waarin zich illegale werkne mers schuilhouden. Wel zullen in individuele gevallen politiemensen binnen de kerkmuren naai illegalen zoe ken, aldus staatssecretaris mevrouw Haars (justitie) gisteravond voor de NOS-televisie. De aandacht van justitie zal zich op twee groepen illegalen concen treren, zo kondigde de bewinds vrouwe aan. Het gaat daarbij om de illegalen die pas kort, bijvoor beeld enkele dagen, in ons land zijn, en om de groep illegalen voor wie een "last tot uitzetting" geldt, omdat zij bij alle recht sprocedures nul op het request hebben gekregen. 'Bij deze individuele acties zal de politie de kerken kunnen bin nengaan", aldus mevrouw Haars. Zij noemde de vorige week door de Tweede Kamer aanvaarde mo- tie-Wessel-Tuinstra, die pleit voor breed overleg met al diege nen die bij de problematiek van de kerkillegalen betrokken zijn, overbodig. "Zo'n overleg vindt al doorlopend plaats", aldus de staatssecretaris, iet was gisteren de laatste dag waarop werkgevers illegale werknemers bij de arbeidsbu reaus konden aanmelden. Die werknemers maken kans op een verblijfsvergunning als ze 22 maanden bij een en dezelfde werkgever hebben gediend, en als over die tijd voor hen premies zijn afgedragen. Sen woordvoerder van het ministe rie van sociale zaken schatte gis teravond dat 400 tot 450 illegalen in aanmerking lijken te komen voor een verblijfsvergunning, omdat ze voldoen aan de voor waarden zoals die in de over gangsregeling zijn gesteld. )aarbij baseerde de woordvoerder zich op een steekproef die vorige week donderdag bij de arbeids bureaus in de Randstad - waar veruit de meeste illegalen werken - is gehouden. Bij deze arbeids bureaus waren tot en met don derdag 3500 aanvragen voor de noodzakelijke formulieren bin nengekomen, waarvan er 750 in gevuld werden geretourneerd. )aarvan zijn ruim 400 formulieren zo ingevuld, dat. de betreffende illegalen in aanmerking lijken te komen voor verder verblijf in ons land, aldus de woordvoerder. Hij wilde overigens niet uitsluiten Afvalverwerking DEN HAAG (ANP) - De PvdA-ka merleden Epema-Brugman en Hartmeyer hebben minister Ginjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) gevraagd over te gaan tot het stichten en uitbou wen van een aantal verwerkings bedrijven van chemisch afval. Een en ander zou - zo zeggen bei de kamerleden in schriftelijke vragen - kunnen gebeuren in sa menwerking met de lagere over heden. DODEWAARD - Met het (in een gemoedelijke sfeerwegsjouwen van vele tientallen actievoerders hebben manschappen van de mobiele eenheid gistermiddag een einde gemaakt aan de bezetting van de toegang naar de kerncentrale in Dodewaard. •dl. De confrontatie tusseyi de leden van de mobiele eenheid en de ongeveer 200 actievoerders van de groep Breek Atoomketen Nederland" verliep zonder incidenten omdat de betogers geen verzet boden. De blokkadebedoeld als protest tegen kernenergie en de centrale in Dodewaard in het bijzonder, heeft precies negen uur geduurd. dat zich tussen die aanvragen fal sificaties kunnen bevinden. Inmiddels zijn bureaus voor rechtshulp met de voorbereiding bezig van rechtzaken >ter voor koming van uitzetting van ille galen. Daarbij wordt het argu ment gehanteerd dat de over gangsregeling zo strak geformu leerd is, dat zich gevallen van duidelijke onrechtvaardigheid voordoen. üen voorbeeld daarvan: veel bui tenlandse werknemers gaan twee maanden per jaar met vakantie naar hun vaderland. Daartoe wordt dan één maand als onbe taald verlof opgenomen. Omdat over die maand geen premies door de werkgever zijn afgedra gen, zou de werknemer niet 22 maanden aaneengesloten bij de zelfde werkgever hebben ge werkt, en dus buiten de boot val len. Solidaridad, de interkerkelijke ac tie voor Latijns Amerika, heeft mevrouw Haars geschreven dat als in Nederland de politie ille gale buitenlandse werknemers uit de kerken haalt, de kans be staat dat dictatoriale regeringen in Latijns Amerika dat Neder landse optreden zullen gebrui ken om hun eigen handelen tegen kritische groepen in eigen land te rechtvaardigen. Ons land zou in Latijns Amerika een stuk van zijn geloofwaardigheid verliezen door illegalen uit de kerk te laten halen door de politie. Ruim 10.000 buitenlanders en Ne derlanders hebben gisteravond in Amsterdam deelgenomen aan een grootscheepse manifestatie ter ondersteuning van de bui tenlandse werknemers die het slachtoffer zijn geworden van de 1 november-wet. De betogers trokken door de binnenstad, ge wapend met spandoeken. De mars eindigde met een bijeen komst voor de Mozes- en Aaron- kerk waar woordvoerders van een aantal politieke partijen (PvdA, D'66, PPR, CPN en PSP) en verschillende jongerenorgani saties het woord voerden. HAARLEM (GPD) - Hoogbe gaafde kinderen zijn te benij den. Zij maken in sneltrein vaart school en universiteit af en komen daarna in de best betaalde functies in de maat schappij terecht. Zo ziet het beeld eruit dat de meeste mensen voor ogen staat als zij aan zeer intelligente kinderen denken. De volgende passage uit een brief van een moeder van een dergelijk kind zal dan ook door menigeen als ver rassend worden ervaren. Zij schrijft „Jurriaan komt er niet van zelf. Integendeel. Hij heeft misschien nog wel meer zorg en liefde nodig dan ande re, minder begaafde kinde ren. Vaak vergelijk ik hem met een gehandicapt kind. Maar voor deze handicap is geen opvang mogelijk". Het probleem voor een niet goed opgevangen begaafd kind kan bestaan uit onver mogen zijn talenten te ont plooien zich daarmee geluk kig te voelen. Op school doet het zijn best niet om maar niet op te vallen temidden van zijn klasgenoten. Die vinden kin deren met constant hoge cij fers immers gauw uitslovers. Het tegengestelde effect treedt ook op. Het kind re belleert en is in de klas niet te handhaven. In ons land bestaat echter sinds vorig jaar een stichting die zich wil inzetten voor opvang van en hulpverlening aan dergelijke kinderen. Deze BINET-stichting (adres Landréstraat 476, Den Haag) hoopt in samenwerking met onder meer onderwijskundi ge instituten snel de achter stand te gaan wegwerken die ten opzichte van andere lan den op dit gebied bestaat. Zo is men bijvoorbeeld in En geland, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie al veel eer der tot het inzicht gekomen dat niet alleen zwakbegaaf- den speciale aandacht nodig hebben maar ook hoogbe gaafden. Er zijn daar inmid dels concrete onderwijskun dige maatregelen voor hen getroffen en op wetenschap pelijk niveau krijgt de problematiek ruime aan dacht. In 1976 vond in Londen boven dien de oprichting van de World Council for Gifted and Talented Children plaats. Eind juli vorig jaar bogen 450 deskundigen uit 22 landen zich in Jeruzalem over de problemen van het hoogbe gaafde kind tijdens wat al weer de derde conferentie van de raad was. Ons land schitterde door afwezigheid, op een afgevaardigde van het Haags centrum voor onder wijsbegeleiding na. Directri ce van de BINET-stichting vroeg subsidie voor deelname aan bij het ministerie van om. derwijs maar kreeg niet eens antwoord. Over de juiste aanpak van hoogbegaafden bestaat ove rigens geen overeenstem ming. Er is een aantal moge lijkheden voorhanden: het kind slaat een of meerdere klassen over; past het dan echter emotioneel gezien wel bij zijn klasgenoten? Begaaf de kinderen krijgen les in speciale klassen op scholen; isoleren zij zich dan echter niet teveel van de maat schappij, waarin zij na hun opleiding toch als normale burgers moeten gaan func tioneren? Worden zij geen eli taire wijsneuzen? In ieder geval lijkt het wenselijk dat deze kinderen naast het gewone lesprogramma ver- rijkings- of verdicpingspro- gramma's volgen. Bij verrij king behandelen zij onder werpen die naast de op school aangeboden thema's liggen. Bij verdieping gaan zij dieper op de stof in dan hun minder begaafde klasgenoten. De BINET-stichting heeft echter tot nu door gebrek aan finan ciële middelen maar weinig kunnen doen voor de hoog begaafde probleemgevallen in ons land. Er functioneert sinds begin de ze maand in het zuiden al wel een gesprekskring van ou ders en kinderen. Dit initia tief werd met zoveel enthou siasme ontvangen dat de stichting verwacht ook in an dere delen van het land hier mee te kunnen beginnen. Voorts wil de stichting con tacten leggen met medische, sociale en onderwijsinstan- ties die dan moeten leiden tot persoonlijke hulp. Dat dit geen overbodige activiteiten zijn, is met name duidelijk geworden door ervaringen in het buitenland. Maar ook de tot nu toe in ons land ontvan gen reacties zijn wat dit be treft illustratief. UTRECHT (GPD) - Het rommelt binnen de gelederen van de ver eniging „Eigen Huis", de belan genorganisatie voor de bezitters van een eigen woning. Dat is gis termiddag duidelijk geworden tijdens een kort geding dat dien de voor de Utrechtse rechtbank. Een aantal leden ligt al geruime tijd in de clinch met bestuur en directie over de gang van zaken binnen de vereniging. Het conflict draait om de financiële gang van zaken bij „Eigen Huis", de vermeende bindingen met het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten en de wijze waarop de vereniging aan zijn eerste defini tieve bestuur moet komen. In het kort geding, aangespannen door ir. P. Langendijk uit Papen- drecht, wordt van het voorlopige bestuur van „Eigen Huis" geëist dat het inzicht verschaft in de verenigingsfinanciën en dat het zich onthoudt van de statuten wijzigingen. Tijdens het kort geding is in ieder geval een compromis bereikt tus sen beide partijen. Onder leiding van de vice-president van de Utrechtse rechtbank mr. Schu- man is overeengekomen dat het waarnemend bestuur dat sinds de oprichting nu zes jaar functio neert, de voorstellen tot wijziging van de statuten intrekt en er een vrije verkiezing van een bestuur komt. Dat bestuur moet dan op een eerstvolgende vergadering verantwoording voor de finan ciële gang van zaken binnen de vereniging afleggen aan de le denraad. Aanstaande zaterdag komt die le denraad van „Eigen Huis" offi cieel voor de eerste keer bijeen. Eigenlijk had die ledenraad, het hoogste orgaan van „Eigen Huis", er al veel eerder moeten zijn, driejaar na de oprichting in 1978. Maar ook het tot stand ko men van deze ledenraad is al met veel problemen en een rechtsge ding gepaard gegaan. Sinds de oprichting fungeren de heren drs. P. A. Gille uit Leek en dr. R. den Buurman uit Nootdorp als een soort waarnemend bestuur. uit de ledenraad met het oog op mogelijke belangentegenstellin gen. Dit nu is in het verkeerde keelgat geschoten van de eiser, de heer Langendijk en zijn advo caat Coster uit Utrecht die overi gens zelf ook lid is van de leden raad. Coster en Langendijk ver wijten het bestuur dat het hen uit de ledenraad probeert te werken met deze statutenwijziging. Een ander punt dat Langendijk en Coster „Eigen Huis" verwijten is dat de vereniging bedoeld als niet-commerciële belangenorga nisatie sterke financiële bindin gen heeft met het bouwfonds. Deze bouwonderneming ver-, strekte forse renteloze leningen (1,2 miljoen) en leende zijn per soneel uit aan „Eigen Huis". De directie van Eigen huis in de per soon van H. J. van Herwijnen en de adjunct-directeur zijn ex-me dewerkers van het bouw fonds. Langendijk en Coster beweren zelfs dat beide directieleden in feite nog steeds door het bouw fonds betaald worden. Verder ontvangt „Eigen Huis" jaarlijks nog eens 50.000 gulden subsidie van het bouwfonds. De advocaat van bestuur en directie van „Ei gen Huis", de heer Van der Goen, gaf gistermiddag tijdens de zit ting van het kort geding toe dat er bij de vereniging „schoonheids foutjes" zijn gemaakt. Maar dat is volgens Van der Goen te wijten aan de stormachtige ontwikke ling die de vereniging sinds de oprichting in 1974 heeft doorge maakt. De vereniging telt nu 81.000 leden. Voor het overige vond de advocaat van „Eigen Huis" dat de kritiek van de opponenten, Langendijk en Coster, niet thuishoorde in de ze rechtbankzitting maar naar voren gebracht had moeten wor den op de ledenraadsvergadering van zaterdag. Gevaarlijke Beide bestuurders hadden zich samen met vier anderen bindend 5111 tl P K THVPT nl« rlnnr Hn InHr.n ClllUl 1\1 tl voorgedragen als door de leden raad te kiezen nieuw bestuur. Verder was er van beide bestuur ders een statutenwijziging om le den met bepaalde beroepen zoals makelaars in onroerend goed en assurantiebemiddelaars te weren NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente voor de maand juni. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee. aangehouden AMSTERDAM (ANP) - Een acht man sterk rechercheteam, uitge rust met vuurwapens en kogel vrije vesten, heeft de afgelopen nacht de als gevaarlijk bekend staande antiekrover H.R. (29) aangehouden in zijn woning in de Amsterdamse Dusartstraat. R. wordt ervan verdacht een op zienbarende reeks antiekdief stallen te hebben gepleegd op di verse plaatsen in Nederland. In zijn woning alleen al werden tenminste een verzameling schilderijen, antieke klokken en zilverwerk aangetroffen ter waarde van ongeveer één miljoen gulden De politie kwam de verdachte op hot spoor naar aanleiding van een inbraak, afgelopen zaterdag, in een woning in Amsterdam-Zuid, waarbij een collectie zilver ter waarde van een kwart miljoen gulden werd ontvreemd De goederen die bij R werden aan- gi tiotlrn ij11 in I" la g.-nunn n en ter inventarisatie overge bracht naar het bureau Van Lefy* enberghlaan. De vaste vriendin van R. is op verdenking van me deplichtigheid eveneens gearres teerd. De politie denkt dat er in deze zaak nog meer aanhoudin gen zullen volgen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7