(doms actief in I vrije tijd Grondige opknapbeurt van Stadsgehoorzaal Van wie zijn zes dienst woningen? Festival vol variëteit Dag over vrouw en gezondheid Sieraden gestolen Commissie akkoord met vijfjarenplan Beschonken Leidenaar zorgt voor opschudding Prof. BaudetBreuk is er niet gekomen PAGINA 4 WOENSDAG 28 MEI 1980 Morschwijk Deze week worden de festivitei ten in het clubhuis Morsch wijk aan de Topaaslaan ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan afgesloten. Op het programma staat voor van avond een miss-verkiezing Aanvang 8 uur. Morgen volgt er een pannekoekenwedstrijd en vrijdag wordt er een musi cal gebracht voor het gehele gezin. Ook dat begint om acht uur. Tenslotte wordt er op zondag 1 juni een gezinsfiet stocht georganiseerd die kris kras door Leiden gaat. PPR-vergadering De afdeling Leiden van de PPR houdt vanavond een algeme ne ledenvergadering. Onder meer komt de gemeentepoli tiek aan de orde. De vergade ring wordt gehouden aan de Zeemanlaan 30 en begint om acht uur. 1575 - 1980 Lustrum (1) In het kader van de lustrumvie ring van de Leidse universi teit wordt vanavond in de Stadsgehoorzaal een bijeen komst belegd waarbij drie Leidse studentenmuziekver- eniginqen een aantal concert en koorwerken ten gehore brengen. Besloten wordt met een gezamenlijk optreden. Aan de avond wordt meege werkt door het Leidse Studen ten Kamerorkest, het Colle gium Musicum en het Leidse studentenmuziekgezelschap "Sempre Crescendo". Aan vang 20.15 uur. Lustrum (2) Dr. Pfiffikus, de belangen- en gezelligheidsvereniging van Duits studerende in Leiden, brengt vanavond een sati risch blijspel "Der junge Ge- lehrte" van G. E. Lessing. De toneelopvoering wordt gege ven in het LAK-theater aan het Levendaal 150 en begint om half negen. Lustrum (3) Een aantal universitaire in stellingen in Leiden houdt morgen "open huis". Dat is van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur, een enkele uitzonde ring daargelaten. Open huis wordt er gehouden bij: het Academisch Ziekenhuis (Bloedbank en Eurotrans plant), Anatomisch Labora torium/Museum, Sylvius La boratoria, Gorlaeus Labora toria, Kunsthistorisch Insti tuut, Sterrewacht, Huygens Laboratoria, subfaculteit cul turele antropologie, Museum voor Geologie en Mineralogie, Academisch Historisch Mu seum, Indologisch Instituut Kern en de vakgroep Japa- noloqie en Koreanistiekvak groep Italiaanse taal- en let terkunde en bij de studenten verenigingen Minerva, Au- gustinus, SSR, Catena, Quin- tus en LISC. Lustrum 4 Door diverse Leidse faculteiten worden morgen in het kader van de lustrumviering korte voordrachten gehouden in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Als thema is gekozen "De wetenschapsbe oefening in Nederland en met name in Leiden, in de aan vangstijd van de Leidse uni versiteit". Deze faculteiten dag begint om kwart over ne gen. Lustrum (5) De Franse antropoloog en fil mer Jean Rouch krijgt vrij dag in Leiden een ere-docto- raat in sociale wetenschap pen ter gelegenheid van de Leidse lustrumviering. In verband daarmee worden in het Academiegebouw aan het Rapenburg vanavond en morgen films van deze Fransman vertoond. Om half acht vanavond begint 'Gare du Nord" een half uur later gevolgd door "Petit a Petit". Morgen is er vanaf 10 uur 's och tends en 2 uur 's middags een voorstelling. De films die ge draaid worden zijn: "Jean Rouch en zijn camera", "Bat teries Dogon", "Tambours d'avant, Touru et Biti" en "Funérailles du vieil Anai". Ter afsluiting geeft Rouch morgenmiddag om vier uur een openbare les. Verder is er discussie met een panel waar in een aantal cineasten zit ting hebben, zoals Joris Ivens en Joan van der Keuken. LEIDEN - De vrouw zowel als pa tiënt en als arts, is het onderwerp van de Dag over de vrouw en gezondheid(szorg)", op 7 juni in het 'Leerhuis' van de Vrou wenkliniek op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Deze dag, van 09.00 tot 17.00 uur, wordt georganiseerd door het Studium Generale en het Univer sitair Vormingswerkcentrum, 's Ochtends wordt ingegaan op de vrouw als patiënt en 's middags LEIDEN - In het kader van het 405- jarig bestaan van de Leidse uni versiteit werd gisteravond in de Hooglandse kerk een muziekfes tival gehouden. Hoewel het festi val door de universiteit werd georganiseerd, was het toch echt een programma voor en door Leidenaren. Een groot aantal Leidse amateur muziekgezelschappen vertoonde in de Hooglandse kerk hun kun nen voor een in ruime mate ge komen publiek. Ondanks de in spanningen van de uitvoerenden was het de kerk, die gisteravond de hoofdrol vervulde. Voor fanfares en showbands moet het een heerlijk avondje zijn ge weest. De akoestiek van de kerk zorgde ervoor dat de roffels klon ken als donderbuien, galmend door de gewelven. De muren de vrouw als arts. In de ochten duren wordt het 'Huisvrouwen syndroom' ter sprake gebracht; een verzamelnaam voor klach ten, die meestal ontstaan omdat de huisvrouw min of meer van de maatschappij afgeschermd leeft. Dit zijn klachten, zoals vermoeid heid, slaapstoornissen pijnen en weerkaatsten de trommels en deden de percussie-show van "Con Fuoco" tot orkanische kracht aanzwellen. Bij hun pro gramma was het wel even wen nen om kortgerokte majorettes door een godshuis te zien parade- Dezelfde weergalming, die de mu ziek van de fanfares zeer impo sant maakten, hielp het optreden van het Petra-jeugdkoor om zeep. Hun elektronisch-versterkte go spelmuziek verzandde in de echo van de kerkgewelven. Ook de in Tiroler kledij gestoken leden van "Sempre Avanti" had den bij hun medley van Duitse melodieën problemen met het geluid. Het enthousiasme van de groep stelde echter iedere onvol komenheid in de geluidsweerga ve in de schaduw. zenuwachtigheid. Omdat veel huisvrouwen het gevoel krijgen, dat zij niet serieus worden geno men, zijn ze ontevreden over de behandeling van de artsen; huis vrouwen zien de medische we reld als een mannenwereld. Maar niet alleen vrouwelijke pa tiënten zijn ontevreden, ook de Het meeste indruk maakte gister avond het gezamenlijk optreden van folkloristisch dansgezel schap "Achalay" en zigeuneror kest "Csardas". De als altijd kleurrijk geklede volksdansers en danseressen van Achalay brachten aanstekelijke dansen uit oost-europa, waardoor het publiek zichtbaar werd geboeid. Doordat elke groep slechts een kort optreden verzorgde, kon in de Hooglandse kerk in drie uur tijd een goede doorsnee van het ama teurmuziekleven in Leiden wor den getoond. Jammer alleen van de slechte akoestiek en geluids installatie, waardoor zelfs de aankondigingen van de optre dende groepen onverstaanbaar werden. ARIEJAN KORTEWEG artsen. Vrouwelijke artsen ko men vaak toch in bepaalde secto ren terecht (jeugdgezondheids zorg b.v.), maar niet in de specia listische richtingen. De organisatrices van deze dag me nen, dat het voor zowel artsen als patiënten beter zou zijn, als er meer vrouwelijke artsen kwa- LEIDEN - "Wat mij het meest fas cineert, is dat er geen breuk heeft plaatsgevonden. In 1950 spraken sommigen van een apocalypti sche breuk, die zo diep werd ge voeld, maar het bedrijfsleven bleef al die jaren gewoon intact. De vrees dat Nederland zonder Indië economisch terug zou val len tot een land als Denemarken, ik vraag me af wat daar zo erg aan is, werd in de zestiger jaren niet bewaarheid, integendeel". Aldus prof. dr. H. Baudet in zijn lezing over de terugtocht van Neder land uit Indonesië. Zijn lezing was onderdeel van de gisteren in het Academiegebouw aan de Ra penburg gehouden Indologen- dag over de verhouding tussen Nederland en Indonesië na de souvereiniteitsoverdracht in 1949. Deze studiebijeenkomst werd georganiseerd ter gelegen heid van het eenentachtigste lus trum van de Leidse universiteit. Als reden voor juist dit thema, noemt de werk-commissie, dat de niet-westerse studiën een Horeca Zaterdagavond 17 mei jl. was er een protestdemonstratie van Horeca Nederland afdeling Leiden tegen het 'falend' horecabeleid van de gemeente Leiden, met als gevolg dat er die avond geen café s open Wat een heerlijk avondje en nachtje was dat. Geen schots en scheef geparkeerde auto's, geen ron kende auto's, geen piepende remmen, geen getoeter, geen mu- zieklawaai, geen gekots, geen urinerende mannen, geen vech- men. Men kan zich voorstellen dat een vrouwelijke arts zich ge makkelijk in de belevingswereld van een andere vrouw kan ver plaatsen. Dit en nog meer dus in de Vrou wenkliniek (gebouw 35) in het AZL. De dag is voor iedereen toegankelijk, en kinderopvang is mogelijk. Opgave daarvoor vóór 3 juni bij de organisatrices (071-148333). Restaurant krijgt meer speelruimte LEIDEN - Het restaurant van de Groenoordhallen mag door de pachter verhuurd worden voor recepties, diners en partijen, die buiten de ac tiviteiten in de hallen vallen. De commissie Economische Aangelegenheden heeft daar geen bezwaar tegen. De ge meenteraad moet officieel nog toestemming geven. Voorwaarde is wel dat de pach ter pas activiteiten aantrekt, als vast staat dat de Groenoordhallen op dat tijd stip geen diensten van het restaurant verlangen. Een voorstel om de pachtover eenkomst te verruimen, is door de dienst Groenoord hallen ingediend, om zo één lijn te trekken met de gang van zaken in de restauratie van het zwembad aan de Bos- huizerlaan. De leden van de commissie zei den gisteravond niet de in druk te hebben dat door de verruiming een oneerlijke concurrentie optreedt met de bestaande horecavoorzienin- gen in de stad. Veelal gaat het om partijen van een omvang, waarvoor elders in de stad geen geschikte ruimte voor handen is. Daarnaast blijft uitgangspunt dat het restau rant zich niet als een voorzie ning mag opstellen voor "ie dereen die langs komt voor een lunch". Tegen de achtergrond van de verruiming spelen ook de wat tegenvallende resultaten over het vorig jaar, die zonder wij zigingen in de opzet, aanlei ding zouden kunnen geven tot verlies van arbeidsplaat- LEIDEN - Een 25-jarige beschon ken Leidenaar heeft gistermor gen rond de klok van acht uur huisgehouden op het station. Hij stal sexboekjes en viel vrouwen lastig. Gestolen flesjes drank voorname plaats innemen aan deze universiteit. In een eerste inleiding schetste dr. A. J. Pie- kaar het ambt van Nederlands bestuursambtenaar. Prof. dr. J. van Baal ging in zijn inleiding 'Het probleem van volk en natie' in op het verschil tussen de Pa poea (Nieuw Guinea) en de'Indo nesiër en de daaruit voortvloeiende problemen bij de souvereiniteitsoverdracht. In die tijd was Van Baal gouverneur van Nederlands Nieuw Guinee. Na de pauze houdt dan prof. dr. Baudet zijn lezing. Hij zegt o.a. dat het, zuiver economisch gezien, een zegen was, dat we na de oorlog niet voor de wederopbouw van Indië hoefden te zorgen - een nogal voor de hand liggende conclusie. De daaropvolgende discussie was dit predicaat niet waard; de sprekers wisselden nog wat informatie over die pe riode van 30 jaar geleden uit. Daarna gaven de ongeveer 200 aanwezigen de voorkeur aan het aperitief, boven de voortzetting van de discussie. ten, kortom wij als bewoners van Beestenmarkt. Nieuwe Bees tenmarkt, Sint Aagtenstraat, 2e Binnenvestgracht, Oude Singel en Lammermarkt zullen het op prijs stellen als iedere avond zo n protestdemonstratie zou worden gehouden. Het zal onze nachtrust zeer ten goede komen. Bovenstaande brief werd aan ons (buurtvereniging D'Oude Morsch) toegezonden met het verzoek om het te ondertekenen en als ingezonden brief naar dit dagblad te sturen. De brief was anoniem, zij het dat er onder stond "bewoners beestenmarkt en omgeving De reden hiervan LEIDEN - Zijn de zes dienstwo ningen van de voormalige Stede lijke Lichtfabrieken (SLF) ei gendom van de gemeente Leiden of van het streekenergiebedrijf Rijnland? Over die vraag brak zich gisteravond de financiële commissie van de gemeente het hoofd. Onduidelijk is of de zes woningen onderdeel uitmaken van de overdracht die destijds is geregeld bij de vorming van het streekenergiebedrijf. In het concept-voorstel voor de Leidse raad wordt gezegd dat er bij de vaststelling van de over drachtsbalans er zowel door de gemeente als door het energiebe drijf vanuitgegaan is dat de wo ningen deel uitmaakten van de overdracht. Volgens de notaris die de overdracht moet regelen wordt dat uit de letterlijke tekst echter niet duidelijk. De commissie besloot gisteravond dan ook het voorstel aan te hou den en eerst een ambtenaar van de afdeling grondzaken te laten komen om de commissieleden duidelijk te maken hoe de vork in de steel zit. Diefstal van gevoelige apparatuur LEIDEN - De firma Prakla-Seis- mos heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal en vernieling voor een totale waarde van bijna zeventienduizend gulden. De firma tast met gevoelige appara tuur de Leidse bodem af op zoek naar olie en gas. Twee telemetrie- boxen, elk ter waarde van 6700 gulden, en een kabel met haspel ter waarde van 900 gulden zijn vermoedelijk in het weekeinde ontvreemd. Bovendien werd een box in het water gegooid. Deze is opgevist en bleek voor 2500 gul den schade opgelopen te hebben. gooide hij kapot. Omstanders ga ven de man een pak rammel maar de man bleek er ongevoelig voor. De politie greep in en vervoerde hem van perron vier naar het po litiebureau. De man was goed en wel ingesloten in het passanten kamertje of hij had de deur open gebroken. De politie heeft de on handelbare man vervolgens ter ontnuchtering ingesloten in een cel met een zwaardere deur. Eenmaal nuchter wist de man zich niets meer te herinneren van zijn vroege escapades. De politie noemt het "vaste prik dat de man zich volgiet met alcohol en dan amok maakt". De man is na proces verbaal heengezonden. LEIDEN - Terwijl een bewoonster van de Vlietweg gisteren even met de buurvrouw aan het praten was, hebben twee vrouwen haar achterdeur geforceerd, zijn de slaapkamer binnengelopen en hebben daar gouden en zilveren sieraden gestolen. De bewoonster zag de vrouwen in een gereedstaande Opel 1700 stappen en wegrijden in de rich ting van Rijksweg 4. De waarde van het gestolen goed bedraagt 1500 gulden. is dat de briefschrijvers bang zijn voor represailles van horeca-lui. Dat is helaas een veel voorko mend verschijnsel, dat men niet openlijk durft te klagen over overlast van café s, ook niet bij de politie. En dan zijn er toch nog mensen die voor nachtcafé s plei ten De buurtvereniging D'Oude Morsch neemt vanzelfsprekend de volle verantwoording op zich voor bovenstaande (vriendelijke) brief. namens de buurtver.' D'Oude Morsch Mevr. V. Guillen, voorzitter - Morsweg 2 Leiden. LEIDEN - De raadscommissie Economische Aangelegen heden is gisteravond akkoord gegaan met een vijfjaren plan voor de Stadsgehoorzaal. Het plan behelst een res tauratie van de balkons en de foyer, een renovatie van de keuken en van beide koffiekamers en een verbetering van onder meer de toneelverlichting en de geluidsin stallatie. De kosten voor de uitvoering kunnen worden opgebracht door de extra inkomsten die een gevolg zijn van een gewijzigde beheersopzet. In het plan, dat is opgesteld door directeur De Jong van de voor de Stadsgehoorzaal verantwoorde lijke gemeentelijke dienst Groenoordhallen is voor de ko mende vijfjaar uitgegaan van een jaarlijks exploitatietekort van vierhonderdduizend gulden. In de raming van dit jaar werd die vier ton al overschreden, maar doordat nu halverwege het jaar de voor heel 1980 geraamde huuropbrengst al binnen is. valt het tekort aanmerkelijk lager uit. Dat voordeel nu, wil De Jong dit jaar en ook de komende vier jaar gaan aanwenden om het ei achterstallige onderhoud Stadsgehoorzaal te gaan uitvc Werving In de visie van De Jong zullen de verbeteringen die in het plan worden voorgesteld samen met een actieve werving van activitei ten voor de zalen de komende ja ren tot een verhoging van het be zettingspercentage kunnen lei- LEIDEN - Het fietspad dat langs de oostzijde van het Rijn- Schiekanaal over grondgebied van Leiden en Zoeterwoude loopt, wordt nu officieel voor an der verkeer dan (brom)fietsers gesloten verklaard. Dit blijkt uit een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het da gelijks bestuur van de provincie. Op een deel van het pad is wel agrarisch verkeer toegestaan om een aantal weilanden bereikbaar te houden. Ook bewoners mogen daar met hun auto komen. den van 35% tot 70% (Grote Zaal). Voor de kleinere ruimten in het gebouw moet ook een verdubbe ling van de bezettingsgraad (nu 25%) mogelijk zijn. De Jong wil komende zomer al be ginnen met de uitvoering van de eerste fase. Dat betekent dat de koffiekamer op de begane grqnd een gedeeltelijke gedaantewis seling ondergaat, doordat het biiffet wordt uitgebreid met een kleine keuken. Ook wordt een goederenlift aangebracht voor de verbinding van de koffiekamers met de centrale keuken die in de kelder is gevestigd en later gere noveerd zal worden. Aan de Stadsgehoorzaal is gedu rende lange tijd geen onderhoud gepleegd, omdat onduidelijkheid bestond over de toekomst van het gebouw. Nu is zeker dat de Stadsgehoorzaal zal blijven voortbestaan als onder meer cul tureel centrum voor concerten. Daarnaast bestaat voor een ge zonde exploitatie de noodzaak om de beschikbare ruimten voor verhuur aan te bieden voor uit eenlopende evenementen. De commissie cultuur heeft zich al positief over het plan uitgelaten. Het woord is nu nog aan de raadscommissie Financiën en uiteindelijk aan de gemeenteraad voor een definitieve goedkeu ring. De commissie ging gisteravond ook akkoord met een verhoging van de verhuurtarieven met tien procent. Voor de verhoging is goedkeuring gegeven door het ministerie van economische za ken. Dat er heel wat aan de Stadsgehoorzaal te verbeteren enkele jaren geleden toen plotseling tijdens een feestavond d den van het balkon naar beneden kwamen (archieffoto). Jong KcnG de Leidse groepen die gisteravond optraden in de Hooglandse Kerk. Akoestiek beïnvloedde prestaties v i LEZERS SCHRIJVEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4