het slop Ai Leidse woningbouw zit in Anderhalf jaar geëist tegen Leidse broers voor overvallen TP Leidse stadsrubriek Vraag naar huizen komende jaren veel groter dan aanbod (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - Officier van justitie mr. Den Os heeft giste ren bij de Haagse rechtbank anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de Leidse gebroeders Herman en Rinus de P. Herman (21) pleegde op 8 de cember van het vorig jaar sa men met zijn zestienjarige broer Bram (die inmiddels tot vijf maanden tuchtschool is veroordeeld) een overval op een drogisterij-annex-posta- gentschap aan de Maresingel in Leiden. Ieder gewapend met een luchtdrukpistool dwongen ze het winkelmeisje tot afgifte van het geld dat in de kassa zat. Dat was niet veel: 400 gulden en daarvan moesten Herman en Bram nog 225 gulden afstaan aan Rinus, die tijdens de overval op de uitkijk had gestaan. Rinus (20) kocht van dat geld ook een luchtdrukpistool en gebruikte dat vervolgens bij een overval die hij pleegde op een filiaal van de Leidse Spaarbank aan De Sitterlaan, op 3 januari van dit jaar. Hij slaagde erin om 8350 gulden buit te maken. Herman pleegde vorig jaar december verder nog een diefstal op een schip in Grouw (Friesland) waarop hij als lichtmatroos werkzaam was. Uit het bu reau van de kapitein haalde hij 2031 gulden, 1646 Duitse Marken en 3961 Belgische francs. Op 22 april stonden de Leide- naars in verband met deze za ken al terecht voor de Haagse rechtbank. Toen werd aan houding daarvan wenselijk geacht, om na te kunnen gaan of de broers in een speciaal tehuis zouden kunnen wor den opgenomen. Inmiddels bestaat daar nog steeds geen duidelijkheid over. Teleurge steld constateerde de officier van justitie, mr. Den Os, giste ren dat "de reclasseringsver- enigingen geen kans hebben gezien om op tijd een plan op tafel te hebben". Er is één te huis dat de Leidse broers misschien over enige maan den wil opnemen. Andere mogelijkheden zijn er niet. Dat was de reden waarom de of ficier overging tot het eisen van gevangenisstraffen. Hij zei de broers als "bijzonder gevaarlijk" te beschouwen, al erkende hij ook "dat ze steun meer dan hard nodig heb ben". De officier doelde daarmee op het weinig rooskleurige verleden van de Leidse broers, die al sinds hun achtste jaar geregeld met justitie in aanraking zijn ge komen. Mr. Dengerink, raadsman van Rinus, riep het beeld op van iemand die sinds zijn geboor te "eigenlijk niets dan ellen de" heeft meegemaakt. Al jong moesten de broers hun eigen boontjes doppen, opge voed werden ze voornamelijk in allerlei tehuizen. "Een gevangenisstraf leidt tot niets", aldus de raadsman. Hij drong er bij de rechtbank op aan met de uitspraak te wach ten tot er meer duidelijkheid is over de mogelijkheid om de broers in een inrichting op te nemen (waarschijnlijk is daar deze week meer over bekend) en in het andere geval de ge vangenisstraf zo laag moge lijk te houden. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. LEIDEN - De Marebrug, één van de vitale verkeersknooppunten in de Leidse binnenstad met de huidige reconstructies in het centrum, was gisteren gedurende een gedeelte van de dag afgesloten Dat hield verband met onderhoudswerkzaamheden aan de ballastboog van deze brug. Het verkeer werd tijdelijk omgeleid. y Eerder werd de onderbouw van deze brug onder handen genomen. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN ningen werkelijk realiseren dan moet volgend jaar en in 1982 een begin worden gemaakt met vde bouw van woningen in de bui tengebieden van Leiden. Naar verwachting kunnen in de Leeu wenhoek voor het eind van 1984 ongeveer 1000 woningen worden gebouwd. In Roomburg kunnen 850 woningen worden neergezet en in de Stevenshofjespolder lijkt de oplevering van rond 1000 wo ningen voor het eind van 1984 als maximaal resultaat mogelijk. Verwacht wordt dat het totaal aantal te bouwen woningen al leen kan worden gehaald onder de meest gunstige omstandighe den. Zeker is dat ook na 1985 in Leiden nog sprake zal zijn van een woningtekort. Uit de nota blijkt dat de stijging van het aantal woningzoekenden het grootst is onder alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Voor de jaren 1980 toten met 1982 zouden in totaal ongeveer 3200 woningen moeten worden ge bouwd om het tekort op te heffen, waaronder circa 1000 Van Dam- wooneenheden voor de jongere leeftijdsgroepen. Het tekort aan bejaardenwoningen wordt ge schat op 1500 en het tekort aan woningen voor meerpersoons- huishoudens (gezinnen) op 2100. De woonbehoefte voor studeren den kan minimaal op 2300 woon eenheden (tot en met 1982) wor den gesteld. Gezinnen Hoewel het aantal wooneenheden voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens zal worden opgevoerd, zal in de komende ja ren, omwille van een evenwichti ge wijkopbouw, nog voorname lijk worden gebouwd voor gezin nen. Voor een aanzienlijk deel, namelijk voor 1600 tot 1900 al leenstaanden (niet studerenden), moet een oplossing gezocht wor den binnen de bestaande wo ningvoorraad. Het tot stand brengen van doorstroming zal in belangrijke mate kunnen bijdra gen tot de oplossing van de woonbehoefte voor deze catego rie woningzoekenden. Kleine flats die minder geschikt zijn voor gezinsbewoning zouden in de toekomst vrij moeten komen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens. Voor het oplossen van de woning nood in de loop van de jaren tach tig zal vooral de Stevenshofjes polder uitkomst moeten bieden. In totaal kunnen op deze bouw plaats zo n 4200 woningen wor den gebouwd. Ongeveer 90% van de te bouwen woningen moet worden gerealiseerd in de sociale sector (goedkopere huizen). Op 9 juni zal de eerste belangrijke stap worden gezet voor de bebouwing van het gebied. Het ontwerp-be- stemmingsplan voor de Stevens hofjespolder zal dan ter visie worden gelegd. Het Schuttersveld, dat eveneens in de jaren tachtig zal worden be bouwd, wordt in de nota over het volkshuisvestingsbeleid, vanwe ge de vele onzekerheden, buiten beschouwing gelaten. In ver schillende raadscommissies is inmiddels naar voren gebracht dat snel begonnen moet worden met de bouw van goedkope wo ningen op dit stuk grond. Aan het eind van de jaren tachtig zal Leiden volledig zjjn volge bouwd zodat daarna bouwgrond beschikbaar moet komen buiten de Leidse gemeentegrenzen. Met het oog op de Leidse behoefte zou bijvoorbeeld het gebied Buiten hof in Leiderdorp (totaal 1500 a 2000 woningen) sneller bebouwd moeten worden. Voorts zal tijdig begonnen moeten worden met de voorbereiding van een bouwlo- katie van grotere omvang ten be hoeven van Leiden en de regio voor de jaren negentig. Hierbij wordt gedacht aan een lokatie Voorhout en de Bollenstreek. Volgens de gemeente Leiden moet bij de ontwikkeling van plannen in de omgeving van Lei den het provinciaal bestuur een belangrijke rol spelen. Opvolging van Vis: nog twee man in de race LEIDEN - In dc "race" om het bur gemeesterschap van Leiden zijn op dit ogenblik nog twee kandi daten overgebleven. Naast de oud-wethouder van Amsterdam, mr. C.H. Goekoop (WD), die wij enkele weken geleden al noem den als belangrijkste kandidaat, is op een later tijdstip alsnog de Haagse wethouder A.A.J.M. van Lier (PvdA) ten tonele versche nen. Beide kandidaten zijn door de ver- trouwencommissie uit de Leidse raad voorgedragen bij commissa ris der koningin, mr. Vrolgk. Vooralsnog worden mr. Goekoop de beste kansen toegeschreven. ~(5>*i als Amor raak geschoten heeft... MARTINSHOF VERLOVINGSRINGEN /M Ujsl VAN ROSSUM DU CHATTEL (■juwelierDaouuir Bft&ji TwjteurBrteurut 95 Lct4<n Ttl Eerbare vrouwen "Als u nog een alleenstaande vrouw van boven de 45 jaar voor me weet, dan hou ik me aanbevolen". Een contact-advertentie? Nee, Meneer Kool van het college van regenten van het Meer mansburghofje vertelt er ook mee in zijn maag te zitten dat een woning in Meermansburg al een half jaar leegstaat. Het Meermansburghofje aan de Oude Vest 159 is met dertig hofjeswoningen het grootste van de 35 hofjes in Leiden. Ongeveer een half jaar gele den is de restauratie van de hofjeswoningen voltooid. Sindsdien staat hofje num mer 16 leeg. Volgens de bedoeling van de stichters van het hofje zijn de hofjeswoningen bedoeld voor "eerbare, nugtere weduwen of vrouwen". Zijn die vrouwen er soms niet meer? Herman Amptmeijer van Bu reau Huisvesting toont zich verbaasd als hij hoort dat er een hofjeswoning in Meer mansburg al een half jaar leegstaat: "Dat is nieuw voor ons. Wij hebben wel nummer 14 als "leeg" genoteerd; op het moment bijna twee maanden, vanwege proble men met het waterpeil. Nummer 16 staat bij ons als bewoond genoteerd". In feite is het college van regen ten strafbaar. Sinds '76 be staat er een meldingsplicht voor eigenaren of bestuur ders om te melden als hun woningen leeg komen. Op straffe van maximaal twintig dagen hechtenis of driehon derd gulden boete bij het niet melden ervan. Het college van regenten hoeft echter niets te vrezen want deze stok achter de deur wordt nauwe lijks gebruikt. Amptmeijer "Als we bekijken dat de officier van justitie tal van aangiften van het Bureau Huisvesting wegens beledi ging, bedreiging met geweld of lokaalvredebreuk (bezet ting van het Bureau Huisves ting) ter zijde heeft gescho ven, dan blijkt het weinig zin te hebben zo'n zaak bij justitie aan te kaarten. De rechter heeft zelfs een man vrijge sproken die de baard van een medewerker van Bureau Huisvesting in de fik heeft ge stoken. Wij hebben er daarom weinig hoop op dat justitie ei genaren vervolgt die de mel dingsplicht niet nakomen. Voor ons betekent het opma ken van een proces verbaal bovendien een godsgruwelijk werk. Het is beter dat Bureau Huisvesting de leegstand daadwerkelijk bestrijdt dan dat ze voor politie-agentje speelt". Nu Bureau Huisvesting weet dat de hofjeswoning nummer 16 een half jaar leegstaat, zal ze niet aarzelen om een wo ningzoekende via de sociale dienst te plaatsen als het col lege van regenten niet snel met een bewoonster komt. Meneer Kool meldt overigens dat het college van regenten een eigen kandidate heeft, maar of het feest doorgaat, is niet zeker. De vraag blijft of de goedbe doelende colleges van regen ten het bestuur over de hofjes niet beter kunnen overdragen aan een professionelere in stelling. De restauratie van het Meer mansburghofje, die bijna drie jaar duurde, is het (niet piep jonge) college van regenten niet in de koude kleren gaan zitten. Daar kwam dun on langs nog het overlijden bij van één van de vijf regenten. Van der Velden van de ABN. Dan schiet de opvulling van een leegstaand hofje er licht bij in. En dat, terwijl meneer Kool verklaart dat "het wel mee valt om bewoonsters voor het hofje te vinden" Ook dit jaar en in 1981 en '82 moet rekening worden gehou den met een tegenvallende bouwproduktieHet aantal woningzoekenden in Leiden zal in de komende jaren blij ven toenemen zodat van het inlopen van het woningtekort voorlopig geen sprake is. Gaten in straten Als alle fietsers de gemeente aansprakelijk stellen voor schade aan de fiets veroorzaakt door gaten in de straten, dan kan dat de gemeente nog een lieve cent kosten. Regelmatig tuimelt er immers een fietser in een valkuil" on de openbare weg. Wouter Bakker uit de Peïikaanhof vroeg de ge meente om schadevergoeding en kreeg zowaar veertig gulden op zijn giro gestort. Bakker: "Het is al weer een hele tijd geleden dat ik in een gat op de Lorentzkade reed. Alle spaken vlogen uit mijn achterwiel. Ik heb mijn fiets laten repareren en de rekening opgestuurd naar de gemeente. Twee maanden na het ongeluk kreeg ik bericht van de gemeente dat mijn brief in behandeling was ge nomen. Weer vier maanden later kreeg ik zonder boe of bah veertig gulden op mijn rekening ge stort. Het mooiste was dat ik mijn geld na een half jaar binnen had, maar dat het gat in de Lorentzka de er nog steeds zat.... De ambtenaar die de schadevergoeding heeft be handeld heeft blijkbaar verzuimd om de afdeling bestratingen attent te maken op het gat in de weg", denkt verkeerswethouder Cees Waal van het geval. Bakker merkt op dat in nieuwbc jwwijken overal borden staan met de toevoeging dat de gemeente niet aansprakelijk is voor schade die voortvloeit uit een slecht wegdek. "Ik dacht destijds: de ge meente is dus wel aansprakelijk voor schade in oudbouwwijken". Bakker is lid van de vakbond voor fietsers, de ENFB, en dan denk je wat vaker na over de lusten maar vooral de lasten van de fietsers. Ter gerustsstelling van de potjesbehcerders van de gemeente: de gaten in de Lorentzkade zijn inmid dels al lang en breed hersteld. Gaten in andere straten zijn er echter te over. Dat kan aantellen. LEIDEN - De woningbouw in Leiden is in het afgelopen jaar ver achtergebleven bij de ver wachtingen. Eén en ander blijkt uit een gemeen telijke nota over het volkshuis vestingsbeleid die gisteren is ver schenen. De wethouder van volkshuisvesting, Tesselaar, gaf tijdens de presentatie van de nota toe dat het er niet best voor staat: "Voor het eerst zal de vraag naar woningen in de komende jaren het aanbod overtreffen", aldus Tesselaar. De wethouder zei te menen dat de woningnood on oplosbaar is. Hoewel vorig jaar, bij het opstel len van de nota voor 1979, al een lage bouwproduktie werd voor zien is het aantal gereedgeko men woningen dit jaar flink te gen gevallen. In de afgelopen ja ren werden gemiddeld zo'n 970 woningen per jaar gebouwd. Af gelopen jaar kwam men niet verder dan 346 woningen. In 1980 zal weliswaar een groter aantal woningen worden opge leverd, maar verwacht wordt dat ook dit jaar de woningpro- duktie zal achterblijven bij de voortdurend gestegen behoefte. In de volkshuisvestingsnota staat dat tot en met 1984 ongeveer 7200 woningen kunnen worden neer gezet. Daarbij zijn 1200 woon eenheden bestemd voor studen ten zodat voor de Leidse bevol king 6000 nieuwe woningen kun nen worden gebouwd. De wo ningbehoefte zal in de komende jaren stijgen tot 9100 (inclusief studerenden). De woningbehoef te voor de eigen bevolking wordt toten met 1984 geraamd op 6800. Wil men het geraamde aantal wo- Het Meermansburghofjewaar al een halfjaar een woning leeg staat. Zijn er geen „eerbare, nugtere weduwen of vrouwen' meer

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3