"Neutrale werkhouding de beste weg ee'dse agenda «EiMsM» "Onbekend of goedkope huizen hier wel $Sɧ kunnen komen 99 Wassenaar gaat opnieuw aandacht schenken aan aanleg nieuwe fietspaden Bewoners voeren actie voor een veiliger Koningstraat Leiderdorp en Oegstgeest apart in telefoonboek DEN HAAG/LEIDEN - De PTT werkt momenteel aan de schei ding van de namen en telefoon- numers van inwoners van Lei derdorp en Oegstgeest met die van Leiden. In de nieuwe tele foongids voor 1981 en 1982 wor den de telefoonaansluitingen van Oegstgeest en Leiderdorp apart vermeld. Tot nu toe zijn deze aan sluitingen opgenomen onder die van Leiden. Begin 1981 zullen de PTT Den Haag en de gemeente Leiden, die om deze scheiding schijnt te hebben gevraagd, meer informatie verstrekken over deze verandering in het gidssysteem. Peperdure tapijten... OEGSTGEEST - Een nog onbe kende jongeman heeft gisteren tapijten verkocht voor bijna tienmaal de werkelijke waarde. Een mevrouw uit de Merelstraat in Leiderdorp telde 600 gulden neer voor een vloerkleed dat door de man was aangeprezen als een pers. De Leiderdorpse politie stelt een onderzoek in. Scheidende gemeente-secretaris Zwartelé van Wassenaar WOENSDAG 28 MEI 1980 WASSENAAR - De gemeente-secretaris van de gemeente Wassenaar, de heer E. Zwartelé, neemt eind juni na 40 jaar af scheid van zijn werkgever. Geboren in Roelofarendsveen in 1917, toog hij al gauw naai de "grote stad", in dit geval Leiden, om een hbs-B oplei ding te volgen. Een van de fa voriete vakken was natuur kunde. De voetsporen van zijn vader volgen en het on derwijs ingaan trok hem niet Maar een baan in de natuurwe tenschappelijke of techni sche richting zat er in de troosteloze crisisjaren niet in. Dus begon Zwartelé maar als volontair te werken in Rijnsa- terwoude en later in Alkema de. Aangezien de oproep voor de militaire keuring later uitviel, had hij geen aandeel in de korte militaire activiteiten in mei 1940. Toch ging de bezet tingstijd niet ongemerkt aan hem voorbij. Toen hij al een paar jaar ervaring had opge daan in Wassenaar werd hij op een vroege morgen van zijn bed gelicht en belandde in" Scheveningen. Vandaar begon een barre tocht via Vught, Zuid-Duitsland en Frankrijk. Na de bevrijding hervatte hij zijn werkzaam heden bij de gemeente. "Het lot trof je gewoon, een hel denrol heb ik echt niet ge zocht. Voor hetzelfde geld was niet ik maar een ander opgpakt. In die periode heb ik natuurlijk wel bijzonder veel indrukken van mensen en si tuaties opgedaan". Besluit Was het mogelijk om weer ge woon het oude ritme op te pakken? "Oh nee, na zo n zwervend bestaan zie je de kantoormuren wel op je af komen en bezin je je op watje te doen staat. Maar na een paar weken besloot ik toch tot voortzetting van mijn ambte lijke loopbaan. Ik voelde me daarin toch wel thuis, en dat doe ik trouwens nog steeds". "In 1945 zaten alle diensten nog in "de Paauw", maar al snel kochten we "Huize Klimop" en werd het pand in de Schoolstraat in gebruik ge nomen. Belangrijke onder werpen in die periode waren onder meer de woningnood en de sociale zorg". Geleidelijk doorliep de ge meente-secretaris alle amb telijke rangen. En op momen ten dat hij overwoog om eens elders te gaan werken, viel er een paar maal een aantrekke lijke plaats open. In 1954 werd hij hoofd van de afdeling al gemene zaken, hetgeen een opstapje zou worden naar zijn laatste functie. "Wassenaar telde toen al 25.000 inwoners! Het werk nam zo danig toe, dat i£ bijna dub bele werkdagen maakte. Het pakket overheidstaken is zo gegroeid, dat het nauwelijks meer is bij te houden. Delege ren is dan het juiste ant- Politiek Moet een gemeente-secretaris politiek neutraal zijn? mis schien wel politiek onge bonden? "Hoewel ik altijd verwant ben geweest met de KVP en het CDA heb ik steeds beseft dat een volstrekt neutrale werk houding de juiste was. Als ambtenaar ben je geen be stuurder, maar geef je raad en advies aan het college waar en wanneer dat is gewenst. Wat niet uitsluit dat je als mens soms erg betrokken bent bij onderdelen van het werk". Raadhuisbouw Vanaf 1965 als gemeente-secre taris werkzaam geniet hij een uitgebreide kennis van wet ten en verordeningen, en ui teraard ook van Wassenaar. "Twee projecten waar ik veel in heb geïnvesteerd waren het sterviaduct bij Marlot en de raadhuisbouw. Het eerste hebben we kunnen afhouden, en de tweede grote zaak zit nog in de molen. Zelf had ik graag gezien, dat het bestaan de gemeentehuis werd uitge breid, alleen vanuit de feite lijke constatering dat zo n oplossing de produktiviteit van het apparaat bijzonder zou bevorderen. Bovendien zou vervreemding van dien stonderdelen in elders gele gen gebouwen zo kunnen worden voorkomen. Maar ik heb er alle begrip voor, dat de Raad in zijn proces van afwe ging anders heeft beslist. Die teleurstelling heb ik vrij gauw van me afgezet, dat is geluk kig mijn aard". Welke moeilijke vraagstukken houden u nog steeds bezig, zakelijk gezien? "Dat zijn het personeelsbeleid met het probleem van de juis te functiewaardering en de werving van ambtenaren, ge zien het woningvraagstuk. Als gemeente-secretaris heb je in die zaken natuurlijk een groot aandeel. Een proef met functiebeoordeling stuitte op zoveel bezwaren, dat we daar indertijd mee zijn gestopt. Een fusie van gemeentewer ken, centrale boekhouding en de gemeentebedrijven is wel doorgezet". Manager Is het apparaat in al die jaren niet dermate gegroeid, dat je wel een managerstype zou moeten aantrekken? "Dat geloof ik maar tot op zeke re hoogte. Hoewel ik besef niet briljant te zijn geloof ik toch niet datje een ambtelijke Gemeente-secretaris E. Zwartelé ervaring kunt missen, maar een combinatie is natuurlijk meegenomen". Hij denkt met tevredenheid te rug aan de aankoop van een aantal landgoederen en het afspringen van verdere an nexatie van Wassenaars grond door Den Haag, waar van kort na de Tweede We reldoorlog sprake was. "En dat in een tijd dat de stede bouwers nauwelijks oog had den voor andere dingen dan huizenbouw". De heer Zwartelé gaat na zijn afscheid zeker niet uit de ge meente weg. Teveel bindt hem aan Wassenaar, want naast zijn ambtelijke functie maakte hij zich verdienstelijk binnen de parochie St. Willi- brord. Burgemeester Seheenstra bij begin Haaswijk-bouw Oegstgeest Si' OEGSTGEEST - "De sociale woningbouw is een zeer be langrijk aspect in het bestemmingsplan Haaswijk in Oegstgeest, maar het is nog onbekend of de huidige plan nen in die richting allemaal kunnen worden uitgevoerd. Dit zei burgemeester Seheenstra van Oegstgeest gistermiddag ter gelegenheid van het officiële be gin van de bouw in deze nieuw bouwwijk in de gemeente. Hij verrichtte de openingsdaad op de Van Eysingabrug met het door knippen van het traditionele lint en gaf hiermee tegelijkertijd het startsein voor de woningbouw in de Morsebelpolder. Om de betekenis van de sociale woningbouw in Haaswijk te on derstrepen beloofde Gedepu teerde-Statenlid ir. Buystert dat de provincie er nauwlettend op zal toezien dat de voorgenomen aantallen hiervan zullen worden gehaald. Ook de voorzitter van de Oegstgeester woningbouwver eniging Buitenlust, de heer Zaal berg benadrukte de noodzaak van de bouw van betaalbare huurwoningen. "Het zal voor het eerst sinds 1967 zijn dat we weer een eengezinswoning aan de bij ons ingeschrevenen kunnen aanbieden," zo zei hij. Ook herinnerde hij aan het prijsop drijvend effect van het uitstel van het bestemmingsplan als gevolg van enkele bezwaarschriften. "We zijn daarom genoodzaakt duurdere huurwoningen te bou wen dan we eigenlijk willen," al dus Zaalberg. Volgens directeur Bas van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, dat Haaswijk als pro jectontwikkelaar bebouwt, is de belangstelling voor een eigen huis in deze nieuwbouwwijk overweldigend. Na een enquête onder belangstellenden bleek echter vooral dat men graag voor een extra goedkope premie-wo ning in aanmerking komt. Zo is van de tot nu toe ontvangen 450 reacties 90 procent vooral be langstellend voor de zogenoemde premie-A-woningen. Maar ook voor de vrije sectorhui zen. (koopprijzen vanaf 250 dui zend gulden tot ver daarboven) is Burgemeester Seheenstra van Oegstgeest knipt het lint door dat over de Van Eysingabrug is gespannen. grote belangstelling", aldus Bas. Daarmee verrichtte hij de officiële opening van de brug en de bouw in Haaswijk. Terre des Hommes De werkgroep van Terre des Hommes houdt op 31 mei van 10.00 tot 16.30 uur een Meimarkt op het Kerkplein rond de Dorps kerk in Voorschoten. De op brengsten van de markt gaan naar Kenia, waar het geld wordt besteed aan apparatuur voor een dovenschool voor kinderen. Dialoog: De Wassenaarse Toneelcombina tie Dialoog voert tijdens de "Kulturele Weken 1980" twee eenakters op. Vrijdag 6 en zater dag 7 juni Vernissage van Bavel en Oorlog op Driehoog van Ko- hout. De voorstellingen vinden plaats in het Jeroenhuis aan de Kerkstraat in Wassenaar en be ginnen om 20.00 uur. Open huis De Stichting Jeugd en Jongeren werk Oegstgeest houdt op vrij dag 30 en zaterdag 31 mei open huis in onder andere Taberna, het hoofdgebouw van de stich ting. Speciaal voor deze gele genheid heeft de werkgroep kampen voor de kinderen een speurtocht door het gebouw uit gezet. Taberna is geopend op vrijdag 30 mei van 19.00 tot 21.30 uur en op zaterdag 31 mei van 10.30 tot 15.00 uur. Taberna: Julianalaan 1 in Oegstgeest. Leiderdorpse Koningstraat. kinderrijke buurt veiliger te maken. Jongen (4) tweemaal aangereden VOORSCHOTEN - Een vierja rig Voorschotens jongetje moest gisteren na een aanrij ding op de Jan Evertsenlaan in Voorschoten worden over gebracht naar het Diaconnes- senhuis in Leiden. Het jongetje stak zonder uit te kijken de weg over en werd daarbij geschept door een langzaam rijdende personen auto. Vervolgens kwam hij ook nog eens onder de wielen van de auto terecht waarbij hij werd verwond aan de heu pen. De jongen verkeert niet in levensgevaar. LEIDERDORP- "De Koningstraat is een lange smalle straat waar weinig ruimte is voor kinderen om te spelen. Het is hier blijkbaar zo gezellig dat zelfs kinderen uit de andere straten hier komen spelen." Aan het woord is Aad Vons, die als initiatiefnemer voor een veilige Koningstraat in Leiderdorp veel bijval heeft geoogst onder zijn straatgenoten. In een stencil werd de bewoners van de straat onder andere gevraagd of zij ook vonden dat er veel te hard wordt gereden. Een en ander heeft geresulteerd in een spandoekenactie die deze week begon. Wie nu de Konings traat inrijdt, wordt duidelijk ge maakt dat zelfs 50 kilometer per uur teveel is. "Er is hier te weinig parkeergele genheid. Veel cafébezoekers. maar ook de bewoners, gooien hun auto's dan maar op de stoep. Ook rijden er wagens tegen het éénrichtingsverkeer in. Dat is le vensgevaarlijk, vooral voor de kinderen", zegt Vons, die heeft geconstateerd, dat er dagelijks "een flinke kleuterklas vol" kin deren op de straat speelt. "En dat aantal neemt nog steeds toe. 'De vergrijzing hebben we hier al gehad. Wanneer er een huis vrijkomt trekt daar weer een jong gezin in. We hebben al een onderhoud gehad met de wet houder. Die maakt duidelijk dat eventuele verkeersdrempels niet mogelijk zijn. We gaan nu eerst zelf onderzoeken hoe we op een andere manier de zaak veilig kunnen krijgen. We denken daarbij aan een eventuele herin deling. Het doorgaande verkeer moet eveneens minder worden. Maar r actie heeft tot nu toe al ucces gehad. Met al die bor- •n spandoeken is het agres- rijden hier een stuk minder geworden", aldus de Konings traatbewoner. den c WASSENAAR - Het enkele jaren oude fietspadenplan van de ge meente Wassenaar moet worden bijgesteld. Dat is de mening van twee leden van de gemeentelijke commissie technische diensten, Nieuwzwaag (WD) en Schelhaas (CDA). De laatste droeg een aantal vervan gende paden aan voor de onder delen van het programma die onlangs zijn geschrapt. Hij noemde onder meer het viaduct naar Den Haag, verbetering van de Klip naar zee, de Deijlerweg en een te ontwerpen fietsroute van Leiden naar de duinen. Wethouder Barning zegde op ver zoek van de commissie toe, dat de werkgroep Fietspaden een nieuw leven zal worden ingeblazen. Voor onteigening van grond ter bespoediging van de uitvoering voelde hij erg weinig. Dat moet volgens hem werkelijk een uiter ste middel zijn. Een voorstel om de brandweer kazerne voor ruim een ton te verbouwen, kreeg een slecht onthaal bij de commissie techni sche diensten. De leden vonden het voorstel ver beneden de maat en verlangden op zijn minst een goede tekening. Het is de bedoeling van burgemees ter en wethouders om in de ka zerne een zoldermuseum, een in structieruimte en een kantine te maken. Van Rij (CDA) voegde als bezwaar toe dat het brandweergebouw nog in aanmerking kan komen voor raadhuisbouw. Zolang dit zo is, zal de hele CDA-fractie elke verbetering van de kazerne afwij zen. Het historisch interessante brandweermateriaal kon volgens Van Rij beter worden overgedra gen aan het Brandweermuseum in Hellevoetsluis. t De commissie kreeg gisteravond ook alle gelegenheid om zich uit te spreken over de ruimtelijke kanten van het nieuwe-zwem- badplan. Lodder (Partij Wasse naar), en Van Rij (CDA) vonden het onbevredigend dat er geen plaats in het dichtbevolkte Was senaar-Noord was onderzocht, afgezien van de Dr. Mansveltka- de. Zij dachten met name aan het recreatiegebied ter Weer, met als bijkomend voordeel, dat daar alle ruimte is voor uitbreiding in de toekomst. Nagel en Kalma op avond tegen fascisme OEGSTGEEST - De PSP Leiden/ Oegstgeest organiseert vanavond in gebouw Taberna aan de Julia nalaan 1 in Oegstgeest een anti- fascismeavond. Onder het motto "Fascisme toen, nuspreken op deze avond professor mr. W.H. Nagel en Bouwe Kalma. Daarna is er gele genheid tot discussie. Verder wordt de film "De dag der men senrechten" vertoond en is er een tentoonstelling te bezichtigen. De avond wordt besloten met een optreden van het "Verzetscaba- ret"/ Aanvang van de avond 20.00 Woensdag Leiden iZeemanlaan 30 - PPR-1< Hng. 20 uur. Hooglandse kerk - lezing Prof. Leo Tin- demans: "Europese verhoudingen en hoger onderwijs, 15 uur. Stadsgehoorzaal - 20.15 uur, concert- en koorwerken door Leidse studenten mu ziekverenigingen. Museum voor Volkenkunde- Steenstaat 1,14 uur, kindermiddag, band weven en Laplandse spelletjes. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 20 uur. Oegstgeest - 15-20 uur, bazaar in "Rus- tenborch". Donderdag Stadhuis - commissie onderwijs, sport enz, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film van Jos Stelling: Elckerlyk", 20 en 22.15 uur. Lustrumfeest - Rapenburg afgezet van 20-01 uur. Patiënten raad Meren wijk - open verga dering, in het kérk. centrum De Regen boog, 20.30 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kpais, Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Volkshuis-Haarlemmerstraat 73b, open middag, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor-, lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel: 140866. Femke - onmtmoetingscentrum voor vrouwen, van 10-12.30 uur. Zoeterwoude - gemeenteraad, 20 uur. Wassenaar - gemeenteraad, 20 uur. Wassenaar - commissie financiën, 19.30 Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt t/m zondag 25 mei waargenomen door Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, tel: 123553 en apotheek Boehmer, Win kelhof, Leiderdorp. Van 2e Pinksterdag 's morgens 8 uur tot 30 mei: apotheek Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, tel: 121060 en apotheek Voorschoten, Leid seweg 66, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijm 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten v.d. Waalslaan, tel: 4641, Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel: 02523-3137. gezondheidscentrum, LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling te voldoen. Bi) automatische overschri|ving geen incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 146.30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254,10 Losse nummers f 0.65. Rubriekchefs: A van Leeuwen (stad) J P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeen schappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25, Leiden, tel. 071 -763320 071-893841 Ch Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071--55854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-89084/. Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2