Ik zal benen nooit meer mijn kunnen gebruiken "Energie-besparing al mogelijk bij bouw Noordwijk besluit tot bouw nieuwe wijk Neergeschoten wethouder Van der Laan: Het was moeilijk hierin te berusten 99 99 /oubrugse wethouder Yan der Laan neergeschoten 99 VINKENVELD BIEDT RUIMTE AAN 1080 WONINGEN WOENSDAG 28 MEI 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 HOOGMADE/KATWIJK - "Nachten heb ik wakker gelegen, gehuild en liggen bidden om kracht om dit te kunnen dragen. Ik heb het verschrikkelijk moeilijk gehad om erin te berusten, dat ik mijn beide benen nooit meer zal kunnen gebruiken". Vanuit zijn bed in het Zee hospitium in Katwijk aan Zee doet wethouder en lo co-burgemeester Gerrit van der Laan (54) van Woubrugge het moeilijkste verhaal van zijn leven. Een leven, dat aan een zij den draad heeft gehangen toen hij in de nacht van 23 op 24 februari voor zijn woning in Hoogmade op lafhartige wijze werd neergeschoten. Dankzij snel ingrijpen van buren en een spoedoperatie in het Academisch Zieken huis in Leiden kon het leven van de heer Van der Laan worden ge red. Vorige week heeft hij in een invaliden wagentje in het Zee hospitium, waar hij sedert 26 maart wordt verpleegd, voor het eerst een stukje gere den. i de krant geven moment ben je zelf het bokkie", aldus de wethouder die aan één stuk aan het woord is. Aanvankelijk kon hij moeilijk praten, maar in de loop der weken is dat sterk verbeterd. Auto Zonder uiterlijke emotie doet de heer Van der Laan het re laas van de overval: "Die be wuste zaterdagmiddag ben ik om drie uur gaan werken. De benzinepomp bij Zoeterwou- de, waar ik werk, is sinds kort een zelftankstation, zodat ik voornamelijk achter de kassa zit. Ongeveer tien voor twaalf 's avonds stopte er een auto, die overigens niet ging tan ken. Tien minuten later sloot ik de zaak af en ging naar huis. De bewuste auto stond er nog, volgens mij een Opel Record, met één defecte lamp. Ik heb er geen aandacht aan ge schonken, want er staat wel vaker een auto bij de pomp, waarvan de bestuurder niet gaat tanken maar wat rom melt aan banden of met wa- Bakkie op wacht eventjes" en kwam op me aflopen. Hij vroeg de weg naar Rotterdam en hij wilde ook benzine hebben. Ik heb hem de weg wel drie keer uit gelegd. De tweede man die erbij was, vroeg de weg naar Amsterdam. Een beetje vreemd natuurlijk. Ik dacht nog: die hebben een bakkie op. Achteraf gesproken had ik natuurlijk veel meer op m'n hoede moeten zijn. Ik her kende de auto met de kapotte voorlamp dus het moesten dezelfde kerels van de benzi nepomp zijn. Op een gegeven moment zei ik, dat ik naar bed wilde en wilde richting huis lopen. Eén van die kerels greep me echter plotseling beet, gaf een grote vloek en zei: "Ik schiet je in je ver dommenis". Tegelijkertijd schoot hij twee keer. Ze heb ben me niet naar geld ge vraagd. Het is jammer, dat ik de politie zo weinig heb kun nen helpen, maar het was erg donker. Ik kon geen gezich ten onderscheiden, ik heb ook niet gezien, dat die kerel een pistool in z'n hand had". Geld maandag 25 februari j.l.: het schokkende nieuws van de schietpartij op wethouder Van der Laan werd bekend. draagtasje waarin de heer Van der Laan wat post en een broodzakje had zitten. Het is niet uitgesloten, dat de twee mannen dachten dat er geld in zat, de dagopbrengst van het pompstation. Tussen sep tember en januari namen de pompbedienden het geld namelijk mee naar huis om dat het station werd ver bouwd en er geen kluis be schikbaar was. Al enkele we ken was het complex echter gereed en deden de pompbe dienden het kassageld in de kluis. De heer Van der Laan vindt het achteraf dom van zichzelf, dat hij zo argeloos is geweest. Ik heb een militaire opleiding van 4'/ï jaar achter de rug, waarvan ruim drie jaar in In- dië. Daar leer je wel het een en ander en als ik had beseft wat er zou gebeuren dan had ik die kerel wel gekregen", al dus de wethouder. De kogel drong door de rechterlong in het ruggemerg, hetgeen een verlamming van het onderli chaam veroorzaakte. De heer Van der Laan: "De dokters hebben er geen twijfel over la ten bestaan, dat ik mijn benen nooit meer zal kunnen ge bruiken. Het liefst had ik u verteld, dat ik volgende week naar huis mag, maar dat is niet zo. De dokters hebben gezegd, dat ik hier zeker nog wel een jaar moet blijven "De belangstelling, die is ge toond en nog steeds wordt ge toond, maakt mij verlegen. Ik had niet verwacht, dat dit op zo n grote schaal zou gebeu ren. Ik krijg veel bezoek, soms een beetje teveel naar de zin van de dokters. Dc bur gemeester komt regelmatig langs en houdt mij op de hoogte van de gang van zaken in de gemeente. Allerlei ge meentelijke stukken en ver slagen worden opgestuurd, zodat ik een beetje bij blijf aldus de heer Van der Laan. De heer Th. J. van Wieringen is tot tijdelijk wethouder be noemd om de heer Van der Laan te vervangen. Intussen probeert de Woubrug- se loco-burgemeester zich een voorstelling te maken van de toekomst "Van nature ben ik een nuchter mens, dat van opschieten houdt. Dat leer je hier wel af. Hier word ik ge confronteerd met mensen, die tijden moeten wachten op een aanpassing van hun huis. Soms komt iemand als inva lide thuis en dan is er nog niets gedaan. Toilet en dou che zijn dan nauwelijks te ge bruiken. Ik erger me daaraan. Verder is het belangrijk, dat deelneming aan het maat schappelijk verkeer mogelijk blijft. Gebouwen moeten worden aangepast voor rol stoelgebruikers, zodat je bij voorbeeld een raadzaal in kan. Ik word nu met mijn neus op al die dingen ge drukt". Politie Het politie-onderzoek is volle dig op dood spoor geraakt. Aanvankelijk werd met 25 re chercheurs aan de zaak ge werkt. maar nu worden nog slechts enkele routine-klusjes afgewerkt. De heer Van der Laan hierover "Ik hoop na tuurlijk dat de daders worden gepakt. Persoonlijk schiet ik er niets mee op, al hakken ze die kerels in mootjes, maar ze blijven een gevaar voor ande- Gerrit van der Laan zal nog Lange tijd patiënt op de afde ling revalidatie van het Zee hospitium blijven. Hij heeft zich er, zij het met moeite, bij neegelegd. Een klein voor deeltje meent hij nog te heb ben: Ik lig hier op een kamer met uitzicht op zee. Ik ben een liefhebber van Gods vrije na tuur, dus dat geluk heb ik". Ondanks alle ellende komt er toch nog een glimlach op zijn gezicht. HENK HOUTMAN ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen moet bij de Goed voorbeeld bouw van nieuwe wijken eerst maquettes laten maken, die door TNO moeten worden onder zocht op luchtstromingen. Door een goede 'wijkopzet - vermijden van wind - kan namelijk al heel wat energie worden bespaard. öat is slechts één van de vele aan- bevelingen die de Progressieve Combinatie Alphen in een zo juist uitgebracht rapport "Vin- dingrijk met energie" doet. Het rapport is gisteren aan burge meester en wethouders aange boden. Andere maatregelen die voor de woningbouw worden aanbevo len: het vermijden van hoogbouw (meer wind) en het aanbrengen van extra isolatie in hogergelegen flats. het aanbrengen van groen blij vende beplanting in en rond de woonwijken, die dienst kan doen als windscherm. bij nieuwbouw de gevels van de huizen zoveel mogelijk op het ^zuiden richten, om de invallende zonnestraling zoveel mogelijk te benutten. het gebruik van drievoudig ge laagd glas voor grote oppervlak ken. de warmste vertrekken (zoals de badkamer) niet aan de buitenmu ren laten grenzen, maar in het hart van het huis. het gebruik van drievoudig ge laagde ramen in de gevels op het zuiden, zodat die in koudere maanden als zonnecollectoren kunnen dienen. het gebruik van donkere kleuren aan de zonzijde van een huis om de invallende zonnestralen zo goed mogelijk te benutten. beperking van de hoogte van de vertrekken. het installeren van douches en baden met een kleine waterin houd. huizen voorzien van kleinere maar diepe kelders, ter vervan ging van de energieverbruikende koelkast. Voorlichting Verder moet de gemeente, zo staat in het rapport te lezen, een actief voorlichtingsbeleid voeren. De aan te stellen energie-coördina tor, voor wie wordt gepleit, moet niet wachten tot burgers iets vra- _v gen, maar moet er zelf op uit trekken. bovendien moet het energie-ren- 1 dement van huishoudelijke ap- paratuur worden onderzocht en j de resultaten moeten worden ge- j publiceerd, zodat fabrikanten uit i eigen belang zullen gaan streven J naar een hoog rendement. De voorlichting moet op alle ge bruikers worden gericht. Jaar lijks moet worden aangegeven of iedere gebruiker in zijn of haar situatie veel of weinig energie heeft verbruikt. Het gedrag van de verbruikers kan verder be langrijk worden beïnvloed door het tariefsbeleid. "Een sterk, maar rechtvaardig, progressief prijsbeleid zal de nodige dwang voor de gebruikers vormen om tot energiebesparende maatre gelen over te gaan". Aldus de sa menstellers van het rapport, die verder vinden dat de enige jaren geleden opgevoerde waterdruk weer naar beneden moet, omdat deze onnodig hoge druk leidt tot een aanzienlijke toename van het watergebruik. De gemeente zal door het nemen van energiebesparende maatre gelen het goede voorbeeld moe ten geven. Het psychologisch ef fect daarvan is van even groot belang als de daadwerkelijke be sparingen zelf. Daarom is het be langrijk om de feestverlichting sterk te verminderen, de nieuw jaarsfakkels (gas) af te schaffen en evenementen als speedboot races, motorcross etc., waarbij energie wordt verspild, terug te dringen. Verder kan de gloeilamp-straat verlichting worden vervamgem door energiebesparende licht bronnen, zoals gasontladings lampen, die net ontwikkeld zijn. In het rapport worden nog tal van suggesties gegeven voor het te rugdringen van het lichtverbruik (meer directe verlichting, het au tomatisch uitschakelen van lich ten in toiletten, gangen, portalen etc.) en het indammen van het energieverslindende autoverkeer (minder parkeerplaatsen in het centrum, verbetering van het stadsvervoer, betere aansluiting van bussen op treinen, verlaging van de maximumsnelheden, zo wel in woonwijken als op door gaande wegen. Verder zou op de nu al bestaande hoge flats een proef kunnen wor den genomen met windmolens, zodat de onnodige warmteverlie zen enigzins gecompenseerd kunnen worden. Warm water Een laatste hoofdstuk wordt be steed aan alternatieve energie. Nu al bij de bouw van huizen en gebouwen rekening worden ge houden met de komst van zonne collectoren en moet er ruimte worden gereserveerd voor de on dergrondse opslag van warmte in warmwatertanks. De laatste geologische gegevens hebben trouwens uitgewezen dat Alphen in een gebied ligt met warm water in de diepe ondergrond. Dit warme water, aldus de samen stellers van het rapport, kan wor den benut voor het verwarmen van ruimten, als dit water via dieptewellen kan worden opge pompt, zoals nu al in Spijkenisse gebeurt. hoogbouw zoveel mogelijk moeten i NOORDWIJK - Na een langdurige discussie heeft de Noordwijkse gemeenteraad gisteravond het ontwerp- woningbouwplan Vinkenveld vastgesteld. Het is de be doeling dat in het Vinkenveld in totaal 1080 woningen worden gebouwd. Tegen het plan heeft een aantal agra riërs bezwaarschriften ingediend. Bij de linkse partijen in de Noord wijkse gemeenteraad leefde de vrees dat de behandeling van de ingediende bezwaarschriften een jarenlange procedure zou vergen waardoor de woningbouw in het gedrang zou komen. Ook het CDA was daar bang voor. CDA- woordvoerder Warmerdam hoopte dat de indieners van de bezwaarschriften deze na de uit spraak van de raad zouden in trekken. "Elke maand uitstel be tekent een verlies van anderhalf miljoen gulden, dat dient men wel te beseffen", zei Warmerdam. De CDA-er zei er begrip voor te hebben dat het afstaan van grond voor woningbouw voor de agra riërs een moeilijk te aanvaarden zaak is. Er is weliswaar ruilgrond aanwezig, maar dat biedt slechts beperkt soelaas. PvdA-raadslid Schaap bleek te leurgesteld over de bezwaar schriften. In december 1978 werd immers gekozen voor een tus senoplossing waarbij minder agrarische grond voor het plan nodig was dan aanvankelijk de bedoeling was, merkte hij op. De PvdA-fractie had zich toen gevleid met de gedachte dat met deze belangrijke tegemoetko ming de agrariërs het plan niet zouden vertragen. Niettemin wa ren er nu toch bezwaarschriften ingediend. Volgens Schaap had den de agrariërs zich niet aan het compromis gehouden. De PvdA- fractie achtte zich daarom ook niet gebonden aan dat compro mis: de opgelopen vertraging in de woningbouw heeft een achter stand opgeleverd die zou kunnen worden ingehaald wanneer het woningbouwgebied Vinkenveld zou worden uitgebreid. Schaap vestigde daarbij nog eens de aandacht op het standpunt van de Noordwijkse bouwver eniging en "Kritisch Noordwijk", die de geschatte behoefte aan woningen tot 1993 te laag vonden. Beide verenigingen vonden het plan Vinkenveld te benauwd. Hoop De PvdA-woorvoerder betuigde zijn medeléven met de agrariërs die uit het Vinkenveld moeten verdwijnen ("meest hard wer kende, jonge mensen"), maar hij vond dat hun belangen in dit ge val moesten wijken voor het be lang van de volkshuivesting. Schaap hoopte dat zij hun be zwaarschriften zouden intrek ken. "Bij de WD wegen de rechten van de agrariërs zwaar", zei Admiraal (WD/Gemeentebelang). "Voor stellen betreffende schaderege lingen zullen door ons kritisch worden bekeken". Aan de be hoefte-prognoses (het aantal wo ningen dat in 1993 nodig is) tilde de WD-fractie niet zo zwaar, omdat er na vijf jaar weer gele genheid is om het aantal te bou wen woningen bij te stellen. Wethouder Van Duyn was ge schrokken van de uitlating van PvdA-woordvoerder Schaap dat zijn partij zich niet langer gebon den achtte aan het compromis. De wethouder vreesde een nieu we discussie over de omvang van het te bebouwen gebied wat tot een enorme vertraging zou kun nen leiden. Van Duyn had toch wel hoop dat de agrariërs hun be zwaren zouden laten vallen. "Het is niet onze bedoeling het plan op te houden", reageerde Schaap, "maar de bezwaarschriften heb ben ons bijzonder teleurgesteld. Een beroepsprocedure kan lang duren en we kunnen niet blijven afwachten". Schaap drong er op aan om in elk geval naar andere bouwplaatsen te blijven uitkij ken, zodat de woningbouw voortgang zou kunnen vinden. Zaken doen CDA-raadslid De Geus vond het betoog van Schaap niet juist. "Als de agrarische commissie hetzelf de zou vinden, dan konden we opnieuw beginnen", merkte hij op. "Bovendien richten de be zwaren van de agrariërs zich niel op dc omvang van het gebied. Zij maken zich zorgen over de wa terhuishouding". "Wy hebben zaken kunnen doen met de agrariërs, anderen, met name de woningbouwverenigin gen, zijn begonnen de zaak in ge vaar te brengen", aldus een gela den De Geus. "We dienen de krachten te bundelen om zo snel mogelijk te kunnen gaan bou- De nieuwe wijk krijgt drie toe gangswegen: via de Gladiolus- straat, via de Boekerslootlaan en via de Herenweg

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19