CDA en YYD: terughoudend tegenover PLO Kabinet niet bang voor hogere prijsstijging HUA ONTVANGEN IN JAPAN Bisschoppen vragen Rome om hulp in kwestie met Gij sen Klaar voor Knokke President van arm Haiti trouwt: kosten zes miljoen gulden Advocaten ETA vragen Nederland om uitleg PAGINA 18 WOENSDAG 28 MEI 1980 UTRECHT - Het besluit van mgr. Gijsen, bisschop van Roermond, om een jonge priester niet in zijn bisdom aan te stellen heeft een crisis veroor zaakt in de commissie voor dc ambtsopleidingen die is voortgekomen uit de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen in Rome. De bisschoppen hebben nu de hulp van Rome ingeroepen om het werk van de commissie weer op gane te brengen Op een vergadering van deze commissie, die bestaat uit de bisschoppen Ernst (Breda), Moller (Groningen) en Gijsen (Roermond) en die het functioneren van de theologische opleidingen moet onderzoeken, vroeg de centrale beleidscommissie voor het wetenschappelijk theologisch onderwijs de drie bisschoppen, zich tijdens het onderzoek te onthouden van openbare uitspraken inzake de hogescholen. Aanleiding was het gewraakte besluit van mgr. Gijsen, die een priester niet wilde aanstellen onder meer omdat deze was opgeleid in Heerlen, een opleiding waar de bisschop ernstige bezwaren tegen heeft Op een vergadering van de bisschoppenconferentie bleek de commissie voor de ambtsopleidingen in meerderheid de gevraagde toezegging aan de centrale beleidscommissie te willen doen. Gijsen echter meende die garantie niet te kunnen geven, gezien zijn verantwoordelijkheid, en beroept zich op verklaringen van kardinaal Garrone van de Romeinse congregatie voor de katholieke opvoeding. Hij vindt dat zijn houding geen hinderpaal hoeft te zijn voor een goed, objectief onderzoek, noch voor de samenwerking met de centrale be leidscommissie voor het wetenschappelijk theologisch onderwijs. De bisschoppenconferentie heeft de raad voor de bijzondere bisschop pensynode in Rome ingeschakeld om uit de impasse te komen. Die raad moet waken over de uitvoering van de synodebesluiten en oplossingen uitdenken voor moeilijke kwesties. Impressario Lou van Rees toont foto. die in Vinkeveen Nederlandse Knokkeploeg. De ploeg bestaat uit (v.l.n.r.) Margriet Eshuys, de Babe-meisjes Margot v.d. Ven en Gemma van Eek. Ray Delmore en (geknield) Babe-zangeres Rita van Rooij. Het zangconcours in Knokke wordt van 1 tot en met 5 juli gehouden. Nog plek voor 1000 man in schoenbedrijven TILBURG (ANP) - Volgens het be drijfschap voor de schoenindus trie kunnen in die bedrijfstak de komende vier jaar duizend werk nemers worden geplaatst. Op een persconferentie gistermorgen in Tilburg werd bekendgemaakt dat na een diepgaand sanerings proces de schoenindustrie in sta bieler vaarwater terecht is geko men, waardoor opnieuw behoef te begint te ontstaan aan vakbe kwaam personeel. Bij de honderd schoenfabrieken die de sanering overleefden werken op het ogenblik zo'n zesduizend werk nemers. De meeste bedrijven zijn gelegen in de Brabantse Langs traat en in Twente. Via gerichte campagnes op ar beidsbureaus en onder school verlaters wil het bedrijfschap trachten jongeren te interesseren voor het vak van leerbewerker in een schoenfabriek. Volgens de heer Van den Beukei van de Ne derlandse Herstructurerings maatschappij Nehem, die na mens zijn organisatie de werving van personeel begeleidt, moet de bedrijfstak daarbij opboksen te gen het negatieve beeld van de schoenindustrie, ontstaan door de grootscheepse sanering van de laatste jaren. PORT-AU-PRINCE (Reuter/UPI) - De 27- jarige president-voor- het-leven van Haïti, Jean-Claude Duvalier, is gisteren in de rooms- katholieke kathedraal van Port-au-Prince in het huwelijk getreden met de 29-jarige, ge scheiden Michèle Ben net, moeder van twee zoontjes. Het huwelijk werd ingezegend door de aartsbisschop van Port-au-Prince, Francois Wolff-Ligonde, in aanwezig heid van tweeduizend gasten, die later een receptie bij woonden op de boerderij van de president in Croix-de- Bouquet buiten de hoofdstad. Het huwelijk van Jean-Claude Duvalier en mevrouw Bennet kon in de rooms-katholieke kerk worden ingezegend om dat het eerste huwelijk van de bruid volgens de episcopale ritus was voltrokken. De president is nooit eerder ge trouwd geweest. Jean-Claude Duvalier werd in 1971 president, na de dood van zijn beruchte vader pre sident (Francois Duvalier ('papa Doe'). De ex-schoon vader van de bruid liet het le ven na een mislukte samen zwering tegen het bewind van 'papa Doe' op 29 juli 1959. Om deze reden zou er in officiële kringen verzet zijn geweest tegen de keuze van bruid van de president. Ook zijn moeder zou niet zo met het huwelijk ingenomen zijn geweest, om dat zij haar titel van 'eerste dame des lands', waaraan nogal wat voorrechten ver bonden zouden zijn, aan een schoondochter moet afstaan. Het huwelijksfeest heeft zes miljoen gulden gekost. Dat is drie procent van de buiten landse schuld van Haïti, dat een van de armste landen op het westelijk halfrond is. In de negen jaar van zijn vrijge zellenbestaan als president heeft Jean-Claude Duvalier in zijn vrije tijd een 'play boy'-achtig leven geleid, ge typeerd door snelle auto's en vliegtuigjes en feestjes met mooie vrouwen. Eventuele negatieve gevoelens op Haïti zijn niet weerspie geld in het gedrag van de bur gerij. Zij danste op straat op de muziek van orkestjes. DEN HAAG (GPD) - De regering blijft erbij dat er - on danks de recente hoge prijscijfers - geen aanleiding is om nu al te veronderstellen dat de geraamde prijsstijging over het hele jaar 1980 zal worden overschreden. Dat schrijft minister Van der Stee (financiën) in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over de voorstellen tot belas tingverlaging per 1 juli. De doelstelling om dc koopkracht voor de minimuminkomens te handhaven kan daarbij overigens niet als een onaantastbare garan tie worden gezien, voegt hij er aan Voor tonnen aan antiek weg uit museum BRIELLE - Bij een inbraak tijdens het pinksterweekeinde in het Trompmuseum in Den Briel is voor tonnen aan antiek gestolen. Het museum werd beroofd van meer dan de helft van alle op drie verdiepingen tentoongestelde waardevolle antieke voorwerpen, die voor het belangrijkste deel afkomstig zijn van het eiland Voorne. Het museum staat sinds vorig jaar tijdens de weekeinden onbeheerd. Judith Herzberg krijgt opdracht voor toneelstuk DEN HAAG (ANP) - De schrijfster Judith Herzberg heeft gisteren in Den Haag van de Jan Campert- stichting de opdracht gekregen een toneelstuk te schrijven. Tudith Herzberg schrijft niet. zoals vaak wordt verondersteld, alleen gedichten, ze werkte mee aan Nederlandse films en heeft ook enkele toneelstukken geschre ven. "De mindere bekendheid van haar toneelstukken is one venredig aan de kwaliteit ervan aldus het juryrapport. Het was de vijfde maal dat de Cam pertstiehting de opdracht en het daaraan verbonden bedrag (15.600 gulden) heelt uitgereikt. toe. Er kunnen zich omstandig heden voordoen, waarbij de koopkrachtgarantie voor de mi nima moet worden losgela- ndien de prijzen dit jaar meer stij gen dan de geraamde 6 procent, zal die koopkracht namelijk al leen gehandhaafd kunnen wor den als het financieringstekort van de overheid wordt vergroot of de loonkosten verder stijgen. Maar in beide gevallen zou daar mee het bezuinigingsbeleid van de regering worden doorkruist. Een koopkrachtgarantie moet tegen die nadelige gevolgen wor den afgewogen, aldus Van der Stee. DEN HAAG (GPD) - De regering moet zeer terughoudend blijven in de contacten met de Palestijnse Bevrijdings organisatie, zo vinden de fracties van CDA en VVD in de Eerste kamer. De Japanse prem Guofeng besprekingen voerde. TOKIO (Reuter) - De Chinese eer- ste-minister Hua Guofeng is gis teren in Japan aangekomen. Tij dens zijn vijf dagen durende be zoek wil de Chinese partijleider de vriendschappelijke betrek kingen tussen Peking en Tokio nader aanhalen. besprekingen op het programma met keizer Hirohito en de Japan se regeringsleider, Masayoshi Ohira. Naar het oordeel van de grote Ja panse krant Yomiuri Shimbun begint met het bezoek van Hua een 'pragmatische fase in de Chinees-Japanse betrekkingen. Japan is op het moment de be langrijkste handelspartner van de Chinese Volksrepubliek, f^ij Hua's aankomest waren onge veer 10.000 man politie op de been.Gedurende het gehele be zoek moeten zij aanslagen van rechtse Japanners voorkomen. Dezen beschouwen het bezoek van de partij en regeringsleider uit Peking als een poging om Ja pan communistisch te maken. Tijdens het debat over de begroting van buitenlandse zaken in de Se naat vroeg ir. J. Baas (VVD) giste ren om „grote terughoudend heid" in de contacten met de PLO, terwijl prof. dr. J.W. van Hulst verklaarde dat PLO-leider Sartawi, die onlangs op het mi nisterie van buitenlandse zaken werd ontvangen, bij de CDA- fractie „niet welkom" zou zijn. PvdA-woordvoerder J.B. Broeksz daarentegen sprak van de „rond uit domme en misdadige politiek van het vestigen van nederzettin gen op de Westoever", van Israël. Hij hoopte voor Israël dat de hui dige regering-Begin snel zou ver dwijnen. Vanuit alle fracties in de Eerste Kamer werd bezorgdheid geuit over de toegenomen spanningen tussen oost en west, vooral na de Russische inval in Afghanistan. Oud-VARA-voorzitter Broeksz leverde een geheel eigen bijdrage door voor te stellen dat de West- duitse leider Helmut Schmidt bij zijn bezoek aan de Sowjet-Unie de Russen zou voorstellen hun (overigens mobiele - red.) SS-20- raketten zó ver terug te trekken dat zij West-Europa niet meer zouden kunnen bereiken. In ruil daarvoor zou de NAVO dan moe ten afzien van de eind vorig jaar afgesproken modernisering van de taktische kernwapens, door plaatsing van 572 kernraket ten. Olympische Spelen Een meerderheid in de Eerste Ka mer bleek het eens te zijn met het regeringsbeleid inzake de Olym pische Spelen. Ir. Baas herinner de eraan dat na de Spelen van 1936, in Hitler-Duitsland, „ieder een een kater had", terwijl bo vendien enkele jaren later de jeugd van nazi-Duitsland en van de andere deelnemende landen tegenover elkaar stond, niet op het sportveld, maar op het slag veld. De PvdA-fractie bleek verdeeld te zijn over de Olympische Spelen, net als in de Tweede Kamer. De heer Broeksz kon slechts melden dat „een deel van onze fractie" het niet-deelnemen aan de Spe len ondersteunt. PPR-woordvoerder dr. Bas de Gaay Fortman was van mening dat een boycot in het algemeen een minder geschikt middel is om de politiek van een bepaald regime te beïnvloeden. „Eén boycot zal altijd worden ervaren als gericht tegen het regime zelf; niet tegen het beleid". Hij trok een parallel met zoals het in Oost- Europa wordt genoemd, de vreedzame coëxistentie: men aanvaardt het bestaan van een ander regime, ook al is men het er ideologisch niet mee eens. In dit verband zijn er grenzen aan een mensenrechtenbeleid, zo meende Dp Gaay Fortman, juist vanwege het feit dat een boycot toch nooit effectief kan zijn. Bij het veel genoemde streven naar „solidariteit met Amerika", inza ke zowel de kwestie-Afghanistan als de kwestie-Iran, tekende De Gaay Fortman aan dat hier ei genlijk het woord „solidariteit" misplaatst is, aangezien de VS niet een zwak land zijn, dat onze solidariteit nodig heeft, maar „een supermogendheid die wordt geconfronteerd met de grenzen van zijn macht". Loonmatiging De voorgestelde loonmatiging waarbij een belastingverlichting wordt gegeven van 100 gulden en een loontoeslag van - naar gelang het inkomen - 26 of 36 gulden leidt volgens de bewindsman tot een verlaging van het financie ringstekort met 800 miljoen gul den in 1981. Dat weegt op tegen het verlies aan belastingop brengsten. Met deze lastenverlichting worden net de minimuminkomens ont zien. Zou dc koopkracht van die minimuminkomens met 1 pro cent worden verhoogd, dan zou een lastenverlichting met 187 gulden nodig zijn. Beperking van het koopkrachtverlies voor het gemiddelde inkomen tot 0,5 pio- cent zou óe Staat al weer 425 miljoen gulden gaan kosten. De lastenverlichting voor 1980 is blijvend voor de komende jaren, mede om inhaaleffecten te voor komen en om een overschrijding van de voor de loonkostenstij ging beschikbare ruimte te ver mijden. (Van c correspondent Peter Hattink) MADRID - Miguel de Castells en Inaki Es- naola, advocaten van de radicale Baski- sche afscheidingsbeweging ETA-militar, hebben gisteren te Madrid de Nederland se ambassadeur, L. Goedhart, om uitleg gevraagd over de uitlevering van vier Basken door de Nederlandse politie aan de Spaanse veiligheidsdienst. De vier Spaanse Basken, die vrijdag op het vliegveld van Madrid door de politie wer den ingerekend, staan bij het Spaanse mi nisterie van binnenlandse zaken bekend als professionele terroristen, die betrok ken zijn geweest bij tal van aanslagen in het Baskenland. Beide raadsmannen van ETA-militar toonden zich tegenover am bassadeur Goedhart zeer ontstemd over de samenwerking tussen de Nederlandse en de Spaanse politie, die volgens hen in druist tegen de rechten van de mens en in strijd is met de conventie over politieke vluchtelingen van Genéve en met de Eu ropese conventie over terreurbestrij ding. Op een persconferentie verklaarden de ad vocaten later dat noch de Nederlandse au toriteiten, noch ambassadeur Goedhart wisten dat er in het Baskenland inwoners om politieke redenen worden vervolgd. Beiden ergerden zich aan de ambassa deur, omdat hij steeds sprak over vier Spaanse onderdanen in plaats van Baski- sche burgers. De Baskische raadslieden begrepen niet waarom ongewenste vreemdelingen, zoals de vier Basken, door drie marechaussees in uniform werden begeleid in het vliegtuig naar Madrid. Mi guel de Castells verklaarde dat door toe doen van de Nederlandse politie de vier Basken nu gemarteld worden op het poli tiebureau te Madrid. Volgens Inaki Esnaola heeft de Nederland se politie de vier Basken met leugens aan het lijntje gehouden en ten slotte uitgele verd aan de Spanjaarden. „De vier Bas ken, die niet over documenten beschikten waaruit bleek dat zij de status van politiek vluchteling bezaten, werd verteld dat zij hun bestemming zelf konden kiezen. De Nederlandse politie, die een van de Bas ken met z'n moeder en een advocaat in San Sebastian liet bellen om geld voor tickets te vragen, maakte ze wijs dat zij naar Genéve gingen. Vorige week belde een van hen nog met z'n advocaat, die on middellijk voorstelde of hij de hulp van Amnesty International zou inroepen voor het vervaardigen van vluchtelingenpapie- ren. „Nee, antwoordde hij toen, we gaan niet naar Madrid. We gaan of naar Parijs, of naar Genéve". aldus Esnaola. n een nota aan de pers ontkende de Neder landse ambassade te Madrid gisteren dat de begeleiders van de vier Spanjaarden geen contact hebben gehad met de Spaanse politie en dat zij deze Spaanse onderdanen niet hebben uitgeleverd aan de autoriteiten. Voorts vermeldt het pers bericht dat de vier Basken op 21 mei op Schiphol aankwamen met een vliegtuig uit Aden (Zuid-Jemen) zonder voldoende geld om enkele dagen vakantie in Neder land door te brengen, zonder retourbiljet en zonder voldoende financiën om per trein Spanje te bereiken. De Nederlandse autoriteiten verzochten Koeweit Airlines, de luchtvaartmaat schappij die verantwoordelijk was voor de binnenkomst van de vier Basken, ze terug te transporteren naar Aden. De au toriteiten van Aden weigerden de Spaan se Basken weer op te nemen, waarop het Nederlandse ministerie van justitie be sloot de vier Spaanse Basken op kosten van Koeweit Airlines naar Madrid te zen den. De gezagvoerder van het lijntoestel van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia, die de vier Basken vrijdag van Amster dam naar Madrid bracht, vroeg om poli tiebegeleiding van de groep. Tenslotte vermeldt de nota van de Nederlandse am bassade dat de vier Basken reisden met geldige Spaanse paspoorten en dat het hier een routinemaatregel betrof voor ie dere buitenlander, die bij binnenkomst in Nederland niet kan aantonen dat hij over voldoende geldmiddelen beschikt of over een uitreisticket.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18