KERK YAN EN VOOR DE ARMEN Ballon blaast Vervet' hart nieuw leven in „Alsjij nog even een pilsje uit de koelkast haalt, let ik wel op dat ze geen doelpunt f -i maken." I M Dr. Cramer werkt nu weer als j Wereldzendingsconferentie Melbourne afgelopen Paus naar Frankrijk WOENSDAG 28 MEI 1980 PAGINA 17 De onvermoeibare paus Johannes Paulus gaat vrijdag voor een paar dagen naar Frankrijk, de oudste maar zeker niet de trouwste dochter van moeder de heilige kerk. Weliswaar zijn 45 miljoen Fransen (85 procent) gedoopt en dus in naam rooms-katholiek, maar het percentage meelevenden ligt daar heel ver onder. De arbei dersmassa ging voor de kerk verloren en de intellectuelen hebben ook allang weinig bin ding meer. De kerk heeft alleen nog vaste voet in de middenklas se, de bourgeoisie. Progressieve katholieken zien de trouw van menig burger aan de kerk echter meer als een schild ter bescher ming van eigen positie dan als een uiting van echt geloof. De paus kan rekenen op een en thousiast onthaal, ondanks het feit dat de verhouding tussen Frankrijk en het Vaticaan vaak stroef is geweest. Op het pro gramma staan ontmoetingen met de regering, bisschoppen, pries ters, jongeren en de Poolse kolo nie. Uiteraard zal de paus ook weer een aantal missen opdra De kerken moeten zich richten op de armen. Ze moeten zich het lot van de armen aantrekken. Ze moeten kerk van en voor armen worden. Slotconclusies als deze geven grond aan de ver onderstelling dat de nu afgesloten wereldzen dingsconferentie, georganiseerd door de We reldraad van Kerken in het Australische Mel bourne, de geschiedenis zal ingaan als de "con ferentie van de armen". De conclusies van de conferen tie zijn vervat in vier rap porten die ongeveer 48 ge typte pagina's beslaan. De rapporten stemmen goed met elkaar overeen. Hal verwege de conferentie werd geconstateerd dat de derde sectie, over het getuigenis van het koninkrijk van God, de meer conservatieve en theologisch ingestelde deel nemers had aangetrokken, terwijl de drie andere secties (over armen, de menselijke strijd en machten) de meer radicale en activistische af gevaardigden hadden ge lokt. Onverschillig De eerste sectie stelt in haar conclusie vast dat in veel landen de kerken onverschillig staan te genover de armen en zich zelfs hebben aangesloten bij de mach ten die de armen arm hebben gemaakt. Sectie twee meent dat de kerken moeten trachten tot een betere samenleving te komen, maar daarbij moeten oppassen niet in de ban van ideologieën te raken. Volgens de werkgroep dienen de kerken er vanuit te gaan dat een economisch systeem on rechtvaardig is en in strijd met het koninkrijk van God, als het de burgers de noodzakelijkste le vensbehoeften onthoudt. De derde sectie is van mening dat de kerken in hun eigen landen open kerken moeten zijn waarin nieuwkomers zich thuis kunnen voelen. De kerken moeten vooral in hun eigen omgeving Gods ko ninkrijk verkondigen. Sectie vier vindt dat de kerken moeten oppassen dat ze hun macht in de samenleving niet misbruiken. Volgens de werk groep kennen ze zelf ook machts structuren die mensen kunnen onderdrukken. De rijke kerken moeten niet zozeer ontwikke lingsprojecten voor de arme ker ken opzetten, maar ze geld lenen tegen gunstige voorwaarden om ze niet afhankelijk te maken. De kerken moeten kritisch staan tegenover de technologische ontwikkeling van de medische wetenschap, zich niet inzetten voor grote status-ziekenhuizen, maar hun aandacht meer richten op plaatselijke gezondheidszorg, streven naar een vrije en eerlijke informatievoorziening via de media en helpen voorkomen dat die worden misbruikt door machtsgroeperingen. Ze dienen zich tevens te verzettén tegen het bezit en de produktie van kern wapens en op te roepen tot een tijdelijke stop op het onderzoek naar en het gebruik van kern energie. Mensenrechten De conferentie heeft in haar slot zitting het politie-optreden ver oordeeld tegen schoolkinderen in Zuid-Afrika en geprotesteerd tegen het feit dat zwarten van huis en haard worden verdre ven. Deze twee resoluties wer den met grote meerderheid van stemmen aangenomen. Een poging van de delegatie uit Pa kistan om ook de interventie van de Sovjet-Unie in Afghanistan te veroordelen faalde, omdat de ge delegeerden uit de Sovjet-Unie daar ernstig bezwaar tegen maak ten. Een baptist dreigde zelfs met verbreking van de band met de Wereldraad van Kerken. De Oosteuropese afgevaardigden kregen steun van mensen uit La- tijns-Amerika, een aantal Afrika- i uit India. Het ge volg was dat het Pakistaanse voorstel werd verworpen met 66 tegen 58 stemmen. Dit bracht de conferentie ertoe een resolutie aan te nemen waarin werd betreurd dat het niet moge lijk was gebleken, landen waar mensenrechten met voeten wor den getreden te veroordelen. De algemene indruk van de Neder landse afvaardiging is dat de con ferentie duidelijke principe-uit spraken heeft gedaan, maar he laas niet in staat was om. met uit zondering van Zuid-Afrika, be paalde landen te veroordelen om hun schending van de mensen rechten. Een paar cijfers. De Gerefor meerde Kerken in Nederland zijn vorig jaar 2309 leden achteruitge gaan, zo blijkt uit hun Jaarboek 1980. Op 1 januari jl. telden deze kerken 868.900 leden. In het grensverkeer met de hei-vormde en de rooms-katholieke kerk staan de gereformeerden op "winst", maar zij verliezen aan de pinkstergemeenten, de baptisten en de christelijke gereformeer den. Naar de "vrijgemaakten" gingen er ongeveer evenveel als er uit deze kring kwamen. Ook de vrijgemaakt-gereformeer- den kwamen het hun Jaarboek uit. Deze kerken zijn vorig jaar met 1787 leden gegroeid. Zij heb ben nu 98.606 zielen. Op weg dus naar de 100.000. De vrijgemaak ten tellen 262 plaatselijke kerken met 192 dienstdoende predikan ten. Hun theologische hoge school in Kampen heeft 7 hoogle raren, 3 lectoren en op het ogenblik 113 studenten. Bcroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Hengelo (Ov.) W. I. Doude van Troostwijk Eer beek, te Rijnsburg C. Hakken berg Lopikerkapel, te Velp F. L. Krijger Den Haag - Loosduinen; bedankt voor Wanneperveen A. M. Langhout Drogeham. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Anjum D. J. Deuze- man Woudsend. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zwolle W. G. de Vries Haren. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Leiden en te Sassenheim G. C. den Hertog Kornhorn: bedankt voor Baren- drecht A. Baars Urk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Arnhem J. van Haa- ren Amersfoort, voor Capelle aan de IJssel N. W. Schreuder Goes. Afscheid Ds. J. A. G. van Zanten (60) neemt Waarnemerin hervormd Oegstgeest OEGSTGEEST - De kerkeraad van de wijkgemeente Noord van de hervormde gemeente in Oegstgeest heeft dr. A. W. Cramer gevraagd, enige tijd "waarnemer" te zijn in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. H. O. Sasse. Dr. Cramer (48) was als remon strants predikant achtereen volgens werkzaam in Som- melsdijk, Nieuwkoop en Lei- den-Oude Wetering en legde zijn werk neer toen-hij in 1971 wetenschappelijk hoofdme dewerker werd aan de suofa culteit voor psychologie van de Leidse universiteit. Vorig jaar kwam hij in het nieuws door zijn boek over "Transcendente Meditatie". De meditatietechniek die de ze uit het Oosten afkomstige geestelijke beweging hier propageerde vond in dr. Cra mer aanvankelijk een warm voorstander, ook omdat hij haar bedoelingen kon vereni gen met zijn christelijk ge loof. "Transcendente Medita tie (TM) en de christelijke tra ditie bijten elkaar niet", zei hij toen in een voordracht over TM. "Deze manier van medi teren heeft mijn belevings vermogen opengebroken". In een later stadium echter heeft de christen-theoloog Cramer de beweging van Ma- harishi Mahesh Yogi, de charmante monnik uit India", zijn kritiek niet bespaard. Zijn ervaringen in dit milieu en zijn nadere bezinning op 'achtergronden en drijfveren van TM brachten hem tot een duidelijke distantie. „Leiding" Toen de kleine remonstrantse gemeente in Alphen aan den Rijn dr. Cramer een poosje geleden vroeg, een aantal uren per week pastorale dien sten te verrichten, was dat voor hem een goede gelegen heid om zijn vroegere ambt gedeeltelijk weer op te vatten. Een wens die bii hem steeds sterker was geworden ging hiermee in vervulling. Dat ervaart ds. Cramer ook. nu hij in hervormd Oegstgeest als "waarnemer" mag func tioneren. In het Oegstgeester Kerkblad schrijft hij: "Nadat ik acht jaar lang bij de universiteit werkzaam ben geweest, volgend op een pe riode van zestien jaar predi kant, voel ik het bijna als een stukje "leiding" dat de vaca ture die ds. Sasse achterliet mij de ge1""heid biedt om nog een.4- •- westelijke" te werken". "Acht jaar geleden was ik blij. mijn tijd voortaan aan weten schappelijk werk te kunnen besteden. Als predikant had ik in toennemende mate last gekregen van de machteloos heid van onze kerken en van onze woorden. Het leek alsof wij te vaak blijven steken in het "spelen' van Kerstmis, Pasen en Pinksteren. Maar acht jaar onderzoek naar het geen gehalte en perspectief geeft aan ons menselijke be staan heeft mij de zekerheid gegeven dat alleen de Geest in ons dat kan. Het heeft het on behagen in mij achtergelaten dat het niet goed gaat met de geest van ons mensen, én het besef dat alleen de Geest van God onze geest kan wekken, vrij kan maken, tot ontplooi ing kan brengen". "Het is nodig, de wereld die van godverlatenheid getuigt te \yeerspreken en te weerleg gen, en onze mogelijkheden Herschepping Dr. Cramer meent dat ook de kerk en het Woord dat zij spreekt machteloos worden als de Geest van God zich daar niet openbaart. "Onze kerken en onze woorden moeten de herschepping door de Geest ondergaan om kerk en Woord te kunnen zijn. Al leen vanuit het Pinksterge beuren wordt geloof moge lijk, levend geloof. Alleen vanuit Pasen is Pinksteren mogelijk". "Het is", zo besluit dr. Cramer zijn stukje het Oegstgeester Kerkblad, een voorrecht, nog eens als "geestelijke" te mogen werken zondag (10 uur in de Messiaskerk) afscheid van de hervormde ge meente in Wassenaar (Den Deyl). Hij gaat naar Groenlo. Ds. Van Zanten, die eerst in Ouderkerk aan de Amstel en in Bussum heeft gewerkt, kwam in 1962 naar Wassenaar. Lange tijd is hij voor zitter geweest van de commissie Geldwerving- (Kerkbalans) van de hervormde synode. Wegens vertrek naar Amsterdam- Noord zal ds. J. Bezemer op 22 juni (3 uur) afscheid nemen van de gereformeerde kerk in Ter Aar. Dr. D. van Swigchem neemt op 15 juni (half 3), wegens pensione ring, afscheid van de gerefor meerde kerk in Tiel. Hij werkte van 1951 tot 1956 in Oude en Nieuwe Wetering. Waarschuwing. De Vaticaanse "Congregatie voor de sacramen ten" waarschuwt de kerkleden in een document, getiteld: "On schatbaar geschenk", voor expe rimenten in de liturgie. Uit verschillende delen van de we reld worden "de meest uiteenlo pende misbruiken" gemeld. "Talrijke positieve ontwikkelin gen kunnen de zorg van het Vati caan daarover niet wegnemen", aldus het stuk. Ontoelaatbare experimenten brengen de gelo vigen in verwarring". In de eu charistie mogen alleen kerkelijk goedgekeurde teksten worden gebruikt. DEN HAAG (GPD) - Veel minder bekend dan de ru zies in de hartchirurgie is de opkomst v&n een nieu we behandeling van ziek ten in de kransslagaderen. Er zijn nu technieken in ontwikkeling, gebaseerd op al wat oudere vindin gen, die steeds beter kun nen worden uitgevoerd en al aardig succes opleveren. Er worden ook kosten mee bespaard. Voor Nederland komen dergelijke behan delingen in het verschiet, zo meldt de Stichting Bio- Wetenschappen en Maat schappij. Andreas Gruntzig uit Zurich ver wierf eind 1977 grote bekendheid door een techniek op de krans slagaderen van het hart toe te passen, waarbij de arts een dun slangetje. balloncatheter ge naamd, in de slagader brengt. Door de ballon op te blazen wordt de vetophoping, die vernauwing in de slagader veroorzaakt, tegen de slagaderwand platgedrukt. Sinds 1977 zijn in de Verenigde Staten en Europa ongeveer 300 patiënten met deze methode be handeld; een jaar na de behande ling verkeert 90 procent van deze patiënten nog in goede condi tie. Bij nader onderzoek blijkt deze techniek echter niet zo nieuw te zijn. Het principe van de behan deling werd al in de jaren 60 geïn troduceerd door de Amerikaan Charles Dotter en sindsdien is de Dottertechniek verder ontwik keld op een viertal plaatsen in Europa. Dr. C. J. van Andel, werkzaam in het Diaconessen- huis te Eindhoven, is een van de pioniers geweest, vooral bij de behandeling van vernauwingen in het been en in het bekken.s Volgens Van Andel komen de re sultaten van de Dottertechniek overeen met de resultaten van een chirurgische behandeling, terwijl de patiënt er minder door wordt belast. Al is in een aantal westerse lanuen de sterfte door hart- en vaatziek ten de laatste 15 jaar enigszins te lichaanissiAq Gobtcd wan /tun4 tn «Je harlspioi vaat toidond lol angina poe tons Een doorvet versperde kransslagader (rechts) werd tot nu toemiddels een dure hartoperatie omzeild door het aanbrengen van een wegomleg- girig nieuwe ader, links). In opgang is nu echter de - veel minder kostbare - methode om de opeenhoping van vet door te blazen ruggelopen, toch blijven de her senbloedingen en hartinfarcten nog veruit doodsoorzaak num mer één Een van de problemen vormen vernauwingen in de bloedvaten, stenosen genaamd. Stenosen, veroorzaakt dpor ver harding en plaatselijke verdik king op de binnenwand van een slagader (arteriosclerose) hebben een slechtere doorstroming van de organen tot gevolg. Uiteindelijk kan zelfs afsluiting van een bloedvat optreden, waardoor een orgaan van zijn levensbe langrijke voedsel- en zuurstof toevoer kan worden afgesneden. Wanneer dit in de kransslagade ren van het tere hart gebeurt, kan in de hartspier een plotseling zuurstoftekort optreden (angina pectoris), of er kan een storing in het elektrisch prikkelsysteem van het hart ontstaan (hartin farct). Waarom zou je bij een wegversper ring een omleiding aanleggen, als je die versperring ook kunt op ruimen":' Deze gedachte moeten Charles Dotter en Mei vin Jud- kins in 1964 hebben gehad, toen zij een methode ontwikkelden om vernauwingen in bloedvaten te verwijderen. Zij brachten een dun slangetje, catheter genaamd, in een bloedvat. Daarmee duw den zij de versperring als met een sneeuwschuiver uiteen. Dat is mogelijk omdat de afzetting binnen het bloedvat bestaat uit een vetmassa en bindweefsel dat niet elastisch is, zodat de versper ring zijn oude plaats niet weer in neemt. In de medische wereld heet deze methode de 'percutane transluminal angioplasties, maar ook de artsen spreken ge makshalve van 'dotteren'. Dotteren wordt vooral toegepast om vernauwingen te verruimen, soms ook om echte verstoppin gen te verwijderen. Als alterna tief voor een chirurgische behan deling werd de Dottertechniek in de jaren 70 nog betrekkelijk wei nig toegepast; maar sinds vorig jaar lijkt daar verandering in te komen en wint deze methode steeds meer veld, ook in Neder land. In het Diaconessenhuis te Eindhoven past dr. G. J. van An del echter al sinds 1973 de Dotter techniek met succes toe. „Vooral bij vernauwingen van de slagaderen in het been en het bekken hebben wij de laatste ja ren veelvuldig de Dottermethode toegepast; de 'dotters in de nie ren zijn het meest behandeld in het Academisch Ziekenhuis Utrecht door prof. Puijlaert. Het grote voordeel van deze methode is dat de patiënt minder wordt belast: er wordt alleen plaatselijk verdoofd, en meestal kan de pa tiënt na 48 uur het ziekenhuis al weer verlaten. Een bijkomend voordeel is dat er geen potentie- verlies optreedt; dat is namelijk nogal eens het gevolg van een chirurgische behandeling in het bekkenzegt Van Andel. Ballon In 1974 kwam Gruntzig met een va riant op de Dotter-catheter: de balloncatheter. Hierbij bevindt zich om het slangetje een ballon, die men kan opblazen. Deze bal lon is voorgevormd; men kan de ballon als een korset slechts tot een bepaald formaat opblazen. De juiste grootte is natuurlijk die grootte, die een verstopping kan opruimen zonder de slagader- wand te beschadigen. Sinds eind 1977 heeft Gruntzig een balloncatheter van pvc (polyvi- nychloi ide - een soort plastic) bij de behandeling van de kranssla gaderen van het hart (ook wel co ronaire arteriën geheten) toege past. De arts brengt de ballonca theter in de coronaire arterie en blaast deze op. Hierdoor wordt de afzetting in de arterie tegen de wand platgedrukt. Na een paar seconden ontlucht de arts de ballon en verwijdert deze. De pa tiënt blijft gedurende de behan deling bij bewustzijn en voelt geen pijn. Tot nu toe hebben Gruntzig en zijn collega's ongeveer 300 patiënten op deze manier behandeld. Ten minste een jaar na de behande ling had 90 procent van de patiën ten nog steeds een goede door bloeding van het hart. geen klachten over pijn in de borst of aantoonbare hartafwijkingen. Bij deze methode hoeft de patient maar ongeveer twee dagen in het ziekenhuis te verblijven; bij hart chirurgie kan het wel twee weken duren. Ook de kosten zijn aanzienlijk la ger: in de Verenigde Staten schat men de nieuwe methode op on geveer 1000 dollar, terwijl een chirurgische operatie 12.000 dol lar of meer kost. Men verwacht dat ongeveer 10 procent van alle patiënten die momenteel hart chirurgie nodig hebben, onge veer 10.000 mensen, in de toe komst met de nieuwe behande ling kan worden geholpen. Beperkingen bij het Amerikaanse Nationale Hart-, Long- en Bloedinstituut (NHLBI), is in sommige gevallen de ballonmethodc beter dan in andere. Zo is gebleken dat de me thode vaak succesvol is in de ar teriedie het grootste gedeelte van de hartspier van bloed voorziet. Maar andere kransslagaderen zijn weer beter af met een chirur gische behandeling. Ook ver kalkte afzettingen zijn met de balloncatheter minder goed aan te pakken, omdat men deze niet goed kan samendrukken. Onder toezicht van de NHLBI is in de Verenigde Staten een experi ment gestart om in een aantal medische centra de resultaten van de behandeling op de langere termijn te kunnen volgen. Zo hoopt men er achter te komen welke patiënten het meeste baat vinden bij deze techniek, hoelang de bloedstroom in de coronaire arteriën goed blijft, en hoeveel ervaring artsen nodig hebben om de methode goed te kunnen toe passen. Zonder risico's is de behandeling van de coronaire arterien niet. Ongeveer 5 procent van de 300 patiënten belandt toch op de ope ratietafel. Een hartchirurg, ope ratietafel en een voorraad bloed moeten dan ook steeds ter be schikking staan. De Dottertech niek, die gewoonlijk wordt beoe fend door een radioloog uont- genarts), moet daarom plaatsvin den in samenwerking tussen ra dioloog en chirurg. Wanneer een patient na behandeling met de Dottertechniek nog klaagt over pijn in de borst, of de artericwand zichtbaar helemaal verstopt zit, moet de patient alsnog een opei a- tie ondergaan. Men vermoedt dat de behandeling kan mislukken, wannen de al zetting breekt in plaats van uit een valt. of wanneer de arterie- wand door de druk van de ballon breekt en vervolgens een stukje arteriewand de ingang van het kapotte bloedvat blokkeert. Volgens Michael Mock, werkzaam Heerlijk, helder Heineken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17