"HSV kan zich geen betere coach wensen" WIBIIH Keutelmaatregelen van grutters en min-kukels Geflatteerde 2-1 zege van Wageningen Te late aanmeldingen welwillend behandeld KEEGAN TEVREDEN MET ZEBEC WOENSDAG 28 MEI 1980 SPjpRT Nederlandse dagbladredacties werden vorige week verblijd met een door de Russische ambassade verspreid inter view dat de voorzitter van de Moskouse gemeenteraad Promislov de journalist Roe- zentsev had toegestaan over de vraag of de Russische hoofdstad geheel klaar is voor de Olympische Spelen. Het is een mooi gesprek gewor den, ik kan niet anders zeg gen. Een Russische journalist kent zijn plaats.dat weten we al sinds 1917. Hij is er niet voor om het de machthebbers ongemakkelijk te maken. Driewerf neen. De journalist dient als aangever. De horzel functie die zijn collega in het westen vervult, bestaat daar niet. De kameraden Promislov en Roeznetsev strooien een groot aantal gegevens over de lezer uitinformatie van het soort dat je snel uit je hoofd spoelt omdat je er anders stapel van wordt. Zo melden zij dat ne gen ministeries zich met de Olympische zaak hebben be ziggehouden, dat dc 170 Mos kouse straten een totale lengte hebben van 400 km, dat er straks 6200 bussen extra wor den ingezet met 9000 "zeer vakbekwame chauffeurs", dat er 30 theaters, 21 concert zalen, 107 musea en vier cir cussen door toeristen kunnen worden bezocht en dat Mos kou rond de opening van de Spelen zal zijn opgefleurd met honderd miljoen bloemen. Zijn er ook problemen? Welnee, ze waren er hoogstens. Maar dan blijkt er intussen een Meesterplan te zijn uitge werkt (voor bijv. het verkeer, want daar houdt men toch wel het hart voor vast als ik goed tussen de regels lees) en klaar is kees. Wordt er nog een woordje ge wijd aan de boycot, de dissi denten? Morgen brengen. "Positieve journalistiek'' u ordt dat geloof ik genoemd. De el lende is alleen dat ik daar al tijd zo vreselijk negatief van word. Succes? Is de door Carter geïnspireerde boycot-actie van de Olympi sche Spelen nu een succes of niet? De Amerikaanse, rege ring roept al weken van wel en Moskou brult al even hard van niet. Er kan nu een voorlopige balans worden opgemaakt, want af gelopen zaterdag sloot de in schrijvingstermijn. Ruw ge sproken zullen ruim vijftig landen (overigens niet alle maal om politieke redenen) Moskou mijden en gaan er ongeveer tachtig wel naar de Russische hoofdstad. Die cijfers zeggen niet alles, want waar het om gaat is de zwaarte van de boycottende resp. deelnemende sportna- ties. Hoewel ik landen als An tigua, Fiji, Gambia, Hondu ras, Liechtenstein. Malawi, Qatar, Papoea Nieuw Gui nea. Monaco, Tsjaad, Virgin- eilanden e.a. hoogacht en het Thomas: niet )ezxg allerbeste op aarde gun, ben ik toch niet geschokt door de mededeling dat zij er in Mos kou niet bij zullen zijn. Zomin ik geïmponeerd ben door de wetenschap dat Barbados, Benin. Costa Rica, Guyana, Kameroen. Mali. Swaziland. Togo en Tubago straks wel achter hun vlag het Lenin- stadion zullen binnenmar cheren. Bepalend voor het aanzien van de Spelen zijn ze niet. Belangrijke wegblijvers zijn, behalve de V.S. vooral: West- Duitsland, Kenia (met name om zijn atleten), Japan, Noorwegen, Canada en Chi na,dat voor het eerst sinds ja ren weer van plan was mee te doen. De Sowjet-Unie mist zo de primeur van waarlijk we reldomvattende Spelen. Wel naar Moskou gaan, behalve uiteraard de Russen: DDR, Polen, Bulgarije, Cuba, Roe menië, Hongarije (deze zes landen stonden in 1976 in Montreal bij de eerste tien op de medaille-ranglijsten ver der Groot-Brittannie. Italië, Frankrijk, Finland. Zweden, Denemarken. Australië en Joego-Slavië. Daarbij moet men in ogen schouw nemen dat van som mige landen die Wel zullen deelnemen, bepaalde sport bonden weer niet gaan. Zo komt er vrijwel geen westelij ke ruiter in Moskou uit - het hippisch evenement wordt dan ook een fiasco en de hoc- keytoernooien krijgen een zo mogelijk nog armzaligere be zetting. Het zwemmen lijdt, door de overheersende positie van de VS., zwaar onder de boycot, zowel bij de dames als de he ren. Het atletiektoernooi ver liest aan kwaliteit door de afwezigheid van met name de VS en Kenia, maar blijft ze ker het aanzien waard. Het turnen bij de dames boet niet aan waarde in, want dat wordt door het Oostblok ge domineerd, bij de heren ligt het anders omdat daar Japan en dc VS. (Kurt Thomas!) moeilijk kunnen worden ge mist. Het peil zal er niet onder lijden, wel de spanning. Gewichtheffen heeft niets te vre zen van de boycot, roeien en kanovaren evenmin, wiel rennen en worstelen nauwe lijks, schermen in beperkte mate. volleybal en boksen enigszins. Basketbal mist na tuurlijk zijn onverbiddelijke topper VS.-Sowjet-Unie. Conclusie: Moskou organiseert gedevalueerde Spelen, maar de schade is toch niet zodanig dat ze geen enkele waarde hebben. Gezien haar oogmerken (Rus land in zijn hemd te zetien) kan de regering-Carter niet spreken van een "succes" van de boycot-actie, zeker niet als wordt gekeken naar het aan tal belangrijke westelijke landen dat toch gaat. Voor de Unie van Socialistische Sowjet Republieken is er evenmin reden om de vlag uit te steken. Want hoe je het ook wendt of keert: Moskou-1980 biedt de zwakst bezette Spelen sinds 1948. Het boycot-wapen produceert alleen maar verliezers. Schattig Het persbureau Tass heeft de Olympische comité's van Groot-Brittannie en Austra lië geprezen omdat zij on danks zware druk van hun regeringen toch voor.het gaan naar Moskou hebben besloten. Schattig, hoor, van Tass. Ik vraag me alleen af wat het Russische persbureau zou schriji?en als het Russisch Olympisch Comitë (zo de mo gelijkheid daartoe zou be staan) zich eens tegen be paalde opvattingen van de Opperste Sovjet verzette. Ik denk niet dat je er ook maar ëén lovende lettergreep over zou aantreffen. Tass weet het maar al te goed: dissidenten zijn mooi als ze zich heel ver van je bed bevin den. Ook het westen heeft zo zijn problemen met de democratie. De regeringen van Groot- Brittannie. Italië. Belgie en Nederland, die zich voor een boycot hadden uitgesproken, erkenden dat de officiële be slissing aan de zelfstandig opererende nationale Olym pische comitës was. Toen die echter besloten naar de Spelen te gaan, gingen hun regerin gen ineens kinderachtig doen. Engeland en Italië bepaalden dat sportlieden die tevens mi litair zijn niet naar Moskou mogen gaan. Belgie onthield zijn Olympisch comitë ineens een miljoen. Van Agt had gaarne hetzelfde gedaan wa re het niet dat zijn regering slechts een habbekrats aan het NOC overmaakt. Maar top sporters die in overheids dienstzijn krijgen lekker geen extra verlof. Keutelmaatre- Kin van kieingrntu-rs. min kukels en benauwende gees ten. Verliezen is moeilijk. In de sport én in de politiek. Willem Kroon Op 71-jange leeftijd overleed enkele dagen geleden m Kat wijk Willem Kroon. Zo'n jaar of vijftig heeft hij op de tech nische afdeling van het Leidsch Dagblad gewerkt, maar dat ts toch niet waarom Door Rutitl Paauw ik in deze rubriek enkele woorden aan hem wijdt. Willem Kroon is ook jarenlang in zijn vrije tijd ix>etbalver- slaggever voor onze krant ge weest. Dat deed hij heel ver dienstelijk. in het begin van mijn journalistieke loopbaan trok ik nogal eens met hem op. Hij was gepokt en gemazeld in Katwijk en wist alles over Quick Boys. Kennis die hij royaal op mij overbracht, want hij was volstrekt onzelf zuchtig. Soherp in mijn herinnering staat nog hoe wij samen de roemruchte Arie vd.Oever bij zijn afscheid hebben geïnter viewd. in 1962 of '63. Nou ja. samen, Willem deed het woord, in het hoog-Katwijks, en ik zat er als een doodstille secretaris bij, want Ar ie was tegenover vreemdelingen spaarzaam met zijn woorden. De paar keer dat ik mijn rol vergat en iets zei bracht dan ook enige opschudding bij hem teweeg. Het werd een van de dolste avonden die ik ooit heb meegemaakt en er rolde voor de krant een ver haal utt zoals je maar zelden kunt ■chrijven. Zonder Wil lem Kroons hulp zou het nooit tot stand zijn gekomen. WAGENINGEN/LEEU- WARDEN - Door een geflatteerde 2-1 zege op De Graafschap heeft Wage ningen in de strijd om één eredivisieplaats de leiding genomen in de nacompeti- tie. Cambuur en Volen- dam, die een 1-1 deling overeen kwamen, volgen met één punt achterstand. De volgelingen van De Graafschap- trainer Pim van der Meent dic teerden in de eerste helft het spel en hadden zeker meer verdiend dan de 1-0 die bij de thee op het scorebord stond bij Wageningen. Dat doelpunt ontstond na ruim 20 minuten. Een schot van Henk Pieneman verdween via Wage- ningen-verdediger Braam hoog in het doel. Wageningen werd hierdoor zo mogelijk nog nerveu zer, terwijl De Graafschap, met als uitblinker verdediger John Trentelman, een beheerst spel letje voetbal op de grasmat legde. Na rust werd de Wageningse druk groter, maar echt in de zorgen kwamen de bezoekers niet. Veel ballen belandden hoog in de doelmond van Doornebosch, maar daar heersten Trentelman en Kornelis. Voorts moest Door nebosch enkele keren attent zijn bij afstandsschoten van Van de Berg. Niemand geloofde meer in Wage- nings succes, tot tien minuten voor het einde. Een onoplettend heid in de Grafelijke defensie stelde Van de Berg in staat de luid bejubelde gelijkmaker te produ ceren. Daarmee was het leed voor De Graafschap nog niet geleden. In de blessuretijd kopte Van de Klift uit een voorzet van invaller Van der Sluis zijn ploeg naar de geflatteerde zege (2-1). Cambuur Cambuur en Volendam speelden een aantrekkelijke ontmoeting, die met 1-1 een juiste eindstand kreeg. Gerrie Mühren c.s. speel den technisch vaardiger en daar door gemakkelijker, waartegen over Cambuur meer inzet ten toon spreidde. Bij rust leidden de Friese hoofdstedelingen door een doelpunt van Peltzen. In de 20ste minuut na de pauze produceerde middenvelder Klaas Tuyp de gelijkmaker. Volendam kroop, in tegenstelling tot Wageningen een week eerder, niet in z n schulp, maar zocht wel gelijk direct de aanval. Midden velder Jaap Jonk. die vlak voor tijd wegens een blessure aan het hoofd per brancard van het veld moest worden gedragen, en de blonde voorstopper Kees Guijl schakelden zich steeds goed in bij de aanvallen van de oranje- zwarten. Echt uitgespeelde kan sen kregen de Noordhollanders evenwel niet zo veel. Bij Cambuur was andermaal Jos Peltzer veruit de gevaarlijkste aanvaller. Acht minuten voor rust schoot hij uit een moeilijke hoek niet al te hard in, maar Vo- lendam-goalie Frans Hoek zag geen kans de schuiver bij de ver ste paal te pareren. De gelijkma ker dreigde daarna een paar keer en in de 65e minuut was het dan zover. Na een hoekschop op links was het Gerrie Muhren die de bal keurig voorgaf, waar middenvel der Klaas Tuyp present was om- doelman Johan Tukker koppend te passeren: 1-1. MADRID - Zoveel overeenkomst als er bestaat tussen het Engelse en Duitse voetbal, zoveel verschil is er tussen Brian Clough en Branco Zebec, de oefenmeesters van de Europacupfinalisten Nottingham Forest en Hamburger SV, die elkaar vanavond in het Bernabeustadion in Ma drid zullen ontmoeten. Waar Clough nog wel eens polarise rend te werk wil gaan, daar stelt Zebec zich vaak heel wat diplo matieker op. Toen deze Joego slaaf onlangs in de Duitse pers, die hem kort tevoren nog fel had bekritiseerd naar aanleiding van zijn opvallende offer aan Bac chus. hard uithaalde naar zijn spelers („Ik moet ze kort houden, ik weet dat ze met uitzondering van Keegan nachtbrakers zijn"), was dat de uitzondering die de regel bevestigde. Over het alge meen laat Zebec zich namelijk niet verleiden tot dergelijke op merkingen: „Ik ben niet zo n schreeuwer als Clough. Aan al die opgeklopte toestanden doe ik De Hamburger SV-spelers Memering, Kargus en Keegan (v.l.n.r.) laten zich de lunch goed smaken en praten wat over de finale tegen Nottingham Forest. Wageningen Volendam De Graafschap 3 2 0 1 4 4-4 3 1113 6-5 3 1113 2-2 3 1 0 2 2 4-5 MOSKOU - De Amerikaanse boy cot-actie van de Olympische Zomerpelen in Moskou is mis lukt. Dat verklaarde de voorzit ter van het Russische organisa tiecomité van de Spelen, plaats vervangend premier Nowikov. Hij legde er verder de nadruk op, dat ondanks het aflopen van de officiële inschrijvingstermijn aanmeldingen alsnog welwil lend beoordeeld zullen worden. Het schijnt, dat Moskou het hierover eens is geworden met het Internationaal Olympische Comité (IOC) in Lausanne. Het was opmerkelijk, dat de heer Nowikov andere getallen han teerde dan gisteren officieel in Lausanne werden bekend ge maakt. Volgens het IOC hebben 29 nationale olympische comi tés Moskou bericht niet te ko men. Volgens de heer Nowikov zouden slechts 19 comités dat hebben gedaan. Minder opval lend was het verschil ten aan zien van die comités die in ant woord op de officiële uitnodi ging helemaal geen antwoord teruggestuurd hadden. Volgens het IOC waren dat er 27 en vol gens Nowikov 28. Nowikov legde verder nadruk op het feit, dat diverse comités nog overwegen om hun oorspronke lijk negatieve besluit om te zet ten in een beslissing om toch naar de Moskouse Zomerspelen te komen. Het is volgens politie ke waarnemers duidelijk, dat de organisatoren hopen dat het ge tal van 85 deelnemende nationa le olympische comités nog be langrijk uitgebreid wordt. Vol gens de Kussen zouden momen teel nog 28 olympische comités overwegen om naar Moskou te komen. Het is niet duidelijk hoe men aan dit aantal komt. Dc oproep om de Spelen in Moskou te boycotten, was volgens de Russische propaganda gericht tegen de internationale olympi sche beweging. Dat de boycot bedoeld was als demonstratie tegen de Russische bezetting van Afghanistan, wordt nergens in de nu-dia vermeld en in per soonlijke gesprekken als niet ter zake van de band gewezen. Deze opvatting houdt verband met het feit dat Moskous invasie in Afghanistan door dc officiële propaganda wordt voorgesteld als een „hulpactie" die op ver zoek van de Afghanen zelf zou hebben plaatsgevonden. Clough zegt daarentegen wat hij denkt. Toen Nottingham Forest vorig jaar voor de eerste maal de Europa Cup had gewonnen, riep hij: „Ik had die cup zeven jaar geleden al met Derby County kunnen winnen als we in de halve finale niet door de scheidsrech ter, een Duitser, tegen Juventus bedrogen waren". Dergelijke taal is voor de spelers verboden. Wie protesteert tegen een beslissing van een scheids rechter kan rekenen op een boete van 200 gulden. Clough hamert opdie manieropdedisciplinedie bij hem zelf zo vaak zover is te zoeken. Niet voor niets is HSV's stei speler Kevin Keegan van mening dat Clough ongesc hikt is voor de functie van bondscoach: „Hij zal dat nooit worden. Daar drukt hij zich veel te onbeheerst voor uit. Met zijn manier van op- tiedcn is hij in staat om een nieu we oorlog uit te lokken Veel lovender laat Keegan zich uit over zijn huidige trainer, Zebec: ..Toen ik in Hambui g kwam was het een zooitje. In een jaar zag ik di ie trainers komen en gaan: Ru- di Gutendoi f, Kunno Klotzer en Andras Oczan. Pas toen Zebec werd aangetrokken, is de zaak goed gaan lopen. Toen Zebec een paar weken geleden dronken op de bank zat tijdens de wedstrijd tegen Borussia Dordmund heb ben de spelers hem dat niet kwa- Zebec heeft er dan ook voor ge zorgd dat HSV een nieuwe top in zijn 93-jarie.e geschiedenis heeft bereikt. Na in 1968 in Rotterdam in de finale te hebben gestaan van het Europa-Cup Il-toernooi en in 1977 in Amsterdam dat evene ment te hebben gewonnen, is HSV voor het eerst doorgedron gen tot de eindstrijd van het be langrijkste Europese bekerge vecht. Gedevalueerd Een finale die enigszins gedeva- lueeerd is door de absentie van enkele toppers. Nadat bij Not tingham al eerder Trevor Francis was weggevallen wegens een achillespeesbiessure, is ook mid denvelder Stan Bowles van het toneel verdwenen. De eigenzin nige Bowles meldde zich aller eerst al niet voor het trainings kamp op Mallorca en bleef ook onzichtbaar toen Nottingham maandag afreisde naar Madrid. Clough, die in de Spaanse hoofd stad moest constateren dat zijn harde aanpak toch niet altijd za ligmakend is. liet zich echter heel luchtig over het voorval uit; „De concurrentie by ons is zo groot dat de problemen met vijftien in plaats van zestien spelers alleen maar kleiner worden. Ik mis Francis dan ook veel meer dan Bowles. Vlak voordat hg gebles seerd raakte, was Francis weer de uitzonderlijk goede speler die hij was toen wij hem kochten' De vervanger van de geroutineerde man van 4,5 miljoen gulden die München in de finale met 1-0 het EC-toernooi en 20 goals in de competitie, is zaterdag tegen Bayer Leverkusen geblesseerd geraakt aan de enkel en zal vol gens team-arts Ralf Mathies vrg- wel zeker niet kunnen spelen. Kopspecialist Hrubesch gaat er zelf vanuit dat hij wel speelt. Is dat echter niet het geval, dan zal Zebec vermoedelijk terugvallen op Jimmy Hartwig. die zes weken geleden aan de meniscus werd geopereerd en zaterdag alweer zijn rentree maakte. Op het spel het Zv» Ma 18- ■rdedu klopte, zal de jarige Gary Mills zijn. Ook HSV zal verzwakt m treden. Linkervleugel' Hidicn. di«- in de halve finale gen Real Madrid geblesseerd is geia.ikt en inmiddels ul is geope reerd. ontbreekt in elk geval Spits Horst Hrubesch, tot nu toe goed voor zeven doelpunten in Vastgesteld kan wel worden dat voor beide verzwakte teams veel op het spel staat. HSV, dat pro longatie van het Duitse kam pioenschap na de nederlaag te gen Leverkusen wel kan verge ten, kan alleen nog aan het vol gende Europa-Cup-I-toernooi deelnemen als vanavond in Ma drid wordt gewonnen. Notting ham Forest wordt bij verlies zelfs voor tenminste een jaar helemaal uitgesloten van Europees voetbal omdat het de Engelse Cup Final heeft verlorenen inde competitie niet verder is gekomen dan de vijfde plaats. Met het oog op de dure huishouding zou een ne derlaag voor Nottingham dan ook een ramp betekenen. HSV, dat inmiddels al twee nieuwe spelers heeft aangetrokken (Dressel en Groh), én zijn sterk opkomende rechtsachter Man fred Kaltz voor vier jaar heeft la ten bijtekenen (jaarsalaris 500.000 gulden), kan zijn investe ringen in ieder geval nog in het UEFA-Cup-toernooi rendabel maken. VOETBAL - De finale van het toer nooi om de Belgische voetbalbe- kfi iM.it BondM tui m Hnnnn en Waterschei. In de halve finales versloeg Bevercn Standard Luik (0-0 en 1-0) en won Waterschei van Kortnjk (0-0 en 2-1De eind strijd wordt gespeeld in het Hey- selstadion. VOETBAL - Jeunessed Esch heeft gisteren voor de zeventiende keer het voetbalkampioenschap van Luxembuig veioverd. Op dc voorlaatste speeldag verzekerde Jeunessc zich van de titel door Union Luxemburg met 2-1 tc verslaan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13